Gönderen Konu: BERETTA A400 MODELLERİ HAKKINDA İZLENİMLERİNİZ NELERDİR?  (Okunma sayısı 58693 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
Ynt: BERETTA A400 MODELLERİ HAKKINDA İZLENİMLERİNİZ NELERDİR?
« Yanıtla #100 : 12 Nisan 2017, 01:28:28 »
From the TrapshootingUSA article:

Mauro Perazzi speaking: "For a long time, we in Italy had felt that the tightest bore diameter (18.3/18.4 mm) gave the best patterns - especially for Olympic trapshooting. That had been the standard for many years, but I thought it necessary to challenge the idea and test different bore diameters with a variety of loads. We work closely with Fiocchi and so I had the opportunity to test many different velocities and charge weights - 24, 28 (1oz.) and 32 (1 1/8 oz.) gram. I started with the tightest bore diameter 18.3 and 18.4 wanting not only to have the most uniform pattern, but also improve penetration if possible. I experimented with diameters all the way to 18.7/18.8 ) and finally settled on the 18.6 (.732). The patterns were uniformly excellent, but the big surprise to me was the penetration of the pellets. We placed sheets of cardboard behind the pattern target and while we expected the core pellets to penetrate deeply, I was surprised that the periphery pellets did likewise. I can also tell you that we extended our chamber to 3 inches - not for the use of magnum shells - but to improve our forcing cone length, with a gradual taper into the bore diameter, was a benefit to the patterns."
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Erdem VARDAR, Hakan ÖZDEN, İbrahim AYSU, Serkan TİKVEŞLİ, Fatih YAZICI

• Expert Üye
« Yanıtla #101 : 12 Nisan 2017, 01:36:56 »
Mauro Perazzi yukarıdaki yazıda;  İtalyada uzun yıllar boyunca özellikle olimpik trap atışları için eniyi çapın 18.3-18.4 mm. olduğuna inandıklarını, değişen fişek çeşitliliği ile yeniden deneme ihtiyacını hissettiklerini,  bu bağlamda Fiocchi ile yakın çalışarak 24-28-32 gramlık fişeklerle 18.3 -18.8 arası çapları denediklerini, sürpriz şekilde eniyi pattern ve penetrasyonu hem merkez hem çevresel anlamda 18.6 iç çapta aldıklarını bundan dolayı High Tech çapını uzun birleştirme konisi ile 18.6 mm olarak sabitlediklerini anlatıyor.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Hakan ÖZDEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #102 : 12 Nisan 2017, 11:11:26 »
   İlk kez 2700 -2800 gr 12 G bir tüfeğe ya da spor tüfeklerine  3 inch fişek yatağı yapılmasını biraz anlamış bulunuyorum :)
   Amerikalıların bir cümlesi var. Tuncay bey dile getirdi, iri saçma etkisi. '' İri saçma , küçük saçmanın yapacağı herşeyi her etkiyi yapar '' bir ördeğin bir kekliğin clean kill denilen tarzda ölü ele geçmesi için kemik kırma gücü olan 4-5 saçmanın isabet etmesi gerektiğini söylüyorlar.
   Tüfeklerin ve fişeklerin kapasitesi çoğu zaman avcının kapasitesinden üstündür, Ne ile ateş ettiğin , nasıl ateş ettiğinin yanında önemsiz bir ayrıntıdır ( kaynağı hatırlamıyorum ).
   375 H&H ile karnından vurulup giden, kalçasını yerde sürüyerek kaçan çok domuz gördüm, Hatta sürenci arkadaşımız 375 kullanan Avcı ağbimize, ağbi müsait olduğunda Hakan ağbinin tüfeğinden alsan, ormanda domuz takip etmekten anamız ağladı demişti de ben çaktırmadan kıs kıs gülmüştüm. Tüfekler hakkında yanlış kararlara varmamak için, çok objektif testler yapılmıyor ise ve tartışma av şartları etrafında, yaklaşık olarak düşürdü düşürmedi, saçmalar tırıpladı, tüyler uçtu gibi kavramlar üzerinden gidiyor ise önce dipçik uyumunun tam olduğundan  ( https://shotgunreport.com/2014/09/30/how-to-adjust-point-of-impact/   Basically Churchill’s rule is that a shift of 1/16″ in the stock will shift point of impact 1″ at 16 yards. There you go ) ve atıcı, avcı yeteneğinin yaklaşık, yakın eşit olduğundan emin olmak lazım. Avcı arkadaşlarımın kötü attığını ima etmiyorum :) ama yeteri kadar antremanın, fişek kalitesi -şok seçimi ve  saçma no ile oynamanın , Beretta gibi bir tüfekte ne serisi olursa olsun, çok şeyi değiştirebileceğini düşünüyorum . Rast gele.
« Son Düzenleme: 12 Nisan 2017, 11:59:09 Gönderen: Hakan ÖZDEN »
  • Epagneul Breton
Be cool, stay cool, then shot.
Hakan Özden 1964 ANKARA

Çevrimdışı Erdem VARDAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #103 : 12 Nisan 2017, 11:54:23 »
Sayın Tuncay Bey,

Benimde merak ettiğim konulardan birisi Optima Bore HP ile Tribore HP arasında pattern ve penetrasyon farkıydı, bu iki namluya sahip tüfeğimde mevcuttu ancak namlu boyları farkından ve birisinin poze diğerininde Y.oto olması sebebiyle bu testleri yapamadım. siz bu iki namlu teknolojisine sahip tüfeği deneme fırsatı bulabildiniz mi?

Güzel ve verimli bir konu olmuş, herkesin tecrübelerini paylaşması tüfek tercihlerini bu modelden yana kullanacaklara yol gösterici olacaktır.

Saygılar, Teşekkürler.

Erdem VARDAR
B Rh + 1982 Enez EDİRNE

The following users thanked this post: Serkan TİKVEŞLİ

Çevrimdışı Ali AKIL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #104 : 12 Nisan 2017, 12:43:10 »
Özgür bey kardeşim,
Bence en büyük hatalardan biri tüfeğin sevdiği fişeği avda bulmaya çalışmak.
2010 dan beri a400 leri kullanıyorum ne böyle bir sorun yaşadım nede yakın çevremde yaşayanı gördüm.Fakat biz her avın açılmasına yakın zamanda ve o ava paralel bir havada fişek ve şok denemelerini yaparız. Ve av içinde gelişebilecek ,değişebilecek şartlara göre 2-3 çeşit fişek ve şok yanımızda bulunur. Ama ava giderken araçla bayinin  kapısında durup "Bana üveyik sıkısı ver " diye dükkana bağıran adamların şikayet hakkınında olmadığına inanırım. 😊

Şikayet hakkı yok tüfeği değiştiriyor Tuncay bey 😀
  • BERETTA 690 Field lll
  • BERETTA S686 L SIPECIAL
Ali AKIL
1986-Antalya

Çevrimdışı Ali AKIL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #105 : 12 Nisan 2017, 12:47:03 »
Bu arada Xplor Light'ımın iç çapı 18.60 mm .Benim bore gauge imin ölçüm sonucunu bu yıl ördek kaz avında misafir olduğumuz Suat Çalışkan hocamın yanında İbrahim Aysu hocama ölçtürüp doğrulattık.
Bu tüfeğimi 18.32 çaplı Urika Gold,18.40 mm çaplı Stoeger ' de dahil pekçok dar namlulu tüfekle penetrasyon testinde denedik. İstisnasız her fişekte delen saçma adedi ve isabet eden/delen oranı daha fazlaydı.

Benimde yapmış olduğum S686 & a400 testinde penetrasyon olarak iki katı fark ile her 3 atışta  a400 üstün geldi . Diğer bir test browning A5 & a400 testinde beretta a400 üstün geldi.
  • BERETTA 690 Field lll
Ali AKIL
1986-Antalya

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Serkan TİKVEŞLİ

Çevrimdışı Ali AKIL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #106 : 12 Nisan 2017, 12:53:28 »
İnce saçma beretta steelium testi Nobel sport 28gr 8no

image upload

• BERETTA 690 Field lll
Ali AKIL
1986-Antalya

• Expert Üye
« Yanıtla #107 : 12 Nisan 2017, 13:32:42 »
Sn.Vardar,
Tribore Hp ile Optima bore HP arasında  yaptığımız kıyaslamalarda  klasik kurşun saçmada saçma gramajı düşüp saçma küçüldükçe ibrenin Optima HP yönüne kaydığını gözlemledik hemde bariz şekilde .Özellikle pattern testlerinde.Yaptığımız penetrasyon testlerini KATLI MDF 'ler üzerinde tamamladık, ciddi bir fark göremedik delme miktarlarında..
Tribore HP namlular sitelerinde de iddia edildiği gibi Çelik saçma için ''İyi'' olabilirler, bizim için değil..
« Son Düzenleme: 12 Nisan 2017, 13:41:33 Gönderen: Tuncay KAHRAMAN »
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Erdem VARDAR, Serkan TİKVEŞLİ, Bahri TUĞRULTEKİN

• Expert Üye
« Yanıtla #108 : 12 Nisan 2017, 13:36:02 »
Ali bey kardeşim,
Steelium'un iyi örnekleri cidden iyi namlular, Üstelik dar çaplarda daha fazla görülen İri saçma ,ağır gramajdaki pattern depresyonu bu namlularda yok..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• Expert Üye
« Yanıtla #109 : 12 Nisan 2017, 13:40:38 »
Hakan bey,
Yivlide .375 Afrika çaplarının en makbullerinden biri sanırım, anlamadığım bu kadar büyük kalibrenin domuzda neden yaralı bırakması? Tamamen Nonvital isabetleri mi kastettiniz?
Siz bildiğim kadarıyla .308 kullanıyordunuz, sizin sürekçi olsa olsa Hakan Abi gibi İYİ at demek istemiştir.
Yivli konusundaki cahilliğimi mazur görünüz..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• Expert Üye
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Serkan TİKVEŞLİ, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Ali AKIL

• AvlakForum Üye
  • *
  • BERETTA 690 Field lll
Ali AKIL
1986-Antalya

Çevrimdışı Ali AKIL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #112 : 12 Nisan 2017, 14:16:11 »
7 harfli tüfek & 14 harfli fişek paylaşalım

• BERETTA 690 Field lll
Ali AKIL
1986-Antalya

Çevrimdışı Ömer ÇİRKİNYILAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #113 : 12 Nisan 2017, 14:19:37 »
Öyle yada böyle
Yaklaşık 7 yıl gibi bir süre oldu a 400 serüveni  ,ben artık berettadan Yen'i model bekliyorum
Çalışma sistemide benelli m4 ve remington un kullandığı sistem olursa hiçde fena olmaz 🤓

Ömer ÇİRKİNYILAN
1983-Hatay 
resim upload servisleri

Çevrimdışı Hakan ÖZDEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #114 : 12 Nisan 2017, 15:04:19 »
Tuncay bey,
Yivliye ilginiz olsaydı  yivli konusunda da müthiş bir bilgi birikimi yapardınız. Yazılanlara göre 375 H&H Dünya üzerindeki bütün avları yapabilecek bir çap, bazı yazılarda  büyük beş için , charge stoper olarak 416, 460 öneren yazarlar da - okudum -. Yivli gurusu, Jeff Cooper bir kitabında 375 ile kalbinden vurulan bir mandanın, 2,5 dakika içinde bir siyah klavuzu öldürdükten sonra 11 atış ile durdurulabildiğini, sonuncu atışı çok usta bir arkadaşının 416 ile tam kafasının ortasına yaptığını, mandayı durduran atışın son atış olduğunu anlatıyordu ( şüphesiz ), Hayvanın nekropsisinde ilk atışın kalbi parçaladığını teyid etmişler. Bizim avlarımıza bazen misafir olarak katılan bir ağbimiz 375 H&H kullanmayı seviyor, latife bir yana, domuz çok güçlü yara kaldıran bir hayvan. 375 ile karnından vurulsa ya da her iki arka kalçası kırılsa bile gidebiliyor. Tabii aynı ağbimizin 280-300 metreler civarı ölümcül vuruşlarından bahsetmeyi gerekli bulmadım. Sürenci arkadaşın abiye şakasını, bire iki katıp ara sıra anlatırız. Ben 30.06 kullanıyorum ve bütün yivli tecrübem domuz avına ait, diğerleri yabancı kaynaklardan merakım dolayısı ile okuduklarım. Türkiye için yivli konusunda ciddi bir tecrübesi olan avcı sayısının yirmiyi geçtiğini zannetmiyorum, olan da bilgisini nadiren paylaşıyor. Az önce bir Amerikan forumundan aldığım bir listeyi paylaşıyorum...
------------------
Mark
Psalm 23

.17HMR Mark XXII; .22-250 Vanguard Sporter
.220 SVM "Rocket"
.224 Mark V SVM; .240 Mark V ULW
.257 Mark V Lazermark; .257 Mark V Silhouette Thumbhole; .25-300 Custom5 Panel Lazermark
.270 Mark V Lazermark; .270 Mark V 5 Panel Lazermark
7MM Mark V 5 Panel Lazermark
.300 Mark V Deluxe; .300 Mark V Accumark; .300 Mark V Deluxe
.30-378 Mark V Fibermark
.30-378 Mark V Accumark Custom
.338-378 Mark V Accumark Stainless Composite
.340 Mark V Deluxe; .340 Mark V Deluxe Thumbhole
.375 Mark V Custom
.375 H&H Mark V Custom
.378 Mark V Deluxe
.416 Mark V Lazermark
.460 Mark V Deluxe
Athena Grade III 20Ga. O/U

Şu listeye bak lütfen. Yani kimin nasıl bir bilgi birikimi olsun ki bu ülkede,  bu ekonomi, bu gelir düzeyi, bu silah- ruhsat maliyetleri ile. Onun için bize yabancı yayınları izlemekten başka bir seçenek pek kalmıyor.
   Bu başlığa ait değil ama yivli konusunda 2-3 şey söyleyip kapatıyorum, çünkü bu işe sonradan dalan herkes ballistic turretli dev büyütmeli askeri dürbünleri, 300 küsür magnumları ile nerede ise oldu birer sniper. Böylesine üst düzey şaşırtıcı malzemeleri ülkemde görmek zaman zaman beni de heyecanlandırıyor, hepsi o kadar.
   Sevgili kardeşim bir 308 veya 30.06 çaplı yivli tüfek, 42 veya 50 mm objektif çapı, minimum 1.7 veya 2,  maksinum 12 - 15  büyütme kapasiteli dürbün ile Türkiye' deki yivli ile yapılabilecek bütün avları yapar ( bu görüş sadece bana ait de değil ). Bu avların büyük çoğunluğu ortalama 150-175 metre içerisinde, nadiren de 275 - 300 metre civarında yapılır ( Türker Sümer )
   İmpact point, vuruş noktası herşeydir. Domuz 375 ile karından vurulur, ormana dalar gider ( sonra ölür şüphesiz o ayrı ), 308 ile boynundan, kulağından vurulur orada kalır.
   Retikıl'ı ( reticle ) vuruş noktasının üzerinde tutmakta zorlandığın, dayanak destek aradığın her mesafe uzun mesafedir. Tepe tırmanırsın, koşarsın, heyecanlanırsın nefesin değişir bu mesafe ayakta olur 75 metre, yatarsın olur 150 - 200 metre. Elinde tüfeğin kayada oturuyorsundur bir şey kımıldar ( hareket doğadaki en önemli görüş işaretidir ) o da neymiş diye yatarsın , dürbün balistik değil ise az üst tutup ( ancak sadece ve sadece hayvanın üst sırt cizgisi, sınır always on the hair not on the air, ve bu mesafelerin daha önce de denenmiş olması gerekir ) eğimi, gerimi deyip ezersin tetiği pof çöker domuz. 5 mermiden en az üçünü beyaz plastik bir tabak içine soktuğun mesafede ( şüphesiz donanıma , şartlara çok bağlıdır), av tüfeklerinde veya yivli de avcının etik sınırıdır ama kimse uymaz. Yivlininde özeti budur kardeşim . Son bir şey, tek yivli tek fişek en iyisidir, güç istiyorsan çap değiştirmek gerekir. Sevgi ile. Rast gele.
« Son Düzenleme: 12 Nisan 2017, 16:10:03 Gönderen: Hakan ÖZDEN »
  • Epagneul Breton
Hakan Özden 1964 ANKARA

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, İbrahim AYSU, Serkan TİKVEŞLİ

• Expert Üye
« Yanıtla #115 : 12 Nisan 2017, 15:26:42 »
Hakan Bey,
Yivliye ilgim olmamasının en büyük nedeni bölgemizin sık balkan çamlığı ve meşelik oluşundandır, gerine gerine sürek avlarında bile bir rifled slug'ı 50 m nin üzerine atamazsınız.Fakat Doğu Anadolu'da tanıdığım, keklik peşinde koştuğum  2 kişiden 1 tanesi yivli sahibi desem abartmış olmam.Epey 30.06, 7 mm Rem. Mag. ile atmışlığım vardır sağa sola...
Birde bana duran bir hayvana atış hiç vicdani gelmemiştir; saygı duyarım meraklısına ..
Gençay Genç Hocanın kulakları çınlasın ,Erzurum'da tanışmak ve av evinde yivli  avlarını izlemek nasip olmuştu; Yivli konusunda Expert kabul edilir herhalde ülkemizde..
Kaçak keçi avcısı değilseniz maksimum 100 yarda için fully rifled bir 12 ga çok daha mantıklı her açıdan üstelik Accu tip sabotlarla 150 m leri zorlamak mümkün..
Aynı şey değil tabiki..Ama bu ekonomik şartlarda yapacak birşey de yok..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• Expert Üye
« Yanıtla #116 : 12 Nisan 2017, 15:51:34 »

Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Serkan TİKVEŞLİ, Emrah AKDENİZ, Fatih YAZICI

• Expert Üye
« Yanıtla #117 : 12 Nisan 2017, 15:54:14 »
Av fotolarını internet ortamında paylaşmaktan pek hoşlanmam ama şu güzelliği İbrahim Aysu hocama ithaf etmekten kendimi alamadım..:)..:)
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Serkan TİKVEŞLİ, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Hakan ÖZDEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #118 : 12 Nisan 2017, 15:59:50 »
Gencay Hocanın çoğu yazısını okudum, tanışmak kısmet olmadı, av sevdasını biliyorum. 3 inch premium coper sabot slug fişekler, zannediyorum 130-140 mt ye kadar 30-06 nın enerji olarak önünde gidiyor düşmesi de çok kabul edilebilir düzeyde, yivlinin avantajı  bu metrelerden sonra ortaya çıkıyor, tabii bir de aynı işi 12 liğin yarı recoili ile yapması var. İlk geldiği zamanlarda bir miktar Browning Gold yivli slug namlusu ile combo satılmıştı. Alan sınırlı sayıdaki şanslı arkadaşlarımdan birisi, o dönemlerde Rottweilin gualandi tarzı tek kurşunları ile nerede ise 200 metrelere kadar beni az perişan etmedi, ben de inadına gider cola petlerini 250 adımın üzerine dikerdim yine de üst atar köstebek toprağını falan vurur şişeyi düşürürdü. Hatırladığım en önemli özelliği, dönüşte eve bir tek, tek kurşun götürmezdi, sigaraya, paraya, kovana atar bütün kurşunları bitirirdi. Ormanda kızılmaske idi :)
Rast gele.
  • Epagneul Breton
Hakan Özden 1964 ANKARA

Çevrimdışı Hakan ÖZDEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #119 : 12 Nisan 2017, 16:00:28 »
Halkalı mı onlar :) Eeeee yakmış işte.
  • Epagneul Breton
Hakan Özden 1964 ANKARA

Çevrimdışı Serkan TİKVEŞLİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #120 : 12 Nisan 2017, 16:45:30 »
Hangi fişekleri kullanmıştınız bu av'da Tuncay bey.?

Serkantkv
1975 istanbul

• Expert Üye
« Yanıtla #121 : 12 Nisan 2017, 16:49:10 »
O gün BPS kullanalım dedik diğer arkadaşlar saçını başını yoldu..:)
5 no 34 gram...
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #122 : 12 Nisan 2017, 17:01:11 »
Tuncay bey eğer nasip olursa tüfeği aldıktan sonra size bi geleyim bir nevi rodajını yapmış oluruz sizinle beraber :) birkaç tane de farklı choke alayım ozamana kadar deneye deneye doğruyu buluruz :)
Serkantkv
1975 istanbul

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #123 : 12 Nisan 2017, 17:09:44 »
Hangi güzellik hocam? Kaçırmış olmalıyım, güzellik olarak bir şey göremedim, linkini atarsan ben de göreyim :D

Av fotolarını internet ortamında paylaşmaktan pek hoşlanmam ama şu güzelliği İbrahim Aysu hocama ithaf etmekten kendimi alamadım..:)..:)
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Serkan TİKVEŞLİ, Emrah AKDENİZ, Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #124 : 12 Nisan 2017, 17:14:10 »
😀😀 alemsiniz İbrahim bey

Hangi güzellik hocam? Kaçırmış olmalıyım, güzellik olarak bir şey göremedim, linkini atarsan ben de göreyim :D
Serkantkv
1975 istanbul

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, İbrahim AYSU