Gönderen Konu: silah seçimi.marka değil sağlamlığı önemli  (Okunma sayısı 36108 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: silah seçimi.marka değil sağlamlığı önemli
« Yanıtla #25 : 20 Eylül 2012, 21:51:44 »
sayın abilerim hepinize iyi aksamlar erdal abinin yazısını tekrar tekrar okudum benimde hep kafama takılan şu kundak dipçik ölçüleri sadece trap atışlarında değil avdada aynı şekilde kendimize uygun tüfek oldugunda daha iyi tabiki ama bu ölçüler nasıl alınır elimizdeki tüfek bize uygunmu değilmi nasıl anlıcaz abi.benim boyum 1.87 haliyle kollarım uzun ava gitmediğim günlerde bende ucuz yollu trap makinemle 50 60 plağa ayıyorum çok hoşuma gidiyo hem kendimi geliştiriyorum atıcılığımı hem zevk alıyorum bu işlemleri tek kurşunlada yapıyorum.erdal abinin ve burdaki ustadların paylaşımlarını dikkatle takip ediyorum 22 yaşındayım 12 13 yaşından beride meraklıyım seviyorum.otomatiktede aynı bu ölçü olayı kafamı karıstırdı.75 veya 76 olmalı namlu boyu dedi bu trap içindi herhalde.bitane akdaş yada yıldız s.poze almayı düşünüyorum ama ölçü olayı kafamda bunu uçar avlarında kullanmak istiyorum domuzda lakin bzim buralarda ayı çok cesaret edmiyorum saygılar abilerime arkadaslara
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

Çevrimdışı B.Ulaş EREN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #26 : 05 Kasım 2012, 12:21:16 »
ben av yapıyorum ama nedense trap sporuna merak sardım antalyaya yenı tasındım ve trap yapmak ıstıyorum ama trap ıcın ne gereklı federasyona kayıt gereklımı nedır degıldır ogrenmek ıstıyorum yardımcı olursanız sevınırım
  • D.K MAYA
ULAŞ EREN
Antalya / konyaaltı

Çevrimdışı Erdal ÇİFTÇİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #27 : 25 Ocak 2013, 20:21:12 »
yuksel kardeşim akdaş tafsiye ederim yıldızda mükemmel bir tüfek akdaş kullanan çok sporcu var sağlamlığı tartışılmaz
türkiyede avrupa silahı bu firma üretiyor sahibinin ne kadar titiz olduğunu iyi biliyorum kalite aşığı bir abimiz
Erdal ÇİFTÇİ
1969 izmir 0 532 382 32 17

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #28 : 19 Şubat 2013, 14:12:13 »
yuksel kardeşim akdaş tafsiye ederim yıldızda mükemmel bir tüfek akdaş kullanan çok sporcu var sağlamlığı tartışılmaz
türkiyede avrupa silahı bu firma üretiyor sahibinin ne kadar titiz olduğunu iyi biliyorum kalite aşığı bir abimiz
teşekkür ederim erdal abi
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

Çevrimdışı Fuat BULDUK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #29 : 02 Kasım 2014, 22:52:39 »
öncelikle s.a ;akdaş veya aynı fabrikanın üretimi olan webley scott trap tüfeği almak istiyorum .sizce hangisini önerirsiniz.
1979 İSTANBUL

Çevrimdışı Cenk YAVUZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #30 : 09 Şubat 2015, 22:41:39 »
Erdal hocam selamlar...

http://www.akkar.com.tr/churchill-206-trap,2,356

Akkar 206 churcill trap icin fikirlerin nelerdir?
Yeni baslayacagim ve fikirleriniz her yeni baslayan icin cok onemli...
Saygilar.
1976 istanbul

Çevrimdışı Fuat BULDUK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #31 : 01 Mart 2015, 19:21:24 »
bence  yeni başlangıç için çok iyi.
1979 İSTANBUL

Çevrimdışı Aydın MERİÇ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #32 : 28 Nisan 2021, 09:22:39 »
Merhaba,

Pandemi sonrası bir trap tüfeği almak istiyorum. Pahalı yabancı tüfeklerden ziyade ilk etapta orta kalitede yerli bir model düşünüyorum. 5.000-10.000 TL aralığındaki tüfekleri incelediğimde aşağıdaki gibi bir liste ile karşılaştım. Bu tüfekleri kullanan değerli atıcılarımızdan yorumlarını almak isterim.

•   Ata Arms SP Trap (Sökülebilen Tetik)
•   Ata Arms SP Trap
•   Ata ARMS SP SUPERSPORT
•   Yıldız Trap
•   Yıldız Trap MX
•   Huğlu HT 14
•   Huğlu Trap Delux
•   Akkar Churchill 206 Trap
•   Akkar Churchill 206 Sporting
•   Akus OSSO H1
•   Akus OSSO L2
•   Akdaş 512 TRX Trap
•   Akdaş 512 TR Trap

Ek olarak birkaç sorum var. Bilgi paylaşımı için şimdiden teşekkür ederim.

1. Trap tüfeği için ideal namlu içi çapı nedir?
2. 70 veya 76 mm fişek yatağının performansa etkisi olur mu?
3. Darbeli tetik gerçekten önemli mi?
4. Tetik için Maşa yay, Helezona göre ne kadar fark ettirir?
5. Sabit şok ile mobil şok seçimi nasıl olmalı?

« Son Düzenleme: 28 Nisan 2021, 11:05:25 Gönderen: Aydın MERİÇ »
  • Stoeger P3500 - Pompalı (Combo Namlu)
  • Derya MK-12 - Yarıotamatik
  • Yıldız SPZ 36 ME - Süperpoze
  • İmpala Plus - 56 Slug namlu
  • Chiappa Double Badger - Kırma Poze
  • Huğlu - Çifte (Babandan kalma)
1985-İstanbul

Çevrimdışı Ahmet ÖZYILMAZERLER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #33 : 06 Nisan 2022, 10:11:32 »
Merhaba,

Pandemi sonrası bir trap tüfeği almak istiyorum. Pahalı yabancı tüfeklerden ziyade ilk etapta orta kalitede yerli bir model düşünüyorum. 5.000-10.000 TL aralığındaki tüfekleri incelediğimde aşağıdaki gibi bir liste ile karşılaştım. Bu tüfekleri kullanan değerli atıcılarımızdan yorumlarını almak isterim.

•   Ata Arms SP Trap (Sökülebilen Tetik)
•   Ata Arms SP Trap
•   Ata ARMS SP SUPERSPORT
•   Yıldız Trap
•   Yıldız Trap MX
•   Huğlu HT 14
•   Huğlu Trap Delux
•   Akkar Churchill 206 Trap
•   Akkar Churchill 206 Sporting
•   Akus OSSO H1
•   Akus OSSO L2
•   Akdaş 512 TRX Trap
•   Akdaş 512 TR Trap

Ek olarak birkaç sorum var. Bilgi paylaşımı için şimdiden teşekkür ederim.

1. Trap tüfeği için ideal namlu içi çapı nedir?
2. 70 veya 76 mm fişek yatağının performansa etkisi olur mu?
3. Darbeli tetik gerçekten önemli mi?
4. Tetik için Maşa yay, Helezona göre ne kadar fark ettirir?
5. Sabit şok ile mobil şok seçimi nasıl olmalı?

Aydın bey,

Her ne kadar soruyu bir sene önce de sormuş olsanız forumun arşiv niteliği de olduğu için kendi doğrularım ile cevaplayayım.

Yerli markalarda, Trap'dan bağımsız olarak Akdaş ve Akus markalarını diğerlerinin önüne koyarım. son 10 yılda İstanbul'un tüm poligonlarında tüfek attım, yukarıda saydığınız hatta saymadığınız tüm yerli-yabancı tüfek marka modellerini gördüm. Bütçem dahilinde benim de Trap tüfeğim Akus OSSO H1. Bütçesi daha kısıtlı arkadaşlarımızın ayrıca Düzce'deki küçük çaplı bir firma olan Fias-Cesa'ya da bakmalarını öneririm. Web sitesinde yok ama sipariş üstüne Trap tüfeği yapıyorlar.

Sorularınıza gelecek olursak;

1) 10 yıl önce bu soruyu ben de sorardım, 10 yıl sonra bunun bir anlamı olmadığını öğrendim. Fark yaratacak tek ölçü kundağın size uygun olması. Tüfek omuzlama stilinizi oturtup, atış tekniğiniz kesinleşince kendinize özel bir kundak yaptırmalısınız. Başlangıç aşamasında alacağınız tüfeğin ayarlı kundak olmasına dikkat edin.

2) Bildiğim kadarı ile artık yerli markalar standart olarak 76mm magnum yapıyor tüm namluları. Zaten yerli markalarda av-trap için ayrı namlu-kubuz üreten yok, takılmayın bunlara.

3) Darbeli tetik, poze-çiftelerin "çift patlatmasını" önlemek içindir. Olursa iyi olur ama elzem değildir. Düzgün üretilmiş bir tetik mekanizmasında zaten sorun yaşamazsınız.

4) Maşa yay,  helezona göre 0,00587 milisaniye daha hızlıdır! Ne kadar önemli öyle değil mi :)

5) Doğru üretilmişlerse ikisinden de düzgün patern alırsınız, düzgün üretilmemişse ikisi de kötü patern çıkartır. Benim gibi tüfek temizlemekten nefret eden birisi için sabit şok daha idealdir.
1980 İSTANBUL

The following users thanked this post: Cengiz ÖNGÖREN