Gönderen Konu: 2. EL Tüfek başka bir şehirden nasıl alınır.  (Okunma sayısı 115068 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mert KURT

• AvlakForum Üye
  • *
  • avcı
2. EL Tüfek başka bir şehirden nasıl alınır.
« : 23 Şubat 2008, 14:07:27 »
2. El tüfek başka sehirden nasıl alınır.

Alacak kişi tüfeeğin satıldığı şehire gidipte işlemleri oradamı gerçekleştirir yoksa
Satıcı alıcının bulnduğu şehre gelerk işlemler alıcının bulnduğu şeğirdemi gerçekleşir.
Lütfen bu konuda bilgiisi olan arkadaşlar yorum yazsın lütfen.
Mert KURT
1982 İSTANBUL O Rh+

Çevrimdışı Mert KURT

• AvlakForum Üye
  • *
  • avcı
Ynt: 2. EL Tüfek başka bir şehirden nasıl alınır.
« Yanıtla #1 : 23 Şubat 2008, 14:20:56 »
Mustafa bey cevabınız için teşekürler. yazışma ile nasıl haledebilirim bu konuyu bana biraz açıklayabilirmisiniz.
Mert KURT
1982 İSTANBUL O Rh+

Çevrimdışı Mert KURT

• AvlakForum Üye
  • *
  • avcı
« Yanıtla #2 : 23 Şubat 2008, 14:23:22 »
birde öyle bpolis nerden bulacaz  biz normal şartlarda nasıl yapmamız gerek onu araştırıyorum
Mert KURT
1982 İSTANBUL O Rh+

Çevrimdışı Mert KURT

• AvlakForum Üye
  • *
  • avcı
« Yanıtla #3 : 23 Şubat 2008, 23:45:10 »
Mustafa bey en iyisi dediğinize göre tüfeği satan kişi alıcının bulunduğu şehre gelerek tüfeği devretmesi zannediyorum.
teşekürler.
Mert KURT
1982 İSTANBUL O Rh+

Çevrimdışı Savaş ÇETİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 24 Şubat 2008, 00:09:55 »
mert kardeş satış sözleşmesini polisin yanında imzalıyorsun evrakı kargoyla aldığın şehre yolluyorsun satan vatandaş bağlı olduğu ruhsat servisinde sözleşmeyi imzalıyor ve senin polisi tel ile aryor evrakı sana kargo yapıyor daha sonra silahın dosyasını yolluyor ve işin bitiyor bayaa zahmetli bir iş anlıyacağın selamlar

Bu şekilde Polis Memurunun işi yapacağını zannetmiyorum. Çünkü bu iş suistmale çok açık olur ve yapan memurda suçlu duruma düşebilir. Mesela ben sahte imzalı bir belgeyle gidip başkasını tüfeğini üzerime alabilirim. Ortaya çıkar elbet ama olamayacak bir yöntem bence.

Eğer karşılıklı verme durumu yoksa noterden vekalet vermesi gerekirmiş. Tüfeği satacak olan kişi, alacak olanın şehrinden herhangi bir kişiye satış için vekalet vercek ve bu belgeyi alıcını adresine yollayacak. Alıcıda vekalet verilen kişiyle beraber gidip tüfeği kendine işletecek. Sitemizden Alkan Yoksul bunu daha önce yapmış, o anlatmıştı. Notere sorarsanız daha fazla bilgi edinebilisiniz.
« Son Düzenleme: 24 Şubat 2008, 00:11:54 Gönderen: Savaş ÇETİN »
Savaş ÇETİN
1976 Eşme UŞAK

Çevrimdışı Mert KURT

• AvlakForum Üye
  • *
  • avcı
« Yanıtla #5 : 24 Şubat 2008, 13:46:26 »
sağolasın Savaş abi ben bi Alkan abiye de sorayım ozaman.
Mert KURT
1982 İSTANBUL O Rh+

Çevrimdışı Savaş ÇETİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 25 Şubat 2008, 09:59:05 »
savaş bey sözüme güvenmiyormusunuz ??
ben o şekilde silah aldım.
vekaleti kabul etmedi ama

Mustafa bey sizin sözünüze güvenmemekle bir alakası yok anlattığımın. Poliste yapılan devirlerde, her iki tarafında karşılıklı imzası memurun gözetiminde atılır. Memurda hazır bulunan memur yani olaya şahit konumunda belgeyi imzalar. Resmi olarakda bir sakıncası yoktur. Ama her iki şahsında aynı anda aynı yerde imza şartı kesindir. Diğer durumlar kanunsuz olur. Bunu sizin yaptırabiliyor olmanız herkesin yapabileceği anlamına gelmez. Çünkü memurun bu şekilde devri gerçekleştirmesi suçtur. Her memurda dostlukları için kendini riske atmaz. Ayrıca vekalet resmi bir belgedir. Vekalet verilen kişi, verildiği alana göre asıl sahibinin yaptığı her şeyi yapabilir. Memurun vekaleti kabul etmemesi keyfi bir uygulama olur.
Savaş ÇETİN
1976 Eşme UŞAK

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #7 : 25 Şubat 2008, 10:45:25 »
Sevgili Dostlar;
Tüfeği alacak olan kişi güvendiği birinin (eşi, Kardeşi, arkadaşı vb.) kimlik fotokopisini satıcıya gönderir. Satıcı o kişiye noterden vekalet verir. Vekaleti ve Ruhsat fotokopisini alıcıya gönderir. Alıcı vekille ve Ruhsat Fotokopisiyle birlikte bağlı bulunduğu emniyete gider ve karşılıklı imzalar atılır. Daha sonra alıcı kişinin bağlı bulunduğu emniyet satıcının bulunduğu emniyete yazı yazar ve silahın satıcının ruhsatından düşümünü ister. Cevap geldikten sonra da yeni tüfeği alıcının ruhsatına işler.
Ben daha önce bu tür alım ve satışlar yaptım. İş bilmeyen bir memurla karşılaşırsanız güçlük çıkarabilir. Bu durumda hemen bulunduğunuz yerim mülki amirine Kaymakam veya Emniyettten sorumlu Vali Yardımcısına bir dilekçeyle müracaat edin. Mutlaka sorununuz çözülecektir.
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Cüneyt NOYAN

• Müdavim Üyemiz
  • avci
    • www.cuneytnoyan.azbuz.com
« Yanıtla #8 : 25 Şubat 2008, 15:10:47 »
SLM KARDESIM.SEN BULUNDUGUN YERDE YIVSIZ TUFEK SATIN ALKMA BELHGEISNI ALIYORSUN.SİLAH ALACAGIN BASAKA SEHIRDEKI AV BAYISINIE YOLLYORSUN.SATIN ALMA BELGENE GORE SANA FATURA KESIP SANA GERI YOLLUYOR.VE SEN EMNIYET VEYA JANDARMAYA GIDIP KAYDEDIYORSUN .BU KADAR BASIT.... EGERKI BAYIDEN DEGILDE KISIDEN ALINACAKSA NOTERDEN VEKALET OLACAK.SAYGILAR
Cüneyt NOYAN
1977 Çeşme-Midyat
YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN
YA DA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL

Çevrimdışı Mert KURT

• AvlakForum Üye
  • *
  • avcı
« Yanıtla #9 : 25 Şubat 2008, 18:36:56 »
Arkadaşlar hepinizin yoorumları için Çok teşekkürler.
Mert KURT
1982 İSTANBUL O Rh+

MISTAN BAYER

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 11 Mart 2008, 14:58:40 »
Selamun aleykum,
Arkadaslar bayiden ikinci el silah alinamiyormus benim bayiye en son ugradigimda bayi soyledi.Bu arada ben ikinci el bir silah aldim.satan kisi ile dilekce yazip polise gittik,polis tufekteki numaralari alip kaydetti ve muameleleri yapti.fakat sari ruhsata islemedi.Cunki yabanci yere kayitli.polis ben bu evraki gonderirim ancak bir ay sonra hersey hazir olur gel sari ruhsatina isleriz dedi.Dedigi gibide islem tamamlandi.(tufegi ikinci el olarak bayi kendisi alip satamiyormus)Selamlar.

Çevrimdışı Ali KAYNAKÇI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 11 Mart 2008, 15:16:13 »
Arkadaşlar hem bir Noter  vekili hemde bir avcı olarak bende yardımcı olmaya çalışayım .
yukarıda arkadaşlar aslında doğru bilgi vermişler vekaletname ile olabilir.Tüfek satıcısı alıcının bir yakınına ....marka .....seri nolu yivsiz av tüfeğimi dilediğine hibe etmeğe diye vekalet verebilir.
vekalet ile gerek emniyette gerekse Noterliklerde hibe işlemi gerçekleşir.Ayrıca daha masraflı olmakla beraber bir yolu daha var.Direk alıcı satıcının yanına giderse Noterden her iki tarafta av tezkerelerini göstermek suretiyle direk olarak hibe yaparlar ve sonra alıcı kendi emn.md. lüğüne satıcıda kendi emniyet müdürlüğüne giderek. Hibe işlemi ile kayıt ve tescil ettirirler ..
Ali KAYNAKCI
1966 İSTANBUL

Çevrimdışı Servet ÖNCEL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 11 Mart 2008, 16:51:04 »
Bende gerek il içi ve gerekse il dışına tüfek aldım ve sattım.Bana göre bir tüfeği gerek 2.el veyahut sıfır dahi olsa bilhassa alıcı olan arkadaşın gidip yerinde tüfeği görerek almasında fayda vardır.Tüfeğin resmini görmekle, kendisini görmek arasında fark vardır.Alıcı arkadaş zorsunmadan gidip tüfeğide yerinde görerek eğer 2.el ise noterden, sıfır ise satınalma belgesiyle bayiiden alıp gelecek.Ha  bu arada       az veya çok alıcı arkadaşın yol ve diğer masrafları olacaktır.Karşılıklı anlaşmayla buda halolabilir.Bence buna değer.Bir tüfeği alıp yılarca kullanacaksınız, artık o tüfek size nikahlanacak.Tedbirli olmada fayda vardır.Tedbir kuldan, taktir allahtan.Bunlar kendi tecrübe ve görüşlerimdir.
Servet ÖNCEL
1960 ADANA

Çevrimdışı Mert KURT

• AvlakForum Üye
  • *
  • avcı
« Yanıtla #13 : 11 Mart 2008, 17:58:58 »
bilgileriniz için çok teşekkürler.
Mert KURT
1982 İSTANBUL O Rh+

Çevrimdışı Fuat SARPER

• AvlakForum Üye
  • *
  • WildBoar Hunter
« Yanıtla #14 : 18 Mayıs 2008, 00:49:00 »
Selamlar
Bilgilendirmede emeği geçen arkadaşlara teşekürler.
Fuat SARPER
1964 BURSA

Çevrimdışı Mehmet KARAY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 27 Mayıs 2008, 23:42:08 »
Eğer karşılıklı verme durumu yoksa noterden vekalet vermesi gerekir. Tüfeği satacak olan kişi, alacak olanın  herhangi bir arkadaşına veya yakınına satış için Noterden vekalet verecek ve bu belgeyi alıcını adresine yollayacak. Alıcıda vekalet verilen kişiyle beraber gidip tüfeği Emniyet müdürlüğünde kendine üstüne işletecek
Mehmet KARAY
1953 ANTALYA

Çevrimdışı Mert KURT

• AvlakForum Üye
  • *
  • avcı
« Yanıtla #16 : 31 Mayıs 2008, 00:43:07 »
herkese ayrı ayrı teşekkürler ediyorum
Mert KURT
1982 İSTANBUL O Rh+

Thrall

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : 15 Eylül 2008, 01:11:54 »
Gökhan KAYA arkadaşımız Altan ERDEMİR arkadaşımızdan bu şekilde bir tüfek almıştı . Altan beye benim nüfus cüzdanı fotokopimi faxladık oda noterden bana vekalet verdi ve vekalet nüfüs cüzdanı fotokopisi ve ruhsat fotokopisi ile birlikte tüfeği gönderdi bende burada onun adına Gökhana devrettim tüfeği baya kolay oldu hiç sorunsuz.
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2009, 19:30:49 Gönderen: Hüsamettin COŞKUN »

Çevrimdışı Ahmet ONUR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 15 Eylül 2008, 08:11:07 »
ben daha yeni yaptım kastamonu ve izmitten iki adet silah aldım bunun için emniyetten bir izin almadım noterden hibe yoluyla devir ettirdim ve birer adet dilekçe yazıldı emniyete hitaben yivsiz av tüfeklerinde noter satışlarında emniyetten yazı gerekmiyor .ruhsatımın bulunduğu emniyete gittim dilekçe ve noterden belgeleri verdim silahlarıda kontrol için gösterdim onlarda ilgili makamlara yazı gönderip dosyaları istediler ve benim ruhsatıma işlendi
Ahmet ONUR
A Rh + 1979 İSTANBUL

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #19 : 01 Şubat 2009, 15:23:23 »
satıcının oturduğu şehirden bir arkadaşım bu işlemi yapabilirmi? Böylece diğer şehirdeki tüfeği de benim yerime inceleyebilir.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Osman KAPTAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 12 Mart 2009, 10:48:27 »
Vekaletle satış Emniyet genel müdürlüğünün il-ilçe emniyet müdürlüklerine gönderdiği emirle yasaklanmış olup ; Mustafa Arkadaşımın dediği gibi yapılması için de ayrıca İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünün 25 kasım 2008 tarih ve 194210 sayılı yönetmeliği yayınlamıştır.Yani satıcı kendi emniyet müdürlüğünde memurun huzurunda , tanzim edilen devir formunu imzalar ve satın alana gönderir.Satın alan da kendi emniyet müdürlüğüne başvurur.Ya da yakınsa satıcı alıcının şehrini ziyaret eder...
Osman KAPTAN
1966 KAYSERİ

Çevrimdışı Ömer CENGİZ

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 27 Mayıs 2009, 10:24:14 »
arkadaşlar ben bu işi noter aracılığıyla halladiyorum silahı aldığım kişiye vekalet alacağım kişinin kimlik fotosunu fakslıyorum ordan silahın marka model ve serinosu satabilir devir edebilir şeklinde vekalet veriliyor kimlik bilgisi olan arkadşıma akrabama veya güvenilir birine bağlı bulunduğum emniyette o kişi vekalet sayesinde bana devrini yapıyor yani imza yetkisi onda oluyor ve sağlam iş kimse kimseyle uğraşmıyor resmi bi şekilde iş bitiyo kimse zan altında kalmıyo noterler bu işi zaten biliyo ama benim bahsettiğim olay yivsiz silahlar için yivliler farklı olabilir..
Ömer CENGİZ
1980 afyon/sinanpaşa (ÖZCENGİZ av & balık & kamp mlz) MKE SİNANPAŞA BÖLGE BAYİİ
cep:05327278835 http://ozcengizav.com/  

Çevrimdışı Cem ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 03 Haziran 2009, 21:57:51 »
GEÇEN GÜN ESKİŞEHİRE 2 ADET ÇİFTE SATTIM BİRİ BERETTA 426 DİYERİ ROBİST 246 ALAN KİŞİ BİR ARKADAŞININ KİMLİK VE RUHSAT FOTOKOPİLERİNİ FAKSLA YOLLADI VE ARKADAŞI ADINA VEKALETNAME YAPTIRDIK NOTER HUZURUNDA VE O VEKALETLERİ POSTA İLE GÖNDERDİK ÇÜNKÜ ASLILARI ŞART VEKALETLERİN BEN DİYORUMKİ SİZ BİR TÜFEYİ ALACAKSANIZ BAŞKA BİR ŞEHİRE GİDECEKSENİZ YANINIZA BİR ARKADAŞINIZIN KİMLİK VE RUHSAT FOTOKOPİLRİNİ YANINIZDA GÖTÜRÜP DİREK HEMEN BİR NOTERDE VEKALETNEME Yİ YAPIP BERABERİNİZDE GÖTÜRÜP ARKADAŞINIZ SİZE DEVRİNİ YAPSIN DAHA RAHAT VE DA GÜVENLİ SAYGILAR
Cem ATEŞ
1980 Hatay Antakya

Çevrimdışı Osman KAPTAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 20 Temmuz 2009, 16:23:35 »
Arkadaşlar,
Bu konuda her ilde sorun var ve kendi aramızda konuşmaktan başka yol bulamıyoruz ve bir arpa boyu dahi yol gidemiyoruz.
Emniyet Genel Müdürlüğü ÖZEL GÜVENLİK DAİRE BAŞKANLIĞI'nı bizzat aradım ve daire başkanı bu konuda bize problem gelmiyor dedi ve özellikle vekaletle satışın yasak olduğunu söyledi.Yukarıda izah ettiğimden daha da kolaymış işin aslı ama kimse duyarlı olup da işini takip etmiyor memurun nazına, asık suratına katlanıyor ne yazıkki ...
işini halletmeye çalışıyor herkes..banane herkes ne yaparsa yapsınla bu işler olmuyor ne yazıkki...
Türkiye'nin her yerinde tek bir uygulama yapılması için EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖZEL GÜVENLİK DAİRE BAŞKANLIĞI'na hitaben mail atınız...
Daire başkanı gelecek mailler üzerine başka ile seyahat etmeden nasıl devir alınacağını en kolay yolu ile Tüm il ve ilçe emniyet mdürülüklerine göndereceğini söyledi.Ancak dediğim gibi herkes halinden memnunsa buna gerek yok..Memnun değilseniz yazın lütfen...
Osman KAPTAN
1966 KAYSERİ

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #24 : 20 Temmuz 2009, 20:38:26 »
Bütün memurlar aynı değil tabi. Memuriyet işleri hep aynı; Yönetmelik değişir, ilgililere imzalatılır. İmza atan anladım demiş olur ama kimi de bakmaz onca sayfaya, bildiği gibi devam eder.

Madem diyorlar, "ağlamayana meme yok!" O halde "karanlığa kızacağımıza bir mum yakalım". Peh, ne laflar ettim :D

Zahmet etmeyin diye, ÖZEL GÜVENLİK DAİRE BAŞKANLIĞI adresini veriyorum:

http://www.ozelguvenlik.pol.tr/

üstteki bağlantıda iletişim yerleri üstte görünüyor ama yine zahmet etmeyin:

http://www.egm.gov.tr/iletisim.asp

Şimdi keşke mail adresini, telefonu da yazaydın diyen olur, buyrun:

İLETİŞİM
Posta Yazışma Adresi :
Emniyet Genel Müdürlüğü
Dikmen Caddesi No : 89
Dikmen / ANKARA

Telefon :
Emniyet Genel Müdürlüğü Santral Operatörü
0 (312) 412 30 00

Dahili Aboneye Direkt Erişim
Şehirİçi : 412+(Dahili Numara)
Şehirdışı : 0 (312) 412+(Dahili Numara)
Polis Evi : 0 (312) 412 39 17

E-Posta :
İhbar, Şikayet ve Basın Toplantısında Ele Alınmasını İstediğiniz konular İçin ;
[email protected]

daha na'piim. Vatandaşa hizmet böyle olur :D

Değerli avcılar, hemen üstte mail adresine derdinizi anlatan mesaj gönderelim, bizden çıksın.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.