Gönderen Konu: ÇALI ATLAMADAN GEZEBİLME EĞİTİMİ  (Okunma sayısı 2750 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tahir YEŞİLYURT

• Free Üye
  • *
ÇALI ATLAMADAN GEZEBİLME EĞİTİMİ
« : 16 Kasım 2016, 09:29:00 »
Aslında bu konuya (maksat paylaşım olsun 2) başlığı altında temas ettim sonlarda kaldığı için olsa gerek pek dikkat çekmedi.
Benim acizane acemi bir Drahtaarcı olarak siz tecrübeli dostlarımdan bir isteğim var.
Köpeğim acemi henüz 1 yaşında av esnasında bulunduğum ortamda tüm çalıları gezmiyor, sadece yürüdüğümüz istikametteki çalılara uğruyor. Hatta ben tepedeyken mini vadilere (koyak) inip oradaki çalıları da gezsin istiyorum. Bu durumu köpeğe nasıl kavratabilirim. Bu arada zaman darlığı ve av kıtlığı nedeniyle çok av gösteremedim köpeğime. Sezon öncesi yaptığımız alıştırmalarda sevdiği bisküviyi işaret parmağımla tutup gezmesini istediğim çalıya atıyordum ve hemen ardından çalıyı işaret ediyordum, epey işe yaradı ama şimdi kafasına göre istediği çalıyı geziyor, istemediğini gezmiyor. Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Tahir YEŞİLYURT
1972 ERDEMLİ

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimiçi Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: ÇALI ATLAMADAN GEZEBİLME EĞİTİMİ
« Yanıtla #1 : 16 Kasım 2016, 10:19:50 »
Aslında bu konuya (maksat paylaşım olsun 2) başlığı altında temas ettim sonlarda kaldığı için olsa gerek pek dikkat çekmedi.
Benim acizane acemi bir Drahtaarcı olarak siz tecrübeli dostlarımdan bir isteğim var.
Köpeğim acemi henüz 1 yaşında av esnasında bulunduğum ortamda tüm çalıları gezmiyor, sadece yürüdüğümüz istikametteki çalılara uğruyor. Hatta ben tepedeyken mini vadilere (koyak) inip oradaki çalıları da gezsin istiyorum. Bu durumu köpeğe nasıl kavratabilirim. Bu arada zaman darlığı ve av kıtlığı nedeniyle çok av gösteremedim köpeğime. Sezon öncesi yaptığımız alıştırmalarda sevdiği bisküviyi işaret parmağımla tutup gezmesini istediğim çalıya atıyordum ve hemen ardından çalıyı işaret ediyordum, epey işe yaradı ama şimdi kafasına göre istediği çalıyı geziyor, istemediğini gezmiyor. Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Köpeğinizle kazasız belasız nice avlar yapmanızı dilerim Gökhan Bey
Benim acizane acemi bir Drahtaarcı olarak siz tecrübeli dostlarımdan bir isteğim var. Köpeğim acemi henüz 1 yaşında av esnasında bulunduğum ortamda tüm çalıları gezmiyor. Hatta ben tepedeyken mini vadilere (koyak) inip oradaki çalıları da gezsin istiyorum. Bu durumu köpeğe nasıl kavratabilirim. Bu arada zaman darlığı ve av kıtlığı nedeniyle çok av gösteremedim köpeğime. Sezon öncesi yaptığımız alıştırmalarda sevdiği bisküviyi işaret parmağımla tutup gezmesini istediğim çalıya atıyordum ve hemen ardından çalıyı işaret ediyordum, epey işe yaradı ama şimdi kafasına göre istediği çalıyı geziyor, istemediğini gezmiyor. Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Tahir Bey köpeğim üç yaşında şuanda ve ilk köpeğim kendimce eğitim vermeye çalıştım youtube'ta bi video var onu belki 100 kez izlemişimdir, ama size bir kaç öneri sunabilirim ama size tavsiyem daha tecrübeli abilerimiz var onlara danışmanız.
Sizin istediğiniz bölge olarak tarama, ben bu tarz eğitimi şu şekilde başladım zıkzak eğitimi yaptırıken siz sağa giderseniz köpeğinizinde sağa gittiğini sola gittiniz zamanda sola gittiğini göreceksiniz. Yön değiştirirken elinizle gideceğiniz yönü işaret ederseniz ''Oğlum/kızım buraya'' komutlarını vermeyi unutmayın devanımda sizin sadece işaretinizle köpeğiniz o tarafa yönelecektir, en azından benimkinde öyle oldu. Yaptığım başka eğitimde sizinkine benzer ama av saahsında değil, evde yada akşam dolaştırıken balık kraker atıp yönlendirmeniz ben bu şekilde bir eğitim verdim.

Ama size tavsiyem işi iyi bilenlerden tavsiye almanız benim zamanında almış olduğum bazı tavsiyelerden dolayı yarım bıraktığım eğitimlerin zararını gördüm. Biz burdan iyi niyetli yazdığımız şeyler sizin köpeğinizde farklı sonuçlar doğurabilir.Her köpeğin farklı karakteri var, her eğitmenin ayrı karakteri var. Sizin eğitim esnasında bilmeden yada farkında olmadan yaptığınız yanlış eğitimin değişmesine sebep olacaktır.En basiti köpek kaçar sen bağırırsın gel gel köpek umursamaz canı istediğinde gelir sende döversin, köpek kafasına gel komutundan sonra dayak var olarak kodlar. Senin bu defa gel yerine başka kelime bulman lazım gibi.

Köpeğinize vakit ayırın hergün gezdirin biraz sakin ve sabırlı olun, iyi bi eğitmenden öneri alın ve uygulamaya çalışın.

Biraz geç cevap verdim kusura bakmayın işler güçlerden bazen foruma sadece girip bakıp çıkıyoruz yazmaya fırsatımız olmuyor.
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 16 Kasım 2016, 10:55:05 »
Gökhan Bey kıymetli tavsiyeniz için teşekkür ederim.
Yani yürürken zikzak yapması önemli tabi bunu kısmen yapıyor da, ama av çıkma olasılığı yüksek bir yerde durduğum zaman 3-5 metre aralıklı çalıları olan bir yerde; atış menzilimdeki tüm çalıları gezebilsin istiyorum. O ne yapıyor bir kaç çalıyı gezdikten sonra niye bekliyoruz, neden yürümüyoruz dercesine yüzüme bakıyor. Sizin açtığınız başlıkta Uğur CAMUZCU Bey bilgi paylaşımı olmadığından dem vurmuş ve Savaş KAYGUSUZ Beyle minik bir polemik yaşamış. Ben kişisel küçük kırgınlıkların bir yana bırakılarak bu vesileyle her ikisinin de bilgilerini deneyimlerini paylaşmalarını rica ediyorum. Faydalanmış oluruz. Tekrar teşekkürler.
Tahir YEŞİLYURT
1972 ERDEMLİ

Çevrimiçi Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 16 Kasım 2016, 11:08:50 »
Gökhan Bey kıymetli tavsiyeniz için teşekkür ederim.
Yani yürürken zikzak yapması önemli tabi bunu kısmen yapıyor da, ama av çıkma olasılığı yüksek bir yerde durduğum zaman 3-5 metre aralıklı çalıları olan bir yerde; atış menzilimdeki tüm çalıları gezebilsin istiyorum. O ne yapıyor bir kaç çalıyı gezdikten sonra niye bekliyoruz, neden yürümüyoruz dercesine yüzüme bakıyor. Sizin açtığınız başlıkta Uğur CAMUZCU Bey bilgi paylaşımı olmadığından dem vurmuş ve Savaş KAYGUSUZ Beyle minik bir polemik yaşamış. Ben kişisel küçük kırgınlıkların bir yana bırakılarak bu vesileyle her ikisinin de bilgilerini deneyimlerini paylaşmalarını rica ediyorum. Faydalanmış oluruz. Tekrar teşekkürler.
Tahir Bey söyle anlatayım yada sorayım sizin işaret ettiğiniz yere gitti 5 çalı var ikisini yada üçünü aradı diğerlerini aramadı, geldi sizin yanınıza sizde bu iki ağacı yada çalıyı aramadı diye taşladığınızda hiç av hayvanı kalktı mı?

Köpeklerin koku hassasiyetini bizim gibi düşünmeyin eğer o üç çalıyı gezdiyse ve aradığı avı da biliyorsa zaten varsa diğer çalıya yönelecektir yoksa dönüp başka yeri aramaya başlayacaktır.

Ayrıyeten sizin istediğiniz şekilde istediğiniz yeri aramasını istiyorsanız köpeğinizi en az bir buçuk yıl çok sağlam bir eğitim vereceksiniz bütün komutlarını eksiksiz ve hatasız öğrenmesi lazım. Buda Türkiye şartlarında zor bunu yapan bir kaç kişi ya çıkar ya çıkmaz genelde pointer yada seterle karıştırıyorlar bu ırkı 6 aylıkkken köpek meraya eğitim desen Allaha emanet, umarım demek istediğimi anlamışsınızdır.
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 16 Kasım 2016, 12:00:44 »
Aslına bakarsanız Gökhan bey köpeğim bu sezon ava başladı ve bir yaşında önünde vurulan hayvanlar bıldırcın ve keklik oldu şu ana kadar. Yani çulluğu ve tavşanı hiç tanımıyor. Buna rağmen geçen pazar yürüdüğümüz istikametin tersi diyebileceğimiz bir yerden 35-40 metre mesafeden bir tavşan kalktı, tam tepeyi aşarken görebildim. Tüfeği tam omuzlayamadan peşpeşe üç refleks atışı yaptım. Saçma aldı tepede kaldı derken koştum ama tavşan gitmiş. Ya manke ya da yaralı gitti, bilmiyorum. Diyeceğim köpek tavşanı görmedi, tepeyi aştıktan sonra ben de görmedim. Ama köpek tavşanın gittiği istikamete (yaklaşık 50 metre mesafe) iz sürerek 2-3 defa gidip geldi. Bir ara o videoyu koyacağım daha iyi yorum yaparız.
Tahir YEŞİLYURT
1972 ERDEMLİ

Çevrimiçi Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 16 Kasım 2016, 15:24:49 »
Aslına bakarsanız Gökhan bey köpeğim bu sezon ava başladı ve bir yaşında önünde vurulan hayvanlar bıldırcın ve keklik oldu şu ana kadar. Yani çulluğu ve tavşanı hiç tanımıyor. Buna rağmen geçen pazar yürüdüğümüz istikametin tersi diyebileceğimiz bir yerden 35-40 metre mesafeden bir tavşan kalktı, tam tepeyi aşarken görebildim. Tüfeği tam omuzlayamadan peşpeşe üç refleks atışı yaptım. Saçma aldı tepede kaldı derken koştum ama tavşan gitmiş. Ya manke ya da yaralı gitti, bilmiyorum. Diyeceğim köpek tavşanı görmedi, tepeyi aştıktan sonra ben de görmedim. Ama köpek tavşanın gittiği istikamete (yaklaşık 50 metre mesafe) iz sürerek 2-3 defa gidip geldi. Bir ara o videoyu koyacağım daha iyi yorum yaparız.
Tahir bey bazı şeyler zamanla olacak o daha genç blue çağında :D öyle düşünün eğitimlerini verdiyseniz zamanla daha da oturaklaşacaktır.
Daha önce iz takibi eğitimi vermiş miydiniz?
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2016, 15:43:50 Gönderen: Gökhan AKDOĞAN »
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 16 Kasım 2016, 17:15:53 »
Kısa sürelide olsa sezondan önce iz takibi eğitimi yaptık. En iyisi yarın bir gün gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra şu videoyu yüklediğimde göreceğiz, kısmet olursa..
Tahir YEŞİLYURT
1972 ERDEMLİ

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 17 Kasım 2016, 14:13:22 »

Ağır çekimde tavşanı nasıl vuramadığımı benim gözümden izleyin :D Tavşan çok sessiz kalkmış, sadece belli belirsiz tırnaklarının taşa değerken çıkardığı sesleri duydum. Döndüğümde tavşan tepeyi aşmak üzereydi, Birinden biri denk gelir diye sağlıksız üç seri atış yaptım ama nafile gitti gider :-[ Bu avım dahil hayatında hiç tavşan görmemiş olan köpeğim tepeye çıktıktan sonra nasıl kokuya giriyor, davranışları nasıl değişiyor izleyelim, böylelikle konudan uzaklaşmadan (çalı atlamadan gezebilme ve kısmen iz takibi) daha sağlıklı yorum yapmış oluruz.
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2016, 14:19:47 Gönderen: Tahir YEŞİLYURT »
Tahir YEŞİLYURT
1972 ERDEMLİ

Çevrimdışı Muhammet DÖNMEZ

• Müdavim Üyemiz
  • "Eğitimin gerçek amacı uyandırmaktır."
« Yanıtla #8 : 18 Kasım 2016, 00:31:47 »
tahir bey şahsi fikrim hersey zamanla ve eğitimle çok güzel hale gelecek.köpeğinizin önunde av vuruldukca değişecekdir.sizin köpeğinize ekleyeceğiniz  2 eğitim var. biri çapraz arama ikincisi iz takibi.(temel itaat eğitimlerini saymıyorum szin tercihiniz.).
iz takibinide eski ve yeni koku olarak yapın ki köpeğiniz eski ve yeni kokuyu ayırt etmeyi ögrensin.
çapraz arama yapan bir köpek aldıgı bir kokuyu ayırt edip takip ettiğinde yuruyen bi keklik yada yataga 3 saat önce geçmiş tavsan olsun yerini tespit etmek için ilerlemeye devam edecekdir.kokuyu netlediğinde fermaya geçecekdir.

bu seneryo yu sizin kontrolunuzde yaparken köpeğinizin hareketlerine dikkat edin ki merada izden gittiğinde siz bunu fark edemeyip geri çagırırsanız bu kez köpeğiniz bu kokuya gitmemek gerek diye nitelendirebilir.

ayrıca su an sizin köpeğiniz dogayı kokuları dagı tası ve buralarda yurumeyi ögreniyor.
  • Ataneo 12
  • Stoeger m2000
  • Pointer & Drahtaar
Muhammed DÖNMEZ
1986 KÜTAHYA-İZMİR
laboratuvar teknikeri

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 18 Kasım 2016, 10:25:55 »
Muhammet Bey özelden gönderdiğiniz ve buradaki kıymetli yorumunuz için teşekkür ederim. Tespitleriniz doğru. Ben apartmanda yaşıyorum köpeğim evi müsait olan bir ağabeyimizin yanında, konuyu açarken de belirttiğim gibi zaman darlığı (iş-güç) nedeniyle köpeğime çok fazla zaman ayıramıyorum. Benim de sezon açılmadan kısmen katkılarım oldu eğitimine (kuşu çiğnemiyor, arabaya bin-in, arama tarama, aport, silah sesi vs.) ancak daha ziyade köpeğin içinde olan potansiyel merada kendini gösteriyor. Zikzak eğitimiyle ilgili internette çok güzel bilgiler var, hatta bir tanesini alıntılamak istiyorum.
" ARAMA STİLİ EĞİTİMİ
Yavrunuzun gelişim sürecindeki 6. ayda arama-gezme stilini, yapacağınız birkaç basit çalışmayla oluşturmanız mümkündür. Çalışma yapacağınız araziye geldiğinizde, köpeğinizin tasmasına ortalama 10m uzunluğunda bir ip bağlayın. Sağ elinizle ipin ucunu tutarken, sol elinizi sola doğru uzatıp o yöne doğru koşun. Bu meyanda eğitim düdüğünüzün NOHUTSUZ olan tarafını örneğin iki defa kısa aralıklarla çalın ve koşmaya devam edin. Ani bir manevrayla, ters istikamete doğru dönüp düdüğü aynı şekilde çalın (dönüş esnasında ipi sol elinize alın ve sağ kolunuzla gittiğiniz yönü işaret edin). Yalnızca 2 dakikalık bir egzersiz süresince birkaç antrenmandan sonra, yavru sizin komutlarınızla zigzag şeklinde arama yapacaktır. Bu eğitim süreci neticesinde köpeğinizin arama stili, olması gerektiği gibi zigzag tarama şeklini alacak, arazide arama esnasında köpeğinizin aramasını istediğiniz yerleri sesinizi yormadan, bir düdük komutu ile, aratabileceksiniz.
Arama stili egzersizleri esnasında, başka bir arkadaşınız, 50 mt kadar bir mesafeden belirli aralıklarla silah atışı yapsın. Siz bu atışlardan sonra istifinizi hiç bozmayın. Köpeğiniz bir süre sonra bu sesi umursamadan aramaya devam edecektir. Böylece, avlanma esnasında köpeğiniz başka avcıların yaptığı atışları duyduğunda onlara yönelmeyecek, av esnasında sıkıntı oluşturan bu istenmeyen alışkanlığı edinmeyecektir. Ayrıca bu eğitim neticesinde, köpeğiniz ileride tüfek sesine heyecanlanmayacak ve ıskaladığınız avların peşinden hırslanıp koşma eğilimi göstermeyecektir.
Şu bir gerçektir ki, zeka gelişimi bakımında bir av köpeği yavrusu, bir insan yavrusundan çok farklı değildir. Öğrendikçe ve eğitildikçe, öğrenim ve hafıza kapasitesi katlanır. Sadece av eğitimi değil, onunla beraber geçireceğiniz günlük hayatınızdaki bazı işleri kolaylaştıracak veya köpeğinizin size sorun ve külfet olmaması için gereken eğitimi ona verirseniz gitgide onu daha çok sevdiğinizi ve onun öğrenme isteğinin daha da arttığını farkedeceksiniz."
Tahir YEŞİLYURT
1972 ERDEMLİ