Gönderen Konu: Ömür boyu ruhsat alamama durumu  (Okunma sayısı 1630 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Aydın NALIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ömür boyu ruhsat alamama durumu
« : 16 Şubat 2017, 03:34:36 »
Konu biraz karmaşık ama anlaşılır şekilde özetlemeye çalışayım
Arkadaş 1996 yılında 18 yaşına girer girmez ruhsat alır, ruhsata bir süper poze ve otomatik silah kaydettirir, daha sonra bir otomatik daha alır ve onu da kaydettirir.
Aynı yıl içerisinde otomatik silahıyla mesken mahalde silah atmaktan yargılanır, mahkeme 2-3 yıl falan sürer ve sonunda suçlu bulunur :(
Karar;
''Sanığın yaşı gözetilerek TCY'nin 55/3 ncü maddesi uyarınca cezası 1/3 indirilerek 10 gün hafif hapis ve 50 bin lira hafif para cezası ile cezalandırılmasına''
''Sanığın ön ödeme ihtaratlarına rağmen süresinde ön ödemede bulunmadıkları gözetilerek TCY nin 119/5 nci maddesi uyarınca cezaları 1/2 arttırılarak 15 gün hafif hapis ve 75 bin lira hafif para cezası ile cezalandırılmasına''
''Sanığın kişiliği ve suçun işlenmesindeki özellikler gözetilerek 647 sayılı yasa 4 üncü maddesi uyarınca hafif hapis cezalarının bir günü paranın alım gücü nedeniyle takdiren beş bin lira üzerinden 110 bin lira para cezasına çevrilmesine''
''TCY nin 72 nci maddesi uyarınca sanığın sonuç olarak 150000 lira hafif para cezasına çevrilmesine'' karar verildi.

Ruhsat süresi 2001 yılında dolar, arkadaşın üzerine kayıtlı diğer otomatik silahı kardeşi tarafından ava yasak bölgede avlanıyor gerekçesiyle müsadere edilir, bu da onun mahkeme kararı :(
''İddianame, takipsizlik kararı, suç tutanağı ve toplanan delillere göre sanıkların haklarında takipsizlik kararı verilen 3167 sayılı kanunun 22 nci maddesine giren suçlarında kullandıkları emanetteki tüfeklerinin müsaderesine ilişkin aşağıdaki ceza kararnamesi verilmiştir.''
''Gerekçesi yukarıda açıklandığı üzere tüfeği ve eklerinin TCK 36 maddesi gereğince müsaderesine'' karar verildi.

Arkadaş zamanın rahatlığıyla birkaç sene ruhsatsız olarak avlanır. 2004-2005 yıllarında ruhsat yenilemek için emniyete  gittiğinde kendisinden müsadere edilen silahların mahkeme kararı istenir ama arkadaş ne mahkeme kararı ne de dosya numarasını bulamaz.

Daha sonra arkadaş emniyette tanıdığı yüksek mevkideki bir tanıdığına olayı anlatır, araştırmasını rica eder ve aldığı cevap karşısında şok olur, GBT sinde ateşli silahlar kanunundan ve yasak bölgede avlanmaktan ceza aldığı, kanun değişmedikçe ömür boyu ruhsat alamayacağını söyler :(

Arkadaş yılmaz ve mahkeme kararını bulmak için harekete geçer, eskiden çalıştığı işyerinden sabıka kaydını bulur, orada suç kaydı ve dosya numarası gözükmektedir. Bunu tanıdığı bir avukat arkadaşına götürür ve mahkeme kararını bulup bulamayacağını sorar, o da bulabileceğini söyler.

Ve yaklaşık bir hafta sonra sevindirici haber gelir, mahkeme kararı bulunmuştur :)

Arkadaş öncelikle bağlı bulunduğu İlçe Emniyet Müdürlüğü ruhsat bölümüne gider, görevli polis memuruna mahkeme kararını gösterip durumu izah eder. Memur bu mahkeme kararına göre ruhsat alamayabileceği, dosyayı işleme koyar da böyle bir durum olursa ruhsattaki diğer silaha da el konulabileceğini söyler :(  Kendisine ocak ayına kadar beklemesini, yeni kanun çıkma durumu olduğunu söyler.

Arkadaş beklemeye geçer, bir müddet sonra yeni yıla girilir ve birgün  başka bir ilçe emniyette çalışan polis arkadaşıyla gayri ihtiyari konuşurken durumu izah eder, o da getir bizim buradan bakalım der.

Arkadaş mahkeme kararıyla birlikte o ilçe emniyete gider, ruhsat bölümüne beraber giderler, görevli memur karara bakar, GBT ye bakar, hayret der, sen ceza almışsın ama GBT temiz der, nasıl yani temiz mi, evet GBT temiz herhangi bir ceza yok
Arkadaş der o zaman ben yeni ruhsat alabilir miyim, alabilirsin sorun yok der, arkadaş hayret eder bir o kadar da sevinir. İşlemleri burdan mı yapalım der, memur gerek yok GBT heryerde aynı gözükür der.

Arkadaş ertesi günü jet hızıyla evrakları tamamlar ve yeni ruhsat için başvurur, herhangi bir sorun çıkmaz, mahkeme kararına gerek kalmadan bir hafta sonra sıfırdan ruhsat sahibi olur ve şu anda çocuklarından sonra en değerli şey ruhsatı :)

Anlayamadığı şey hadi diyelim GBT temizlendi, o günden sonra hiçbir suça karışmadı ve bütün suçlar silindi vs ama eski ruhsat nasıl kayıtlarda gözükmez, ilginç olan bu

Korktuğu şey ise bir daha ki yenilemede bunların bir şekilde önüne çıkması, yani bir sebeple temiz görünen GBT de daha sonra bu suçların ortaya çıkması ve ruhsatın iptal edilmesi

Geriye dönük böyle bir iptal söz konusu olur mu bilemiyorum ama aramızda bu işlerde tecrübeli arkadaşlarımız elbette vardır, onların görüş ve önerilerini almak isterim
Biraz uzun ve karışık oldu ama kusura bakmayın, konu zaten çok karışık, benlik bir şey yok :)
1980-Antalya

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Ömür boyu ruhsat alamama durumu
« Yanıtla #1 : 16 Şubat 2017, 03:50:30 »
çok garip bir durum.gbt nin temiz olması. her gün kanunlarımız değisiyor yada bir takım seyler ihmalkarlık ediliyor.
   dediğiniz gibi ruhsat yenilemede sans artık  birseyler cıkar veya cıkmaz.

Benimde   buna benzer şöyle bir olay oldu.
 ilk tüfek ruhsatı aldım sorun yok.. 2 yıl sonra 2.ci bir tüfek aldım  dedikleri;sen ilk ruhsatı almadan önceki yıl da kavga edip adam yaralamısın sabıkan var .2. tüfek alamazsın.mademki sabıkam önceden var  niçin ilk ruhsat verdiniz dedim cevab yok.  avukatımla  izmir e gide gele biraz uğrastık dava zaman asımına ugramıs sabıkayı dilekçelerle temizlettik   
dediğim gibi garip bir kanunlarımız ve de  ihmalkarlıklar var
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2017, 03:57:28 Gönderen: Veli TOKCAN »
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Aydın NALIN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 16 Şubat 2017, 05:52:27 »
çok garip bir durum.gbt nin temiz olması. her gün kanunlarımız değisiyor yada bir takım seyler ihmalkarlık ediliyor.
   dediğiniz gibi ruhsat yenilemede sans artık  birseyler cıkar veya cıkmaz.

Benimde   buna benzer şöyle bir olay oldu.
 ilk tüfek ruhsatı aldım sorun yok.. 2 yıl sonra 2.ci bir tüfek aldım  dedikleri;sen ilk ruhsatı almadan önceki yıl da kavga edip adam yaralamısın sabıkan var .2. tüfek alamazsın.mademki sabıkam önceden var  niçin ilk ruhsat verdiniz dedim cevab yok.  avukatımla  izmir e gide gele biraz uğrastık dava zaman asımına ugramıs sabıkayı dilekçelerle temizlettik   
dediğim gibi garip bir kanunlarımız ve de  ihmalkarlıklar var
Evet Veli Bey, garip bir durum, arkadaşın iki ruhsatı var, biri yeni biri eski :) Eski ruhsattaki tüfeği yenisine işlettiremiyor korkudan, bir de sabıkası temiz çıkıyor
1980-Antalya

The following users thanked this post: Ömer YAVŞAN

Çevrimdışı Ulaş BALKIÇ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 23 Şubat 2017, 19:10:54 »
Verilen hak geri alınmaz diye biliyorum ama belli de olmaz, en azından yargı yolu açılmış olur.
  • Sarsılmaz Franchi
1978 - Antalya

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 23 Şubat 2017, 19:50:05 »
Ukalalık yapmış olmayayım ama bu tür suçlar beş yılda bir sabıkanızdan siliniyor diye biliyorum.
Belki boyle bir durum söz konusumu acaba
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Oğuz TUNA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 23 Şubat 2017, 21:10:30 »
Bu tür durumlara şahit olmamız ülkenin maalesef muz cumhuriyeti olduğunun göstergesidir.
Kişi kanunlara muhalefet ettiği her durumla ilgili ceza almamaktadır veya yetkili makamlar görmezden gelmektedir veya herkes işini doğru dürüst yapmamaktadır.
Bu durumda kanunlara saygılı bireylerin hakkı yenmektedir.
Meskun mahalde ateş etmek yasaksa buna karşı gelen kişiye (nefsi müdafa olmadığı sürece) ömür boyu ruhsat verilmemesi (5 yılda sicil sıfırlanmamak koşulu ile) gerekir. Yani bence..
Aydın Bey kusura bakmayın kişisel görüşlerimi yazdım.
Kolluk kuvvetlerinin gevşek davranması veya suç işleyen kişlerin bir şekilde mahkemece serbest bırakılması nedeni ile bu ülkede bir çok mükerrrer olay yaşanmaktadır.
Bakıyorsunuz birileri haberlere çıkıyor, aynı suçtan defalarca yargılanmış vs.
Kurala uyan vatandaşın değeri bilinmiyor ama..
  • Beretta A303
  • Benelli Super Nova Slug
  • Beretta 92FS
  • Stoeger ST9-SC
1979 - İstanbul

Çevrimdışı Aydın NALIN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 23 Şubat 2017, 23:31:31 »
Verilen hak geri alınmaz diye biliyorum ama belli de olmaz, en azından yargı yolu açılmış olur.
İnşallah öyle olur, arkadaş çok endişeli, kendisi av arkadaşım olur
1980-Antalya

Çevrimdışı Aydın NALIN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 23 Şubat 2017, 23:34:50 »
Ukalalık yapmış olmayayım ama bu tür suçlar beş yılda bir sabıkanızdan siliniyor diye biliyorum.
Belki boyle bir durum söz konusumu acaba
Estağfurullah, sicil siliniyor ama GBT silinmiyor, ateşli silahlar kanunundan ceza almış ama belki de ruhsat almasına engel değildir, bilemiyorum. Aldığı cezaları da ayrıntısıyla yazdım ki aramızda avukat arkadaşlar varsa görüş bildirsin diye ama yok galiba ya da görmediler
1980-Antalya

Çevrimdışı Aydın NALIN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 23 Şubat 2017, 23:37:59 »
Bu tür durumlara şahit olmamız ülkenin maalesef muz cumhuriyeti olduğunun göstergesidir.
Kişi kanunlara muhalefet ettiği her durumla ilgili ceza almamaktadır veya yetkili makamlar görmezden gelmektedir veya herkes işini doğru dürüst yapmamaktadır.
Bu durumda kanunlara saygılı bireylerin hakkı yenmektedir.
Meskun mahalde ateş etmek yasaksa buna karşı gelen kişiye (nefsi müdafa olmadığı sürece) ömür boyu ruhsat verilmemesi (5 yılda sicil sıfırlanmamak koşulu ile) gerekir. Yani bence..
Aydın Bey kusura bakmayın kişisel görüşlerimi yazdım.
Kolluk kuvvetlerinin gevşek davranması veya suç işleyen kişlerin bir şekilde mahkemece serbest bırakılması nedeni ile bu ülkede bir çok mükerrrer olay yaşanmaktadır.
Bakıyorsunuz birileri haberlere çıkıyor, aynı suçtan defalarca yargılanmış vs.

Kurala uyan vatandaşın değeri bilinmiyor ama..
18 yaşında sadece mesken mahalde silah atmış bir kişinin ömür boyu bunun cezasını çekmesi doğru değil bence, insanları bir nevi kaçak avcılığa itiyor, inşallah düzenleme gelir
1980-Antalya