Gönderen Konu: Ankara'da Trap Yok mu :(  (Okunma sayısı 6639 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yusuf ALPEREN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avcı değil biraz atıcı
Ankara'da Trap Yok mu :(
« : 24 Nisan 2017, 00:27:05 »
Merhaba.
Arkadaşlar Ankara'da trap imkanı yok mudur? Epey bir araştırma yaptım ancak sonuç alamadım. Yarın federasyon ile görüşeceğim artık son çare. Sizin var mı bildiğiniz bir yer Ankara'da hem eğitimini alabileceğimiz hemde fırsat buldukça antreman yapabileceğimiz bir trap sahası ?
  • Derya Mk-12
  • Sarsılmaz Sp-Ws 512 Noble Superpoze
1987 - Ankara

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Ynt: Ankara'da Trap Yok mu :(
« Yanıtla #1 : 24 Nisan 2017, 00:36:13 »
Yusuf Bey,

Anladığım kadarıyla yeni başlayacaksınız plak atışlarına... Merak ettiğim için soruyorum, neden trap arıyorsunuz? Özel bir sebebi var mı? Yani, neden skeet değil de trap tercihiniz?

Bu arada, ikisi için de doğru ya da yanlış tercih denilemez, ikisi de olimpik spor disiplinleridir, yanlış anlaşılmasın, tercihinizin özel bir sebebi olup olmadığını öğrenmek için soruyorum sorumu.

Selamlar
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Yusuf ALPEREN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avcı değil biraz atıcı
« Yanıtla #2 : 24 Nisan 2017, 00:47:18 »
Aslında skeet de olur trap poligonu daha kolay bulurum diye düşündüm hedefim amacı olan bir hedef ile stresimi atmak olabilirse de ilerlemek bu aşanda. Ok ile denedim ama kesmedi ateşliye geçmeye karar verdim ama poligonu bulamıyorum şimdide tabanca da da mermi limiti can sıkıcı oldu :)
  • Derya Mk-12
1987 - Ankara

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #3 : 24 Nisan 2017, 00:59:09 »
Anladım, hangisi daha çok hoşunuza giderse onu yapın... Ancak bir kaç küçük bilgi vereyim isterseniz.

Olimpik Standartlarda Trap poligonu bulmak, Olimpik Standartlarda Skeet poligonu bulmaktan çok daha zor. Çünkü avcılık-atıcılık kulüplerimizin çoğunluğu, Skeet poligonlarını olimpik standartlarda yaparken, Trap poligonlarını olimpik standartlarda yapmıyorlar. Köy ya da çayır trabı denilebilecek ve asla lisanslı ve müsabakalara hazırlanabilecek seviyede atışa imkan tanımayan son derece amatörce poligonlar bir çoğu. Bunun asıl sebebi maliyet. Bir trap poligonunda, uluslararası olimpik standartlara uygun olabilmesi için, 15 tane trap makinası bulunmalı. Bir skeet poligonunda ise 2 makina gereklidir. Maliyet açısından arada 7 katından daha fazla maliyet farkı olduğundan, trap poligonu bulsanız dahi, o bulduğunuz gerçek bir trap poligonu olmayacaktır (muhtemelen) , köy-çayır trabı attıran poligonlardan birine denk gelme ihtimaliniz çok yüksek. Maalesef, gerçek bir trap poligonu bulmak, sadece Ankara'da değil, tüm Türkiye'de çok zor.

Bundan başka bir de şöyle bir durum var; Trapta, atışın temel disiplini ve metodları nedeniyle, ihtiyacınız olan tüfek, av tüfeğinden çok daha farklıdır. Her şeyden önce, av atışlarına uymayan/uydurulamayan 88o , 89o gibi çok dik pitch açısına sahip bir tüfeğe ihtiyacınız var. Bu tür tüfekleri, dipçiğini ve dolayısıyla pitch açısını değiştirmeden avda kolay kolay kullanamazsınız. (Yürüme gerektirmeyen, bek avlarında dahi)

Skeet atışlarında kullanılan tüfekler ise, 84o , 85o gibi , uçar av atışlarında da ihtiyaç duyulan pitch açısına sahiptir. Yani av atışlarına, temel dipçik açıları bakımından daha yakın atış disiplini skeet'tir.

Bence, hem olimpik standartlardaki skeet poligonunu daha kolay bulabilirsiniz, hem de skeet (trap atışlarına nispeten) av atışlarına daha yakın bir dipçik ve dolayısıyla tüfek gerektirdiğinden, en azından başlangıç için yeni ve pahalı spor tüfeklerini hemen almanız gerekmez skeet atışlarında.

Selamlar

Aslında skeet de olur trap poligonu daha kolay bulurum diye düşündüm hedefim amacı olan bir hedef ile stresimi atmak olabilirse de ilerlemek bu aşanda. Ok ile denedim ama kesmedi ateşliye geçmeye karar verdim ama poligonu bulamıyorum şimdide tabanca da da mermi limiti can sıkıcı oldu :)
« Son Düzenleme: 24 Nisan 2017, 01:00:50 Gönderen: İbrahim AYSU »
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Yusuf ALPEREN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avcı değil biraz atıcı
« Yanıtla #4 : 24 Nisan 2017, 01:28:39 »
Hadi şimdi skeet poligonu bulalım o zaman :)
Evet o olay önemli bir detaydı. Teşekkür ederim.
66 namlu boyu ile uygun olmaz yenilemem gerekecek tabi ama skeet daha uygun olacaktır tüfek seçimi açısından da haklısınız.51
  • Derya Mk-12
1987 - Ankara

Çevrimdışı Mehmet ÖZYAVRU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 24 Nisan 2017, 07:16:07 »
Yusuf bey Ankara Polatlı da bir atı sahası olduğunu duymuştum.Dönemlik bir saha mı yoksa devamlı olarak kullanılıyor mu bilmiyorum.
1985 Mersin

Çevrimdışı Yusuf ALPEREN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avcı değil biraz atıcı
« Yanıtla #6 : 24 Nisan 2017, 18:22:24 »
Bu arada bir iyi bir kötü haberim var Ankara  için :)

Kötü haber: Ankara da skeet veya trap için poligon yok. Kesin ve net olarak 1. kaynaktan edindiğim bilgidir.
İyi haber: Çok yakında Ankara Türkiye'nin en iyi poligonuna sahip olacak :)
  • Derya Mk-12
1987 - Ankara

Çevrimdışı M.Kemal ATEŞSAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 24 Nisan 2017, 20:41:39 »
Yusuf Bey Kardeşim  kesin ve net öğrendiğiniz gibi Ankara'da poligon (yıllar önce vardı kapandı)  yıllardır yok. İyi haberinize gelince; onu da yıllardır duyuyoruz ama o da yok. Sizden ricam bu iyi haberi nereden aldınız ve biraz daha açık yazar mısınız.
  • Beretta urika 2 71 namlu
  • Franci Oto 67 namlu
M.K. ATEŞSAL   1951 ANKARA
0 RH (+)

Çevrimdışı Erol SÜMER

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 29 Nisan 2017, 21:33:31 »
ankarada poligon yok malesef
Erol SÜMER
1974 ANKARA ETİMESGUT

The following users thanked this post: Murat İLGİNOĞLU

Çevrimdışı M.Kemal ATEŞSAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 29 Nisan 2017, 21:45:53 »
Yusuf Kardeş, atıcı arkadaşların yüreğine su serpecek açıklamayı hala yapmadınız...
  • Beretta urika 2 71 namlu
  • Franci Oto 67 namlu
M.K. ATEŞSAL   1951 ANKARA
0 RH (+)

Çevrimdışı Tamer ORHAN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #10 : 17 Mayıs 2017, 15:37:33 »
20-25 arkadas grup halinde gidiyoruz biz ANKARA Polatli ilçesi Ücpinar mevkiinde trap ,skeet ve tek kursun hedef atis calisiyoruz. Taktik silahları olan arkadaşların tüfek sıfırlaması teknik bilgi atış disiplini duruş atış pozisyonu gibi çalışmalar yapılıyor. Bu haftada ayni alanda buyuk bir etkinlik mevcut buradan takip edebilirsin :

http://avlakforum.com/frm/index.php?topic=193688.0
« Son Düzenleme: 17 Mayıs 2017, 15:39:56 Gönderen: Tamer ORHAN »
1986 - Ankara

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 17 Mayıs 2017, 16:01:47 »
Ben atışlarımı geliştirmek için skeet atmaya karar verdim. Salihliye açılacak poligonu bekliyorum lisans çıkarıp gideceğim.Av badimde milli takımda trap atıcısı geçtiğimiz olimpiyatlara katıldı ama bana sen skeet at daha faydalı olur abi dedi. Rizzini pozemi alıp gideceğim Allah nasip ederse. Bayramdan sonra açılıyormuş. Ustamda sağlam güzel zaman geçiririz.Yanlız ben iki göz açık kesinlikle atamıyorum sol gözüm merkez gözüm direk onla görüyorum artık onu nasıl yapacağız bilmiyorum.
Alp BALABAN
1984-Manisa

Çevrimdışı Orhan AKSOY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 18 Mayıs 2017, 17:05:57 »
Ben atışlarımı geliştirmek için skeet atmaya karar verdim. Salihliye açılacak poligonu bekliyorum lisans çıkarıp gideceğim.Av badimde milli takımda trap atıcısı geçtiğimiz olimpiyatlara katıldı ama bana sen skeet at daha faydalı olur abi dedi. Rizzini pozemi alıp gideceğim Allah nasip ederse. Bayramdan sonra açılıyormuş. Ustamda sağlam güzel zaman geçiririz.Yanlız ben iki göz açık kesinlikle atamıyorum sol gözüm merkez gözüm direk onla görüyorum artık onu nasıl yapacağız bilmiyorum.

Erdinç'le avlanıyorsunuz herhalde
İki göz açık atamamak ciddi bir handikap ama istisnada olsa tek göz atanlar var, şimdiden başarılar dilerim.
  • Benelli Raffaello Special Lusso
  • Fabarm Elos C
  • Perazzi mx8
  • Pointer ve Setter
Orhan AKSOY
1969 Serik/ANTALYA  BRh +

Çevrimdışı Orhan AKSOY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 18 Mayıs 2017, 17:16:25 »
Anladım, hangisi daha çok hoşunuza giderse onu yapın... Ancak bir kaç küçük bilgi vereyim isterseniz.

Olimpik Standartlarda Trap poligonu bulmak, Olimpik Standartlarda Skeet poligonu bulmaktan çok daha zor. Çünkü avcılık-atıcılık kulüplerimizin çoğunluğu, Skeet poligonlarını olimpik standartlarda yaparken, Trap poligonlarını olimpik standartlarda yapmıyorlar. Köy ya da çayır trabı denilebilecek ve asla lisanslı ve müsabakalara hazırlanabilecek seviyede atışa imkan tanımayan son derece amatörce poligonlar bir çoğu. Bunun asıl sebebi maliyet. Bir trap poligonunda, uluslararası olimpik standartlara uygun olabilmesi için, 15 tane trap makinası bulunmalı. Bir skeet poligonunda ise 2 makina gereklidir. Maliyet açısından arada 7 katından daha fazla maliyet farkı olduğundan, trap poligonu bulsanız dahi, o bulduğunuz gerçek bir trap poligonu olmayacaktır (muhtemelen) , köy-çayır trabı attıran poligonlardan birine denk gelme ihtimaliniz çok yüksek. Maalesef, gerçek bir trap poligonu bulmak, sadece Ankara'da değil, tüm Türkiye'de çok zor.

Bundan başka bir de şöyle bir durum var; Trapta, atışın temel disiplini ve metodları nedeniyle, ihtiyacınız olan tüfek, av tüfeğinden çok daha farklıdır. Her şeyden önce, av atışlarına uymayan/uydurulamayan 88o , 89o gibi çok dik pitch açısına sahip bir tüfeğe ihtiyacınız var. Bu tür tüfekleri, dipçiğini ve dolayısıyla pitch açısını değiştirmeden avda kolay kolay kullanamazsınız. (Yürüme gerektirmeyen, bek avlarında dahi)

Skeet atışlarında kullanılan tüfekler ise, 84o , 85o gibi , uçar av atışlarında da ihtiyaç duyulan pitch açısına sahiptir. Yani av atışlarına, temel dipçik açıları bakımından daha yakın atış disiplini skeet'tir.

Bence, hem olimpik standartlardaki skeet poligonunu daha kolay bulabilirsiniz, hem de skeet (trap atışlarına nispeten) av atışlarına daha yakın bir dipçik ve dolayısıyla tüfek gerektirdiğinden, en azından başlangıç için yeni ve pahalı spor tüfeklerini hemen almanız gerekmez skeet atışlarında.

Selamlar

Çok güzel ve aydınlatıcı bilgiler. Kesinlikle trap kundağına göre skeet kundağı ava daha yakındır. Kendi adıma av tüfeklerimin biraz dik olmasını istiyorum neredeyse skeet durumunda tercih ediyorum. Resimdeki kundağın pitch açısı 95°
gif upload
resim
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2017, 17:18:12 Gönderen: Orhan AKSOY »
  • Benelli Raffaello Special Lusso
  • Fabarm Elos C
  • Perazzi mx8
  • Pointer ve Setter
Orhan AKSOY
1969 Serik/ANTALYA  BRh +

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 18 Mayıs 2017, 19:06:56 »
evet Erdinç le avlanıyoruz. Balkebap team  diye isimde koyduk kendimize  Benim soyadım balaban onun kebapçı = Balkebap Team . Ata team var Balkebap neden olmasın :) Bu sene çok güzel av yaptık keyifli bir sezondu.Skeet atma fikride o polligona giderken arada yanına takılırım bende diye çıktı hiç bir idam yok tamamen güzel vakit geçirmek birazda av atışlarımı düzeltmek için gitmek istiyorum.
Alp BALABAN
1984-Manisa

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #15 : 18 Mayıs 2017, 19:13:18 »
Aslında 85o :)

İngiliz'ler ve Alman'lar içerideki açıyı ölçerler. Bizim Turkish ustalar nedense bu açının "bütünleyenini" ölçüyorlar :) Yani 180-95 = 85o :)  Veya 180-85 = 95o

Bütünleyen Açı :)

Sonuçta aynı hesaba geliyor ama bu işin kitabını ve terminolojisini yazanlar içteki açı demiş. :)

Çok güzel ve aydınlatıcı bilgiler. Kesinlikle trap kundağına göre skeet kundağı ava daha yakındır. Kendi adıma av tüfeklerimin biraz dik olmasını istiyorum neredeyse skeet durumunda tercih ediyorum. Resimdeki kundağın pitch açısı 95°
gif upload
resim
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2017, 19:15:50 Gönderen: İbrahim AYSU »
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Koray Aykut ÖZOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 07 Aralık 2017, 14:38:48 »
Günümüz itibari ile Ankara'da poligon var mıdır?
  • Air Arms s510 - Walther 8-32x56FT
1990 - Ankara

Çevrimdışı Ahmet ÖZYILMAZERLER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 30 Ocak 2018, 23:40:58 »
Günümüz itibari ile Ankara'da poligon var mıdır?

Yok, yakın bir gelecekte de olacağına dair birşey duymadık...
1980 İSTANBUL

Çevrimdışı Emrah ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 22 Ocak 2022, 09:53:15 »
herkese merhaba, Ankara'da beraber yivsiz tüfek atışı yapabileceğimiz arkadaşlar mesaj atarak iletişime geçebilirse sevinirim, arada toplanıp beraber giden kişiler olduğunu duymuştum, ben de katılmak isterim.
1982 - Ankara