Gönderen Konu: SUBSONİK FİŞEK DENEMESİ  (Okunma sayısı 5462 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: SUBSONİK FİŞEK DENEMESİ
« Yanıtla #25 : 05 Eylül 2018, 22:44:36 »
Tevfik bey,

Sizi kutlarım, başarılı bir çalışma oldu. Yurtdışında yazılı bir çok subsonik saçma makalesi okudum ama bu konuda yapılmış karşılaştırmalı bir çalışma görmedim.

Daha önce sizinle yazıştığımız sonuçlar kanıtlanmış oldu.
1. Subsonik saçmalar daha önceki hesaplarda da ortaya koyduğumuz üzere 36.5 metre için merkezden 12-15 cm üst vurdu
2. Subsonik saçmalar ayni şartlardaki süpersoniklere göre daha toplu dağılım verdi

Dilerim farklı saçma numaraları ile de atışlar yapıp patern analizi sunarsınız. Ayni mekanlarda olsak bu çalışmaya bir de balistik jel ile penetrasyon çalışması ekler, muhteşem bir çalışma çıkarırdık. Mamafih havalar serinlerse (balistik jeli +4 C de atış alanına taşıyabilmek için) subsonik saçmalar için penetrasyon çalışmasını da ben yapıveririm :)

Tekrar teşekkürler

• Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Mahmut ÖZTÜZÜN, Erkan ÜNAL, Tevfik GÜN, Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #26 : 06 Eylül 2018, 01:29:08 »
Tevfik bey,

Sizi kutlarım, başarılı bir çalışma oldu. Yurtdışında yazılı bir çok subsonik saçma makalesi okudum ama bu konuda yapılmış karşılaştırmalı bir çalışma görmedim.

Daha önce sizinle yazıştığımız sonuçlar kanıtlanmış oldu.
1. Subsonik saçmalar daha önceki hesaplarda da ortaya koyduğumuz üzere 36.5 metre için merkezden 12-15 cm üst vurdu
2. Subsonik saçmalar ayni şartlardaki süpersoniklere göre daha toplu dağılım verdi

Dilerim farklı saçma numaraları ile de atışlar yapıp patern analizi sunarsınız. Ayni mekanlarda olsak bu çalışmaya bir de balistik jel ile penetrasyon çalışması ekler, muhteşem bir çalışma çıkarırdık. Mamafih havalar serinlerse (balistik jeli +4 C de atış alanına taşıyabilmek için) subsonik saçmalar için penetrasyon çalışmasını da ben yapıveririm :)

Tekrar teşekkürler
Değerli Hocam ben teşekkür ederim,değişik çalışmalarda aynı ortamlarda bulunmayı  özellikle balistik jel testini ve sonuçlarını yakından görmek isterdim fakat iş güç ve ikamet coğrafyası farklı olunca olmuyor.
Hocam fırsat buldukça değişik saçma numaraları ile konuya katkı yaparım
Benim esas ilgimi çeken benim tabirimle süper süpersonikler v0=1600 fps geçen sene sahada gözle görülür fark oluşturmuştu fırsat bulusam bir kaç deneme yapmayı düşünüyorum birde yüksek hızlı semi magnum çalışması düşünüyorum nasip bakalım.
Sadece bu konu değil başka çalışmalarda sahada denemesi konusunda yardımcı olabilirim  söylemeniz yeterli Hocam.
Saygılarımla...
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Yasin ALAN, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Mustafa ONAĞAÇLAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #27 : 28 Kasım 2018, 21:19:30 »
ustatlarım saygılar öncelikle ellerinize emeklerinize sağlık... ben bu subsonic olayını pek anlamadım belki komik olacak ama bu özel bi barutlamı oluyor yoksa sadece az barut koyuncamı ses altı fişekler elde edilmiş oluyor...aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.
  • mossberg 500 combo
  • remington 1100 cambo
  • eibar horozlu çifte
  • baikal poze
1980 İzmir

Çevrimdışı Coşkun SEZER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 28 Kasım 2018, 21:56:18 »
subsonikler süpersoniklere göre aslolan av üzerindeki etkisini ölçebilen sahada deneyimleyen varmı avcı arkadaşlarımız arasında? tamam denklik isabet güzel olmuş grupman denemeside yapılmış sanırım av üzerinde nasıl bir fark yaratıyor acaba???
  • torun prestij
1986 İzmir

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #29 : 29 Kasım 2018, 02:47:35 »
ustatlarım saygılar öncelikle ellerinize emeklerinize sağlık... ben bu subsonic olayını pek anlamadım belki komik olacak ama bu özel bi barutlamı oluyor yoksa sadece az barut koyuncamı ses altı fişekler elde edilmiş oluyor...aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.
Soruyu ustalar ayrıntılı cevaplarlar. Ben kısaca özel barut şart değil diyeyim. Kaç gram saçma için yapacağınıza göre barut cinsi ve miktarı belirlenir. Normalden bir no iri saçma seçilir. 4*, 5* şok yetecektir. Barut miktarı özen ister. Gerekenden çok az olursa tesiri beklediğinden az olur. Fazla koyarsan ses üstüne çıkar, subsonic (sabsonik okunur) özelliğini kaybeder. Yüzeysel olarak böyle.
« Son Düzenleme: 29 Kasım 2018, 02:48:40 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
« Yanıtla #30 : 29 Kasım 2018, 08:42:17 »

Mustafa bey,

Subsonik (ses altı hız) sesin havadaki seyir hızı 340 m/s hızdan daha aşağı namlu çıkış hızındaki fişeklerdir. Genellikle 290-320 m/s namlu çıkış hızlarında ayarlanırlar. Özel bir barut gerekliliği yoktur. Barut miktarı ayarlanarak bu hız elde edilir. Örneğin 32 gram için ben kendi dolumlarımda normal hava sıcaklıklarında 1,29 gram CSB3 ve 1,27 gram MKE barutları ve düz kıvırma ile 298-310 m/s arasında namlu çıkışı elde ediyorum. Kronograf ile test edilerek değişik gramajlar ayarlanabilir.

"Subsonik yivsiz fişeklerin kullanım amacı nedir?" sorusuna aşağıdaki yanıtarı verebiliriz:
*Daha önce yazmış olduğum gibi transsonik geçiş bölgesine girmeyeceği için daha stabil ve isabetli olacaktır
*Namluda daha az kurşun sıvaşmasını sağlar
*Hissedilen Geri tepmeyi %50 ye kadar azalttığı söylenmektedir
*Geri tepme ve namlu şahlanması az olacağından isabet artar ve mükerrer atışta hedef bulma kolaydır
*Yeni başlayanlar ve hedef atıcılığı için konforlu kullanım sağlar
*Ülkemizde yasak ama kullanılan ülkelerde susturucunun kullanılması durumunda havalı tüfek kadar bir ses çıkar ( Ses üstü hızlardaki mermiler sonik patlama yaptıklarından susturucu bunlarda etkili olmaz)

subsonikler süpersoniklere göre aslolan av üzerindeki etkisini ölçebilen sahada deneyimleyen varmı avcı arkadaşlarımız arasında? tamam denklik isabet güzel olmuş grupman denemeside yapılmış sanırım av üzerinde nasıl bir fark yaratıyor acaba???

Coşkun bey,

Az geri tepmesi ve daha az ses çıkartması, metro namlu veya (bizde yasak olan) susturucu kullanılması durumunda havalı tüfek kadar ses çıkartması nedeniyle ABD de uçar avlarında kullanan çok avcı var.

Özellikle çok fişek tüketilen, geri tepme nedeniyle çok yoran trap atışlarında başarı ile kullanılıyor.

Saçmaların enerjisi K=M.v2 formülüne göre hesaplanırsa düşük hız nedeniyle, düşen enerjiyi sağlayabilmek için daha ağır sıkı kullanmak gerekiyor. Bu nedenle genellikle 3-4 numara saçma kullanılıyor.

Benim subsonik fişeklerle av deneyimim yok. Ancak ABD de sincap  ve (ördek dahil) uçar avları için kullanıldığına dair çok yayın bulabilirsiniz. Özellikle metro namlu ve susturucu ile az ses çıkarttığı için hayvanların çok ürkmediği, davranışlarını değiştirmediği gibi bir iddia var.
Domuz, geyik gibi büyük hayvanlarda ise 1000 ft/lb  (1355 jül) altındaki değerlerde enerji hayvanı yaralı bıraktığı için subsonik fişek tavsiye edilmiyor.

• Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Mustafa ONAĞAÇLAR, Yasin ALAN

Çevrimdışı Mustafa ONAĞAÇLAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #31 : 29 Kasım 2018, 14:28:25 »
tekrar teşekkür ederim ben 20 numara kullanıcısıyım... verdiğiniz formülü 20 numaraya indirgeyip denicem sonucları paylaşırım..
  • mossberg 500 combo
  • remington 1100 cambo
  • eibar horozlu çifte
  • baikal poze
1980 İzmir