Gönderen Konu: Geri Tepme Nedir? Nasıl Oluşur? Nasıl Hesaplanır?  (Okunma sayısı 4895 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tirdad SETAYESHI

• AvlakForum Üye
  • *
Geri tepme bir fişek (veya topun) namluda patlaması sonucu merminin ve hasıl olan gazların ileriye doğru hareketinin sonucunda, newton'un üçüncü yasasına göre tepki gücüne göre elde olunan, merminin ileriye hareketini dengeleyen ve geriye doğru olan momentumdur. Momentum küçük silahlarda atıcının vücüdu kullanılarak yere aktarılırken daha büyük ve yere monte silahlarda montaj yolu ile yere aktarılır. Geri tepme gücünü durdurmak için silahı bir süreliğine ileriye doğru hareket ettirmek gerekirken genellikle bu güç geri tepme gücünden daha küçük ve merminin namlu içindeki hareketinden(yani geri tepme zamanı) daha uzun sürede olduğundan geri tepme gücü silahı geriye doğru hareket ettirir.

Momentum değişikliği Newton'ın ikinci yasasının göre silahın ivmesinin zaman türevine eşit bir kuvvet ile sonuçlanır. Aynı zamanda momentum silahı kütlesi ve hızının çarpımına eşittir. Momentum korunması yasasına göre ileri doğru ivmelenen merminin(projectile)'in momentumu geir doğru ivmelenen silahın momentumu ile eşit olmalıdır. Dolayısıyla merminin kütle ve hızı biliniyor ise, silahın geri tepme hızı ve enerjisi hesaplanabilir. Pratikte bu enerjinin hesaplanması için bir balistik pandül (sarkaç) veya kronograf ile doğrudan hesaplanması daha kolaydır.

Aslında geri tepme birtek newtonun ikinci yasasına göre hesaplanan mermi çekirdeğinin momentumuna bağlı değildir. kütlenin korunumu yasasına(Lomonosov-Lavoisier kanunu) göre gaza dönüşmüş barutun kütlesi kullanılan barut ile aynı olacağından bir momentum da oradan hesaplanabilecektir (aslında bu gazlara bağlı oluşan momentumu dağıtma ve ters yöne çevirme amacıyla muzzle brake kullanılır) ayrıca çok karışık konular olmasına ve hesaplanması çok çok güç olacak konular olmasına rağmen kısaca bu barutun yanma hızı, namlu çapı ve namlu uzunluğuna bağlı da enerji değişebileceği gibi hissedilen geri tepme çok ciddi oranda değişecektir(örn. aynı miktarda ancak hızlı yanan barut içeren magnum çaplar ile eski alman kalibrelerin arasında hissedilen geri tepmenin değişmesi gibi) veya aynı kalibrede(namlu ağırlığının aynı olması şartı ile) 26¨ve 28¨namlularda hissedilen geri tepmenin değişmesi gibi).

Geri tepme azaltıcı(Recoil Reducer) sistemler: Hidrolik sistem ile çalışan basit mantıkla enerjiyi kendisine toplayıp esneme hareketi yaparak dağıtan bir sistem.
Bir çok sistem bu işe yaramakta bunlardan azıları:
Kick-stop (Blaser)
Kick-off (Beretta)
Bump Buster (Ken Rucker's)
vs.
Dip Not: Konu wikipedia'dan yazılmış gibi görünebilir ancak o konunun tamamı tarafımca yazılmış olduğunu belirtebilirim. Türkçe Kaynak olmadığından ingilizce wikipedia ve fen lisesi dönemi bilgileri kullanılmıştır.
Umarım yararlı olur...
« Son Düzenleme: 28 Mart 2015, 13:55:47 Gönderen: T.Tolga FATİH »
  • Blaser R8 Professional .30-06 Springfield
  • Blaser F3
  • Browning Maxus
  • Chesapeake Bay Retreiver
Çalışmadan,yorulmadan,öğrenmeden,rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra istiklallerini kaybetmeye mahkumdurlar. ATATÜRK
[img width=180 height=180]https://i.ibb.co/GpHQ3tL/photo-2019-01-16-09-

Çevrimiçi Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: Geri Tepme Nedir? Nasıl Oluşur? Nasıl Hesaplanır?
« Yanıtla #1 : 11 Ağustos 2018, 08:39:57 »
Tolga bey, geri tepmeyi teorik olarak güzel yazmış ama, uygulamaya indirmemiş. Ben sizlere yararlı oacağını düşündüğüm yönlerini aktarmaya çalışacağım.

Avlak forumda bazı yakınmalar okuyorum. "Filanca fişeği attım fena geri tepti!" Neden? "Falanca tüfek çok tepiyor" Niçin? Bunların hepsini sebebi var anlatmaya çalışacağım.

Atış yapmak bir keyif ise, geri tepme bir o kadar keyifsizlik kaynağı olabilir. Bir skeet atıcısının bir günde 200-300 fişek attığını düşünün. Veya uçar avına çıktınız 100 tane 32 -36 gramlık fişek attınız. Omuzunuzun ağrısından akşama keyfiniz kaçmaz mı?  Ya da çocuğunuza 12 çap bir tüfekle 36 gram fişek attırdınız, bir daha o tüfeği eline almak ister mi?

Geri tepme atış sayısı arttıkça yorgunluk yapan, hatta bazılarımızın omuzunda ağrı ve hatta morarma sebebi olan bir olay. Benim bir tüfek modeli geliştirmek için beraber çalışma yaptığım bir firma sahibi, test atışlarında attığı yüksek sayıda fişek nedeniyle omuz eklemi bağlarını yırtmıştı. Ameliyat olması gerekiyordu, o kadar yani.

Yüksek Geri tepme yaptığı yorgunluk ve ağrı dışında, mükerrer atışta nişan hattına tekrar dönmeyi de zorlaştıran bir olaydır. Yani isabetinizi bile etkiler.

Geri tepme fiziksel bir olaydır. Newton prensipleri ile açıklanır, matematiksel olarak hesaplanabilir. Burada formüllerle kafanızı karıştırmayayım. Fiziksel geri tepmenin dışında bir de hissedilen geri tepme var. Kişiden kişiye aynı tüfekte, aynı fişek atıldığında farklı tepme hissedilir. Nedenlerimi sıralarsak:

1. Silahın atıcıya uygunluğu
2. Atıcının deneyimi
3. Atıcının o andaki zihni, fiziki durumu
4. Silahın tipi (pompalı, yarı-otomatik= gazlı veya kinetik enerjili oluşu)
5. Geri tepme azaltıcı destek veya aparatlar
6. Atıcının giysisinin kalınlığı
7. Silahın sesinin şiddeti, irkilme
8. Silahın tepmesi konusunda atıcıya yapılan telkinler

Atıcının o anda hissettiği geri tepme üzerine etkili bulunmuş.

Geri tepme ile ilgili bazı kuralları da sizlere hatırlatmak isterim:

Gramaj ve namlu çıkış hızı ile geri tepme arasında 1 e 2 kuralı vardır. Gramaj veya namlu çıkış hızı %10 arttığında, geri tepme %20 artar. Örneğin 28 gm fişek ile 32 gm arasında geritepme %20 artarken, 36 gm fişek 28 e göre %40 daha fazla geri teper.

Tüfek ağırlığı ile geri tepme arasındaki ilişkide 1 e 1 kuralı vardır. Yani tüfek ağırlığını %10 arttırırsak, geri tepme %10 azalır. Örneğin 2900 gm olan benim tüfeğimle, 3200 gm ağırlıktaki bir tüfeğin geri tepme farkı sadece %10 olup bu da çok hissedilen bir fark değildir. Ağırlık 3500 gm olursa %20 geri tepme azalacaktır ki bunun fark edilebileceğini düşünüyorum.

Bir tüfeğin geri tepmesi attığınız sıkı ile bağlantılı olarak Greener'in 96 Kuralına uyar.

Açıklaması "Bir tüfeğin ağırlığının, attınız sıkının 96 katı ağırlıkta olması durumda geri tepme rahatsız etmeyecek düzeye iner"

Önce aşağıdaki tabloya bakalım aşağısında bu tablonun yorumunu inceleyelim:

Aşağıdaki atışlar 20 grain barut hakkı ve 1200 fps namlu çıkış hızı sabit alınarak hesaplanmıştır. ( http://huntamerica.com/recoil_calculator/ )

Tablonun sol tarafında ons ve gm cinsinden sıkının ağırlığı, üstte Pound altta Kg cinsinden tüfeğin ağırlığı mevcut.

Tablonun içindeki rakamlar foot/pound cinsinden geri tepme

Sarı olanlar (12-13 ft/lbs) kabul edilebilir geri tepmeyi
Yeşil olanlar 96 kuralından düşük az geri tepmeyi
Kırmızı olanlar ise çok geri tepmeyi ifade ediyor.

Örnek olarak sol sütunda 32 gram sıkı yı hizalarsanız, geri tepmeyi karşılayacak olan tüfek ağırlığı  3 kg üzeri olmalıdır.
Rahatsız olmadan Magnum fişek atmak için 4 kg ve üstü, süper magnum için 5,5 kg ve üstü bir tüfek gerekir.

Tüfeğinizin ağırlığını biliyorsanız yukarıdaki tablodan sizi rahatsız etmeyecek geri tepme ve sıkı ağırlığını bulabilirsiniz.

Daha sonraki yazımda geri tepme nasıl azaltılır onu da yazmayı düşünüyorum

Keyifli atışlar

« Son Düzenleme: 11 Ağustos 2018, 08:48:36 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #2 : 11 Ağustos 2018, 11:08:07 »
Teşekkürler.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 11 Ağustos 2018, 12:36:38 »
Bilgiler için teşekkürler.
Bundan yıllar önce bir avcı büyüğümüz şöyle bir yorumda bulunmuştu.
Tüfeğin ağırlığ / 100
Yani 3400g bir tüfek için 34 g bir fişek uygun olacak demişti.
Şimdi yukarıdaki  tabloya bakarak bu tezin  doğru olduğunu kabul ediyorum.
Bu kıymetli bilgiler için tekrar teşekkürler Sn MUTLUER.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Tevfik GÜN, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 11 Ağustos 2018, 14:05:12 »
Sayın Hocam teşekkür ederim çok kolay ve anlaşılır bir dil kullanmışsınız.
Dün bir miktar 36 gram dolusu denemesi yaptım kendi dolumum çıkış hızları(ortalama v0=445 m/s) omuzumu zorlayınca tüfeğin ağırlığını epey artırdım ve tepmede  müthiş rahatlama oldu şimdi konuyu görünce teorik ispatını yapmış gibi hissettim.
Paylaşımların devamını bekliyor olacağız Hocam.
Saygılarımla...
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #5 : 11 Ağustos 2018, 15:58:19 »

Muhterem arkadaşlar,

Teknoloji müsbet bir uğraşı dalıdır.  Somut gerçeklerden kaynaklanır ve yorumlarla esasları yanlış ortaya konduğunda içinden
çıkılmaz karmaşalara neden olur.

"Geri Tepme" Newton'un üç numaralı etki tepki yahut momentlerin eşitliği formülünden kaynak alan bir oluşumdur. Ateşli silahlarda
ana öğeleri; "Kütle" yahut Dünya üzerinde yerçekimine tabi varlıklardan bahsedildiğine göre "Ağırlık", onun kazandığı, birim zamanda
alınan yol, yani "Hız" ve  sevkedici cenah için, "Tepme kaynağı tabla alanının namlu çapı alanına bölümü katsayısı"dır... Eşitlik oluşabilmesi
için, bir tarafının mutlak değeri kesinlikle diğerine muadil olma zorundadır.  Bir yanı ne kadar artarsa öteki de o miktarda artar, iki misli
yahut yarısı olamaz. Geri Tepme adı verilen, bu yönlendirilmiş yük bir kere ortaya çıktığında ne azaltılabilir ne de çoğaltılabilir.  Kısacası
DEĞİŞTİRİLEMEZ...

Diğer taraftan, silahı kullanan nezdinde, bu oluşumun HİSSEDİLEN unsurlarında, yani ağırlık ve birim zamanda alınan yol öğelerinde
değişimlerle algılanan aksiyon azaltılabilir ya da çoğaltılabilir. Kişiler, silahlarının ağırlıklarını artırarak, birim zamanda alınan yolu tepme
veren nesne üzerinde uzatarak hissettikleri sademe etkisini azaltabilirler.

Hissedilen geri tepmenin değiştirimi için kesin oranlar verilemez. Dolu ağırlığının yüz katı çeken bir tüfeğin silahı kullanan 120 kiloluk
bir adamla kırk okka çeken çocuk üzerinde etkisi çok farklıdır. Özellikle bu nokta, teknolojik nüfuz gerektiren "Tek tetikli Çifteler, Namlu
eksen düzenlemeleri" misali uygulamalarda önemli nüanslar nedenidir.

Teknolojik yorum ve mülahazalar, derinlemesine araştırma gerektiren, ansiklobedik bilgi kapsamı dışı konulardır. Mutlak emin olmadan
zikri, kitleleri yanıltabilir ve uzun vadede hüsrana neden olur.

Aman dikkat...

Saygılar.
« Son Düzenleme: 11 Ağustos 2018, 16:19:51 Gönderen: S.Alper ERDEM »
1944-Istanbul

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimiçi Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
« Yanıtla #6 : 11 Ağustos 2018, 17:14:41 »

Geri Tepme adı verilen, bu yönlendirilmiş yük bir kere ortaya çıktığında ne azaltılabilir ne de çoğaltılabilir.  Kısacası
DEĞİŞTİRİLEMEZ...

Alper bey,

Katkınız için teşekkür ederim. Madem ki fiziğe girdik, o zaman yukarıda alıntı yaptığım ifadenize itirazımı fizikle anlatmaya çalışayım. Evet, söylediğiniz gibi Newton'un üçüncü prensibi konusunda haklısınız. Ben okuyanlar tarafından daha anlaşılabilir kılmak için bir şekille durumu ifade edeyim:

Resimde görüldüğü gibi etki tepkiye eşittir.

Moment konusu na gelirsek, moment hareket eden kütlenin bir ölçümüdür: ne kadar harekette ne kadar kütle olduğunu ifade eder. Momentum genelde p sembolüyle gösterilir.

Tanıma göre P= m. v

Burada m kütledir ve v hızdır. Momentum için standart birimler kg⋅m/s'dir ve momentum daima bir vektör niceliğidir. Bu basit ilişki, bir nesnenin kütlesini veya hızını iki katına çıkarmanın, momentumu da iki katına çıkaracağı anlamını taşır.

Momentumla ilgili faydalı olan şey, bunun kuvvet ile olan ilişkisidir. Kinematik denklemlerden hızdaki değişimin  olarak da yazılabileceğini hatırlayabiliriz.

İtme, bir süre boyunca etki eden bir kuvvetin tüm etkisinin miktarını belirten bir terimdir. Genelde J sembolüyle gösterilir ve Newton-saniye cinsinden ifade edilir.

Daha önce gördüğümüz gibi, bu tam olarak momentumdaki değişikliğe denktir. İtmeyi hesaplarken, kuvveti süreyle çarpıyoruz. Bu, bir kuvvet-süre eğrisinin altındaki alanı bulmakla denktir.

Yani yukarıdaki ifadenizle ters düştüğüm konu da budur. Geri tepmenin değişik yöntemlerle süresini uzatarak (Delta t) geri tepmeyi daha az hissetmeyi sağlayabilirsiniz. Fiziksel tepmeyi değil ama hissedilen tepmeyi azaltmanın yöntemlerini aşağıda özetliyorum:

GERİ TEPMEYİ AZALTICI YÖNTEMLER

Önce pratikte uyguladığımız, kısmen yukarıdaki yazılarda bahsi geçen bir iki noktadan başlayalım:

1. Kulaklık kullanılması:
Elbette fiziksel geri tepmeyi etkilemeyecektir. Ancak patlama sesine karşı irkilmeyi engellediği için "Hissedilen geri tepme"yi azalttığını ifade edebiliriz. Yeni kullanıcılar için heh kulak içi, hem kulak dışı ses engelleyicilerin kullanılmasının, irkilme, dolayısıyla geri tepme hissini azalttığı yazılmaktadır.

2. Düşük gramajlı fişek kullanımı:
Yukarıda bahsettiğim gibi barut hakkı ve fişek ağırlığı arttıkça 1 e iki oranında geri tepme artacaktır. Özellikle hedef atıcılığı yapanların daha düşük gramajlı fişek kullanımı, geri tepmenin verdiği rahatsızlığı azaltacaktır. Bu arada antimon ile sertleştirilmiş saçma, çelik saçma kullanımın da geri tepmeyi azalttığından bahsediliyor.

3. Tüfek ağırlığının arttırılması:
Yukarıda bahsettiğim için ağırlıkla ilgili 1 e 1 oranını hatırlatarak geçeceğim.

4. Namlu Freni (Muzzle Break) kullanılması:
Namlu freni kullanımı geri tepmeyi ve namlu şahlanmasını azaltmaktadır. Ancak bunun her yivsiz tüfekte kullanımı zordur. Şoklu namlularda eklenebilen türleri vardır. Ancak namlu freni patlama sesini çok arttırmaktadır.

5. Yarı-otomatik mekanizma:
Barut gazının bir miktarı mekanizmanın kurulması işlemine kullanıldığı için, sabit mekanizmalı (Pompalı, çifte, süperpoze) olanlara göre geri tepmenin biraz daha az olduğunu söyleyebilriz. Ancak mekanizma kurmaya giden gaz çok az olduğundan düşük gramajlı fişeklerde hissedilen bir fark olmadığı söylenebilir.

YİVSİZ TÜFEK KABZESİNE UYGULANAN GERİ TEPME AZALTICILAR

6. Yumuşak dipçik pedleri:
Dipçiğn altına eklenen darbe emici pedler, geri tepmeyi yayarak geri tepme hissini azaltabilmektedir. Bunların değişik modelleri piyasada satılmaktadır

7. Farklı dipçik tasarımı:
Bunun en güzel örneği Benelli'nin kullandığı Comfortech dipçiktir. Yapısında bulunan esneyebilen paneller geri tepmeyi %40 kadar azaltabilmektedir.

8. Cıvalı dipçik tüpleri:
Dipçik içerisine yerleştirilen içinde ağır bir malzeme ve sıvı özelliği olan cıva, teorik olarak geri tepme enasında eylemsizlik dolayısıyla öne doğru akmakta ve enerjiyi bir deyişle ödünç almakta ve daha yavaş geri dönerken tepmeyi azaltmaktadır. Bu tüplerin 300-400 gram ağırlığı dolayısıyla bir diğer görüş, tüfeğin ağırlığı arttırdığı için tepme azalmaktadır. Etkisinin 1: 1 kuralı kadar olduğu söylenmektedir

9. Amortisör tasarımlı dipçik ekleri:

Arabalardaki gibi yay ve amortisör tasarımı olan dipçik eklentilerinin geri tepmeyi %60-70 oranında azalttığı bildirilmektedir. Ancak pahalı sistemlerdir. Özellikle çok atış yapan trap atıcılarının birinci tercihi olduğu bir çok yazıda belirtilmektedir. Beretta Kick-off tasarımı dipçikte bu mevcuttur.

Aramızda bu geri tepme azaltıcı yöntemleri kullananlar deneyimlerini aktarırlarsa, yararlanırız

Selam ve saygılarımla

« Son Düzenleme: 11 Ağustos 2018, 17:21:10 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

• Expert Üye
« Yanıtla #7 : 11 Ağustos 2018, 18:24:47 »
Hissedilen Geri Tepme ve Geri Tepme çok karıştırılan kavramlar, geri tepe kantitesel hissedilen geri tepme ise tabiri caizse kalitesel kavramlardır.Objektif/Subjektif olarakta nitelendirebilineceğini düşünüyorum.
Ben kiloma rağmen geri tepmeyi çok hisseden bir avcı/atıcıyım benden 20 kilo daha hafif arkadaşlarım çok daha az hissettiklerini beyan ediyorlar grupta.
Hissedilen geri tepmede silahın dizaynı, size uygunluğu da çok önemli.
Benelli SBE2 3300 g M2 3220 g  olmasına rağmen 3160 g lık Vinci ve 3120 g lık Comfort'a göre bariz fazla tepiyorlar.Bunu deneyimine güvendiğim birkaç dostuma bizzat denettirdim onlar da fikirlerime katıldılar.Her 4 tüfekte Comfortech tepme önleyici sisteme haizdi.
A400 Lite Kick-off Plus tepme önleyici sisteme haiz fişek basıncı arttıkça sistemin işe yaradığını daha iyi hissediyorsunuz.Ve fakat gaz sistemi nedeniyle aynı ağırlıktaki bir AL391 Urika'dan (Uzatılmış birleştirme konisi ve overbore namluya sahip olduğunu da belirteyim) fazla tepme hissediyorsunuz.
Kişisel hislerin çok fazla olduğu bir konu farklı yorumlar elbette olacaktır.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• Expert Üye
« Yanıtla #8 : 11 Ağustos 2018, 18:27:15 »
Kick off, Kick off plus, Comfortech gibi sistemler Hissedilen geri tepmeyi belirgin şekilde azaltabiliyorlar,binlerce atışın sonucu bunu rahatlıkla söylüyorum.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #9 : 11 Ağustos 2018, 18:30:31 »

Muhterem Sabri Bey,

Yazım genele şamildi, siz şahsıma yönelik cevap vermişsiniz.

Lutfen metnimi dikkatle ve tekrar okuyunuz. Eksiklik olabileceği düşüncesiyle  bir iki konuya daha ağırlıkla değineyim. Geri tepme, etki ve tepki
eşitliğinin bir tarafıdır.  Diğer taraf farklılaşmadıkça kendisi de değişmez. Değiştirilebilir olan geri tepme momenti olarak adlandırılan yönlendirilmiş
yük değil, kullanıcı tarafında algılanan "Hissedilen geri tepme"dir. Çoğu kitap ve literatürde, özürlü olarak sadece kısaca "Geri tepme" şeklinde
tanımlanır. Yazımda, bunu değiştirebilir kılan ana öğelerin neler olduğuna özetle değinilmiştir.

Ne tercüme ve tanım özürlü binlerce sayfa yazı, ne altalta sıralanmış formüller bu gerçeği değiştiremez.

Lutfen yazımı dikkatle okuyunuz. Özellikle yabancı literatürle yedeklerseniz itiraza değer bir nokta olmadığını göreceksiniz. Hemen savunma moduna
geçmenizi gerektiren bir durum olmadığını, ilgili ilmin alfabesi sayılacak böyle tanım ve konularda gereksiz çıkışlarla size değer veren kişilere yanlış
yönlendirmeler verebileceğinizi, ileride, yeterli bilgi desteğiyle tekrar okuduğunuzda, umuma açık ortamda fikir beyanının, bilgi kadar cehaletin de
tescili olduğunu fark edeceksiniz.

Lutfen yazımı tekrar ve dikkatle okuyunuz.  Bu kadar aşikar bir konuda yazdıklarımın yeterli olduğunu sanıyorum. Konuyu uzatmaktan hicap duyarım.

Saygılar.

1944-Istanbul

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Erkan ÜNAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 17 Ağustos 2018, 12:04:01 »
     Kıymetli Üstadlar Sayın Mehmet Sabri MUTLUER ve Sayın S. Alper ERDEM abilerime çok teşekkür ediyorum. Avlak forumda yıllardır okuduğum ve okurken keyif aldığım, duraklayarak atışlarımı hafızamda yokladığım, bazı net hatırladığım ve adını koyamadığım durumlara tercüman olan yazılarınızı bir solukta okudum. Tekrar tekrar okudum....
     Avda ve atışta , anladığım ''Geri tepme momenti'' tüfek ağırlığının fişek gramajı ile oranı 96 (kabaca 100) olursa, atıcı tarafından rahatsızlık hissetmeyecek derecede olduğu... Alper Abimizin açıkladığı '' geri tepme momenti değil, hissedilen geri tepme değiştirilebilir'' açıklaması da benim mantığımla örtüştü.... Tabii atış yaparken , dipçiğe kaynak yapma, dengeli duruş, tüfeği hafif sert tutuş, tüfeğin üzerine yatma, atıcının kas gücü, kilosu gibi etkenlerin de bu hissetmeyi etkileyeceği aşikar....
     Ben 13-14 yaşından beri , atadan avcılık kanına işlemiş, avcılığı yaşam biçimi olarak gören biriyim. Teknik terimler , fizik , matematik kavramları benim bilgi birikimime ve aldığım eğitime çok yakın değil.... Bizlerin algı seviyesine inerek bu konuyu anlatıp aydınlattığınız için , gerçekten  her iki kıymetli abimize de çok teşekkür ediyorum..
     Affınıza sığınarak naçizane ricam ; yazıların sonunda, biz okuyucular tarafından sanki, hafif bir kırılma , alınma  var gibi hissettik... Ne olur birbirinize kırılmayın... Bu forum sayfasında böyle düzeyli bir bilgi yoğrulmasını her zaman yakalayamayız. Sizleri seviyoruz... selamlar, yeni sezonda rasgele

• Alt Üst Çifte 71
  • Slug 61 Y.oto
  • 66 namlu Y.oto
  • 71 namlu Y.oto
  • Alt Üst Çifte 76
Erkan ÜNAL
1969 Orhangazi/BURSA
İkamet- TEKİRDAĞ Merkez

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #11 : 17 Ağustos 2018, 13:41:35 »
Sayın Erkan Ünal ve değer vererek yazılarımı okuyan arkadaşlar.

Kırılmayı, darılmayı gerektirecek her hangi bir durum, hata yapmayan kişi ve bilginin sonu yoktur.  Fertler her öğrendiği yeni şeyde, ulaşamayıp
öğrenemediği daha ne kadar değerin var olduğunu fark edecektir. Hatayla yapılan bir iş, farkedildiğinde, hatasızdan kat be kat öğretici, teşvik edicidir.

Düşünen her  kafa değerlidir. Önemli olan, mümkün olduğunca tarafsız ve çok yönden olaylara bakabilmektir. Bir dairenin ortasına iki nokta koyup
alt ve üst yakınına ters ve düz iki yarım daire çizin, karşılıklı iki kişiden biri tasviri "Gülen yüz", diğeri "Asık surat" olarak tanımlayacak,  yer değiştirme
durumunda yorumlar tam aksi olacaktır. Bunun yanında, daire her yönden daire, nokta her cihetten noktadır. Şimdilik değişmez olarak kabullendiğimiz
Newton kanunları da böyledir. Esası iyi kavramak, hata yapmamak gerekir.

İster yerli ister yabancı medyada olsun, çoğu zaman "Geri tepme" ve "Hissedilen geri tepme" sürekli karıştırılmaktadır. Biri oluşan  ve yok olması
mümkün olmayan iş yapabilme kabiliyetini, diğeri onun değiştirilebilir nitelikteki öğeleriyle kişilerde algılanmasını tarif etmektedir. Dile kolay oluşu
ile ilki tercih edilip sohbetlerde yer alsa da aslının öyle olmadığını bilmek, ilerideki teknik çalışmalarda, bu kademeyi sağlıkla geçmek için önemlidir.

Üç kiloluk bir tüfek, doksan kiloluk kişide yetmiş çekenden daha fazla etki yaratabilir, ama belki ana sebep, hep ihmal ediilen, tetik çeken kol dirseğini
omuz hizasına kaldirmamak hatası olabilir.  Zira,  tepen tüfek, sadece tek yönlü bir sademeyle değil, vurduğu yerde kayarak etkisini büyütebilir ve
dirseği kaldırılmış kol, göğüs kaslarını gerip yanlara yayarak bunun önüne geçebilir.  Filvaki bu da kesin olmayan, kişilere , uygulama şekline göre
sonuç veren bir yaklaşım sayılabilir.

Camiamız her şeyin en iyisini hak etmektedir. Çabalarımız bundan olup. Kimseye ne dargınlık ne kırgınlığımız yoktur. Lutfen, emek verip çıkardığınız
her araştırmayı, hatalı yorum ihtiva etse de forumdaşlardan esirgemeyiniz. Su akacak, yolunu bulacaktır.

Saygılar
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2018, 10:55:22 Gönderen: S.Alper ERDEM »
1944-Istanbul

The following users thanked this post: Erkan ÜNAL, Yaşar KÖKÇEN, Bilal AYDIN, Mehmet Sabri MUTLUER