Gönderen Konu: ustalarım abilerim tavsiye lazım  (Okunma sayısı 14013 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
ustalarım abilerim tavsiye lazım
« : 29 Aralık 2013, 21:51:37 »
daha önceden de belirtmiştim babamdan kalma kıymet verdiğim 42 yıllık s55 sauer berettam var.
ancak gel gelelim özellikle ördekte her turlu uygun mesafe atış fişek tercih etmeme ragmen 25 metre ve uzerı atışlarda randıman alamıyorum.
otomatik normalde nefret ederım avcı dedıgın superpoze kullanır ve profesyoneldır hayvana kaçma şansı tanır.

ancak bugun anladımkı bunlar eskıden miş babalarımızın zamanında av bolken edılen laflarmış.

ithal otomatik bakınıyorum.

boyum 1.96 kilo 90 bana en uygun otomatiği arıyorum.

gerek yok superpozen sana yeter sabret yada şunu bunu yaparsan ıyı olur dıyen abılerımın fıkırlerını ve tavsıyelerını beklıyorum moralım çok bozuk.

bugun 35 tane kadar tahtalının tam ortasına nısan almama rahmen bır adet yaralı kuş seke seke gitti otedekı ormana dustu.

34 gr 5 numara idi fişek mesafe ise 30 - 35 metre idi.

zaten hayvan az otomatik alıp saydırmakmı lazım ılla kafam attı ya.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55
evdekı huzur zengınlık budur.

1985-SAKARYA

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
Ynt: ustalarım abilerim tavsiye lazım
« Yanıtla #1 : 30 Aralık 2013, 09:41:08 »
Tahtalı avında sık yapılan hatadır grubun içerisine atmak bikaç tane düşer sanarsın hiç düşmez, birine tutup öyle atacaksın..
Sendeki sorun ya tüfeğin ölçüleriyle, ya fişekle yada kendinle alakalı..
Otomatik alıp saydırmakla daha fazla vuramassın tam tersi atış yüzden dahada düşer..
Bir poligona git hatanın neydeolduğunu çöz, elindeki tüfek kalite  ;)
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Necdet KAPLANOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 30 Aralık 2013, 09:55:55 »
Bayilerden aldığın standart tüfeklerin hiçbiri senin ölçülerine uymayacak çünkü tetik çekme mesafesi en fazla 35-36 cm olacak. Senin sikletinde birinin tetik çekme mesafesi en az 39-40 cm olur. Neredenmi biliyorum? Benim de boy 194 kundaklar hep kısa geliyor buda nişan almayı güçleştiriyor. Berettanın tetik çekme mesafesini ölçtünüzmü merak ettim belkide bu yüzden sıkıntı oluyor olabilir.
1988-izmir

Çevrimdışı Özgür DÜDEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 30 Aralık 2013, 09:58:22 »
Alper kardeş usta abilerimiz daha iyi bilir fakat poze için 34 gr fazla gelir.30yada 32 gr 6 numara cedit jk 6 dene birde.marka yı kendim denediğim için söylüyorum illa bu marka kullan demiyorum.Fakat gr maj konusuna dikkat edersen süper poze de daha iyi randıman alırsın diye düşünüyorum.Bende Akdaş ın pozesini yeni aldım ve kullanıyorum.Gayette iyi sonuçlar aldım.Kaldiki sendeki tüfekte 10 numara bir tüfek.Bence otomatik işini rafa kaldır sen.İyi günler.
Özgür DÜDEN
1980 ISPARTA

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #4 : 30 Aralık 2013, 17:47:29 »
Alper be y merhaba

arkadslarim bende once kismen aciklamis bende bir kac birsey ekliyim

kundak muhtemelen sana uymuyordur yoksa bir 55 bu tip avlarda harikalar yaratir

tufegin soklarini namlu uzunlugunu yazarsan daha iyi yardimci olurum

yabanci yari otomatikler fiat olarak cok farklilik gostermektedir bunlari acarsan bir tarafa yogunladip aradigini daha kollay  bulursun
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 31 Aralık 2013, 00:52:54 »
Tahtalı avında sık yapılan hatadır grubun içerisine atmak bikaç tane düşer sanarsın hiç düşmez, birine tutup öyle atacaksın..
Sendeki sorun ya tüfeğin ölçüleriyle, ya fişekle yada kendinle alakalı..
Otomatik alıp saydırmakla daha fazla vuramassın tam tersi atış yüzden dahada düşer..
Bir poligona git hatanın neydeolduğunu çöz, elindeki tüfek kalite  ;)

teşekkur ederım tavsıyenız ıcın bır dahakıne odaklanacagım surudekının en az bır tanesıne.tşkler.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55

1985-SAKARYA

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 31 Aralık 2013, 00:55:17 »
Alper kardeş usta abilerimiz daha iyi bilir fakat poze için 34 gr fazla gelir.30yada 32 gr 6 numara cedit jk 6 dene birde.marka yı kendim denediğim için söylüyorum illa bu marka kullan demiyorum.Fakat gr maj konusuna dikkat edersen süper poze de daha iyi randıman alırsın diye düşünüyorum.Bende Akdaş ın pozesini yeni aldım ve kullanıyorum.Gayette iyi sonuçlar aldım.Kaldiki sendeki tüfekte 10 numara bir tüfek.Bence otomatik işini rafa kaldır sen.İyi günler.

çok teşekkurler ilk iş 30 gr ma donup dedıklerınızı denemek olacak.
evet babamda tufek on numara dıyor bencede guzel tufek ama wuramayınca tufegın guzellıgı suya dusuyor.
pekı fişekte gramaj dustukçe menzıl ve etkılı menzıl kısalmazmı.
otomatık ısını rafa kaldırdım bu arada dedıgınız gibi.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55

1985-SAKARYA

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 31 Aralık 2013, 00:57:11 »
Bayilerden aldığın standart tüfeklerin hiçbiri senin ölçülerine uymayacak çünkü tetik çekme mesafesi en fazla 35-36 cm olacak. Senin sikletinde birinin tetik çekme mesafesi en az 39-40 cm olur. Neredenmi biliyorum? Benim de boy 194 kundaklar hep kısa geliyor buda nişan almayı güçleştiriyor. Berettanın tetik çekme mesafesini ölçtünüzmü merak ettim belkide bu yüzden sıkıntı oluyor olabilir.

onu bılmıyorum ama kabzayı dırsek damarıma yaslayıp tufegı havata dıktıgımde tek elle, tetik işaret parmagımın tırnaktan ele dogru olan ılk ıkı kemıkçiğin tam ortasına denk gelıyor.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55

1985-SAKARYA

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 31 Aralık 2013, 01:14:07 »
Alper be y merhaba

arkadslarim bende once kismen aciklamis bende bir kac birsey ekliyim

kundak muhtemelen sana uymuyordur yoksa bir 55 bu tip avlarda harikalar yaratir

tufegin soklarini namlu uzunlugunu yazarsan daha iyi yardimci olurum

yabanci yari otomatikler fiat olarak cok farklilik gostermektedir bunlari acarsan bir tarafa yogunladip aradigini daha kollay  bulursun

ust de şok yok sanırsam altıda kendınden şoklu dıye bılıyorum.ilave şok takılmıyor.
71 namlu
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55

1985-SAKARYA

Çevrimdışı Özgür DÜDEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 31 Aralık 2013, 09:26:48 »
Alper bey fişekte gr maj düştükçe menzil veya etkili menzil düşer diye bir şey yok.Siz 30 ve 32 gr 6 numara ile atış denemelerinde bulunun sonra tekrar değerlendirelim.Bu denemeler tüfeğe uygun gr maj belirlemedede yol gösterecektir.Bir de elinizdeki tüfekle atış yaparken bandı görmeden (sıfır) sadece arpacığa göre hedefe odaklanırsanız iyi olur.Çünkü tüfeğin yapısıyla sizin vücut yapınızın bir uyumsuzluğu var ise siz bantla birlikte arpacığı görüp atış yapmanız halinde alt vurup av grupmanın düşük olduğu alanda kalır ve avı ya 1 -2 saçmayla yaralı almaya çalışır yada tümden hiç vuramayıp kaçırırsınız.
Özgür DÜDEN
1980 ISPARTA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 31 Aralık 2013, 09:26:55 »
onu bılmıyorum ama kabzayı dırsek damarıma yaslayıp tufegı havata dıktıgımde tek elle, tetik işaret parmagımın tırnaktan ele dogru olan ılk ıkı kemıkçiğin tam ortasına denk gelıyor.

Muhtemelen kundak eğimi diktir, boyuna göre boynununda uzun olduğunu düşünerek söylüyorum, buda hedefte üst attırır.
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Özgür DÜDEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 31 Aralık 2013, 09:51:15 »
Gr maj konusuna gelirsek: 34 gr 6 numara bir fişekte haliyle 30 veya 32 gr 6 numara fişeklere göre saçma sayısı daha fazladır.Ama yivsiz av tüfeğinde avın vurulacağı etkili menzil 40 mt max 50 metredir.Bu mesafenin üzerinde vurulan avlar biraz şans birazda tesadüf olur.34 gr fişeğin saçma sayısının 30 ve 32 gr ma göre daha fazla olmasından dolayı özellikle uzak mesafelerde hedefteki yoğunluğu dolayısıyla grupmanı da artar.Fakat bu mesafeler avın kalması için uzak sayılacağından bu yoğunluk açıkçası bizim bir işimize yaramaz.Avcı arkadaşlar bazen derler ördeği bir vurdum adeta havada tüy yumağı oluştu ama ördek yada av gitti.Çünkü 34 gr mın yoğunluğu ile hayvan uzak mesafesi ni (etkili menzil dışı) düşünürseniz saçmanın ava nasıl çarpıpta dövdüğünü (vurduğunu demiyorum dikkat ederseniz) ve tüylerini attığını görürsünüz.Aynı sopasıyla yün kabartan yorgancı misali avcı avın tüylerini izler ancak.
Özgür DÜDEN
1980 ISPARTA

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 31 Aralık 2013, 12:32:24 »
Alper bey fişekte gr maj düştükçe menzil veya etkili menzil düşer diye bir şey yok.Siz 30 ve 32 gr 6 numara ile atış denemelerinde bulunun sonra tekrar değerlendirelim.Bu denemeler tüfeğe uygun gr maj belirlemedede yol gösterecektir.Bir de elinizdeki tüfekle atış yaparken bandı görmeden (sıfır) sadece arpacığa göre hedefe odaklanırsanız iyi olur.Çünkü tüfeğin yapısıyla sizin vücut yapınızın bir uyumsuzluğu var ise siz bantla birlikte arpacığı görüp atış yapmanız halinde alt vurup av grupmanın düşük olduğu alanda kalır ve avı ya 1 -2 saçmayla yaralı almaya çalışır yada tümden hiç vuramayıp kaçırırsınız.

evet ilk fırsatta 30 gr 6 numara ıthal fişek ıle atacagım avlarıma.söyledıklerınız cok mantıklı geldi.ben genelde banta hiç bakmıyorum dırek arpacıga gore odaklanıyorum zaten.ah bı çözebılsem altmı atıyorum ust mu ona göre ayarlıcam kendımı ama.
teşekkur ederım paylaşımınız ıcın bu arada.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55

1985-SAKARYA

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 31 Aralık 2013, 12:33:46 »
Muhtemelen kundak eğimi diktir, boyuna göre boynununda uzun olduğunu düşünerek söylüyorum, buda hedefte üst attırır.

bir karış altına nısan alıyorum olmuyor.
bir karış ustune atıyorum gene yok.
sağ sol her turlu nısan denedım.
çıldırmak uzreyım :)
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55

1985-SAKARYA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 31 Aralık 2013, 12:49:44 »
Hiçmi silah ustası yok yaşadığın yerde alper kardeşim, incelet olsun bitsin..
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Özgür DÜDEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 31 Aralık 2013, 13:06:17 »
Alper bu video senin ilacın kardeş.
Özgür DÜDEN
1980 ISPARTA

Çevrimdışı Emrah DUMAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 31 Aralık 2013, 13:19:27 »
arkadasım bende senın gıbıyım su durumda bende 1.90 boyum duran hedef neolursa olsun vuruyorum ama ucar da hele culluk avında tufegı rezıl edıyorum onlemeyı yapamıyorum .onlemeyı polıgona gıdıp ogrnem lazım tufek boyunu benım oyumla uygun olup olmadıgını ogrenmem laızm bır usta yardıymıyla sonra idaman yaparak gelıstırmem lazım sanırım aynı yoldayız :)
1986 DÜZCE/HOLLANDA

Çevrimdışı Emrah DUMAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 31 Aralık 2013, 13:53:48 »
Alper bu video senin ilacın kardeş.

videoyu şimdi izledim bende hemen tüfegı alıp olcum yaptım benım tufegım sanırım üst atıyo tüfegı her omuzladıgımda bandın altta kaldıgını ve arpacagın havaya baktıgını goruyorum gez yada banda sokulmak ıcın basımı kundaga ıyıce sokmam gerekıyor tufegın olculerı tetik cekme mesafesı 37.5 cm tepe dusuklugu 3.8 cm dıpcık taban dusuklugu 5.8 cm  ??? fikri olan ?
1986 DÜZCE/HOLLANDA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 31 Aralık 2013, 14:07:11 »
videoyu şimdi izledim bende hemen tüfegı alıp olcum yaptım benım tufegım sanırım üst atıyo tüfegı her omuzladıgımda bandın altta kaldıgını ve arpacagın havaya baktıgını goruyorum gez yada banda sokulmak ıcın basımı kundaga ıyıce sokmam gerekıyor tufegın olculerı tetik cekme mesafesı 37.5 cm tepe dusuklugu 3.8 cm dıpcık taban dusuklugu 5.8 cm  ??? fikri olan ?

1, 90 boyun olduğuna göre kundak sana dik tetik çekme mesafende kısadır muhtemelen...
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Emrah DUMAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 31 Aralık 2013, 17:10:59 »
1, 90 boyun olduğuna göre kundak sana dik tetik çekme mesafende kısadır muhtemelen...

bu durumu sitedeki polat abıye de sormustum benım en yakın zamanda dıpcik ustasını bulmam lazım  ???
1986 DÜZCE/HOLLANDA

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 31 Aralık 2013, 17:36:20 »
arkadasım bende senın gıbıyım su durumda bende 1.90 boyum duran hedef neolursa olsun vuruyorum ama ucar da hele culluk avında tufegı rezıl edıyorum onlemeyı yapamıyorum .onlemeyı polıgona gıdıp ogrnem lazım tufek boyunu benım oyumla uygun olup olmadıgını ogrenmem laızm bır usta yardıymıyla sonra idaman yaparak gelıstırmem lazım sanırım aynı yoldayız :)

walla  aynen öyle gozukuyor kaderımız aynı gıbı çok uzakta degılız bır gun beraber cıkalım bı ava olmazsa.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55

1985-SAKARYA

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 31 Aralık 2013, 17:42:29 »

tetik çekme mesafesimız aynı.
ben bugun 40 metreden martı dusurdum.
üst atıyor sanıyorum benım tufekte. :/
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55

1985-SAKARYA

Çevrimdışı Emrah DUMAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 31 Aralık 2013, 18:02:42 »
walla  aynen öyle gozukuyor kaderımız aynı gıbı çok uzakta degılız bır gun beraber cıkalım bı ava olmazsa.

arkadaşım bana uyar yanlız bu iş ciddi olursa bunu 20 gün içinde yapmamız lazım çünki ben hollanyada taşınıcam :( bizim sailahtan yana değilde boylardan yana sorunumuz var yoksa silahlar şakır şakır anladıgım kadarıyla
« Son Düzenleme: 31 Aralık 2013, 18:04:31 Gönderen: Emrah DUMAN »
1986 DÜZCE/HOLLANDA

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 31 Aralık 2013, 18:06:53 »

arkadaşım bana uyar yanlız bu iş ciddi olursa bunu 20 gün içinde yapmamız lazım çünki ben hollanyada taşınıcam :( bizim sailahtan yana değilde boylardan yana sorunumuz var yoksa silahlar şakır şakır anladıgım kadarıyla

aynen öyle.
özel mesajla cep telini yaz bana sabaha karşı gıdelım senınle ava olmazsa.
yada çaldır kardeş 0 532 498 27 51
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55

1985-SAKARYA

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 31 Aralık 2013, 21:26:17 »
bırak eski yeni tüfeği nereden bulursan bul al bir ij 58 tüfek(ördekdek de 1 numara. beratta  benelli breda vs halt etmiş)) ve 28 gr trap fişeği  no (7,5) at  bak havada ördek kaz kalıyormu
« Son Düzenleme: 31 Aralık 2013, 21:27:35 Gönderen: Veli TOKCAN »
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR