Gönderen Konu: barut saklama  (Okunma sayısı 2183 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat ÇELİKBAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
barut saklama
« : 27 Nisan 2017, 19:48:43 »
üstadlar selamlar. Elimde 2 kg. dan fazla MKE barutu var. Amtalya yı biliyorsunuz yazın Sıcaklık gün içinde 40 dereceyi buluyor ve nem de hat safhada barutları neye ve nasıl koyup muhafaza etmeliyim.

İnsan bile durduğu yerde hiç hareketsiz dursa bile boncuk boncuk terliyor.
Murat ÇELİKBAŞ
1970 ANTALYA

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: barut saklama
« Yanıtla #1 : 27 Nisan 2017, 20:38:04 »
Bence  temiz  ve cok iyi sekilde kurutulmuş   pet şişede saklayabilirsiniz kola şişesi gibi  mesela bende de var biraz  en ufak bi bozulma  ve güç kaybı olmadı bu şekilde  yıllarca durur
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #2 : 27 Nisan 2017, 22:02:52 »
üstadlar selamlar. Elimde 2 kg. dan fazla MKE barutu var. Amtalya yı biliyorsunuz yazın Sıcaklık gün içinde 40 dereceyi buluyor ve nem de hat safhada barutları neye ve nasıl koyup muhafaza etmeliyim.

İnsan bile durduğu yerde hiç hareketsiz dursa bile boncuk boncuk terliyor.
Mümkün olduğunca serin ve rutubetsiz bir yerde saklamanız lazım Murat Bey. Çok serin olmasa bile kolay kolay fazla değişiklik olmaz. Bende yılların MKE barutu var ve sadece güneş almamasına dikkat ediyorum ve ağzını çabucak kapatıyorum. Ölçme aletim yok ama hissedilir fark görmedim şimdiye kadar. Ölçmeden başka bir şey söylenemez.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 27 Nisan 2017, 22:04:42 »
mke nin kendi metal kutusunda kalmasında sakınca varmı ? yoksa metal kutudan pet e mi aktarayım ?
Murat ÇELİKBAŞ
1970 ANTALYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 27 Nisan 2017, 22:08:08 »
volkan bey, antalya da yazın evde nem işi sıkıntılı. mke nin kendi kutusundan boşaltayım mı ?
Murat ÇELİKBAŞ
1970 ANTALYA

Çevrimdışı Selim UYGUN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #5 : 28 Nisan 2017, 00:02:08 »
mke nin kendi metal kutusunda kalmasında sakınca varmı ? yoksa metal kutudan pet e mi aktarayım ?
  kendi kutusundan çıkarmayın ağzını açık bırakmayın dolum yapAcağınızda ufak bir mÜkÜnse kapaklı kap  a  kulancağınız kadar döküp  kullanın açıkta durmasın nemlenir üzerine ateş gelebilir vb . güneş almayan kısmen serin bir odada kilitli dolapda saklanması makbüldür eğer bir kapa aktarmak isterseniz elinizde tek tip barut olduğu için bence gerek yok kapaklı bir kap olsun  :D :D çakmak sakladığınız dolapta çakmak gazı kibrit ,kolonya ,tiner,, gazyağı tüp vb patlayıcı yanıcı bulunmasın dolum yapacaksanız siğara içiyorsanız eğer içmeyin yalnız olun çocuklar ,kediler ,köpekler yanınızda kesinlikle bulunmasın yalnız olun uykusuz yorgunken dolum yapmayın sakın dolum yaparken televizyon bilgisayar sosyal medya vb  dikkat dağnıklığı yapacak şeyler bulunmasın müzik dinlemek serbest...... :D :D :D :D

The following users thanked this post: Volkan KÖYDEMİR, İlhan GÜNEN, Ahmet ÖZYILMAZERLER, Mustafa EMEK

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #6 : 29 Nisan 2017, 00:30:30 »
Selim Bey'e katılıyorum Murat Bey.  İsterseniz rutubet çok olduğu dönemde barutu koyduğunuz dolaba nem çeken poşetlerden koyun ama o kadar nem olmaz herhalde.

Eğer kronografım olsaydı barutu yeni almışken bir iki fişekle ortalama hızını ölçerdim. Barutun birazını da kutusundan dışarıda ama kimsenin ellemeyeceği bir yerde uzun süre bırakırdım (mümkün olsa senelerce) ve onlarla önceki malzemelerle tekrar doldurup tekrar hız ölçerdim ;) Biraz ölçülebilir verimiz olurdu.

Bu konularda ilginç denemeler okumuştum ama gözümle görmeden fazla inanmam. Zaten marka marka farklar olabilir.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.