Gönderen Konu: 2. EL Tüfek başka bir şehirden nasıl alınır.  (Okunma sayısı 114939 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ferhat TONGUR

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: 2. EL Tüfek başka bir şehirden nasıl alınır.
« Yanıtla #25 : 12 Şubat 2010, 23:11:49 »
Eğer karşılıklı verme durumu yoksa noterden vekalet vermesi gerekir. Tüfeği satacak olan kişi, alacak olanın  herhangi bir arkadaşına veya yakınına satış için Noterden vekalet verecek ve bu belgeyi alıcını adresine yollayacak. Alıcıda vekalet verilen kişiyle beraber gidip tüfeği Emniyet müdürlüğünde kendine üstüne işletecek
sayın mehmet karay abim biz senin dedigin gibi yaptık ama emniyet noterde satış yapmamızı istiyor syg
Ferhat TONGUR
1976 ADIYAMAN artı almanya mannheimdan---herkese verilecek bir cevabım vardır lakin önce adama bakarım adam mı diye yada lafa bakarım laf mı diye

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #26 : 05 Aralık 2010, 17:14:16 »
vekalet işlemide suistimale açık bir konu gerçekten. biz tamam avcıyız ve aldığımız tüfeğin kesinlikle ruhsata işlenmesini isteriz ama ya alan kişi siz vekaleti tüfeği gönderdiniz satışı yapamadı yada yapmadı ve tüfek hala resmen sizin olarak görünüyor ama tüfek ortada yok ve ruhsat yeniletmek isteseniz sizden bütün tüfeklerinizi isteyecekler ve eksik tüfek olduğu için ruhsatınızı bile yenileyemeyeceksiniz. bu çok kötü bir durum olur. bununda önüne geçmek için sanırım noter satışı yada yada emniyet müdürlüğünde yapılması istiniyor  eğer osman abinin dediği gibiyse daha kolay olur.
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2010, 17:16:03 Gönderen: Abdullah GÜLTEPE »
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

Çevrimdışı Osman ALP

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #27 : 07 Aralık 2010, 14:52:21 »
Sevgili Dostlar;
Tüfeği alacak olan kişi güvendiği birinin (eşi, Kardeşi, arkadaşı vb.) kimlik fotokopisini satıcıya gönderir. Satıcı o kişiye noterden vekalet verir. Vekaleti ve Ruhsat fotokopisini alıcıya gönderir. Alıcı vekille ve Ruhsat Fotokopisiyle birlikte bağlı bulunduğu emniyete gider ve karşılıklı imzalar atılır. Daha sonra alıcı kişinin bağlı bulunduğu emniyet satıcının bulunduğu emniyete yazı yazar ve silahın satıcının ruhsatından düşümünü ister. Cevap geldikten sonra da yeni tüfeği alıcının ruhsatına işler.
Ben daha önce bu tür alım ve satışlar yaptım. İş bilmeyen bir memurla karşılaşırsanız güçlük çıkarabilir. Bu durumda hemen bulunduğunuz yerim mülki amirine Kaymakam veya Emniyettten sorumlu Vali Yardımcısına bir dilekçeyle müracaat edin. Mutlaka sorununuz çözülecektir.
Vekaletnamede hangi hususlar belirtilecek? Silah marka, seri no v.s. ayrıca DEVİR edebilir mi? yoksa SATIŞ yababilir mi yazacak?
Osman ALP
16.11.1970 - İZMİR
Browning Auto5, Sauer Beretta s56, Remington 1187 Special Purpose, Remington Model 11, Remington 870 Express Combo, JP Sauer&Sohn Royal Çifte, Üzümlü Koop. Poze, Retay Masai Mara, Derya MK-12, Rubans Anglais Dolma Çifte

Çevrimdışı Hayati ÜNER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 07 Aralık 2010, 15:06:10 »
Ben de aldim aynen ALkan Yoksulun yaptigi gibi hic bir problem olmadi.
Hayati ÜNER
1970 Pamucakkoyu - Kuyucak - Pamukoren AYDIN       Ikamet: Eindhoven HOLLANDA

hakantaylan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : 31 Aralık 2010, 12:26:29 »
evet en doğrusu noterden vekaletname göndermek.

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #30 : 01 Ocak 2011, 12:37:46 »
Emniyet Genel Müdürlüğümüze 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında göndermiş olduğunuz, Bilgi Edinme başvurunuz incelenmiş olup;

Talebinizle ilgili olarak; 2521 sayılı Avda ve Sporda Kullanılan Tüfekler, Nişan Tabancaları ve Av Bıçaklarının Yapımı, Alımı, Satımı ve Bulundurulmasına Dair Kanun’un uygulanmasına ilişkin Yönetmelik’in 12’nci maddesi; bu yönetmelik hükümlerine göre av tezkeresi veya av tüfeği sahipliği belgesi alan kişilerin bu belgelerde kayıtlı yivsiz av tüfeklerini ancak, av tezkeresi veya yivsiz tüfek sahipliği belgesi olan kişilere satabileceği veya hibe yoluyla devredebileceği, devreden ve devralan kişilerin en geç bir ay içinde av tezkeresi veya belge aldıkları makamlara başvurarak devrettikleri tüfeği belgelerinden sildirmek ve devraldıkları tüfeği belgelerine işletmek zorunda oldukları kişiler arasında bu şekilde yapılan devir işlemlerinde başkaca belge aranmayacağı belirtilmektedir.

Yivsiz tüfeği devir eden ve devir alan şahısların farklı şehirlerde ikamet etmeleri durumunda, devir işlemlerinin noter huzurunda gerçekleştirilmesi gerekmektedir.10/12/2010

• baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #31 : 01 Ocak 2011, 12:39:11 »
yani buda demek oluyorki alıcı veya satıcı diğer kişinin bulunduğu yere yada ortak bir noktada notere gitmeleri gerekmekte.
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212

Çevrimdışı Halil ÖZÇÖMLEKÇİ

• Free Üye
  • *
  • Dostça Alışverişin Adresi www.halilav.com
    • Halil Av, Balık ve Kamp Malzemeleri
« Yanıtla #32 : 16 Ocak 2011, 00:22:06 »
Sevgili Dostlar;
Tüfeği alacak olan kişi güvendiği birinin (eşi, Kardeşi, arkadaşı vb.) kimlik fotokopisini satıcıya gönderir. Satıcı o kişiye noterden vekalet verir. Vekaleti ve Ruhsat fotokopisini alıcıya gönderir. Alıcı vekille ve Ruhsat Fotokopisiyle birlikte bağlı bulunduğu emniyete gider ve karşılıklı imzalar atılır. Daha sonra alıcı kişinin bağlı bulunduğu emniyet satıcının bulunduğu emniyete yazı yazar ve silahın satıcının ruhsatından düşümünü ister. Cevap geldikten sonra da yeni tüfeği alıcının ruhsatına işler.
Ben daha önce bu tür alım ve satışlar yaptım. İş bilmeyen bir memurla karşılaşırsanız güçlük çıkarabilir. Bu durumda hemen bulunduğunuz yerim mülki amirine Kaymakam veya Emniyettten sorumlu Vali Yardımcısına bir dilekçeyle müracaat edin. Mutlaka sorununuz çözülecektir.

satış tam olarak bu şekilde yapılmaktadır
Halil ÖZÇÖLMEKCİ
Halil Av, Balık ve Kamp Malzemeleri
www.halilav.com
0544 626 2944

Çevrimdışı Harun KARACA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #33 : 21 Ocak 2011, 15:33:13 »
başka şehirden alım satım arkadaşların  belirttiği gibi noter vekaletiyle mümkün.benim eklemek istediğim..NOTER MASRAFI  belirtildiği gibi 20 tl değil  42  tl,,,,,  alıp satan arkadaşlar bu hususu dikkate alıp  hareket ederlerse daha az  yanılma vede anlaşmazlık çıkar diye düşünüyorum,,,,,,bilmem haksızmıyım,,,,son sözüm  35 000 tl.lik bir aracın alım-satım noter masrafı 75 tl olurken  450 tl lik sıradan bir avtüfeğinin noter masrafı 42 lira olurmu,,,,,,,,cevebını siz verin,,,,,,teşekkürler,,,,
Harun KARACA
1969-Konya

Çevrimdışı Cüneyt ALPER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #34 : 05 Mart 2011, 10:32:24 »
Güzel yurdumda standart bir prosedür yok maalesef :( her şubede farklı bir uygulama var ve siz ne kadar "bak böyle değil şöyleymiş" desenizde karşındaki kişi sanırım kamu personeli olma avantajını kullanıyo ve sizi susturuyo.
Şehir dışına silah satışım hiç olmadı ancak şehir içi bol bol alım satım yaptım. Alıyosam kendi şubeme, satıyosam alıcının şubesine gidip memur arkadaşların huzurunda gerekli dilekçeleri yazıp, imzalayıp işlemimizi yaptık.
Geçen ilk defa farklı bir uygulama ile karşıkarşıya kaldım bende bunu paylaşayım sizlerle.
Tüfeğimi gene aynı il içinde bir arkadaşa devrediyorum, arkadaşın şubesine gittik dilekçeleri yazdık ben "tüfeği kontrol edecekmisiniz" diyip çantayı uzatınca memur arkadaş "sizin şubenizden evrakları isteteceğiz geldiğinde noter satışı yapıp öyle geleceksiniz" dedi. Bugüne kadar böyle bir prosedürle karşılaşmadığımı ve sürekli işleyen prosedürü söylediğimde komserimde bana biraz ters ters bakıp "bunu sağda solda söyosunuz birde, hep hatalı işlem yapmışsınız" dedi :) neden satış prosedürü her yerde ayrı ayrı işliyor? neden bir standart yok? Düşünsenize aynı işi farklı noktalardan yaparken daima ve tekrar tekrar sürecin nasıl işlediğini sormak, her farklı yer için yeniden öğrenmek zorundasınız. Söylenecek çok fazla bişi yok.
Onun için yukardaki yazılarda herkezin kendi yaşadığı işlemin doğruluğunu diretip savunması ve başkasının yaşadığının yanlış olduğunu düşünmesi gayet normal bence, Memeleketimizde prosedürler malesef her yerde aynı işlemiyor.
Cüneyt ALPER
1972 istanbul

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #35 : 12 Mart 2011, 21:52:12 »
vekaletle, yada kendi gitmeden başka bir ildeki arkadaşına tüfeğini satıp devrini yapan yada yaptırana helal olsun,
burada kendinizi assanız bile yapmazlar nedenmi YASSAĞ HEMŞERİM YASSAĞ, mail attık yok,Ankara emniyet genel müdürlüğüne sordurduk yok yokda yok o yüzden bu işi yapan yada yaptırana helal olsun diyorum başkada bir şey demiyorum.
  • Falcor 958 (Robust) (Poze) (70)
  • Vursan 92 A Europa (65)
  • Vursan 92 A Europa (71)
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)
Emin OLGAÇ B Rh (+)  1967 TEİAŞ/MARDİN  

Çevrimdışı İlyas ISI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #36 : 12 Mart 2011, 21:54:39 »
VALLA EMİN ABİ TAMDA DEDİĞİN GİBİ YAPTIM..ÇATÜS TÜFEĞİMİ İZMİRE DEDİĞİN USÜLLE SATTIM...
ER MEYDANINDA,KILIÇ ARKADAN SALLANILMAZ
İlyas ISI Kırıkkale -keskin
Kan ve kemik tüm insanlarda bulunur ; Farklı olan yürek ve niyettir...
0545 768 64 63

ethem erciyes

• Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : 28 Temmuz 2011, 15:21:35 »
Prosedürü uzun olduğundan ata marka otomatik tüfeğimi satamadım il içinde satmak en kolay yöntem selamlar

Çevrimdışı Hakan DEMİRCAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #38 : 10 Ağustos 2011, 09:45:54 »
Selamlar,
Değişen bir mevzuyu paylaşmakta yarar gördüm. Artık başka bir şehire tüfek satıldığında vekaletle çözüm kalkmış durumda. 2 ay önce Emniyet Genel Müdürlüğü yeni bir genelge yayınlamış, artık başka şehirdeki birine tüfek satıldığında tüfeği satan kişi ruhsatını aldığı birime başvurarak tüfeği sattığını belirterek tek taraflı devir sözleşmesi hazırlatıyor, ilgili birim formu doldurarak imza altına alıyor ve ruhsattan tüfeğin düşümünü gerçekleştiriyor. Sonra siz formu ve düşümü yapılmış ruhsat fotokopinizi tüfeği sattığınız şahsa gönderiyorsunuz, o kişide bağlı olduğu ruhsat birimine başvurarark işlemi takip ediyor. Sonrası iligili birimler arası dosya ve evrak paylaşımı vs.
TRABZON / 1975

Çevrimdışı Y.Emre TOK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #39 : 12 Ekim 2011, 15:54:33 »
merhaba arkadaşlar sevgili hakan arkadaşımızın söyledii uygulama olsa çok güzel olacaktı.
ancak bu sabah yenilediğim yivsiz av tüfek ruhsatnamesini almak için gittiğim ilçe emn.müd. lüğü yetkililerini durumu arz ettim onlar daha kendilerine böyle bir yazının gelmediğini ancak yeni bir düzenlemenin tasarı aşamasında olduğunu ;noter satışının ise su istimallere açık olduğundan tehlike arz edeceğini belirttiler.yani en sağlamı tüfeği alacak arkadaşın ruhsat büro sunda gerekli işlemlerin başlatılması yönünde olduğunu tekrar telkin ettiler

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #40 : 18 Ekim 2011, 21:17:16 »
her nasıl olacaksa tüm türkiyede aynı olsun bir memleket vekaletle yaparken öbürü yassağ hemşerim olmaz diyordu adamına göre muamele devri kapansın eşitlik olsunda nasıl olursa olsun...
  • Falcor 958 (Robust) (Poze) (70)
  • Vursan 92 A Europa (65)
  • Vursan 92 A Europa (71)
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)
Emin OLGAÇ B Rh (+)  1967 TEİAŞ/MARDİN  

Çevrimdışı İmren SAZAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #41 : 03 Aralık 2011, 05:52:00 »
Selamlar,
Değişen bir mevzuyu paylaşmakta yarar gördüm. Artık başka bir şehire tüfek satıldığında vekaletle çözüm kalkmış durumda. 2 ay önce Emniyet Genel Müdürlüğü yeni bir genelge yayınlamış, artık başka şehirdeki birine tüfek satıldığında tüfeği satan kişi ruhsatını aldığı birime başvurarak tüfeği sattığını belirterek tek taraflı devir sözleşmesi hazırlatıyor, ilgili birim formu doldurarak imza altına alıyor ve ruhsattan tüfeğin düşümünü gerçekleştiriyor. Sonra siz formu ve düşümü yapılmış ruhsat fotokopinizi tüfeği sattığınız şahsa gönderiyorsunuz, o kişide bağlı olduğu ruhsat birimine başvurarark işlemi takip ediyor. Sonrası iligili birimler arası dosya ve evrak paylaşımı vs.

bu şekilde tüfek alım satımı yapan varmı?
Mersin/Mut

Çevrimdışı Kadir KAAN

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #42 : 07 Aralık 2011, 18:23:05 »
Selamlar,
peki ben ruhsatı izmirden aldım halen günü var. Fakat şu an karabükde bulunuyorum. Karabük deki polis izmirden verilen ruhsattaki tüfeğin düşümünü nasıl yapsın.
Bu işin doğrusu şu şekilde olabilir. Alıcı şahıs satınalma belgesi çıkartırsa direk kendisine satış yapılır ve satış belgesinde satınalma belgesinden bahsedilir.
Kadir KAAN
1970 Çivril-DENİZLİ-İZMİR

Çevrimdışı Sinan ÖKTEM

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #43 : 08 Şubat 2012, 14:43:55 »
emin bey ,içişleri bakanlığının ,emniyet genel müdürlüğüne göndermiş olduğu yazıvar.fakat çok uzun bana fax no verirseniz size gönderebilirim. selamlar.
Sinan ÖKTEM
1957 İNEGÖL

Çevrimdışı Onur SİLEK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #44 : 13 Mart 2012, 04:22:55 »
öncelikle herkese selamlar,
her il ve her ilçe ayrı uygulama yapabiliyormuş bunu öğrendim,
ilk olarak bağlı olduğunuz il-ilçe neyse, gidip uygulamanın nasıl olduğunuzu öğrenmek lazım.
istanbul k.çekmece emniyet müdürlüğünde aralık 2011 de samsun dan aldığım tüfeğimin işlemlerini anlatayım.
samsun da ki tüfek sahibi istanbul da yaşayan yeğenine,
noterden "tüfeğimi istediği kişiye satabilir-devredebilir" diye vekaletle beraber,
ruhsat fotokopisini ve tüfeği gönderdi.
ben vekili alıp, k.çekmece silah ruhsat bölümüne gittik.
memur bize devir sözleşmesi yaptı, vekaletname, tüfek ruhsat fotokopisi ve benim evraklarımla beraber dosyaladı.
bizim işimiz bitti, ben tüfeği alıp parasını teslim ettim.
iller arasında ki yazışmalar 2 ay sürdü, tüfek ruhsatıma işlendi.
süründürdüler yani beni, çok uğraştırdılar umarım yapacak arkadaşlara daha kolaylık sağlarlar.
saygılar 
1981/keşan
istanbul-sefaköy

“Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir.
Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir"
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı Osman LİMAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #45 : 06 Mayıs 2012, 23:06:56 »
bütün avcı ve site üyesi arkadaşlara selamlar. değerli arkadaşlar kısa  bir süre sayılır bu siteye üyeyim. genelde mesajları okuyup şöyle bi bakıp çıkıyorum. bu işi bilen arkadaşlara bir sorum olacak ihaleden alınan tüfek noter satışıyla direk devir edilebilir mi?
nedenine gelince bir arkadaş istanbul  da  ihaleden tüfek satın alır bende istanbul dayım ancak arkadaş uşaklı şimdi tüfeğin uşak a gidip gelmesi yazışması uzun ve prosedür gibi geliyor.bu  konuda bilgisi olan arkadaşlarla bilgi paylaşımı uygun olur.
  • Huğlu 401 b
  • Sarsılmaz charles daly
  • Vursan 92a
  • Drahtar (dişi),pointer(erkek)
Osman LİMAN
1980 Karaman
Artık ANAMUR...

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #46 : 07 Mayıs 2012, 16:58:44 »
Tüfeği ihaleden alan arkadaşınız üzerine kayıt ettirmiş mi? Bu arkadaş tüfek satışı yapma yetkisi olan biri(bayii, satıcı) mı? Eğer satıcı bayii ise yeni tüfek alır gibi alırsınız. Yani size fatura kesebilen bayii ise böyle biliyorum. Bu işi yapan sitemiz üyesi Halil Karadeniz iyi bilebileceklerden biridir.

Eğer arkadaşınız tüfek satıcısı değil ama ihaleden alıp ruhsatına işletmişse ve size satması için gerekli işlemleri öğrenmek için önereceğim yol şudur; bağlı olduğunuz ilçe emniyet müdürlüğü ruhsat bölümüne giderek veya telefonla sorun. Buradan öneriler çok önemli değil. İşinizi yapacak ruhsat büro memuru ne diyecekse odur.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Osman LİMAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #47 : 08 Mayıs 2012, 01:18:39 »
selam tüfeği alan arkadaş bayi değil av tezkeresi olan bir arkadaş ihaleden aldığı tüfeği kendi ruhsatına kayıt ettirmeden satışın söz  konusu olup olmayacağını merak etmiştim. çünkü tüfek uşak a gidecek orada ruhsata işlenecek tekrar istanbula gelecek. ya ne kadar bürokrasi bu. bu süreci sonuna kadar devam ettirip inşallah tüfeğime kavuşacağım.ve başımdan geçenleri burada paylaşacağım saygılar..
  • Huğlu 401 b
  • Sarsılmaz charles daly
  • Vursan 92a
  • Drahtar (dişi),pointer(erkek)
Osman LİMAN
1980 Karaman
Artık ANAMUR...

Çevrimdışı Gürhan KÖMÜRCÜ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #48 : 13 Mayıs 2012, 19:17:59 »
av sitelerinden bir silahı göze kestirdim. Mamak emniyete gidip sordum şehir dışından ruhsata kayıtlı bir silahı almam için ne gerekiyor diye.
verilen cevap şu bize müracaat ediyorsun sizi kaymakamlığa noter sistek belgesi için gönderiyoruz. o noter istek belgesi ile silahın bulunduğu yerden notere gidip alışı gerçekleştirip geliyorsunuz.
İkinci kolay olan yol ise satıvcı silah ile birlikte buraya gelsin beş dakikada yapalım.
 yani satıcının yol parasını verip getirtmek daha kolay gibi anlaşıla bilirse tabii yoksa tüfek bayağı pahalıya geliyor.
Gürhan KÖMÜRCÜ
1971 ANKARA

Çevrimdışı Gürhan KÖMÜRCÜ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #49 : 13 Mayıs 2012, 19:20:12 »
büyük ihtimalle noter istek belgesinde silahla ilgili bilgiler de yer alması gerekiyordur. yoksa istek belgesi niye düzenlenir akıl erdiremedim
Gürhan KÖMÜRCÜ
1971 ANKARA