Gönderen Konu: Av Kültürü: 1-) Tüfek Hangi Şartta Nasıl Taşınır, Nasıl Tutulur?  (Okunma sayısı 32280 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
Bence emniyet için en güzel kural "tüfeğin emniyeti sizsiniz" .
Yalnız ibrahim bey bu berettanın yeni çiftesindeki emniyet sistemi marka bazında güvenilirliği bir yana gerçekten çok müthiş bir arge bana göre bu sistemi almanların kendi çiftelerine uyguladığını bir düşünün tadından yenmez ;)
Ama hangi sistem olursa olsun her silahın emniyeti önce kullananın kendisidir,silahtaki emniyet sistemleri ancak yardımcıdır.
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Kamil ÜNLÜTÜRK, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Zafer Bey haklısınız. Boş kovanların toplandığını gösterse çok daha güzel olurdu.

Ancak bu videonun çekilme amacı "avda nasıl davranılır" gibi bir konu değil. Güvenlik de değil. Video çok farklı amaçla çekilmiş. Belki de yerden toplamışlardır kovanlarını bilemiyoruz. Bir çok kısmını kesmişler... Ancak kesmedikleri görüntülerde, yani kalan kısımlarında, faydalanabileceğimiz çok önemli görüntüler olduğu için paylaştım bu videoyu. Videonun kesilmeyen ve derlenmiş kısımlarında faydalanmamız gereken çok ciddi şeyler var. Hatta , söz konusu avcılıksa, limitlerden, boş kovanlardan vs çok çok daha kritik olan, avcılık aktivitesinin en önemli konusu var.

Kesinlikle önce güvenlik tabi.

Yalnız bir kare görüntüde boş fişeği yerden alırken olabilirdi. Çantaya girenler hep kuş olacağına birinde de boş fişek olsa daha güzel olurdu diye düşünmedim değil izlerken :)

• Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Zafer TOPÇU

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Fatih Bey, dediğiniz gibi, tüfeğin emniyeti biziz. Başka hiç bir emniyete güvenemeyiz, güvenmemeliyiz.

Gravitational safety ya da başka bir safety, hiç biri temel kural olan, "tüfeğin kırılması gerekliliğinin" ikamesi, muadili olamaz, bu kuralın yerine konulamaz.

Tüfek kırılacak, başka bir alternatifi yok...

Taramalı kullanan arkadaşlar da, mekanizmayı açacaklar. Mekanizmayı açmak temel kural, başka bir alternatifi olmayan temel kural... Ama tüfeği, mekanizmanın açık olduğunu yanındaki arkadaşının görebileceği şekilde tutmak, nezakettir, inceliktir, kaliteli avcı olmanın emaresidir. Açık mekanizmayı arkadaşımız görsün, gösterelim, nezaketimizi göstermiş oluruz.

Bence emniyet için en güzel kural "tüfeğin emniyeti sizsiniz" .
Yalnız ibrahim bey bu berettanın yeni çiftesindeki emniyet sistemi marka bazında güvenilirliği bir yana gerçekten çok müthiş bir arge bana göre bu sistemi almanların kendi çiftelerine uyguladığını bir düşünün tadından yenmez ;)
Ama hangi sistem olursa olsun her silahın emniyeti önce kullananın kendisidir,silahtaki emniyet sistemleri ancak yardımcıdır.
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK, Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
Boş kovanları topluyorlar sanırım ilk atışı yapan bayan geriye doğru kovanların nereye düştüğüne tam bakarken resim değişiyor.
Emniyete çok önem verdikleri disiplini hiç bozmadıkları kesin ama çok büyük bir eksiklikleri var turuncu renk üzerlerinde yok...
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
Fatih Bey, dediğiniz gibi, tüfeğin emniyeti biziz. Başka hiç bir emniyete güvenemeyiz, güvenmemeliyiz.

Gravitational safety ya da başka bir safety, hiç biri temel kural olan, "tüfeğin kırılması gerekliliğinin" ikamesi, muadili olamaz, bu kuralın yerine konulamaz.

Tüfek kırılacak, başka bir alternatifi yok...

Taramalı kullanan arkadaşlar da, mekanizmayı açacaklar. Mekanizmayı açmak temel kural, başka bir alternatifi olmayan temel kural... Ama tüfeği, mekanizmanın açık olduğunu yanındaki arkadaşının görebileceği şekilde tutmak, nezakettir, inceliktir, kaliteli avcı olmanın emaresidir. Açık mekanizmayı arkadaşımız görsün, gösterelim, nezaketimizi göstermiş oluruz.

+1

Evet bütün bunlar herşeyden,markadan murkadan,ekipmandan,ava dair ne varsa hepsinden çok çok öncelikli olması gerektiği sorgulanamayacak derecede kesin ve önemli kaideler ve kurallar bütünü...Chasse peche kanalında görmüşsünüzdür tertiplenen sürek avlarında,hepsinin de eğitimi ve tecrübesinin su götürmez olduğu herhallerinden belli avcı grubuna av başlamadan emniyet ve etik ağırlıklı yarım saat konferans çekiyor organizatör veya yetkili bir kişi ve herseferinde tekrar ediliyor bu fasıla ve yayınlanıyor da...
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Yusuf SAĞLAM

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
İbrahim Hocam
Bu denli kuralsızlığımızın bir ucu Kader ve Ecel gibi iki kavramın anlamlarının Kur'an dan koparılarak felsefi tartışmalara kurban gitmesine "mutlaka" dayanır..
'İrade'yi Alınyazısına, Toplumların Eceli ayetini Bireylerin Eceline eviren mantık  "Birşey olmaz x Olacağı varmış" gibi bir bakış açımızın birincil sorumlusudur..
Avcılığın  yazılı yazısız hiçbir kural ve etiği "Güvenlik" kavramından önemli değildir..
Ve fakat bizler Güvenlik ve disiplini kavramlarını hep av kazalarından
sonra konuşuruz..Maalesef. .

Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Kamil ÜNLÜTÜRK, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Ben biraz daha farklı bir cepheden  bakmak istiyorum.
Hep kendimizi Avrupalı larla kıyaslıyoruz ya onun için yazayım.

En az 50  hatta daha uzun yıllar önce imal edilen çiftelerin çoğunda OTOMATİK EMNİYET MEVCUT.

Bu yardımcı bir sistem olsada hem unutma hem dalgınlık gibi av kazalarına mahal vermeyecek yada kaza oranını kafadan  yarı yarıya düşürecektir.

Çokmu zordur böyle bir sistemli tüfek yapmak ?
Yada kaç üretici yapıyor ?
Adamlar bu olayı bile 50 yıl önce  düşünmüşler.
En basitinden zihniyet farkı.

Bizde Av kültürü olmadığı için   bazı şeyleri anlayıp yapabilmemiz epey zaman alıyor.

Adam sabah 05 te deniz boyuna ördeğe uçara gelmiş

Martı karabatak meke  balıkçıl ördek ve hareket edebilen herşeye tüfek atıyor.

Yahu ne yapıyorsun dedeğiniz zaman

Bu gün benim istirahat günüm.

Sabah sıcacık yataktan (hanımın yanından 4 te kalkmışım)

Bilmem  kaç km yol yaptım.

Şu kadar masraf ettim bu kadar eziyet çektim.

Üstünede hiç ördek göremedim.

Uçan kaçan ne varsa alayının anasını......

Diyen bir zihniyetten kültür beklemeyin.

Mümkünse hemen oradan uzaklaşın.

Ben genel olarak avlarımı tek kişi yaparım.Sadece ördek avını ekiple yaparız.

Ekipte de herkes birbirini iyi tanır.Huyunu suyunu iyi bilir.

Güvenlik bence evden hareket ile başlar eve girince biter

Birde  tüfek  daha ele  alındığında söylenirya (ŞEYTAN DOLDURUR)

Şeytan içi boş olan insanı doldurur.

Bu zamanda bide o kadar çok haram  o kadar çok günah varken ve şeytan bütün insanları yoldan çıkartmaya extra mesai harcarken gelipte kimsenin tüfeğini doldurmaz.

Vakti yok en azından.Yada benimkilere daha sıra getiremedi.

« Son Düzenleme: 23 Mart 2016, 07:18:49 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Hasan AKSU, Hüseyin ÜSTÜN, Emrah AKDENİZ, Murathan VAR

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ben biraz daha farklı bir cepheden  bakmak istiyorum.
Hep kendimizi Avrupalı larla kıyaslıyoruz ya onun için yazayım.

En az 50  hatta daha uzun yıllar önce imal edilen çiftelerin çoğunda OTOMATİK EMNİYET MEVCUT.

Bu yardımcı bir sistem olsada hem unutma hem dalgınlık gibi av kazalarına mahal vermeyecek yada kaza oranını kafadan  yarı yarıya düşürecektir.

Çokmu zordur böyle bir sistemli tüfek yapmak ?
Yada kaç üretici yapıyor ?
Adamlar bu olayı bile 50 yıl önce  düşünmüşler.
En basitinden zihniyet farkı.

Bizde Av kültürü olmadığı için   bazı şeyleri anlayıp yapabilmemiz epey zaman alıyor.

Adam sabah 05 te deniz boyuna ördeğe uçara gelmiş

Martı karabatak meke  balıkçıl ördek ve hareket edebilen herşeye tüfek atıyor.

Yahu ne yapıyorsun dedeğiniz zaman

Bu gün benim istirahat günüm.

Sabah sıcacık yataktan (hanımın yanından 4 te kalkmışım)

Bilmem  kaç km yol yaptım.

Şu kadar masraf ettim bu kadar eziyet çektim.

Üstünede hiç ördek göremedim.

Uçan kaçan ne varsa alayının anasını......

Diyen bir zihniyetten kültür beklemeyin.

Mümkünse hemen oradan uzaklaşın.

Ben genel olarak avlarımı tek kişi yaparım.Sadece ördek avını ekiple yaparız.

Ekipte de herkes birbirini iyi tanır.Huyunu suyunu iyi bilir.

Güvenlik bence evden hareket ile başlar eve girince biter

Birde  tüfek  daha ele  alındığında söylenirya (ŞEYTAN DOLDURUR)

Şeytan içi boş olan insanı doldurur.

Bu zamanda bide o kadar çok haram  o kadar çok günah varken ve şeytan bütün insanları yoldan çıkartmaya extra mesai harcarken gelipte kimsenin tüfeğini doldurmaz.

Vakti yok en azından.Yada benimkilere daha sıra getiremedi.

Hocam diline sağlık
O uçana kaçana atış yapanlara bizim burada iyi bir ders  verdim dahada o muhitte görmedim onları
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Cüneyt ÖZDEMİR 06

• Müdavim Üyemiz
Adamlarda av baya baya bol :) biz av dönüşü şişeye tenekeye avla birlikte attığımızdan bile çok fişek yaktılar :D
  • Breda süper poze
  • Wizard otomatik
  • Deutsch drahthaar Darko
Cüneyt ÖZDEMİR
1985 AFYON-ANKARA

Çevrimdışı Zafer ÖZHAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
   Tüm Dostlara, Gönüldaşlara Günaydın.
İbrahim Bey gerçekten çok özel bir konuya hem de güzel bir video ile değinmiş. Maalesef her alanda olduğu gibi avcılık dediğimiz geçmişi ilk insana dayanan bir kültürün de kurallarını kendimize göre ayarlama! çevirme! özelliklerine sahip bir toplumuz.
   Arabalarında güvenlik için ; pompalı tüfek taşıyan, kurallarını bilmediği, hiç izlemediği halde beysbol sopası taşıyan, kurbanda kurban kesmek için kullandığı bıçağını, arabasının şoför kapısının cebinden getiren bir toplumuz. Bu ve buna benzer birçok enteresan güvenlik unsurları ! barındıran genlerimiz elbette avda da "bir şey olmaz" güvenlik  kitini!! her daim yanında taşımaktadır. Hatta bazen güvenliğin önemini daha çarpıcı biçimde vurgulamak için boş olduğunu bildiği tüfeğini (zaman zaman dolu da çıkabiliyor ! ) arkadaşının yüzüne nişan alarak korkutmak suretiyle güvenlik konferansını tamamlayabiliyor.
   Hep merak etmişimdir. Acaba bizim dışımızdaki ülkelerde av kazalarının oranı ile bizim ülkemizdeki av kazaları oranı nedir?
   Tüm dostlara selam olsun. Daha mutlu ve inşallah daha güvenli bir gün diliyorum.
Rast Gele (ama yeni sezonda)

• Saint Ettienne Bergeron 65 mm 70 cm
1949 İZMİR

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Yusuf SAĞLAM

Çevrimdışı Hakan UYAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
  Güvenlik gerçekten önemli.Telafisi olamıyacak sonuçlar doğurabilir.Eklemek istediğim ise av sırasında mutlaka darbe dayanımı olan gözlük kullanımı olması..Hem güneşin zararlı ışınlarınından korunmuş oluruz.Hem de gözümüz herhangi bir darbeye yada dış etkene karşı güvende olur..
  • Beretta A400 Xplor Unico
  • Franchi Affinity Wood
1974 ÇANAKKALE

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Kamil ÜNLÜTÜRK

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
   Tüm Dostlara, Gönüldaşlara Günaydın.
İbrahim Bey gerçekten çok özel bir konuya hem de güzel bir video ile değinmiş. Maalesef her alanda olduğu gibi avcılık dediğimiz geçmişi ilk insana dayanan bir kültürün de kurallarını kendimize göre ayarlama! çevirme! özelliklerine sahip bir toplumuz.
   Arabalarında güvenlik için ; pompalı tüfek taşıyan, kurallarını bilmediği, hiç izlemediği halde beysbol sopası taşıyan, kurbanda kurban kesmek için kullandığı bıçağını, arabasının şoför kapısının cebinden getiren bir toplumuz. Bu ve buna benzer birçok enteresan güvenlik unsurları ! barındıran genlerimiz elbette avda da "bir şey olmaz" güvenlik  kitini!! her daim yanında taşımaktadır. Hatta bazen güvenliğin önemini daha çarpıcı biçimde vurgulamak için boş olduğunu bildiği tüfeğini (zaman zaman dolu da çıkabiliyor ! ) arkadaşının yüzüne nişan alarak korkutmak suretiyle güvenlik konferansını tamamlayabiliyor.
   Hep merak etmişimdir. Acaba bizim dışımızdaki ülkelerde av kazalarının oranı ile bizim ülkemizdeki av kazaları oranı nedir?
   Tüm dostlara selam olsun. Daha mutlu ve inşallah daha güvenli bir gün diliyorum.
Rast Gele (ama yeni sezonda)

zafer bey ; çok güzel açıklamışsınız . şu cümlenize istinaden yazma gereği düydum .

Hatta bazen güvenliğin önemini daha çarpıcı biçimde vurgulamak için boş olduğunu bildiği tüfeğini (zaman zaman dolu da çıkabiliyor ! ) arkadaşının yüzüne nişan alarak korkutmak suretiyle güvenlik konferansını tamamlayabiliyor.

askerden yeni gelmişiz . mahalleden bir ortimle sürekli beraber ava gidiyoruz . . onu bana yakın kılan en büyük hadise , aynı gün doğmuşuz ve o benden 3 saat büyük . arkadaş değil , kardeşten ileriyiz , yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmez . .

aylardan ocak ve yerde 30 cm civarı kar var  , çulluğa geziyoruz . öğlen vakti , acıktık  ve fişek ikmali için onların evine uğradık . . ben alışkanlık üzerine evin avlusuna girince fişekleri tüfekten çıkarırım . . aynen öylede yaptım , fişekleri çıkarıp  eve girdik , doğru sıcacık sobanın başına . . arkadaşın anneside , bize  yemek yapıyor . . o zamanlardada tüfeklere çok merağım var . . o , düzce yapımı süperpoza aldı askerden gelince , bende 76 namlu huğlu . . onun tüfeğinin kasasında kabartma ördek gravürleri var , şeritide çift arpacıklı . .

merak işte . onun tüfeğini aldım , inceliyorum . . tüfeği omuzladım , nişan hattı benim pozadan  :D güzel . . .  arkadaşın annesi terekten tabakları almakta . benimde nişan hattım tereğe doğru , hemen annesinin yanındaki tasları , nişan güzergahı kullanıyorum . . annesinin durduğu yerle , 30 cm fark var arasında . . . tetiği dokunmamla beraber , taslar havalara uçuştu . . . ben şaşırdım ,  evin içinde kim tüfek attı diye  :( . .  aval aval etrafıma bakıyorum kim bu salak , evin içinde tüfek patlatan kim ? . herhalde , ortimin kardeşleri benim tüfeği doldurup oynarken es kaza patlattılar diyorum ama , evde üçümüzden başka kimse yok . . . .

ortimin annesi gürültülü bir sesle bağırdı , , , yusuf ne yaptın diye . . . ben atmadım tüfeği dedim , kim attı . . . sen attın diyorlar bana ama , ben inanmıyorum . . . meğer bizim orti , eve sürekli o şekilde girermiş tüfekle  :(  . .  la GÜLO  , ( ortime hala  öyle hitap ederim )  sen malmısın , eve dolu tüfekle girilirmi ? laa , ya  annene doğrutsaydım ? ne olurdu . . . .

terek pert , taslar mevt  :D . . . verilmiş sadakammı varmış , tüfekle şaka olunmayacağını bildiğim içinmidir , boş veya dolu olsun , bir namlunun insana çevrilmeyeciği , kulaklarıma küpe olduğundanmıdır , nedir bilemiyorum ama , o kadın şimdi 21 yıllık mefta olacaktı . . .

avda , emniyet açık avlanan çok avcı  ;D gördüm . . emniyet açık dostum diyorum , olsun diyor görünce hemen atarım diyor ,  :-\ . ey allahım ya , sanki emniyeti açmak bir buçuk saat sürüyor . . atın , avradın , silahın , paranın şakası olmaz deyip noktalıyorum . .
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Kamil ÜNLÜTÜRK, Zafer ÖZHAN

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
Allah korusun.
Kesinlikle suistimal edilemez, ama, fakat, lakin, bişey olmaz gibi bahaneler olamaz,
kesinlikle taviz verilmemeli,
tüfeğin şakası olmaz, arkadaşlarınızı uygun bir dille uyarmaktan çekinmeyin,
avda insan haliyle yoruluyor, bir süre sonra elindeki tüfeği sopa gibi abuk sabuk tutmaya başlıyor, namlunun nereye baktığının farkında bile değil,
emniyeti açık bir şekilde patlamaya hazır bir bomba gibi geziyor,

Emniyeti sürekli açık gezenler var,
bu mekanik bir sistem dipçiğin yere değmesiyle bile tetik düşebilir,
tüfeği kapatırken bile tetik düşebilir.

Şaşkın avcılardan kaçının, mümkünse eğitin, değilse uzak durun,
kazalar ihmalden ve yanlış kullanımdan kaynaklanır,

paylaşım için teşekkürler
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Hasan Bey, çok haklısınız, kesinlikle uyarmak lazım ama insanoğluyuz işte.  "Biz bilmiyor muyuz" tavrıyla alınabiliyor insanlar. 

Ben ava birlikte çıktığım arkadaşlarıma genellikle şunu söylüyorum, "arkadaşlar bir istirhamım olacak, LÜTFEN BENİ UYARIN, unutabilirim, atlayabilirim, dalgınlığıma gelebilir, LÜTFEN BENİ UYARIN, tüfeğim yanınızdayken kırık değilse,  "kırık dahi olsa" otururken, dizimde, kucağımda, namluyu bir şekilde size doğru tutarsam, LÜTFEN BENİ UYARIN. Alınmam kesinlikle, sizden rica ediyorum, LÜTFEN BENİ UYARIN, HATIRLATIN"

Allah korusun.
Kesinlikle suistimal edilemez, ama, fakat, lakin, bişey olmaz gibi bahaneler olamaz,
kesinlikle taviz verilmemeli,
tüfeğin şakası olmaz, arkadaşlarınızı uygun bir dille uyarmaktan çekinmeyin,
avda insan haliyle yoruluyor, bir süre sonra elindeki tüfeği sopa gibi abuk sabuk tutmaya başlıyor, namlunun nereye baktığının farkında bile değil,
emniyeti açık bir şekilde patlamaya hazır bir bomba gibi geziyor,

Emniyeti sürekli açık gezenler var,
bu mekanik bir sistem dipçiğin yere değmesiyle bile tetik düşebilir,
tüfeği kapatırken bile tetik düşebilir.

Şaşkın avcılardan kaçının, mümkünse eğitin, değilse uzak durun,
kazalar ihmalden ve yanlış kullanımdan kaynaklanır,

paylaşım için teşekkürler

1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Hasan AKSU, Kamil ÜNLÜTÜRK, Hüseyin ÜSTÜN, Yusuf SAĞLAM

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Aynen , doğru söylüyorsunuz Hakan Bey. Gözlük de çok önemli...

Burada hazır siz dile getirmişken bir konunun altını çizmek isterim. Ben bunu Kasko Sigortası'yla, Trafik Sigortası arasındaki fark gibi görüyorum.

Gözlük, kulaklık, fosforlu kıyafet vs bunlar çok önemli ama SADECE KENDİMİZİ KORUMA ALTINA ALAN önlemler.

Ama, "tüfeği kırmak", "aracın yanında tüfek doldurmamak", "aracın yanında tüfek kapatmamak" vb gibi kurallar bizim kendimizin değil, çevremizdeki diğer kişilerin güvenliği için yapılması gereken, alternatifi olmayan, mecburi olan... Avcı kendi güvenliği için yukarıda saydığım önlemleri ve daha fazlasını almalı. Çok iyi olur ve olmalı. Ancak çevremizdekilerin güvenliğini riske atmaya hakkımız yok.

Kasko yapılmalıdır, iyi olur. Ama trafik sigortası mecburidir... "İyi olur"u da yoktur, "tercihlik" durumu da yoktur. Zira trafiğe çıktığı andan itibaren, o kişi, aracıyla birlikte, tüm trafik için "bir risk"tir artık. Kaskoyu, kişi ister yaptırır ister yaptırmaz, kişinin kendi bileceği iş... Ancak trafik sigortasını (karşı taraf için oluşturduğu riski sigortalatmayı) yapmıyorum diyemez ,buna hakkı yok. Mecburidir, şarttır, alternatifi, muadili, ikamesi olamaz.

Güvenlik kurallarına bu gözle bakmalıyız diye düşünüyorum. Herkes kendi güvenliğini artırabilecek, türlü çeşitli güvenlik önlemi alabilir, sayısını çoğaltabilir. Kişi isterse çelik yelek giysin, o kısmı ben takdir edemem. Ama mecburi olan, alternatifi olmayan, muadili, ikamesi olmayan, "diğer insanların" güvenliğini riske atmayı engelleyici kurallar...

Güvenlik gerçekten önemli.Telafisi olamıyacak sonuçlar doğurabilir.Eklemek istediğim ise av sırasında mutlaka darbe dayanımı olan gözlük kullanımı olması..Hem güneşin zararlı ışınlarınından korunmuş oluruz.Hem de gözümüz herhangi bir darbeye yada dış etkene karşı güvende olur..
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK, Yusuf SAĞLAM, Hakan UYAR

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
Bir iki resim atayım dedim Fransa federasyonundan.

« Son Düzenleme: 23 Mart 2016, 13:19:54 Gönderen: İbrahim AYSU »
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Abi, şunların yüksek çözünürlüklü olanı yok mu? Olsa süper olur, hazır çekilmiş fotoğraflar, görsel açısından çok iyi olur. Gerekirse Türkçe metin de yazarız (numaralarına göre) altına...

Bir iki resim atayım dedim Fransa federasyonundan.

1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
Hasan Bey, çok haklısınız, kesinlikle uyarmak lazım ama insanoğluyuz işte.  "Biz bilmiyor muyuz" tavrıyla alınabiliyor insanlar. 

Ben ava birlikte çıktığım arkadaşlarıma genellikle şunu söylüyorum, "arkadaşlar bir istirhamım olacak, LÜTFEN BENİ UYARIN, unutabilirim, atlayabilirim, dalgınlığıma gelebilir, LÜTFEN BENİ UYARIN, tüfeğim yanınızdayken kırık değilse,  "kırık dahi olsa" otururken, dizimde, kucağımda, namluyu bir şekilde size doğru tutarsam, LÜTFEN BENİ UYARIN. Alınmam kesinlikle, sizden rica ediyorum, LÜTFEN BENİ UYARIN, HATIRLATIN"

Abi anlıyorum seni, karşı tarafı kırmaktan çekiniyorsun, senin yönteminde güzel, ''Kızım sana söylüyorum Gelinim sen anla'' hesabı dikkat çekerekten :) ima ediyorsun

bu yanlış duruş tutuş vs, gördüğüm zaman direk sonuçları aklıma geliyor, sevdiklerim, yada karşı tarafın sevenleri aklıma geliyor,
işte o an beynime bıçak saplanıyor sanki, ve karşımdakinin kırılması umrumda olmuyor, uygun bir dille dikkatini toplaması için uyarıda bulunuyorum,

moladaysak oturuyorsak tüfekleri gözlerim, dolumu boşmu, ağacamı dayamış yeremi uzatmış, emniyet açıkmı kapalımı,
birde köpek var köpeği tüfeğe yakın tutmuyorum,
köpekte tetiğe dokunabilir, öyle ya yıllarca yanında tetik çekip tüfek patlatıyosunuz, ne malum abi gider tetikle oynar :) akıllı hayvan

ayrıca avda mera değiştirirken tüfeği olduğu gibi arabaya koyup yola devam edenleri görüyorum,
birde köpeğin yanına koyuyor dolu tüfeği, Allah aşkına dikkat edin, 1 dakikanı almaz tüfeği boşaltıp kılıfa koymak,
bir arkadaşım böyle mera değiştirirken, tüfekle arabaya bindi, caanım arabanın tavanında bi delik açtı, ne yapalım arabada  sunroof yoktu oda oldu :)

1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Her alanda olduğu  gibi EĞİTİM ŞART.....
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Osman Abi, dosyaların çözünürlüğü çok iyi değildi.

Çıkarabildiklerimi çıkarıp, ayrıca senin mesajına ekledim. Teşekkür ederim.

Aslında yeterince (kaliteli) görsel birikirse, bunları derleriz, bir araya toplarız.
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Osman DÖŞLER, Kamil ÜNLÜTÜRK, Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Yav "fişek yatağında fişek bırakılmamalı" mesajını veren fotoğraftaki alet de malum competitor varmış , vay arkadaş, gözden kaçırdık... :D

Ama taramalı da, FN taramalısıymış, neyse ki :D
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK

• Müdavim Üyemiz
İbrahim bey bu kasko sigorta benzetmesi konuyu özetliyor.bizim dikkatimizin yanında oranj kıyafetler gözlük vb. Yardımcı ekipmanlar da mutlak olmalı bazen detaylar sonucu belirliyor.
Ben özellikle oranj kıyafet konusuna çok dikkat ederim,hatta gizlenmek gerektiren avlarda bile tedirgin oluyorum.
Fakat çevreme bu konuyu çok uğraşmama rağmen yeterince empoze edemedim malesef, sonuçta senin anlattığın karşının anladığıyla sınırlı...
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Fatih Bey, fosforlu kıyafet ya da aksesuar detaydır demiyorum, o da ana önlemlerden biri.. Ama söylemek istediğim bunlar, sadece "kendimizi" korumak amaçlı önlemler...

Tüfeği kırmak gibi , aracın yanında tüfek doldurmamak gibi kurallar, "kendimiz" için değil, "diğer insanların" güvenlik hakkı ve mecburidir diyorum.

İbrahim bey bu kasko sigorta benzetmesi konuyu özetliyor.bizim dikkatimizin yanında oranj kıyafetler gözlük vb. Yardımcı ekipmanlar da mutlak olmalı bazen detaylar sonucu belirliyor.
Ben özellikle oranj kıyafet konusuna çok dikkat ederim,hatta gizlenmek gerektiren avlarda bile tedirgin oluyorum.
Fakat çevreme bu konuyu çok uğraşmama rağmen yeterince empoze edemedim malesef, sonuçta senin anlattığın karşının anladığıyla sınırlı...
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
Bahsettiğiniz tüfekle uygulanması gereken kurallar herkesin riayet etmesi gereken Anayasanın değişmez maddesi gibidir haklısınız.
Babam 66 yaşında hasta domuz avcısı,beni silah emniyeti ile ilgili çok güzel eğitti sağolsun, aynen sizin dediğinizi bana uygular. Arabaya binmeden silahın boşmu avda toplanırken mekanizmalar açıkmı sorar. Av başlarken emniyet kuralları nı hatırlatır ama gel gör ki oranj kıyafetin önemini anlatamadım yıllardır.
Yalnız anlamadığım bir konu bir çok avrupa ülkesinde domuz avı hariç pek oranj renk kıyafetler kullanmıyorlar. Acaba bu kültürel bir ritüelmi yoksa katı silah disiplini uygulamalarından mütevellit gerekmi görmüyorlar,sizin tespitiniz nedir?
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Ziya ÇOBANOĞULLARI

• Müdavim Üyemiz
  • Avın başı rasgele sonu nasiptir.
Şeytan doldurur derler.
Şeytan doldurmaz insan unutur.
Dolusu bir kişiyi boşu bin kişiyi korkutur bu da bir gerçektir.

Bu cümlelerden sonra başımdan geçen bir iki olaydan bahsetmek isterim.
İlk tüfeğimi alan Babamdır ama avcı değildir. (İmza kısmındaki ilk sıradaki tüfek Çakmaklı Belçika)
Bana güvenlik konusunda ilk dersi bir müsibetle öğrenmeme vesile olan Babamdır.
Bir müsibet bin nasihatten evladır sözünü bire bir yaşadım;
Kolay kolay ava gitmeyen Babam bir yaz günü öğlen sıcağında köyde üveyk avlamaya gitmiş.
İkindi vakti köye geri dönüp ve dolu tüfeği arabanın arka koltuğuna yatırmış.
Bizde dayıoğulları ve teyzeoğulları ile avluda oyun oynarken eve geldi.
Eve geldikten bir süre sonra arabada karpuz var alın deyip beni arabaya gönderdi.
Teyzemin büyük oğlu Cengiz'le koşa koşa arabaya gittik.
Karpuz arka koltuğun önünde tüfek de koltuğun üstünde yatıyor.
Çocukluk işte tüfeği görünce kurcaladım çakmaklarını açtım.
Çakmakları kapatayım derken tüfek patladı.
O anda Cengiz karşımdaki kapıda bana bakıyor olsaydı 1 metreden vurulabilirdi.
Köyün meydanı tüfek sesiyle yankılandı.
Arabanın kapısı tek kurşun gibi delindi ve saçmalar karşıdaki kahvenin duvarına vurdu.
Dayım ve Babam hızla yanımıza geldi.
Babam beni tokatlamaya başladı.
Avcılıkta Ustam olan Dayım babamın yakasına yapıştı ''Enişte kabahat sende dolu tüfeğin arabada ne işi var?''
Verilmiş sadakamız varmış yaralanma veya can kaybı yaşamadık.
İşte unutulmayacak bir güvenlik dersi hem de Canlı Canlı yaşanan.
Bir iki kere daha güvenlikle ilgili yaşadığım olay var onlardan da vakit oldukça bahsederiz inşallah.
  • Belçika Piper Çakmaklı Çifte(Constantinople-Lazaro Gabay)
  • Çifsan Çsp 555 Süperpoze
  • Sarsılmaz Concorde Yarı otomatik
  • Luigi Franchi Black Magic Yarı otomatik
  • Pietro Beretta S56E
  • Savaşcı Pointer's Altar
Ziya ÇOBANOĞULLARI      A rh +
02.06.1972 Bergama/İZMİR
İkamet : Çandarlı

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Atagan YILDIZ, Murathan VAR