Gönderen Konu: Akdaş tüfeginiz den memnunmusunuz? sorunları nelerdir ?  (Okunma sayısı 5786 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa POLAT

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Öncelik le slm lar benim yaşadığım sorunları yaşayan arkadaşlar varmı? . (paslanma vb.) Çözüm yolları nelerdir.
  • Sarsılmaz apollo
  • Ata otomatik
  • Akdaş superpoze
  • Setter
1989 - Tokat

Çevrimdışı Mustafa KARAGÖZ

• Avlak Yönetici
  • VATAN SEVDALISI,DOĞA DOSTU,UÇAR AVCISI
Ynt: Akdaş tüfeginiz den memnunmusunuz? sorunları nelerdir ?
« Yanıtla #1 : 17 Mayıs 2016, 12:46:22 »
Merhaba Mustafa Bey.

Paslanma yapısı itibari ile demir, çelik vs. metallerin maruz kaldığı dış etkiler nedeniyle oluşabilecek ortak sorunudur. Örneğin yağmurlu bir havada yapılan ördek avından sonra detaylı biçimde kurulanıp yağlanmayan bir silah markası/modeli ne olursa olsun paslanır.

Bunun yanı sıra yanlış kullanılan temizlik ve bakım ürünleri de silahın kaplama ve boyasına zarar vererek ilerleyen süreçte aynı duruma sebep olur. Örneğin krom kaplı bir namlu içini temizlemede kullanılan ve çok iyi sonuçlar veren bir ürün, silahın dış kısmındaki kostik ya da sürme boyaya ciddi zarar verebilir. Boyası zarar gören kısımda bir süre sonra paslanabilir.

Bu nedenle silaha bakım yaparken özellikle her bakım ve temizleme ürününü kullanımına uygun bölgeye uygulamak gerekir.

Akdaş marka bir tüfek kullanmamakla beraber, hemen her tüfekte aynı problemler baş gösterebilir. Ancak silahın mekanik vs  sorunları varsa bu konu hakkında kullanan arkadaşlar fikir verebilir. İyi günler.
  • Merkel Custom Made Boxlock Ejector S×S 20 ga
  • Robust 222 S×S 16 ga
  • MKE Kırıkkale 1963 S×S 12 ga
  • Derya-Lion mc391 Yarıoto
YA SEV YA TERK ET, YA TABİ OL YA DEFOL
1982/ELAZIĞ - İkamet: Malatya

The following users thanked this post: İsmail CEYLAN 16

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #2 : 17 Mayıs 2016, 13:44:19 »
Hiç Akdaş marka silah kullanmadım..Ve fakat yağmurlu veya karlı bir avdan sonra kurulayıp yağlamadan kılıfına koyduğum tüm Beretta-Benelli,Franchi'lerimde paslanma sorununa rastladım..
Paslanma ile ilgili sorunların bir kısmı uygulanan boya türü ile ilgili olabilir..Blued türden nispeten ucuz kaliteli uygulamalar Paslanmaya daha yatkındır..Ve fakat paslanma sorununun büyük kısmı kullanıcı İHMALİ yada HATASIYLA alakalıdır..
Nemli tüfeği kılıfında birkaç gün bırakmak bile paslanmaya yeter artar..Yada namlu içini temizleme ürünlerini dış finishe temas ettirmek kimyasal yıkımlama reaksiyonlarını başlatabilir..
En güzeli tüfeği nemli günlerde ava çıkmadan ince bir yağ ile yağlamak, gelince kurulayıp temizledikten sonra tekrar yağlamak ve kılıf yerine dolap gibi bir yerde kilitli olarak açıkta tutmaktır..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Bülent ERDEM

Çevrimdışı Emrah TUNCA 57

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #3 : 17 Mayıs 2016, 13:57:56 »
Ben Armsan kullanıyorum. Yağmur ve kar suyu girmiş tüfeğimi kasti olarak(paslanıyor mu diye denemek için) Ocak ayından beri temizlemedim. Tüfek dolabında duruyor. Ve en ufuk paslanma sorununa rastlamadım. Adamlar tüfek yapmış her zaman öneririm.  ;)
  • Armsan A612W Yarı Otomatik
  • Setter-Paşa
1994/SİNOP

Çevrimdışı Oğuzhan ERTAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 17 Mayıs 2016, 14:30:56 »
kısa bir süre akdaş poze kullandım ama alışamadım ve hemen sattım fakat sorun olmadı uzun süredir ve ilk tüfeğim olan armsan a612 otmtik var elimde sopa olsa o kadar zulüm görmezdi düşmediği ördek avında girmediği su çamur kalmadı öyleki çeltik tarlasında suya düştü çamurda elimle yoklayarak buldum çalıştı ve temizlik konusunda benden miskini yoktur sezon sonunda silersem silerim bi gram paslanma yok gel gelelim ki ne zamandır konu açmayı düşünüyorum fakat resim çekemedim fabarm xlr5 kompozit tüfeğim bu sezonun ortalarında aldım pas içinde ben tüfekleri kılıfta bırakıyorum açıkta koysam çoluk cocuk olurda görür olmadık bi olay olur ne gerek var diye   wd 40 la sildim lekeler kaldı geçen ucundan baktım gene aynı sinirden kapadım göndersem kullanıcı hatası derler ama kardeşim yerli armsan onca yıl gık demedi deli gibi para ödediğim tüfek tırtladı mecbur kaplama yaptırcam ama öncesinde fabarma resimleriyle şikayette buluncam her nekadar birşey olamayacağına inansamda kulanıcı tabiki dikkat edicek ama armsana hiç acımsdım ya bi kerek gık de yadigar işte  :) :)
  • fabarm xlr5
  • armsan a612
1986-Bursa

Çevrimdışı İsmail CEYLAN 16

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 17 Mayıs 2016, 17:46:22 »
hic bir mekanik ve metal su ile temas ettiginde paslanmamazlik yapmaz ancak krom kaplama veya titanyum ve kalbur kaplama olmasi gerekir boyleside imkansiz onun icin eger ordek avi yada yagmurlu gunde baska avlardan gelip tufegini sirf macera icin temizlememek kullanici hatasidir hic bir avdan gelmeyeyimki tufegimi temizlemeden yerine kaldirayim ne kadar yorgun olursam olayim
  • Akdas 712 elit superpoze 66cm
  • Huglu 103 c 71cm
  • Genc huglu cne203 66cm
  • Sarsilmaz concorde x 68 cm
İsmail CEYLAN
1988/BURSA

Çevrimdışı Oğuzhan ERTAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 17 Mayıs 2016, 18:39:57 »
ismail kardeşim haklısın fakat macera işi değil eğer ben bir markayım heleki avrupa markası fabarm için söylüyorum bi dünya para alıcaksın paslanıcak ben şuna isyan ediyorum armsanı kaç yıldır kulanıyorum sezonda belki birkere temizliyorum karşılaştırdığım nokta bu arkadaş kaliteliyim diyen tüfeğe ben elimi vurmam kolay kolay her dakka temizleyip bakım yaptıktan sonra 300 liralık tüfekde gider abi ekstrem durumda dahi tık etmicek gerekirse bu benim düşüncem hepten öldürmemek lazım tüfeği ama bu kadar çabuk pas olması hata bence saygılar
  • fabarm xlr5
  • armsan a612
1986-Bursa

The following users thanked this post: Samet ERÇEL

Çevrimdışı Gürsel KARABAY

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 17 Mayıs 2016, 19:52:21 »
Öncelik le slm lar benim yaşadığım sorunları yaşayan arkadaşlar varmı? . (paslanma vb.) Çözüm yolları nelerdir.
         Akdaş firmasının tüfeğinden memnunum ama ağır biraz 3.45 gr . Fakat attığını vurur indirirsin . Serviside çok iyi ve ilgili benim Akdaş ile ilgili sıkıntım Fuara bile maliyetten sebep bayi aracılığıyla katılıyor. Ben yıllarca satış pazarlama eğitimleri verdim. Bu bence sadece vizyon eksikliği .İstediği kadar yurt dışına fason yada marka basarak üretim yapsın kendi ülkesindeki tek fuara stand açamıyacak kadar ufak yada ufak görüşlü bir firma.
        Aslında bu fuardan bir çifte yada süperpoze daha almayı en azından beğenip kafamda oturtmayı düşünürken Akdaş bu markaların arasındaki yerini kaybetti benim gözümde.
  • Ata Neo 12
  • Akdaş 412 L
  • Pointer , 13 adet Setter Della Bassana
1971 istanbul

The following users thanked this post: Ahmet ÖZTÜRK, Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı İsmail CEYLAN 16

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 17 Mayıs 2016, 22:11:44 »
ismail kardeşim haklısın fakat macera işi değil eğer ben bir markayım heleki avrupa markası fabarm için söylüyorum bi dünya para alıcaksın paslanıcak ben şuna isyan ediyorum armsanı kaç yıldır kulanıyorum sezonda belki birkere temizliyorum karşılaştırdığım nokta bu arkadaş kaliteliyim diyen tüfeğe ben elimi vurmam kolay kolay her dakka temizleyip bakım yaptıktan sonra 300 liralık tüfekde gider abi ekstrem durumda dahi tık etmicek gerekirse bu benim düşüncem hepten öldürmemek lazım tüfeği ama bu kadar çabuk pas olması hata bence saygılar

bence avrupa tufek almak pas odakli degil  ilk sirada grupman ve patternasyon ikinci sirada saglamlik ve hafiflik ve kalite yani hic bir avrupa tufek temizlik ihmali sonrasi tufegine garanti veremez ben sahsen 10 bin avruoa tufege versem aksine gozum gibi bakarim:)
  • Akdas 712 elit superpoze 66cm
  • Huglu 103 c 71cm
  • Genc huglu cne203 66cm
  • Sarsilmaz concorde x 68 cm
İsmail CEYLAN
1988/BURSA

Çevrimdışı Murat YILMAZ 17

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 22 Haziran 2016, 13:09:37 »
         Akdaş firmasının tüfeğinden memnunum ama ağır biraz 3.45 gr . Fakat attığını vurur indirirsin . Serviside çok iyi ve ilgili benim Akdaş ile ilgili sıkıntım Fuara bile maliyetten sebep bayi aracılığıyla katılıyor. Ben yıllarca satış pazarlama eğitimleri verdim. Bu bence sadece vizyon eksikliği .İstediği kadar yurt dışına fason yada marka basarak üretim yapsın kendi ülkesindeki tek fuara stand açamıyacak kadar ufak yada ufak görüşlü bir firma.
        Aslında bu fuardan bir çifte yada süperpoze daha almayı en azından beğenip kafamda oturtmayı düşünürken Akdaş bu markaların arasındaki yerini kaybetti benim gözümde.

+1
« Son Düzenleme: 22 Haziran 2016, 13:11:22 Gönderen: Murat YILMAZ 17 »
Huğlu Ventus SP / 66
Stoeger M3000 / 71
Armsan RS-X1 / 51
1978 ÇANAKKALE - KDZ.EREĞLİ

Çevrimdışı Mesut ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 22 Haziran 2016, 23:35:28 »
ben kendim akdaşın ak 212 s tüfeğini kullanıyorum  memnunum... ama paslanma konusunda evet dikkat edilmezse paslanıyor ki zaten paslanmayan tüfek ben daha görmedim
  • d-docxarms dcx 16 otomatik
  • akdaş ak 212 s otomatik
  • tek kirma
1981 MUŞ

Yokluktan değil,adaletsizlikten çıkar bu dünyada sorunlar.....

Çevrimdışı Niyazi TÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 30 Haziran 2016, 01:54:14 »
Avcı öncelikle tüfek temizliği bakımı ve saklaması konusunda yeterli bilgiye sahip olmalı. Avcı tüfeğe fişeğe bakmaktan temizlemekten dahi keyif almalı. Ben  her av dönüşü tüfeğimi siler temizler hafif yağlar ve dolabına koyarım sezon bitince de tüfeğimin mekanizması dahil tüm parçalarını sökerim fırça ile temizleyip yağlar dolaba koyarım bu bana ayrı bir keyif verir, tüfek kılıf içinde saklanmaz  duvara asılmaz tabi ki tüfeğini seviyorsan. Elindeki tüfeği tanıyacaksın onun kaç metreden avı vuracağını  test atışları ile tespit edeceksin ve tüfeğine güveneceksin.  özellikle avcı bakınca mesafeyi % 100 e yakın tespit etmeli ve ona göre atış yapmalı karavana atınca mesafeye, fişeğe, tüfeğe, bahane bulmamalı, atıcılığını geliştirmelidir.

« Son Düzenleme: 30 Haziran 2016, 01:56:22 Gönderen: Niyazi TÜRK »
Niyazi TÜRK
1963 KASTAMONU

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Samet BİRİCİK

Çevrimdışı Mesut KARATAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 02 Temmuz 2016, 23:01:36 »
Avcı öncelikle tüfek temizliği bakımı ve saklaması konusunda yeterli bilgiye sahip olmalı. Avcı tüfeğe fişeğe bakmaktan temizlemekten dahi keyif almalı. Ben  her av dönüşü tüfeğimi siler temizler hafif yağlar ve dolabına koyarım sezon bitince de tüfeğimin mekanizması dahil tüm parçalarını sökerim fırça ile temizleyip yağlar dolaba koyarım bu bana ayrı bir keyif verir, tüfek kılıf içinde saklanmaz  duvara asılmaz tabi ki tüfeğini seviyorsan. Elindeki tüfeği tanıyacaksın onun kaç metreden avı vuracağını  test atışları ile tespit edeceksin ve tüfeğine güveneceksin.  özellikle avcı bakınca mesafeyi % 100 e yakın tespit etmeli ve ona göre atış yapmalı karavana atınca mesafeye, fişeğe, tüfeğe, bahane bulmamalı, atıcılığını geliştirmelidir.

Niyazi beyin görüşlerine aynen katılıyorum

Galaxy Nexus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1976-Elazığ/Palu (Malatya da ikamet eder)