Gönderen Konu: AVIN VE AVCILIĞIN HADİSLERLE DİNDEKİ YERİ DİNİ BOYUTU ( VİDEO)  (Okunma sayısı 6195 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kenan AHAS

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
  ARKADAŞLAR EKLEDİĞİM VİDEOYU SONUNA KADAR İZLEDİM VE ANLATIMLAR ÖRNEKLER HADİSLER ÇOK HOŞUMA GİTTİ VE PAYLAŞMAK İSTEDİM İYİ SEYİRLER                             
1990-ANKARA AVLANMAZSAN YAŞAYAMAZSIN...
KAÇAMAZSAN AVLANIRSIN..!   
resim

Çevrimdışı Şükrü SUNAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • ÖRDEK AVCISI
paylasım ıcın teşekkurler
Şükrü SUNAR 1989
                         (SALİHLİ/MANİSA-ISPARTA)
        Sultaniye köklü Bağ Fidanı yetıstırıcısı
                         P-A-Ş-A [email protected]

Çevrimdışı Gürkan ONAT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Cok guzel ayrica faydali

resİm yÜkleme
Gürkan ONAT
1982  SAMSUN / ANKARA
STOEGER MODEL 2000 DELUXE 71

Çevrimdışı H.Hüseyin GÜRBÜZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
 üstadım bu videoyu yükleyip paylaştığın için çok teşekkür ederim
1983 KONYA

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
mükemmel... neredeyse hiç soru işareti kalmadı.
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
Yanlız avcı arkadaşlarımızın dikkat etmesi gereken bir durum var.
Hocamız hanefi mezhebine İmam-ı Azam efendimize göre açıklama yapmıştır.

Eğer avcı arkadaşlarım farklı bir mezhebden ise kendi mezhebinin şartlarına göre avlanmakla yükümlüdürler.
Çünkü arada bazı farklı durumlar vardır. Bunları öğrenmekle yükümlüdürler.

Bir örnek verecek olursak
Atın okunu (tüfeğini) vurdun hayvanı hayvan yaralı kaçtı (gözden kaçırmamak en iyisi ancak) gözden kayboldu.
Hiç beklemeden izini takip etmeye başladın. 2-3 saat sonra hayvanı buldun dereyi geçerken derede can vermiş.
İmam Şafi derki senin attığın oklamı öldü boğularak mı öldü bilemeyeceğin için YENMEZ.
İmam Hanefi derki senin attığın ok vesile oldu 3 güne kadar bulduğun için YENİR der.

Böyle ince farklılıklar var. Hanefi mezhebinden değilseniz bu tip durumları bilmekle yükümlüsünüz.
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
Özellikle ördek avında attın suya düştü hayvanın zaten kafası batar çıkar alamadın en son ördeğin kafası suya girdi bir dahada kafasını kaldıramadı. Sonradan gittin yanına aldın hayvanı.

Hanefi mezhebi bu ördeği yerken. Şafi mezhebi bu ördeği yiyemez çünkü boğularakmı öldü aldığı darbeylemi öldü bilinmez.
1978 Bursa

Çevrimdışı Emrah DUMAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
av konusu dinimizde cok ince bi yerde dir ac kalmadiysan neden avlayasin zevk icin mi ? hocanin dedigi gibi kahvede kumar gibi aliskanlik yapacagina helal kilinmis av hayvanlarini avla avlanmak mubahtir diyo. hemen kendimden yola cikiyim kafeste guvercin besliyorum gayet guzel yasam alani var ama kafese hayvanlari sokmak uygun degildir onlarin yasam alani dogadir diyo eee benim sigaram alkolum ickim kumarim yok 30 yasina yaklastim kahvede 1 saat oturmamisimdir en buyuk hobilerimden birisi guvercin beslemektir bunu yapmayip sitres atmasam onlarla vakit gecirmeyip o vaktimi kahvede kagit oynayaraki geciriyim gibiii...
1986 DÜZCE/HOLLANDA

Çevrimdışı Muzaffer KUZU

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Arkadaşlar herseyin var.Paran ,pulun ,zamanın ,istedigin kadar et alabilecek güçtesin sonra avcılıgın dinde yeri nedir diyeceksin?Zaten sana av haram . Et alacak güçün yoksa av sana serbest. Günümüzde hangi gariban av yapıyor? Av zaten zengin işi olmuş. Ya bunları düşünmüyeceksin yada bu konulara hiç girmeyeceksin.
  • Huğlu Süperpoze 12 Skeet Özel yapım 71 namlu
  • Huğlu Çifte 12 Çukurbant 71 namlu 1-2 şok
  • Marocchı 12 Süper Poze 71 namlu 2-4 şok
  • Üzümlü Çifte 12 jetli yüksek bant 71 namlu 1-3 şok
İZMİR 1957   0Rh+     05344463032
Branş Kodu:2036

Çevrimiçi Ferhat BEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Arkadaşlar herseyin var.Paran ,pulun ,zamanın ,istedigin kadar et alabilecek güçtesin sonra avcılıgın dinde yeri nedir diyeceksin?Zaten sana av haram . Et alacak güçün yoksa av sana serbest. Günümüzde hangi gariban av yapıyor? Av zaten zengin işi olmuş. Ya bunları düşünmüyeceksin yada bu konulara hiç girmeyeceksin.

Muzaffer bey kesinlikle size katılmıyorum ve bu konuda yanlış bilgi verdiginizi düşnüyorum sizin yazdıgınızdan benim anladıgım şu; kasapların bu dünyada yaşamaya haklarının olmadıgı, Ne diyor cenab-ı hak yerdeki ve gökteki herşeyi sizler için yarattım helalinden olduğu sürece hepsinden herşeyden faydalanın nasiplenin bugun senin cebinde et alacak paranın olması yapacagın avcılıgı nasıl olurda haram kılar kasaptan aldıgın ette bir can degilmiydi , Burada önemli olan avcılıgı yaparken dinimizde önemli olan bir kaç hususa dikkat etmek gerekir (Hocamız bu hususları videoda söylemiş zaten) Lütfen artık şu zihniyeti değiştirelim  bu konu benim hassas oldugum bir konu bir kusurumuz olduysa affola SAYGILARIMLA...
« Son Düzenleme: 02 Temmuz 2014, 16:58:07 Gönderen: Ferhat BEN »
  • Beretta A400 Unico KickOff
  • Armsan Phenoma
Giresunlu / ÇOTANAK
Arh (+) 1985 İSTANBUL

Çevrimdışı İsmail CEYLAN 16

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
hay ALLAH(C.C) RAZI OLSUN ÇOK GÜZEL PAYLAŞIM
  • Akdas 712 elit superpoze 66cm
  • Huglu 103 c 71cm
  • Genc huglu cne203 66cm
  • Sarsilmaz concorde x 68 cm
İsmail CEYLAN
1988/BURSA

Çevrimdışı Mehmet KILIÇ 41

• AvlakForum Üye
  • *
çok yararlı bir paylaşım olmuş Allah (c.c.) razı olsun. yaban tvde de görüyorum alkol masalarına meze oluyor av etleri hatta bi programı vardı ilk zamanlarında av  yemekleri yapıyordu her yaptığında şarap ekliyordu, değerli hocamızın anlattığı usülde helal de  besmele çekilerek haklanmış av bu şekilde tüketilirse helal olan et haram olur diye düşünüyorum balık avında da adam alıyor içkisini  içiyor bir taraftan da balık tutuyor bunun tuttuğu da haramdır ve fazla tutarsa komşularına da dağıtıyor komşuları da haram yemiş sayılmaz mı (yazım yanlış anlaşılmasın içen kendine içer beni ilgilendirmez bana düşen ALLAH ıslah etsin diye dua etmektir) avla ilgili haram helal meselesi daha ileri bilen arkadaşlar vardır mutlaka   
  • tek kırma huğlu
  • çift kırma huğlu
  • sarsılmaz magic
  • setter

Mehmet KILIÇ
1982 İZMİT

Çevrimdışı Rahim Özgür AKINCI

• Müdavim Üyemiz
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...
Ördek avında kayıktayız ördek calışıyor vuruluyor da her seferinde cıkıp almıyoruz belli aralıklarla topluyoruz. Böyle bir durumda bu avlar bize haram mı oluyor ?
Rahim Özgür AKINCI
KONYA-1979             0535 674 29 63

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
ne diyor "vurdun koşacaksın" koştun hala canlı boğazını keseceksin. vurdun bekliyorsun olmaaaaz.

sen vurduğunda imkanın olupta hemen yanına gitmiyorsan bence doğru değil.

vurduğun hayvanın yanına hemen gitmek zorundasın. biz mesela tepemizden üveyikler geçer attık vurduk mu hemen koşarız.
o sırada üstümüzden hala geçerler vurduğumuzu almak için onlardan feragat ederiz. vurduğun ava koşmak en kısa sürede yanında olmak zorundasın ha vurduktan sonra bi sigara yakmışın sonra yanına gitmişin, ha vurduktan sonra başka bişeyle ilgilenmişin yada onu bırakıp ava devam etmişin. bence aynı. he böyle avlanmaya devam edecem dersen su aportuna uygun bir köpek edinecen. o senin yerine hemen koşacak.

« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2014, 21:08:43 Gönderen: Tunç GEÇGİL »
1978 Bursa

Çevrimdışı Mahmut ÇETİN

• Müdavim Üyemiz
  • Böyle Bir Kara Sevda...
Öncelikle paylaşım için teşekkürler. Ben bir ara avı bırakmış kahveden cikmayan ve alkol kullanan bir hal almıştım. İnsanoğlu hayatında uğraşacak bir meşguliyet bulamazsa genelde kötü alışkanlıklara yöneliyor. Şükür elhamdülillah av beni bence kötü olan alışkanlıklardan uzaklaştırdı. Avcının av yapabilmesi için belli bir maddi imkanının olması, belli bir beden sağlığininda olması şarttır. Avcılığın spor olduğu belirtilmekte, ava dinen saygı gösterilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Sadistçe duyulardan uzak olunmalıdır. Konuyu pazardan et almakla ben pek bağdaştiramiyorum, pazarda doğal et satılan yer varsa ben daha rastgelmedim.
1981 Burdur
EY RABBIM
IMAN ILE ÖZÜMÜZÜ, HAYAT ILE YÜZÜMÜZÜ 
EDEP ILE SÖZÜMÜZÜ, KUR'AN ILE ÖMRÜMÜZÜ HAYIRLI EYLE