Gönderen Konu: ROMANYA  (Okunma sayısı 31525 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cihan AKBEL

• AvlakForum Üye
  • *
  • aw tedevisi olmayan bir hastalıktır
Ynt: ROMANYA
« Yanıtla #50 : 04 Mart 2012, 00:37:29 »
Yorumların hepsini okudum ve herkesin fikrine saygı duyuyorum ve bir çok endişemizin ortak olduğunu biliyorum.

2015 yılında bütün avlaklar özelleşecek diye bir tasarıdan söz etmişlerdi bir ara.
bununla ilgili uzun zamandır paylaşmak istediğim bir fikir var.

bazı avcılarımız avın az olduğunu ve av yapmanın ise oldukça zahmetli olduğunu ve bu zahmete rağmen av vuramadıklarını, av yapmak için masraf etmeye(biraz büyük meblağlardan bahsediyorum)razı olduklarını ve bu masrafın karşılığını, haklı olarak, almak istediğini söylüyor.

bazı avcılarımızda avcılığın makul bir ücret karşılığında yasal olması gerektiğini ve doğada gezip denk gelirse ve meranın elverdiği ölçüde av yapmanın kendisine kafi geldiğini, dağda bayırda kimsenin kendisini merada sığıntı olarak görmediği bir ortamda avlanmak istediğini belirtiyor. doğadaki popülasyonun kendisine limitler dahilinde yettiğini ve devletin bu popülasyona sahip çıkması  ve bohçaçılardan koruması gerektiğini düşünüyor.

benim önerim bu noktada iki avcı grubununda ihtiyacına cevap verecek.

1.devlet oluşturulacak olan özel avlak sahalarını hazırlayıp buraları özel sektöre(klüpler vb.)ihale edecek. İsteyen avcı ücreti karşılığında bir günde istediği avı istediği sayıda ve istediği günde vurabilecek.

2.denetlenecek devlet avlakları..devlet doğada varolan doğal popülasyonun olduğu yerlere aldığı avcılık harçları karşılığı yetiştirilen kuşların (klüplerede yetiştirme yetkisi verilip gerekirse devlet alım yapacak) salımını yaparak av hayvanı sayısını artıracak.buralarda denetimi sıkı tutacak ve bu avlaklar bütün belgeli avcılara serbest olacak. av bence hergün serbest olacak ve limitli olacak(göçmen kuşlar hariç.)

isteyen iki av sahasında da maddiyatı ve zevki ölçüsünde av yapabilecek.tabii tekrar belirteyim resmi olduktan sonra.

bu fikirler birçok avcı arkadaşın düşündüğü şeyler  olabilir.Katılmaya da bilir bazı avcı arkadaşlar. Ben yeni bir şey bulmuşum gibi olmasın yanlış anlaşılmak istemem.

çok güzel yaazmışsın ama bu bi hayal gbi bi bey başımızdakiler köylülerin avlanmasını ne zmn denetim altına o zmn bu olr kaçak avın %80 ni köylü ve yerel halk tarafından yapılıo bu bi gerçek kimse inkar etmesin adama tavşan kapandı diorum benim için değil dio böle bi ülkedeyiz unutmayalım...
Cihan AKBEL
1987 eskişehir biyolog

Çevrimdışı Ersoy ALTINDİŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • ...BUCALI...
« Yanıtla #51 : 04 Mart 2012, 02:37:10 »
teşekkürler.
ERSOY ALTINDİŞ
...İZMİR....1976...    0536 47 47 543

Çevrimdışı Tarkan KUMRAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #52 : 04 Mart 2012, 22:28:53 »
Bacau lu Ufuk abim.. seni unuturmuyum hic...cok guzel yazmissin abi...
Tarkan Kumral
  ROMANYA

Çevrimdışı Murat SARAÇOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #53 : 12 Mart 2012, 23:08:54 »
merhaba tarkan bey;
romanyada av hayatını yaşadım.fırsat buldukca her yıl yapmayada çalışacağım.bu yıl 2 kez avlanmak için geldim.ilk geldiğimde av bolluğundan şaşkına dönmüştüm.hani derlerya yaşamak lazım inanılmaz bir deneyimdi.biz alışmışız buradaki avsızlığa av için iller arası binlerce kilometre yapmaya orada her yerde av görünce cennete sandım kendimi.bir yandanda acımamak elde değildi canım ülkemdeki duruma.ama bunun bu bolluğun bence tek sebebi kurallara uymak.inanılmaz bir koruma ve kurallar var.bize şu an için çok ters şeyler imtihanları,avlanma bedelleri,ülkemiz için imkansız gibi.ama görünce gerekliliğini anlıyoruz.böyle giderse son çok yakın.son gidişimde ki en ilğinç şey şuydu, romanya orman bakanı o gün avlandığımız sahaya ava gelecekti bizde arazideydik o koskoca bakan bile izin aldı avlanmak için bölge avcılar kulübünden ve arazi sahibinden izin istedi.burda türkiyede bırak bakanı en küçük mülki amir bile yanındaysa istediğin gibi kimseye sormadan krallar gibi avlanırsın.peki çoçuklarımıza bu sevgimizi nasıl bırakacağız ??
Murat SARAÇOĞLU
1971 SAKARYA 533 581 35 69

Çevrimdışı Tarkan KUMRAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #54 : 14 Mart 2012, 08:04:46 »
Murat bey , ister bakan olsun ister basbakan , izinsiz av yapamazsiniz buralarda....kanunlar herkez icin gecerlidir....Cok basit bir ornek veriyim...
gecen hafta avci bir romen cinnet gecirip,av tufegi ile karisini oldurdu...romanya emniyet muduru hemen talimat verip , tum avcilarin yeniden piskilojik testlerini tekrar yenilendirilmesini talimat verdi...simdi doktora gidip , deli olmadigimizi kanitlayacagiz :))
Sizinde bildiginiz gibi , buradaki av sistemi kurallari gelecegi dusunelerek yapilmis ve uygulanmaktadir...
Tarkan Kumral
  ROMANYA

Çevrimdışı Murat ÇAKAN

• Müdavim Üyemiz
  • CMAS**MONITEUR INSTR. FLIGHT ENGİNEER INSTR.
« Yanıtla #55 : 28 Eylül 2012, 15:31:27 »
paylaşım ve bilgilerinizin devamını dilerim.
Murat ÇAKAN 1980 BALIKESİR/HAVRAN-KOCADAĞ KÖYÜ 0543 405 1771

"KOCADAĞLI ÇAKAN TEAM_10''
                                                    ''SETTER''

Çevrimdışı Murat ÇAKAN

• Müdavim Üyemiz
  • CMAS**MONITEUR INSTR. FLIGHT ENGİNEER INSTR.
« Yanıtla #56 : 03 Ekim 2012, 16:41:25 »
Güzel paylaşım olmuş,emeğinize sağlık
Murat ÇAKAN 1980 BALIKESİR/HAVRAN-KOCADAĞ KÖYÜ 0543 405 1771

"KOCADAĞLI ÇAKAN TEAM_10''
                                                    ''SETTER''

Çevrimdışı Selman TİMUR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #57 : 04 Ağustos 2013, 16:56:54 »
Paylasiminiz için teşekkürler
1982-Mardin

Çevrimdışı H.Tahsin ÇATAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #58 : 16 Ocak 2015, 15:16:57 »
abi ben romanyada iaşide 2 yıl öğrencilik yaptım permisim vardı süresi doldu vizede ve avcılık belgesinde bunun bana bir faydası olur mu? dil biliyorum. salut ce faci :) bunun ne gibi faydası olur ? ordayken kaçak değil ama hiç belgesiz balık avlıyordum olta ile kimsede gelip birşey sormamıştı
1992 konya

Çevrimdışı Mistan BAYER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #59 : 21 Mart 2015, 23:19:19 »
Selamün aleyküm,
Kıymetli arkadaşım,Romanyada iki sene kalmakla avcılık yapamazsın.Daha doğrusu avcı olamazsın.5 yılı tamamlayıp oturum alman ve türkiyede avcı olduğunu belgelemen gerekir.Ondan sonra ise Avcılık imtihanına girmeğe hak kazanırsın.Bu bayağı uzun ve karışık bir yol.En iyisi yaban tv.de görüldüğü gibi adamını ve yerini bul paralı avlaklarda avlanmaya git.Tarkan kardeşim 25 seneye yakın romanyada.Çok  selamlar.
1949 kütahya

Çevrimdışı Mehmet KUSANÇ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #60 : 06 Eylül 2016, 16:07:13 »
Biraz Avtrizmi hakkinda Bilgi verebilirmisiniz. Disardan tur sirketiyle anlasip gelsek bizden ne gibi belgeler istenir. Yapmak istedigimiz av trofe avi degil normal Kücük avlar.
  • Huglu 103 FE
  • Deutsche Kurzhaar (Olmasini isterim)
Mehmet Kuşanç (LEN GARi)
1973-Almanya (Ibbenbüren)
TR-Denizli (Nikfer)