Gönderen Konu: Tüfeklerde sol atma???!!!  (Okunma sayısı 3263 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Enes AHMET

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Tüfeklerde sol atma???!!!
« : 25 Eylül 2018, 00:00:25 »
Malumunuz, bir çok yerde okumuşsunuzdur veya yakınen duymuşsunuzdur. Benim tüfek sol vuruyor sağ vuruyor alt veya üst vuruyor diye.. Bende kendimce nasıl böyle şeyler
oluyor diye soruyordum ki olayı bugün çözdüm!! Türkiye'de domuz avlarında bildiğim kadarıyla şevrotin yani 9 dökme kullanılmıyor. Onun yerine tek kurşun kullanılıyor. Fakat uydurulamayan bu fişekler istenildiği yeri vurmama isabetsiz vurma gibi bir takım şeyler yapıyor. Bugün bizzat 3 farklı tüfekle denedik. Marka vermeyeceğim fakat biri Türk biri İtalyan biride Amerikan malı tüfekler ve aynı şekilde 3 ayrı çeşit marka fişekle destekli şekilde 50 metreden hedefe atış yaptık. Sonuç ?? Hedefe onca atıştan sadece 1 tane değdi oda sol alt değdi... Şimdi sorun tüfeklerde mi? Aynı mesafeden 9 dökme ile kevgire çevrildi fakat tek kurşun tamamen isabetsiz... Çıkardığım sonuç tek kurşun atışlarında tüfekler yivsiz olduğu için istikrarsız bir ilerlemeye yol açıyor ve ayrıca hedeften sapıyor... Bu tabiki hepsi için geçerli değil fakat kullanılan marka ve malzeme kalitesi emimim bunu etkileyen en önemli faktör. Yoksa biri 5 euro olan biri 10 bi diğeri 25 euro olan fişekler arasında mutlaka fark olacağını düşünüyorum...
1993 Gümülcine
"Hiçbir taklidin şaheser olma şansı yoktur."

resim yüke

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Bahri TUĞRULTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: Tüfeklerde sol atma???!!!
« Yanıtla #1 : 25 Eylül 2018, 00:26:22 »
Enes bey bunun 4 temel sebebi var.
1. Şok yatağı ve şok konsantrik problemi
2. Namlu konsantrik problemi
3. Namlu kepi ile kasa arasındaki boşluk için bırakılması gereken maksimum hata toleransnın üzerinde üretim yapılması
4. Üst bant namlu ekseni regülasyon hatası.

Bu bahsettiğim 4 sebepten biri veya birkaçı tüfeğinizde olabilir. Bunun dışındaki fişek kaynaklı sebeplerden bahsedebilmek için önce tüfeğinizde bu sorunlar mevcut mu?  Kontrol etmek lazım yani fisekten önce tüfeğinize bir bakın isterseniz o zaman daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum.
1983 Akhisar

The following users thanked this post: Enes AHMET, Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Muhammet ACAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 25 Eylül 2018, 01:43:39 »
Arkadaş 3 farklı marka ile test etmiş. O halde 3 tüfekte sıkıntılı mı  :o garip..
  • ATA ARMS SP
  • Winchester SXP
🇹🇷

The following users thanked this post: Enes AHMET

Çevrimdışı Enes AHMET

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 25 Eylül 2018, 03:49:33 »
Enes bey bunun 4 temel sebebi var.
1. Şok yatağı ve şok konsantrik problemi
2. Namlu konsantrik problemi
3. Namlu kepi ile kasa arasındaki boşluk için bırakılması gereken maksimum hata toleransnın üzerinde üretim yapılması
4. Üst bant namlu ekseni regülasyon hatası.

Bu bahsettiğim 4 sebepten biri veya birkaçı tüfeğinizde olabilir. Bunun dışındaki fişek kaynaklı sebeplerden bahsedebilmek için önce tüfeğinizde bu sorunlar mevcut mu?  Kontrol etmek lazım yani fisekten önce tüfeğinize bir bakın isterseniz o zaman daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum.

Söylediğinizde haklı olabilirsiniz. Fakat bu 3 tüfektede isabetsiz vuruş durumu normalde yok saçma atışlarında attığın yeri vuruyor. Dediğiniz gibi sorunlar olduğunda saçma ile de isabetsiz atması gerekmiyor mu? Ben aslında tüfeğin isabetli vuruşu sadece tek kurşunla test edilemeyeceğini düşünüyorum.
1993 Gümülcine

resim yüke

Çevrimdışı Enes AHMET

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 25 Eylül 2018, 03:51:26 »
Arkadaş 3 farklı marka ile test etmiş. O halde 3 tüfekte sıkıntılı mı  :o garip..
Tüfeklerde bir sıkıntı yok takır takır av yapıyoruz fakat ilk defa böyle bir teste tabi tuttuğumuzda sonuç ilginçti... Hatta ilginç ki 3üde destekli ve nefes tutarak atış yapıldı
1993 Gümülcine

resim yüke

Çevrimdışı Enes AHMET

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 25 Eylül 2018, 03:53:20 »
Bana kalsa bu çoğu tüfeklerdeki sorunda tam olarak bu gibi... Okadar çok bu sorunları okuyoruzki benim bi marksdsn Vazgeçmeme sebep oldu fakat olayı eksik biliyormuşum bugün öğrendim
1993 Gümülcine

resim yüke

Çevrimiçi Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
« Yanıtla #6 : 25 Eylül 2018, 06:23:34 »
Enes AHMET bey,

Sorun tüfekte değil, fişekte. Namlu çıkış hızını ölçebilseniz, hesabını da yaparım. Namlu çıkış hızı düşük olan fişekler o mesafede transsonik zona girip isabet kaybediyor.

Bunu foruma yazmıştım:
Yivsiz tek kurşunlar uzun mesafede nasıl davranıyor  http://avlakforum.com/frm/index.php?topic=199415.0

• Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Enes AHMET, Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 26 Eylül 2018, 11:27:33 »

Muhammet bey ben 1 sene içerisinde 4 tane avrupa tüfeği aldım ve test ettim. 4 undede yukarıda bahsettiğim sorunlar vardı artık siz yerlileri düşünün ne haldedir. Örneğin son aldığım browning maxusta şok yatağında dikey yönlü merkezleme hatası var idi. Nitekim şok yatağında şokun dayandığı merdivende saat 2 yönünde darlık diğer yerlerde genişlik vardı. Ben 2 yıl x marka yamuk atan tüfekle çok av vurdum. Saçma dağıldığı için bu hataları test yapmadan incelemeden anlayamıyorsunuz. İşin kötü tarafı test etmeyen bir tüketici olduğumuz için piyasa bu sorunlu tüfeklerle dolu.
Örneğin diyoruz ki bu tüfek benelli veya beretta bunda sorun olur mu ? Oluyor işte. Hemde o kadar çok oluyor ki avrupa almaya değmez dedirtecek kadar fazla. Yerlilerde kötü ama muhattabinız var fabrika ile halledebilirsiniz tabi karşınız da görüştüğünüz usta bu işi gerçek manada biliyor ise. Mesela diyorsunuz ki bu tüfek nişan alınan yeri vurmuyor o da size diyor ki dipçiği kendinize göre ayarlayın 😊. Halbuki dipçik hızlı ve rahat tüfeği yüzlemek için faydalıdır ancak silahın vurduğu yer merkezde değil ise bunu değiştirmez çünkü siz zaten testleri tüfeği sabitleyerek yapıyorsunuz. Muhattap olduğunuz usta da böyle sözlerle sizi oyalamamalı alıp incelemeli ve namluyu değiştirmeli.

« Son Düzenleme: 26 Eylül 2018, 11:36:36 Gönderen: Bahri TUĞRULTEKİN »
1983 Akhisar

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 26 Eylül 2018, 11:49:48 »
Söylediğinizde haklı olabilirsiniz. Fakat bu 3 tüfektede isabetsiz vuruş durumu normalde yok saçma atışlarında attığın yeri vuruyor. Dediğiniz gibi sorunlar olduğunda saçma ile de isabetsiz atması gerekmiyor mu? Ben aslında tüfeğin isabetli vuruşu sadece tek kurşunla test edilemeyeceğini düşünüyorum.

Enes bey şok yatağında dikey ve yatay şeklinde iki hata şekli var. Yatay hatada tufek saçma ile 10 metrede bile nişan alınan yeri vurmaz. Bunu ayırmak kolaydır ancak dikey hata olursa bunu anlamak zordur çünkü tüfek nişan alınan yeri vurur. Bunu anlamak içinde örneğin 35 metrede çok geniş bir hedef kağıdına saçma ile atmaniz lazım. Saçma deseni zaten size bilgi verecek tabi bunu yaparken sadece bir tane şoku değil hepsini denemek lazım daha sağlıklı olur. Örneğin saat 2 yönünde şok yatağında şokun dayandığı merdiven dar diğer yerler geniş ise saçma grupmanının sağ üst köşede daha sık ve yoğun olduğunu göreceksiniz nitekim ben son aldığım maxusta bunu yaşadım. Bu testlerin dışında icabında bazı aletlerle ölçüm yaparak da oradaki sorunu tespit edebilirsiniz.
« Son Düzenleme: 26 Eylül 2018, 11:52:41 Gönderen: Bahri TUĞRULTEKİN »
1983 Akhisar

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 26 Eylül 2018, 14:24:42 »

where the mind is without fear analysis
Bu fişeklerin hepsi elle doldurulmuş.
37 m 5 şok.
A300 tüfeğimin performansı.
Hedefteki kırmızı bölge 20  cm çapında.
Ve ben kurşun atışını neredeyse hiç yapmayan biriyim.
Slug namlu olmayan , hatta slug namlu olan bir çok tüfek sağ yada sol vurur.
Sadece fişektendir demek eksik olur.
TR de hala gösterdiği yeri vuramayan düzinelerce marka tüfek üreticisini var.Hatta Avrupa olanlarda da epey var.
Ben bu sebebten sıfır bir Armsan ı yarı fiyatına verdim.
Ve slug namlusuz bir tüfek nokta kurşun atıyorsa ćok şanslısınız demektir.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Cemal KARADENİZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 26 Eylül 2018, 16:42:23 »
Enes Bey merhaba... 50m de ne kadar büyüklükte hedefi vuramadınız bilmiyorum ama 50 m deki hedefin vurulamaması biraz ilginç geldi bana. Benim tek kurşun atışı gibi bir hevesim yoktur. Geçmiş yıllarda bir ara tek kurşun atışı yapıyordum. 50m de vuramama gibi bir sorunla ben kendi adıma hiç karşılaşmadım. Ama tek kurşunla ilgili nacizane bildiklerimi aktarayım. Tek kurşunda direkt tüfeği suçlamak olmaz. Bence ilk suç fişeğin kendindedir. Lazerle nokta hedef alıp atsanız da kurşunlar farklı noktalara gider. Bir standart yakalamanız zordur. Yiv setli tüfeklerde sıfırlama atışı yapılacaksa iki atış arasında 1 dakika üzeri beklemeniz gerekir. Zira namluda titreşim siz hissetmeseniz de devam etmektedir. Bu titreşim dahi merminin küçükte olsa sapmasına neden olacaktır. Bence bu durum yiv setsiz normal tüfekte de geçerlidir. Buna tüfek namlusundaki ısınma nedeniyle mikron mertebesindeki iç çap genişlemesini de dahil edersek üst üste tek kurşun atışlarında sonraki atışlardaki sapmalar gittikçe artmaktadır. Tüfeği iyi tanıyorsanız ne yapacağını da iyi bilirsiniz. Daha önce tüfekte bir sıkıntı yoksa; sıkıntı ya o anlık tüfeğin arkasında ki kişinin ruh halindedir ya da kurşundadır. Saygılarla...
  • İmpala Plus
1971 - Trabzon

The following users thanked this post: Naim ZENGİN

Çevrimiçi Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
« Yanıtla #11 : 28 Eylül 2018, 07:46:55 »
Eğer bir kişi bütün tüfeklerle sol atıyorsa, tüfeğe, fişeğe, şoka, namluya kabahat bulmadan önce kendini bir test etmelidir.

Sağ elini kullanan birinin egemen gözü %70 insanda sağdır. Sağ elinizi kullanıyor ama sol gözünüz egemen (dominant) ise sürekli sol atacaksınız demektir.

Aşağıdaki resinde solda yeşil noktaya doğru nişan alma, sağda ise yeşil noktaya nişan aldığı halde egemen gözü sol olduğu için hedefi sola kaçırma olayını izleyebilirsiniz.

Bir gözün diğerinden baskın oluşu ilginç bir olgudur.  Erişkin insanların %70 inde baskın el ile ayni taraftadır.

Görme her iki gözle algılanan objenin retina dediğimiz gözün ağsı tabakasına gelen izdüşümlerin görme sinirleri ile beyne iletilip beynin arka bölümünde (oksipital lob) algılanması ve yeniden üç boyutlu şekillendirilmesi ile oluşur.

Cisimlerin sol yarıları beynin sağ yarısında, sağ yarıları sol beyin yarısında algılanıp streoskopik üç boyutlu görüntü oluşur. Tek Gözle 140-150 derecelik bir görme sağlanırken, çevresel görme ile her iki göz açık 210-220 derecelik yanal bir açıyı görebiliriz.  İleri bakışta yukarı 60, aşağı 75 derece bir görüş alanımız vardır.

Hangi Gözümüz baskın?

Çoğumuz nişan alırken tek gözümüzle nişan alırız. Solaklar sol göz, sağ elini kullananlar sağ göz ile nişan alır. Gerçekte hangi gözümüz baskın, hangi gözümüzle nişan almalıyız için basit bir test var:

Yukarıdaki resimdeki gibi elinizle bir üçgen oluşturup, içinden belli bir cisme nişanlayıp her iki gözünüz açık odaklanın. Sonra elinizi oynatmadan bir gözünüzü kapatıp bakın, sonra öbür gözünüzü kapatıp bakın. Hangi gözünüz açıkken görüntü kaybolmuyorsa o gözünüz baskın gözünüzdür.  Doğru nişan alacağınız gözünüz budur.

Ancak baskınlığı bazı göz rahatsızlıkları, stres, yorgunluk, bir objeye (bilgisayar ekranı gibi) uzun süre bakma sonucu bozulabilir.

Diğer bir konu tüfeği omuzlamanız ile ilgili hatalardır. Dipçiği köprücük kemiğinizin ortasına gelen alt kısında değilde, daha dışa doğru omuzluyorsanız, haliyle doğru bakıp sol vuracaksınız. Bunu aynada veya boş olduğunu kesin test ettiğiniz tüfek karşısında bir arkadaşınıza test ettirebilirsiniz:

soldaki resim uygun bir nişan alma durumunu gösteriyor, göz arpacık ve bant ile ayni eksende

Eğer durum sağdaki gibi ise, bu durumda tüfeğinizin dipçik dönüklüğü de size uygun olmayabilir. Dipçik ayar pulları ile dipçik dönüklüğünü düzelterek bu sorunu aşabilirsiniz.

• Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Naim ZENGİN, Cemal KARADENİZ, Alper AKBEY, Deniz HANÖZ