Gönderen Konu: Kars'ta tüfekle vurulmuş boz ayı bulundu  (Okunma sayısı 21497 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali TÜTÜNCÜ

• AvlakForum Üye
  • *
  • www.alitutuncu.com.tr
Kars'ta tüfekle vurulmuş boz ayı bulundu
« : 02 Ekim 2011, 18:22:53 »
Merhaba arkadaşlar, dün öğle gibi veterinerlik fakültesinden arkadaşım beni aradı, üniversiteye Sarıkamış'ta ölü olarak bulunmuş bir ayının incelenmek üzere getirileceğini bildirdi. büyük bir üzüntü ve merakla kampüse koştuk.

önce basından alıntı:
Kars'ın Sarıkamış ilçesinde tüfekle vurularak telef edilmiş boz bir ayı bulundu. Ayı inceleme yapılmak üzere Kafkas Üniversitesi Veterinerlik Fakültesine götürüldü.Acısu mevkisinde bir boz ayının vurularak telef olduğu ihbarı üzerine bölgeye giden ekipler, yaptıkları çalışmalarda, 15-20 yaşlarında olduğu tahmin edilen yaklaşık 300 kilogram ağırlığında vurularak telef olduğu belirlenen boz bir ayı buldu.

Sarıkamış Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, ayının bulunduğu bölgede inceleme yaptıktan sonra AA muhabirine yaptığı açıklamada, telef edilmiş ayı ihbarı üzerine bölgeye inceleme yapılması için ekip gönderdiklerini söyledi.

Ermiş, ''Bildiğiniz gibi ayı vurmanın para cezası, hapis cezası var. Şu anda Çevre Orman İl Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, jandarma ekipleri buradalar. Gerekli inceleme ve araştırmalar yaptıktan sonra ayının vurularak telef edildiği tespit edildi. Faillerinin bulunması için gerekli çalışma başlatıldı'' dedi.

Bir ayının vurularak telef edilmesinin kendisini üzdüğünü dile getiren Ermiş, yaban hayatına sahip çıkılması gerektiğini ifade etti.

''ÇÖPLÜK YABAN HAYATA BÜYÜK ZARAR VERİYOR''

Kuzey Doğa Derneği Başkanı ve Utah Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağrı Şekercioğlu da Sarıkamış şehir çöplüğünde yaklaşık 15 ayı gördüklerini ifade ederek, başkalarının da bölgede ayıları izlediğini söyledi.

Bölgeden ayrıldıktan sonra ayıyı izleyenlerden birisinin av tüfeğiyle çöplükteki ayıyı vurmuş olabileceğini savunan Şekercioğlu, ''Yaralı hayvan sürünerek orman kenarına gelmiş ve burada ölmüş. Tabii bu av değil katliamdır. Hiçbir şerefli avcı, çöplüğe gelen 5-10 metre uzaklıkta beslenen ayıyı vurmaz. Buradaki şehir çöplüğü için mutlaka önlem alınmalı. Yaban hayatına büyük zarar veriyor'' diye konuştu.

Kuzey Doğa Derneği üyeleri ile birlikte Sarıkamış'a gelen kurt uzmanı Hırvatistan Zagrep Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Josep Kusak ise bölgede yaban hayatının çok zengin olduğunu ifade ederek, kurt ve bölgede yaşayan boz ayıların dünyanın çok az yerinde bulunduğunu söyledi.

Kusak, yaban hayatına büyük zarar veren çöplüğün hayvanları yaşatmadığını aksine öldürdüğünü belirterek, çöplüğün bölgeden kaldırılması gerektiğini vurguladı.

bu da basından alıntı videosu:

http://www.haber7.com/video-galeri.php?cID=14613

biz görünce dehşete düştük, inanılmaz büyük bir ayıydı. dişlerine bakan uzman 20 yaşının üstünde, 23-24 yaşında olabileceğini ama detaylı bir incelemeden sonra net yaşının söylenebileceğini belirtti. önce üniversitenin polikliniğinde görüntü ve ilk incelemelerin ardından patoloji uzmanlarınca ölçümler detaylı incelemeler yapıldı ardından otopsi amacıyla derisi yüzüldü. sağ tarafından 2 adet kurşunla öldürülmüştü. sadece 2 adet, bu demek ki bu işi bilen bir katil tarafından öldürülmüş bu zavallı. haberlerde dikkatimi çeken bir ayrıntı, öldürenler için avcı tabirinin geçmemesiydi, ilk defa böyle bir ayrıntı beni sevindirdi, takdir edersiniz ki bunu yapana avcı denemez.
Aynı gün akşamı üniversiteden iki hocayla birlikte bahsi geçen çöplüğe gittik, gözlerime inanamıyordum 23-24 tane ayı saydık, çöplükte karnını doyurmaya çalışn, hiçbiri de bizden kaçmıyordu. korkunç olmalarına rağmen bi o kadar da sevimli görünüyorlardı. geceleyin resim çekemedik ama gündüzki acı tablodan bazı kareleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

sanırım bu resim, büyüklüğünü tamamen ortaya koyuyor. ağırlığı da 300 kg geldi.

« Son Düzenleme: 03 Ekim 2011, 13:36:53 Gönderen: Özhan KELEŞ »
Ali TÜTÜNCÜ
1977 Kuyucak AYDIN        0533 312 0206

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Kars'ta tüfekle vurulmuş boz ayı bulundu
« Yanıtla #1 : 02 Ekim 2011, 18:40:03 »
eti yenmeyen ve zararı olmayan hayvanları öldürmekten  düzeltiyorum katletmekten nasıl bir zevk alınır anlamıyorum.şimdi o  ayıyı vuran arkadaşa bir paket  hint kınası alıp yollamak lazım.uygun bir yerlerine yaksın.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Ali TÜTÜNCÜ

• AvlakForum Üye
  • *
  • www.alitutuncu.com.tr
« Yanıtla #2 : 02 Ekim 2011, 20:21:10 »
Talha Bey, mermilerin adedi ve giriş yerlerini görseydiniz bana hak verirdiniz. ben yine diyorum bunu vuran katil hem de tam bir profesyonel. kendini savunan insanın atışları böyle olmazdı bence. rasgele ve vücudunun değişik yerlerinde de vuruşlar olurdu. ayrıca hayvana sadece 2 adet ve yivli silahla atış yapılmış.
ayrıca eğer bu hayvanlar saldırgan olsalardı yani yukarıdaki resimdeki örnek gibi, bizler de şuan sağ olmazdık, sabaha kadar 23-24 tane ayı saydık, en yakını 20-30 metre yakınımızdaydı. öyle bir niyetleri olsaydı bize saldırırlardı. ne onlar bize sataştı ne de biz onlara...
Ali TÜTÜNCÜ
1977 Kuyucak AYDIN        0533 312 0206

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #3 : 02 Ekim 2011, 20:25:33 »
Talha av turizmi yaptığı için farklı düşünebilir.
Bu hayvan neden çöplüklerde yemek arıyor sizce yaşamak için.
İnsanlar tarafından öldürülen hayvanların sayısı ile,
hayvanlar tarafından öldürülen insanların oranına bakarsak sonuç ortaya çıkar.
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #4 : 02 Ekim 2011, 21:03:31 »
Televizyonda gördüğümüze göre ayı vs fazlalaştığında ücreti karşılığında bir kısmı hasat ediliyor. Alınan para da yine avlandığı bölgede icap edecek masraflar için harcanıyor. Neslini devam ettirecek kadarını bırakıp, diğerlerini hasat etmek ve parayı da oraya harcamak iyi olur. Çaresini de mühendisler zaten bilmiyorsa da öğrenir, yapılması gerekeni yaparlar.

Alamet hayvanmış. Rasgele avcı bile aniden karşısına çıksa kolay başa çıkamaz. Soğuk kanlı kalmak maça ister. Bu konuda ne yapıldığını veya yapılacağını öğrenen olursa bizi de haberdar etse keşke.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Yener HACIOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 02 Ekim 2011, 21:17:15 »
Tıpkı amerikalıların, yerlilerin topraklarına girip ,onları yerinden yurdundan edip,bunuda haklı çıkarmak için çeşitli bahaneler üretmesine benziyor bu ve buna benzer olaylar.Bu ayınında güvenlik gerekçesiyle vurulduğunada inanmıyorum.İnsan zor durumda kalırsa elbette insan önce gelir ama gerçek olan birşey varki; bu ve buna benzer yırtıcıların yaşam alanlarının bir avuç arazidan ibaret olduğu gerçeği .popilasyon artmışsa öldürmeye sıra gelene kadar onlarca çözüm varken ilk önce nedense ölüm tercih ediliyor.
lYener.HACIOĞLU-1977-SAKARYA_İSTANBUL

Çevrimdışı Ertan ARIN

« Yanıtla #6 : 02 Ekim 2011, 21:29:23 »
Bence bunu yapan arkadaş bu ayıdan çok korkan biri ondan üstün olduğunu onu vurarak ispatlamaya çalışmış.Karadenizde 2 vatandaşımızın ölümü ve 1 kişinin yaralanmasına neden olan ayı vakasından sonra bende ayı vurma konusunda içimde bir istek hissettim.Yaşadığım yer itibarıyla belkide Ayı görmem imkansız ama O pençeler o cüsse ve ağırlığına göre hızı ve atikliği bu hayvanı insanların gözünde bir güç abidesi yapıyor,bende böyle hissediyorum.
Ama bana saldırmayan bir hayvanı vuramam herhalde.(Dürbünlü bir yivliyle-hemde hayvan bundan habersiz ve kaçamazken)
Müthiş bir hayvan karşıma çıksa ne düşünürüm ne yaparım bilemem ama Yusufum şarkısını çok yüksek desibelde söylerim herhalde. :D
Ertan Arın
1968 Urla İZMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #7 : 02 Ekim 2011, 22:30:01 »
Yener Bey, önce tebrik edeyim samimiyetimle. Gerçekten de gerekirse başka yere de nakledilebilirler. Daha başka, çöplük için bir çözüm gerkebilir. Yine de avlanması da yanlış olmaz. Keklik, tavşan,... her hayvanı avlayan var. Ayının farkı ne? Bu konunun uzmanı ben değilim ama aynı sorunla zamanında çok uğraşmış insanlar bu konuda belgesel bile hazırlamışlar. Avcı olan olmayan evinde öğreniyor. Bunun çaresini bulanlardan detaylı bilgi edinip, çoksa avlanır, olabiliyorsa yakalanır başka yere nakledilir. Hangisi uygunsa yaparlar. Şu olsun diyemem ama yine yanlış bilmiyorsam, tüm dünyada özellikle av özelliği olan hayvanlar yine avlanarak elde edilen gelirle kendilerini açlıktan, kaçak avcıdan, hastalıktan koruyor. Mesela Afrika'da avlatılan fillerin dişleri ve avcıdan alınan paralarla yaşadıkları bölge korunuyor. Bakımı gerektiğinde bakılıyor ve benzeri... Yani itlaf ediliyor değiller. Yine de böyle belgesel konuşmak bana tuhaf gelse de ilave edeyim; insanlara saldıran her türlü hayvan dünyanın neresinde olursa olsun; Asya'da kaplan, Afrika'da aslan, Amerika'da puma veya ayı ava da bırakılmadan görevliler tarafından itlaf ediliyor. Yukarıdaki öneriler ilk akla gelen değil aslında, büyük ihtimal olması en muhtemel olanlar. Yine diyorum, buna biz karar veremeyiz. Görevliler düşünüp gereğini yapacaklar. Biz de birisi söylerse neticesini öğreneceğiz.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #8 : 02 Ekim 2011, 22:42:45 »
Son yazımda eksik bırakmışım. Bu olayda mağdur olan ayı olmuş. İnşallah onu öldüreni de hakim önüne çıkarırlar. Acıdım hayvana. Çok babayiğit hayvanmış. İnsanlara zararı yoksa yaşayabildiği kadar yaşamalıydı. Veya avlanabilirdi :) Ama geliriyle o bölgede bu hayvanların yaşaması için gerekecek masrafı karşılanabilirdi. Hatta aynı şeyi avladığımız kuşlar ve tavşanlar vs için ödediğimiz vergi falan için de istiyorum. Av ve yaban olmazsa biz de bir hiçiz. Avın korunması yine avlanmasına büyük ölçüde bağlı olduğuna inanıyorum. Bu konularda ilerlemiş ülkeler bu yolla başarılı oluyorlar.
1968

Çevrimdışı Ümit ÇAGLAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • Herkese rastgele
« Yanıtla #9 : 02 Ekim 2011, 22:48:08 »
Buralarda çok ayı vardır inanın  okadar zararsızdır ki hayvanlar yaşayış şekillerini bile insanlara göre ayarlarlar ben hiç bir belgeselde ayıların gece aktif olduklarını görmedim burda gece aktif olurlar   hemen sarıkamışa yakın  xxxxxxx köyünde vardı olduğunu izlerinden gördüm koca kayaları dal parçası gibi kaldırıp altındaki böcekleri yemişdi onun yuvası diye tahmin ettiğim  kayalıkda çok güzel çil keklik olurdu. oraya ava gitmişdim  izleri görünce keklikler önümde uçmasına rağmen ateş etmedim ayı çıkarsa vede  korkuyla saldırırsa  ayıyı vurmak zorunda kalırım diye gerçi elimde çifte vardı ... Aradan biraz zaman  geçti ayıyı bana avın yanlış olduğunu söyleyen birisi vurdu hemde vahşice çile hanesine ateş etmiş önce yavrusu çıkmış yavruyu vurmuş yavrunun bağırtısına anne ayı çıkmış anne ayıya sıkmışlar anne ayı (yavrusunu korumak için diye ben tahmin ediyorum) altına almış bunlarda iki kişi otomatiklerle hayvana sıkmışlar 
Gelelim sonrasına bizim buralarda ayı vuran için  iyi bir gelecek olamayacağına inanılır. Ve adamın başına gelen kazalar, bunlar ağır kazalar birinde bacağı kopuyordu , işlerinin ters gitmesi : hatta kurban bayramında kestiği kurbanın içinde çıkanları görseydiniz  ben gördüm aklım almadı hayvanın etini yiyemediler ben biliyorum ve son olarak yuvası dağıldı nasıl diye  sormayın yinede  biz bu kadarlada kalmayacağına inanırız. Sana zararı olmayanın canını yakma Allah sorar derler eğer sana zarar veriyorsa ayrı ...
bu bizim inanışımız sadece bizi bağlar ....
  • Fabarm xlr 5
Ümit ÇAGLAR
1977 KARS

Çevrimdışı Yener HACIOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 02 Ekim 2011, 22:52:43 »
Volkan bey,inceliğiniz için ben teşekkür ederim.Siz de haklısınız ama Türkiye olunca konunun değiştiğ kaatine varıyor insan.Çünkü Ülkemizde bir işlemin en kolay olanı tercih edildiğinden yaban hayatla ilgilide en kolay olanlar tercih ediliyor.Örneğin bizler ;avcılıkla ilgili başa çıkamadıkları veya uğraşmak istemedikleri olaylarda direk ava yasak geliyor.popilasyon artırmak,yırtıcıyla ugraşmak,kontrol yapmak varken en kolayı avı veya bölgeyi ava yasaklamak oluyor.Bu örnekler kanaat belirlememizi sağlıyor.iTabiki tartışmasız insan hayatı...
lYener.HACIOĞLU-1977-SAKARYA_İSTANBUL

Çevrimdışı Hüseyin YUVANÇ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 03 Ekim 2011, 11:57:50 »
volkan  kardeşimin  dediği  gibi  av  turiziminden  gelen  parayla   bu  hayvanlara  harcamış  olsalar  bu  günki  tabloyla  karşılaşılmaz  ama  ne  yazıkki  çok  geri  kalmışız   doğayla  avla  ilgili  konularda   buayıların  işine  çöplüklerde  yemin  ederim  çok  utanç  verici  bir  olay  hayvan  dağda  yiyecek  bulamiyor  yerlişim  alanlarına  iniyor  avrupada  amerikada   dağlara  niye  meyva  ağaçları  dikiyorlar  örneğin  ceviz  elma  armut  incir  böğürtlen  bunlar  türkiyenin  her  bölgesinde  yetişir   özellikle  kestane  hayvan  karnını  doyursa  hiç  çöplüğe  inermi   bunlar  yapılmayacak  işlermi  orman  bakanlığı  yapamazmı   geçenlerde  aynı  olayı  tv  lerden  gördük   erzurumda  ayı  iki  kişiyi  öldürmüş    köydeki  adamın  birine  sordu  muhabir  ayı  neden  köye  kadar  inmiş  adamın  cevabı  gayet  basit  bahçelere  iniyor  meyve  yemek  için  ne  yapsın  hayvan   aç  kardeşim   biz  aç  durabiliyormuyuz     onlarıda  düşünelim   somaliye  bir  sürü   para  toplandı  insanlar  acından  ölüyordu  ne  yaptık  hepimiz  elimizden  geleni  yaptık  birazda  olsa  yardımımızoldu   işte   buda  bizim  somalimiz    bu  iş  orman  bakanlığının  işi   duyarlı  olsunlar  lütfen   tek  çözüm   meyve  ağacı   kalın  sağlıcakla  hepinize  rastgele
Hüseyin YUVANÇ (ZAZA hüseyin)
1954 Buca İZMİR            0537 2567299

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 03 Ekim 2011, 13:24:31 »
ayının yanında fotograf çektirenler niye gülüyor anlamış degilim canlısını görseydiler gene gülerlermiydi,,yazık olmuş kocaoglana.... anadolu parsınıda soyunu böyle tüketmişiz....
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Osman KÖRÜKCÜ

• Müdavim Üyemiz
    • Sulusaray Kasabası Resmi Web Sitesi
« Yanıtla #13 : 03 Ekim 2011, 13:40:28 »
Bu bir vahşettir diyerek yorumuma başlamak istiyorum.Başta volkan abi olmak üzere çoğu yorumcu gözü dönmüş avcı hisis veriyor,hatta Volkan abinin içinden bu ayıyı vuran keşke ben olsaydım dediğini bile düşünebiliyorum :) ben topic içeriğini okurken bir yandan yorumları düşünüyordum off bizim forumcular ayı katiline ne kadar küfür ediyordur diyerek bende katile nasıl nefret kussam diye düşünüyordum,sonra yorumlara baktımki durum hiçte düşündüğüm gibi değil kimse katile suç bulmuyor,hani bizim burda bir söz vardır hırsızın hiçmi suçu yok diye.bir hırsızlık olayı olunca herkes mekan sahibini suçlarmış kapını neden açık bıraktın,neden sağlam kilit kullanmadın falan yani hırsızın hiç suçu yok!! yorumlarda kusura bakmayın ama biraz ona benzemiş ayı katilinin hiç suçu yok bütün suç devletin,popülasyon artmış,yok açkalmış,yok saldırmış ondan vurmuş hiç kusura bakmayın ama bu vahşeti işleyen vijdansızdır,kitapsız ş.....dir hiçte savunma amaçlı bir ilenilmiş vahşet değil bu yivli tüfekle öldürülmüş hayvan gerisini size bırakıyorum.
Bizim ülkemizde herşeyin 4-4 lük olmadığını hepimizi biliyoruz,biz bu ülkeyi böyle seviyoruz buna rağmen seviyoruz bu ülkede hangi para av veya doğaya harcandıki kaldınız ayı parası biz verdiğimiz vize ve pul parasını geri hizmet olarak alamıyoruzki siz ayıdan gelecek paradan bahsediyorsunuz siz bu fikirle ancak ayının neslini tükettirisiniz ayı avlanacak parası geri kalan ayılar için harcanacak hey babam heey o ayı avlanır piyasada ayı kalmaz oparalarda bi güzel yenir biz burda başlarız ağlamaya ülkemizde ayı kalmadı diye.  ama kusura bakmayın bu ülkenin 4-4 lük olması için önce insanımızın 4-5 lik olması lazım bu hayvanı vuracak vijdansız,bu vahşeti işleyen ş..... nerde olsa aynı şeyi yapar.
Ha yasal ayımı vurmak istiyorsun tavşan,keklik,ördek gibi bana kalırsa vurmayı ver bir ayıda eksik kalsın,sana şimdi ayı vur desek bu sefer  aslan vurmak istersin,aslan vursan fil vurmak istersin avcı tatmin olmaz. tavşan avıyla ayı avını aynı katagoriye koyuyorsan zaten baştan hatayı yapmışsındır. bir tavşanın üremesiyle bir aynın üremesini aynı katagoriye koyamacağımız gibi.tavşanın nesli tükenme noktasına gelse bile devlet,1000 tavşan yetiştirir salar doğaya o seneye 5000 olur falan filan ama ayı öylemi sizce?
Yada insanımız insan olmadıktan sonra devletin aldığı önlem yeterlimi?
Saygılar selamlar
« Son Düzenleme: 03 Ekim 2011, 13:44:18 Gönderen: Osman KORUKÇU »
Osman KÖRÜKCÜ
1981 Nevşehir
0535 764 7219

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #14 : 03 Ekim 2011, 13:47:00 »
ayının yanında fotograf çektirenler niye gülüyor anlamış degilim canlısını görseydiler gene gülerlermiydi,,yazık olmuş kocaoglana.... anadolu parsınıda soyunu böyle tüketmişiz....
Gülen yok be abi, sanırım sen yanlış gördün...
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Osman KÖRÜKCÜ

• Müdavim Üyemiz
    • Sulusaray Kasabası Resmi Web Sitesi
« Yanıtla #15 : 03 Ekim 2011, 13:48:57 »
Gülen yok be abi, sanırım sen yanlış gördün...
12. resimdeki şahıs gülüyor
Osman KÖRÜKCÜ
1981 Nevşehir
0535 764 7219

Çevrimdışı Ahmet UZELLİ

• Müdavim Üyemiz
  • RASTGELE
« Yanıtla #16 : 03 Ekim 2011, 14:12:08 »
Yazıklar olsun trofe avcılığını oldum olası kabulenmedim.Domuz avı hariç.eti yenilmeyen bir hayvanı ciddi bir zararı olmadıkça keyif için vurulmasına taraf değilim. adam yiyeceği döküyor ağaca çıkıp hayvan yemeği yerken hemde okla vuruyor.
Elimizdeki çoğu av ve yaban hayatı bu tarz yapılan avcılıktan dolayı bitirdik.

http://www.haber7.com/video-galeri.php?cID=14613
« Son Düzenleme: 03 Ekim 2011, 14:16:38 Gönderen: Ahmet UZELLİ »
Ahmet UZELLİ 
1968 BURDUR Bulunduğu il İZMİR 
http://www.deutsch-kurzhaar.de/

upload pics

Çevrimdışı Abdulkadir DOĞRU

• Müdavim Üyemiz
  • GOOSE,DUCK,HUNTER . KODOBAY
« Yanıtla #17 : 03 Ekim 2011, 17:10:48 »
        Buna benzer katlıyamları hep yaparlar geçen yıl bir boz ayı muş bölgesinde muş ilinin dışından gelen avcılar tarafından kalt edildi ne yazık ki bu olayda gizli kaldı ve faili bulunamadı öğrendiğimiz kadarıyla arabasında boz ayıyı yakalatan avcı kendilerinin vurmadığını söyleyerek başkaları tarafından vurulmuş halde buldukları beyanlarına göre de paçalarını kurtarmışlar yazıklar olsun insanlıklarından utansınlar ALLAH  islah etsin.
Raffaello ELİTE 12-66
SERTLER 12-66 SP 
Nikel Gravür-1 20-61
Özel 20-61 ÇİFTE
BRNO HZ 302 SP

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #18 : 03 Ekim 2011, 18:18:00 »
Değerli arkadaşlar,
Ayı avının açılması gerektiği ile ilgili görüşler yıllardır dile getirilen bir konu.
Artvin de çalıştığım dönemde köylülerin ayıyla ilgili pek çok şikayetini dinledim.
Zaman zaman hak verdiğim de oldu.
Ayı avının açılmasını doğru bulmayanlardanım.
Çok sınırlı miktarda ve popülasyonun aşırı olduğu bölgelerde belki.
Benim asıl değinmek istediğim konu;
Fikirlerimizi ve hatta öfkemizi ifade ederken kullandığımız sıfatlar,
Ayı avına karşı çıktığımızı, hatta kaçak avcıya duyduğumuz öfkeyi daha seviyeli üslupla da ifade edebiliriz.
Amacım kaçak avcıyı, teyip kuranı vs av kabahati işleyeni savunmak değil,
Bizim seviye ve üslubumuzla da örnek olmamız gerektiğini düşünüyorum.
1970 Antalya (İkamet Eşme/UŞAK) 

boldor

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : 03 Ekim 2011, 18:29:01 »
tc de buna benzer bir sürü olay war....elinde tüfeyi olan ..sadece avcımı war...avcı yada avlanan lara yani bizlere gelirsek..bu olay gibi memleketin her köşesinden.haberler duyabiliriz tfk le vurulması avcıyı mı gösterir yada yıvli tfk le vurulması bizlerimi gösterir..tabancaylada vurulmuş olabılır yada.. malum şahıslar.... tarafındanda  yapılmış olabılır.olan olmuş .dünyada herşeyin hasadı yapılıyor olgunlaştıgındada  toplanıyor ..cok güzel hayvanlar vicdan sahıbı herkes uzulur.yazık olmuş ama..ulke genelınde .bu hayvanların hasadı yapılmalı.hesaplı kıtaplı bir şekilde.o bölgeyi bilmiyorum ama ulkenın geneli dag taş meyve dalları cekmıyo agacların  dalları dipleri meyve .sorunun beslenmeyle ilgili oldugunu sanmıyorum.cöplukten bahsediliyor daha önce trt de bu hayvanları .aynı cöplukte seyrettım. 20,30 civarında .bir popilasyon.cöplerin cazıp kokusu bu hayvanları o bölgeye cekiyor olmalı gıde gele yol yapmışlar  o bölgedeki merayı.cöpü kaldırınca ne olacak .gecen hafta ava  gittim bu hayvanların nerdeyese ayak basmadıkları yer kalmamış.pislemdeikleri dag taş ayı pisliyı .kımsede tfk atmıyo .bir espiri yaptım dedimki .bu koca oglanlara teyıp kurmuşlar herkes koptu.velasıl ben bu hayvanların avlanıp gelirlerinin o bölgeye yıne bu hayvanlar için harcanmasından yanayım.birde şöyle bir durum war bu basına yansıyan bir olay bıde yansımayanı.warr ...annesi .ölmüş .o kadar cok yavru  getirdıkkı .askerde. slm lar saygılar

Çevrimdışı Halil ARIK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 03 Ekim 2011, 18:31:00 »
yazık olmuş inşallah cezasız kalmaz.
halil arık
1984 afyonkarahisar
5464458072
Türk`ü,Türklüğü,Vatanı sevmek faşistlikse, Hitler yanımızda komünist kalır..

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 03 Ekim 2011, 19:19:13 »
12.resimdeki gülen arkadaş eğer ayı canlı olsaydı neresiyle nefes alırdı acaba.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #22 : 04 Ekim 2011, 08:41:32 »
           Arkadaşlar sun yıllarda ayı ya karşı linç başlatıldığı ortada Ramazan bey bir kaç üsluptan bahis etmiş haklı olabilir diğer bir arkadaşımız hasattan bahis etmiş oda haklı olabilir ancak kızmamak ağır sözcükler kollanmamak elde değil ayı keklik gibi yılda 20 şerli 30 şarlı kuluçka yapan veya ördek gibi 12  şer aile ferdine sahip olacak bir tür değil kaç yılda bir veya hiç neslini  sahip ulamayacak kadar azalmıştır belki devlet istatistiklerinde sayılar geçmez kayıtlı değil her ilin bölgesinde özelikle uçsuz bucaksız doğunun dağlarında sayıları bir elin parmağını geçmez bunun ne hasadı olur nede tahammülü bizim av bölgemizde yıllardan beri takip ederim 2 siyah ayı 3 boz ayı vardı hep bu sayı böyle kaldı ama iki yıldır bunları da bitirdiler avcı önce kendine hakim olmalı hırsını ve bencilliğini kontrol ede bilmelidir hangi türe tüfek uzatılacağını bilmelidir heyecanlı heyecansız korkulu anılarında bile bunlara hazırlıklı olmalıdır avcı sadece parasını basıp belgesini pulunu almakla tüfeği omuza atmakla bitmez kısacası arkadaşlar herkes hata yapabilir ayı önüne çıkınca korkusundan tüfek uzatmış olabilir ama eğer bir iki tane kalmışsa ve onların barınaklarını her gün bizler işkal ediyorsak bizler suçluyuz  ve bu kadarına hakkımız yok.
Raffaello ELİTE 12-66
SERTLER 12-66 SP 
Nikel Gravür-1 20-61
Özel 20-61 ÇİFTE
BRNO HZ 302 SP

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #23 : 04 Ekim 2011, 15:01:09 »
...Başta volkan abi olmak üzere çoğu yorumcu gözü dönmüş avcı hisis veriyor,hatta Volkan abinin içinden bu ayıyı vuran keşke ben olsaydım dediğini bile düşünebiliyorum :) ...

Gözüm mü dönmüş? Peki canınız sağolsun.
1968

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #24 : 04 Ekim 2011, 15:56:03 »
  Osman KORUKÇU kardeşim bizler konu ne olursa olsun  her sıkıştığımızda ilk adresimiz volkan beydir bu sözcükleri yakıştıramadım hem de bu siteye yazılması güzel olmayan sözcükler var şüphesiz herkes içinden geçtiği gibi paylaşmalı ama makul ölçülerde ben bu sitenin bir üyesi olarak yazmış olduğunuz kelimelere karşıyım haklı yönlerin olsa bile buraya yazmanızı uygun bulmuyurum yazdıkların gözümden kaçmış yeni fark etim karar sizindir volkan beyi bir çok kişi sever sayar bende öyle volkan bey bu sitenin bir ana direği bilirim selamlar .
« Son Düzenleme: 04 Ekim 2011, 16:00:57 Gönderen: Abdulkadir DOĞRU »
Raffaello ELİTE 12-66
SERTLER 12-66 SP 
Nikel Gravür-1 20-61
Özel 20-61 ÇİFTE
BRNO HZ 302 SP