Gönderen Konu: Birazda Gülelim ' AVCI FIKRALARI ' :)  (Okunma sayısı 75423 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Birol KEÇECİ

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: Birazda Gülelim ' AVCI FIKRALARI ' :)
« Yanıtla #100 : 19 Kasım 2008, 09:23:55 »
BİR FIRADA BENDEN
 Tilki bir gün ormanda dolaşıyor. Bakıyor bir ağacın dalında asılı bir but görüyor. şöyle  bir inceliyor. Butun üstünde tuzaklanmış bomba var bir ağacın dibinde beklemeye başlıyor. Bu arada bizim kurt geliyor.Tilkiye soruyor nede sen yemedin.Tilki ben oruçluyum iftar olmasını bekliyorum diyor. Kurt hem etin ustüne atlıyor bomba patlıyor.Kurt kan viran içinde yere düşüyor.Tilki yattığı yerden kalkıyor etiyemeye başlıyor. Kurt soruyor hani oruçluydun AZ ÖNCE TOP PATLADI DUYMADINMI DİYORRRRRRR.   
Birol KEÇECİ
1980 SİNOP

Çevrimdışı İsfendiyar TOPÇU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #101 : 22 Haziran 2011, 15:56:18 »
Arkadaşlar belki başka yerde okumuşunuzdur ama okumayanlar vardır diye nacizane kendi yazdığım ve avın kapanması yüzünden birazcık asılan yüzlerimize içten tebessüm vermesi dileği ile aşağıdaki yazımı yolluyorum.
Ördek Avı

Ördek bir kuştur.2 tane kanadı vardır.Bazılarında 1 kanat olur buna kanat kırığı derler. Kocaman gagası vardır. Ama Penguenle pardon Pelikanla karıştırmamak gerekir.Pelikan bir kalem markasıdır. Ördek genelde havada uçar. Bazıları karada da uçar desede karada paytak paytak yürür ve buna yürüme denir. Ördek yüzücü bir hayvandır.Ama sırtüstü yüzemez.Bilim adamları uçabilen bir ördeğin neden yüzdüğünü bulamamışlardır.

Hatta bazen denizleri uçmadan yüzerek te geçer.Bunlara dalıcı ördekler denir.Dalarken tüp ve gözlük kullanmazlar. Ördek suya dalda gel kanadını açta gel türküsü bunun için yazılmıştır. Ördek avı çok zevklidir.Genelde tüfek ile yapılsada bazı tecrübeli avcılar dalıcı Ördekleri zıpkınla da avlarlar. Olta ile kesinlikle denemeyin sadece BALIKÇIL geliyor. Tüfekle avında sert dolular kullanıldığı için atarken oturarak (kıç üstü düşmemek için) atmak gerekir.Veya destek alarak.

Avcılar arasında desteksiz atmak lafı da bunun için çıkmıştır. Ördek çok iyi hareket ve renk farklılıkları seçer.Bu yüzden Ördek avında Ördek tüyü kamuflaj giyilir.Bazıları kaz tüyü kullanır ama beyaz olduğundan Ördekler kaçar . Kesinlikle iyi kamuflaj yapacağım diye Ördek gagası falan takmayın başka avcılara hedef olursunuz. Ördek Vak Vak diye konuşur.Buna ördekçe vaya Vakvakça denir.Bazı avcılar bunun kitabını yazmıştır bunlarla çok iyi anlaşırlar.

Dürbünlü tüfekle Ördek avlanılmaz. Ördek avında gece av yapmak için Güme denilen küçük sığınaklar yapılsa da bazıları abartarak göl kenarlarına Dublex Gümeler yaparlar.Bunun adı villadır. Yanlız villa Doluca ile alakası yoktur. Gece bekte vurduğunuz av suya düşeceğinden almak için sabahı bekleyin kesinlikle.Gece göllerde Van gölü canavarı olabilir.

Tabi sabaha da Tilkiler bırakmayabilir.Benim için Bu adam Tilki gibi demeleri O akşamki ördekleri benim aldığım anlamına gelmesin.Valla ben almadım .O aldı ben gözetledim. Ördek vurulunca genelde ölür.Bazen ölü Ördeğin uçarak gittiği görülmüştür.
Avcılar buna aaaa ölü Ördeğin uçtuğunu görüyormusun derler.Bu Ördeğin ruhudur. Bazı avcılar çok ustadır.Fişeğindeki saçma adedi kadar 1 atışta Ördek vurabilirler.Lakin hepsi ölü ölü kaçarlar.Sebebi ise 1 Ördeğin ölmesi için en az 5 saçma isabet etmesi gerekir.
Bunu bilen eski avcılar saçmaları fişeğe koyarken 5 er 5 er bağlayarak koyarlar. O zaman ölüm kaçınılmazdır.Ani ve kesin .

Ankara civarında buna önceden öğrenmiş saçma denir. Eğer vurulan Ördek yaralı ise işiniz zor.Çok iyi karete bilrler.Bunun için temkinli yaklaşmak gerekir.Öldürmek için bazuka taşımanızda fayda var. Ördek avında genelde çifteTüfengi taşınır veya yanınıza bir başka kişi alınır Ateş etmeden evvelki zamanlarda ona taşıtılır.

Bazıları Obüs,Bazuka, Tank ile Ördek avına çıkmışlar ama masraf pahalı olduğından vazgeçmişlerdir. Göllerde tüfek taşımadan sürat motoru ile de Ördek avı yapılır.Başka avcıların vurduğu göle düşürdüğü Ördekleri toplayıp kaçarak yapılan bu yöntemde teknenin muhakkak kurşun geçirmez olması gerekir.Adı Avanta avcılıktır. Ayrıca eğer arkadaşınızla beraberseniz önce o atsın Ördek vurulur ise ben de attım diyerek ben vurdum diyerek bozuntuya vermeyin. İtiraz ederse sizin tüfeğinizin aslında dolu ama onunkinin boş olduğunu söyleyin ikna olacaktır.
Ördek avı giysisi iyi olmalıdır. Avda kaza ile vurduğunuz ve kaza süsü verdiğiniz başka avcıların giysilerini de alabilirsiniz ama buna gasp denir uğurlu sayılmaz.En iyi yöntem arabadan arkadaşınızın Cabelaslarını almaktır.O elbiseleri sizin üstünüzde görünce size nereden buldun diye sorarsa pişkinlikle vardı diyin. Ördek avında çizme veya Kasık giyilir.Kesinlikle damatlık ayakkabı ile gidilmez.
Kasık Kasığa kadar olan çizme demektir. Kıçınıza kadar olanlara Kıçık , denir. Eğer hemcinslerinize aşırı ilginiz var ise mutlaka ördek avında Kıçık veya Kasık giyin yatarken bile çıkarmayın.Yoksa yandı gülüm keten helva.!!!

Ayrıca bir çiftte palet bulundurmak gerekir.Ama ressamların paletlerinden değil deniz paledi.Bu dalıcı Ördek vurduğunuz zaman sudan almak içindir.

Siz kesin girmeyin. Suya giren arkadaşınıza silahı doğrultarak bulamassan vururun demek kuşu bulamayan arkadaşınızın kesin kuşu bulmasına yarayacaktır.Hatta siz 1 tane vurduysanız en az 7-8 kuş ile geri dönecektir. Tabiki soğuk suya dayanır ise . Eğer bulamıyor ise son çare arkadaşınızı bırakıp kaçmaktır. Ördek avına giderken yollar çok bozuk ve çamurlu olacağından muhakkak 4X4 bir aracınız olması lazımdır.
Eğer yoksa arkadaşınızın olması gerekir.Bazıları helikopterle gitse bile iniş çok zor olduğundan bence iyi değil. Av dönüşünüzde mutlaka üff yaa amma başım tuttu ayakları yaparsanız evin kapısına kadar getirilirsiniz.Hatta eve önceden tembih edip aramalarını sonra da eyvah vs deyip işi garantiye almayı deneyin. Arabadan inince önce kendi eşyalarınızı sonra çaktırmadan arkadaşınızın kuşlarından 3-5 tane yürütmek iyidir. Arkanızdan yaa sen hiç kuş vuramadın der ise anan güzel mi diyin.

Eve girerken arkadaşınıze 5 litrelik şaşal almayı unutmayın.Çünkü arabalar su ile çalışır.Yatılı kaldığınız yerde masraf olmasın diye Otelde kalmayın nasılsa arkadaşınız oda tutacak yanına kıvrılıverin.Yemek için de yemeyip sonradan da karşısında melül melül acıklı bakın kesin acıyıp size de ısmarlar. Arkadaşınız sizle birdaha ava gitmeyeceği için yolda telefonu kendiniz çaldırıp Yok yaa ben arkadaşımdan ayrılamam çok iyi bir ekibiz sizle gidemem falan derseniz haftaya şansınız olabilir. Arkadaşınızın telefonunu alıp konuşmak için kesinlikle yaa bu da buradan çekmiyor falan ayakları yapmayın belki onu telefonu ile sizinki aynıdır.

Arkadaşınızla sağ salim gelemeyebilirsiniz.Bu yüzden ehliyetiniz mutlaka olsun.Ailesine de yaa ölmeden evvel tüm av eşyalarını vs bana bıraktı falan yapabilirsiniz.Kesinlikle mirasını da bana bıraktı demeyin yemeyebilirler. Hiç rizke girmeyin.Nasılsa haftaya birini bulursunuz.
Ördek yenen bir hayvandır.Yemekleri çok güzel yenir. Zıpkınla vurulan dalıcı Ördeklerde saçma olmaz.Tüfek ile olanlarda saçma vardır.Bunların derilerinden çok güzel elek olur.Tüyleri elle yolunur ayakla yolmak çok zordur. Ördeğin imambayıldısı hiç güzel olmaz.Sakın denemeyin.En güzeli pişirerek yemektir.Çiğ de yense bile iyi olmaz. Eti yenmeyen diğer dalıcı kuşlardan vurursanız (karabatak,martı vs ) güzelce yolup arkadaşlarınıza alın size de ördek vereyim diye hediye edin. Özellikle patronunuza götürün. Size kesin zam yapar eğer ölmez ise.

Bıldırcın Avı

Bıldırcın da kuştur .2 çeşidi vardır Yerli ve Macır.Macırlarına göç Bıldırcını derler.
Ülkemizde yasak olmasına rağmen bazı yaramaz avcılar Ağ ,Teyp ile avlanırlar.Bunlar kaka avcılardır.
Ağ ile yakalama şekli kesinlikle denize atılarak olmaz .Çünkü Bıldırcın yüzme bilmez.Tek zorluğu ağdan ayıklamaktır.
Teyp ile av yasaktır.Mezdeke kasedi ile de avlanamaz.Yasak olduğu için gece kırda kalacaksanız kesin hiçbir şekilde ne Radyo ne de Teyp çalmayın.Yetkililer gelir Teyple avlanıyorsun diye ceza yazabilir.Yasak av cezaları da tek ayak üstünde cezalandırılarak yapılmaz.Bu yüzden gece kırda Teyp çalmak hatta arabada bile bulundurmak yasak olabilir.
Atmaca gibi kuşlarla da avlanılır ve bu da ruhsata bağlıdır.Her kuşun münasip bir yerine numara vurulur. Her ava değişik saçma atıldığı gibi her avcılığa değişik kuşla ava çıkılır. Örneğin Bıldırcına 11 numara Atmaca ile çıkılırsa , Tavşan avına 3numara Kartalla çıkılır.Bazıları Brodvay veya Fordla çıksa da iş yapmaz.

Avlanacağınız kuşun kesin aptal olması gerekir.Yoksa o leziz Bıldırcını size vermez.
Bu yüzden kaçan Atmacayı vurmak için yedek tüfekte bulundurun.Ayrıca günlük limitiniz kadar da yedek Atmaca alınız.Bir sizden bir bizden.Lakin bu çok masraflıdır. En zevkli avı tüfek iledir. 9 lu otomatik bir tüfek idealdir fakat yasaktır.3 lü ile idare edeceksiniz.Bıldırcın çok saçma taşır.Arkasında torba vardır.Bu yüzden tek kurşun atmak iyidir.Bıldırcın Köpekle bulunur. Genelde kuşu bulan köpek sahibine ferma verir derler ama aslında köpek Bıldırcından çok korkar.Bu yüzden durur.Bazı köpekler ayağını kaldırır.Bu aslında korkudan altına yaptığı içindir.Aynı şekilde kuyruğunu da kaldırır. Bazı iyi köpekler 2 ayağını birden kaldırır ama çok nadirdir genelde düşer.Vurulan kuşun köpek tarafından alınıp getirilmesine Aport denir.Eğer kuşu yiyor ise veya getirmiyor ise RAHMETLİ diye anılır.

Bıldırcın avında kamuflaj giysi giyilmez.Mümkünse full zırhlı giymekte fayda vardır. Bıldırcın avında kuşa atarken çok dikkat etmek gerekir. Eğer atarken arkasında arkadaşınız varsa hemen eğil diye ikaz edin.Eğilmesse basın saçmayı.Eğer ölmesse kesin eğilmeyi öğrenecektir. Kaza ile birini vurursanız ölmemişse acısına son verin.Ölmüş ise hemen gömün.Havalar sıcak olacağından çok çabuk kokar. Bu gibi durumlarda arkadaşınızın fişek, kuş, cüzdanını almak adettendir. Avda yaa bu fişekler vurmuyor diyerek arkadaşınızdan borç fişek isteyin.Eğer köpeğiniz yoksa arkadaşınızın köpeğinden faydalanabilirsiniz.Burada kuşu size getirmeyeceği için zorlanabilirsiniz. Yaz ayı ve hava sıcak olacağı için yanınızda bol su (mümkünse termosta ve en az 5 litre) bulundurun. Arkadaşlarınızın suları bittiği zaman bardağını 5 kuşa garanti satarsınız.

Bıldırcın çok yağlıdır.Ama kesin yağcılık yapmaz. Yağları ile bazıları tüfeklerini yağlarlar.Bir tanıdığım arabasına da koydu ve motor ıskarta .Sakın denemeyin. Bıldırcın da yenir. Ama en lezzetlileri arkadaşınızdan yürüttüklerinizdir. Eğer avda kuş vuramadıysanız avdan gelen avcılardan para ile alabilirsiniz.Eve geliş daha rahat olur. Bıldırcının eti güzeldir ve her türlü yemeği yapılır.Sadece reçeli ve dondurması yapılmaz. Eğer ava kendi arabanız ile gittiyseniz av dönüşünde o sıcakta arıza yaptı deyip Yokuş yukarı arkadaşlarınıza ittirtmek bıldırcın avının en güzel tarafıdır.Eğer avda vurduğunuz avlar ortak ise kendi vurduklarınızın birçoğunu donunuza saklayın. Mayasıla da iyi gelir. Bıldırcın bazen curnata denilen akınlarla gelir.Bu gibi curnatalarda yanınızda şemsiye bulundurun. Bıldırcın avından dönerken kesinlikle Eminönünden geçin orada para ile de satıyorlar.Geçen sene akıllının birinde beyaz bıldırcın gördüm.Bıldırcın da tüm avlar gibi vurulunca takla atar.Avılar buna Taklayı attı derler. Eğer sırt üstü düşmüş ise ayakları dikti derler.Nalları dikme sadece At ,Eşek gibiler için söylenir.Bıldırcında nal olmaz. Ördeğin İmambayıldısı yapılmaz ama Bıldırcının karnıyarığı yapılır.Bilmiyorsanız bana getirin ben size yapayım.Söz yemeği yaktım yaaa ayaklarına bir daha yatmam.

Tavşan Avı

Tavşanın da 2 kulağı vardır.Memeli bir hayvandır.Lakin edepsiz dergilerdeki gibi memeleri olmaz. Kulaklarının uzunluğu eşek ile alakalı değildir. Tüm tavşanlar yaramazdır ve anneleri onların kulaklarını küçükken hep çekerler.Bu yüzdendir uzun kulaklı olmaları.
Avcılığı çok güzeldir ama genelde 8 -10 atıştan sonra ölürler. Avda iken genelde arkadaşlarınız nasıl olsa avı kaldıracak ve vuramayacaksa ,avın nereye gidebileceğini kestirip(genelde bayıra) oralarda beleşe konmak faydalıdır.Avında kopoy denilen ve çok aptal bir köpek cinsi kullanılır.Akıllı kopoylar bayırın arkasında avı kovarmış gibi cavkırır ve sizi boş yere bekletirler.Böyle kopoylar çok yaramazdır ama ömürleri fazla olmaz. Tavşanlar 4x4 viteslidirler. Kaçarken kuyrukları havadadır. Sebebi ise sadece size kaçarken mıçımı ye mıçımı ye demeleri içindir.

Tavşan avı sadece tavşanın olabileceği yerlerde yapılır.Çünkü başka yerde tavşan diye ev kedilerini vurabilirsiniz.
Kulakları uzun olduğundan dolayı bazıları tavşanı eşek sanıp vurmazlar. Avlanan tavşan yüzülerek ayıklanır.Bazıları sanki apandisit ameliyatı yaparcasına itina gösterse bile sonuçta aslında elbise çıkarmaya benzer.Boş yere de ameliyat eldiveni parası verirler. Bir avcı vurduğu ve arkadaşının vuramadığı tavşanın kuyruğunu arkadaşına doğru üfler ise çok adettendir. Avı vurana uğur getirir ve vurmayan kişi hasetten çatlar.Buna hasetten çatlama denir. Köpeği olmayan ve başkasının köpeğinin önünde av vuran kişiler genelde çok iyi kaçarlar.Tabi kaçabilirlerse. Tavşan eti yenmez.Lüpürdetme tabir edilen bir şekilde tüketilir.
Tavşan çok iyi kaçar.bu yüzden saçmaların hızını saatte 200 km ye ayarlamak gerekir.

Domuz Avı

Domuz tam bir domuz gibidir.Her yerde yetişse bile Antalya ve Ankara da nesli tükenmiştir.
En sevmediği 3-5 kişidir. Acayip kaçar ama büyük hedef olduğundan kolay avdır. Kanatları yoktur.Eti dışında dişleri çok makbuldür ve kerpeden le çıkartılır.Bazıları başka şekilde de çıkartır. Domuzun erkeğinde azı denen dişler olur.Bazıları dişilerin de azılı olduğunu söylerler ama ben hiç görmedim. Bu azı dişleri çok değerlidir ve avcılar bunlardan kolye yaparlar.Bu yüzden artık domuzlar ağızlarında takma dişlerle dolaşıp vurulmadan evvel onları atıp paçayı sıyırıyorlarmış. Domuzlar 4 ayaklıdır. 5 ayaklı olanları kesin Erkekleridir!!!
Etinin yenmesi dinimizce günahtır.Lakin oruç tutan bir sürü kişi etini yiyor.
Domuz avına meraklı arkadaşların en az 30 adet kopoy beslemeleri gerekir.
Domuz çok kopoy keser ama kesin yemez. Domuzun kestiği kopoy yaşar ise çok hırslı olur.Eğer ölür ise gömmeye gerek kalmaz zaten kıyma olmuştur.

Keklik Avı

Keklik avı çok zevklidir. Anadoluda bayaa vardır.
Trakyada 3000 sene evvel varmış. Herkes kekliğin dağlarda yaşadığını sanır.Ama Kekliği düz ovada avlarlar.
Tip itibari ile aynen kekliğe benzerler. Bazıları kekliği güvercin sanıp atmazlar. Eti çok güzel yenir .Özellikle ben çok güzel yerim. Avında kullanılacak köpeğin muhakkak beline bir ip bağlanmalıdır çünkü 300- 400 metre uçurumlarda arayan köpek aşağıya düşebilir. En güzel avı dere yatağında arkadaşların vurduğu,yaraladığı veya kaçırdığı keklikleri toplama şeklidir.
Bazı avcılar çok ballıdır tüm avlarda. Bazıları da çok şanssız ve uğursuz. Uğursuz olanlarla genelde ava gitmemek gerekir.Şansınızı kırarlar.
Şans kapanırsa metodlar bende var. ... P..su ellemek , Hamile kadına av eti yedirmemek, Abdestine silah atmak,
AMA KURT B ... ÜĞ ÜN UĞRUNA İNANIRIM.
Balıkta ilk tuttuğum balığı salarım.İlk avımı muhakkak öperim.
Tüfeğimi besmele ile elime alır doldurur, öyle avlanırım.
O sezon avım kötü gitti ise kesinlikle kısmet derim.

Not: Bu yazılarım kesinlikle Kimseyi hedef almadan yazılmıştır.Biraz tebessüm sanırım herkese iyi gelecektir. Keşke avcılığın edebiyatını çok daha iyi bilebilsek.

Saygılarımla...

İsfendiyar TOPÇU
1961 istanbul

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #102 : 22 Haziran 2011, 15:57:07 »
Aşağıdaki olayların içindeki kişi ya da kurumlar tamamen hayal ürünüdür.Sadece en sondaki gerçektir.
Nedense canım sıkıldığında aklıma mizahi konular getirip neşe bulmaya çalışsam da beceremiyorum. Yaşadığım her av ve balık hikayesinin sonunda hiçbir zaman pişman olmadığım gibi sonunda hatırlayacak birkaç anı içerisine kendimce mizah koymaya çalışmışımdır.Av da olsa balık ta olsa benim için Dostluk çok önemlidir.

Ben balıkçı olacağım
Eveeettt sonunda balıkçı olmaya karar verdim.İlk yapmam gerekenin malzeme almak olduğunu düşünmekle hata ettiğimi yıllar sonra anladım.Hiç dikkat ettiniz mi bilmem ama benim avlandığım sularda kesinlikle çırçır,kaya balığı vs gibi balıklar yoktur.Sebebi zamanında bu balıkların makbul olduğunu zannederek oldukça fazla tutmamdır.
İri ve iyi balıklar ise nedense benim avlandığım bölgede oldukça iridirler.Bunları tutamadan nasıl beslediğim konusu ise zooloji ve zootekni mühendislerini bile şaşırtmaktadır.
Neyse daha oltanın çengelli iğne olduğunu , kamışın kavak sopası olduğunu ,makinanın ise iplik makarası olduğunu zannettiğim dönemlerdeyim.
Eski balık malzemecileri beni çok iyi tanırlar.Hala da nedense her malzeme almaya gittiğimde dükkanları kapalı oluyor.
İşte ilk balık malzemesi günümden bir hatıramı anlatayım.
Amca bana olta ver dediğimde ne tutacaksın sorusuna verdiğim BALIK tutacağım cevabından sonra dükkancının yüzünün neden asıldığını şimdi daha iyi anlıyorum.
Adam ne kadarlık ne balığı için demesiyle ucuz ,ama çok iyi olsun.iyi balık tutsun .Her balığı tutsun dememe karşılık oldukça yeislendiğini fark ettim.
Peki kamış sörf mü olsun deyincene yok yamaç paraşütü olsun dedim.Nereden bileyim ki.
Birinden duyduğum için de iyisi olsun diye 99 bilyalı makine olsun dedim.
Dükkancı beni savsamak için orta bir kamış,makine gösterdi sonunda.
Aklımda büyük balık için büyük iğne olmalı bilgisi sayesinde zorla da olsa akya avında kullanılan iğnelerden ve iri zokalardan oluşan birkaç iğne bağlattım adama.Neden böyle istedin diye soramadı bile benim KARIŞIK balık tutacağım cevabıma karşılık.
Bu arada ben daha da heveslendikçe dükkancı mutluluktan ter dökmeye başladı.
Yaklaşık 300 çapari ,bir o kadar da malzeme aldığımda kurşun nasıl olsun deyince ne kadar büyük o kadar iri balık düşüncesi ile 750 gr dan az olmasın dediğimde dükkancının neden hıçkırarak ağladığını hala anlamadım.
En sonunda zorla da olsa oltalarımı almıştım.Çok mutluydum denizde en iyi balıkçı ben olacaktım ama bir de acaba malzemeler iyi mi idi.Kontrol amaçlı 2 mt lik kamışa taktırdığım zokalı,akya iğneli ve 5 adet 150 gr lık kurşunlu oltamı dememe amaçlı atmak istediğimde ise tezgahın altına neden girmek istediğini anlayamadım.Hoş zaten çok geçti ve ben denememi yapmıştım artık.
Hala bile dükkanın camında koca bir delik vardır.Oltamın ucuna takılan 124 serçe otomobili dükkana kadar çektiğim zaman dükkancının iyi bir kamış verdiğini anladım.Hala o otomobilin sahibi ile mahkemelik olduğunu duymaktayım.
Malzemelerim tamamdı da bir bot ve motor gerekliydi bana.Dükkancı nedense botu parasız vereceğim al git diyince inanın artık iyi bir balıkçı olacağıma kanaat getirmiştim.
Fkat sıra motora kelince işler karıştı.Ben sürati sevmediğim için motorun kaç beygir olacağını sorunca 2-3 eşek olsun yeter dediydim.
Dükkancının o kadar kötü haline abi geçmiş olsun bir yakınınız mı hasta falan diye sorarken 112 -155-156 no lu telefonları aradığını anladım.Ve çok üzüldüm.
Motoru dükkanda çalıştırınca ilk defa bir botun motorla tophaneden karaköye asfaltta gitmesine herkes şaşırdı.Hatta millet ağaçlara çıkıp beni seyrediyordu geri döndüğümde.
İşi garantiye almanın zamanı gelmişti tek eksiğim zıpkın ve balıkadam kıyafeti idi çünkü.
Bu kadar alışverişe karşılık kıyafetleri giyip zıpkın,gözlük ,elbise ve paletleri denemek için ise 16 adet şişme havuzu delmeme rağmen hediyem olsun dedi.Çünkü artık 16 havuzun içindeki sular benim zıpkını dememe çabam sayesinde dükkandaydı.
İş para ödemeye geldiğinde adam beni çok sevmiş olacak ki hiç para almaması beni daha da balık hastası yapmaya yönlendirmişti.
İşin açıkçası o kadar malzeme konusunda tecrübeli olmama rağmen hala oltayı atarken kurşun hep arkaya gidiyor.Bunu da sonunda çözdüm.Artık olta atarken arkamı denize dönüyorum.
Bunca seneye kadar benim ustalığımı bütün balıkçılar taktir etmiş olacak ki arnavutköyden avcılara kadar hangi sahilde avlansam her kes bana saygı gösterip balık tutmayı bırakıyorlar hala.
Evet arkadaşlar BİLİN BAKALIM yarın nereye balık tutmaya gideceğim.Şaka şaka Balık neslini koruma derneği amcalar 155 numaralı arabaları ile kapımda nöbet bekliyorlar.
Sevgili arkadaşlar başta da söylediğim gibi işin sonu tebessüm olmalı her anının.
Bu mizanseni uydururken aklımda 6-7 yaşlarındaki anılarım gelince çok şeyler gördüğümü ama bir o kadar da kaçırdığımı anladım.
Birazda gerçeklere ne dersiniz.
Silivri selimpaşa köyünde elektirik olmadığı zamanlardı.Tek bir eski çapraz lastikli skoda marka araba vardı silivriye giden.
DENİZDEN LODOSTAN SONRA eski para demir toplar hurdacıya satar oranın tek bakkalı sayılan KOKUCU diye adı olan bir yerden 1-2 sinek iğnesi ile ne balıklar tutardık tüm gün.
Annem bile ben kaybolmayayım çabuk bulunayım diye kızlar gibi kırmızı mayo dikermiş bana hala anlatır.
Rahmetli babamın beni ufağım denize düşerim diye Annemin yollamadığı çapari avlarının arkasından döktüğüm gözyaşları hala hatırımdadır.
Su bidonlarının (birbirinden farklı boyutta) Aralarına ip bağlayıp büyük olanın içine denge yapsın diye su koyarak yaptığım ve 2 bidonun arasına oturarak açıldığım sahilde tutuğum karagözleri hatırladım gecenin saat 2 sinde.
İşte böyle Tüm bunları yaşadığım o yıllarda çok güzel dostluklar vardı.Şimdi de bu sanal ortamların çıkarsız ve samimi olmasına seviniyorum.
Ne dersiniz ben mi kaybettim yoksa zaman mı.Zaman geçse bile kaybetmedim.
Sevgilerle
İsfendiyar Topçu

İsfendiyar TOPÇU
1961 istanbul

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
« Yanıtla #103 : 22 Haziran 2011, 17:17:29 »
İsfendiyar ağbi tekrar hoş geldin teşekkürler selamlar
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #104 : 22 Haziran 2011, 22:10:01 »
Teşekkürler kardeş bunca zamandan sonra bile bu kadar sıcak karşılanmak bana eski dostlukların hala var olduğunu bir daha bu alemin aslında dostluk çerçevesinde olduğunu hatırlarttı.Umarım bir çok kardeşimize de aynı terbiyeyi almalarında nacizane katkımız olur.
İsfendiyar TOPÇU
1961 istanbul

Çevrimdışı Saffet BAĞCI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #105 : 09 Nisan 2012, 00:48:55 »
 benim kisi av hikayesi degilde kimse duymamıstır diye anlaıyorum. temel ne yapsamda zengin olsam diye düşünürke sen demişler bir koyun al bir koyunla işe başla ciftleştirirsin ilk önce bir kuzusu olur sonra ikişer kuzulamaya başlar daha sonra dörder tane kuzulamaya başlar zengin olur gidersin demişler temelde gitmiş bir koyun almış dursun un güzel bir goç var onunla çiftleştir demişler temel de koyunu el arabasına bindirmiş dursunun yanına varmış ben bir koyun aldım senin goç ile çiftleştirelim demiş dursunda olur fakat 5 tl alırım demiş temelde vermiş neyse ciftleştirmişler temel koyunculuktan anlamıyor dursuna sormuş ben bunun hamile oldugunu nasıl anlayacam demiş dursunda sabah erkenden kalk bak koyun yatıyorsa hamiledir ayakta ise hamile degildir demis temeli yolcu etmiş temel eve gelmis ertesi gun sabah erkenden kalkmıs bakmıs koyun ayakta bu demiş hamile degil gene el arabasına bindirmiş dogru dursunun yanına varmış sabah baktım koyun ayaktaydı hamile degil bir kez daha çiftleştirelim demiş dursunda olur fakat 10 tl alırım demiş temel vermiş 10 tl çiftleştirmişler gene aynı şekilde tarif etmiş dursun temel eve gelmiş ertesi gün erkenden heyecanlı heyecanlı ahıra inmiş bakmış koyun gene ayakta gene hamile kalmamış el arabasına atmış dogru dursunun yanına varmış bu gene ayaktaydı hamile kalmamış bir daha ciftleştirelim demiş dursun budefa 15 lira istemiş temel vermiş çiftleştirmişler aynı şekilde tembihlemiş dursun sabah erkenden bak yatıyorsa hamiledir ayaktaysa degildir diye temel eve gelmiş ertesi gün fadimeyi kaldırmış erkenden butun ugursuzluk bende heralde birde sen in ahıra bak bakalım koyun ayaktamı yatıyormu diye fadimede inmiş bakmış 5 dakika sonra gelmiş temel sormuş nasıl koyun yatıyormuydu ayaktamıydı diye fadimede ne yatıyor nede ayakta el arabasına binmiş seni bekliyor demiş.
carlito
doğum tarihi yazınız 1970
izmir

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #106 : 13 Nisan 2012, 00:26:47 »
:D güzelmiş yav. Aganigi naganigi.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #107 : 13 Nisan 2012, 00:35:57 »
Ben de aklıma gelen birini ilave edeyim.

İhtiyar bir adam kırlar içindeki derenin kenarında yürüyormuş. İleride oltayı dereye atmış uzandığı yerden suya bakan birini görmüş. Fakat olta da kımıldayıp duruyor. Adam azıcık bekleyip gence seslenmiş,

- Rastgele delikanlı. Herhalde oltada bir şeyler var.

Delikanlı istifini bozmadan,

- Evet. Galiba haklısınız amca. Size zahmet olmazsa oltayı çekermisiniz?

İhtiyar içinden "hayırdır" demiş ama oltayı da çekmiş ve tamam oldu deyince genç,

- Amca size zahmet balığı da çıkarırmısınız iğneden?

Adam biraz şaşkın biraz kızgın onu da yerine getirmiş. Bu sefer,

- Amca bir zahmet bir de iğneye yem takar mısınız?

Adam bu sefer hiddetlenmiş,

- Yav genç adamsın, bu tembellik nedir? O kadar üşeniyorsan evlen, çocuğun olduğunda ona yaptırırsın bunları.

Genç yine umursamadan cevaplamış,

- Çok haklısın amca. Tanıdığın hamile bekar bir kadın var mı?
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

The following users thanked this post: Meriç EGE

Çevrimdışı Tarkan ÖZHENDEKCİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #108 : 21 Eylül 2012, 10:47:48 »
  • Yıldız Elegant A3T
  • Akdaş AG 212S
  • Hatsan Escort
  • Öncü Tek Kırma
  • Kızılcık Dalından Sapan
1977 - BOLU - İstanbul

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
« Yanıtla #109 : 21 Eylül 2012, 10:54:38 »

Tavşan Avı

Tavşanın da 2 kulağı vardır.Memeli bir hayvandır.Lakin edepsiz dergilerdeki gibi memeleri olmaz. Kulaklarının uzunluğu eşek ile alakalı değildir. Tüm tavşanlar yaramazdır ve anneleri onların kulaklarını küçükken hep çekerler.Bu yüzdendir uzun kulaklı olmaları.
Avcılığı çok güzeldir ama genelde 8 -10 atıştan sonra ölürler. Avda iken genelde arkadaşlarınız nasıl olsa avı kaldıracak ve vuramayacaksa ,avın nereye gidebileceğini kestirip(genelde bayıra) oralarda beleşe konmak faydalıdır.Avında kopoy denilen ve çok aptal bir köpek cinsi kullanılır.Akıllı kopoylar bayırın arkasında avı kovarmış gibi cavkırır ve sizi boş yere bekletirler.Böyle kopoylar çok yaramazdır ama ömürleri fazla olmaz. Tavşanlar 4x4 viteslidirler. Kaçarken kuyrukları havadadır. Sebebi ise sadece size kaçarken mıçımı ye mıçımı ye demeleri içindir.

Tavşan avı sadece tavşanın olabileceği yerlerde yapılır.Çünkü başka yerde tavşan diye ev kedilerini vurabilirsiniz.
Kulakları uzun olduğundan dolayı bazıları tavşanı eşek sanıp vurmazlar. Avlanan tavşan yüzülerek ayıklanır.Bazıları sanki apandisit ameliyatı yaparcasına itina gösterse bile sonuçta aslında elbise çıkarmaya benzer.Boş yere de ameliyat eldiveni parası verirler. Bir avcı vurduğu ve arkadaşının vuramadığı tavşanın kuyruğunu arkadaşına doğru üfler ise çok adettendir. Avı vurana uğur getirir ve vurmayan kişi hasetten çatlar.Buna hasetten çatlama denir. Köpeği olmayan ve başkasının köpeğinin önünde av vuran kişiler genelde çok iyi kaçarlar.Tabi kaçabilirlerse. Tavşan eti yenmez.Lüpürdetme tabir edilen bir şekilde tüketilir.
Tavşan çok iyi kaçar.bu yüzden saçmaların hızını saatte 200 km ye ayarlamak gerekir.

İsfendiyar Bey

Yazınız ve paylaşımınız için teşekkürler...Okuyan avcının yüzü belirli satırlarda gülüyorsa,sanırım başarılı bir yazı olmuş...Emeğinize sağlık..Devamını bekleriz...

Saygılar;
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
« Yanıtla #110 : 21 Eylül 2012, 10:56:48 »
benim kisi av hikayesi degilde kimse duymamıstır diye anlaıyorum. temel ne yapsamda zengin olsam diye düşünürke sen demişler bir koyun al bir koyunla işe başla ciftleştirirsin ilk önce bir kuzusu olur sonra ikişer kuzulamaya başlar daha sonra dörder tane kuzulamaya başlar zengin olur gidersin demişler temelde gitmiş bir koyun almış dursun un güzel bir goç var onunla çiftleştir demişler temel de koyunu el arabasına bindirmiş dursunun yanına varmış ben bir koyun aldım senin goç ile çiftleştirelim demiş dursunda olur fakat 5 tl alırım demiş temelde vermiş neyse ciftleştirmişler temel koyunculuktan anlamıyor dursuna sormuş ben bunun hamile oldugunu nasıl anlayacam demiş dursunda sabah erkenden kalk bak koyun yatıyorsa hamiledir ayakta ise hamile degildir demis temeli yolcu etmiş temel eve gelmis ertesi gun sabah erkenden kalkmıs bakmıs koyun ayakta bu demiş hamile degil gene el arabasına bindirmiş dogru dursunun yanına varmış sabah baktım koyun ayaktaydı hamile degil bir kez daha çiftleştirelim demiş dursunda olur fakat 10 tl alırım demiş temel vermiş 10 tl çiftleştirmişler gene aynı şekilde tarif etmiş dursun temel eve gelmiş ertesi gün erkenden heyecanlı heyecanlı ahıra inmiş bakmış koyun gene ayakta gene hamile kalmamış el arabasına atmış dogru dursunun yanına varmış bu gene ayaktaydı hamile kalmamış bir daha ciftleştirelim demiş dursun budefa 15 lira istemiş temel vermiş çiftleştirmişler aynı şekilde tembihlemiş dursun sabah erkenden bak yatıyorsa hamiledir ayaktaysa degildir diye temel eve gelmiş ertesi gün fadimeyi kaldırmış erkenden butun ugursuzluk bende heralde birde sen in ahıra bak bakalım koyun ayaktamı yatıyormu diye fadimede inmiş bakmış 5 dakika sonra gelmiş temel sormuş nasıl koyun yatıyormuydu ayaktamıydı diye fadimede ne yatıyor nede ayakta el arabasına binmiş seni bekliyor demiş.

;D ;D ;D ;D
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #111 : 03 Haziran 2013, 23:23:46 »
ONU DA ATTA ....... (sonunda küfür var ama bipledim. şimdiden herkesten özür dilerim)
Avı adamın birisi kahvede av anılarını anlatmaya başlamış. eeee atmadan da olmaz dimi :) geniş bir masada toplanan avcılar büyük bir merakla dinlemeye başlamışlar avcıyı. Avcı da başlamış anlatmaya.
-geçenlerde çıktım ava, daha yeni yürümeye başlamışken bir de baktım tavşan. VURDUM ATTIM ÇANTAYA
diğer arkadaşları da " vay anasını şansa bak" demişler. Bizim avcı devam etmiş
-az ilerledim tam ormana girecem baktım tilki, VURDUM ATTIM ÇANTAYA
diğer arkadaşları da " vay anasını şansa bak" demişler. Bizim avcı devam etmiş
-ormana girdim bir baktım kartal ağaçta duruyor. VURDUM ATTIM ÇANTAYA
diğer arkadaşları da iyice şaşırarak " vay anasını şansa bak" demişler. Bizim avcı devam etmiş
-az ilerledim baktım kurt VURDUM ATTIM ÇANTAYA, az daha ilerledim o da ne? Geyik ; VURDUM ATTIM ÇANTAYA
Avcının anlattığının tamamen palavra olduğu daha başlarda anlayan bir AVCI da artık sinirlenmiş. Derken bizim Avcı yine başlamış atmaya :)
-biraz daha ilerlerdim bir baktım AYI
Yalanı anlayan avcı da "eeeeeee" demiş
-tüfeği doldurdum
-kaldırdım namluyu iki kaşının arasına
-emineyi açtım
Artık bu kadarda olmaz diyen kurnaz avcı (yalanı anlayan avcı) "onu da çantaya atta ana.... avr... ......." demiş :)
  • Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

Çevrimdışı Muzaffer KUZU

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Birazda Gülelim ' AVCI FIKRALARI ' :)Avcılar yalan söyler mi?
« Yanıtla #112 : 08 Şubat 2018, 22:35:42 »
Avcılar Kahvehanede kendi aralarında söhbet ederken ;Bir fişek attım 999 tana Tavşan vurdum demiş,avcılık ile ilişkisi olmayan yan masadaki birisi arkadaş sen kısaca buna  1000 de sana demiş.Bizim avcı yok arkadaş bir Tavşan için kendime yalancı dedirtmem demiş.Böyle düşünen bir camiayı yalan söylemekle hitam ederken yüz kere düşünmek gerekir.
  • Huğlu Süperpoze 12 Skeet Özel yapım 71 namlu
  • Huğlu Çifte 12 Çukurbant 71 namlu 1-2 şok
  • Marocchı 12 Süper Poze 71 namlu 2-4 şok
  • Üzümlü Çifte 12 jetli yüksek bant 71 namlu 1-3 şok
İZMİR 1957   0Rh+     05344463032
Branş Kodu:2036

The following users thanked this post: Murat DİKMETAŞ