Gönderen Konu: Ev Yapımı Şeftol Dipçik  (Okunma sayısı 1634 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kaan KIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ev Yapımı Şeftol Dipçik
« : 17 Mayıs 2018, 13:06:37 »
Keten tohumu yağı kullanarak gomalak cilalı dipçiğimi zımparalayıp şeftol  dipçik yaptım

• Alpharms 01Sa-B
  • Akus Hunter
  • Atalante A3
1986-Amasya

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, Ziyaettin AYHAN

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: Ev Yapımı Şeftol Dipçik
« Yanıtla #1 : 17 Mayıs 2018, 14:18:46 »
Ellerinize sağlık doğal bir matlık kazanmış dipçik ayrıca sonrasında olabilecek çiziklerden de daha kolay müdahale edebilirsiniz.Sonrasında kullanım esnasındaki görüşlerinizde tarafsızca paylaşabilirseniz sevinirim .Mutlaka birilerine faydası dokunacaktır.
Saygılarımla
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

The following users thanked this post: Kaan KIRIM

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #2 : 17 Mayıs 2018, 14:42:34 »
Bu tip çalışmaları el becerisiyle kendi imkanlarıyla yapabilmek ayrı bir yetenek.. Tebrik ederim, elinize sağlık güzel olmuş.

Benim tüfek bakımda, ustalar ilk etap şeftol uygulaması yaparız demişlerdi ben de olur demiştim. Fuarda, Huğluda dipçik ustası olarak çalışan ve aynı zamanda bizim tüfeklerin dipçiğini yapan Sadık ustayla yüz yüze tanıştım. Muhabbet esnasında kendi kullanım şartlarımı söyledim. Bazen yağmurda çamurda ava gidebiliyoruz, malum Samsun nemli memleket.. Sabah çisesi bile bazen tüfeğin üstüne damlayabiliyor. Ustayla yaptığım konuşmadan sonra şeftolden vazgeçtim. Çünklü şeftol, suyu içine çekiyormuş. O yüzden kabarma ihtimali yüksek dedi. Cam vernik ve şeftol, daha çok vitrin tüfekleri için görsellik adına uygulanan bir yöntemmiş. Aktif avcılık için özellikle şeftol pek uygun olmaz dedi usta. Koyu vernik attırmaya karar verdim. Vernik, yüzeyde su tutmaz ve aynı zamanda terleme sebebiyle kararma yapmaz dedi. Çizilme konusunda birazcık nazik oluyor ama ona da yapacak bir şey yok. Tüfek benden kıymetli değil ya :) Bakalım inşallah güzel olur..
« Son Düzenleme: 17 Mayıs 2018, 14:44:49 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Ziyaettin AYHAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 17 Mayıs 2018, 16:29:32 »
ellerinize sağlık ,güzel çalışma olmuş.
1970
Kartepe/KOCAELİ
0531 257 3434
Dost, zor zamanında bulur seni.

Çevrimdışı Kaan KIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 18 Mayıs 2018, 00:03:47 »
Ellerinize sağlık doğal bir matlık kazanmış dipçik ayrıca sonrasında olabilecek çiziklerden de daha kolay müdahale edebilirsiniz.Sonrasında kullanım esnasındaki görüşlerinizde tarafsızca paylaşabilirseniz sevinirim .Mutlaka birilerine faydası dokunacaktır.
Saygılarımla
Sağolun teşekkür ederim. Cilalı dipçiklerin çizilmesi sonrasında kötü bir görüntü oluşturuyor. Esasında bende şeftol dipçik seviyorum hatta dalgalı damarları olursa çok daha makbul benim için cevizin damarlarını daha belirgin göstermesini istedim. Tüfeklerimin dipçikleri hep şeftoldu bunu değişiklik olsun diye gomalak cilalı aldım ama ısınamadım. Bu sezon inşallah kullanacağım bakalım nasıl olacak. Tabiki paylaşırım.
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2018, 00:12:34 Gönderen: Kaan KIRIM »
  • Alpharms 01Sa-B
  • Akus Hunter
  • Atalante A3
1986-Amasya

Çevrimdışı Kaan KIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 18 Mayıs 2018, 00:09:56 »
Bu tip çalışmaları el becerisiyle kendi imkanlarıyla yapabilmek ayrı bir yetenek.. Tebrik ederim, elinize sağlık güzel olmuş.

Benim tüfek bakımda, ustalar ilk etap şeftol uygulaması yaparız demişlerdi ben de olur demiştim. Fuarda, Huğluda dipçik ustası olarak çalışan ve aynı zamanda bizim tüfeklerin dipçiğini yapan Sadık ustayla yüz yüze tanıştım. Muhabbet esnasında kendi kullanım şartlarımı söyledim. Bazen yağmurda çamurda ava gidebiliyoruz, malum Samsun nemli memleket.. Sabah çisesi bile bazen tüfeğin üstüne damlayabiliyor. Ustayla yaptığım konuşmadan sonra şeftolden vazgeçtim. Çünklü şeftol, suyu içine çekiyormuş. O yüzden kabarma ihtimali yüksek dedi. Cam vernik ve şeftol, daha çok vitrin tüfekleri için görsellik adına uygulanan bir yöntemmiş. Aktif avcılık için özellikle şeftol pek uygun olmaz dedi usta. Koyu vernik attırmaya karar verdim. Vernik, yüzeyde su tutmaz ve aynı zamanda terleme sebebiyle kararma yapmaz dedi. Çizilme konusunda birazcık nazik oluyor ama ona da yapacak bir şey yok. Tüfek benden kıymetli değil ya :) Bakalım inşallah güzel olur..
Çok sağolun teşekkür ederim. Kullandığım tüfeklerin hepsi şeftol hatta plastik dipçik ve kundaklı kinetik tüfeğim var ona da bir takım şeftol dipçik ve kundak aldım. Değişiklik olsun diye gomalak cilalı almıştım ama ısınamadım takrardan bir dipçik almakta işime gelmedi bu yüzden iş başa düştü. Ben cevizin damarlarının net olarak göründüğü ahşabı daha çok seviyorum. Şeftolde elin teriyle dediğiniz gibi kararmalar oluyor ama bu fiber tesbih gibi karardıkça rengi bence daha güzelleşiyor. Tüfeğin çalışmasına, dağılımına önem verdiğim kadar kozmetiğine sanki biraz daha fazla dikkat ediyorum.
İnşallah siz de istediğiniz gibi bir dipçik yaptırırsınız şimdiden güle güle kullanın. Yaptırdıktan sonra paylaşırsanız sevinirim.
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2018, 00:15:28 Gönderen: Kaan KIRIM »
  • Alpharms 01Sa-B
  • Akus Hunter
  • Atalante A3
1986-Amasya

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Kaan KIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 18 Mayıs 2018, 00:13:00 »