Gönderen Konu: Yerli Yivli Tüfeğin Önü Açılıyor  (Okunma sayısı 7396 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Yerli Yivli Tüfeğin Önü Açılıyor
« : 19 Ocak 2017, 22:38:03 »

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Makineli tabancalar, tüfekler, yivli setli av tüfekleri gibi hafif silahların üretiminde uygulanan yüzde 100 ihracat kısıtını kaldırdık. Yine benzer şekilde tabanca, makineli tabanca ve tüfek fişekleri ile gaz, ses ve ışık fişeklerine yönelik uygulanan yüzde 100 ihracat kısıtı da kaldırıldı." dedi.

Işık, sanayide yaşadıkları en büyük atılımların başında da savunma sanayi geldiğini bildirdi.

Savunma sanayi ürünlerinin yüksek teknolojili ve katma değeri yüksek ürünler olduğunu vurgulayan Işık, "Özellikle savunma sanayimizin geldiği seviye, Türkiye'deki zihniyet devrimini açıkça ortaya koymaktadır. 2002'de yüzde 80 oranında dışa bağımlı bir savunma sanayimiz varken bugün savunma ihtiyacımızın yüzde 60'ından fazlasını yerli üretimle karşılıyoruz. Savunma sanayinin lokomotif sektör olarak gelişmesini sürdürmesi, ülke ekonomisine katkı, yurt dışı pazarlarda tanınma ve beraberinde ihracatın yükselmesini sağlamaktadır." ifadesini kullandı.

- "Yüzde 100 ihracat kısıtları kaldırıldı"
Işık, devlet kurumlarının savunma sanayisini desteklenmesi gerektiğine inandıklarını dile getirerek, şöyle devam etti:
"Bu desteğin sağlanması, gerek maddi olanakların artırılması gerekse bürokratik ve hukuki düzenlemelerin değişen durumlara göre yeniden düzenlenmesi şeklinde olmaktadır. Silah ve mühimmat MKEK tarafından üretilmekle birlikte üretim altyapısı olan yurt içi firmalara mevzuat kapsamında özellikle hafif silah ve mühimmata yönelik kısıtlamalar (Yalnızca ihracat yapabilme, sadece yurt dışına açık ihalelere girebilme) ile üretim izni verilmektedir. Silah ve mühimmata yönelik yurt içi firmaların, üretim kabiliyetlerinin artması, maliyet etkin üretim yapabilmesi, yurt içi ihalelere girebilme talepleri dikkate alınarak kısıtlamalara yönelik tekrar bir değerlendirilme yaptık. Bu kapsamda yapılan çalışma neticesinde, söz konusu ürünlere yönelik, kısıtlamaların güvenlik zafiyeti oluşturmayacak şekilde kaldırılmasını, yurt içine sunumunu (İhalelere girebilme, diğer satışların tabanca satışlarında olduğu gibi MKEK aracılığıyla yapılmasını) içeren düzenlemeler yaptık. Makineli tabancalar, tüfekler, yivli setli av tüfekleri gibi hafif silahların üretiminde uygulanan yüzde 100 ihracat kısıtını kaldırdık. Yine benzer şekilde tabanca, makineli tabanca ve tüfek fişekleri ile gaz, ses ve ışık fişeklerine yönelik uygulanan yüzde 100 ihracat kısıtı da kaldırıldı."

Bakan Işık, ayrıca, savunma sanayi firmalarının, Milli Savunma Bakanlığı tarafından takip, koordine ve tamamlanması gereken iş ve işlemlerine yönelik ilgili mevzuatta, etkinliği ve verimliliği artırıcı düzenlemelerin hayata geçirilmesi çalışmalarının da sürdürülmekte olduğunu kaydetti.

Milli Savunma Bakanlığı Resmi Açıklama Linki

Hadi hayırlısı inşallah...

• Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Yerli Yivli Tüfeğin Önü Açılıyor
« Yanıtla #1 : 19 Ocak 2017, 23:15:07 »
Umarım güzel ürünler yaparlar biz de gururla kullanırız  :) Özellikle yivli tüfekler konusunda güzel şeyler bekliyorum
  • MAUSER M03 300 Win. Mag.
  • Beretta A400 Xtreme Plus 76
  • Akus Custom Deluxe 71-76
  • Glock 19 Gen 5
  • Sig Sauer P 229 ALSO 9mm
  • Smith Wesson 686 4'' 357 Mag.
1977-İZMİR

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Atagan YILDIZ, Serkan TİKVEŞLİ, Emrah KÜÇÜK 34

Çevrimdışı Ömer KARABÖRK

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 19 Ocak 2017, 23:41:22 »
Ülkemiz için hayırlı olsun, hatsan firması bu konuyu her fırsatta dile getiriyordu hadi bakalım, sarsılmazdan da talebe cvp gelecektir diye düşünüyorum
  • Franchi first class
  • Benelli montefeltro
1986- AFŞİN

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Atagan YILDIZ, Serkan TİKVEŞLİ

Çevrimdışı Serkan TİKVEŞLİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 20 Ocak 2017, 00:56:46 »
Hayırlı uğurlu olsun umarım güzel ürünler üretilmeye başlanır bir kaç yıla güzel modeller oturmaya başlar,böylece yivli tüfeklerin ikinci elindeki abuk subuk fiyatlarda belli bir süre sonra aşağıya düşer umarım :)
Serkantkv
1975 istanbul

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 20 Ocak 2017, 00:57:41 »
Böyle şeyler üretmeye nezaman başlarız sizce İbrahim Bey :))

http://avlakforum.com/frm/index.php?topic=191560.0
Serkantkv
1975 istanbul

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Atagan YILDIZ

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #5 : 20 Ocak 2017, 02:08:55 »
:) Özel sektörde bu segmentte üretim kolay kolay yapılamaz diye düşünüyorum. Projenin sahibi devlet olursa, üretilemez değil ama Türk üretiminde, "sürdürülebilir kalite ve standardizasyon" her zaman ilk soru işareti maalesef :(

Böyle şeyler üretmeye nezaman başlarız sizce İbrahim Bey :))

http://avlakforum.com/frm/index.php?topic=191560.0
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Serkan TİKVEŞLİ

Çevrimdışı Berhan PINAROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 20 Ocak 2017, 02:25:18 »
Bide şu ruhsat harçlarına, prosedürlere el atsalarda ölüp ölüp dirilmesek :) Paylaşım için teşekkürler İbrahim Bey.
  • Huğlu 104/A 12/71
  • Armsan Phenoma Carbo 12/66
  • İstanbul Silah Monza .308
1994/Bartın

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Serkan TİKVEŞLİ

Çevrimdışı Emrah KÜÇÜK 34

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 20 Ocak 2017, 03:32:08 »
İnşallah güzel tüfekler çıkacaktir ortaya, sevindim şahsen :) haberdar ettiğiniz için teşekkürler :)
  • armsan phenoma carbon
  • huglu 401a
  • çifsan s.poze
1988 - TOKAT

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #8 : 20 Ocak 2017, 22:11:22 »
Hayırlı olsun,bence çok geç kalındı.
Yalnız çok sıkı denetim yapılması şart.
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimiçi Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #9 : 20 Ocak 2017, 22:40:48 »
Vatanımıza milletimize hayırlı uğurlu olur inşallah,
Dolar kurunun artması ile gerek mke kurumu vasıtasıyla satılan yivli av tüfeklerindeki fiyat artışı,gerek mühimmatlardaki fiyat artışı artik bu işin icinden çıkılmaz hale getirmiştir.Umuyorumki yerli firmalarımız kısa süre içinde Türk avcısını milli sermaye ile üretilen yivli av tüfekleri ve bu silahların mühimmatları ile buluşturacakır.
Tüm av camiasına ve Milletimize hayırlı ugurlu olsun...
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2017, 22:41:54 Gönderen: Atagan YILDIZ »
  • -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 20 Ocak 2017, 23:22:20 »
Paylasim icin tesekkürler abi bir umut daha serpildi içimize 😊 umarim hayirlisi olur iyi birseylerde gelir ardindan.
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #11 : 21 Ocak 2017, 01:17:46 »
Hayırlısı olsun da yivli bana apayrı bir alan gibi geliyor,işi bilenlerce yapılan paylaşımlara amiyane tabirle ne kadar Fransız kalındığı meydanda diye düşünüyorum... evet ikisi de delikli demir birinde yivler var,rifled slug namlu da da yivler var ama o bile shotgun olmaktan kurtulamıyor, adında geçtiği halde bir rifle kategorisine giremiyor,tabanca da bence yivli olsa da bir rifle değil...Uzun namlulu yivli silah kriminal açıdan da öyle tanımlandığı(tabi burada etkinliği ve menzili açısından daha çok) gibi farklı bir silah,,,Yivsizler gibi en fazla 4-5 kalibre yok,çok daha fazla çap ve bir de tip fişeği var,centerfire,rimfire,belted rimless vb(yüzeysel olarak biliyorum aslında)ansiklopedi dolduracak bir külliyatı olduğunu sanıyorum...Kim yapabilecek özel firmalardan bu işi bilen var mı?, bir tecrübesi ön çalışması olan var mı acaba,doğrusu benim aklıma bir tek sarsılmaz geliyor bazı askeri silahlar yaptığını bildiğimden...Yivsiz i dahi tam anlamıyla bilerek yapan firma olduğuna ben şüphe ile bakıyorum(biraz yaklaşabilenler var onlar da biliniyor, kalburüstü sayılan firmalar)...Namlu muhakkak güvenilir bir dış kaynaktan ya da mke den temin edilmeli ve 3006 gibi tek bir çap üzerine çalışılmalı en azından uzunca bir süre bence...
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Serkan TİKVEŞLİ

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #12 : 21 Ocak 2017, 01:43:12 »
Evet, haklısınız. Üzerinde uzunca süre çalışılmalı. Sarsılmaz en yakın firma gibi görünüyor. Ata'nın da bir çalışması vardı,  Yazıcılar Av'ın da fuarda prototipini gördüğüm bir çalışması vardı ancak hayatımda gördüğüm en primitif yivli tüfekti. Hem teknik hem de fonksiyonel anlamda onlarca eksik ve yanlışı vardı tüfeğin. Ancak eminim ki üzerinde çalışmışlardır/çalışacaklardır, geliştireceklerdir, piyasaya o haliyle sürmezler, sürerlerse 1 tane dahi satılmaz. Zira yivli tüfek alıcısı, bir miktar da olsa, daha bilinçli.

Shotgun tüfekler için üretilen Fully Rifled namlular, şu anki mevzuatımızda bir tanımı olmadığı için,  şu anda yasal olarak yivli (Rifle) kabul ediliyor ve ithalatı yasak. Yivli mevzuatındaki çap ve fonksiyon (shotgun vs rifle farkından gelen) tanımı da (henüz) yapılamadığı için, teknik olarak gri bir bölgede tamamen. Ancak kullanımı tamamen yasak olduğu gibi, yivsiz ruhsata işlenmesi de yasak, yivli ruhsatına işlenmesi de yasak. Benzer şekilde, kısmi yivli olan, saçmayı daha çabuk açmak için yivlendirilerek üretilmiş saçma namluları da aynı kategoride değerlendiriliyor ve onlar da yasak. Saçma sapan bir uygulama ama maalesef yasak.

Aynen dediğinize katılıyorum, tek bir çapta çalışılmalı ve uzunca bir süre bu çap üzerindeki bilgi ve deneyim biriktirilmeli (know-how). Bu çapın, ülkemiz şartları (fişek bulunabilirliği, ava uygunluğu) göz önünde bulundurulduğunda, çapın verimliliği de hesaba katılırsa, .308 Win olması en doğru seçim olacaktır diye düşünüyorum.

Hayırlısı olsun da yivli bana apayrı bir alan gibi geliyor,işi bilenlerce yapılan paylaşımlara amiyane tabirle ne kadar Fransız kalındığı meydanda diye düşünüyorum... evet ikisi de delikli demir birinde yivler var,rifled slug namlu da da yivler var ama o bile shotgun olmaktan kurtulamıyor, adında geçtiği halde bir rifle kategorisine giremiyor,tabanca da bence yivli olsa da bir rifle değil...Uzun namlulu yivli silah kriminal açıdan da öyle tanımlandığı(tabi burada etkinliği ve menzili açısından daha çok) gibi farklı bir silah,,,Yivsizler gibi en fazla 4-5 kalibre yok,çok daha fazla çap ve bir de tip fişeği var,centerfire,rimfire,belted rimless vb(yüzeysel olarak biliyorum aslında)ansiklopedi dolduracak bir külliyatı olduğunu sanıyorum...Kim yapabilecek özel firmalardan bu işi bilen var mı?, bir tecrübesi ön çalışması olan var mı acaba,doğrusu benim aklıma bir tek sarsılmaz geliyor bazı askeri silahlar yaptığını bildiğimden...Yivsiz i dahi tam anlamıyla bilerek yapan firma olduğuna ben şüphe ile bakıyorum(biraz yaklaşabilenler var onlar da biliniyor, kalburüstü sayılan firmalar)...Namlu muhakkak güvenilir bir dış kaynaktan ya da mke den temin edilmeli ve 3006 gibi tek bir çap üzerine çalışılmalı en azından uzunca bir süre bence...
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2017, 01:48:43 Gönderen: İbrahim AYSU »
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK, Serkan TİKVEŞLİ

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #13 : 21 Ocak 2017, 02:02:24 »
30-06 yı aklımda nispeten daha düşük basınçlı diye kaldığından vermiştim İbrahim bey,zira bu ilk üretimlerde en çok sorunu bu basınç fazlası yaratacaktır diye tahmin ediyorum,namlu genleşmesi veya yarılma ihtimalinden çok mekanizma ve  daha ince ayar gerektiren namlu geometrileri ve sair tüfek aksamının sağlığı ve dayanımı açısından...Yivli tüfekte kundağa metal kısmın oturtulması bile epey incelik gerektiriyor yataklama deniyor,direkler var vb,free float namlu deniyor yanlış mıyım..Tetik bile yivsizden konsept ve hissiyat olarak epey değişik, hatta tetik çekme bile denmiyor tetik ezme deniyor vs vs çok farklı bir platform..
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: Hakan ÖZDEN, İbrahim AYSU, Serkan TİKVEŞLİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 21 Ocak 2017, 02:18:41 »
Muhtemelen ilk çıkartılacak yivli modellerinde kopyala yapıştır yöntemi ile bazı önde gelen firmaların(sauer,mauser vs) ürünlerini kopyalamaya çalışacaklar,bende yüzeysel olarak biliyorum sizin gibi Kamil Bey; en çok üzrinde durulan (rifle tüfeklerde) accuracy (doğruluk,kesinlik,titizlik diye çevriliyor) kavramı yani dengeli olması buda sanırım namlu ile alakalı. Eğer namlu üretiminde titiz davranılır ise bi 5-6 sene'ye kadar ortalama düzeyde yivli tüfek üretiminde güzel ürünler görebilirz gibime geliyor.
Serkantkv
1975 istanbul

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #15 : 21 Ocak 2017, 02:22:38 »
Doğru, haklısınız. Düşündüğünüz şey ve mantık bence de doğru. Bu arada, her iki fişeğin de mermi çapı aynı; .308 inch kalınlığında.   .30-'06 Spr'nin kovan boyu ~12.2mm kadar daha uzun, büyük,  her iki kalibrenin de maksimum patlama basıncı birbirine çok yakın, ~60.000psi civarında ikisi de, .308Win'in patlama basıncı %2-3 civarında daha fazla. Bir NATO ülkesi olmamızdan dolayı, MKE'nin de, .308 Winchester kalibreye yatkınlığı daha fazla. Bu kalibreye en çok benzeyen askeri kalibre 7.62x51mm Nato fişeği, MKE'nin üretim bandında olan bir fişek. .308 Win ile "neredeyse" aynı denebilecek kadar benzer fişek (tabii ki bire bir aynı değil). Tabii askeri olanın patlama basıncı .30-'06 Springfield'dan epey düşük, 50.000 psi civarında.

30-06 yı aklımda nispeten daha düşük basınçlı diye kaldığından vermiştim İbrahim bey,zira bu ilk üretimlerde en çok sorunu bu basınç fazlası yaratacaktır diye tahmin ediyorum,namlu genleşmesi veya yarılma ihtimalinden çok mekanizma ve  daha ince ayar gerektiren namlu geometrileri ve sair tüfek aksamının sağlığı ve dayanımı açısından...Yivli tüfekte kundağa metal kısmın oturtulması bile epey incelik gerektiriyor yataklama deniyor,direkler var vb,free float namlu deniyor yanlış mıyım..Tetik bile yivsizden konsept ve hissiyat olarak epey değişik, hatta tetik çekme bile denmiyor tetik ezme deniyor vs vs çok farklı bir platform..
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Hakan ÖZDEN, Kamil ÜNLÜTÜRK, Serkan TİKVEŞLİ

Çevrimiçi Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #16 : 21 Ocak 2017, 13:15:32 »
Benim Şahsi görüşümde ilk etapta .30 06 ve .308 winchester kalibreleri,sonrasında 8.57 IJ ve diğer Magnum kalibrelere çalışılmalıdır.
En önemlisi sizlerinde bahsettiği gibi namlusu ömrü ve doğruluk,
Bir en önemli şeyde bahsettiğiniz gibi Tetik hassasiyeti.
Youtube de izlediğim bir video vardı,Ata arms ın çıkardığı yivli av tüfeği fuarda sergilenirken silah sever bir araştırmacı tüfeği eline alıp inceliyor.En son stand görevlisine  tüfekte kıl tetık varmı diye soruyor ve hayır cevabı alıyordu.
Bugün savunma sanayimizin %60 kadarını kendi milli imkanlarımızla sağlayabiliyorsak ben inanıyorumki devletinizinde desteği ile özel firmalar ortaya çok güzel ürünler koyacaklardır.
Ama bunun yakın zamanda olabileceğini hiç sanmıyorum.
Temennim kalite standardından ödün vermeden Türk Avcısına kaliteli ürünler sunulmasıdır.
Bugün Yerli tabanca firmaları X Y Z marka ithal markaları nasıl kopyalıyorsa 3000 /4000 tl fiyat aralığında klon dahi olsa Blaser R8,Mauser 66, yada sauer kopyası yivli tüfek kullanmak güzel olurdu ;)
  • -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

Çevrimdışı Ömer KARABÖRK

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 23 Ocak 2017, 14:26:07 »
Ya bu trust gibi 18 ay arge yapıp kopya yapamıyorlar mı Tetik mekanizmasını
  • Franchi first class
  • Benelli montefeltro
1986- AFŞİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 24 Ocak 2017, 00:22:01 »
Ata arms firması geçen yıl bir çalışma yapmıştı TURQUA diye bir model üretmişlerdi, Shot Show 2017 de (Las Vegas'ta 17-20 Ocak'ta yapıldı) sergilemiş galiba ilk yaptıkları model üzerinde geliştirme yapmışlar kalibre burada bizimde konuştuğumuz gibi 308 olarak üretmişler, tabi sadece %100 ihracat olmak üzere planlanmış.Gerçi izin haberi daha yeni yayınlandı diğer firmalarda çalışmalara başlamışlardır bakalım zamanla görücez

resim yuklemek
Serkantkv
1975 istanbul

The following users thanked this post: Özgür UYAR, İbrahim AYSU

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 24 Ocak 2017, 00:25:55 »
Bu arada herhangi bir tüfek firması ile yakın uzak bir bağım yok bu fotoğrafı da internette görüp paylaştım bir firmanın reklamını yapmak yada öne çıkartmak gibi bir amacım yok
Serkantkv
1975 istanbul

Çevrimdışı Tirdad SETAYESHI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 24 Ocak 2017, 09:28:44 »

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Makineli tabancalar, tüfekler, yivli setli av tüfekleri gibi hafif silahların üretiminde uygulanan yüzde 100 ihracat kısıtını kaldırdık. Yine benzer şekilde tabanca, makineli tabanca ve tüfek fişekleri ile gaz, ses ve ışık fişeklerine yönelik uygulanan yüzde 100 ihracat kısıtı da kaldırıldı." dedi.

Işık, sanayide yaşadıkları en büyük atılımların başında da savunma sanayi geldiğini bildirdi.

Savunma sanayi ürünlerinin yüksek teknolojili ve katma değeri yüksek ürünler olduğunu vurgulayan Işık, "Özellikle savunma sanayimizin geldiği seviye, Türkiye'deki zihniyet devrimini açıkça ortaya koymaktadır. 2002'de yüzde 80 oranında dışa bağımlı bir savunma sanayimiz varken bugün savunma ihtiyacımızın yüzde 60'ından fazlasını yerli üretimle karşılıyoruz. Savunma sanayinin lokomotif sektör olarak gelişmesini sürdürmesi, ülke ekonomisine katkı, yurt dışı pazarlarda tanınma ve beraberinde ihracatın yükselmesini sağlamaktadır." ifadesini kullandı.

- "Yüzde 100 ihracat kısıtları kaldırıldı"
Işık, devlet kurumlarının savunma sanayisini desteklenmesi gerektiğine inandıklarını dile getirerek, şöyle devam etti:
"Bu desteğin sağlanması, gerek maddi olanakların artırılması gerekse bürokratik ve hukuki düzenlemelerin değişen durumlara göre yeniden düzenlenmesi şeklinde olmaktadır. Silah ve mühimmat MKEK tarafından üretilmekle birlikte üretim altyapısı olan yurt içi firmalara mevzuat kapsamında özellikle hafif silah ve mühimmata yönelik kısıtlamalar (Yalnızca ihracat yapabilme, sadece yurt dışına açık ihalelere girebilme) ile üretim izni verilmektedir. Silah ve mühimmata yönelik yurt içi firmaların, üretim kabiliyetlerinin artması, maliyet etkin üretim yapabilmesi, yurt içi ihalelere girebilme talepleri dikkate alınarak kısıtlamalara yönelik tekrar bir değerlendirilme yaptık. Bu kapsamda yapılan çalışma neticesinde, söz konusu ürünlere yönelik, kısıtlamaların güvenlik zafiyeti oluşturmayacak şekilde kaldırılmasını, yurt içine sunumunu (İhalelere girebilme, diğer satışların tabanca satışlarında olduğu gibi MKEK aracılığıyla yapılmasını) içeren düzenlemeler yaptık. Makineli tabancalar, tüfekler, yivli setli av tüfekleri gibi hafif silahların üretiminde uygulanan yüzde 100 ihracat kısıtını kaldırdık. Yine benzer şekilde tabanca, makineli tabanca ve tüfek fişekleri ile gaz, ses ve ışık fişeklerine yönelik uygulanan yüzde 100 ihracat kısıtı da kaldırıldı."

Bakan Işık, ayrıca, savunma sanayi firmalarının, Milli Savunma Bakanlığı tarafından takip, koordine ve tamamlanması gereken iş ve işlemlerine yönelik ilgili mevzuatta, etkinliği ve verimliliği artırıcı düzenlemelerin hayata geçirilmesi çalışmalarının da sürdürülmekte olduğunu kaydetti.

Milli Savunma Bakanlığı Resmi Açıklama Linki

Hadi hayırlısı inşallah...

Mecburiyetten yapılmış bir uygulama; ztn söylüyor "MKEK aracılığı ile" kısacası yine değişen bişey yok sadece raflarda 3-5 bişey olabilecek.. siz ithalatçıları benden iyi tanıyorsunuz bi MLEK yetkilisiyle oturup rafa ne konacağını tartışmak malumdur. MKEK yok arkadaşım .22LR (ya da iyice saçmalayalım mesela .222 remi)dışında hiç bir kalibre rafa konmayacak derse buyur da düzelt.. bugün Hatsan, Ata ve sarsılmaz bu işe giriyorsa akıllarındaki türkiye pazarı sadece prestij amaçlı olabilir. Geçenlerde sarsılmazın bi röportajı vardı adam demiş "türkiye pazarı üretimimizin %4ünü kapsıyor" son günlerde türkiyede ciddi bir silahlanma furyası patladı. Malum nedenlerden dolayı ama yine de pazar %5i aşmaz. Yivsiz tüfek konusunda da belki biraz daha fazla ama yine  aynı.. siz benden iyi bilirsiniz Hatsanın tam kapasite çalışsa ürettiğini başka rakibi olmadan satsan türkiyede bitiremezsin...
olay şu: MKEK bağımlılığı bitmeden bu iş olmaz. Adam gitmiş .338 LM için S&B'un SP av fişeğini getirmiş 9$ fiyat koymuş! Sanki 5.5kg'lık TRG42 ile millet sürek avına gidecek :)
Adam .257 weatherby mag fişek getirmiş 30$ fiyat koymuş (hoş millet bulduk diye bayram ediyor!) şaka gibi...
Yerli gelince ne değişecek ki? Üzerine bi de dövizle fiyat koydular mı tamam...

• Blaser R8 Professional .30-06 Springfield
  • Blaser F3
  • Browning Maxus
  • Chesapeake Bay Retreiver
Çalışmadan,yorulmadan,öğrenmeden,rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra istiklallerini kaybetmeye mahkumdurlar. ATATÜRK
[img width=180 height=180]https://i.ibb.co/GpHQ3tL/photo-2019-01-16-09-

Çevrimdışı Fazlı BOZ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 24 Ocak 2017, 11:42:31 »
Sevgili ibrahim bey bilgilendirmenizden dolayı teşekkürler,Ülkemiz için hyırlara vesile olur inşallah.
Selamlar sevgiler.
Fazlı BOZ
1949 Eynesil GİRESUN

Çevrimdışı Metin BADILLI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 03 Şubat 2017, 01:02:51 »
Herlerlere bakarken rastgeldim inşallah doğrudur doğruysa artık gerisi yerli tüfek üreticilerimize kalmış.
Haber linki
http://m.sondakika.com/haber/haber-av-tufegi-sektorune-yivli-av-tufegi-uretim-izni-9223115/
  • BROWNİNG A5 COMPOSİTE
  • FN 5.7x28 mk3 mrd

Çevrimdışı Turgay YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • hayat
« Yanıtla #23 : 18 Mart 2017, 00:09:03 »
arkadaşlar merhaba yivli av tüfekleri üretimindeki gelişmelerden bilgisi olan paylaşırsa sevinirim .
ata turqua , utaş xtr 12 (.308 ), hatsan ... bilmediğim bir model ile yurt dışına satışını yapıyor  ama yurt içinde satışlar ne zaman başlayacak ,başlarsa firmalardan elde edilen bilgiler veya yorum niteliğinde fiyat bilgisi olan, paylaşmak isteyen arkadaşlardan biraz bilgi alabilirmiyiz.ayrıca ruhsat fiyatlarında bi değişiklik söz konusu olurmu bu şartlar altında. iyi günler.
« Son Düzenleme: 18 Mart 2017, 17:09:00 Gönderen: Turgay YILDIRIM »
1981-Tunceli

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 21 Mart 2017, 16:22:19 »
Yivli tüfek üretiminde %100 ihracat şartı kalkacağı yönünde gerek millet vekilleri gerek MSB Bakanı'nın açıklamaları olmuştu ulusal basında haber olmuştu ama ondan sonra bi ses soluk çıkmadı MKE nin de bu konuda çalışmaları olduğu söyleniyor, yasal düzenleme yapılıp yapılmadığısatışların nezaman başlayacağı yolunda bir haber yada yazıya rastlamadım sanırım ProHunt fuarında yetkililerden bilgi alabiliriz konunun hangi aşamada olduğuna dair
Serkantkv
1975 istanbul