Gönderen Konu: 60 ila 80 metre arasındaki tahtalıyı vurmak için ne yapmalıyım  (Okunma sayısı 25577 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şaban ÇİLESİZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
fatih bey........ tecrübeye dayılı bir açıklamamı..... yoksa başka sebepleri varmı
100 METRİ CANLI CANLI BİRÇOK KEZ TECRÜBEYLE SABİT HEMDE 1 SENE İÇİNDEKİ TECRÜBE :) 120 metre civarı tek atış 1 numarayla 2 ördek almışlığı ve sabah bekinde 1o civarı kişinin bana ''gökyüzündeki hayvana atıyo inmesini beklemedi .. '' diye küfürleri arasında yine 1 numarayla alınmış bi ördek.. 150 metre civarı ördeği bile zor görürken yarım metre üstüne alınan nişan ve ördek mefta... başka numarasını bulamadıydın sezon ortası olduğu için 1 aldıydım tavsiyem 3 tür şuan piyasada mevcut UYARI:YAKIN MESAFEYE ATIŞ YAPMAYIN BU FİŞEKLE.. ÇÜNKİ 60 METREYE KURŞUN ETKİSİ YAPARAK DAĞILMADAN GİDİYOR 80 CİVARI DAĞITMAYA BAŞLIYOR
<3 çilesiz <3 Zonguldak Çaycuma Devlet Hastanesi'nde  Röntgen teknikeri

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
  • Bazıları sürat sever....
    • izmirchoketube
Av tüfeğiyle 120 metreden ve 150 metreden ördek mi vurmuşlar...
Eskiden askerde acemi birliklerinde mesafe tahmin usülleri eğitimi verilirdi ....Bunu avcı eğitim kurslarında da vermek daha doğru olur kanısındayım.
Ama yinede bir avcı vurdum diyosa vurmuştur...bize de helal olsun demek düşer...
Rastgele
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
Av tüfeğiyle 120 metreden ve 150 metreden ördek mi vurmuşlar...
Eskiden askerde acemi birliklerinde mesafe tahmin usülleri eğitimi verilirdi ....Bunu avcı eğitim kurslarında da vermek daha doğru olur kanısındayım.
Ama yinede bir avcı vurdum diyosa vurmuştur...bize de helal olsun demek düşer...
Rastgele

yükle resim

Şaban bey cheddite 100 metri ile demiş 35gr bir fişek ve bu fişekte cinsini bilmiyorum ama 1.90 ölçeğinde güçlü bir barut var. Bu fişek 4-5 şoklarla kullanıldığında en az 50-60 metreye açılmadan tapayla birlikte giden bir yapıya sahip. ancak bu mesafelerden sonra yavaş yavaş dağılmaya başlıyor. Pattern yoğun olduğundan belki 100 metre civarı etki yapabilir ama bu fişekle isabetli vuruş yapmak zor. Alt üst ya da önlemeyi ayarlayıp vurmak şans işi. Buna benzer yöntemle ben fişek doldurdum çelik saçma kovan tapanın kova kısmını kesip keçe tapayla doldurulmuş saçmanın üstüne tersten koymuştum. atışlarda 30-35 metrede hedef kağıdını tek kurşun gibi delip geçti. Avda kullandım ama isabetli atış yapamadım. çünkü balistik olarak kaç metrede dağılır etkisi nedir tam kestiremediğim için sağlıklı sonuç alamadım. Cheddite 100 metri kullanan bir arkadaşım 60 metredeki hedef kağıdına bütün saçmalar 15 cm daire çapında açılım yaptı demişti.. bu fişekle ancak yüksek geçit yapan toplu sürülere gerekli önleme verilerek atış yapılırsa sonuç alınabilir. Ama tek başına uçan ya da kaçanı vurmak biraz zor..

Kendi resmi sitelerindeki kısa açıklama :  Cheddite geliştirilen bir çift tıkaç özel teknoloji sayesinde, 120m üzerinde aralığını vurdu sağlar, çok özel kartuş. Göçmen oyun geçiş için idealdir.

« Son Düzenleme: 26 Temmuz 2014, 13:53:51 Gönderen: Emrah CANDAN »

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
Chedditenin en çok merak ettiğim fişeği bu. İthal edilirse muhakkak alıcam. Daha önce 34 gr JK6 sından çok memnun kalmıştım bakalım bu nasıl fişek. CH6 yeni bir barut cinsi galiba. Tahtalı için bu fişeği 5-6-7 no saçmayla tavsiye etmiş.

resim yükle

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
  • Bazıları sürat sever....
    • izmirchoketube
Azami menzil içinde denk getirebilirsen vurursun ....saçma kaç metre gider namludan çıkınca 120 mt fazla gider ...Bizler avcıyız ve dünyada ki bütün avcı canlılar avını hızlı öldürür bunun için bizimde ava can çekiştirmeden ani bir şekilde ölmesini sağlamalıyız.Bu fişek 120 metrede bu işi yapabiliyorsa biz avcılarda sorun yok 120-150 metre ne ki... :)
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
Azami menzil içinde denk getirebilirsen vurursun ....saçma kaç metre gider namludan çıkınca 120 mt fazla gider ...Bizler avcıyız ve dünyada ki bütün avcı canlılar avını hızlı öldürür bunun için bizimde ava can çekiştirmeden ani bir şekilde ölmesini sağlamalıyız.Bu fişek 120 metrede bu işi yapabiliyorsa biz avcılarda sorun yok 120-150 metre ne ki... :)
32-34 gr fişeklerle su üzerinde yere paralel olarak tam karşıya dümdüz atışlar yaptım. saçmaların en son yere döküldüğü yer 130-140 metre civarıydı. Bu fişek 120 metreye saçmayı iyi bir penetrasyonla gönderebiliyorsa valla helal olsun. Benim bildiğim normal bir fişekteki saçmalar 40-50 metreden sonra ses hızının altına iner ki bu da etkisinin iyice azaldığı anlamına gelir. Kaldı ki 35 metre hedefte saçma sesten önce hedefe vurur. Eğer saçma hızı ses hızının altına inerse kuş sesi duyar duymaz kaçar ve saçma geç vurur. Bunu yaşadım ben 34 gr fişek 60-70 metreye ağaçtaki kargaya attım karga kalktıktan hemen sonra saçmalar dallara çarptı :D
Her neyse de bu 100 metri fişeğini Sırf merakımdan alıp kullanıcam bir kutu. Kendim bizzat tecrübe etmek istiyorum
:)
« Son Düzenleme: 26 Temmuz 2014, 14:09:53 Gönderen: Emrah CANDAN »

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
bence hiçbişey yapma Eyüp kardeşim..o mesafeden tahtalı vurulmaz..mucize olur vurulsada..fişeğe yazık..atış mesafesi en fazla 35 metre atacağın..cansız ele geçirmek istiyorsan..ondan sonrası olmaz..olsada yaralı kalır hayvana eziyet..tam üstüne gelirken atıcan yavaşladığı zaman..hızlıysa yine olmaz...6,7,8 numara 30,32gr fişekler yeterli normal mesafelerde.

Çevrimdışı Erol KABA

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
 Emrah bey hızına bişey diyemem ama dagılım bakımından bu video belki yardımcı olur.
  • Charles Daly otomatik,
  • Cesa otomatik, Mertmak Mx5 otomatik
  • Akkar Karatay Pompalı, Hatsan Pompalı
Düzce  1985

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
100 metre fişeğini en çok inceleyen birebir kopyasını yapabilen hatta 60-70 metrede açılani yapabilen :) biri olarak çok fazla tüketmeden macereya girmeden kullanabileceğinizi bilhassa 5 şok ile kullanmanızı tavsiye ederim.yanınızda bulunsun...alaylara atabilirsiniz..ancak yaralayıp çok uzaklara düşebilir tilkilere çalışıyor olabilirsiniz.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
bilhassa 5 şok ile kullanmanızı tavsiye ederim.yanınızda bulunsun...
POLAT BEY
Şöyle bir genellemede yapabilirmiyiz
bu tür özel gramajı,,tapası,,barutu farklı fişekleri GENİŞ ŞOKLAR ile lhight mod. ve skeet şoklar ile atmak uzun mesafelerde (50mt üzeri max.75mt gibi) daha doğru olur ve daha iyi sonuçlar alınır...???
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
gözlerimle görmesem inanmazdım , ama gördüm . 80 - 100 metrelere tüfek atıpta ördek düşürenleri gördüm . başkası dese bende inanmazdım ama , gözlerimle gördüğüm için inandım .

ördek denize inmek için , kendince güvenli mesafeden geçit yapıyor ,  benden  50 - 60 metre mesefe uzaktaki bir ördekçi , veriyor fişeğin gözüne , birincide yok , ikincide yok , üçüncü de düşüyor ördek .  ama her attığını vuramıyor tabii . hatırı sayılır fişek attıktan sonra , üç beş ördeği düşürmeyi başarabildi ama , bulup bulamadığını bilmiyoruz   . biz sadece  onu seyrediyoruz , mütemadi atıyor geçit yapan ördeklere .  biz tüfek bile doğrultmuyoruz o mesafeye , ama avcı azimkar . yanına gidipte sormadık ne fişeği attığını . ama çıkarken gördük yerdeki 66 gram süper magnum mirage fişekleri . anladıkki 89 yatak otomatik var elinde , ve attığı fişeklerde 66 gram .

değermi , bence deymez , o kadar atılan fişeğe ve ele geçen bir kaç ördeğe . başkalarının hakkına tecavüzden başka birşey değil , ve saçma alıpta yazık olan ördeklere . gereğinde  fazla külfetli ve başkalarını hiçe sayan bir yaklaşım .

100 metri fişeğini bende inceledim , ama illada 100 metredemi yakalamak lazım avı . belki 70 metrede , belki 130 metrede . metreyle ölçüp öylemi ateş edeceğiz .

32 - 34 gram normal bir fişekle , bu metrelerden av vurabilmek akıllara zarar . 50 metreler bile piyango .
« Son Düzenleme: 27 Temmuz 2014, 00:46:46 Gönderen: Yusuf SAĞLAM »
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Erol KABA

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
 Yusuf bey en az 95 metre olur aşası kurtermıyor abi :)
  • Charles Daly otomatik,
  • Cesa otomatik, Mertmak Mx5 otomatik
  • Akkar Karatay Pompalı, Hatsan Pompalı
Düzce  1985

Çevrimdışı Erdem BOZKURT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Fişekle uğraşmaya gerek bence ;) 

Kuşları gözlemleyin yemlendikleri ve özellikle su içtikleri yerleri  tespit edin yeter.
1982-İstanbul

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
70 mt den tahtalıyı indiridği iddia eden arkadaş 71 -1-3 poze fix  35 mt den tenekeyi delemiyor 50 mt şişeyi kıramıyor  diyecek söz bulamıyorum :)
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2015, 21:32:12 Gönderen: Özgür ATAŞ »
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
           Vururum diyenlere tavsiyem odur ki, 70-80 metreye  tahtalı büyüklüğünde bir hedef dikip diledikleri şok ve fişek ile  denesinler.Hayal kurarken bende çok vuruyorum ama araziye çıkınca olmuyor  be usta.Çok uğraştım ama bu minare bu kılıfa sığmıyor.Ama ne diyem ki daha bu pilav çok su kaldırır.Ben bunları denemekten pek yoruldum, kıspeti artık  yere vurdum.Genç olanlar denesin, oldurursa bize de söylesin..
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
           Vururum diyenlere tavsiyem odur ki, 70-80 metreye  tahtalı büyüklüğünde bir hedef dikip diledikleri şok ve fişek ile  denesinler.Hayal kurarken bende çok vuruyorum ama araziye çıkınca olmuyor  be usta.Çok uğraştım ama bu minare bu kılıfa sığmıyor.Ama ne diyem ki daha bu pilav çok su kaldırır.Ben bunları denemekten pek yoruldum, kıspeti artık  yere vurdum.Genç olanlar denesin, oldurursa bize de söylesin..
Hay ömrüne bereket be hocam,nede güzel yazmışsın ellerin dert görmesin.Herkes atıyor vuruyorda kimsenin aklına gelmiyor 60 metre dediğin mesafe 20 katlı bir bina demek,onu diyenler yakınlarında varsa eğer 20 katlı bir binanın altına gidip kafalarını kaldırıp bir baksınlar derim bakalım o binanın tepesindeki karga yada kumru`yu nekadar görebilecekler  ;)
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimdışı Mahmut ÇETİN

• Müdavim Üyemiz
  • Böyle Bir Kara Sevda...
100 metre ölçüp varsa bir tahtalı muhresi koyup nişan alırmısınız lütfen bunu yaptıktan sonra bir yorum daha yapın o zaman bende bir tavsiyede bulunacağım.
1981 Burdur
EY RABBIM
IMAN ILE ÖZÜMÜZÜ, HAYAT ILE YÜZÜMÜZÜ 
EDEP ILE SÖZÜMÜZÜ, KUR'AN ILE ÖMRÜMÜZÜ HAYIRLI EYLE

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
önce bu metraj işini çözmek gerek...denemesi bedava yukarıda yazıldığı gibi 70 metre diyelim tahtalı boyutundaki bir hedefe normal fişekler ile atalım bakalım ne olacak..zaten 50 metreden sonra hedef arpacıktan ufak görünecek...elbette uzak mesafe fişeği yapılır atılır ancak bunlar sadece şansı arttırır fantazi işlerdir ben kendim deneyip kendime ispat ettim..sürdürlebilir avcılık için normal menzilde avcılık yapalım her şeye ateş etmeyelim.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
abi bune yaw alın bi keleş hiç fişekle filan tüfekle uğraşmayın arkadaşlar.. 100-150 mt ler havada uçuyor bu penatrasyon testleri niye 36.5 mt de yapılıyor ? aşmış bazı arkadaşlar olayı ben ömrümde 40-50 mt den sonrasına silah doğrultmadım doğrultmamda çantaya girecek ava atarım sadece garantiye seneye ki bidaha önüme çıksın diye bu tahtalı olayını biz çok yapıyoruz 7.5 trap fişeği ile 10 numara ile bile vurmuşluğum var hesaplı geldiği zaman iyi bir becene kamuflaj ile hareketsiz durduğunuz sürece üstünüzden geçer hele rüzgarlı havalarda yerle bir giderler .. en ideal fişek 34 gr 5 no fişek 40 mt den cansız indiriyor güzel şok seçimi ile
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul