Gönderen Konu: Baikal MP-156 yı inceleyen oldumu  (Okunma sayısı 1331 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
Baikal MP-156 yı inceleyen oldumu
« : 25 Ekim 2018, 01:13:34 »
Baikal MP 156 modelini internette gördüm videolarını izledim çalışma sistemini çözemedim gördüğüm kadarıyla gaz deliği yok inceleyen oldumu acaba, merak ettim nasıl bir sistem uygulam alamışlar...
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: Baikal MP-156 yı inceleyen oldumu
« Yanıtla #1 : 25 Ekim 2018, 09:46:08 »

Muhterem Abdullah Bey,

Baikal MP 156,  Rusya'nın, kinetik tüfeklerin pazara verilmesini takibeden yaklaşık kırk yıl sonrasında üretimi denediği ilk ataletli
sistem yivsizidir.

Bütün kinetik kloncularının sanki milletlerarası bir hukuki düzenleme gereği imiş gibi motamot taklid ettikleri, mekanizma içi
kinetik yaylı Benelli yapılanmasına inat, Ruslar, bu tüfekte, "Fabarm" patentli, halen dahi  bir küsür yıllık imalat monopolü olan,
namlu tesbit halkası arkasında konumlu kinetik yaylı düzeni  seçmişlerdir. Görünümü  MP155 ile hemen hemen aynı olan 156'da
değişik olan, gaz silindiri yerine kaim edilmiş çok kısa namlu tesbit halkası, onun arkasında içinde kinetik yay olan bir silindir,
hemen ardında da, uzunca ve ağır olduğu belli olan atıl bloktur.

Ateş edildiğinde, geri tepen tüfek önünde, atıl silindir blok yerini eylemsizliğiyle koruyarak içinde kinetik yay olan tüpe üç dört
milim kadar dühul ederek kinetik yayı ezmekte, onun açılmasıyla ortaya çıkan itici güç, mekaninizma taşıyıcı kollar vasıtasıyla
kilit devresine aktarılmaktadır.

Yapılanmanın en avantajlı tarafı, aynen Ceasar Guerini yapımı Fabarm patentli Roman tüfekleri gibi, silah kasasının gazlı
amcazadeleri misali, diğer Benelli modellerinden iki üç santim kadar kısa tutulabilmesidir.

Saygılar.

1944-Istanbul

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Baikal MP-156 yı inceleyen oldumu
« Yanıtla #2 : 26 Ekim 2018, 00:22:50 »
Cevabınız için çok teşekkür ederim,  ataletli olduğunu anladım ama çalışma mantığını bir türlü çözememistim ve merak ettim verdiğiniz cevapla olayı çözdüm. diğer ataletli tüfek lerde  mekanizmada ki donerkafa ve onun gerisindeki atıl blok yerine el kundağı içindeki parçayla çalışıyor gerçekten güzel düşünülmüş....
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156