Gönderen Konu: Bilen varmı  (Okunma sayısı 15960 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alihan AKCAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Yaban Domuzu Avcılığı
Bilen varmı
« : 22 Ağustos 2016, 20:56:14 »
Tilki beki yapmak istiyorum ama tilkiyi nasıl ustume cekebilirim bilmiyorum bu işi yapanlar yardım edebilir mi
  • Huğlu çifte
  • Derya mk12
Çanakkale/1990

Çevrimdışı Yasin TORAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Bilen varmı
« Yanıtla #1 : 22 Ağustos 2016, 21:25:25 »
 Vurmayin oda rızkını arıyor öyle gözle görülür bi zararı yok yararı var fareleri yiyor genelde
« Son Düzenleme: 29 Haziran 2018, 23:13:03 Gönderen: Yasin TORAN »
  • Franchi affinity 12 / 66
  • Sarsılmaz super champion 12 / 71
  • Atüs tek kırma 36 / 71
  • Huglu tek kırma (stetienne namlu ) 12 / 71
Antalya- Konyaaltı 1992

The following users thanked this post: Berkay TOPUZ, Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Alihan AKCAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Yaban Domuzu Avcılığı
« Yanıtla #2 : 22 Ağustos 2016, 22:06:32 »
Dışarıya iple canlı tavuk bağla ayağından  o bulur onu  :D. Şaka bi yana vurmayin oda rızkını arıyor öyle gözle görülür bi zararı yok yararı var fareleri yiyor genelde

Zararı mi yok aga bu hayvan tavsanlarin neslini tuketti bizim bolgede ya tavsan ya tilki durumu söz konusu geçen sezon bi tane vurdum bu yıl tarlada yavru tavsan buldum bi iki tane daha vursam tavşanlar iyice artar
  • Huğlu çifte
  • Derya mk12
Çanakkale/1990

Çevrimdışı Ömer ÖZSOY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 25 Ağustos 2016, 00:38:58 »
Ben yapmadım ama bi yerde izlemiştim yaralı hayvan sesi çıkaran düdükle  bekliyorlardı tilkiyi tilki yanaşıncada ıslıkla durdurup vuruyorlar  predatörlerinde  bilinçli bir şekilde sayılarının kontrol edilmesi gerek ..
1992-Ankara
Avcılık  spor veya hobi değildir bir tutkudur

Çevrimdışı M.Ali TÜRER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 25 Ağustos 2016, 02:46:45 »
Merhaba tilki ve çakal çağırma yaklaşık aynı sayılır tilki çağırır iken arada tiz sıçan fare sesi eklerseniz etkili olur

internetten  aratıp dinlediğiniz seslere yakın sesler çıkaran düdükleri kendiniz yapabilirsiniz ,

ben hem tilki hemde atmaca şahin  gibi canlıları civarda ise çağırabiliyorum ( av için değil merak ) yurt dışından foxcalling diye geçen tilki çağırma düdüğü ile birde küçük oyuncaklar olur sıkınca fıyk gibi :P bir ses çıkarır ince plastik bir pipete onu sıkıştırıp fare sesiyle beraber kullanıyorum ayrıca bulabilirseniz yaralı tavşan sesi çok etkili olur  ( panik halinde çıkardığı ses )
amerikada motorlu bir çubuk ucuna sincap kuyruğu büyüklüğünde kürk ve birkaç tüy takıp titretiyorlar birde düdükler sonra etnik temizlik yapıyorlar.
  • Büyük Huğlu venüs
M.Ali TÜRER
1978 - ANTALYA / MUĞLA

Çevrimdışı Selim UYGUN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #5 : 27 Ağustos 2016, 23:35:33 »
sahsen yemiceğim hiçbir hayvanı vurmam vurma tarafı deyilim :)domuz hariç çünkü aşırı çoğalması zararlı  çok  yavru yapıyor .ve biz insanlar doğanın dengesini bozduk onun için Anadolu leoparı ,hazarkaplanı ,asyaaslanı gibi anadolunu büyük domuz avcısı kedilerin neslini tükettik kuruttuk sonuç aşırı çoğalan domuz popülasyonu olarak yansıyor .aynısey tilki,çakal ,vs içinde geçerli avusturalyayı basan tavşanlar tarla farelerin çoğalması önleyen hayvanları vurmak akıllıca gelmiyor .belki binlerce kez avda tilki görmöüşümdür daha hiç tüfek atmışlığım bile yoktur.atmamda sahsen ;)         
« Son Düzenleme: 31 Ekim 2016, 00:29:35 Gönderen: Selim UYGUN »

Çevrimdışı Alihan AKCAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Yaban Domuzu Avcılığı
« Yanıtla #6 : 31 Ağustos 2016, 12:09:48 »
sahsen yemiceğim hiçbir hayvanı vurmam vurma tarafı deyilim :)domuz hariç çünkü aşırı çoğalması zararlı  çok  yavru yapıyor .ve biz insanlar doğanın dengesini bozduk onun için Anadolu leoparı ,hazarkaplanı ,asyaaslanı gibi anadolunu büyük domuz avcısı kedilerin neslini tükettik kuruttuk sonuç aşırı çoğalan domuz popülasyonu olarak yansıyor .aynısey tilki,çakal ,vs içinde geçerli avusturalyayı basan tavşanlar tarla farelerin çoğalması önleyen hayvanları vurmak akıllıca gelmiyor .belki binlerce kez avda tilki görmöüşümdür daha hiç tüfek atmışlığım bile yoktur.atmamda sahsen ;)
Tabi senin şahsi görüşün bilader ama bizim ovada bir elın parmağını geçmiyor artık tavsan
  • Huğlu çifte
  • Derya mk12
Çanakkale/1990

Çevrimdışı Arda TAŞDİZEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 31 Ağustos 2016, 17:42:47 »
Alihan kardeş çanakkalenin neresindensin ?
  • Stoeger M3000
1993-Eskişehir

Çevrimdışı Selim UYGUN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #8 : 06 Eylül 2016, 01:42:12 »
 :) tabii ki kişisel eyri oturup doğru konuşmak lazım sizce tavşan nüfüsünün azalmasından  tek başına tilkimi sorumlu milyonlarca yıldır aynı ortamda bulunan tilki ve azalan tavşan nüfüsuniye son yüzyılda gümüzümüzde azaldı yoksa kaçak yavrulu  bahar yaz demeden limit kısıt bilmeden kuruturcasına vuran tipler mi tarım ilaçları zehrileyip toptan katleden yaşam alanlarını yok eden insanmı azamasına sebeb oldu tavşanların bir düşünmek lazım bize ayna lazım kısacası :)avusturalya meselesi şu önce bu sivri akıllılar ada kıtası olan avusturalyada hiç yaşamamış olan avlanmak vs için farelerde eşya gemilerrin ambarıda gelir yaban tavşanını ve benzeri kemiriciler sokarlar adamlar bizim gibi aç gözlü deyil tabii kuralına üsülüne göre avcı  ve hasıl avlasalarda bu tavşan 1 yüzyılda okadar çok çoğalırki yer gök tavşan olur.zaten çöl iklimi olan avusturyanın zayıf bitki örtüsü tarib ederler çekirge sürüsü gibi kendi kanguru vs gibi hayvanlada zarar görür tarlara domuz gibi  zarar veriler oralarda ekin ot koymazlar önce zehirle yok etmeye çalışırlar bu sefer diyer hayvanlar koyunlar insanlarda zehirlenir suya karışır felan bu sefer gene avrustualyanın doğasına ters olan tilkiyi sokarlar ülkeye tilki fayda sağlamaz  s bu sefer yerli yaban hayvanlarına kümeslere dadanır üstelik bu  onyılarca mücadele ederler tavşan sırçan farelerle bu ve tilkilerle ve hasıl en sonuda bir mibrop çeşidi üretirler sadece tavşan öldüren demeleri o ve tavşan nüfüsü güçte olsa konturol altın alırlar . vel hasıl doğanın dengesiyle oynamak lazım biz insanlar  olarak hepimiz  cahil aklı ALLAHIN ve doğanın işine düzenine ermez kısacası bize ayna lazım  önce kendimize bakmak için kümese dadanmadıysa tilki  vurulmaz benim bildiğim göreneğim  bu :) :)

« Son Düzenleme: 12 Ekim 2016, 13:59:02 Gönderen: Selim UYGUN »

The following users thanked this post: Arda TAŞDİZEN, Lokman DERELİ, Levent KARSLIOĞLU, Mehmet Ali YAŞAR

Çevrimdışı Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 22 Eylül 2016, 08:38:24 »
Vurduğunuz tavşanların onda biri düzeyinde tilki yada çakal, saksağan gibi zararlıların vurulması taraftarıyım. Pramitin en altında olan hayvanların herkes peşinde, saydığım hayvanlarında belli bir düzeyde avlaması gerekiyor/ neslini tüketme derecesınde değil herkes yılda bir tane tilki vursa bile yeterli bence :) Keklik ve tavşan popilasyonu gayet artacaktır.
Geçen yıl denk geldim attık ama uzaktı köpek takip etsede fazlada ısrarcı olmadım tavşan ve çulluk merasında olunca bide o merada genelde benden başka avlanan olmadığı için daha hassasım o mera için :)
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

Çevrimdışı Ayşe ALTINTREN

• Bayan Üye
  • **
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #10 : 25 Ocak 2018, 22:15:18 »
Bitane tavuk yada horoz alın canlı ayağından iple sabit bağlayın dier ayağında iple bağlayın biyere sabit gizlenir ipi çekin arada horoz bagas in tilki sesini duyup gelicekmis mesafeye girince ezin tetigi😈😂😂😂😂
  • beretta stonecoat al391
  • beretta s55
  • beretta303
  • beretta al390
  • Beretta a300
  • simson
1981 Edirne

Çevrimiçi Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
« Yanıtla #11 : 26 Ocak 2018, 06:01:05 »
Merhaba
Yalova Armutlu da akşam ezan vakti çok çakal uluması duyulur. Gemlik-Armutlu arasında da gece yaptığınız yolculuklarda en az 2-3 çakal görme şansınız çok yüksek.
Ben kayınpedere sormuştum "bu çakalları nasıl çekeriz?" diye. O da kokmuş balık kokusununa çok geldiklerini söylemişti.
Özellikle hamsi balığı daha çok kokuyormuş. onları ezip çorap gibi hava alan suyunu damlatan bir torbaya koyup yerden 2-3m kadar yükseğe asılması, hatta 1-2 gün ağaçta kalıp iyice kokmasını, o kokuya 1-2 akşam gelip etrafında dolaşacaklarını, yere damlayan suyunun tadına bakacaklarını,  kokuya ve ortama alışacaklarını söylemişti.
ben deneyemedim, lakin bana çok mantıklı geldi. hatta yere de yemlenmesi cezbetmesi için balık bırakılması daha da etkili olacağı kanaatindeyim.
  • Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

The following users thanked this post: Alihan AKCAN

Çevrimdışı Mehmet Ali YAŞAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #12 : 18 Aralık 2020, 17:53:11 »
Tilki çok tavsan az ise tilki azalır, tavsan çok tilki az ise tilki artar. Doğanın kanunu. Ha tilki avi serbest ise yap ama eski tilki hani nerde?
  • browning 525 süperpoze 12
  • beretta unico otomatik 12
  • marocchi goldensnipe III süperpoze Trap 12
  • remington 870 express Pompalı 12
  • Ispanyol astra Çifte 16
  • Kuruluş yıllarından huglu kooperatif el işlemeli çifte 12
1974-Ankara