Gönderen Konu: Tabanca hibe/devir islemi  (Okunma sayısı 943 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Sarp KALEMDAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Tabanca hibe/devir islemi
« : 01 Ekim 2018, 01:54:47 »
Arkadaslar herkese iyi aksamlar konuyu acacak baska baslik bulamadigim icin en uygun burasi olur diye dusundum. Slzlere danismak istedigim bir konu var birkac hafta once bir akrabam vefat etti(emekli polis idi) ve silahinin bana kalmasi uygun goruldu. Fakar veraset ilaminda degilim sanirsam hibe yoluyla silahin devrini alabilirim bu hibe islemi nasildir ? Gorev silahiydi bunun icin extra bi islem yapmak gerekir mi ? Bulundurma ile ustume alacagim once ruhsati cikarip mi silahi sonra isletmem lazim konu hakkinda bilgisi olan varsa bana kademe kademe aciklar ise cok sevinirim
1994 - Ankara
BORA BARAK BR-20

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Ynt: Tabanca hibe/devir islemi
« Yanıtla #1 : 31 Ekim 2018, 08:13:32 »
Sarp Bey,

Öncelikle 6136 sayılı kanuna göre silah ruhsatı almakla ilgili yasal bir engelinizin olmaması gerekiyor.

Eğer ilgili yasaya göre bir engeliniz yoksa silahın, veraset ilamında adı geçen tüm varisleri notere giderek, (marka-model-seri numarası detayıyla) ilgili silah için, "sizin lehinizde feragatname" imzalayacaklar. Siz de bu feragatnameyi alıp, bulundurma silah ruhsatı çıkarabilmek için gerekli diğer evraklarınızla (sağlık raporu, fotoğraf, bulundurma ruhsat harcı makbuzu vs) birlikte ikametinizin bağlı bulunduğu emniyet müdürlüğüne silahı üzerinize almak (ruhsatını çıkarmak) için başvuracaksınız.

Silahın evveliyatının bulunduğu makam (jandarma ya da emniyet müdürlüğü), ikametinizin bağlı bulunduğu emniyet müdürlüğü değilse, sizin ikametinizin bulunduğu müdürlükten, ilgili müdürlüğe/komutanlığa yazı yazacaklar ve silahın dosyasını isteyecekler. Bu süreç (dosyanın gelmesi) yerine göre bir-iki hafta gibi kısa bir zamanda tamamlanabildiği gibi, yerine göre aylarca sürebilmektedir.

Dosya geldikten sonrası, ilgili emniyet müdürlüğünün iç prosedürü... Sizi yönlendirirler. (Bu arada silahı da muayene ve kontrol için getirmenizi isteyeceklerdir.) Dosya geldikten sonra bir aksilik olmazsa en fazla bir iki hafta içinde ruhsatınız çıkmış olur.

Arkadaslar herkese iyi aksamlar konuyu acacak baska baslik bulamadigim icin en uygun burasi olur diye dusundum. Slzlere danismak istedigim bir konu var birkac hafta once bir akrabam vefat etti(emekli polis idi) ve silahinin bana kalmasi uygun goruldu. Fakar veraset ilaminda degilim sanirsam hibe yoluyla silahin devrini alabilirim bu hibe islemi nasildir ? Gorev silahiydi bunun icin extra bi islem yapmak gerekir mi ? Bulundurma ile ustume alacagim once ruhsati cikarip mi silahi sonra isletmem lazim konu hakkinda bilgisi olan varsa bana kademe kademe aciklar ise cok sevinirim
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN