Gönderen Konu: tapa uyumu  (Okunma sayısı 1879 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Devlet COŞKUN

• AvlakForum Üye
  • *
tapa uyumu
« : 17 Mayıs 2018, 01:36:13 »
Namluya uygun tapayi nasıl secmeliyiz??
Devlet COŞKUN
1974 gaziantep

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Ynt: tapa uyumu
« Yanıtla #1 : 17 Mayıs 2018, 14:54:34 »
Fuarda, fişek firmalarımızdan birinin üretim müdürü, fişekler üzerine konuşurken bana şunu söyledi :
''Namluyu 90 derece havaya kaldır ve ateş et. Eğer tapa, 4 kanadı açılmış şekilde kelebek gibi döne döne yere düşüyorsa, o tapa kalitelidir ve o tapayı yani o fişeği kullanmaya devam et.'' :)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 17 Mayıs 2018, 16:43:20 »
Fuarda, fişek firmalarımızdan birinin üretim müdürü, fişekler üzerine konuşurken bana şunu söyledi :
''Namluyu 90 derece havaya kaldır ve ateş et. Eğer tapa, 4 kanadı açılmış şekilde kelebek gibi döne döne yere düşüyorsa, o tapa kalitelidir ve o tapayı yani o fişeği kullanmaya devam et.'' :)
böyle olursa ne olucak 😂😂

Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Necdet GÜNEY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 17 Mayıs 2018, 17:10:18 »
Saçmadan tasarruf etmek için olabilir :)
  • 104A. 71
  • Ata Neo. 66
  • Armsan Phenoma Aura Lamine Granite 71
Necdet GÜNEY
1966 izmir

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #4 : 17 Mayıs 2018, 19:24:43 »
Bir de şöyle enteresan bir durum daha var; 104a tüfeğim bakımdan geldikten sonra çeşitli grupmanlar denedim.
Biliyorsunuz üst 1 alt 3 şok sabit çıkışlı bir tüfek..
Bu tüfekle power tapa hangi fişek attıysam alt namlu daha yoğun veya üst namlu ile aynı grupmanı veriyor..
Ama bior ya da keçe tapa atınca her şey gayet normal ve olması gerektiği gibi.. 1-3 şok farkını net görebiliyorum..
Bu biraz tuhaf geldi bana.. Normalde power tapalı fişekle 1 şokun daha yoğun grupman yapması lazım değil mi..  ???
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Devlet COŞKUN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 17 Mayıs 2018, 19:52:06 »
Eğer saçmalar namlu içinde tapayi terk etmiyorsa power tapada birbirine yakın Grupman vermeleri normal bence

Bir de şöyle enteresan bir durum daha var; 104a tüfeğim bakımdan geldikten sonra çeşitli grupmanlar denedim.
Bu tüfekle power tapa hangi fişek attıysam alt namlu daha yoğun veya üst namlu ile aynı grupmanı veriyor..
Ama bior ya da keçe tapa atınca her şey gayet normal ve olması gerektiği gibi.. 1-3 şok farkını net görebiliyorum..
Bu biraz tuhaf geldi bana.. Normalde power tapalı fişekle 1 şokun daha yoğun grupman yapması lazım değil mi..  ???
Devlet COŞKUN
1974 gaziantep

Çevrimdışı Osman KÜÇÜKMUMCULAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 17 Mayıs 2018, 23:24:57 »
Tüfeğinizin iç çapına uygun tapayı,bir başka deyişle fişeği,ancak yapacağınız atış testlerinden ve av sırasında elde edeceğiniz tecrübelerinizden faydalanarak bulabilirsiniz.
Barut hakkının tespiti yapılırken; mevsim şartları,saçma ağırlığı,kapsül,kovan gibi bileşenlerin yanında,kullanılan tapa ve namlu iç çapının da göz önüne alınması gerektiği görüşündeyim.
Dar iç çaplı namlularda geniş tapalar kullanılırsa bu durum fazladan bir basınç meydana getirerek,saçmanın dağılım homojenliğini bozmakta ve etki gücünün savrulmasına yol açmaktadır.
  • Yıldız spz sm 28 cal.71 Namlu.
  • Huğlu 202 B Çifte 12 cal.71 Namlu.
  • Dağdelen Magnum y.otm.12 cal. 62 Namlu.
  • Kırıcı s.poze 16 cal.71 Namlu.
1961 KONYA

Çevrimdışı Devlet COŞKUN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 17 Mayıs 2018, 23:51:35 »
Tüfeğinizin iç çapına uygun tapayı,bir başka deyişle fişeği,ancak yapacağınız atış testlerinden ve av sırasında elde edeceğiniz tecrübelerinizden faydalanarak bulabilirsiniz.
Barut hakkının tespiti yapılırken; mevsim şartları,saçma ağırlığı,kapsül,kovan gibi bileşenlerin yanında,kullanılan tapa ve namlu iç çapının da göz önüne alınması gerektiği görüşündeyim.
Dar iç çaplı namlularda geniş tapalar kullanılırsa bu durum fazladan bir basınç meydana getirerek,saçmanın dağılım homojenliğini bozmakta ve etki gücünün savrulmasına yol açmaktadır.

Piyasada dar namlu iç çapına göre tapa var mi??
Devlet COŞKUN
1974 gaziantep

Çevrimdışı Sabahattin KARAHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 18 Mayıs 2018, 00:50:14 »
İç çapı geniş namlularda yani 18.75 gibi yanlış bilmiyorsam Brovning . winchester ayrıca İmpala plus gibi tüfeklerde .Hangi tapalar,da daha çok verim alırız.Bence tapa ve iç çapın uyumu avın üzerindeki etkiye bir farkı olması gerekir .Tabiki bu benim bi kanaatim herhangi bir bilimsel veriye dayanarak söylemiyorum
  • YILDIZ A71 YEDEK NAMLULU
  • YILDIZ SPZ ME 66
Sabahattin KARAHAN 1974 VAN
İnsanları tanışırken değil,tartışırken tanırsınız.
Çünkü, öfke saklanan kişiliği ortaya çıkarır.

Çevrimdışı Osman KÜÇÜKMUMCULAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 18 Mayıs 2018, 09:22:02 »
''Fişek Anatomilerinin İncelenmesi'' konu başlıklı sayfada,tapa çapları ile ilgili geniş bilgi var.Tüfeğinizin namlu iç çapına uygun olanını oradan tespit edebilirsiniz.
  • Yıldız spz sm 28 cal.71 Namlu.
  • Huğlu 202 B Çifte 12 cal.71 Namlu.
  • Dağdelen Magnum y.otm.12 cal. 62 Namlu.
  • Kırıcı s.poze 16 cal.71 Namlu.
1961 KONYA

The following users thanked this post: Sabahattin KARAHAN