Gönderen Konu: POİNTERLARDA IRK ANATOMİSİ VE IRK STANDARTLARINDA OLMASI GEREKEN ÖZELLİKLER  (Okunma sayısı 3714 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Özhan KELEŞ

• Onursal Üyemiz
KIF Federasyon Başkanımız Dr. Ümit Özkanal'ın eski tarihte yayınladığı '' KÖPEKLERDE DİŞ YAPISI VE ÖNEMİ '' Adlı makalesi mutlaka okuyunuz çok faydalanacaksınız

http://www.pointerturkiye.com/index.php?sayfa=anatomi
Özhan KELEŞ
28/05/1962-İstanbul

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
Güzel ve faydalı bilgiler Özhan Abi sağolasın. Çok daha önce de okuduğumu hatırlıyorum Ümit Hoca nın yazısını.

Bu vesileyle ben de oluşan bazı soru işaretlerini paylaşmak isterim.
KIF ve FCI muhalifi olmadığımı ve kronoloji çalışmalarının gereğine inandığımı beni tanıyanlar bilir.

Çene ve diş yapısı konusunda yapılan uygulamaya katılmıyorum öncelikle;

Vücut ölçüleri ve ataları çok iyi kanlardan olan, hatta anne babası SCR li bir poınterin hasbel kader azı dişi yok ya da çok az bir çene yapısı bozuk diye üretim izni verilmemesinin NEDENİ nedir açıklanmamış... Üstelik bu köpeğin bir de çok iyi av yaptığını varsayalım. Bu köpeği üretim izni verilmeyip, sadece tipi, dişi güzel olup, merada koşamayan, yada sadece koşan başka hiç bir numarası olmayan :)  tüfekten korkan, sahibinin sözünü dinlemeyen köpeklere üretim izni verilmesi avcılar arasında KIF ın itibarını azaltır. Bu köpekten doğan yavruların "hepsinin" dişlerinin "bozuk" olacağı garanti midir? Dişleri "düzgün" köpeklerden çıkan yavruların dişlerinin hepsinin "düzgün" olacağı garanti midir?

Diş bozukluğu neden bu kadar önemseniyor?
Dişleri makas kapanmayan köpeklerin avlarında nasıl bir sorun oluşur?
Bu ırkları besleme amacımız av yapmak olduğuna göre ( en azından biz avcılar için)

Yani avıyla, kanıyla, tipiyle mükemmel olan bir köpeğin bir dişi yok diye ya da çene makas kapanmıyor diye  "ÜRETİLEMEZ" denilmesinin mantığı nedir........

Bunun yanında üretim izni sınavlarında Bir ingiliz poınterin arazide koşmasına bakılmıyor (köpeğin dişi bozuksa üretilemez, ciğerleri çürümüşse üretilebilir :) ), sahibini dinleyip dinlemediğine bakılmıyor, tüfekten korkup korkmadığına bakılmıyor, hatta ferma verip vermediğine bile bakılmıyor yanılıyor muyum ?? ??

Bence KIF ın değerlendirme kriterlerini gözden geçirme vakti gelmiştir....

Piyasadaki üretim izinli manken gibi köpeklerden çok
, araziye çıktığında gezen, sahibinin sözünü dinleyen, av arayan, bulup fermalayan, tüfek sesinden korkmayan, aport yapan İngiliz poınterler  Türk avcısına hitap ediyor. Bunu yapan pek çok poınter de mevcut avcılarımızda

Bunları yapamayan poınterlere üretim izni verilmemelidir.  Alman ırkı üretim izni sınavlarında olduğu gibi bazı "av"  uygulamaları zorunlu olmalıdır....

Not: Bilmeyenler olabilir, İngiliz poınterim yok, dişleri bozuk köpeğim yok, İngiliz ırkını ya da KIF ı kötülemiyorum.

Yanlış ya da eksik olduğunu düşündüğüm uygulamalar hakkındaki görüşlerimi paylaştım. KIF yönetiminin diş konusundaki görüşlerime katılmayacağını ama İngiliz poınterin koşmasına bakmadan, ferma verip vermediğine bakmadan, tüfekten korkup korkmadığına bakmadan, sahibini tanıyacak, sözünü dinleyecek kadar akıl sağlığı varmı bakmadan "üretim izni" veriyor olmalarını sorgulayacaklarını umuyorum............
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2014, 11:03:01 Gönderen: Ramazan KİLLİ »
1970 Antalya (İkamet Eşme/UŞAK) 

Çevrimdışı Kadir ÇALIKLI

• Müdavim Üyemiz
hocam hayırdır bu mesaj bana mı gönderdiniz yanlışlık mı oldu
Kadir ÇALIKLI
1972 UŞAK

Çevrimdışı Özhan KELEŞ

• Onursal Üyemiz
Ramazan hocam;
Diş kriterleri FCI ın belirlediği kriterdir tüm dünyada dikkat edilen bir uygulamadır.
Yanlış bilmiyorsam tüm köpeklerin atası olarak kurtları örnek alıyorlar ve her köpekte avlanabilme özelliği göz önüne alınarak,avını yakaladıktan sonra kesici dişleri ile kestiğinden dolayı bu dişlerin önemi orada ortaya çıkıyor,kesici dişleri under shot olan köpeklerin avını parçalayamayıp beslenmede sıkıntı yaşadıkları var sayıldığından FCI kurulduğunda yaklaşık 103 YIL ÖNCE böyle bir kural konulmuş diye duymuştum.Ne kadar doğru ne kadar yanlış iddaa edemem.
Av köpeklerinde bu yıl itibari ile agrasiflik,a-sosyallik,itaat,,ürkeklik,tüfek sesi,aport,av arama,ferma,patrone vs vs tüm kriterlere bakılacak ve üretim izni ona göre verilecek diye duymuştum ama ne zaman karar alınır,uygulamaya konulur bilmiyorum ama D.K ve D.D lerde olduğu gibi English setterler ve English pointerler için sınavlar yapılacak
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2014, 15:06:26 Gönderen: Özhan KELEŞ »
Özhan KELEŞ
28/05/1962-İstanbul

Çevrimdışı Ramazan HAK

• Müdavim Üyemiz
benim anlamadığım bir diğer hususta seceresi olupta kuyruğunu havaya diken pointerler , narmalde tulumba kuyruk  olması gerekmiyormu bu köpeklere nasıl üretim izni veriliyor ,üstelik forumdada boy boy fotolarını görüyoruz ,yetiştiricilerdede var ,,diğer yandanda seceresiz olupta fiziği kuyruğu çok güzel olan pointerlerde var,,
Ramazan HAK  1971  ARH+  Muğla

Çevrimdışı Tarık ÖSTLÜER

• Onursal Üyemiz
  • zordur dağcı olmak
Ramazan hocam şahsi düşüncemi adeta yazıya dökmüşsünüz continental ırklarda aranan av kabiliyeti İngiliz ırklarındada aranmalı diye bende düşünüyorum geçmişte kıf kayıtlı köpeklerimde oldu hatta o zamanlar kıf ile alay edenler şimdi bakıyorum kıfa (ne kadar inanmasamda ) saygıyla yaklaşıyor ve sahipleniyor işin bu boyutundan ziyade şecereli fakat tüfekten korkan avla alakası olmayan bir çoğumuzunda bildiği köpekler üretim izni alıp yavruları saninsanlarıstan yazacakmış gibi ülkem avcılarına iyi fiyatlarla satılıyor.Bunun yanısıra kıf belgeli av kanı çok düzgün anne babası gerçek anlamda fizik ve av yönünden nam yapmış köpekler medyaya karşı oynamadığından ikinci plana atılıyor....
Tabiki bahsetmiş olduğumuz husus her avcının fikrine göre değişiyor kimisi av kabiliyetini ön planda tutup diş yapısı kuyruk tutuşu gibi avını etkilemeyecek noktaların üstünde durmuyor kimiside atalarından gelen av kanını kullanarak fiziği 4*4 lük fakat av kabiliyeti düşük (kişiden kişiye değişir) köpeklerini yerlere göklere sığdıramıyor üretim izini alabiliyor. Bence buradaki püf nokta şu gecesini gündüzüne katıp kıf çatısı altında toplanan ülkemiz adına güzel şeyler yapmaya çalışan insanları kesinlikle kastetmiyorum bu işi sırf ticaret adına yapıp ve kıf adını kötüye kullanan (kendi menfaatleri doğrultusunda av kabiliyeti olmayan anne babadan yavru satarak) insanlara aldanmamaktır diye düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 25 Ocak 2014, 00:03:13 Gönderen: Tarık ÖSTLÜER »
Tarık ÖSTLÜER
1982 MANİSA

Çevrimdışı Mehmet KUYUCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • denizkızı pet shop
Genel olarak bakıldıgında Ramazan hocama katılmamak elde degil,  kendimden pay biçeyim on numara avcı köpeğim eva avı mükemmel,hiçbir secerli köpeğe değişmem ama dişleri bozuk oldugu için üretemiyorum.. ama kurallar böyle demekten baska bişey gelmiyor elden..evet manken gibi a secerli köpekler coook piayasada, avlarmı bilinmez..
 ama tabi federasyon ve dünya ile aynı kulvarda koşmamız gerekirse onların kurallarına uymamız mecburi oluyor.tabi bu kuralları bizim federasyonumuzda koymamış,100 yıl önce fcı koymuş ,onun üyesi olarak bu işi yapmayı tercih edenler köpeğini secerli olarak üretiyorlar..
  düşündüğümüzde banada avcılık anlamında pek garip gelen bir durumdur bu ! neden mi? 77 ceddi belli köpek gelir avrupadan ama dişleri bozuk cıkabilir yani bu işi eleye eleye birgün hiç bozuk dişli köpek kalmama ihtimali bence sıfırdır..arada mutlaka bozuk ceneli köpekler cıkar, ama cene yapısı bozuk köpekleri ürettikce her zaman cenesi bozuk köpekler yani, dünya sıtandartlarının altında köpeklere sahip olacagız..
  Ama birde su gözle bakalım altımıza araba,at,ev ne alırsak alalım araba hızlı olsun, saglam olsun,az yaksın,şık görünsün vb özellikler ararız..bu ev içinde aynıdır, at içinde aynıdır..
 Sonuç olarak köpek içinde aynı ise eksiksiz köpek dişi, kuşu ,kulagı düzgün olmalıdır..  yakın zamanda sanıyorum ingiliz ırklerındada üretim sadece görüntü ile kalmayacak alman ırklarındaki standartlar uygulanacak..
 ülkemiz kıf kuruldugu günden bu güne ırk standartlarında güzel yol kat etti , bize düşen bunu daha uc noktalara tasımak..
 bu konuda bize düşen sadece hızlı degil,sadece avcıda degil,ve yakışıklıda degil.. IRKI, DURUSU, DİŞİ ,BOYU,GÖZÜ,KULAGI,FERMASI, AVI , APORTU EN İYİ KÖPEKLERİ üretip ,degerlendirmektir..hedefimiz en iyisi ise sonuç ırkına uygun köpekleri üretmeliyiz.ama hedef sadece av ise cook coban köpekleri var , yerli köepklerimiz var onlardanda besleyebiliriz..
 ama emin olalım ki yakın zamnada biz istesekte istemsekte kıf harici secersiz köpeklerin üretilmesi yasaklanacak, kanun haline gelecek yoksa sokak köpeklerinden kurulma ihimalimiz sıfır..cünki kimse secereli köpeğini sokaga atamaz,cünki ispatı ensesinde takılı :)

« Son Düzenleme: 25 Ocak 2014, 18:02:18 Gönderen: Mehmet KUYUCU »
Mehmet KUYUCU-denizkızı pet shop 1980  UŞAK

Çevrimdışı Tahir YAKAN

• Müdavim Üyemiz
hocan bu konu bana mesaj olarak geldi lakin anlamadım kıf taraftarı/ (düşüncelerim o yönde oldugu için sanırım) hocam şöyle avrupalılar köpeklerinin soy kütüklerini çok uzun zamanlar tutmuşlar biz bunu yapmamışız ve duydugum kadarıyla söyleye bilirim bazı degerlerimizi kaybetmişiz örnegin (macar vizla) türk asıllı av köpegi oldugu söyleniyor ama macar vizla olarak macaristana aid olarak tüm dünyada böyle biliniyor kıf sayesindede bunun gibi bazı köpeklerimizi kazandık aksaray malaklısı sultan tazısı kangal vs bunlar artık bu tarihten itibaren dünyada türk köpekleri olarak bilinecek.
av köpekleri hususunda şöyle düşünüyorum ewet haklı yönleri var yazdıklarının lakin bunu en iyi ben bilirim başıma geldigi için söylüyorum formda beni tanıyan arkadaşlarımız hatırlarlar yunanistandan kadri memişe bir pointer sahiplenecegimi söyleyip aldım a secereli öz gecmişi belli bir köpekti 8 aylıga kadar baktım büyüttüm avı ögrettim güzel bir köpekti ama dişleri bozuk cıktı alt cene üst cenedem gözle elle görülür biçimde uzamış yani bozuk fcı kurallarına göre aykırı bir durum oldu burnu araması fizigi güzeldi lakin üretilemiyecegi için çok paralara aldıgım köpegi ufacık bir seter yavru ile takasa girdim kusurlarını söyleyerek ama mama yimesi çignemesi köpegin bozuktu mamayı diri diri agzına allabildigikadar yutuyor ve son kalan taneleri diliyle almaya calışıyor almakta zorlanıyordu bu benim yaşadıgım bir tecrübe aynı batım kardeşi erkek kardeşide murat temizkan kardeşimizde onun köpegininde dişlerinde hiç bir kusur olmadıgını ögrendim bu benim için tahlilsizlikti neyse bence dişler düzgün olmalı tecrübeme göre ama senin söyledigin ferma aport sahibiyle uyumu a sosyal olup olmadıgı fişek sesinden korkup korkmadıgı bunlarda önemli bakılıp buna göre degerlendirilmesi daha iyi olacagını düşünüyorum zamanla bunlarda olacaktır fcı üyesi bazı ülkelerde oldugunu biliyorum kontinental ırklardaki gibi ing ırklarındada uygulanıyor.
bide şöyle bir şey oldugunu biliyorum ve gördüm diş yapısı bozuk olan anne baba köpekten dogan 8 yavrudan 6 tanesinin dişleri ebebeynleri gibi bozuk oluyor tabiki diş yapısı düzgün olan ebebeyn köpeklerdede dişi bozuk çıka biliyor ama 8 yavruda bir ve enfazla 2 tanesinde oluyor  demek istedigim bence diş yapısı düzgün olan köpeklerin üretilmesi dogru oldugunun kanatindeyim  soykütügünün bir güzel yanıda alınacak köpegin avcımı yarıma köpegimi takip edilirse atalarından anlaşıla biliyor yarışmadaki kastım (fey tireyl ) hızlı koşan köpekler demek istedim parantezdeki lisanı yanlış yazmış olabilirim okunuşu gibi yazdım düşüncelerim bu herkesin görüşünede saygılıyım  sevgilerimle.
« Son Düzenleme: 25 Ocak 2014, 23:59:00 Gönderen: Tahir YAKAN »
Tahir YAKAN
1976 uşak

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
Konuyla ilgili görüşleri olan ve bunları bizimle paylaşan arkadaşlarıma teşekkür ederim. Aldığın yavrunun hangi ırka mensup olduğundan emin olmanın tek garantili yolu kronoloji çalışmasıdır. FCI ve KIF ın ülkemize kazandırdıkları ortadadır. Bu konuda çok emekler verilip zorluklar aşıldı. Emeği geçenleri takdir ediyorum. İngiliz poınterin üretim izni verilişini hala noksan değerlendirildiğini düşünüyorum. Umarım bu konuda çalışmalar yapılır.
1970 Antalya (İkamet Eşme/UŞAK) 

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
fcı ve kıf olmazsa olmaz kurumlardır.. kişiler gelir geçer..
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Cengiz AKKIN

• Müdavim Üyemiz
paylaşım için teşekkürler

Cengiz AKKIN
1981-Antalya
 0533 638 7116