Gönderen Konu: Yardım??  (Okunma sayısı 2948 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
Yardım??
« : 05 Ocak 2018, 21:44:50 »
Merhaba değerli Avlak ailesi,Kurhzaar yada drathaar cinsi köpek alma niyetindeyim,
Duyduğum kadarıyla özellikle tavşana avına daha yatkın bir ırkmış,
Tavsiyeniz drathaar mı kurhzaar mı olur?
Halihazırda pointer sahibiyim,bıldırcın avı kapandıktan sonra genelde tavşana bakmayı severim,pointerlerin bazıları tavşana ferma verirken bazıları es geçebilir denilmekte,
Genel olarak pointer ırkı tavşana ferma vermeye yatkınmıdır?
Pointer sahibi arkadaşlardan özellikle bu soruya cevap bekliyorum..
« Son Düzenleme: 05 Ocak 2018, 22:11:43 Gönderen: Atagan YILDIZ »
  • -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

The following users thanked this post: Aydın TOROS

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Yardım??
« Yanıtla #1 : 06 Ocak 2018, 10:27:53 »
 kopay cinsini hiç düşündünmü atagan bey kardeşim,

fermalı dersen sabırla eğilirsen drahtar, daha muhlis karakterde kuzhar çünkü drahtar daha serttir ama zeka olarak sadakat olarak sana aşık ve gözünün içine bakıp sevgi dilenirken seni baştan çıkarır yapmayacağınıda sana yaptırır ısrarcıdır bu köpek ama bir o kadar aksi dik sert dd. kıraldır saydığım üç ırk içerisinde bunların arasında tek geçerim.

1/  dd. kuşçu tavşancı domuzcu vs. her ava gelir yavrudan yetiştirirsen tavukta boğar kedide  kuzu bile avlar bu şerefsiz. iyide bekçilik lisansı verdim hattaki ben :)

2/ dk. tek eksiği domuz yapmaz dd. kadar sert değildir. tavukta boğar kedide ama kuzuya dalanı duymadım. bekçiliği çok çok zayıftır dikkat çekmek için gece ağlamayı sever yaş yavru yada genç farketmez 3 yaştan sonra oturur biraz biraz ağlama uluması.

3/ kopay. kuşçu değildir diğer her avı yapar hem bekçi hem kovucu ama ferma dd. veya dk. gibi olamaz ferma veren bir cins değildir iyi iz sürer ve zekidir, yavrudan yetiştimi bol avla ustalaşıp (gerçi her üçü için geçerli bol av görmesi, ama kaçanı tekrar önüne getirir bu kopay cinsi tavşanı) senden kaçan tavşanı önüne sürer önüne getirip ulumakla havlamak arası bir sesle geliyor bre diye haber verir sana tetik kesmek düşer :)

diğer tecrübeli arkadaşlarımda fikir verecektir elbet sağlıcakla kalınız.

saygılarımla.
« Son Düzenleme: 06 Ocak 2018, 10:34:53 Gönderen: M.Ali AKDAĞCIK »
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #2 : 06 Ocak 2018, 11:54:04 »
kopay cinsini hiç düşündünmü atagan bey kardeşim,

fermalı dersen sabırla eğilirsen drahtar, daha muhlis karakterde kuzhar çünkü drahtar daha serttir ama zeka olarak sadakat olarak sana aşık ve gözünün içine bakıp sevgi dilenirken seni baştan çıkarır yapmayacağınıda sana yaptırır ısrarcıdır bu köpek ama bir o kadar aksi dik sert dd. kıraldır saydığım üç ırk içerisinde bunların arasında tek geçerim.

1/  dd. kuşçu tavşancı domuzcu vs. her ava gelir yavrudan yetiştirirsen tavukta boğar kedide  kuzu bile avlar bu şerefsiz. iyide bekçilik lisansı verdim hattaki ben :)

2/ dk. tek eksiği domuz yapmaz dd. kadar sert değildir. tavukta boğar kedide ama kuzuya dalanı duymadım. bekçiliği çok çok zayıftır dikkat çekmek için gece ağlamayı sever yaş yavru yada genç farketmez 3 yaştan sonra oturur biraz biraz ağlama uluması.

3/ kopay. kuşçu değildir diğer her avı yapar hem bekçi hem kovucu ama ferma dd. veya dk. gibi olamaz ferma veren bir cins değildir iyi iz sürer ve zekidir, yavrudan yetiştimi bol avla ustalaşıp (gerçi her üçü için geçerli bol av görmesi, ama kaçanı tekrar önüne getirir bu kopay cinsi tavşanı) senden kaçan tavşanı önüne sürer önüne getirip ulumakla havlamak arası bir sesle geliyor bre diye haber verir sana tetik kesmek düşer :)

diğer tecrübeli arkadaşlarımda fikir verecektir elbet sağlıcakla kalınız.

saygılarımla.
Sayın @M.Ali AKDAĞCIK abi,açıklamanız için teşekkür ederim,
Halihazırda kopaylarla av yapan arkadaş ekibimiz var,zamanım uymadığı için nadir gidebiliyorum onlarla.Niyetimden geçen tek başıma avlarda fermasıyla tavşan avı yaptıran bir kurhzaar yada drahtaar açıkcası.İlerleyen zamanlarda net bir karar vermek lazım..Saygılar.
  • -Baikal NK 43 E S&S

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 06 Ocak 2018, 12:14:09 »
Atağan abi elindeki pointeri tavşana eğitmeyi dene öncelikle, tavşana ferma veren pointer seterler görüyoruz ama öncelikle köpeğin tecrübe deneyim kazanması lazım.
Drahthaar (continental) çok amaçlı bir av köpeği olduğundan kürklü avlarda daha iyidir, bu işi drahthaarla layıkıyla yapabilirisin, ayrıca aportta ve yaralı iz sürmesindede hizmet eder,
Tavşan avını drahthaarla yapıyorum, merada keklik varsa tavşanıda bulup ferma veriyor, kürklü veya kanatlı olsun merada hangi kokuyu alınca ona yöneliyor, kanatlıya ayrı, kürklüye ferması ayrıdır, yani fermadaki avın tavşanmı kuşmu olduğunu anlayabilirsin,
av kalktığında tüfek patlayıp av vuruluna kadar bekler, tabi bunlar köpeğin eğitimi ve av karakteri ile bağlantılı, kısacası fermalı bir av köpeği ile tavşan avı yapmak istiyorsan çok amaçlı ırklardan seçmelisin, drahthaar biçilmiş kaftan.
Saygılar
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #4 : 06 Ocak 2018, 12:53:36 »
Atagan Bey merhaba.Ben köpek besleyemiyorum bazı sebeplerden dolayı.Gördüğüm bi olayı anlatayım bigün ördeğe gittik bizden 2 dakka ya var ya yok 4 kişilik bir grup gelmiş 1 pointer 3 setter bi tane de drahtar vardı.biraz muhabbet edip ortak bi şekilde girdik su kenarına.setter ve pointer bana biraz kibar köpek gibi geldi bu arada drahtar sazlara bir dalıyor zannedersin domuz çıkacak tank gibi mübarek.neyse biraz ilerledikten sonra çok akıntılı bir yere vardık sazların içinden dişi bi yeşil kalktı vuruldu kuş akıntı sert hızını aldı gidiyor diğer köpekler suyun kenarına yanaşıp yanaşıp geri dönüyor.drahtar o akıntıya rağmen çok güzel bi aport yapıp aldı geldi velhasıl diyeceğim drahtara orada aşık olmuştum haa diğer köpekler aport yapmazmıydı yapardı ama cesaret edemediler.bigün bakmaya başlarsam drahtar alırım benim şahsi düşüncem sağlıcakla
1988-Denizli

The following users thanked this post: Gökhan AKDOĞAN

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 06 Ocak 2018, 13:10:48 »
Tam bir aportcudurlar, drahthaarın sert diye tabir edilmesi avındandır, aksine karakteri uysaldır, itaate yatkın uyumludur, kış köpeğidir, soğuk, kar, buz, çalı diken, sazlık göl gölet ara dersin bodoslama dalar, eğitimi alır uygular asker olur, komando gibi köpek.
Hani her ava muayyer denirya 😊 öyle bir av köpeği.
Nevarki her ırkta olduğu gibi iyisine denk gelesin, soyu sopu av tecrübesi yüksek anne babanın bireylerinden edinince, üzerine doğru eğitim verilince drahthaar olur.
« Son Düzenleme: 06 Ocak 2018, 13:39:33 Gönderen: Hasan AKSU »
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Elver ENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Amaç spor
« Yanıtla #6 : 06 Ocak 2018, 15:09:37 »
Arkadaşta bir drahtar vardı
İsırmadığı sarmadığı köpek kalmadı sattı kurtulduk
Diğer köpekler onun korkusundan kutunun bir tarafında o bir tarafında birde tasmadan bağlı gidiyoruz ava

KARŞIYAKA İZMİR
[email protected]

• YILDIZ SPZ-ME
  • ÖZKANLAR FX17
1976 İZMİR KARŞIYAKA ÖRNEK AVCILAR DERNEĞİ

Çevrimdışı Ümit TOPKAYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • Av varsa avcı olur.
« Yanıtla #7 : 06 Ocak 2018, 18:46:34 »
Abicim dd . ve dk. köpek eğitimi konusunda tecrübesi olan insanların besleyebileceği ırklar.Öyleki avcılık ve koku konusunda laf edenler olursa ayıp ederler.Fermada sabırlı güçlü köpekler.Ama eğitim şart ve iyi bir eğitim.Eğitim derken itaat eğitiminden bahsediyorum.Çünkü safkan bir ırksa zaten avı yapar size itaat etmeyi öğretmek gereklidir.Anlayacağınız acemi adamın işi değiller.Sonra alıyolar eğitme yok ilgi yok köpek kendi için avlanıyo kokuyu aldı mı gidiyo dur yok vur yok sonra elinden çıkarıyolar.E dd veya dk. kötü diye ahkam kesiyolar
Ümit TOPKAYA
1975-Ordu

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 06 Ocak 2018, 19:26:26 »
İyi bir kurzhaar tavsiye ederim her avın ve eğitimin hakkını sonuna kadar verir kurzhaarcıyım ben drahtarlar çok sert köpekler
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #9 : 06 Ocak 2018, 20:18:58 »
Pointerin yanına kurhzaar yada drathaar alıcaz galiba😊
Pointeri elimden çıkarmak istemem açıkçası,bıldırcında güzel avlar yaptırdı.
Önemli olan safkan bir cins bulabilmek..
  • -Baikal NK 43 E S&S

Çevrimdışı İbrahim ONAK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 06 Ocak 2018, 23:34:22 »
Dişi Kurzhaarım vardı benimde. İki yaşına kadar besledim. Silah sesi eğitimi, temel itaat eğitimi, aport, su eğitimi hepsi tamam. Kayınpederimin de kopayı var. İkisi bir arada olmadı. Kopay erkek, dk dişi. İstemeyerek te olsa hiç paraya vermek Zorunda kaldım köpeğimi. Sahibine çok sadıktır. Aşıktır, gözünün içine bakar. Çalı diken dere tepe ne olursa vız gelir.  Kurzhaar candır ;)

VIA_A1_1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1979 Balıkesir

Çevrimdışı Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 12 Ocak 2018, 11:02:31 »
Atagan bey iyi günler, tavsiyem drahthaardır, iyi bir soy geçmişine sahip ve iyi bir eğitimle pointerle yaptığınız bildircin avının alasını yapacaksınız bundan emin olun.

Aşağıdaki topic te Drahthaar sahibi olmayan Emrah beyin, köpek hakkındaki düşüncelerini okuyabilirsiniz.
http://avlakforum.com/frm/index.php?topic=189330.0

Ve facebookta hem pointere hem drahthaarı olan bir arkadaş bir bir video eklemiş altınada şunu yazmış; (Drahthaarı için) Sana söylediğim bütün laflar için özür diliyorum.
Videoyu kısaca anlatayım iki köpekte yonca merasında bildircin yürümüş pointer bir kaç yokluyor sonra aldırış etmiyor ama drahthaar kokuya yapışıp  uzun bir iz takibinden sonra bildircini kaldırıyor.

Tavşanı hayli hayli yapar orasını yazmıyorum bile :D

Takdir sizin.
« Son Düzenleme: 12 Ocak 2018, 11:55:24 Gönderen: Gökhan AKDOĞAN »
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

Çevrimdışı Ziya ÖZCAN 66

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 12 Ocak 2018, 11:13:25 »
bir kere d.d. besler ve iyi eğitirseniz asla vazgeçemezsiniz. 9 yıl önce ilk d.d. aldığımda şüpheyle bakıyordum acaba ferma verirmi, avı yermi gibisinden. çok güzel iz sürüyor özellikle yaralı tavşan, kanat kırma keklik vss. anlatılmaz yaşanır.
sahibini çok kıskanıyor, ava gitmek için ölüyör resmen. evet araması sert ama izi bulup ta kokuya girdiği zaman fermasıda sağlam.
eğitim şart.
Ziya ÖZCAN
1979 YOZGAT

Çevrimdışı Emrah AKTAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #13 : 12 Ocak 2018, 11:34:58 »
Merhabalar,

Ben kendim dk cıyım dk öneririm iz takibi ferma aport uysallık ne arasanız var dd yi de tercih edebilirdim ama sakalı ve avlanma stili bana hoş gelmiyor :) fermalı köpeklerle tavşan avı yapıcaksanız bu iki köpek biçilmiş kaftan iyice araştırıp sizin karakterinize avlanma stilinize hangisi uyarsa onu alın derim ben tabi almak istediğiniz köpeği soyu sağlam olmalı pişman olmazsınız
Saygılar.
  • Üzümlü Yarı Otomatik 4+1
  • Kurzhaar/Barut
  • Kurzhaar/Eva
1991-Kütahya

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #14 : 12 Ocak 2018, 14:39:28 »
Tavşan ve keklik avı kapanışında beslediğim pointer 3 tane tavşan kaldırdı,ferma verdi.Bu beni çok mutlu etti açıkcası,ferması bıldırcına yada kekliğe verdiği ferma gibi değil,ama gayet net bir duruşu var.
Ara ara tavşan postuyla eğitim yaptırıyorum.
Bu arada sezon kapanışı gerçekten müthişti,lakin kendimi 2017 yılının karavanacısı ilan ediyorum😊
  • -Baikal NK 43 E S&S

The following users thanked this post: Emrah AKTAŞ