Gönderen Konu: A 400 Xplor  (Okunma sayısı 30965 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Ynt: A 400 Xplor
« Yanıtla #75 : 06 Ağustos 2017, 14:10:25 »
Beretta A400 aşkı bahanesiyle ne güzel ve değerli bilgiler öğreniyoruz  ^-^
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Kamil ÜNLÜTÜRK, Fatih YAZICI

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #76 : 06 Ağustos 2017, 14:13:30 »
Eyvallah Emrah Bey... :)

Yalnız aşk, Beretta aşkı değil :D Aşkın tanımını düzeltelim :D

Beretta A400 aşkı bahanesiyle ne güzel ve değerli bilgiler öğreniyoruz  ^-^
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, Fatih YAZICI

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #77 : 06 Ağustos 2017, 14:17:28 »
Eyvallah Emrah Bey... :)

Yalnız aşk, Beretta aşkı değil :D Aşkın tanımını düzeltelim :D
:D
Fatih Hocam kızı davette görüp beğenmiş ya, ben o yoruma takıldım ilk okuduğumda sesli güldüm :D
Ben sizin atışmalarınızı keyifle okuyup, teknik yorumları da ilgiyle takip ediyorum, siz zaten aşkın tanımını yeterince düzelttiniz  :D
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Fatih YAZICI

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #78 : 06 Ağustos 2017, 14:21:04 »
Eyvallah sağ olun... :)

Yalnız, tahrif edilen tanımın yeniden yapılması gerekirse, üzerimize düşeni gene yaparız yani... :D

:D
Fatih Hocam kızı davette görüp beğenmiş ya, ben o yoruma takıldım ilk okuduğumda sesli güldüm :D
Ben sizin atışmalarınızı keyifle okuyup, teknik yorumları da ilgiyle takip ediyorum, siz zaten aşkın tanımını yeterince düzelttiniz  :D
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, Fatih YAZICI

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #79 : 06 Ağustos 2017, 14:23:44 »

Peki arkadaşlar, olabildiğince kısaca yazmaya çalışacağım.

Bu, Alman'ların 2inci dünya savaşı döneminde geliştirdiği metod, soğuk dövme metodu nasıl işliyor?

Soğuk dövmeden önce ve soğuk dövmeden sonra farklı firmaların farklı şekillerde uyguladığı (maliyet / kalite kaygılarından dolayı) bir çok farklı ön ve sonrası prosesler var, ancak soğuk dövme kısmını özetlemeye çalışacağım;

Öncelikle fotoğraftaki iki farklı renkteki harf ve rakamların ne anlama geldiğini yazayım:

Kırmızılar yivli-setli bir sniper rifle namlusu üretimine ait.

Maviler, yivsiz (smoothbore) bir av tüfeği namlusu üretimine ait.

M: Mandrel, Türkçesi malafa... :) Drilling -> Facing-> Grinding -> Turning -> Honing süreçlerinden çıkmış, namlu çelik ingotunun (buradaki örnekte 400mm uzunluğunda, 45mm çapında) içine, soğuk dövme makinası tarafından sokularak sürecin işletildiği, tungsten carbide malzemeden yapılmış malzeme.

A: Drilling -> Facing-> Grinding -> Turning -> Honing süreçlerinden çıkmış, 400mm uzunluğunda, 45mm çapında namlu çelik ingotu (Soğuk Dövme öncesi hali). Bu çelik, sertleştirme ve tüm ısıl işlemleri görmüş haldedir (hardened and tempered). Bu aşamadan sonra yeniden ısıl işlemle sertleştirilmesi mümkün değildir. Bununla birlikte, bir kaç HRC'lik sertleşme de, soğuk dövme sürecinde gerçekleşir.

B: Soğuk dövme sürecinden çıkmış namlu mili.

D: Die Hammer, bir setup'da bunlardan 4 tane olur, dakikada toplam 1200 darbe vurabilen makinalara namlu ingotunu 360 derece tam olarak saracak şekilde takılırlar (endüstri standardı, makinanın 900 ila 1000 darbe arasında, üretilecek namluya ve sürece bağlı olarak ayarlanmasıdır). Her biri 1.250.000 Newton gücünde olan bu darbeler, bu Die Hammer'lar ile vurulur.

M üzerinde numarayla belirttiğim kesitler de namlunun farklı kesitlerini şekillendirmek için kullanılır. D, bu yeri geldikçe bu kesitler üzerinde dövme işlemi yapar ve namlu içi geometrisini çok hassas bir şekilde bu kesitlerin negatif profilini namlu içinde oluştracak şekilde görevini yapar,  şu şekilde:

1; fark edebileceğiniz üzere, boş kovan şekline benzer, fişek yatağını şekillendirmek içindir.
2; kırmızıda throat bölgesi, mavide, forcing cone bölgesi için gerekli kesittir.
3; namlu içinin (bore) işlenmesi için gerekli kesittir. Dikkat ederseniz kırmızıda yiv ve setlerin oluşması için groove ve land şeklinde namlu içinin negatif profili var M üzerinde.
4; sadece mavide var, yivsizin choke kısmı...

M, soğuk dövme makinasına takılır. A içerisine girer ve başlangıç noktası muzzle (namlu ucu olmak üzere) geriye doğru,  hareket ettirilerek die hammer'ların uygun kesiti dövmesi sağlanarak süreç tamamlanır. Süreç boyunca, A, makina tarafından uygun hızda döndürülür. Tüm bu işlem artık modern soğuk dövme makinalarında CNC kontrolüyle sağlanıyor. Üretmek istediğiniz namlu için, A kontürü bilgilerini, yivli-setliyse, twist rate, çap, throat, chamber, namlu boyu gibi bilgiler, bir CAD dosyası halinde, CNC'ye yükleniyor ve sonra işleniyor. Bu şekilde, A, soğuk dövülerek, incelir ve uzar ve B'ye dönüşür. Gördüğünüz üzere, 400mm'lik namlunun iki katı uzunluğa ulaşmış durumda B.  Bu da, sıcak dövülmediğinden, çeliğin atomik malzeme yapısı bozulmadan dövüldüğünden, daha yoğun ve mukavim bir çelik namlu elde edilmesine olanak sağlar. Namlu içinde dönerek hareket eden bir delici (driller ) ya da cut rifling metodlarında kullanılan şekilde tool kullanmadığınız için (çünkü bunlar kullanıldıkça sabit duran mandrel'e göre daha fazla eskir ve namlu üretiminde hataya sebep olabilirler), tungsten carbide malzemeye maksimum yakınlaşan ve aslında neredeyse yapışan namlu içi, maksimum ölçü hassasiyetinde olur.

Dikkat ederseniz, B'lerin üzerinde, die hammer'in darbe izleri vardır.  Ve yine dikkat ederseniz, bu süreç öyle bir süreçtir ki, aynı soğuk dövme makinasında, sadece mandrel ve ilgili cnc kodunu değiştirerek, hem yivli setli, hem yivsiz tüfek namlusu üretilebilir. Bu da Alman mucitlerine saygı duymamız gereken konulardan biri daha sanıyorum :)

Bu işlemden sonra, yapılması gereken bir dizi süreç daha vardır. Onlara girmeyeceğim (Annealing -> Turning -> Facing & Crowning -> Threading -> Finishing).

Yani toplam süreç :

Cutting -> Drilling -> Pre-Facing -> Grinding -> Pre-Turning -> Honing -> Cold Hammer Forging -> Annealing -> Post-Turning -> Post-Facing -> Crowning -> Threading -> Finishing

Bu süreçlerin her birinin içinde çok hassas ve kritik detayları var. Örneğin; Turning işleminde kullanacağınız şu aksesuarın hassasiyeti bile namlunun kalitesi için çok önemlidir ki bu ne kadar kaliteli olursa olsun, lathe (torna) makinasıyla birlikte standart satılmaz, sürecinize, namlunuza uygun olarak yaptıracaksınız ya da varsa tedarik edeceksiniz gibi gibi..

Mesela bu süreçteki bu aksesuar, tüm süreçleri oluşturan toplam bileşenlerin içerisinde en önemsizlerinden biri olmasına rağmen, yine de kritiktir: namlunun eksen doğruluğunun (concentricity) sağlanabilmesi için çok önemlidir. Öyle ki aynı aksesuarı 1'e 40 kat farklı maliyetlerde, farklı kalitelerde edinebilir ya da yaptırabilirsiniz.

Bunun gibi her bir sürecin içerisinde bulunan kritik detayları topladığınızda, sadece bir tek namlu üretiminde, elinizde dikkat etmeniz gereken 100'ün üzerinde kritik nokta oluyor ve her birine vereceğiniz önem ve profesyonellik seviyesi, çıkan ürünün, mamülün (ya da yarı mamülün) kalitesini direkt etkileyecektir.

Bu, kısaca böyle..

Bir de bir şeye değinmeden geçemeyeceğim. Bizim burada Beretta vs şeklinde yaptığımız çekişmelerin asıl motivasyonu, eski üyelerimiz bilirler ama nispeten daha yeni üyelerimiz için yazıyorum; muhabbettir. Burada Beretta kullananlar da, kullanmayanlar da, savunanlar da , savunmayanlar da, zaman içinde birbirimizle telefonla ve yüzyüze iletişim kuracak seviyede samimi olduğumuz dostlarımız. Ben Beretta kullanmam ama en sevdiğim ve değer verdiğim dostlarımın arasında Beretta kullananlar var. İsteriz ki bu muhabbet bu şekilde algılansın ve daha çok üyemiz de böyle muhabbetlere dahil olsun. Zira biz bir aileyiz, Avlak ailesiyiz. Avcıyız, avcının muhabbeti tüfek ve köpek üzerine olur.

Bu muhabbeti algılayamadan, "atar, tutar, gider" yapmaya çalışan olursa, sert bir şekilde müdahale edeceğimin de bilinmesini istemek durumundayım.

Selamlar.

İbrahim hocam elinize sağlık.Tez gibi bir paylaşım yaptınız yine.
Bu arada konunun bu şekilde muhabbetle karışık ilerlemeside güzel oluyor bence.
Biz sizlerin İtalyancı dostlarımızı sevdiğini biliyoruz zaten.
Ancak Alman safında olanlarıda daha da çok sevdiğinizi tahmin ediyoruz.(Affınıza sığınarak)😀😀😀

• HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #80 : 06 Ağustos 2017, 14:30:35 »
Yok ya, bizim safta kim kaldı ki, "ağır marketing etkisi" ve mahalle baskısından, herkes sesini kesmiş... :D Dostlarımız ağırlıkla karşı cephede... :D

İbrahim hocam elinize sağlık.Tez gibi bir paylaşım yaptınız yine.
Bu arada konunun bu şekilde muhabbetle karışık ilerlemeside güzel oluyor bence.
Biz sizlerin İtalyancı dostlarımızı sevdiğini biliyoruz zaten.
Ancak Alman safında olanlarıda daha da çok sevdiğinizi tahmin ediyoruz.(Affınıza sığınarak)😀😀😀

1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Suat ÇALIŞKAN, Mustafa KARAGÖZ

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #81 : 06 Ağustos 2017, 14:46:37 »
Yok ya, bizim safta kim kaldı ki, "ağır marketing etkisi" ve mahalle baskısından, herkes sesini kesmiş... :D Dostlarımız karşı cephede... :D

Belki rengini belli etmeyen ama zor zamanlarda  size destek olacak birileri kalmıştır etrafınızda.😀😀😀
Allah tan umut kesilmez hocam.
Ancak Fatih bey tüfeğini hazır ruhsata işletmeden son bir kıyak yapsanızda şu İtalyan sevdasından vazgeçse.
Kaybedilmiş bir şey yok henüz.Bir tövbe gerekli  birde benim 250 TL lik  muskalardan iki tane muska yazarsak hiç el sürmemiş gibi tertemiz oluverir.😂😂😂😂😂

• HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, İbrahim AYSU

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #82 : 06 Ağustos 2017, 14:52:29 »
Ayın 18'ine kadar vakit varmış, sorun yok... Hallederiz :D

Üzerine bir de, kafa karıştırıcılara karşı double etkili koruyucu bir muska da yazarsan hocam, tamamdır... :D

Belki rengini belli etmeyen ama zor zamanlarda  size destek olacak birileri kalmıştır etrafınızda.😀😀😀
Allah tan umut kesilmez hocam.
Ancak Fatih bey tüfeğini hazır ruhsata işletmeden son bir kıyak yapsanızda şu İtalyan sevdasından vazgeçse.
Kaybedilmiş bir şey yok henüz.Bir tövbe gerekli  birde benim 250 TL lik  muskalardan iki tane muska yazarsak hiç el sürmemiş gibi tertemiz oluverir.😂😂😂😂😂

1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Suat ÇALIŞKAN, İbrahim TUTKUN

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
  • Çocukluğunda şahit olduğu avlarla avunan bir adam
« Yanıtla #83 : 06 Ağustos 2017, 15:37:52 »
Fatih Bey sağ olun. :)

Hayırlı olsun fatih bey, "celladına aşık olan idam mahkumu" gibisiniz... Yani italyana o kadar salladınız bari, başka marka italyan  alaydınız azizim😊😊😊
Browning biraz daha aristokrat, size yakışırdı ama neyse😈
  • Prestige Custom Sidelock E. S&S
  • Sauer Beretta S56 E. O/U
  • Beretta Xplor Action Semi Auto
Fatih YAZICI 1964 
Bursa

The following users thanked this post: Fatih S.M.YAPAR

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #84 : 06 Ağustos 2017, 15:46:01 »
Suat Bey "Bu İtalyancılar" derken eğer beni de aralarında saydıysanız düzeltmek isterim.
Bu bir yaz aşkı. Hata benim, günah benim. Gönüldür işte bazen oraya da konabiliyor. Adını da Okşan koyduk. Yaz biter Okşan gider.
Zaten aileden kimse memnun olmadı. Biz şimdilik kıkırdaşıyoruz.

Ah bu İtalyancı'lar!!!
Yine İbrahim hocamı sevgi yumağının arasına almışlar.😀😀😀
Bu sefer müttefik sayılarınıda arttırarak taarruza geçmişler.
Eğer bir seçme şansım olsaydı Browning benim tercihim olurdu.
Ama bu hiç bir zaman Beretta yı da kötü tüfek yapmaz.
Bilakis denemiş olduğum bir A400 XPLOR la bu zamana kadar en iyi vuruşlarımdan bir kısmını yaptım.
Fena tüfek değiller yani.😀😀😀
Ancak ben Browning isminin hep bir ağırlığı olduğunu düşünüyorum.
Efsane Auto5 ve SUPERPOSED gibi bir şaheseri üreten bir firma olması belki de benim sempatimi kazanıyor.
Varsın borazan desinler,geniş namlulu desinler,el kundağı şey desinler hiç önemi yok.

Altın çamura düşmekle değer kaybetmez misali.
Sonucunda bir Browning ne kadar kötü olabilir ki ?
Fatih YAZICI 1964 
Bursa

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #85 : 06 Ağustos 2017, 15:50:13 »
Allahım kadere bak. Bir yaz aşkı uğruna demirle dövdüler beni. Ferdi Tayfur bile acır bu halime. :)

Bu, Alman'ların 2inci dünya savaşı döneminde geliştirdiği metod, soğuk dövme metodu nasıl işliyor?

Soğuk dövmeden önce ve soğuk dövmeden sonra farklı firmaların farklı şekillerde uyguladığı (maliyet / kalite kaygılarından dolayı) bir çok farklı ön ve sonrası prosesler var, ancak soğuk dövme kısmını özetlemeye çalışacağım;

Öncelikle fotoğraftaki iki farklı renkteki harf ve rakamların ne anlama geldiğini yazayım:

M: Mandrel, Türkçesi malafa... :) Drilling -> Facing-> Grinding -> Turning -> Honing süreçlerinden çıkmış, namlu çelik ingotunun (buradaki örnekte 400mm uzunluğunda, 45mm çapında) içine, soğuk dövme makinası tarafından sokularak sürecin işletildiği, tungsten carbide malzemeden yapılmış malzeme.

A: Drilling -> Facing-> Grinding -> Turning -> Honing süreçlerinden çıkmış, 400mm uzunluğunda, 45mm çapında namlu çelik ingotu (Soğuk Dövme öncesi hali). Bu çelik, sertleştirme ve tüm ısıl işlemleri görmüş haldedir (hardened and tempered). Bu aşamadan sonra yeniden ısıl işlemle sertleştirilmesi mümkün değildir. Bununla birlikte, bir kaç HRC'lik sertleşme de, soğuk dövme sürecinde gerçekleşir.

D: Die Hammer, bir setup'da bunlardan 4 tane olur, dakikada toplam 1200 darbe vurabilen makinalara namlu ingotunu 360 derece tam olarak saracak şekilde takılırlar (endüstri standardı, makinanın 900 ila 1000 darbe arasında, üretilecek namluya ve sürece bağlı olarak ayarlanmasıdır). Her biri 1.250.000 Newton gücünde olan bu darbeler, bu Die Hammer'lar ile vurulur.

M üzerinde numarayla belirttiğim kesitler de namlunun farklı kesitlerini şekillendirmek için kullanılır. D, bu yeri geldikçe bu kesitler üzerinde dövme işlemi yapar ve namlu içi geometrisini çok hassas bir şekilde bu kesitlerin negatif profilini namlu içinde oluştracak şekilde görevini yapar,  şu şekilde:

1; fark edebileceğiniz üzere, boş kovan şekline benzer, fişek yatağını şekillendirmek içindir.
2; kırmızıda throat bölgesi, mavide, forcing cone bölgesi için gerekli kesittir.
3; namlu içinin (bore) işlenmesi için gerekli kesittir. Dikkat ederseniz kırmızıda yiv ve setlerin oluşması için groove ve land şeklinde namlu içinin negatif profili var M üzerinde.

M, soğuk dövme makinasına takılır. A içerisine girer ve başlangıç noktası muzzle (namlu ucu olmak üzere) geriye doğru,  hareket ettirilerek die hammer'ların uygun kesiti dövmesi sağlanarak süreç tamamlanır. Süreç boyunca, A, makina tarafından uygun hızda döndürülür. Tüm bu işlem artık modern soğuk dövme makinalarında CNC kontrolüyle sağlanıyor. Üretmek istediğiniz namlu için, A kontürü bilgilerini, yivli-setliyse, twist rate, çap, throat, chamber, namlu boyu gibi bilgiler, bir CAD dosyası (aslında CAM ve G-code) halinde, CNC'ye yükleniyor ve sonra işleniyor. Bu şekilde, A, soğuk dövülerek, incelir ve uzar ve B'ye dönüşür. Gördüğünüz üzere, 400mm'lik namlunun iki katı uzunluğa ulaşmış durumda B.  Bu da, sıcak dövülmediğinden, çeliğin atomik malzeme yapısı bozulmadan dövüldüğünden, daha yoğun ve mukavim bir çelik namlu elde edilmesine olanak sağlar. Namlu içinde dönerek hareket eden bir delici (driller ) ya da cut rifling metodlarında kullanılan şekilde tool kullanmadığınız için (çünkü bunlar kullanıldıkça sabit duran mandrel'e göre daha fazla eskir ve namlu üretiminde hataya sebep olabilirler), tungsten carbide malzemeye maksimum yakınlaşan ve aslında neredeyse yapışan namlu içi, maksimum ölçü hassasiyetinde olur.

Dikkat ederseniz, B'lerin üzerinde, die hammer'in darbe izleri vardır.  Ve yine dikkat ederseniz, bu süreç öyle bir süreçtir ki, aynı soğuk dövme makinasında, sadece mandrel ve ilgili cnc kodunu değiştirerek, hem yivli setli, hem yivsiz tüfek namlusu üretilebilir. Bu da Alman mucitlerine saygı duymamız gereken konulardan biri daha sanıyorum :)

Bu işlemden sonra, yapılması gereken bir dizi süreç daha vardır. Onlara girmeyeceğim (Annealing -> Turning -> Facing & Crowning -> Threading -> Finishing).

Yani toplam süreç :

Cutting -> Drilling -> Pre-Facing -> Grinding -> Pre-Turning -> Honing -> Cold Hammer Forging -> Annealing -> Post-Turning -> Post-Facing -> Crowning -> Threading -> Finishing

Bu süreçlerin her birinin içinde çok hassas ve kritik detayları var. Örneğin; Turning işleminde kullanacağınız şu aksesuarın hassasiyeti bile namlunun kalitesi için çok önemlidir ki bu ne kadar kaliteli olursa olsun, lathe (torna) makinasıyla birlikte standart satılmaz, sürecinize, namlunuza uygun olarak yaptıracaksınız ya da varsa tedarik edeceksiniz gibi gibi..

Mesela bu süreçteki bu aksesuar, tüm süreçleri oluşturan toplam bileşenlerin içerisinde en önemsizlerinden biri olmasına rağmen, yine de kritiktir: namlunun eksen doğruluğunun (concentricity) sağlanabilmesi için çok önemlidir. Öyle ki aynı aksesuarı 1'e 40 kat farklı maliyetlerde, farklı kalitelerde edinebilir ya da yaptırabilirsiniz.

Bunun gibi her bir sürecin içerisinde bulunan kritik detayları topladığınızda, sadece bir tek namlu üretiminde, elinizde dikkat etmeniz gereken 100'ün üzerinde kritik nokta oluyor ve her birine vereceğiniz önem ve profesyonellik seviyesi, çıkan ürünün, mamülün (ya da yarı mamülün) kalitesini direkt etkileyecektir.

Bu, kısaca böyle..

Bir de bir şeye değinmeden geçemeyeceğim. Bizim burada Beretta vs şeklinde yaptığımız çekişmelerin asıl motivasyonu, eski üyelerimiz bilirler ama nispeten daha yeni üyelerimiz için yazıyorum; muhabbettir. Burada Beretta kullananlar da, kullanmayanlar da, savunanlar da , savunmayanlar da, zaman içinde birbirimizle telefonla ve yüzyüze iletişim kuracak seviyede samimi olduğumuz dostlarımız. Ben Beretta kullanmam ama en sevdiğim ve değer verdiğim dostlarımın arasında Beretta kullananlar var. İsteriz ki bu muhabbet bu şekilde algılansın ve daha çok üyemiz de böyle muhabbetlere dahil olsun. Zira biz bir aileyiz, Avlak ailesiyiz. Avcıyız, avcının muhabbeti tüfek ve köpek üzerine olur.

Bu muhabbeti algılayamadan, "atar, tutar, gider" yapmaya çalışan olursa, sert bir şekilde müdahale edeceğimin de bilinmesini istemek durumundayım.

Selamlar.
Fatih YAZICI 1964 
Bursa

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, İbrahim AYSU, Kamil ÜNLÜTÜRK, Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #86 : 06 Ağustos 2017, 15:57:58 »
Yalnız önemle belirtmek gerekir ki İbrahim Beyin aşağıdaki çalışmasını bir yere not etmek gerek.
Ayrıca Berattanın üstadı Tuncay Bey ve üstadı azamı Kamil Bey de teknik olarak katkılarını verirlerse çok daha iyi olur.

M, soğuk dövme makinasına takılır. A içerisine girer ve başlangıç noktası muzzle (namlu ucu olmak üzere) geriye doğru,  hareket ettirilerek die hammer'ların uygun kesiti dövmesi sağlanarak süreç tamamlanır. Süreç boyunca, A, makina tarafından uygun hızda döndürülür. Tüm bu işlem artık modern soğuk dövme makinalarında CNC kontrolüyle sağlanıyor. Üretmek istediğiniz namlu için, A kontürü bilgilerini, yivli-setliyse, twist rate, çap, throat, chamber, namlu boyu gibi bilgiler, bir CAD dosyası (aslında CAM ve G-code) halinde, CNC'ye yükleniyor ve sonra işleniyor. Bu şekilde, A, soğuk dövülerek, incelir ve uzar ve B'ye dönüşür. Gördüğünüz üzere, 400mm'lik namlunun iki katı uzunluğa ulaşmış durumda B.  Bu da, sıcak dövülmediğinden, çeliğin atomik malzeme yapısı bozulmadan dövüldüğünden, daha yoğun ve mukavim bir çelik namlu elde edilmesine olanak sağlar. Namlu içinde dönerek hareket eden bir delici (driller ) ya da cut rifling metodlarında kullanılan şekilde tool kullanmadığınız için (çünkü bunlar kullanıldıkça sabit duran mandrel'e göre daha fazla eskir ve namlu üretiminde hataya sebep olabilirler), tungsten carbide malzemeye maksimum yakınlaşan ve aslında neredeyse yapışan namlu içi, maksimum ölçü hassasiyetinde olur.

Yani toplam süreç :

Bu, kısaca böyle..

Selamlar.
Fatih YAZICI 1964 
Bursa

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, İbrahim AYSU, Erol ÖZTÜRK, Kamil ÜNLÜTÜRK

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #87 : 06 Ağustos 2017, 16:10:35 »
Aynen öyle, oynaşın gönderin :D

Suat Bey "Bu İtalyancılar" derken eğer beni de aralarında saydıysanız düzeltmek isterim.
Bu bir yaz aşkı. Hata benim, günah benim. Gönüldür işte bazen oraya da konabiliyor. Adını da Okşan koyduk. Yaz biter Okşan gider.

1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK, Fatih YAZICI

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #88 : 06 Ağustos 2017, 16:13:33 »
Yalnız önemle belirtmek gerekir ki İbrahim Beyin aşağıdaki çalışmasını bir yere not etmek gerek.
Ayrıca Berattanın üstadı Tuncay Bey ve üstadı azamı Kamil Bey de teknik olarak katkılarını verirlerse çok daha iyi olur.

Fatih bey ameliyatlı yerimize vuruyorsunuz gene :D...Tamam muazzam bilgiler paylaşıldı biz de teşekkür ediyoruz ^-^ ve gözler kamaştı ama niyete bakmak lazım :),hırs yapıldı kabul edersiniz :D zorlara gidildi :D yaptığınız son derece isabetli tercih karşısında :)...Ördeklere sniping yapmayacaksanız :D o kadar afaki detaylar ki bunlar,tamamen artislik yani,lafı geçtiydi yukarda bir mesajda gene gerekliliği tartışmalı bir zamazingonun  övgüsü esnasında :),öyle bişey :)...Kanmayalım lütfen :)...
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Erol ÖZTÜRK, Fatih YAZICI

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #89 : 06 Ağustos 2017, 16:23:02 »

Hocam sukuşu avları için almamışmıydınız  ???
''Nikahta keramet vardır'' derler ama,görüyorumki bu nikaha sizde pek gönüllü değilsiniz.  :D
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

The following users thanked this post: Fatih YAZICI

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #90 : 06 Ağustos 2017, 16:25:11 »
Haha ... Zamazingo tabii... "Mandrel" diyoruz biz :D

Fatih bey ameliyatlı yerimize vuruyorsunuz gene :D...Tamam muazzam bilgiler paylaşıldı biz de teşekkür ediyoruz ^-^ ve gözler kamaştı ama niyete bakmak lazım :),hırs yapıldı kabul edersiniz :D zorlara gidildi :D yaptığınız son derece isabetli tercih karşısında :)...Ördeklere sniping yapmayacaksanız :D o kadar afaki detaylar ki bunlar,tamamen artislik yani,lafı geçtiydi yukarda bir mesajda gene gerekliliği tartışmalı bir zamazingonun  övgüsü esnasında :),öyle bişey :)...Kanmayalım lütfen :)...
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK, Kamil ÜNLÜTÜRK, Fatih YAZICI

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #91 : 06 Ağustos 2017, 16:26:19 »
Yaz aşkı dedi ya abi, şutlar yakında :D

''Nikahta keramet vardır'' derler ama,görüyorumki bu nikaha sizde pek gönüllü değilsiniz.  :D
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK, Fatih YAZICI

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #92 : 06 Ağustos 2017, 16:29:46 »
Haha ... Zamazingo tabii... "Mandrel" diyoruz biz :D

Ama kamil bey o ''zamazingo''nun,hereketi,havası bile bir başka bee...  :D
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #93 : 06 Ağustos 2017, 16:31:48 »
Yok Kamil Bey öyle bir niyetim. Yoksa stellium da sorun var da sola mı çekiyor acaba. :)

Fatih bey ameliyatlı yerimize vuruyorsunuz gene :D ...Tamam muazzam bilgiler paylaşıldı biz de teşekkür ediyoruz ^-^ ve gözler kamaştı ama niyete bakmak lazım :) ,hırs yapıldı kabul edersiniz :D zorlara gidildi :D yaptığınız son derece isabetli tercih karşısında :) ...Ördeklere sniping yapmayacaksanız :D o kadar afaki detaylar ki bunlar,tamamen artislik yani,lafı geçtiydi yukarda bir mesajda gene gerekliliği tartışmalı bir zamazingonun  övgüsü esnasında :) ,öyle bişey :) ...Kanmayalım lütfen :) ...
Fatih YAZICI 1964 
Bursa

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK, Kamil ÜNLÜTÜRK

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #94 : 06 Ağustos 2017, 16:51:06 »
Çok zor durumdayım.

Fatih YAZICI 1964 
Bursa

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK, Kamil ÜNLÜTÜRK

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #95 : 06 Ağustos 2017, 17:02:32 »

Hocam çok ''damardan'' oldu bu  :(
Durumunuz tam olarak buysa,gerçekten zor durumdasınız.  :)
Yalnız abi hiç fena değil,Orhan GENCEBAY görse elinden tutar yani.  :)
« Son Düzenleme: 06 Ağustos 2017, 17:23:14 Gönderen: Erol ÖZTÜRK »
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK

The following users thanked this post: Fatih YAZICI

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #96 : 06 Ağustos 2017, 17:20:28 »
Yok yok hocam, onlara hiç girmiyorsunuz, şunu sonuna kadar izleyip sonra kendinize geliyorsunuz, mevzu şu:

:laugh:

Çok zor durumdayım.

1978 - Istanbul

Çevrimdışı Mustafa KARAGÖZ

• Avlak Yönetici
  • VATAN SEVDALISI,DOĞA DOSTU,UÇAR AVCISI
« Yanıtla #97 : 06 Ağustos 2017, 17:28:47 »
Yok ya, bizim safta kim kaldı ki, "ağır marketing etkisi" ve mahalle baskısından, herkes sesini kesmiş... :D Dostlarımız ağırlıkla karşı cephede... :D

Burdayız hocam içiniz ferah olsun 😊 Öyle merketing falan gibi modernize göz boyama teknikleri bize işlemez. Mevzimiz sağlamda düşmedi şükür.
  • Merkel Custom Made Boxlock Ejector S×S 20 ga
  • Robust 222 S×S 16 ga
  • MKE Kırıkkale 1963 S×S 12 ga
  • Derya-Lion mc391 Yarıoto
YA SEV YA TERK ET, YA TABİ OL YA DEFOL
1982/ELAZIĞ - İkamet: Malatya

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Suat ÇALIŞKAN, Fatih YAZICI

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #98 : 06 Ağustos 2017, 17:33:20 »
Fatih hocam size şunu tavsiye ederim  :)

• HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #99 : 06 Ağustos 2017, 17:37:35 »
Hocam Allah aşkına neredesin ya :D

Bunlarda, kural yok, etik yok, sağlı sollu dalıyorlar ama Allah'a şükür, kaya gibiyiz... O kadar çok açıkları var ki :D

Burdayız hocam içiniz ferah olsun 😊 Öyle merketing falan gibi modernize göz boyama teknikleri bize işlemez. Mevzimiz sağlamda düşmedi şükür.
1978 - Istanbul