Gönderen Konu: Dolar yükseldikçe avlakforum la rahatlıyorum  (Okunma sayısı 7043 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Muhammet ACAR

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: Dolar yükseldikçe avlakforum la rahatlıyorum
« Yanıtla #25 : 15 Ağustos 2018, 23:32:22 »
Abi durumu zaten anlatmaya gerek yok, malum kısır bir döngüden geçiyoruz ama benim en çok kızdığım şey bu durumu  fırsata çevirmek isteyip spekülasyon yapanlar. Bir gün önce aldığın ürünü bir gün sonra iki katına satmak istiyorlar. Bu kadar da olmaması lazım. Kendi kendimize kazık atıyoruz. Bu hafta başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum. Pazar günü kurulan halk pazarına meyve sebze almak için gittim, domatesi sordum x bi fiyat verdi arkadaş, bana fazla geldi devam edeyim belki ileride biraz daha ucuzunu bulabilirim diye düşünürken arkadaş “ abi al yoksa dönüşte bu fiyata anlamayabilirsin dedi “  :( dedim arkadaş bu da tarladan dolarla mı geliyor ? Velhasıl kelam hiç bir şey almadan çıktım. Biz önce düzeltmek istediğimiz herşeyi vatandaş olarak kendimizden başlamalıyız diye düşünüyorum. Esnaflık yapıpta vergi kaçırmayan çok azdır.  Sözüm meclisten dışarı.
  • ATA ARMS SP
  • Winchester SXP
🇹🇷

The following users thanked this post: Necdet GÜNEY, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı İsmail DAL 01

• AvlakForum Üye
  • *
  • Av doğa demek, avcı doğayı koruyan demek
« Yanıtla #26 : 16 Ağustos 2018, 18:50:57 »
yokmu bütçe açığını yamayabilek bir banker kastelli ilaç olurdu ilaç,..
ilan mı versek acaba
  • Remington 11 87 Premier Light Contour
  • Ata als 2100 tradition
  • kral Quen
  • Kral pompalı
  • pointer
Bismillahirrahmanirrahim
1980 Kadirli

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #27 : 17 Ağustos 2018, 21:57:52 »
ilan mı versek acaba

şimdiye kadar olaydı inanırımki çoktan el atılmıştı,..

var ama ''HEMİDE KÜLÇE KÜLÇE ÇIKMADI DAHA GÜnyüzüne''

20/30 yıl evveli düğünlerde 60 külçe altın haberi vs. aklıma geldi çünkü.

bu millet refaha kavuşur vatan parası pul olmaktan kurtulu allahım bize milletçe dayanma gücü ver yarabbim diyorum daha çok yolumuz var evelallah yırtarız karanlığı.

saygılarımla.
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2018, 22:00:14 Gönderen: M.Ali AKDAĞCIK »
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

The following users thanked this post: Hüseyin İŞCEN, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #28 : 23 Eylül 2018, 22:25:31 »
Konuyu tekrardan bi konuşalım derim...
Selamlar
Kasım 2016 yılında 6900 tl ye almış olduğum beretta 686 silver pigeon 1 tüfeğin şu an piyasada geldiği fiyat 15700 tl şaka gibi 2 yıl bile olmadan %100 den  fazla zam gelmiş.6900 tl lik bir mala 8800 tl zam mı olur.Bu piyasa şartlarıyla arkamızdan gelen gençlik ve çocuklarımız için hiç mutlu değilim.Geçen sene 35 lira olan bebek maması şimdi 70 lira.Allah hepimize selamet versin.inanın tüfek fiyatını görünce fişek fiyatlarına bakamadım .

Saygılarımla

• Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #29 : 23 Eylül 2018, 23:05:26 »
Doğan bey,
Tavşanlı ilçemizden tam 43 km uzakta dolum yapan X firması Suyuna %85-90 zam yapmış .Evet şişe maliyeti artmıştır , mazot benzin fiyatından nakliye artmıştır , çeşitli giderler elbetteki artmıştır , risk algısı artmıştırda tüm bunlar %90'lara varan zammı makul kılabilir mi ?
Cevap Evet ise konuşacak zaten birşey yok.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• Expert Üye
« Yanıtla #30 : 23 Eylül 2018, 23:07:48 »
Direkt yurtdışından gelen mallarda bile yerli üretimlerde gelen zam oranında bir zam yok kendi sektörümüzde.
Siz dolar kuru bahane edilerek yapılan zammın dolar kuru düştüğünde indirim olarak yansıdığına kaç kez şahit oldunuz ?
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Onur TAVACI, Doğan ATEŞ

• Expert Üye
« Yanıtla #31 : 23 Eylül 2018, 23:08:18 »
Siz derken şansınızı kastetmedim tabiki.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #32 : 23 Eylül 2018, 23:31:31 »
40 tl yerli fişekmi olur,geçen hafta üveyik güzel çalıştı 3 kutu fişek attım 120 tl. eskiden bol kuş bulup bol tüfek atmak için can atardık şimdi tatlı kuş olsun bize yeter modundayız :D
ülkemizde yaşanan en hafif tabiriyle fırsatçılık başka birşey değil...
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Veysel VURMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #33 : 23 Eylül 2018, 23:34:44 »
Berat Bey; söylediklerinize harfiyen katılıyorum. İş yerinde yaşlı bir amcamız var görmüş geçirmiş. Tayyip şöyle yaptı böyle yaptı verin papazı ne işimize yarayacak falan filan derken söz döndü dolaştı eski dönemlere. 1975 yılında türkiye ambargo uygulanmış. Yağ bulamadım şunu bulamadık vsvs. Neden dedim ambargo geldi o zamanki hükümet amerikanın dediğini yapmadığı için dedi. Tam taş gediğine oturdu şimdi. Şimdi bu ambargo papaz yüzünde mi oldu diye sordum amcamız dondu kaldı. Her şeyin hayırlısı.
Peki sizce biz şuan 1975 temi yaşıyoruz. O zaman daha eskiye gidelim 1900 de yiyecek ekmek yoktu. Lütfen örneklerimizi daha iyi seçelim 21. Yy dayız neden daha iyi koşullarda yaşamayalımki yani yağ bulabildiğimiz için kendimizi şanslımı hissedelim. Ben şuan 182 daireli bir inşaat projem var ruhsatımı aldım temelimi açtım ama bu krezden dolayı temeller açık bekliyorum durumun vahametini anlamamız lazım eski örnekleri verip kendimizi avutmamamız lazım. Kriz önceden öngörülüyordu seçimlerde bu sebeple erkene alındı kessinlikle papazla alakası yok benim düşünceme göre
« Son Düzenleme: 23 Eylül 2018, 23:36:56 Gönderen: Veysel VURMAZ »
  • Franchi affinity white
1994 Malatya

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #34 : 24 Eylül 2018, 15:13:20 »
40 tl yerli fişekmi olur,geçen hafta üveyik güzel çalıştı 3 kutu fişek attım 120 tl. eskiden bol kuş bulup bol tüfek atmak için can atardık şimdi tatlı kuş olsun bize yeter modundayız :D
ülkemizde yaşanan en hafif tabiriyle fırsatçılık başka birşey değil...
Yeli fişekte kullanılan ürünler ithal olunca 40 TL olması anormal değil bence.
Kıçı kırık barut bile üretmeyen bir MKE kurumumuz varken bu fiyatlara fişek aldığımız için  bile şanslıyız bence.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Taşkın MUTLU, Bilal AYDIN, Doğan ATEŞ, Cemal KARADENİZ

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #35 : 24 Eylül 2018, 15:36:33 »
+1

Saygılarımla

Kıçı kırık barut bile üretmeyen bir MKE kurumumuz varken bu fiyatlara fişek aldığımız için  bile şanslıyız bence.
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

Çevrimdışı Hakan ATASOY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #36 : 24 Eylül 2018, 15:54:38 »
Ben de dolar yükseldikçe altın satarak rahatlıyorum sonra avlak foruma girip biraz daha rahatlıyorum...
Bu memleket tarihte Türktü, bugün de Türktür ve ebediyyen de Türk olarak yaşayacaktır.Türkiye Türklerindir! Ne mutlu, Türküm diyene!1980 BURSA

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #37 : 24 Eylül 2018, 21:06:28 »

mke mi dediniz sayın suat bey,..

;D

o ne için çalışıyor kime barut üretipte imkanı varken yangelip üretemiyor anca silah satıyor bilmiyorum ''mke ne işe yarıyor'' diye evveli bir yazım vardı bi çırpıda baktım göremedim neyse konuyu saptırmayayım maalesef bana faydası olmayan mke yazılı şuanki piyasa fişeklerini 5/6 yıldır almadığımıda üzülerek söylüyorum kullanmıyorum .

onca mühendis tesis koca kurum bana hitab etmiyor malesefki.

saygılarımla.

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

The following users thanked this post: Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #38 : 24 Eylül 2018, 21:59:28 »

bunları geçelim,barut ithalini yapan artan  dolar kurunun farkı kadar değilde,iki misli koyarsa benim belirttiğim ''fırsatçılık'' tam yerine oturur anlayana...
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #39 : 25 Eylül 2018, 10:08:05 »
bunları geçelim,barut ithalini yapan artan  dolar kurunun farkı kadar değilde,iki misli koyarsa benim belirttiğim ''fırsatçılık'' tam yerine oturur anlayana...

yüzde birmilyar haklısın fatih bey kardeşim,..

domates salça fiyatından haberi olan varmı x mağaza standında 4,200 gr domates salçası 68,45 tl. :o tohum ithal mazot ithal elektirik ithal ilaç ithal papaz ithal vs. yani oda almış nasibini ,.. bence az bile manavda salçalık domates cinsi 4 tl istanbulda 8 tl yi bulmuş 10 kilodan bir kilo salça çıkar bence ucuz bile toptancı halinde şu an geçen cuma domates salçalık 2,65 tl idi borsa mübarek üretici kaça sattıda en ucuz 4 tl manavda bilemiyorum artık aradakiler işin ne olduğunu anlatıyor bu en basiti bu hal hemen herşeyde aynı üretene değil aradakilere gidiyor kaymak üretici herzaman olduğu gibi cingöz reçainin ekmeğine hemide ballıkaymak sürülecek üretene değil o zaten binbir zorlukla zararda etse elbaşta çıksa azda kar etse her sezon allahına sığınıp ekiyor bir sezon yetiştiriyor başka şansı yok yada tarlayı gidip ali dayı gibi yiyor başka yolu yok bunun üreticiyi biz mahvettik patates 6 yıl evveli 10 kuruştan kalkmıyor tarlada sürülüyorken ve bu üreticinin bidünya elektirik borcu var tarla saatine suyu çekmeye motorun sarfiyati ilaç çapa vs almiş başını masraf gidiyorken hasatta mal kendini değil yövmiye parasını toplatmayı kurtarmıyor küllün zarar, niğde edikli kasabasından bu örnek muhtar yılmaz bey tarlaya yövmiyeci sokmamış evinin ihtiyacını eşi ve çoluk çocuklarıyla toplayıp traktörle girmiş sürmüş tarlayı :-[ ama size mahalle manavındaki patetes fiyatını söyliyeyim tam 1 tl. idi  :-\ benim üreticimin ihtiyacı var yaralarını saracak bir kuruma veya kurumlara o ekmez ise israil denen piç tohumu başka ülkelerden gelir oda piriç gibi saman gibi vs. oda şimdikinin kim bilir kaç katına satılır gdo suda giriyor deli danasıda şarbonlusundan alasulusuna çünkü avlaklarda olduğu gibi gümrüklerde kifayetsiz kalabiliyor labaratuvar aşamasıda fire veriyor yoksa nasıl girsin ülkem sınırlarına şarbondu gdo vs. var bi çatlak işte bariz.

bu işin formülü tl yi kaldırıp usa dolarınamı geçmek yandıkkı hemde ne yandık şu gelinen ortama bakınız üretemeyen yetersiz üreten dışa bağımlılık kanser gibi sarmış heryerimizi.

neyse ben susayım yoksa yine dellenecek beynimdeki deli fırtınalar.

saygılarımla.
« Son Düzenleme: 25 Eylül 2018, 10:28:41 Gönderen: M.Ali AKDAĞCIK »

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #40 : 25 Eylül 2018, 12:30:53 »
Peki 2 katı koyduğunu nereden biliyorsunuz.
Ya da sizce 1 kg CSB barutun satış fiyatı nedir ?
Bende liste fiyatları mevcut  hepsini buldum.
Üretici ve satıcı  % 20  karla çalışsa zaten 42 TL den aşağı yerli fişeği satmamalı.
Size barut, kovan ,ve tapa sağlayan Maxam  firmasının 28 g fişeği 55TL.
Yerliler aynı fişeği 42.5 a satıyor.
Yani 42.5/55=
% 30 daha ucuza veriyor yerli firmalar.
Kaldıki onlar da ithal malzeme olmasına karşın fiyat olarak çok bile iyi bence.
Şimdi adam esnaf.Algısı,vergisi ,kira ,elektrik, su + kur rarkı.
Ne yapması lazım yani aynı fiyata mı verecek ?
Durumun vahametini göstersin diye bir örnek vereyim.
Geçen yıl meyve ağaçları için aldığım
 25 kg POTASYUM  NİTRAT  100 TL iken
Dün itibariyle aynı gübre  220 TL olmuştur.
Kıyaslama yapınca yerli fişek fiyatları bu zammın yanında çok bile az bence.

BİGA/1979

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #41 : 25 Eylül 2018, 12:38:59 »
Kötünün iyisiniz yani, siz bunu normal görüyorsanız siz bilirsiniz.  Ben öyle görümüyorum.
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #42 : 25 Eylül 2018, 14:29:43 »
Kötünün iyisiniz yani, siz bunu normal görüyorsanız siz bilirsiniz.  Ben öyle görümüyorum.
Fatih bey sorun kötünün iyisi olarak görmek değil.
Gerçekler mevcut durumda kötü.
Esas olan da bu.

BİGA/1979

Çevrimdışı Cemal KARADENİZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #43 : 25 Eylül 2018, 15:39:33 »
Forumun bu başlığına yazmayayım diyorum ama bazı noktaları gözümüze sokan arkadaşlara da destek olmak lazım. Olayın özeti budur işte. Hiçbirşey üretmiyoruz. Üretiyor diye övündüğümüz malzemelerin ham maddesi de dış orjinli. Ben maden mühendisiyim. Kendi mesleğimle ilgili kısmını size söyleyeyim gerisini siz düşünün. Yeraltından çıkardığımız madenlerimizin çoğu yarı mamül olarak yurtdışına satılmaktatır. Bir Seydişehir Alüminyum tesisi var; yeraltından çıkan yarı mamül alüminyumu nihai ürüne dönüştüren fabrikamız. Onun da kendi hidroelektrik santrali var. Oradan enerji masraflarını düşürebiliyor. Samsun Bakır izabe var. O da nihayi ürün üretiyor ama kapasite düşük olduğu için yurt genelinde üretilen yarı mamül bakırın çoğu yurt dışına satılıyor. Dünya paslanmaz çeliği için olmazsa olmazı Türk kromunun tamamı yarı mamül olarak yurt dışına satılıyor. Demir çelik fabrikalarımız var ama çoğu hammadde Brezilyadan satın alınıyor. Daha örnekleri artırabilirim ama kafanızı ütülemeyeyim. %100 hammaddesi bizden olacak ürünleri dahi nihayi ürüne çevirmeden yarı mamül olarak satıyoruz. Bor olayına hiç girmeyeyim zaten; ağlarsınız. Sayfalara da sığmaz. Dünya Bor rezervinin %70-75 i ülkemizdedir. %15 civarı ABD dir ama kalite olarak bizim çöpe attığımıza eş değerdir. Yani adı var ekonomik anlamı yok. Varın gerisini siz düşünün.
  • İmpala Plus
1971 - Trabzon

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Necdet GÜNEY, Yaşar KÖKÇEN, Doğan ATEŞ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #44 : 26 Eylül 2018, 20:46:01 »
Forumun bu başlığına yazmayayım diyorum ama bazı noktaları gözümüze sokan arkadaşlara da destek olmak lazım. Olayın özeti budur işte. Hiçbirşey üretmiyoruz. Üretiyor diye övündüğümüz malzemelerin ham maddesi de dış orjinli. Ben maden mühendisiyim. Kendi mesleğimle ilgili kısmını size söyleyeyim gerisini siz düşünün. Yeraltından çıkardığımız madenlerimizin çoğu yarı mamül olarak yurtdışına satılmaktatır. Bir Seydişehir Alüminyum tesisi var; yeraltından çıkan yarı mamül alüminyumu nihai ürüne dönüştüren fabrikamız. Onun da kendi hidroelektrik santrali var. Oradan enerji masraflarını düşürebiliyor. Samsun Bakır izabe var. O da nihayi ürün üretiyor ama kapasite düşük olduğu için yurt genelinde üretilen yarı mamül bakırın çoğu yurt dışına satılıyor. Dünya paslanmaz çeliği için olmazsa olmazı Türk kromunun tamamı yarı mamül olarak yurt dışına satılıyor. Demir çelik fabrikalarımız var ama çoğu hammadde Brezilyadan satın alınıyor. Daha örnekleri artırabilirim ama kafanızı ütülemeyeyim. %100 hammaddesi bizden olacak ürünleri dahi nihayi ürüne çevirmeden yarı mamül olarak satıyoruz. Bor olayına hiç girmeyeyim zaten; ağlarsınız. Sayfalara da sığmaz. Dünya Bor rezervinin %70-75 i ülkemizdedir. %15 civarı ABD dir ama kalite olarak bizim çöpe attığımıza eş değerdir. Yani adı var ekonomik anlamı yok. Varın gerisini siz düşünün.

bunlar bilinen belki bilmediğimiz gerçekler buraya kadar eyvallah,..

bu noktadan sonra ne yapılacak dikkatinizi çekerim kördüğüm tamda o nokta önemli olan nokta burada .

yokmu ülkem sınırlarında sanayici mühendis kurum yokmu ki iş gücü makina vs.

kurtuluş savaşında 10/15 yaşındaki çadırların önünde bebeler bile kovan kapsulu çıkarttı kadınlar bile top mermisi omuzladı cepheye bumu geldiğimiz nokta bukadarmı basiretimiz bağlandı yahu pes doğrusu bize.

nerede bunlar neden doğal kaynaklarım heba ediliyor işletilmiyor işlettirilmiyor ihraccatta  kotalar vs.

akılalmazlık dizboyu aslında.

saygılarımla.

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ, Cemal KARADENİZ

Çevrimdışı Necdet GÜNEY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #45 : 27 Eylül 2018, 18:31:24 »
Dolar altı liranın altını gördü. Bakalım fişeklerde herhangi bir indirim olacak mı ?
  • 104A. 71
  • Ata Neo. 66
  • Armsan Phenoma Aura Lamine Granite 71
Necdet GÜNEY
1966 izmir

The following users thanked this post: Fatih S.M.YAPAR, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Enes Malik TEPE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #46 : 27 Eylül 2018, 18:38:30 »
Av bayiine doların düşmesi halinde fişeklerde tekrar indirim olup olmayacağını sordum.Bana cevabı gerçekten net oldu.Bu ülkede dolar 1 tl bile olsa fişeğin fiyatı çıktığı yerde kalır.Anlıyorum ki yolunacak kaz durumundan çıkmış değiliz.Herkes kendi işinin olduğuna bakıyor.Belki bir şeyler değişir diye ümit etmekten başka bir şey gelmiyor elden maalesef...
  • Armsan Phenoma Carbo 76 cm
  • Huğlu Koop. 103FE 71 cm

1997
Tekirdağ/Van

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #47 : 27 Eylül 2018, 20:10:17 »
Dolar altı liranın altını gördü. Bakalım fişeklerde herhangi bir indirim olacak mı ?
Av bayiine doların düşmesi halinde fişeklerde tekrar indirim olup olmayacağını sordum.Bana cevabı gerçekten net oldu.Bu ülkede dolar 1 tl bile olsa fişeğin fiyatı çıktığı yerde kalır.Anlıyorum ki yolunacak kaz durumundan çıkmış değiliz.Herkes kendi işinin olduğuna bakıyor.Belki bir şeyler değişir diye ümit etmekten başka bir şey gelmiyor elden maalesef...

fırsatçılık dolar bahanesi işin....
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

The following users thanked this post: M.Ali AKDAĞCIK, Doğan ATEŞ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #48 : 28 Eylül 2018, 17:15:04 »

fırsatçılık dolar bahanesi işin....

hep böyleydi böylede gidecek naçizane fikrimdir yanlış anlaşılmaya,..

saygılarımla.

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN