Gönderen Konu: YEDEK NAMLU MU YOKSA MOBİL ŞOKLU UZATMA NAMLU MU ?  (Okunma sayısı 8728 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Reha MERİÇ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
YEDEK NAMLU MU YOKSA MOBİL ŞOKLU UZATMA NAMLU MU ?
« : 28 Kasım 2016, 11:47:18 »
Merhabalar avcı dostlarım,büyüklerim
Foruma yeni katıldım,sizlere sormak danışmak istediğim bir konu var; 4 yıl önce Kral A12 marka 51 namlu yarı otomatik tüfeği acemilikten dolayı almak zorunda kaldım ve 51 namlu saçmaları fazla dağıttığı için  20 cm dıştan uzatma namlu sipariş ettim.Bir süre bu namlu ile takıldım fakat 25-30 metrelerden sonra saçma grupmanında bir düzensizlık oluyor yani uzatma namlunun bir etkisi olmadığını düşünüyorum,elimde sarsılmaz marka 5 cm lik 2 no şoklu uzatma vardı aynı fişek aynı uzaklıktan denediğim zaman daha düzenli bir dağılım gördüm fakat 5 cm takınca bile namlu boyu 56 cm oluyor ve bana kısa geliyor,şimdi internette dıştan uzatma 15 cm lik uzatma namlu gördüm ama bunun içine mobil şok takılabiliyor,bu 15 cmlik namluyu alıp 3 no mobil şok ile kullanırsam daha iyi bir sonuç alır mıyım ? yoksa yeni bir namlu mu almalıyım ? yardımcı olursanız sevinirim herkese iyi günler ..
1994 Yalova

Çevrimdışı Yasin TORAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: YEDEK NAMLU MU YOKSA MOBİL ŞOKLU UZATMA NAMLU MU ?
« Yanıtla #1 : 28 Kasım 2016, 11:56:14 »
Yeni namlu tavsiye ederim 71 cm
  • Franchi affinity 12 / 66
  • Sarsılmaz super champion 12 / 71
  • Atüs tek kırma 36 / 71
  • Huglu tek kırma (stetienne namlu ) 12 / 71
Antalya- Konyaaltı 1992

Çevrimdışı Reha MERİÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 28 Kasım 2016, 12:08:06 »
Aslında bende yedek namlu düşünüyorum,hatta kral arms ı aradım fiyat sordum 150 tl dediler,bunun kargosu falan var yani nerdeyse 200 e falan denk gelicek,ben zaten bu tüfeği 700 liraya almıştım şimdi gidip de 200 lira da namluya vermek istemiyorum ilerleyen zamanlarda yeni bir tüfek almayı düşünüyorum,onun için şimdilik mobil şoklu uzatma namluyla idare edebilir miyim acaba ? yani bir faydası olur mu 51 cm şoksuz namluya göre?
1994 Yalova

Çevrimdışı Yasin TORAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 28 Kasım 2016, 12:28:54 »
Bu biraz sans işi belki verimli olur belki olmaz . Kesin bişey diyemem. Yedek namluda risk daha düşük
  • Franchi affinity 12 / 66
  • Sarsılmaz super champion 12 / 71
  • Atüs tek kırma 36 / 71
  • Huglu tek kırma (stetienne namlu ) 12 / 71
Antalya- Konyaaltı 1992

The following users thanked this post: Reha MERİÇ

Çevrimdışı Hasan BOZKURT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 28 Kasım 2016, 19:59:48 »
Mobil şokta bile grupman ve nişan aldığın yere gitmeme gibi sorun olabilirken, hem uzatma hem şokun sorunsuz olması zor.
Görüntüsü ise zaten kötü olur.
200 tl vermeyeyim derseniz de uzatma şoku deneyerek almaya çalışın.
1982 Konya

Çevrimdışı Reha MERİÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 28 Kasım 2016, 20:26:25 »
Dediklerinize katılıyorum Hasan Bey,görüntü olarak bencede güzel durmuyor ama el mahkum :) ama en azından mobil şoklu bir uzatma bendeki eski düz uzatma namluya nazaran daha iyi bir grupman sağlıyacaktır düşüncesindeyim.İlerleyen zamalarda  tüfek almayı düşünüyorum o yüzden böyle bir tüfeğe ekstradan maliyet yapmak ne kadar doğrudur bilemedim açıkçası.Forumda daha önceden bu tip bir namlu kullanan varsa belki fikir edinmiş olurum dedim kendimce :)

buda bahsettiğim uzatma şok http://www.baskentavshop.com/Urunler/15-cm-Distan-Uzatma-Namlu-3413.html
« Son Düzenleme: 28 Kasım 2016, 20:28:21 Gönderen: Reha MERİÇ »
1994 Yalova

Çevrimdışı Engin TARHAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 28 Kasım 2016, 21:38:58 »
alıp denemek en iyisi bakarsın istedigin gibi çıkar bi paket fişek parası bi şey değil
1976  istanbul

Çevrimdışı Yener KAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 28 Kasım 2016, 22:22:37 »
eğer 200 tl bütceni zorlamayacaksa 71 cm yedek namlu tavsiye ederim. uzatma şoklarla hiç uğraşmaya gerek yok. arkadaşlarında söylediği gibi uzatma şok ne derece uyum sağlayacak. belki grupmanın dahada kötü olacak. sen garantiye git dostum. al yedek namlunu kafanda soru işaretleri kalmasın. ayrıca şu an kullandığın mevcut namluyu bıldırcın ve çulluk için kullanabilirsin. ördek ve tahtalı gibi sert kuşlar için namlu boyu minimum 71 olmalı bence. hem deliciliğide artıyo.
  • Browning Maxus Ultimate Ducks 76 cm
  • sarsılmaz mega champion 71cm
  • TOZ 16 cal 78 cm
  • stoeger x50 syntetic
1983 - Trabzon

Çevrimdışı Reha MERİÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 28 Kasım 2016, 22:29:29 »
peki 71 namluyu sabit veya mobil şoklu mu almamı önerirsiniz yoksa düz 71 namlu olarak mı ?
1994 Yalova

Çevrimdışı Yener KAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 28 Kasım 2016, 22:31:17 »
yarı otomatiklerde 66 namlu ve üzeri 71-76 namlularda sabit şoklu bulamazsın zaten. 1-3-5 yada 1-2-3-4-5 numara mobil şoklu olur hepsi
  • TOZ 16 cal 78 cm
  • stoeger x50 syntetic
1983 - Trabzon

Çevrimdışı Reha MERİÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 28 Kasım 2016, 22:47:15 »
değerli yorumlarınız için teşekkür ederim,bu yıl üniversite bitiyor,peşinde askerlik var,askerden dönüştede ilk iş güzel bir tüfek alıcam nasipse,o zamanda yorumlarınıza başvurucam :)
1994 Yalova

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 29 Kasım 2016, 01:02:45 »
Dıştan uzatma namlular biraz ben de uğraştım. Tüfeğin namlusuyla uyumlu yani şok takılan uctan bakınca tammen namlunun devamı gibi duran, sağa sola kaymayan bir uzatma bulursan güzel grupman yakalarsın. Mutlaka içine mobil şok takılabilmeli alacağın uzatmanın. Armsan ve Hatsanın ürettiği uzatma namlular var.  Ben şu linktekilerden memnun kaldım. http://www.baskentavshop.com/Urunler/TUFEK-AKSESUAR/Soklar-ve-Namlu-Uzatma/
1980-Antalya

Çevrimdışı Reha MERİÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 29 Kasım 2016, 03:06:04 »
Yaşar Bey bende bu adresten almayı düşünüyorum zaten,siz kaç namlulu tufeginize hangi şoku takinca iyi bir grupman yakaladınız? Bende ona göre seçersem daha kolay olur benim için.
1994 Yalova

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 29 Kasım 2016, 22:05:23 »
Ben şunu almıştım 51cm namlu tüfeğime. http://www.baskentavshop.com/Urunler/15-cm-Distan-Uzatma-Namlu-3413.html   Şok olarak 2 ve 3 şokda daha iyi grupman yakaladım full şoka göre. Burada şu önemli uzatma namlu tüfeğin namlusunun devamı gibi olmalı, uzatma namluya takacağın şok da aynı şekilde sağa sola çok kaymamalı. Başkent avın sattığı dışında 5-6 tane daha denemiştim, Sarsılmaz üretimi olan dışında iyi sonuç alamamıştım.
« Son Düzenleme: 29 Kasım 2016, 22:12:14 Gönderen: Yaşar KÖKÇEN »
1980-Antalya

Çevrimdışı Reha MERİÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 29 Kasım 2016, 22:11:46 »
Ben bu uzatma ile birlikte yine aynı siteden 3 no mobil şok almayı düşünüyorum,yetkiliye sordum uzatma ve şoklar uyumluymus,sizce 3 ün yanına 4 no şokta alayım mı yoksa toplu bir grupman için 3 no yeterlimidir? Orta mesafe ve üstü için?
1994 Yalova

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 29 Kasım 2016, 22:16:37 »
Onların uyumlu dediği olay uzatmanın içine takabilirsin anlamında. Benim uyumla kastettiğim bazen şoku iyice sıktıktan sonra baktığında (şok yuvası ortalı açılmadığı için) şok sağa sola ya da aşağı yukarı fazla yaslanmış şekilde duruyor. Böyle olunca grup sağa-sola kayabiliyor, çok dağılabiliyor. Sen 2 ve 3 no şok al. Ben şok olarak şunu kullandım. http://www.mahmutogluav.com/detay.asp?id=2667 Bunların ölçüsü normal şoklara göre biraz dar. Full olanı 16,9mm normalde 17,5mm olması gerekir full şokun. Kafkas avdakilerde aynı üreticinin galiba https://www.kafkasav.com/default.asp?git=9&urun=3666
« Son Düzenleme: 29 Kasım 2016, 22:20:44 Gönderen: Yaşar KÖKÇEN »
1980-Antalya

Çevrimdışı Yener KAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 29 Kasım 2016, 22:23:34 »
@Reha MERİÇ kardeş eğer adece tahtalı. keklik. ördek avı yapacaksan 3 şok işini görecektir. 3 şokun yanında 4 numara şok almak yerine ful şok almanı tavsiyenederim. yeri geliyo kuşlara uzak atıyoruz. yada kaz avı yapacaksan mutlaka ful şok lazım olacak. 1 ve 3 şoku alsan bütün avlarda kullanırsın zaten. ayrıca bıldırcın ve çulluk içinde orjinal namlusunu ilave şok takmadan kullanabilirsin. domuz avındada iş görür
  • TOZ 16 cal 78 cm
  • stoeger x50 syntetic
1983 - Trabzon

Çevrimdışı Reha MERİÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 29 Kasım 2016, 22:40:57 »
Yener Ustam bizim buralarda ne çıkacağı belli olmuyor yani özellikle bir ava gitmiyorum ama genelde çulluk,karabakal,çırlak,hava soğuk giderse ördek kalkabiliyor derelerden,tüfeğimde otomatik olduğu için çift namlu tercihi yapamıyorum o an hangi fişek namludaysa o gidiyor o yüzden en azından orta mesafede güzel bir grupman yapan şok ve fişek istiyorum.
1994 Yalova

Çevrimdışı Yener KAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 29 Kasım 2016, 22:44:51 »
ozaman sana tavsiyem 3 numara şok ve yerli fişek markalarının bazılarında üretilen ösel fişekler. yani fişekte 6-7-8 no karışık saçmalı fişekler. domuz hariç ne kalkarsa kalksın o fişeklerle indirebilirsin bence 😊
  • TOZ 16 cal 78 cm
  • stoeger x50 syntetic
1983 - Trabzon

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 29 Kasım 2016, 22:55:21 »
Yener Ustam bizim buralarda ne çıkacağı belli olmuyor yani özellikle bir ava gitmiyorum ama genelde çulluk,karabakal,çırlak,hava soğuk giderse ördek kalkabiliyor derelerden,tüfeğimde otomatik olduğu için çift namlu tercihi yapamıyorum o an hangi fişek namludaysa o gidiyor o yüzden en azından orta mesafede güzel bir grupman yapan şok ve fişek istiyorum.

Namluya ve şoka uygun fişeği de deneyerek bulman gerekecek. Ben 30 gram 7 no saçmada 32 gram 7 noya göre daha güzel grup yakaladım. Farklı marka fişekleri alıp gazete kağıdı gibi büyük bir kağıda atış yap ava gitmeden.
1980-Antalya

Çevrimdışı Reha MERİÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 29 Kasım 2016, 23:10:50 »
Yener Ustam bir zamanlar kullanmıştım o fişeği ama küçük avlar olunca 6 numara parçalıyor bayağı,sonra bıraktım :)aslında 8-9-10 numara karışımı olsa çok daha güzel olur belkide vardır ben göremedim :)
 Yaşar Bey dediğiniz gibi bu uzatma namlu ve şoku alınca hemen deneme atışları yapıcam,önceden kağıda atış yapmadan direkt ava çıkardım taaki belli bir mesafeden sonra kuşlar yaralı düşmeye başlayınca hatta hiç düşmeyince..Onun için geçen gün deneme yaptığımda 20 cm uzatma düz boruyu taktığımda vuramamam gayet normalmiş dedim çünkü çok kötü bir şekilde dağıtıyormuş saçmaları..
1994 Yalova

The following users thanked this post: Yener KAR

Çevrimdışı Reha MERİÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 02 Aralık 2016, 09:55:27 »

photo hosting

Tekrardan merhaba,geçenlerde bahsettiğim uzatma namlu ve 3 no mobil şok dün elime geçti,mobil şoku uzatmaya monte edili göndermişler fakat şokun en ucunda çok ufakta olsa bir talaş kalıntısı var sanırım,fotoğrafı yakınlaştırınca belli oluyor,fotoğrafı düzgün yükledim mi onu da bilmiyorum şuan ama bi bakarsanız sevinirim.O kalıntının bana bir zararı olur mu ? yoksa bir kaç atıştan sonra düzelir mi?

« Son Düzenleme: 02 Aralık 2016, 09:57:28 Gönderen: Reha MERİÇ »
1994 Yalova