Gönderen Konu: (ANKET)sizce en iyi yerli fişek hangisidir... ???  (Okunma sayısı 108438 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
Ynt: sizce en iyi yerli fişek hangisidir... ???
« Yanıtla #50 : 22 Şubat 2013, 18:52:59 »
dediğiniz hiç bir barut satışta değil maalesef..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #51 : 22 Şubat 2013, 21:22:51 »
 :)
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 14:34:35 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #52 : 22 Şubat 2013, 23:40:29 »
Bu lafımdan bıktırsam bile yine de, aman dikkat :D Gerçi denemişsiniz zaten. O barutla 32 g bile doldurulmaz. Doldurulur ama basınç fena yükselir ama buna karşın pek hız veremez. Feci bir patlama olacağını sanıyorum. Siz söyleyin öyle miydi değil miydi :D O barut şimdi ardığınızın ta kendisi. Yine vardır belki ama Turaç kutularına etiket koymuyor ki içindekini bilelim. Alt tarafı 3 paralık etiketin üzerine A1, D20 vs yazacaklar.

İspanyol barutlar diyebilirimki Fransız karşılıklarından daha yaygın ve sanki daha beğeniliyor gibi. Üstelik renk ve şekillerine bakarak hangi tür oldukları kesin anlaşılabiliyor. Yukarıda verdiğim ilgili linkteki fotoğraflarında göreceğiniz gibi renkleri farklı farklı. Bulursanız İspanyol alın derim ama şahsen denemedim. Hazır fişekler hariç tabi. Şayet 28 g için alacaksanız yukarıda bahsettiğim iki İspanyol baruttan birini alın ama 28 g barutuyla 30 g dan fazla saçma üzerine çıkmayın. Zaten verimli de olmaz. Eğer sırf 24 g doldurmak isterseniz ona özel barutu satılıyorsa alın. Bu arada, bulunabilen İspanyol barutları hangileriyse ben de bilmek isterim. Belki ilerde alırım.

Siz alın birini, cinsini falan yazarsanız ona uygun, yavsiye edilen fişek dolumlarından örnekler vermeye çalışırız. Kuş avına mı merak başladı Hüseyin Bey? :)
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #53 : 23 Şubat 2013, 10:33:18 »
 merhaba sevgili avcı arkadaşlar, konu başlığı hakkında, en iyi yerli fişeklerin tayin edilmesi doğrultusunda ,hangi tüfekle , hangi şokla, kaç kalibreyle ve namlu uzunluğunuda yazabilirseniz çok daha aydınlatıcı olacağı kanaatindeyim. yüreğinize ve emeğinize sağlık.
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #54 : 23 Şubat 2013, 11:40:24 »
a1  33-34-35    d20   28-30-31   gram için iyidir...karışık renkli dediğiniz AS barutu 28 gram için ideal dir 30 gramda olur..maxam barutları aynı değildir.onlarda kendi içince CSB PSB SSb diye ayrılır hepsinin etkileri farklıdır.

http://www.maxam.net/media/Default%20Files/Outdoors/MAXAMComponents.pdf

dikkat edin böyle ilginç denemelerden uzak durun bilmediğiniz barut ile deneme yapmak tehlikeli olabilir..Piyasada bulduğunuz trap fişeklerini kesip malzemesini biraz arttırıp deneme yapılır ama rengine tipine bakıp barutun ne olduğunu bilemeyebilirsiiz.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #55 : 23 Şubat 2013, 13:59:19 »
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 14:34:17 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
OSMANİYE / 1980

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #56 : 23 Şubat 2013, 14:10:30 »
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 14:34:04 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
OSMANİYE / 1980

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #57 : 23 Şubat 2013, 21:50:56 »
Hüseyin Bey, avcının kendince prensipleri olmasını, seçerek avlanmasını, atışa karar verirken bunları dikkate almasını çok takdir ederim. Vicdanıyla, tecrübesiyle, aklını kullanarak avlandığını gösterir bence. Ben de domuza pek atmak isteklisi değilim. Attığımda da sebeplerim vardı. Fakat çok eskiden serçeden büyük, etini dişimin keseceğine inandğım epey bir mahlukatı avlamıştım. Çoktandır böyle yapmıyorum. Hemen hepsi de bazı tecrübelerden sonra değişti. Pek azı da etkisinde kaldığım olaylardan, anlatılan hadiselerden sonra değişti. Bence doğru yapıyorsunuz. İçinize sinecek, yoksa tatsız oluyor.

Çeşitli ava giden, fişeğini dolduranın değişik malzemesi olması iyi olur. Ben 28-32 g ve duruma göre 24 g fişek alırım veya doldururum. Malzemem de ekseri 28 g üzerinedir. Barutu, tapayı vs ona göre temin etmeye çalışırım. Fark etmişimdir ki, saçma gramajı kendi barutuyla en verimlisi vede hesaplısı oluyor. Başka doluranlar da kabul edecektir sanıyorum. Fakat çeşit artınca herbirini ayarlamak bir anda olmayabiliyor. Bazen de ilk denemede. Bilmediğimiz, tecrübemiz olmayan konularda tartışmak, yardım istemek iyi bir şey. Allah var, burada herkes de bildiğini paylaşıyor.

Yukarıda resimleriyle açıkladığım mesajımda linkler de var. O linklerin içeriğine bakarsanız, her birinde önerilen dozlar, bazı malzemeler de açıklanmıştır. Başlangıç için kafi ama eksiksiz denemez.

Madem alacağınız yere soracaksınız, istediğimiz gramınki bulunabilir miymiş öğrenmek isterim. Ha unutmadan, bunların ambalajı nasılmış, torbaya mı koyuyorlar, türü üzerinde yazıyor mu :) Selamlar
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #58 : 24 Şubat 2013, 20:24:42 »
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 14:33:42 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
OSMANİYE / 1980

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #59 : 24 Şubat 2013, 21:08:21 »
Aleykümselam Hüseyin Bey kardeşim. Tamamdır, Allah razı olsun. Gerçi İspanyol(Maxam) olduğunu bildikten sonra renkleri ve şekline göre ne tür olduğu anlaşılabilir. Sadece bir türün rengi bir diğerine epey benzediği için sıkıntı olabilir. Her durumda üzerinde yazılması gerek. Yabancı forumlarda izliyorum, böyle etiketsiz barut olunca alay ediyorlar. Hakikaten de saçmalık. Bakalım öğrenceğiz.. Selamlar
1968

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #60 : 27 Şubat 2013, 13:11:05 »
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 14:33:06 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
OSMANİYE / 1980

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #61 : 27 Şubat 2013, 13:20:47 »
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 14:32:51 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
OSMANİYE / 1980

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #62 : 27 Şubat 2013, 18:16:18 »
Aleykümselam Hüseyin Bey kardeşim. Allah razı olsun. Şu anda "bu adamlar fişeklere doğru barut koymayı biliyor mu?" diye düşünmeye başladım. Osmaniye'deki konuştuklarınızın yetkili ve bilgili olanlardan olmadığını ama fişekleri dolduranların bilgili olduklarını umuyorum. Ne demek "hammaddenin içeriği"?! Hammaddenin içeriği demek, barutun formülü demek. Sen hammadenin içeriğini değil, hammaddeyi sormuştun. Bunu anlamamışlar desek, öbür konuşmalardan ellerinde değişik barut olduğundan haberleri olmadığı anlaşılıyor. Adana'daki sahibinin bundan haberi var mı ki? :) Bence konuya hakim, bilgili olan kimse öğrenmek gerek. Cahil adamla tartışılmaz, hiçbir zaman kazanamayız.

Ustam kendin gider misin bilmem ama giden olursa rengine göre tanıyabilecekse, aradığınızdansa alsın. Sen de gördün, iki tipin rengi birbirine yakın ve etiketsiz almak riskli.

Ben askerliğimin bir bölümünü sizin orada yaptım. Güzel insanlardan çok tanıdım ama biri özellikle istisna.. İstasyon caddesi boyunca çarşıya girince ileride sağda bir tüfekçi vardı. Mükemmel bir esnaftı :D

Selamlar, tekrar teşekkürler.
« Son Düzenleme: 27 Şubat 2013, 18:18:00 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #63 : 27 Şubat 2013, 19:53:30 »
fişek üreticilerimiz maalesef avcımızın incelemeden kullanacağını düşünerek üretimdeki fişeklerinin malzemelerini zamanla tedarik edebildikleri baruta göre değiştirebiliyorlar.YAF ta bile bu oldu cheddite ile başladılar maxam bile kullandılar.ben bunu şahsen fabrikada sorduğumda öyle bir şey olmadığını söylediler ispat edebileceğimi söylediğimde ben neredeyse ukalalıkla suçlayan oldu ama ben ısrar ettim.elimde yafın 5 senede çıkardığı super trap fişekler var hepsinin kovanı barutu tapası farklı.
ismini yazmak istemediğim bir başka yerli fişek üreticimizin fişeklerinden ise kutu üzerinde yazmasına rağmen 29-30-31 gram saçma ile doldurulmuş fişekler çıktı..saçmadan çalmışlar.tabiki 30-32-34 gram dolularında aynı ebat tapayı kullandıklarından  bu böyle oldu...kurşun saçmanın maliyeti nedeni ile daha ucuz malzemeden karışık olarak üretilen saçmalar bile tespit ettik..ben bu yüzden buradan hep yerli fişeklere mesafeli davrandım.

bu barut işi böyle ben görüp tanıdığım ve hangi fişekte kullanıldığını bildiğim halde bu barut başka diye yanıltılmak istendim.maalesef ülkemiz sattığı malın özelliklerini tam bilmeyen satıcılar ile dolu..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #64 : 27 Şubat 2013, 21:23:48 »
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 14:47:39 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
OSMANİYE / 1980

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #65 : 27 Şubat 2013, 21:38:07 »
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 14:47:13 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
OSMANİYE / 1980

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #66 : 27 Şubat 2013, 22:03:29 »
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 14:46:42 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
OSMANİYE / 1980

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #67 : 27 Şubat 2013, 23:53:38 »
volkan ustam yanında 1kg anzer balıyla beraber 1 teneke barutu bedava verse kendinin olsun...
;D Geçmiş olsun.

Bu arada şu Gold Horse fişeğinden kullanan ve hatta barutunu tartan oldu mu merak ediyorum. Arkasında durabilen var mı?
1968

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #68 : 28 Şubat 2013, 09:17:49 »
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 14:46:29 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
OSMANİYE / 1980

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #69 : 28 Şubat 2013, 21:30:45 »
Yoo, bilgim yok ama fişeklerinin fazla sert olabileceği konusunda tahminim var. Bu Osmaniye'deki fabrika ülkemize giren İspanyol malzemenin dağıtım noktası. Maxam'ın ülkemizdeki iş ortağı. Fakat nasıl şeyse fişek alakalı konularda sağlıklı bilgisi olan birilerini devreye sokamamış görünüyorlar. Ne yazacağımı da şaşırdım vesselam. Selamlar Hüseyin Bey.
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2013, 21:31:47 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #70 : 27 Mart 2013, 21:12:23 »
Me ca diyorum son ki sezondur resmen avrupadan çok iyi
bu gün  me ca nın 32 gr  7 no fişeğini kesip saçmalarını saydım 343 adet diğer saydığım fşişekler rc 32 7 no 400 adet 30 gr diana 30 gr 7 no 360 adet bu  ne tutarsızlık böyle bendeki tabloda sadece me ca nın doğru sayılır
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #71 : 27 Mart 2013, 21:15:15 »
mod arkadaşlar bu konuyla ilgili anket açabilirmiyiz.... bellibaşlı yerli 8-10 firma için,anket sonuçlar faydalı olacaktır....
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

• Onursal Üyemiz
Beğendiğiniz yerli av fişekleri
« Yanıtla #72 : 27 Mart 2013, 22:55:26 »
Dostlar anket süresiz. Her üye bir tane seçebilir. İleriki zamanlarda tekrarlayabiliriz bu anketi. Malum seneden seneye beğeni değişebilir.
1968

Çevrimdışı Hüseyin ÖZEN 35

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Beğendiğiniz yerli av fişekleri
« Yanıtla #73 : 27 Mart 2013, 23:07:22 »
Bu sene ve geçen sene Me Ca harikalar yarattı.Avrupa fişekle tamamen ilişkimi kesmiş durumdayım Me Ca bu çizgisini korudukça
Hüseyin ÖZEN
1983 İZMİR KEMALPAŞA
0 rh +

Çevrimdışı Resul YASAK

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: Beğendiğiniz yerli av fişekleri
« Yanıtla #74 : 28 Mart 2013, 00:04:45 »
devam arkadaşlar
Resul YASAK
1977 HATAY