Gönderen Konu: takoz suz yari otomatik av tufeginde mulkiyeti kamuya gecmesi  (Okunma sayısı 39468 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: takoz suz yari otomatik av tufeginde mulkiyeti kamuya gecmesi
« Yanıtla #50 : 15 Eylül 2014, 19:32:07 »
YUKARIDAKİ İKİ MESAJDA YAYINLANAN İLGİLİ KANUN MADDELERİNDE HERŞEY AÇIKÇA YAZIYOR....
AVCILIK BELGESİ OLAN HERKESİN BUNLARI BİLMESİ VE ONA GÖRE DAVRANMASI GEREKİR....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Gürkan ONAT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #51 : 15 Eylül 2014, 20:34:21 »
Hakan SEYREK arkadaşımızın başına bu gelmiş yapacak birşey yok geçmiş olsun mal canın yongasıdır. :(

benim anlamadığım ve anlamsız bulduğum, konu başlığı hukuk köşesinde açılmış

takoz suz yari otomatik av tufeginde mulkiyeti kamuya gecmesi

iken

vay şu avda takoz takılsınmı ? yok bu avda takılmasınmı meselesine dönüşüyor ?  ??? ??? ???

resİm yÜkleme
Gürkan ONAT
1982  SAMSUN / ANKARA
STOEGER MODEL 2000 DELUXE 71

Çevrimdışı Hasan SEYREK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #52 : 15 Eylül 2014, 23:36:41 »
Evet ya ben sadece yasal prosedürünü öğrenmek istemiştim konu farklı yerlere gitti valla :-)
1981 İZMİR

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #53 : 16 Eylül 2014, 13:53:41 »
Tufek neki adamin bmw 4*4unu kamuya geciriyolr yeterki far avina cik.
Normal her yerde suc aletlerine elkonur.
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

The following users thanked this post: Abdullah ORUÇ

Çevrimdışı Hasan SEYREK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #54 : 16 Eylül 2014, 19:42:11 »
Yani şunu anlıyorum burda neticede kendi tüfeği mi ihaleye girip alabilcem bu sayfanın hukuk köşesinde bilirkişi olarak yetkili yokmu tam net cvp alabileceğim valilik yada kaymakamliga dilekçe yazıp idari para cezası tarafıma kesildikten sonra tüfeğimin iaedesini talep ediyorum diye dilekçe verildikten sonra mümkün olabiliyormus aslı astarı varmı
1981 İZMİR

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #55 : 17 Eylül 2014, 07:02:58 »
Hasan Bey, sen şansını dene istersen ama zor, hatta imkansız.
Daha önce de yazdım buralarda uzman aramak yerine iyi bir avukatla görüşün.
Mahkemeniz neticelendikten sonra tüfeği müsadere eden idarenin Milli Emlak şefliğinin ihalelerini takip edin. Yoksa tüfek ihalaye çıkar satılır haberiniz bile olmaz.
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Hasan SEYREK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #56 : 17 Eylül 2014, 14:38:35 »
Mahkeme felan olmadı ama henüz olay 30 ağustos ta oldu daha ses seda yok
1981 İZMİR

Çevrimdışı Ümit BOLAT

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #57 : 17 Eylül 2014, 14:52:24 »
Ben de süperpozeyle av yapıyorum. şimdi yeni otomatik tüfek alıcam. Ben takoza karşı değilim. çünkü bana sadece ördek avında 3. fişek lazım 4. veya 5. değil. bana ilginç gelen yanı takoz yok diye tüfek alınması. neyse yasada yeri varsa uygulasınlar. sizin mantığınıza göre ben 4+1 le av yaparken mesela 7+1 le ava giden de benim hakkımı çiğnemiş olacak ozaman ? benim kızdığım taraf avrupada 4+1 serbest. göçmen hayvanlarda limit olayı yok. biz de o yasak bu yasak şu yasak, daha yeni milli parklar yetkilisinden öğrendim ördek avında düdük bile yasakmış,  neredeyse küfür edecektim zor tuttum kendimi. bohçacı gitsin ortalığın .... koysun, bize gelince o yasak bu yasak şu yasak yasak da yasak.... bakalım nereye kadar gidecek bu düzen...

Avrupada 4+1, 7+1, 9+1, 12+1 hepsi yasak arkadasim! serbest olan sadece 2+1  bilginize!
« Son Düzenleme: 17 Eylül 2014, 14:54:51 Gönderen: Ümit BOLAT »
1974-Samsun/Almanya/Heinsberg

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #58 : 17 Eylül 2014, 15:30:46 »
Mahkeme felan olmadı ama henüz olay 30 ağustos ta oldu daha ses seda yok
Yanlış bilmiyorsam, uygulamanın iptali edilebilmesi için Davayı sizin açmanız gerekli. Yoksa dava falan olmadan tüfek müsaadere olur.
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Ferhat ARTAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #59 : 01 Ekim 2014, 21:50:03 »
Mrb arkadaşlar tufegim de takoz olmadığı için orman muhafaza görevlileri tarafından tufegime tutanak tutularak el konuldu bu işin yasal prosedürü nedir idari para cezası kesilsinde neden el konuluyor anlam veremedim ruhsatlı tüfek emniyet bu tüfeği siyah ruhsat yenilerken isticek e nasıl olcak bu iş izmir den hasan ben
Benimki de alınmıştı, mahkeme kararı ile geri aldım. Dava açın hemen, gerekirse yardımcı olurum.
Ferhat ARTAN
1953-Ardeşen

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #60 : 01 Ekim 2014, 23:26:01 »
yanlış anlaşılmasın takozsuz tüfeğe niye el koydular diye arkadaşı savunmuyoruz uygulama saçma ruhsatlı tüfeğe el konulamaz konulacaksada emniyet birimleri koyar bir suça karışmışsa. para cezası kesilir 3000-5000 neyse sapanmı bu el koydum de götür ruhsatsız olsa tutanak tutar emniyet birimlerine haber verilir onlar el koyar ruhsatlı tüfeği başkasına vermek suçtur öyle kanun olsa bile verilmez kabahatler kanununa girer adam mı yaralamış tüfekle ne yapmış diyelim çok güzel bir tüfek geçti eline yıkıcılığı filan çok güzel bir hata yaptın tüfek gitti ne olacak olaya bu yönden bakmak lazım cezayı 10.000 tl yapsınlar gerekirse ama tüfeğe el koyma olmaz at avrat silah diye boşuna dememişler
yavuz yıldız 1978 sivas.İkamet: istanbul

Çevrimdışı Ferhat ARTAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #61 : 07 Kasım 2014, 15:15:29 »
Mrb arkadaşlar tufegim de takoz olmadığı için orman muhafaza görevlileri tarafından tufegime tutanak tutularak el konuldu bu işin yasal prosedürü nedir idari para cezası kesilsinde neden el konuluyor anlam veremedim ruhsatlı tüfek emniyet bu tüfeği siyah ruhsat yenilerken isticek e nasıl olcak bu iş izmir den hasan ben
Süresi geçmemişse dava açıp geri alabilirsin, gerekirse yardımcı olurum. [email protected]
Ferhat ARTAN
1953-Ardeşen

Çevrimdışı Murat DİNGİZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #62 : 09 Kasım 2014, 16:13:09 »
Peki tufekte takoz var ama avcilik belgesi yok o zaman tufegede el konuyormu ben konma  diyorum arkadas konur diyor
  • fabarm l4s
Murat DİNGİZ
1983 MALATYA/Darende

Çevrimdışı Gürkan ONAT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #63 : 09 Kasım 2014, 20:50:27 »
Peki tufekte takoz var ama avcilik belgesi yok o zaman tufegede el konuyormu ben konma  diyorum arkadas konur diyor

evet el konur,
Zaten bu yuzden bohcacinin tufegi 250tl yi gecmez  :D

resİm yÜkleme
Gürkan ONAT
1982  SAMSUN / ANKARA

Çevrimdışı Murat DİNGİZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #64 : 09 Kasım 2014, 22:41:27 »
O zaman takoz takmasi yada takmamasi fark etmiyor demek ben yanlisb biliyorum
  • fabarm l4s
Murat DİNGİZ
1983 MALATYA/Darende

Çevrimdışı Murat DİNGİZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #65 : 09 Kasım 2014, 22:43:18 »
evet el konur,
Zaten bu yuzden bohcacinin tufegi 250tl yi gecmez  :D
valla adamlar 7000 binliralik tufekle gidiyor oyle ucuz tufeklerlede değil
  • fabarm l4s
Murat DİNGİZ
1983 MALATYA/Darende

Çevrimdışı Seçkin BİLTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #66 : 10 Kasım 2014, 16:12:35 »
Murat Bey,yarı otomatik tüfeklerde takoz olmaması mülkiyetin kamuya geçmesi sonucunu doğurur.Avcılık belgesi,avlanma pulu olmaması vb.durumlarda sadece para cezası uygulanır.Elinizdeki MAK kitapçığının198-199-200.sayfalarında uygulanacak idari para cezalarının miktarları belirtilmektedir.
Lütfen bilgilerimizin doğruluğu konusunda  biraz daha hassas olalım...
Seçkin M. BİLTEKİN
1966 Aliağa/İZMİR

Çevrimdışı Gürkan ONAT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #67 : 10 Kasım 2014, 17:38:02 »
Siz hangi mak kitapcigindan bahsediyosunuz ben 2014-2015 AV DÖNEMİ MERKEZ AV KOMİSYONU KARARI na bakiyorum
167 sayfa ve 4915 sayili kanuna yonlendiriyor birde ona goz atinda hepimiz dogruyu ogrenelim.

resİm yÜkleme
Gürkan ONAT
1982  SAMSUN / ANKARA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #68 : 11 Kasım 2014, 12:33:05 »
Gürkan bey,şayet 2014-2015 yılı için avlanma pulu aldıysanız size avlanma pulu ile birlikte 1adet MAK kitapçığı,1 adet harita ve 1 adet de Türkiye'nin Av Hayvanları kitapçığını verdiler.
"2014-2015 Av Dönemi Merkez Av Komisyon Kararı" kitapçığı toplam 208 sayfadan oluşuyor.184-196 sayfaları arasında 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu'nun metni yer alıyor.Bu bölümden hemen sonra (198-200 sayfaları) 4915 Kanununa Göre 2014 Yılında İşlenen Av Kabahati ve/veya Suçlarında Uygulanacak İdari Para Cezaları diye bir bölüm var.Bu Bölümde her suç ayrı ayrı tanımlanmış ve idari cezaları gösterilmiş.
Sayfa 200 "Avlaklarda Avcılık Belgesi Olmadan Avlanmak": 454 TL idari para cezası
Sayfa 200 "Avlaklarda Avlanma İzni Almadan Avlanmak" :  225  TL     "    "       "
Bu da demek oluyor ki bir avcı şayet elinde bir çifte-poze yada tek kırma olduğu halde kaçak avlanıyorsa tüfeğine el konulmaz,sadece idari para cezaları ile cezalandırılır.Sadece yarı otomatik ve takozsuz bir tüfekle kaçak avcılık yapan bir avcıya hem yukarıda belirtilen idari para cezaları uygulanır ve hem de  takozsuz olan tüfeğinin mülkiyeti kamuya geçirilir.
Yeterince açık anlatabildiğimi zannediyorum.Sitede oldukça aktifsiniz ve bu konular yeterince işlendi geçmişte.Gözünüzden kaçmış olması şaşırtıcı.Umarım faydalı olmuştur....
Seçkin M. BİLTEKİN
1966 Aliağa/İZMİR

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #69 : 11 Kasım 2014, 20:50:55 »
öyle veya böyle yanlış uygulama ruhsatsız tüfekle avlanırsa ne olacak el konulacak çünkü hem silah ruhsatsız hemde kaçak avcılık yapıyor tüfek ruhsatlı av yapıyor belgesi yok ruhsatta yazıyor bu belge avlanma izni vermez diye kaçak avcılık yapınca sadece cezamı ödeyecek saçma takozsuz tüfeğe el konulursa belgesiz avlanan tüfeğe de el konması lazım. bence sadece ruhsatsız tüfeğe el konulması lazım belgesiz avlanan kişiye 5000 tl para cezası belgesi olup kural hatası yapanlara 500 tl para cezası olması lazım
« Son Düzenleme: 12 Kasım 2014, 20:55:08 Gönderen: Yavuz YILDIZ »

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #70 : 12 Kasım 2014, 14:01:56 »
Yavuz Bey öncelikle yarı otomatik tüfeklerde takoz takma zorunluluğu 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu'nun 6.maddesinde düzenlenmiştir.Yani takozsuz avlanma MAK karalarına göre değil TBMM'de düzenlenmiş bir kanun ile yasaklanmıştır.
Bu madde ile;zehirle avlanma,ses,manyetik dalga,ışık yayan araç ve gereçler,canlı mühre,tuzak,kapan,vb araçlarla avlanma yasaklanmıştır.
Bu tip avlanmanın yaban hayvanlarının toplu katliamına neden olacağı,yaban yaşamının büyük zarar göreceği,avlanma eyleminin , bir itlaf eylemine dönüşeceği değerlendirilmiş ve kanun ile yasaklanmıştır.
Yukarıda sayılan araçlarla avlandığınız tesbit edildiğinde bu araçlarınızın mülkiyeti kamuya geçirilir.Motorlu taşıtınızla far avı yaptığınızda aracınıza el konulması da bu maddeye dayandırılarak yapılmaktadır.
Avlanma ile ilgili suçlar genel olarak ceza kanununa göre değil,kabahatler kanununa göre düzenlenmiştir.Bu da verilen cezanın hapis cezasına göre nisbeten düşük olması demektir.Para cezalarının düşük olmasının caydırıcılığı olumsuz etkilediği doğrudur. Ancak ülke vatandaşlarının ekonomik  durumu da bellidir.Belgesiz avlanan bir avcının minimum 454+225=679 TL para cezası ödemesi hiç de küçümsenecek bir bedel değildir.Sorun cezaların küçük olmasında değil,kaçak avcılık yapanların yakalanma ihtimalinin çok düşük olmasındadır.Harç+Pul+Dernek aidatı olarak ortalama 250 TL ödeyen bir avcı 2 sezon kaçak avcılık yaparak avlansa ve yakalanmasa 3.yıl kara geçmektedir.Sorunun kaynağı denetlemenin yetersizliğidir.
Takoz takmama konusunda ısrar eden yaklaşımı anlamakta zorluk çektiğimi belirtmek isterim.Günlük limitin; keklik=2, tavşan=1, yaban domuzu=2 adet olduğu göz önüne alındığında ardarda 3 el atış yapmanın yetersiz bulunması avcılıkla açıklanabilecek bir konu değildir bence.Çok sayıda atışa ihtiyaç duyuluyorsa atış becerilerinin gözden geçirilmesi gerekir.
Yaban domuzu avında ise sorun; bu hayvanın günlük limiti 2 olan bir av hayvanı olarak görülmemesindedir bence.Bizler yaban domuzunu tarım zararlısı bir hayvan olarak görmekte ve katli vacip olarak değerlendirmekteyiz.Elimizden gelse,biraz da bu hususta teşvik edilsek kökünü kazımakta bir sakınca görmeyiz.(Domuz etinin bir an için kilosu 5 TL'den satılabildiğini var sayın)
Bu ülkede yaşayan insanların her konuda birbirinden farklı bir sürü fikri var.Sizin yapmanız gereken;sizin gibi düşünen insanlarla bir birlik oluşturmak ve fikrinizi iktidara getirmektir.Fikirleriniz iktidar olursa Meclisten istediğiniz kanunları çıkarabilirsiniz.Aksi takdir de "ah mak karalarını ben yazacaktım ki" bir hayal olmaktan başka bir anlam ifade etmez. Selamlar,saygılar...

Seçkin M. BİLTEKİN
1966 Aliağa/İZMİR

The following users thanked this post: Fatih DENİZ

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #71 : 12 Kasım 2014, 14:21:30 »
Hasan bey çok büyük geçmiş olsun tüfeğiniz pahalı bir şey değildir işallah öncelikle orman koruma memurlarının tüfeğe el koyma gibi bir yetkisi yok ancak ceza kesebilir keşke o anda karşı çıksaydınız tüfeğe ancak kolluk kuvvetleri el koyar bir diğeri ise şarjör takozu yok diye jandarmada olsa tüfeğe el koyamaz ancak ceza kesilir tüfeğe şu şekilde el konulur tüfek ruhsatsız ise ve avlalanılmaya çıkıldığında av teskeresi yok ise el konulur siz genede peşini bırakmayın bir üst mahkemeye bu konuyla ilgili itiraz davası açabilirsiniz
1985
BURSA

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #72 : 12 Kasım 2014, 14:49:16 »
Öncelikle arkadaşa geçmiş olsun. sonrada hepimize ders olsun
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #74 : 18 Kasım 2014, 21:27:05 »
bu konu uzayıp gider ben olsam tüfeğimi hiçbir şekilde kimseye vermem ruhsatsız olsa bile gider emniyet veya jandarmaya veririm orman koruma memurlarına vermem ruhsatlı ise zaten hiç emniyete jandarmaya da vermem cezamı keserler öderim benim merak ettiğim daha önceleri tartışıldı çok forumlarda mesken mahal dışında av yapmamak kaydıyla atış yapılırmı bunun kanunlarda durumu ne tabi memlekete gidince atrıyoruz istediğimiz gibi hatta karakola ses gitmiş 100 fişek atmıştım jandarma muhtarı aramış sormuş demişler sizin ormanda savaşmı çıktı o kimse gidip alalım muhtar demiş onlar istanbul dan gelen köylülerimiz
2 hafta takılıp gidiyorlar deyince jandarma da birşey demiyor köyün içinde etrafında yada karakolun yanında at kimse birşey demez ama ormanda atınca dikkat çekiyor