Gönderen Konu: Amaçlarına göre fişek türleri sınıflandırma  (Okunma sayısı 4292 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Oğuz TUNA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Amaçlarına göre fişek türleri sınıflandırma
« : 17 Şubat 2017, 09:34:04 »
merhaba,
fişeklerle ilgili bir sınıflandırma yapılırsa:

1) hangi gramaj ve numaralı fişekler hangi hayvanlara atılır?
2) fişek gramajı değiştikçe fişek içerisindeki saçma adedi değişiyor, peki fişek uzunlukları standart olduğuna göre, genelde 70mm kullanılıyor, fişek gramajı arttığında aynı hacme nasıl daha fazla saçma dolduruluyor?
gramajın artması isabet oranını arttırıyor diye biliyorum.
3) trap-skeet sporlarında kullanılması gereken (veya müsaade edilen) fişek özellikleri ne olmalıdır?
4) son olarak gazlı sistem tüfeklerde şu gramajın altındakileri atamaz diye bir kısıtlama var mıdır?

tüm bu konuları hepinizin çok iyi bildiğinden eminim. mutlaka forumda defalarca başlıklar açılıp bilgi paylaşımı yapılmıştır.
forumu tarayıp cevaplarımı aramak istedim ama 603 sayfa taramam gereken mesaj buldum :) malesef bu kadar vakit ayıramıyorum.
basit sorularımı mazur görün.
bir de yanıtlarınız kişisel tercihlerinizden çok teorideki bilgiler olursa memnun olurum.
çünkü malum herkesin kişisel özellikleri ve alışkanlıkları var.
yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
saygılar.
  • Beretta A303
  • Benelli Super Nova Slug
  • Beretta 92FS
  • Stoeger ST9-SC
1979 - İstanbul

Çevrimdışı Selçuk KAYGISIZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Amaçlarına göre fişek türleri sınıflandırma
« Yanıtla #1 : 17 Şubat 2017, 09:42:34 »
rast gele :)
  • Kral Arms Signatüre I

1984 KIRŞEHİR

The following users thanked this post: Oğuz TUNA

Çevrimdışı Berhan PINAROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 17 Şubat 2017, 10:07:56 »
Oğuz Bey merhaba, hoşgeldiniz öncelikle.Sorduğunuz sorularda ucu açık olanlar var yani herkes ister istemez kendince yorumlayacaktır(1 ve 4. soru).Teoriye yakın cevaplar vermeye çalışırsak:

1-Gramaj ve saçma numarası av hayvanının büyüklüğü ve dayanımına göre, atılacak mesafe ve iklim koşullarına göre değişkenlik gösterir.En fazlada avcıdan avcıya değişkendir :) Yaptığım avlardan örnek vermek gerekirse : Çulluk için 30 ile 34 gr arası 7-9 numara, Ördek için 34-36 gr 4-5 numara, tahtalı için 32-34 gr 5-7 numara, üveyik için 28-30 gr 8-9 numara, bıldırcın için yine 28-30 gr 8-10 numara gibi uzadıkça uzatabiliriz.Bu saçma numaraları ve gramajlar arasında bazı etkenlere göre küçük değişiklikler yapılabilir.Ama bi 36 gr 4 numara fişek bıldırcına atılmadığı gibi 28 gr 9 numara bir fişeğide ördeğe atmak pek mantıklı değildir.

2-Evet gramaj değiştikçe aynı boyuttaki saçma miktarı doğrudan artacaktır, yani 7 numara saçmayı ele alırsak örnek olarak 32 gr'da 250 adet saçma varsa 36 gr'da 300 adet olacaktır.Bunu 70 mmlik kovana tapa boyunu veya hazne boyunu değiştirerek sığdırmak mümkündür.Gramajın artması isabeti arttırmaktan çok pattern dediğimiz saçma dağılımını daha sık bir yapıda olmasını sağlamakta, buda hayvanın daha fazla saçma almasına olanak sunmaktadır.Ayrıca gramajın artması bir nebzede olsa daha uzak (gramaja bağlı olarak belki 5-10 m) atış olanağı sağlar.

3-Bildiğim kadarıyla trapta 24 gr 7.5 numara skeette ise 24 gram 9.5 numara fişekler kullanılıyor ve bunların saçmaları av fişeklerine göre biraz daha sert.

4-Bu tamamen tüfeğin özellikleriyle alakalı. 28 gr altı tutukluk yapmaya müsaittir ama leblebi yer gibi 24 gr çıkaran gazlılarda var muhakkak.

• Huğlu 104/A 12/71
  • Armsan Phenoma Carbo 12/66
  • İstanbul Silah Monza .308
1994/Bartın

Çevrimdışı Oğuz TUNA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 17 Şubat 2017, 12:26:58 »
Oğuz Bey merhaba, hoşgeldiniz öncelikle.Sorduğunuz sorularda ucu açık olanlar var yani herkes ister istemez kendince yorumlayacaktır(1 ve 4. soru).Teoriye yakın cevaplar vermeye çalışırsak:

1-Gramaj ve saçma numarası av hayvanının büyüklüğü ve dayanımına göre, atılacak mesafe ve iklim koşullarına göre değişkenlik gösterir.En fazlada avcıdan avcıya değişkendir :) Yaptığım avlardan örnek vermek gerekirse : Çulluk için 30 ile 34 gr arası 7-9 numara, Ördek için 34-36 gr 4-5 numara, tahtalı için 32-34 gr 5-7 numara, üveyik için 28-30 gr 8-9 numara, bıldırcın için yine 28-30 gr 8-10 numara gibi uzadıkça uzatabiliriz.Bu saçma numaraları ve gramajlar arasında bazı etkenlere göre küçük değişiklikler yapılabilir.Ama bi 36 gr 4 numara fişek bıldırcına atılmadığı gibi 28 gr 9 numara bir fişeğide ördeğe atmak pek mantıklı değildir.

2-Evet gramaj değiştikçe aynı boyuttaki saçma miktarı doğrudan artacaktır, yani 7 numara saçmayı ele alırsak örnek olarak 32 gr'da 250 adet saçma varsa 36 gr'da 300 adet olacaktır.Bunu 70 mmlik kovana tapa boyunu veya hazne boyunu değiştirerek sığdırmak mümkündür.Gramajın artması isabeti arttırmaktan çok pattern dediğimiz saçma dağılımını daha sık bir yapıda olmasını sağlamakta, buda hayvanın daha fazla saçma almasına olanak sunmaktadır.Ayrıca gramajın artması bir nebzede olsa daha uzak (gramaja bağlı olarak belki 5-10 m) atış olanağı sağlar.

3-Bildiğim kadarıyla trapta 24 gr 7.5 numara skeette ise 24 gram 9.5 numara fişekler kullanılıyor ve bunların saçmaları av fişeklerine göre biraz daha sert.

4-Bu tamamen tüfeğin özellikleriyle alakalı. 28 gr altı tutukluk yapmaya müsaittir ama leblebi yer gibi 24 gr çıkaran gazlılarda var muhakkak.

yanıtlarınız için teşekkür ederim.
trap ve skeet atışlarında 5 no şok mu gerekiyor? (gerçi bu soruyu ilgili bölümde bir başlık açarak sordum)
  • Beretta A303
  • Beretta 92FS
  • Stoeger ST9-SC
1979 - İstanbul

Çevrimdışı Ateş AKTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 17 Şubat 2017, 14:01:48 »
Trap atışlarında 1 ve 2 şok olarak kullanılır ..
Skeet atışlarında ise skeet şok kullanılır ..
5 numara silindir dediğimiz en açık olan ve saçmayı en çabuk dağıtması için kullanılan şoktur ..
Skeet şok ise ölçü olarak 5 şok ile 4 şok arasında dır ..
5 şok .730 inch
Skeet şok .725 inch
4şok .720 inch dir

Çevrimdışı Oğuz TUNA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 17 Şubat 2017, 14:14:05 »
Trap atışlarında 1 ve 2 şok olarak kullanılır ..
Skeet atışlarında ise skeet şok kullanılır ..
5 numara silindir dediğimiz en açık olan ve saçmayı en çabuk dağıtması için kullanılan şoktur ..
Skeet şok ise ölçü olarak 5 şok ile 4 şok arasında dır ..
5 şok .730 inch
Skeet şok .725 inch
4şok .720 inch dir

açıklamanız için teşekkür ederim.
bu anlamda trap atışlarında plaka daha uzakta mı vuruluyor?
bir de mesela 50cm namlulu bir tüfekle skeet yapılabilir mi?
bu ayrıntılı sorularım sizi sıkmasın, henüz çok cahilim bu konularda..
« Son Düzenleme: 17 Şubat 2017, 14:15:10 Gönderen: Oğuz TUNA »
  • Beretta A303
  • Beretta 92FS
  • Stoeger ST9-SC
1979 - İstanbul

Çevrimdışı Ahmet ÖZYILMAZERLER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 17 Şubat 2017, 19:57:24 »
Oğuz Bey,

Trap ve Skeet'de plağı kaç metrede vuracağınız biraz da sizin tepki sürenizle alakalıdır, ayrıca skeet disiplininde farklı istasyonlarda farklı mesafelerde atış yaparsınız. 50cm namlulu bir tüfekle skeet ve dahi trap atabilirsiniz buna bir mani yok, lakin başarılı sonuç alamazsınız. Trap atışları için 76-81cm namlu ve skeet için 71cm (şimdilerde uzatma şok ile 73 kullananlar çoğaldı) tercih edilir. Kısa namlu dezavantaj yaratacağı için tercih sebebi değildir.

İmzanızdan gördüğüm kadarı ile İstanbul'da oturuyorsunuz, plak atışlarına ilginiz varsa ben bu pazar hemen her pazar Yakacık ya da Beykoz poligonunda atış yapıyorum. Trap veya Skeeti size başlangıç seviyesi için seve seve öğretebilirim, ileri seviye için ise gerçek bir antrenöre ihtiyaç olacaktır...(Bu söylediğim tüm üye arkadaşlarımız için geçerlidir.)

1980 İSTANBUL

Çevrimdışı Oğuz TUNA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 17 Şubat 2017, 22:03:30 »
Oğuz Bey,

Trap ve Skeet'de plağı kaç metrede vuracağınız biraz da sizin tepki sürenizle alakalıdır, ayrıca skeet disiplininde farklı istasyonlarda farklı mesafelerde atış yaparsınız. 50cm namlulu bir tüfekle skeet ve dahi trap atabilirsiniz buna bir mani yok, lakin başarılı sonuç alamazsınız. Trap atışları için 76-81cm namlu ve skeet için 71cm (şimdilerde uzatma şok ile 73 kullananlar çoğaldı) tercih edilir. Kısa namlu dezavantaj yaratacağı için tercih sebebi değildir.

İmzanızdan gördüğüm kadarı ile İstanbul'da oturuyorsunuz, plak atışlarına ilginiz varsa ben bu pazar hemen her pazar Yakacık ya da Beykoz poligonunda atış yapıyorum. Trap veya Skeeti size başlangıç seviyesi için seve seve öğretebilirim, ileri seviye için ise gerçek bir antrenöre ihtiyaç olacaktır...(Bu söylediğim tüm üye arkadaşlarımız için geçerlidir.)
Çok memnun olurum, gelmek isterim.
Lakin ruhsatım emniyette bu sorun olur mu? Poligona ruhsat beyan etme zorunluluğu var mı?
  • Beretta A303
  • Beretta 92FS
  • Stoeger ST9-SC
1979 - İstanbul

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #8 : 17 Şubat 2017, 23:47:44 »
1) hangi gramaj ve numaralı fişekler hangi hayvanlara atılır?

Bu tamamen göreceli bir kavram.. Uygun olan, avın boyutuna göre gramajı yükseltmek veya düşürmek, saçmayı kalınlaştımak veya inceltmektir.. Genel kabul gören budur..

2) fişek gramajı değiştikçe fişek içerisindeki saçma adedi değişiyor, peki fişek uzunlukları standart olduğuna göre, genelde 70mm kullanılıyor, fişek gramajı arttığında aynı hacme nasıl daha fazla saçma dolduruluyor?
gramajın artması isabet oranını arttırıyor diye biliyorum.

Gramaj değişse de kovan boyunun aynı kalmasını sağlayan şey, tapa haznesinin derinliğidir.. 30 gr fişeğin tapa haznesi kısa, esnek kısmı yüksektir, 40 gr fişeğin esnek kısmı kısa, tapa haznesi derindir.. Gramajın artması, daha fazla saçma sayısı ve nispeten daha fazla isabet imkanı sağlar..

3) trap-skeet sporlarında kullanılması gereken (veya müsaade edilen) fişek özellikleri ne olmalıdır?

24 ve 28 gr 7,5 - 8 - 8,5 - 9,5 no fişekler kullanılıyor..

4) son olarak gazlı sistem tüfeklerde şu gramajın altındakileri atamaz diye bir kısıtlama var mıdır?

Gazlı tüfekler, çalışma sistemi itibariyle her gramaj fişeği atabilir, kısıtlama yok. Kinetik tüfekler geri tepme esasına göre çalıştığı için tepmesi düşük olan 24-28 gr fişeklerde çalışmayabilir.. Oyüzden genelde 28 veya 30 gr ve üstü fişekler kullanılır..
« Son Düzenleme: 17 Şubat 2017, 23:48:55 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: M.Emin OLGAÇ, Oğuz TUNA

Çevrimdışı Ahmet ÖZYILMAZERLER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 18 Şubat 2017, 11:40:07 »
Çok memnun olurum, gelmek isterim.
Lakin ruhsatım emniyette bu sorun olur mu? Poligona ruhsat beyan etme zorunluluğu var mı?

Oğuz bey,

Ruhsatsız olarak ateşli silah taşımak her şart altında suçtur. Kolluk güçleri tarafınan tespti halinde hukukii yaptırım ile karşılaşırsınız. Ancak sorunuzun cevabı hayır, poligondalarda ruhsat kotrolü yapıldığına şahit olmadım. Ruhsatınız neden emniyette, neden işlemi yapıp size teslim edilmedi onu da anlamadım.

Beykoz poligonu bir süreliğine kapalı, yarın (19.02.2017) Yakacık poligonunda olacağım, beni tanımak kolaydır, AKUS marka trap tüfeği kullanan sadece ben varım :)
1980 İSTANBUL

Çevrimdışı Oğuz TUNA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 18 Şubat 2017, 14:47:08 »
yeni ruhsat çıkartıyorum, 2. tüfeğimi de ruhsata işleyecekler o yüzden iki kere işlem yapmamak için yeni tüfeğin faturasını bekliyorlar.
merak etmeyin illegal bir şeyler yapmıyorum  :)
ben riske girmemek adına ilerleyen tarihlerde katılırım.
saygılar.
  • Beretta A303
  • Beretta 92FS
  • Stoeger ST9-SC
1979 - İstanbul