Gönderen Konu: ZARARLILARLA MÜCADELE, SAKSAĞAN AVIM...  (Okunma sayısı 72858 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: ZARARLILARLA MÜCADELE, SAKSAĞAN AVIM...
« Yanıtla #75 : 26 Mayıs 2014, 21:51:43 »
karga ve saksağan ağırlıklı olarak leş ve börtü böcek yer. ekinlere zarar veren böcekleri de yedikleri için tarlalara faydaları vardır. ceviz, palamut, incir gibi orman ürünlerini de tüketirler. Onları tüketirken, bir yandan da yayılmalarını sağlayarak doğaya katkıda bulunurlar.

burada birçok arkadaş "besin zincirinin en üstünde olan doğal bir düşmanı olmayan bu kuş" diye bir ifade kullanmış.
bu doğru değil. bunları yiyen baykuş ve benzeri daha iri yırtıcılar var.  o hayvanları elektrik direğine tünemişken zevk için vuran çok olduğu için kargaların çoğalması normal .kargaların 150 yıl yaşadığı falan yok.  doğadaki ömürleri en fazla 15 yıl.     kafeste beslenenlerin de yaşadığı en fazla 40-50 yıl.  limiti aşmadan vurulabilir ancak ekosistemin parçası olduğu unutulmamalı. çok  vurulurlarsa bunlar öldükleri için yiyemedikleri  fare ve kirpi ve sansarlar da keklik , sülün, bıldırcın yavrularını yer.

« Son Düzenleme: 26 Mayıs 2014, 22:14:58 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #76 : 26 Mayıs 2014, 22:21:09 »
bence asıl sıkıntı karga ve saksağanlardan çok kuzgunlar. bursada bildiğim bir yerde çok fazla var, horozdan bile iriler ve çok daha güçlüler. ona kartal bile dokunmaz. 15 limit karga - saksağandan çok kuzguna harcanmalı.
1978-İZNİK

Çevrimdışı Cihan TURGAY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #77 : 26 Mayıs 2014, 23:21:36 »
martıda durum ne bakamadım mak karalarına.karedenizde kıyıya yakın palamut avlıyorum tekneyle rusyadan göç gelen yorulmuş perişan halde son gayretiyle kanat çırpan bıdırcınların önünü kesip onları suya düşürüp bir seferde yutan martıları gördüm.ne adi hayvan geliş saatlerini ezberlemiş sabah tam hava ağarırken kayalara konuyor bıldırcın 200 metre yaklaşınca uçup hayvana bir göğüs darbesiyle yada kanadıyla suya düşürüp yemekteler hemde bu sayı felaket gözlerimle defalarca gördüm.tabi balıkçıların çoğuda avcı herkez bu durumda palamutu bırakıp martıları kovalıyordu.çok suya düşürdükleri bıldırcını alıp kurutup tekrar saldım.martılara ölüm.
Cihan TURGAY
1973 balıkesir

Çevrimdışı Gürkan ONAT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #78 : 27 Mayıs 2014, 08:59:14 »
martıda durum ne bakamadım mak karalarına.karedenizde kıyıya yakın palamut avlıyorum tekneyle rusyadan göç gelen yorulmuş perişan halde son gayretiyle kanat çırpan bıdırcınların önünü kesip onları suya düşürüp bir seferde yutan martıları gördüm.ne adi hayvan geliş saatlerini ezberlemiş sabah tam hava ağarırken kayalara konuyor bıldırcın 200 metre yaklaşınca uçup hayvana bir göğüs darbesiyle yada kanadıyla suya düşürüp yemekteler hemde bu sayı felaket gözlerimle defalarca gördüm.tabi balıkçıların çoğuda avcı herkez bu durumda palamutu bırakıp martıları kovalıyordu.çok suya düşürdükleri bıldırcını alıp kurutup tekrar saldım.martılara ölüm.

Ayni sahneyi samsun baruthane kiyilarinda eylul aylari sargan a at cek yaparken bende izledim.
Martilara oluum!!!

resİm yÜkleme
Gürkan ONAT
1982  SAMSUN / ANKARA
STOEGER MODEL 2000 DELUXE 71

Çevrimdışı Hüseyin ÖZCAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #79 : 27 Mayıs 2014, 09:42:53 »
ARKADAŞLAR LÜTFEN BİRAZ İNSAFLI OLUN
AVLAYACAĞINIZ HAYVANIN
YA ETİNİ YİYİN, YA DERİSİNİ KULLANIN, YA DA BİZZAT SİZE
MALINIZA ZARAR VERİYORSA O ZAMAN ÖLDÜRÜN
ANCAK DOĞADA Kİ AV HAYVANLARI NASIL SİZİN İÇİN AV İSE O HAYVANLAR İÇİNDE AV
ZATEN AV AZ, BİRDE BUNLAR YUMURTA VE YAVRULARI YİYOR
HEPSİNİ ÖLDÜRELİM, SOYUNU KURUTALIM, BÜTÜN AVLAR BİZE KALSIN, ŞEKLİNDE BİR ZİHNİYETLE
BU HAYVANLARI TELEF ETMENİZ VİCDANA SIĞMAYACAK BİR DAVRANIŞ
ONLARIN YEDİKLERİ YUMURTA VE YAVRULAR SİZİN HAYVANINIZ DEĞİL
NASIL SANA RIZIK VEREN ALLAH (CC) VARSA
AYNI YARADAN ONLARA DA RIZIK VERİYOR, ONLARIN RIZKININ HESABINI YAPMAK SANA KALMAZ
ZATEN RIZKI OLMASA ALLAH ONLARI YA YARATMAZ, YA DA SANA BIRAKMADAN CANINI ALIRDI
BİR GÜN TIPKI HEPİMİZİN RIZKI TÜKENİNCE CANININ ALINACAĞI GİBİ
LÜTFEN OLAYLARA BİRDE BU PENCEREDEN BAKIN VE İŞİ DÜŞMANLA SAVAŞIR, NESLİ KURUTULACAK HAYVAN GİBİ DEĞERLENDİRMEYİN
1979-Balıkesir

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #80 : 27 Mayıs 2014, 09:49:02 »
valla karga ve saksağan avında ipin ucu kaçarsa fare , kirpi, sansar gibi küçük kardeşlerimiz keklik vs vs hayvanların  yumurtalarını da, yavrularını da büyük bir zevkle yiyeceklerdir.

kurtları da 40-50 tllik postu için yüzer yüzer zahirlediler, şimdi köylümüz domuzdan şikayetçi. kurtlar onların yavrularını yiyor sayılarını dengede tutuyordu. hassas işler.
1978-İZNİK

Çevrimdışı Serdar AKKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #81 : 27 Mayıs 2014, 10:52:23 »
Bende sezon içerisinde karga ve saksağan vurarım.

Bu türdeki kuşlar , çöpleri karıştırdığı için vurduktan sonra toprağa gömerim. Diğer hayvanlara bulaşıcı hastalık taşıyorlar. Köpeğime aport yaptırmam.

Besle kargayı oysun gözünü. Hiç sevmiyorum. Diğer hayvanların yuvalarını talan ediyorlar. Koloni Halinde gezdikleri için havada kartallara bile pike yaptıklarına şahit oldum. Doğal düşmanı olduğunu sanmıyorum. Zaten leşcil hayvan olduğu için hiç bir kartal veya baykuş türü hayvan saldırmıyor.

Leş başında tilkilere bile kafa tuttuğuna şahit oldum. Tilki bile tenezzül etmiyor.

Tamam doğal dengede olması gereken bir hayvan ama aşırı olduktan sonra zarar veriyorlar. Zaten MAK kararında bile 15 adet 1 av gününde limiti koyulmazdı. Düşününce 3 kişi ava gidiyorsunuz her avcı başına düşen karga türü 15 adet toplamda 45 adet yapar.

Demek ki Zararlılar ile mücadeleye devam.
SERDAR AKKAN
1982 DENİZLİ

Çevrimdışı Cihan TURGAY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #82 : 27 Mayıs 2014, 18:51:54 »
arkadaşlar hedef göstermek gibi olmasın ama tavşan göcenlerinin yani yavrularının en büyük düşmanı gece avlanan puhu kuşu denilen baykuş türü.pek gündüz göremezsiniz ama akşam ördek ve çulluk beklerinde denk gelirse sakın biletini kesmeden göndermeyin.yok fare yermiş falan hikaye muhitindeki tavşan yavrularını bitirmeden fare falan yemez iri büyük gözlü ayakları paçalı çok sessiz tam bir gece avcısı.biz bir muhitte çok vardı biraz azalttık emin olun tavşanı onlar kırıyorlarmış.yuvasının yanında belki yavrularına yedirdiği 20 tane tavşan göceninin kemiklerini bulduk.işe öyle uyandık zaten devasa pençeleri var büyük tavşanı bile isterse alır.
Cihan TURGAY
1973 balıkesir

Çevrimdışı Kadir TANYILDIZI

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #83 : 27 Mayıs 2014, 18:59:05 »
Bundan sonra bende bölgemdeki aşırı karga,saksağan,çam kargası gibi zararlıları vururum,önceden eti yenmiyor diye tüfek kaldırmazdım ama artık affedeceğimi sanmıyorum,özelliklede avın az olduğu şu senelerde O0 O0
1993 ERZİNCAN

Çevrimdışı Emrah DUMAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #84 : 28 Mayıs 2014, 18:23:41 »
Bundan sonra bende bölgemdeki aşırı karga,saksağan,çam kargası gibi zararlıları vururum,önceden eti yenmiyor diye tüfek kaldırmazdım ama artık affedeceğimi sanmıyorum,özelliklede avın az olduğu şu senelerde O0 O0

zaten av yok hem fisek atmis oluruz hem nisanimizi duzeltmis oluruz hemde dogaya yardimci oluruz aynenn :D
1986 DÜZCE/HOLLANDA

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #85 : 29 Mayıs 2014, 00:08:19 »
arkadaşlar hedef göstermek gibi olmasın ama tavşan göcenlerinin yani yavrularının en büyük düşmanı gece avlanan puhu kuşu denilen baykuş türü.pek gündüz göremezsiniz ama akşam ördek ve çulluk beklerinde denk gelirse sakın biletini kesmeden göndermeyin.yok fare yermiş falan hikaye muhitindeki tavşan yavrularını bitirmeden fare falan yemez iri büyük gözlü ayakları paçalı çok sessiz tam bir gece avcısı.biz bir muhitte çok vardı biraz azalttık emin olun tavşanı onlar kırıyorlarmış.yuvasının yanında belki yavrularına yedirdiği 20 tane tavşan göceninin kemiklerini bulduk.işe öyle uyandık zaten devasa pençeleri var büyük tavşanı bile isterse alır.

Baykuş gibi yırtıcıların avı yasak mak kararlarına göre. Ayrıca yırtıcı kuşların zararından çok yararı vardır.
1980-Antalya

Çevrimdışı Fatih ERKAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #86 : 29 Mayıs 2014, 00:14:29 »

Baykuş aynı zamanda KARGALARIN da doğal düşmanıdır, bence vurulması pek iyi değil, zaten sayıları gayet az (kendi bölgem için konuşuyorum)
1990
Elazığ - Sofya

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
  • Bazıları sürat sever....
    • izmirchoketube
« Yanıtla #87 : 29 Mayıs 2014, 09:11:51 »
Bir abimizin anlattıgına göre bulgaristanda suan nasıl bilmiyorum. Av vizesi yaptırmak icin
10 cift karga,saksagan ayagı isterlermis.birde ruhsatların üzerinde dogaya salınan evcil kedi
köpeklerin vurulması için notlar varmış...
Esasında MAK ta da böyle bir karar almak en mantıklısı ama avı ve avcıyı seven koruyan kolluyan
bir anlayış lazım. Bizimkiler parayı ve makam koltuklarını seviyolar...
Dostlara selam Karga avlamaya devam .....
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Fatih ERKAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #88 : 29 Mayıs 2014, 12:03:33 »
Bir abimizin anlattıgına göre bulgaristanda suan nasıl bilmiyorum. Av vizesi yaptırmak icin
10 cift karga,saksagan ayagı isterlermis.birde ruhsatların üzerinde dogaya salınan evcil kedi
köpeklerin vurulması için notlar varmış...
Esasında MAK ta da böyle bir karar almak en mantıklısı ama avı ve avcıyı seven koruyan kolluyan
bir anlayış lazım. Bizimkiler parayı ve makam koltuklarını seviyolar...
Dostlara selam Karga avlamaya devam .....

Abinizin anlattığı dönemler ne kadar eski bilmiyorum ama şuan Bulgaristandaki prosedür aşağı yukarı Türkiye ile aynı, tek farkı orda bir avcı kulübüne üye olmak zorunlu. Sokak hayvanlarını öldürenlere de ağır cezalar var, arabayla kedi-köpeğe çarpanlar bile durmaz, kaçar gider cezasından korktukları için. Zaten hemen hemen bütün sokak hayvanları küpeli, kısırlaştırıp salıyorlar geri sokağa
1990
Elazığ - Sofya

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
    • izmirchoketube
« Yanıtla #89 : 29 Mayıs 2014, 12:34:22 »
70 yaşlarında var ...
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Özer SELÇUK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #90 : 30 Mayıs 2014, 20:55:23 »
Ankara bu sene sanki 10 yıldır saksağan avı yaşanmış gibi sürüler dolanıyor  . bu sene 4 civcem mefta yuvalarını bozmak istemiyorum ama az kaldı. Sezona az kalıyo köküne çakmak çakacam. Amerikan ördek yavrularımı yedi ya

1985 ANKARA--Akkar Churchill

Çevrimdışı Ramazan YILDIZ 20

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #91 : 30 Mayıs 2014, 22:14:31 »
Karga ve saksağanları azaltmakla doğanın dengesi bozulmaz. Sadece etini yediğiniz hayvanı öldürmek doğaya yapılan bir katliamdır. Bilinçli ve dengeli avcılık bu değildir. Hedefteki kuş türlerini hem avcılar hemde saksağan ve kargalar amansızca avlarsa sizce bu tür neslini sürdürebilir mi? Gelişmiş ülkelerde yırtıcılar ve bu gibi yavru yiyici hayvanların nüfüsu kontrol altında tutulur.
  • Stoeger m2000 2012 model standart combo
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
    • izmirchoketube
« Yanıtla #92 : 30 Mayıs 2014, 22:29:10 »
Karga ve saksağanları azaltmakla doğanın dengesi bozulmaz. Sadece etini yediğiniz hayvanı öldürmek doğaya yapılan bir katliamdır. Bilinçli ve dengeli avcılık bu değildir. Hedefteki kuş türlerini hem avcılar hemde saksağan ve kargalar amansızca avlarsa sizce bu tür neslini sürdürebilir mi? Gelişmiş ülkelerde yırtıcılar ve bu gibi yavru yiyici hayvanların nüfüsu kontrol altında tutulur.
+1
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #93 : 04 Haziran 2014, 00:22:56 »
bence burada bir kendi kendini kandırma durumu var. hepimiz arazide dolaşan insanız. karga, ala karga ve saksağan dışındakileri çok nadiren görüyoruz, köpek yoksa göremiyoruz, hatta köpek varsa da göremediğimiz olabiliyor.

peki acaba bu durum karga ailesi vurulmadığı için mi böyle, yoksa diğerleri çıldırmış gibi çok vurulduğu için mi böyle?
1978-İZNİK

Çevrimdışı Engin GEDİK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCI DEVLETİN KİRALIK KATİLİ DEĞİLDİR...
« Yanıtla #94 : 05 Temmuz 2014, 21:38:05 »
ARKADAŞLAR YANLIŞ YAPIYORSUNUZ....SİZ DOĞANIN POPULASYON DENGELEYİCİ BİRER UNSURU DEĞİLSİNİZ!!!
Engin GEDİK
1980-Aydın/Bozdoğan
Gsm:0543 503 85 50

Çevrimdışı Engin GEDİK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCI DEVLETİN KİRALIK KATİLİ DEĞİLDİR...
« Yanıtla #95 : 05 Temmuz 2014, 21:46:05 »
karga ve saksağanlara bulaşan arkadaşlara şimdi soralım.Bulunduğunuz bölgedeki karga ve saksağan popülasyonu nedir.Yıllık üreme potansiyelleri ne kadardır.Yıllık net hata noksan sapması ve zayiyatlar hesaplanmışmıdır.bu kuşlardan kaç tanesi yumurta ve keklik palasını yerken görülmüştür.kaç tanesi ne yiyip içmektedir.Bu kuş türleri ekosistemde ne gibi bir fonksiyonları vardır.Bunları av hayvanı olarak vurulmasını onay veren zihniyetler kimlerdir ve forum sayfalarınıda etkin olarak kullanmaktamıdırlar...Bu sorulara akil insan olarak cevap bulabilirseniz büyük tabloda ne yapılmak istendiğini daha net görebilirsiniz..
Engin GEDİK
1980-Aydın/Bozdoğan
Gsm:0543 503 85 50

Çevrimdışı Özer SELÇUK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #96 : 13 Temmuz 2014, 10:04:17 »
Ben aynı iş yerinde 8 senedir çalışıyorum.işe ilk başladığımda arkamızdaki görünen ormanlıkta 3 adet yuva vardı.yanımıza pek yanasmazlardı .dünya kadar kumru vardı. Şimdi her 2 ağaçtan 1 tanesinde yuvaları var ve 6lı 7 ki sürüler halinde geziyorlar.kumru denen birşey kalmadı.en son 15 tane ördek yavrumu çaldılar.gözümle gördüm götürürken. Şimdi her anacın etrafında en aşağı4 yavru var.ben kendi adıma söylüyorum kışı bekliyorum.oldurmesemde bütün yuvaları bozacağım.çöpleri dağıtmasıda çabası

1985 ANKARA--Akkar Churchill

Çevrimdışı Engin MAKAS

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #97 : 13 Temmuz 2014, 10:14:37 »
karga ve saksağanlara bulaşan arkadaşlara şimdi soralım.Bulunduğunuz bölgedeki karga ve saksağan popülasyonu nedir.Yıllık üreme potansiyelleri ne kadardır.Yıllık net hata noksan sapması ve zayiyatlar hesaplanmışmıdır.bu kuşlardan kaç tanesi yumurta ve keklik palasını yerken görülmüştür.kaç tanesi ne yiyip içmektedir.Bu kuş türleri ekosistemde ne gibi bir fonksiyonları vardır.Bunları av hayvanı olarak vurulmasını onay veren zihniyetler kimlerdir ve forum sayfalarınıda etkin olarak kullanmaktamıdırlar...Bu sorulara akil insan olarak cevap bulabilirseniz büyük tabloda ne yapılmak istendiğini daha net görebilirsiniz..
Dostum, avcıya tuka, kaka yapmayalım. Bu kuşuda avlamanın yasal limiti var, fakat yenmediği için kimse avlamak istemez. Limitler dahilinde her avcı bu avı yapabilir. Benim anladığım bu arkadaşımız avlanma hakkını saksağandan yana kullanmış. Bu limiti hazırlayan, avlanma sayılarını belirleyen kurum var. Önce mevzuatı araştıralım sonra saldırıya geçelim. Avcıyı ve form sitesini fişlemeyiniz lütfen.

« Son Düzenleme: 13 Temmuz 2014, 11:01:31 Gönderen: Engin MAKAS »
Torungil
İzmir / Kemalpaşa. 1979
arh +
KALİTE KONTROL AUDATÖR
Bazı tüfekler fişek seçmez. Bazı avcılar tüfek seçmez.

Çevrimdışı Kenan ÖZKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #98 : 13 Temmuz 2014, 10:58:05 »
abi otomatiğin markası ne acaba hatsanmı birde karga için hangi fişek kaç gr ve kaç numara saçma atıyorsun abi
_____SiVeR öLüMüNe SeVeR____ KeNaN ÖzKaN 1989 B Rh+ istanbul  SİVASLI YİĞİDO

Çevrimdışı Mustafa GÜRHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #99 : 13 Temmuz 2014, 18:54:10 »
Dostum, avcıya tuka, kaka yapmayalım. Bu kuşuda avlamanın yasal limiti var, fakat yenmediği için kimse avlamak istemez. Limitler dahilinde her avcı bu avı yapabilir. Benim anladığım bu arkadaşımız avlanma hakkını saksağandan yana kullanmış. Bu limiti hazırlayan, avlanma sayılarını belirleyen kurum var. Önce mevzuatı araştıralım sonra saldırıya geçelim. Avcıyı ve form sitesini fişlemeyiniz lütfen.

+1

Bu sene karga limitlerini dolduralım  8)
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir