Gönderen Konu: Baikal süperpoze ile 25 m fişek testi  (Okunma sayısı 44219 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Osman KÖRÜKCÜ

• Müdavim Üyemiz
    • Sulusaray Kasabası Resmi Web Sitesi
Ynt: Baikal süperpoze ile 25 m fişek testi
« Yanıtla #25 : 11 Mart 2011, 16:39:00 »
Dağılım çok kötü,hatta saçma dağılımı diye birşey göremiyorum sanki  kaçak serpinti saçmalar isabet etmiş gibi
Osman KÖRÜKCÜ
1981 Nevşehir
0535 764 7219

Çevrimdışı Erkan KARAKAYA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #26 : 30 Mart 2011, 19:16:42 »
arkadaşım bende 20 no baikal var aynı sorunu bende yaşadım.öncelikle tüfeğin bizim tavirle( tapa şoku) dediğimiz magnum namlularda çok önemli, namlunun iççapına bak standartı 12 lik tüfeklerde 18.4 dür üstü ise(18.7) gibi tüfeğin belirli bir mesafeden sonra kusma yapar öldürücü gücü azalır.Şayet deil ise baikal fişek seçer arkadaşların dediğine katılıtorum düşük gr fişek kullanmanı tavsiye ederim.
Erkan KARAKAYA
1980 MERSİN

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #27 : 01 Nisan 2011, 19:31:46 »
bence şokları büyütün özellikle sıcak havalarda bende baikalın 66 cm namlulu otomatiği vardı en çok kullandığıö şoku 4 numaraydı zaten 1 ve 2 şokunu hiç kullanmadım 66 namlu olmasına rağmen elinde olan fişeklerle kullandım fişek arama telaşına hiç girmedim gerekte olmadı.
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
« Yanıtla #28 : 01 Nisan 2011, 20:00:40 »
Öncelikle sağlam sonuçlar almak için uygun bir pattern ortamı ve şartları yok...
Ne söylenirse söylensin doğru bilgiye ulaşmak zor olur...
Ama saçma dağılımının berbat olduğu aşikar..
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Mustafa ÖNDER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #29 : 01 Nisan 2011, 20:21:48 »
KARDEŞ BEN BAİKALIN OTAMATİĞİ VAR  MP 153 BEN 70 METREDE AYNI HEDEFTE 5 NUMARA SAÇMAYLA ATIŞ YAPTIM VE 6 SAÇMA VARDI BENCE ATIŞTA SORUN VAR NE FİŞEKDE NEDE TÜFEKTE SORUN YOK AYNI KAĞIDA 25 METREDE BEN ATIM EN AZ 30 SAÇMA OLUR HELEDE POZEYLE SAYGILAR

Yapılan avlar M.A.K. kararlarına uygundur.!

Mustafa ÖNDER 1982

Çevrimdışı Serdar SEMHAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #30 : 07 Nisan 2011, 10:31:09 »
Uzun süre Baikal MP153 ve IZH 27 M 1 C kullandım. Ağır gramaj ve iri saçmatı sevmiyor malesef bu tüfekler. Sanırım namnu içi tahriki farklı ölçülerde şoklanmış. Trap ve Skeet fişekleri ile dene birde bence.
Serdar SEMHAL
1976-Mersin / K.Maraş / Adana / G.Antep
+90 532 5216835

reşatdoğan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : 11 Nisan 2011, 18:32:49 »
Aynen katılııyorum dediklerinize,tüfek iri saçmayı sevmiyor.Ayrıca bu test oldukça amatör ve desteksiz ayakta yapılan atışlarla yapılan bir testtir.Baikal süperpoze için referans olacak bir test değildir.
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2011, 18:34:02 Gönderen: Reşat DOĞAN »

Çevrimdışı Ferhat DEMİRCİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #32 : 29 Mayıs 2011, 00:51:00 »
Sayın Doğan,
Pattern testleri tüm dünyada 40 yard ta yapılır,şoklar ve şoka göre pattern yüzdeleri 40 yard yani yaklaşık 36.5 metrede 30 inch  yani yaklaşık 80 cm lik bir daireye Tüfek sabitlenip çoğunlukla da red dot takılarak mükerrer atışlar yapılarak hesaplanır..
Buna göre full şoktan bu daireye fişekteki saçma sayısının %70 ini sokması beklenir..Improved modified(2şok) %65 Modified şok ta %60 civarında saçma isabeti beklenir..Hindi şoklarında ise bu oranın daha yüksek olması istenir..
Hava ısısı,rüzgar,hava basıncı,rakım, ciddi her pattern testinin yanında bilgi notu olarak sunulur..
Öncelikle tüfeğinizi mümkün olduğu kadar sabitleyip 36.5 metreden  80 cm çapında bir dairenin ortasına nişan alıp 7 no 32 gram birkaç marka fişekle en az 5 er atış yapıp sayıları verirseniz daha sağlıklı yorumlar yapılabilir..
Bu denemede farklı insanlarında ateş etmesi sonucu doğrulayan referanslara katkıda bulunacaktır..
Selam ve saygılarımla
  Açıklayıcı  bilgi teşekkürler Tuncay bey
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

Çevrimdışı Ahmet DİRİÖZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #33 : 06 Temmuz 2011, 21:04:28 »
bir iki hafta evvel baikal pozeyle aynı atışları yaptık ve şaşılacak şekilde guruplamanı çok kötüydü. fişekleri hafifletip öyle denemliyiz. yoksa hüsran.
Ahmet DİRİÖZ
1983 Çemişgezek Tunceli

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #34 : 06 Temmuz 2011, 23:13:18 »
bir iki hafta evvel baikal pozeyle aynı atışları yaptık ve şaşılacak şekilde guruplamanı çok kötüydü. fişekleri hafifletip öyle denemliyiz. yoksa hüsran.
İmkanınız olursa yan sanayi şoklardan temin edebilirseniz deneyin. Dağılımı esas belirleyen şoktur. Varsa Huğlu'da şok satan ustadan yerlisini önce deneyin veya birinde ithal malı Trulock, Carlson, Briley ürünlerinden deneyin, beğenirseniz sipariş edersiniz.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #35 : 07 Temmuz 2011, 01:54:22 »
bir baikal kullanıcısı olarak  yaptığım bütün testler sonucunda 30gr  6  7  8 no fişeklerde mükemmel grupman yapıyor.bu testleri 40inç kare kağıda çizilmiş 30inç 20 inç ve 5inçlikdaireler üzerinde 40yarda mesafeden  defalarca ve değişik gramajlarda yaptım.sonuç  full ve ım şoklarla 7 numara 30gr fişeklerde mükemmel grupman yaptı.25mt mesafeden eğer bir a4kağıdına ateş edersem hiç bişey kalmaz.tamamen  atıcı hatası.ım şokla 36.5mt mesafeden 5inçlik yaklaşık 12.7cm ye 7no 32gr fişekle18adet saçma tutuyorsa  gerisini siz düşünün
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Osman Ş.İNCE

• AvlakForum Üye
  • *
  • AFFETMEK ; İYİ İNSANLARIN İNTİKAMIDIR...
« Yanıtla #36 : 21 Temmuz 2011, 22:49:49 »
60 metrede eski ussr çifte ile 6 numara 32 gr bp ile dar şok ile tüfeğim sabit şoklu yani 1 numara şok ile desteksiz atışta 24 saçma vurdu.hedef a 4 kağıdı.kağıdın ortasını boyadım.hedefin merkezinde yani boyadığım mavi yerde 12 tane saçma vardı.aynı yerde aynı fişek ile tüm şartların aynı olduğu durumda özel yapım üzümlü mke çeliği kooparatif yapımı sporpozem ilede 25 saçma isabet etti.ama saçma dağılımı baikaldan daha fazlaydı.namlu boyu ise baikal 72,5 üzümlü 76 saygılar.
Osman Şahin İNCE
1985 MERSİN
Çıraklığını yapmadığın işin , Ustalığını yapmayacakmışsın...

Çevrimdışı Gürhan KÖMÜRCÜ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #37 : 07 Eylül 2011, 01:19:28 »
babamın 54 model baikalı var ilk kekliğimi dokuz jyaşında bu tüfekle vurdum. otamatiğini almaya niyet ettim okadar olumsuz yazan olduki soğuttular belki iyi bir süper pozesini bulursama alırım
Gürhan KÖMÜRCÜ
1971 ANKARA

reşatdoğan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #38 : 07 Eylül 2011, 18:03:54 »
Aslına bakarsanız böyle bir test(test sayılırsa tabi)yapmamın sebebi avda bu tüfekten randıman alamamam.Arkadaşımın Hatsan marka otomatiği 30 metreden kuşu düşürüyor,benim poze ki pozeyi daha etkili biliyordum 20 metreden kekliği düşüremiyor.Ya saçma deymiyor yada deyiyor,tüy kalkıyor kuş uçmaya devam ediyor.Ayriyetten bu testi şişelere yaptım(maden suyu şişeleri)40 metreden şişeleri düşüremedim 30- 35 metreden düşürebildim.Remington un süper hızlı fişeklerini de kullandım yine randıman alamadım.Dolayısıyla nacizane benim baykal süperpoze hakkında değerlendirmem:
1-Bu tüfeklerler son derece güvenilir,her türlü fişeği sorunsuz binlerce adet atabilir(Akkar marka süpermagnum bi tüfeğim vardı arka arkaya 7 adet remington kurşunu attım el kundağı çatladı,gaz pistonu patladı biraz daha atsam namluda patlardı herhalde.Baikalle herhangi bir sorun çıkmadı)1 haftada 50000 fişek attığını herkes biliyor.
2-İşçilik olarak çok iyi değil.Açma kapama mandalı çok sert ben avanstır diye tamire göndermedim.Ağacı kaliteli,estetik olarakta idare eder.
3-Dengesi,nişana gelişi kötü.Huğlu tüfekleri gibi öne çekiyor,ağırlık dengesi ortası değil yani.
4-En kötüsüde grupmanı.
Yani bence avrupa tüfek olmasına rağmen ucuz olmasının sadece işçilik maliyetinin ucuzluğuyla açıklanamayacağı kanısındayım.Bildiğim kadarıylada trap yarışmalarında baikalla dünya şampiyonu olmuş bi atıcıları yok rusların.Selamlar,saygılar..

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #39 : 07 Eylül 2011, 21:48:55 »
Aynı grupman devam ediyorsa, ki ediyordur tabi, bir şey vuramamanız normal. Fotoğraflardaki dağılımlar iç açıcı değil. Sizi uğraştıracak gibi görünüyor.

Bu tüfekleri kullanan bir çok avcı grupmanından memnun. Hepsi bir değil işte. Şu tüfeğinizin namlusundan içeri bir bakın. Krom olduğuna göre parlıyordur. İçinde yamukluk falan var mı acaba? Aslında ondan önemlisi çıkan saçmalar atmak istediğiniz yere mi gidiyor? Ben o hedefe gelmeyen yüzlerce saçmaların nereye gittiğini anlamadım. Hedef kağıdınız ufak. Şöyle 1x1 m ebadında hedef deneyin. Ortanın ortasına atın ;) saçmalar nereye gitmiş anlarsınız. Hatta tek kurşun da atın. Belki gittiği yeri anlamaya faydası olur.

Öyle ya da böyle, aynı marka tüfeği olan biriyle birlikte gidin ve onun şoklarını tüfeğinizde deneyin. Sonra birbirinizin tüfeğiyle de atış yapın. Belki şokları  yenileyerek halledersiniz. Mesela şoklarsa, daha evvel de yazdığım gibi, fabrikanınkinden daha iyi grupman veren yan sanayi şok tüpleri var. Markaları daha önce yazmıştım.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #40 : 07 Eylül 2011, 21:56:54 »
baikal testini dün yaptım  bakarsanız dağilımları görebilirsiniz.

BİGA/1979

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #41 : 07 Eylül 2011, 22:07:55 »
bu konu biraz eski ama sırf  bu konuyu defalarca  okudum.inanın bir çok avcı kardeşimizin ve abimizin üveyik e attığı  fişekten daha çok test için  fişek attım.konuyu  ve test sonuçlarını yayınladım. topu topu 4 kişi yorum yazmış.inceleyen bile yok.bence atıcı hatası da var fişek seçimide yanlış.

BİGA/1979

Çevrimdışı Fatih ÖZALANYALI

• Müdavim Üyemiz
  • Edincikli_Avcı
« Yanıtla #42 : 11 Aralık 2011, 21:31:22 »
 Slm baikal çifte ve pozeler sert dolu sevmez 30 gr fişeklerle daha iyi sonuç verir. saygılar rasgele
  • SARSILMAZ Magıc 61-71cm
  • Setter
Fatih ÖZALANYALI
1980 Edincik/BALIKESİR

Çevrimdışı Hasan ERKOÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #43 : 16 Şubat 2012, 15:08:00 »
arkadaşım av sezonu dışında hedefe çok deneme yapan ve hep morali bozulan ama bu site ve diğer ustalar sayesinde işi bayağı öğrenen biri olarak rus baykallda dememe aypmış biri olarak
1- çok yüksek gramaj atmışın ya fişekte ya sende bir sorun var 25 mtrede çok kötü
2-o tüfekler yüksek grmajı sevmiyor
3-28 gramı kolay kolay geçme tabi çok soğuk biryerde yaşıyorsan 32 olur en fazla
4-berattalarda ve bazı yerli tüfeklerde iğne yatağından başlayan gaz tahliye çizgileri ki bunlar tüfeği korumak içindir baykallrda o yok tank gibi maşallah buda basıncın olduğu gibi atılmasını sağlıyor buda saçmanın çabuk açılmasına ve kötü grupmana neden oluyor.
5-çifte poze ve knetik sistem otolarda;düşük gramajda düşük gramaj bir türlü mantığım almıyordu şimdi avlarım üştükçe anlar oldum
6- geçenlerde uzak mesafe bir kekliğe atış yaptım benim üzümlü pozeyle 24 gram 7.5 no trap fişeği mirage marka cansız düştü yoldum tek saçma vardı kısaca grupman da önemli olsada tüfeğin ve saçmanında deliciliği hızı da önemli grupman çok fazla da moralini bozmasın yani
Hasan ERKOÇ
1976 ANAMUR

reşatdoğan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #44 : 10 Haziran 2012, 22:54:45 »
Velhasılı 1600 tl ye sıfır aldığım cillop gibi tüfeğimi 1000 tl ye sattım vuramadığım için.

Çevrimdışı İbrahim ÖNGÜN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #45 : 22 Temmuz 2012, 14:37:37 »
Velhasılı 1600 tl ye sıfır aldığım cillop gibi tüfeğimi 1000 tl ye sattım vuramadığım için.
Yazık olmuş tüfeğe.Keşke iki sayfa yazılmış yorumları ve önerileri değerlendirse idin.Neyse,hayırlısı olsun.
İnşallah gönlüne göre iyi bir tüfeğe denkgelirsin.
Kazasız belasız avlar dilerim.Saygılar.
  • Baikal izh 43m 1c 12 ga çifte
  • Torun 307 light 12 ga sp
  • Zirve-Serdar 20 ga sp.
  • Sarsılmaz Kılınç 2000 standart
  • Huylu GX 812 66 namlu y.otomatik.
İbrahim ÖNGÜN
1967 Saray/TEKİRDAĞ 05364627469

Çevrimdışı Hakan ÜRÜN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #46 : 17 Kasım 2013, 18:39:13 »
benim bildiğim baikallar hafif gramaj sever kullanan abilerim 24 gr 8-9 no saçma ile çok soğuk havalarda bile uzak mesafelerden çok ördek vurduklarını söylediler sizde 24-28 gram fişekleri bir deneyin isterseniz.
1973 AYDIN

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #47 : 17 Kasım 2013, 20:04:47 »
tüfeğim baılkal İJ 58 ÇİFTE 3100 gr.... 28 gr rc trap ve wincister 28 gr silver bayılıyor bu fişeklere. uzak mesafe ördek tavsan müthişş en soğuk havada bilegözüne kestir enaz 50 m. at    ij 58 her ava gelir bıldırcın hariç.diğer baıkal lar çok ağır 3450 gr sadece bek ördek avına gelir.dağda 1 saat sonra kum torbası tasır gibi ağırlasıyor
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2013, 20:06:34 Gönderen: Veli TOKCAN »
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimdışı Ahmet VURAL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #48 : 07 Şubat 2016, 20:01:04 »
          Bende Baikal Süperpoze kullanıcısıyım, vurduğum avların hiç birinin canlı düştüğünü hatırlamıyorum. Suat Beyle aynı düşüncedeyim 25mt A4 kağıdını süzgeç yapacağı düşüncesindeyim. Veli Beyin dediği gibi tek hatası ağır olması, diğer artıları ve fiatının uygun oluşu bu hatasını örtüyor.
« Son Düzenleme: 07 Şubat 2016, 21:59:10 Gönderen: Ahmet VURAL »
Ahmet VURAL
1954 Ankara

Çevrimdışı Yiğit BAŞARAN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #49 : 07 Şubat 2016, 20:03:55 »
Neden bu kadar dağınık?
  • Browning b25 gold
  • Browning b525