Gönderen Konu: Browning maxus sizce nasıl ?  (Okunma sayısı 86110 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: Browning maxus sizce nasıl ?
« Yanıtla #50 : 25 Haziran 2012, 22:52:43 »
Ülkemizde fazla üzerinde durulduğunu görmüyorum ama saçmaların deliciliği konusunda önemli şeylerden biri de hızıdır. Naçizane gözlemime göre geçmiş yıllara göre saçmaların namludan çıkış hızlarında artış sözkonusu. Kurşun saçmalar için 430(~1400 fps) m/s civarı hızlar üst sınır kabul ediliyor ve ülkemizde üretilenler de dahil, Avrupa üretimi kurşun saçmalılar ortalama 400 m/s(~1300 fps). Amerikan fişeklerinde daha düşük hızlar da mevcut ve onlara göre 360 m/s(~1200 fps) ideale yakın. Tabi ortalama bunlar. Daha yüksek hızlarda da fişekleri mevcut.

Amerikalılar'a göre 340-360 m/s hızlarla plaklar da kırılıyor, kuşlar da ölüyor. Hatta daha düşük hızlarla da iş görür ama biraz daha biraz daha bilgi gerek.

Şimdi Backbore denen geniş namlularda en fazla 125 fps (~40 m/s) kadar hız düşüklüğü tespit edilmiş ve bu gerçek. Ülkemizde üretilen veya ortalama bir Avrupa'dan ithal fişeğin 1300 fps (400 m/s) hızda olduğunu düşünürsek ve yukarıda bahsi geçen ~40 m/s hız düşüşünü 400 den eksiltirsek 360 m/s namlu hızı olur. Bu da en düşük hız olur. Gördüğünüz gibi hala Amerikalılar'ın beğendiği ilk süratin üst sınırlarındadır. Yani hala çok tesirlidir. Peki kışın çok soğuklarda ne olur? Kendim denemedim, ölçüm aletim (kronograf) yok. Fakat kaliteli barutların yaz ve kış fazla etkilenmeyeceği iddiasında üreticiler var.

Bunları yazarken de her geniş namlu bu kadar hız kaybeder veya etmez diyerek yazmıyorum. Sadece diyorum ki, eğer 125 fps hız kaybı oluyorsa, normal fişeklerle bile endişe edecek bir şey yok. Sorun hiç olmaz mı? Bilmiyorum. Bazı durumlarda belki olur. Belki de hız kaybı olmaz. Browning hız artışı olduğunu iddia ediyor. Ben iki türlü de iddia etmiyorum. Öyle de olsa böyle de olsa o tüfeği kullanırım. Yeterki fişek harici nedenle tutukluk yapmasın.

Atagan Bey bu tüfeklerden kullananlar size tavsiyede bulunurlar herhalde ama benim önerim, tavsiyeyle fişek alıp kendiniz de kağıt üzerinde test etmeden ava götürmeyin. Kağıt her şeyi söylemez ama yine de faydası vardır ve üreticiler kağıt üzerindeki dağılımlarla övünürler. Yani siz de yapın bence.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #51 : 26 Haziran 2012, 00:01:21 »
Sayın Seçkin,
Size muhalif yazdığım tekbir kelime yok..Ben tüfek konularında yazmayı sevmiyorum veya sevmez oldum..Ama gönül ferman dinlemiyor..Bize iyi daha iyi çok daha iyi diye yutturulan PAZARLAMA STRATEJİSİNDEN öteye geçmeyen birçok yenilik var..
Daha kötüsü bunların hepsini aynı av tipinde kıyaslamak imkansız..Adamların üretim mantığıyla Yurdum avcısının  kullanım mantığı AYNI değil ki..
Kimse bu tüfek benim av çeşitlerime uygunmu demiyor,kimse bu tüfek benim fiziksel ölçülerime uygunmu demiyor,hayatında 3 inch kullanmamış ve kullanmayacak olan insanlar elindeki tüfeklerin 3.5 inch olduğuyla övünüyorlar..
Kimse mesafe tahmini nasıl yapılır mevcut şokun mühimmatın tüfeğin atış sınırı nedir demiyor..Kimse daha iyi güme daha iyi kamuflaj daha yakın atışı konuşmuyor..Kimse ölçmüyor adımlıyor ZANNEDİYOR, TAHMİN EDİYOR..
Olan saçma yemiş ama düşmeyen veya insanların göreceği alanlara düşmeyen düşünce ele geçmeyen av hayvanlarına oluyor..

SEVGİLİ TUNCAY SENİ SEVİYORUM....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #52 : 26 Haziran 2012, 08:45:19 »
Sayın Seçkin,
Size muhalif yazdığım tekbir kelime yok..Ben tüfek konularında yazmayı sevmiyorum veya sevmez oldum..Ama gönül ferman dinlemiyor..Bize iyi daha iyi çok daha iyi diye yutturulan PAZARLAMA STRATEJİSİNDEN öteye geçmeyen birçok yenilik var..
Daha kötüsü bunların hepsini aynı av tipinde kıyaslamak imkansız..Adamların üretim mantığıyla Yurdum avcısının  kullanım mantığı AYNI değil ki..
Kimse bu tüfek benim av çeşitlerime uygunmu demiyor,kimse bu tüfek benim fiziksel ölçülerime uygunmu demiyor,hayatında 3 inch kullanmamış ve kullanmayacak olan insanlar elindeki tüfeklerin 3.5 inch olduğuyla övünüyorlar..
Kimse mesafe tahmini nasıl yapılır mevcut şokun mühimmatın tüfeğin atış sınırı nedir demiyor..Kimse daha iyi güme daha iyi kamuflaj daha yakın atışı konuşmuyor..Kimse ölçmüyor adımlıyor ZANNEDİYOR, TAHMİN EDİYOR..
Olan saçma yemiş ama düşmeyen veya insanların göreceği alanlara düşmeyen düşünce ele geçmeyen av hayvanlarına oluyor..

öncelikle kola şişesine falan denenmez demişsiniz pattern demişsiniz de ben penatrasyon demiştim yani ondan cevap vereyim dedim  :D tuncay bey size kesinlikle katılıyorum çok bilgi eksikliği var bu konuda. bizim insanımız attımı 100 metreye atıyor mubarek yivli ile atıyor  :D çok okuyoruz bunları adamlar hala yok tüfek saçma yakıyormu, yok 100 metreyi vurur mu , yok toplumu atıyor dağıtıyor mu... gibi birsürü saçma şey. off off.. bende sizin gibi düşünüyorum ama böyle şeyleri gördüm mü elim illa klavyeye gidiyor. rasgele
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA
BEN HAYATIMDA 2 MUSTAFA İSMİNİ ÇOK SEVDİM 1.CİSİ EY MÜMİNLERİM DİYEN SAV MUHAMMED MUSTAFA 2.Sİ EY YÜCE MİLLETİM DİYEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. BİR YILDIZ VAR KANINDAN YADİGAR, BİR DE HİLAL UNUTTUN MU ÇOCUK? SADECE BİR CADDE ADI DEĞİLDİR İSTİKLAL.

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #53 : 26 Haziran 2012, 08:47:37 »
herkeze slm lar ben geçen sene geniş namluyu sadece çullukta kullandım 9 no keçe tapa fişek kullandım yalan olmasın atıpta vuramadığım çulluk olmadı bence ince saçma olmuyor denmesi bencede biraz yanlış gibi oluyor tanıtımlarında adamlar zaten üveyik avıda yapıyor ince saçma kullanılıyor sonuçta ben tavsiye ederim geniş namluyu her avda kullanılıla bilir

kesinlikle kullanılabilir murat bey kullanılmasa koskoca browning yapmazdı. hız kaybını olduğu gerçeğini söyledik sadece. Bu kayıp kullanılmayacak kadar olsa zaten yapmazdı adamlar..
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA
BEN HAYATIMDA 2 MUSTAFA İSMİNİ ÇOK SEVDİM 1.CİSİ EY MÜMİNLERİM DİYEN SAV MUHAMMED MUSTAFA 2.Sİ EY YÜCE MİLLETİM DİYEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. BİR YILDIZ VAR KANINDAN YADİGAR, BİR DE HİLAL UNUTTUN MU ÇOCUK? SADECE BİR CADDE ADI DEĞİLDİR İSTİKLAL.

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #54 : 26 Haziran 2012, 08:49:32 »
Ülkemizde fazla üzerinde durulduğunu görmüyorum ama saçmaların deliciliği konusunda önemli şeylerden biri de hızıdır. Naçizane gözlemime göre geçmiş yıllara göre saçmaların namludan çıkış hızlarında artış sözkonusu. Kurşun saçmalar için 430(~1400 fps) m/s civarı hızlar üst sınır kabul ediliyor ve ülkemizde üretilenler de dahil, Avrupa üretimi kurşun saçmalılar ortalama 400 m/s(~1300 fps). Amerikan fişeklerinde daha düşük hızlar da mevcut ve onlara göre 360 m/s(~1200 fps) ideale yakın. Tabi ortalama bunlar. Daha yüksek hızlarda da fişekleri mevcut.

Amerikalılar'a göre 340-360 m/s hızlarla plaklar da kırılıyor, kuşlar da ölüyor. Hatta daha düşük hızlarla da iş görür ama biraz daha biraz daha bilgi gerek.

Şimdi Backbore denen geniş namlularda en fazla 125 fps (~40 m/s) kadar hız düşüklüğü tespit edilmiş ve bu gerçek. Ülkemizde üretilen veya ortalama bir Avrupa'dan ithal fişeğin 1300 fps (400 m/s) hızda olduğunu düşünürsek ve yukarıda bahsi geçen ~40 m/s hız düşüşünü 400 den eksiltirsek 360 m/s namlu hızı olur. Bu da en düşük hız olur. Gördüğünüz gibi hala Amerikalılar'ın beğendiği ilk süratin üst sınırlarındadır. Yani hala çok tesirlidir. Peki kışın çok soğuklarda ne olur? Kendim denemedim, ölçüm aletim (kronograf) yok. Fakat kaliteli barutların yaz ve kış fazla etkilenmeyeceği iddiasında üreticiler var.

Bunları yazarken de her geniş namlu bu kadar hız kaybeder veya etmez diyerek yazmıyorum. Sadece diyorum ki, eğer 125 fps hız kaybı oluyorsa, normal fişeklerle bile endişe edecek bir şey yok. Sorun hiç olmaz mı? Bilmiyorum. Bazı durumlarda belki olur. Belki de hız kaybı olmaz. Browning hız artışı olduğunu iddia ediyor. Ben iki türlü de iddia etmiyorum. Öyle de olsa böyle de olsa o tüfeği kullanırım. Yeterki fişek harici nedenle tutukluk yapmasın.

Atagan Bey bu tüfeklerden kullananlar size tavsiyede bulunurlar herhalde ama benim önerim, tavsiyeyle fişek alıp kendiniz de kağıt üzerinde test etmeden ava götürmeyin. Kağıt her şeyi söylemez ama yine de faydası vardır ve üreticiler kağıt üzerindeki dağılımlarla övünürler. Yani siz de yapın bence.

en iyisi forum olarak ortak bir maxus alıp test etmek  :D
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #55 : 26 Haziran 2012, 11:41:09 »
Sayın Köydemir,
Tabiki 360 m/s hızda bir fişekle orta mesafede her kuş avlanabilir..Daha dün 90 lı yıllarda 375 m/s lik fişekleri SUPER SPEED-HIGH VELOCITY vb. ibareleri ile çok severek atıyorduk..
Bugün Keklik avımın şaşmazlarından olan Remington Heavy Dove ları 1255 fps lik hızlarıyla küçümsemeye baçladım..Maymun iştahlıyız vesselam..
Zaten backbore overbore lardaki ÖLÇÜLEN MAKSİMUM hız kaybı bu minimuda 30 fps ki bu rakam zaten önemsiz..
Bir önemli konuda YUMUŞAK İNCE KURŞUN SAÇMANIN özellikle bior-keçe tapalarda Fişek yatağı, uzun birleştirme konisi, namlu, namlu ucundaki daraltılmış alan - şok bölümlerindeki seyrinde deforme olduğu ve aerodinamisini kaybedip hızla düştüğü iddiası ki zaten düşük hıza birde bu eklenince Backbored gereklimi diye sorguluyor insan..
Ayrıca Randy Wakeman imzalı CHUCK HAWKS TA WHY BACKBORED DOESNT WORKS yazısı Backbored neden çalışmaz yazısı bambaşka yönlere ışık tutmakta..
Ama benim en önemli sevmeme nedenim cidden SINIR UZAKLIKTAKİ ATIŞLARDA ANA SAÇMADA DAR NAMLULARA GÖRE DENSİTY(YOĞUNLUK)DÜŞÜK OLMASI AVA onu düşürecek yada öldürecek kadar saçma isabet etmemesi..
Bu siteden de tanıdık pekçok dost pekçok can sıkıcı gerekçeyle Backbore Brow-Win.  lerini elden çıkarıp Benelli-Berettaya  geri döndüler..
Sırf Plağa atmak için YARIOTO bir tüfek alacak olsam MAXUS yada VERSAMAX haricinde hiçbir tüfeğe dönüp bakmazdım inanın..
Çünkü atış konforu VURUŞ BAŞARISINI KORKUNÇ derecede etkiliyor..
Çünkü her atıcı-avcının BİLİNÇALTINDA geri tepme ve patlama korkusu yoğun miktarda mevcuttur..
Zaten Maxusu özel kılan adamların her fırsatta öne sürdükleri NAMLU UCU ŞAHLANMASI VE GERİ TEPMENİN DÜŞÜKLÜĞÜDÜR kanımca..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Sabahattin KARAHAN

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #56 : 26 Haziran 2012, 11:45:23 »
bu tüfegi almayı düşünen arkadaşlar o videoyu izlemeden karar vermesinler derim.... o mesafeden eski vursanla kum dolusu atsan o sülünleri tek fişekte cansız düşürürdü..... magnum fişek kalın saçma tüfegi başka ava yaramaz......
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #57 : 26 Haziran 2012, 12:01:55 »
Birol'a inat, avda performans göstermeyen Browning Maxus larınız yarı fiyata alınır.

Birol'a sorarsanız yerine Vursan 92 a da alabilirsiniz.

Alırsanız da şöyle poligonda 1000-2000 fişek atıp tüfeğe alışın, yerine Vursan almayın
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #58 : 26 Haziran 2012, 17:03:50 »
Tuncay Bey güzel yazmışsınız. İnsan ihtiyacına göre malzeme(tüfek, fişek,...) seçmeli. İhtiyaç olduğunda(kişiye ve duruma göre) onu veya bunu seçebilmeli ama bilerek... O yüzden aldığını gerçekci sebebi ortaya koyarak alanların her seçimine saygı duyarım.

Son yazdığınız yorumda;

Zaten backbore overbore lardaki ÖLÇÜLEN MAKSİMUM hız kaybı bu minimuda 30 fps ki bu rakam zaten önemsiz..

ben yaklaşık 40 m/s(~125 fps) diye yazmıştım. En fazla kayıp bu kadar diye okumuştum. Yani düşse düşse bu kadar düşer diye hesap ettim.

Yukarıda hız belki düşer belki düşmez, iddiam yok diye yazarken düşmediği, yani hızın arttığı yönünde de ölçüm gördüğüm için yazmıştım. Doğrusu bir kısım veriler hızın düştüğünü, bir kısmı ise arttığını söylüyorsa; Demek ki bazı fişeklerle öyle bazısıyla böyle sonuç veriyor.

Hız kaybı olduğunu yazanlar 125 fps civarına kadar düştüğünü; arttığını söyliyenler ise en fazla 30 fps kadar olduğunu görmüş. Kayıp olarak ölçülen en büyük değer aslında dikkate değmez değil(125 fps) ama hala iş görür. Önceki mesajımda hesapla ifade ettiğim gibi. Öte yandan, hız artışı olarak ölçülmüş en yüksek değer ise, gerçekten çok da dikkate değer değil, 30 fps. Çünkü birçok fişek firmasının fişekten fişeğe ortalamadan eksik ve fazla azami sapma miktarı zaten 30 fps civarı. 30 fps yaklaşık 10 m/s. Bu demek ki, hız artışı olduğunda bile hız artışını kutudaki düşük hızlı fişekler saklayabilir.

Bunların neticesinde ben ortadayım. Ne hız düşer, ne de düşmez diyorum. Yalan söylemiyorlarsa, hepsi haklıysa, bazı fişeklerle artıyor, bazısıyla azalıyor diyebilirim. Bunu yazarken de Browning'in yaptığı geniş namluyu diğer tüm farklı genişletilmiş namlulardan ayırıyorum.

Geniş namlularla ilgili başka bir konu ise "shot string" denen şey. Dilimizde bu cümlenin karşılığı var mıydı hatırlayamadım. Bunun uzunluğunu etkileyen değişik şeylerden biri de namlu genişliği. Genelleme olarak geniş namlularda daha kısa kabul ediliyor. Alakalı olarak da saçma grubundan uzaklaşmalar da fazla olmuyor. Gerçi bunu yazarken çok kesin olma istemiyorum ama alakası önemli. Mesela 28 numara ile 12 numara tüfeklerin shot string uzunlukları kıyaslarsak 12 numarada daha kısadır. Demek genişlik arttıkça "string" kısalıyor. O halde 12 lik tüfeklerin içinde de genişletilmiş namluların(backbore) içinden çıkan saçmaların "string" uzunluğu daha kısa. Bu iyi midir? Kötü müdür? Kimine göre iyi, kimine göre değil. Ama saçmaların katarın merkezinden kaçıklıkları ile de bir ilgisi var.

Bir de şu tepme olayına değineyim kısaca. Tepme matemetiksel olarak tüfeğin, saçmaların, barutun, tapaların ağırlıkları ve hızları ile alakalı. Biraz da namlu ağzından çıkan gazların etkisi var ama bu şimdi gerekli değil. Eğer sadece tüfeğin ağırlığı artarsa tepme azalırken, sadece saçma artarsa tepme artar. Burada diğer değişkenlerin aynı kaldığını kabul ettim. Balistikçiler böyle söylüyor ve istisnası yok. Deminkilere ilave olarak hız da tepmeyi etkiliyor. Hız artarsa tepme artar, azalırsa da azalır. Backbore tüfeklerdeki tepmenin azalması konusuna gelirsek, tepme konusunda yine bir çelişki var. Tüfeğin ağırlığını hiç değiştirmediğimizi kabul edersek, tepme sadece fişeğe bağlıdır. Matemetik ve fizik bilimi böyle diyor. Yukarıda fişek hızlı mı çıkar, düşük mü çıkar emin olamadık. Şayet hızlı ise tepme fazla; eğer yavaşsa tepme de az olur. Yani hem daha hızlı saçma çıkarıp hem de tepmenin daha az olması birarada olamayacak bir ikili. Ya biri, ya öbürü. Ya tepme ya hız...
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

The following users thanked this post: Sabahattin KARAHAN

Çevrimdışı Tolga GÜVENDİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #59 : 26 Haziran 2012, 17:17:48 »
Şayet hızlı ise tepme fazla; eğer yavaşsa tepme de az olur. Yani hem daha hızlı saçma çıkarıp hem de tepmenin daha az olması birarada olamayacak bir ikili. Ya biri, ya öbürü. Ya tepme ya hız...

Özkursan trap fişeğinin hep çok hızlı olduğunu hem de basıncının çok az olduğu,çok az tepdiğini iddia ediyor..Sizce bu mümkün mü?? Yoksa sadece bi iddia mı ???

Bu arada güzel bilgiler için hepinize teşekkürler..
Tolga GÜVENDİK
1990 / MANİSA
ImgLand.net image

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #60 : 26 Haziran 2012, 17:34:43 »
Tepme hesabında basınç terimi yok. Yani ilgisiz. Elbette basınç olmadan hız da olmaz ama yine bu onu hesaba katmaya yeterli değil. Zaten fişek imalatçılarının gösterdiği basınç değerleri basınç eğrisinin zirve değerleridir. Zirve değerlerin tepme ile ilgisini kurmak gerçeklerden çok uzak olur. Hız değerine bakmak lazım. Basınç başka şeyler için.
1968

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #61 : 26 Haziran 2012, 18:15:08 »
Sayın Köydemir,
Cümlemde düşüklük vede eksiklik var en yüksek olarak ölçülen hız kaybı sizin dediğiniz gibi 125 fps  en düşük hız kaybıda 30 fps..Ama bu fişek tapa çapları ve yapılarıyla direkt alakalı..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #62 : 26 Haziran 2012, 18:37:02 »
daha öncedende okumuş olduğum kadarıyla bir avın ele geçmesi için saçma hızının 150m/s hızdan  aşağı olmaması gerekiyor.önemli olan fişeğin hızının kaç mt mesafede bu değerlere düştüğüdür.kaldıki  bu değer 125fps yaklaşık 40m/s ye yakın bir düşüş değeridir. benim kişisel düşüncem en yüksek kayıp değerinde bile performansta sorun olmayacağıdır.zaten 375m/s nin  üzerindeki fişeklerde de hız kaybı daha fazla olacağından 40yarda mesafede 425m/s deki fişekle 375m/s deki  fişeklerin hızı aynı seviyelere düşecektir.kısacası saçma hızları aynı seviyelere düşerken  hızlı fişek kullanmanın çokta esprisi kalmamış olacak.söz konusu olan tüfek bilimsel bir araştırma ışığında bile defalarca test edilse bile bence saçmaların hızları ve penetrasyonu diğer namlulardan farklı olmayacaktır.performansta da  kayıplar yaşanacağını zannetmiyorum.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #63 : 26 Haziran 2012, 19:06:39 »
Doğru Tuncay Bey. Ben en çok düşme durumuna göz önüne aldım ama az düşme durumunda, dediğiniz gibi, dikkate değer değil.

Düştüğünde dikkate değer miktarda düşebiliyor ama yükseldiği durumlarda dikkate değecek miktarda olmuyor. Ben bunların bir de çelik saçmalı olanlarda özel durumları varsa onları öğrenmek istiyorum ama özel olarak çelik için şöyledir diyen yazıya henüz rastlamadım. Belki orada bir fark oluyordur kimbilir.
1968

Çevrimdışı Murat DENİZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #64 : 04 Temmuz 2012, 21:05:32 »
hala alan yokmu bu silahı
Murat İLDENİZ
1980 İSTANBUL

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #65 : 08 Kasım 2012, 14:38:24 »

benelli crio ile maxus un hızını ölçmüşler hız farkı yok demekki namlunun biraz geniş yada dar olmasının hıza etkisi yok
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Murat DENİZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #66 : 10 Kasım 2012, 18:16:17 »
çağrı bey ellerine sağlık maxus un etkisinin az diyenler anlamıştır sanırım geniş namluyla dar namlunun hız farkı olmadığı burada anlaşılıyor
Murat İLDENİZ
1980 İSTANBUL

Çevrimdışı Ali AKIL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #67 : 18 Kasım 2012, 15:44:20 »
maxsus kullanan arkadaslar yokmu varsa nasıl oldugu hakkında bılgı alabılırmıyız keklık avına falan uyarmı...
  • BERETTA 690 Field lll
  • BERETTA S686 L SIPECIAL
Ali AKIL
1986-Antalya

Çevrimdışı Zafer YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #68 : 18 Kasım 2012, 16:21:19 »
Hız kaybi söz konusu olmadığını görüyoruz ve hız kaybi yok ise grupman da harika sonuçlar verdiğini düşünürsek ki öyle.browning ve winchester marka yarı otomatik 8, 80 namlu ic çapı tufekler de  kullanan avcılar var.S3 ve fusion gibi. Gayet te tüfeklerin den memnun lar.bence maxus ve diğer iki yeni modeli de her av da kullanılabilir.
Zafer YILDIRIM / 1985 / SAMSUN/TERME

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #69 : 18 Kasım 2012, 16:50:29 »
hız kaybı yaşamayı bırakın hız artışı sözkonusu,%5 daha hızlı backbore namlu.
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #70 : 18 Kasım 2012, 18:28:40 »
çağrı bey ellerine sağlık maxus un etkisinin az diyenler anlamıştır sanırım geniş namluyla dar namlunun hız farkı olmadığı burada anlaşılıyor

evet geniş namlu hız kaybı yapar diye yanlış ezberlemişiz, zaten yabancı forumları takip ettiğim kadarıyla  bizim kadar namlu çapına takılmıyolar direk ava göre mesafeye göre fişek seçiyolar. maxus 3kg ağırlıkla her avda rahatlıkla kullanılabilir bence
tanıtım videosunda 3. fişekte düşen sülün var berettada vurunca düşürmeyebiliyo benellide düşürmeyebiliyor. sülünde çok ince saçma kullanmıyolar genelde 5 6 numara kullanıyolar yani ince saçma geniş namluyla alakası yok düşmemesinin
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Mücahit ÖZEL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #71 : 19 Kasım 2012, 23:50:39 »

benelli crio ile maxus un hızını ölçmüşler hız farkı yok demekki namlunun biraz geniş yada dar olmasının hıza etkisi yok

Çağrı kardeşim bu ölçümün sonucu bizi yanıltır..burada her iki tüfeğin namlu çıkış hızı aynı gibi gözüksede   bize esas lazım olan 15,20,30,40 metrelerdeki hızlarıdır...Bu hızlar atılan fişeğin yapısına, namlu çapına ve ucundaki şokuna   göre kesinlikle değişecektir...Mesela  iki farklı marka  ama  ikiside 28 gr aynı gramaj fişeklerden biri geniş namluda randımanlı iken diğeri dAR iç çapta randımanlı olabilir...bunun sebebi
-kullanılan barutun cinsi
-saçma KALINLIĞI
-en önemlisi de tapa yapısı ve TAPANIN ÇAPI bu hızların değişkenliğine sebeptir.
bazı fişekler gramaj farketmeksizin yapısı itibari ile sert patlar ve bu patlamanın etkisiyle  önce, patlamanın  en siddetli olduğu atım yatağında ve daha sonra şokta  saçmaların birbiri ile çarpışmasından kaynaklanan  saçma deformasyonu  dar iç çaplı tüfeklerde saçma numarası ile paralel olarak saçma kalınlaştıkça artacaktır  ve bu deforme olan saçmaların hızında rüzgara olan dirençsizlikten  kaynaklanan  düşüş  ve  istikametinde sapmalar kaçınılmazdır....dar iç çaplı tüfekler zor ve  seçici tüfeklerdir  bu tip tüfeklerde kullanılacak fişeğin düşük basınçlı,saçması biraz daha sertleştirilmiş ve en önemliside tapa genişliği tüfege uygun olmalıdır.uygunluktan kasıt bazı fişeklerin tapası 18.40 18,45  yani beretta ve  benellinin iç çapı olan 18,30 dan daha geniş  gelebilmektedir buda fişeğin sert patlaması ile ekstra defarmasyon ve tapanın namlu çeperine olan ekstra sürtünmesi ile oluşan  hız kaybıdır...tam tersi bu durum geniş iç çaplı tüfeklerde ise avantaja dönüşür..jk6,f2 s4 ,sipe gibi  özel barutlu hızlı fişeklerle namlu iç basıncı artırıla bilir ve istege bağlı  saçma numarası da kalınlaştırılabilir...yani uzun lafın kısası her iki tüfektede yanlış mühimmat kullanımından kaynaklanan hız kayıpları ve  dezavantajlar olacaktır.""dar iç çaplı tüfeklerde kesinlikle hız kaybı olmaz""" demek veya ""dar iç çaplı tüfekler daha hızlı fişek çıkartır  ve daha tesirlidir"" demek  günümüz fişek teknolojiside göz önünde bulundurursak asılsız bir iddiadan başka birşey değildir
25 ,30  hatta 40 metrelerdeki hızlar tapa yapısı,saçma yapısı ve kalınlığı  barutun cinsi gibi kriterlere  göre değişkendir...avlanılacak ava göre tüfek ve o tüfeğe göre uygun mühimmat zamanla tecrübe edilebilir...Rasgele
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2012, 00:08:36 Gönderen: Mücahit ÖZEL »
Mücahit ÖZEL
1979 izmir

ugurozdemir01

• Ziyaretçi
« Yanıtla #72 : 08 Aralık 2012, 02:24:41 »
arkadaşlar bende beretta xplor unıco var sanırım onunda namlusu 18.6 inç şokların üzerindede 18.60 yazıyor size sorum bu tüfeğe uygun tapa çapı hangi markada ve hngi modelde ayrıca adana bölgesinde ördek avı için en ideal fişek kaç gram ve kaç numara olur av bayileri 6 numara 32 gram diyor burd yorumlardan çıkardığım sonuç ağır dolu ve büyük saçma yorumlarınızı  bekliyorum
ayrıca şok seçimi sizce sıarıyla nasıl olmalı şok=gramaj=saçma numarası=sıcaklık 0 10 derece arası

Çevrimdışı Mücahit ÖZEL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #73 : 29 Aralık 2012, 00:41:19 »
arkadaşlar bende beretta xplor unıco var sanırım onunda namlusu 18.6 inç şokların üzerindede 18.60 yazıyor size sorum bu tüfeğe uygun tapa çapı hangi markada ve hngi modelde ayrıca adana bölgesinde ördek avı için en ideal fişek kaç gram ve kaç numara olur av bayileri 6 numara 32 gram diyor burd yorumlardan çıkardığım sonuç ağır dolu ve büyük saçma yorumlarınızı  bekliyorum
ayrıca şok seçimi sizce sıarıyla nasıl olmalı şok=gramaj=saçma numarası=sıcaklık 0 10 derece arası

bir tüfeğin namlu iç çapı geniş diye illla  yüksek gramaj ve iri tane saçma kullanılacak  ve daha iyi sonuç alınacak demek yanlış olur...genel kanı böyledir fakat her şey fişekte biter....geniş namlulu tüfeklerin fişek alternatifi ve daha az seçici olması  diğer çaplara nazaran  bana göre avantajdır..
tüfeğinize ve bulunduğunuz iiklime uygun fişeği çeşitli gramaj ve markalarla deneme atışları yaparak fikir edinebilir ve  bulabilirsiniz...
mod şokla
 b&p f2 34 gr
rc s4 33 gr
sipe 32 gr  bu fişekler kolay bulunan ve fiyat performans bakımından ördek,tavşan,tahtalı avları için önere bileceğim fişekler...RASGELE
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2012, 00:56:44 Gönderen: Mücahit ÖZEL »
Mücahit ÖZEL
1979 izmir

Çevrimdışı Hüseyin ZORLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #74 : 24 Mayıs 2013, 16:57:18 »
geçen sene fuarda komando avın standında inceleme fırsatım oldu,şimdi ben uzun yıllardır fusion evolve modelini kullandım fusiondaki o dengeyi maxus da bulamadım ,tüfeği tutunca tüfeğin ön kısmı ağır basıyor tabi bu avdaki performansına etki edermi ben bilemem,ben sadece bunu gözlemledim onun dışında işçilik falan harika alanlara haırlı olsun derim selamlar...
HÜSEYİN ZORLU 
1980 BUCAK