Gönderen Konu: 5 Aylik Baba Kurzhaar Anne Pointer. Ustaların Yorum ve Bilgilerini Bekliyorum.  (Okunma sayısı 2288 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökhan ÖZDEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Köpeğim 5 aylık kendi tanıdığım birinden bakamadığı için almıştım 2 ay oldu. Ferma çubuğuna tepkisi sadece peşinde koşturuyoruz ferma göremedim.  Aportu öğrendi. Ancak culluk kanadını koklatip görebileceği tarafa bir iki metre ileri doğru atıyorum gidiyor attığım yerin etrafını arıyor biraz ama kanadı bulamıyor bu kafama takılıyor. Resminide ekliyorum. Acaba daha erkenmi diyorum yoksa kırma olduğundan mi sıkıntı? Benim için av yapması öncelikli tabiki.

http://ibb.co/nFWfnR
http://ibb.co/mETAnR
  • Delta FRR 4001
1992 Zonguldak

Çevrimdışı Akif ARSLAN

• AvlakForum Üye
  • *
Benim araştırdığım ve edindiğim tecrübelerden çubukla eğitimin çok sağlıklı bir çalışma olmadığını düşünüyorum. Köpeği kuşu görerek bulmaya veya aramaya yönlendiriyor. Kokuya ağırlık vermeden görerek bulmaya çalışabiliyor. Ben kendi köpeğime nadiren yaptırmaya çalışmıştım zamanında ama bir kere bile ferma vermemişti. Ama merada ferma konusunda hiç sorun yaşamadım.
Akif ARSLAN
1980 KARAMAN

• AvlakForum Üye
  • *
Verdiğiniz cevap için teşekkür ederim. Canlı bıldırcınla yakalatmadan çalışma yapsam faydası olur mu acaba?
  • Delta FRR 4001
1992 Zonguldak

Çevrimdışı Emrah AKTAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
Cubukla ferma eğitimi vermeyin görsel ferma vermeye alışır ferma içgüdüsel bişey zaten siz itaat eğitimlerini ve aportu öğretin sonrası bol bol ava çıkarın istediğinizi yapıcaktır.
  • Üzümlü Yarı Otomatik 4+1
  • Kurzhaar/Barut
  • Kurzhaar/Eva
1991-Kütahya

The following users thanked this post: Ahmet VURAL, Gökhan ÖZDEMİR

Çevrimdışı Akif ARSLAN

• AvlakForum Üye
  • *
Doğal olmayan hiç bir şey fayda vermeyecektir. Av ile alakalı bir çalışma yapmaya gerek yok. Emrah Bey'in dediği gibi ilk etapta itaat eğitimi ve mümkünse zorunlu aport eğitimi tek başına yeterli. Geri kalanı içgüdüsel şeyler zaten. Kanında avcılık varsa kendiliğinden ortaya çıkacaktır ferması, gezmesi,bulması..
Akif ARSLAN
1980 KARAMAN

The following users thanked this post: Emrah AKTAŞ, Gökhan ÖZDEMİR

Çevrimdışı Cenk KÖMÜRCÜ

• AvlakForum Üye
  • *
Temel itaat ve aport eğitiminden başka bir eğitim vermeye gerek yok. Hiçbir köpeğime çubukla ferma eğitimi vermedim hepside avda          fermalarını verdi. Bi dalacak iki dalacak sonrasında oturacaktır, onuda bıldırcın zamanında çözer. İlla ki yapacağım derseniz de  5-6 günde bir yapın,diğer arkadaşlarında belirttiği gibi görsele alışmasın.

Saygılar
Cenk Kömürcü 1971
Fethiye / Göcek
ARH(-)

The following users thanked this post: Gökhan ÖZDEMİR

Çevrimdışı Murat DİKMETAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
Gökhan bey arkadaşım bu sezon yavrusu var elinde 3 aylıkken kanada ferma işini iki sefer denediğini lakin hiçbir şekilde durmadığını ama şuanda 7,5 aylık civarı olması lazım kokuya afedersiniz kazık yutmuş gibi durduğunu söyledi . Canlı avda deneyin bence bir sefer . Hatta şöyle söylim kokuya duran köpeğe iki hafta kadar önce tekrar kanat ferma olayını denemiş hiç durmamış ferma .

Ben köpek bakamıyorum ama arkadaşımla sürekli muhabbet ederiz : Onun dediği bir şey var tam öyle demim de :D ''Kanın da varsa her şekilde yapar ''. Bu yavrusundan önce bir seteri daha vardı . Köpeği kanada ferma  vermesine rağmen avda ferma vermediğini söyledi . O yüzden 3 aylık civarı iken enik bir veya iki kez gösterir başka göstermez .
  • Huğlu 202B
  • Winchester SXP
1983 - Fatsa

• AvlakForum Üye
  • *
İnşallah öyle olmasını olması umuyorum bende. Bende bir kaç kez denedim zaten kanatla üzerine gitmedim. Zaman gösterecek artık bakalım.Birde görmek amaçlı canlı avla denemeyi düşünüyorum.

Cevaplar için teşekkür ederim..
  • Delta FRR 4001
1992 Zonguldak

Çevrimdışı Mustafa GÜRKAN 35

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Gökhan Kardeşim Merhaba

Ferma eğitimi aksatılamaz, boş geçilemez. Avda öğnenir derseniz. Yanılırsınız.

Fakat fermadan önce silah sesi eğitimi vermelisiniz. Burada fazla anlatamayacağım ama bu konuyu üşenmeden biraz araştırın derim. Çünkü sesten ürken hayvan ile fermalı av yapamazsınız.

Silah sesinden sonra ferma eğitimi başlamalı. Bu arada silah sesi eğitimine de devam edilmeli. Zaman zaman fırsat buldukça su eğitimine başlanmalı.

Ferma eğitimini köpeğiniz aç iken onu yorana kadar devam etmelisiniz. Yorulmaya başlayınca yavaş yavaş fermaya gelmeye başlayacaktır.

Ferma ipi görülmeyecek şekilde olta misinasından (mümkünse fluoracarbon) seçmelisiniz. Ferma sopası (ben kısa olta kamışı kullanıyorum) kol vücut ölçünüze göre 1-2,5 metre olabilir.

Ferma materyali, köpeği hangi avda kullanacaksanız o hayvanın tüyleri, kanatları, ayakları gibi o av hayvanına özgü kokuları içeren kendi yaptığınız bir materyal olmalı. Ferma çalışmasında köpeğin ağızlaması pek istenmese de az da olsa köpeği hırslandırmak için zaman zaman tutmasına izin vermelisiniz. (bir çalışma setinde 1-2 kez)

Vaktiniz varsa sabah ve akşam 2 kez, yok ise günde bir defa maksimimum 20 dakika çalıştırın. Köpeğiniz aktif ve kolay yorulmayan bir yavru ise yorulana kadar devam edin.

bu eğitimleri her gün yaparak yumuşak bir şekilde aport eğitimine yavaş yavaş geçiş yapmanız gerekiyor.

Köpeğinizle ne kadar ilgilenebilirseniz o da o kadar size yardımcı olacaktır. Ama eğitimde en önemli yaklaşım (bence) köpeğinizin psikolojisini iyi anlamak. Her insan gibi her köpeğinde farklı bir davranışsal yapısı vardır. Örneğin dişi pointer yavsununa daha yumuşak yaklaşarak daha iyi sonuç almak mümkün iken erkek kurzhaar a daha baskıcı, zaman zaman eğitim tasması kullanarak eğitim vermek faydalı oluyor.

Mesela bendeki pointer ne kadar yumuşak itaat ferma aport  eğitimi verirsem o kadar iyi sonuç aldığımı gördüm. Ancak dişi kurzhaar  yavrumda eğitim tasması ile komutları daha iyi kabul ettirebildim.

Ancak köpek eğitimi minimum 2 yıl süren zorlu bir süreç. Avcı eğer bu sürede sıkılmaz ve eğitimin hakkını verebilirse köpeğimiz de aynı ölçüde karşılık verecektir.

Saygılar/Sevgiler
  • FABARM XLR 71 cm
  • HUĞLU 103CE 71 cm
  • English Pointer
1973 - İzmir

• AvlakForum Üye
  • *
Cevabın için teşekkür ederim Mustafa abi. Benim kopegimde disi.Silah sesine alıştırdım bi kaç kerede kendimle beraber suya girmesini sağladım bu konularda sıkıntısı yok. Ferma eğitimi konusunda bir kaç kez denedim oltayla ancak bi süre sonra sıkılıp bıraktı bende burda yardım almaya çalışıyorum inşallah zamanla iyi olur.
 Birde fotoğrafina bakarak neler söyleyebiliriz kurzhaar pointer kirmasi olmasından dolayı yani. Çünkü annesini ben görmedim sadece pointer olduğunu söyledi aldığım kişi.
  • Delta FRR 4001
1992 Zonguldak

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Kırılmış soylarda genellikle verim alınamıyor. Hevesini de kırmak istemem ama ...

Aslında top sende. Av yapmasa da bu köpeğe uzun yıllar ben bakarım, evimde hayvan bir dostum olur diyorsan uğraşmaya değer. Kendi adıma hiç bir köpekte beklentiyi fazla yüksek tutmamak gerektiğine inanırım. Av arkadaşımız olan köpekte benim için iki kriter var önemli olan. Benim bulamadığım-göremediğim avı bulsun, vurulan avı bulup getirsin bence yeterli. Hiç birimiz profesyonel eğitici değiliz sonuçta.

Uzun eğitim döneminden sonra istenilen ustalığa ulaşamayan bu av arkadaşlarımız genellikle bir av günü sonunda bir yerlere bırakılıyor. Yıllarca sevilmiş, üzerine titrenmiş, bakılmış, yedirilmiş, aşıları yaptırılmış mesai harcanmış olan siz olsanız ve sizi hiç anlayamadığınız bir nedenle aç-bilaç bir yerlere bıraksalar nasıl hissedersiniz. O yüzden köpek edinmek, tüm sonuçları gözeterek alınması gereken bir karar değil mi ?

Saygılar/Sevgiler

• FABARM XLR 71 cm
  • HUĞLU 103CE 71 cm
  • English Pointer
1973 - İzmir

• AvlakForum Üye
  • *
 Bende sizin gibi düşünüyorum. Bırakmak terk etmek kesinlikle yapamayacagim birsey  zaten av yapmasa bile bakmaya devam ederim. Dediğiniz gibi avı bulup getirmesi yeterli zaten inşallah bunları yaparsa daha iyı olur tabi ki.
  • Delta FRR 4001
1992 Zonguldak

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Bu arada tüm yazdıklarım fermalı kuççu köpekleri kapsıyor. Ben memeli avını pek tercih etmediğim için o türlerin eğitimini pek bilmem. Ancak şunu eklemeyi unutmuşum. Görsel ferma eğitimi fazla da uzatılmamalı, otluk ilişkenli meralarda av hayvanı saklanarak konu komut gelişimi de sağlanmalı   

iyi akşamlar
  • FABARM XLR 71 cm
  • HUĞLU 103CE 71 cm
  • English Pointer
1973 - İzmir