Gönderen Konu: Fişek doldurma önerileriniz nelerdir?  (Okunma sayısı 3118 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan URAS

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Fişek doldurma önerileriniz nelerdir?
« : 22 Şubat 2017, 21:39:34 »
Cümleten selamlar;

71 namlu kinetik tüfeğimde, ördek, tahtalı, üveyik avında kullanılmak üzere kendi fişeklerimi yapmak istiyorum. Amerika'yı baştan keşfetmek yerine sizin tecrübelerinizi deneyerek dolum yapmak istiyorum. Dolum yapacağım alet: Lee Load All 2
1)Öncelikle hangi marka barut kullanmalıyım?
2)Hangi marka saçma kullanmalıyım, sertmi yumşakmı?
3)Tapa hangisini önerirsiniz, power'ı çok sıkıştırırsan grupmanı bozuyor diyorlar? Federal black cloud daki gibi tapayı tersine kesmek fayda sağlarmı?
4)Hazır boş kovan ile sıkılmış marka kovanlarının bi farkı varmı sizce?
5)kapsülde marka önemlimi ve barutla arasına Kara barut eklemek gereklimi?

Sizin kullandığınız  veya önerdiğiniz marka kombinasyonları ve ölçekleri paylaşırsanız Bnm gibi Yeni başlayacakları bilgilendirmiş olursunuz.
Saygılar
  • Franchi Affinty wood 12cal
  • Ata Neo 12 12cal
  • Atmaca el yapımı Sürepoze 12cal
  • Husan Arms Tactical 12cal
  • Genç Huğlu 76 namlu özel yapım çifte 12cal
1979 - Antalya

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Murat BOZOK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Fişek doldurma önerileriniz nelerdir?
« Yanıtla #1 : 23 Şubat 2017, 00:17:25 »
.
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2017, 00:19:05 Gönderen: Murat BOZOK »
Benelli Süper Nova Pompalı
Huğlu 104 A

1973-İSTANBUL

Çevrimdışı Hakan ÖZDEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 23 Şubat 2017, 10:33:32 »
Sn. Volkan Köydemir tarafından açılmış 28 Haziran 2012, 17:49:06 tarihli Konu: Fişek Doldurma Tekniği - Ecz. Hasan KARACA  (Okunma sayısı 2442 defa) size yardımcı olabilir, başlamak için bu kitabı bulmaya çalışın , çok emek verilmiş kıymetli bir kitaptır, sorularınızın bir çoğu orada mevcut
  • Epagneul Breton
Be cool, stay cool, then shot.
Hakan Özden 1964 ANKARA

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 23 Şubat 2017, 10:59:20 »
http://www.gualandi.it/en/tables.html
çıkan sayfadan yes tuşuna basmanız yeterli.

http://www.nobelsport.it/public/pages/ENG/p_polveri.asp?RISUL_New=y&Ramo=0&Cat1ID=363
Sağ üst köşedeki menüden istediğiniz barutu seçebilirsiniz.

http://www.siarm.it/product_info.php?products_id=468
Barut türünü seçerek doldurma örneklerini görebilirsiniz.
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2017, 11:05:44 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Yaşar KÖKÇEN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Volkan URAS

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #4 : 23 Şubat 2017, 21:12:04 »
Teşekkürler sağolun.
Yanlız hiçbiyerde aradığım barutu bulamıyorum ( sterling A6SP ) bırakın aradığımı hiç biyerde barut bulamadım. Ohalden dolayı sanırım. Yardımcı olabilecek varsa sevinirim.
Seçtiğim barut sizce iyimi? Çok amaçlı ve gram olarak geniş aralıktaki gramajları doldura bileceğimi düşündüğüm bi barut.
Zaten araştırdıkça gerek barut gerek tapa ve diğer malzemelerde çok fazla alternatif ve seçenek yok.
  • Franchi Affinty wood 12cal
  • Ata Neo 12 12cal
  • Atmaca el yapımı Sürepoze 12cal
  • Husan Arms Tactical 12cal
  • Genç Huğlu 76 namlu özel yapım çifte 12cal
1979 - Antalya

Çevrimdışı Ahmet ÖZYILMAZERLER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 24 Şubat 2017, 11:57:26 »
Teşekkürler sağolun.
Yanlız hiçbiyerde aradığım barutu bulamıyorum ( sterling A6SP ) bırakın aradığımı hiç biyerde barut bulamadım. Ohalden dolayı sanırım. Yardımcı olabilecek varsa sevinirim.
Seçtiğim barut sizce iyimi? Çok amaçlı ve gram olarak geniş aralıktaki gramajları doldura bileceğimi düşündüğüm bi barut.
Zaten araştırdıkça gerek barut gerek tapa ve diğer malzemelerde çok fazla alternatif ve seçenek yok.

Volkan Bey,

Aileye hoşgeldiniz, birkaç yıl önce bende youtube videoları ve yaşlıların anlattığı "neydi o eski günler, kendi fişeğimizi kendimiz sıkardık peyyyy" hikayelerinden etkilenip fişek doldurmaya heveslenmiş işi abartıp amerikonyalardan makine falan getirtmiştim. Efenim, aradığınız barutu bulamamanızın nedeni OHAL değil, hiç olmadı istediğimiz barut piyasa da, büyük ihtimalle de hiç olmayacak...

Birde "Reloding"e meraklı insan yok, olan 3 bilemedin 5 kişi var, onlarda bu forumlarda gördükleriniz zaten :D Bizde fişek doldurma fabrikasyondan pahalıya geliyor. Onun için kimse bu işlerle uğraşmıyor, piyasada ne varsa hazır fişek onu alıp atıyor. Çok çok meraklısı hazır fişek alıp kesiyor, içinden çıkanı kendine göre kombine edip tekrar dolduruyor, amaç hobiyse yapılır, amaç ucuza getirmekse mümkün değil.

Bursa'dan E-Temin, Tokat'dan Buğra Av, Osmaniye'den Zafer Av kargo ile barut alabileceğiniz benim bildiğim 3 yer. Ankara'da çeşitli bayilerde barut bulunuyormuş, tedarik eden arkadaşlar bu forumda çeşitli başlıklar altında paylaştı. Ama barut alırken satıcının elinde o anda ne varsa onu almak kaderiniz. Uzun yıllar bu işleri takip edenler farklı zamanlarda farklı barutlar denk getirip kendilerine bir stok oluşturmuştur. Ama ne yazık ki istediğiniz an istediğiniz tip barutu bulmanız mümkün değil, muhtemelen de hiç olmayacak...

Bu söylediklerim esasında tüm diğer fişek bileşenleri için geçerli. İstediğiniz boy tapayı, sert-yumuşak saçmayı, yavaş-orta-hızlı yanmalı kapsül çeşitlerini ne yazık ki hiçbir zaman istediğiniz gibi bulamayacaksınız. İlle bu işi yapacağım diyorsanız, piyasayı sürekli takip edecek, yeni bir şey çıktığında alıp dolaba kaldıracak, günü geldiğinde kullanacaksınız.

Ya da kadere razı olup, piyasadaki hazır fişeği kullanmaya devam edeceksiniz, ben kendi adıma artık öyle yapıyorum...
1980 İSTANBUL

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Celal KIZILÇAY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 24 Şubat 2017, 12:28:37 »
aynı dertten bende muzdaribim barutu çok aradım lakin yok enson mke barut buldum geçen ay ve kaçırmadım 1kg aldım şimdi herşeyim hazır lakin saçmanın kg fiyatı 15 tl fişek doldurmak çok pahalıya geliyor o yüzden tek kurşuna devam onuda kendim dökeceğim
  • akkar 206 süper poze
  • üzümlü 4+1 otomatik
  • setter
1983 İstanbul
 önce kendine ne olacağını sor, sonra ne yapman gerekiyorsa yap

Çevrimdışı Rıza BOZOKLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 24 Şubat 2017, 14:14:44 »
Celal  Bey  araştırdım. Piyasada  MKE  haricinde   barut  neredeyse  hiç yok.
Varsa da  büyük  av  bayilerinde   filan  vardır. Onlarda  sitelerinde  yayınlamıyor  olabilirler.

1974 İnebolu/KASTAMONU

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #8 : 24 Şubat 2017, 14:25:44 »
http://www.gualandi.it/en/tables.html
çıkan sayfadan yes tuşuna basmanız yeterli.

http://www.nobelsport.it/public/pages/ENG/p_polveri.asp?RISUL_New=y&Ramo=0&Cat1ID=363
Sağ üst köşedeki menüden istediğiniz barutu seçebilirsiniz.

http://www.siarm.it/product_info.php?products_id=468
Barut türünü seçerek doldurma örneklerini görebilirsiniz.

@Tevfik GÜN hocam bu tablo benim de işime yarayacak, teşekkürler..
Dikkat ettiğim kadarıyla s4 ve sıpe barutları hariç genelde 1/20 kuralı tüm barutlar için geçerli..
Volkan Bey de buna riayet ederse güzel sonuçlar alabilir..
Bazı 40-42 gr dolularda ve 50 gr magnum dolularında durum farklı ama 28-36 gr arası orta dolularda bu oran her zaman işe yarıyor..
Hatta 0.10 gr daha üzerine çıktığınızda fişeğe biraz daha hız ve mesafe kazandırabiliyorsunuz.
Örneğin 34 gr için 1.70 gr csb1 kullanacaksınız diyelim, bunu 1.80 gr yaptığınızda daha güzel sonuçlar ortaya çıkabiliyor..

1.90 gr A0 barut normalde 40 gr fişek için ölçüdür.. 1/20 oranına göre aslında 38 gr doldurulur :) ben bu şekilde yaptım ve çok güzel verim aldım..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Ahmet ÖZYILMAZERLER, Volkan URAS