Gönderen Konu: Son Zamanlarda ki Fişek Kaliteleri  (Okunma sayısı 2508 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan GÜNEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Son Zamanlarda ki Fişek Kaliteleri
« : 20 Şubat 2018, 10:04:43 »
öncelikle herkese hayırlı günler dilerim.
son zamanlarda aldıgım yaf-sterling fişeklerinin kovanlarında renk değişimi içinde ki tek kurşunlarında ise biraz farklılıklar gözüme çarptı.sizce artık kalite mı düşüyor.yoksa üreten kişiler fabrikalar mı değişiyor.
  • BORA BARAK BR20 SİYAH NİKEL
  • YENİ HUĞLU POMPALI GÜMÜŞ
09/10/1989
Kocaeli

Çevrimdışı Rıza BOZOKLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Son Zamanlarda ki Fişek Kaliteleri
« Yanıtla #1 : 20 Şubat 2018, 10:49:35 »
Fişek  malzemelerinin fiyatlarının  yükseldiğini düşünürsek  bana göre ucuz  malzemeye kaçma ihtimali  ağır basıyor.
Stok yapılacaksa değişik markalardan  beşer-onar  alıp  veya  birer  kutu  alıp  av üzerinde   denemesini yapıp tüfeğe uyup uymadığını test ettikten sonra  alabildiğiniz kadar alıp stok yapmakta fayda var.
Yoksa  şimdi   bulduğumuz  iyi kaliteli-orta kaliteli  fişekleri  bulamama  ihtimali  var.
Bazı avlar için  uygun malzeme ile  uygun ölçüde  doldurulmuş,  tüfeğin sevdiği ucuz fişek dururken pahalı fişeğe  para  veripte  eldeki dövizi  yurtdışına  çıkarmamak lazım.
Tabii bu  kaz-ördek-tavşan-tahtalı  gibi  saçma kaldıran ve yerine göre uzak  mesafe   gerektirdiği için  kaliteli fişek  isteyen avlar için  geçerli değil.
Birde  domuz gibi tehlikeli  bazı yırtıcılara karşı  yıkımı yüksek olan    Winchester- BP -RC  gibi  kaliteli   av  kurşunları içinde  geçerli değil.
Mesela  domuz avında kalitesiz malzeme ile  doldurulmuş ucuz  bir av kurşunu hayatımızı tehlikeye  atabilir.
Sırf  tasarruf  yapacağım  diye de  3-4 liralık  "BP  Thrill Shock" veya  "BP Big Game  Palla"  kurşun  varken  1,5-2 liralık  kalitesiz   kurşun  kullanıp hem kendi  hayatımızı,
hem  yanımızdaki  avcı arkadaşlarımızın hayatını tehlikeye  atmayalım.
50-60  metrelerden  bizim  yaraladığımız  bir  domuzun  bize saldırmasa  bile  başka  bir  avcıya, hatta   av ile  alakası olmayan   bir  köylüye  bile  saldırma  ihtimali var.
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2018, 14:23:00 Gönderen: Rıza BOZOKLU »
1974 İnebolu/KASTAMONU

The following users thanked this post: Volkan GÜNEŞ, Emrah TUNCA 57

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #2 : 20 Şubat 2018, 13:18:01 »
Yaf firması artık Sarsılmaz bünyesine girdi. Bu saatten sonra tedarikçileri ve buna bağlı olarak malzemesi değişebilir.
Markanın, kronik olarak bozuk saçma sorunu vardı ama yine de iyi serisini bulduk mu memnun ediyordu. Şimdiki durumu bilemiyorum.

Zuber, takip ettiğim kadarıyla barut miktarından hiç ödün vermedi. Özellikle 32-36 gr arası fişeklerde, A1 ve CSB1 barutları hakkıyla kullanıyor.
Saçmaları da oldukça iyi kalitede.. Tek sıkıntısı ise, paraşüt tipi 2 kanatlı tapa.
Eğer bu tapayı değiştirip normal 4 kanatlı bir power piston tapa seçerlerse bence çok daha iyi olur.

Sterling firmasının, saçma kalitesinden taviz verdiğini görmedim. Hatta son 2 yıldır 32-34 gramlarında özkütlesi ağır saçmalar kullanıyor ki bu geçit avında işime yaradı.
Turaç, bildiğim kadarıyla NobelSport firmasının resmi barut ithalatçısı. NobelSportun kötü barutu yok. Uygun şekilde kullanıldığında hepsi iş görüyor.
Sadece 34 gramlarında, daha önce dediğim gibi 206S barutu eksi derecelerde zayıf kalabiliyor. Onun haricinde 0 derece üstünde yine iyi..
Bu firma hep X-wad model tapalar kullanıyor. Mecanın da kullandığı bu tapa, dar iç çap tüfeklerde biraz sert patlama ve grupman bozukluğuna yol açabiliyor. Ama geniş namlu için %90 uyumlu ve sonuçlar çok iyi..
Düşük gramlarında kullandığı tapa çapları 18,50 civarında olduğundan onlarda pek sorun yok..
Bu yıl, bazı 32 ve 34 gr modellerde B&P Z2M tapa kullanmışlar, öncekine göre sonuçlar çok daha iyi..
Firmanın 28-30 gr fişekleri, kendi sınıfında çok başarılı. Sadece yerine göre kullanmak gerek. 34 gramlarında ise A1 veya A6 barut kullanıldığında, kış avlarında sonuçlar gözle görülür şekilde olumlu yönde fark ediyor..

Meca, son zamanlara kadar bütün dolularında CSB barut kullandı, memnun olan da vardı olmayanda. Ben memnundum. Tüm fişeklerinde x-wad model tapa kullanır. Kullandığı Maxam kovanlar biraz serttir oyüzden sıkıntı yaşayanlar olmuş. Ama genel olarak yerli fişek sınıfında kaliteli bir ürün. 28-30 gr speed serisi fişekleri, 18,50 mm x-wad model tapa ve uygun miktarda CSB3 barut ile en beğendiğim serileri. 32 gr Master hunting fişeğinin çok tahtalısını yedim. Halen daha ara sıra kullanırım, başarılıdır.
34 gr serisinde bir ara barut eksilttiler ama bu yıl inceledim tekrar 1,7 gr olarak kullanmışlar. Sert ve kırıcı fişektir, tüfekle uyum sağlarsa güzel av yaptırır..

En çok tecrübe ettiğim fişekler bunlar olduğu için bir şeyler yazmaya çalıştım. Bizim markalarımızda, Basciheri Pellagri gibi uzun yılların standartları yok maalesef.. Ama isteyince iyi bir şeyler yapabiliyorlar.
Bu sezon BP 34 gr fiyatını 45 tl görünce, çok sevdiğim halde fişekten soğudum. Denedikçe gördükçe av yaptıkça insan bazı şeyleri daha iyi kavrıyor. Evet kalite kalitedir ama bir fişeğin ederi kaç liradır bunu da anlıyoruz artık..
Bu yüzden eskisi gibi ''marka fişek'' takıntım yok.. Sterlingi bu sezon iyi yakaladım, kullandım ve gerçekten memnun etti, avrupa fişeği aratmadı.
Kenarda 1 koli tecnalı 34 gr bps vardı yanına da bu sezon ki sterlinglerden 3 koli bıraktım.
Yerli fişekte, iyisini bulunca stok yapıp seri bozulunca almamak en mantıklısı.. Benim düşüncem bu yönde.
Saygılar..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: İlhan GÜNEN, Volkan GÜNEŞ, Rıza BOZOKLU, Mustafa EMEK

Çevrimiçi Sefa KOYUNCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 20 Şubat 2018, 15:38:44 »
Yeni bir konu açmayı düşünüyordum. Madem böyel bir konu açıldı burada yazmak istedim. Yaf fişeklerini Sarsılmaz Silah Sanayi aldıktan sonra yaptıkları üretimlerden hiç piyasaya sürdümü diye merek ediyorum. Güçlü bir bünye ile bir üretim standardı geliştirip yıllardır dem vurduğumuz fişeklerin sürekli değiştirilmesine bir çare olabilir diye çok ümitliyim. Fakat piyasada bu yeni üretimlerden olup olmadığını merek ediyorum. Gördüğüm bir kaç örnekte hiç bir değişme yoktu. Eski olduklarını düşündüm. Resmi internet sitesi güncellenmiş, orada fişek yelpazesi çok geniş gözüküyor. Mesela son dönem yerli firmalar arasında sadece Meca fişeklerde gördüğümüz 28 - 30 gram power tapa fişeklerden olduğu gibi, 30 gram keçe tapa fişekleride görüyorum sitelerinde. Bir yandan da şöyle düşünüyorum, şuanda piyasadakiler bir önceki dönemden kalmış ve stoklarla sınırlı olanlar mı? Güçlü bir stok ile önümüzdeki sezona mı hazırlanıyorlar acaba diye düşünüyorum. Açıkçası umudum var ama bakalım. Bu konuda bilgisi olanlar paylaşırsa çok iyi olur. 
  • Baikal USSR ij 58
  • Huğlu GT1
  • Ata Arms Cy 12
  • Deutsch Kurzhaar - Akhisar'dan GEKAS
1987 Hendek/SAKARYA

The following users thanked this post: Volkan GÜNEŞ

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 20 Şubat 2018, 21:27:02 »
Elimdeki yerli ve yabancı bir çok marka fişeği sattım.
Yerli olarak 4  5 koli ilk seri BPS fişekleri sattım.Sebebine gelince ilk zamanlarda forumda kaliteli fişek üreteceğiz ve bunu bozmayacağız diyen firma yetkilisi arkadaş şimdilerde ortadan kayboldu.
Kullanılan malzemeler değişti ama kimseye çaktırmadan millete satmaya devam ettiler.
Ama burasının Türkiye nin en büyük ve en tecrübeli avcılardan kurulu bir site olduğunu unuttular sanırım.
Bende sırf bu yüzden o gün bu gündür BPS markası fişeği almıyorum.Elimdekileri de kullanmadan sattım zaten.
Bu arada BPS fişeklerin fiyatlarıda yürümüş.35 TL olmuşlar.
RİO,MİRAGE CLEVER ,RC,LAMBRO  gibi firmaların 40 TL en alabildiğim fişekleri varken yerli fişeğe 35 TL vermek bence mantıklı değil.
Avın her gecen gün azaldığını düşünürsek ve iki koli fişk atabilen bir avcı için 100 yada 200 TL lik fark bence çok değil.
Ben kendi adıma elimde kalan yerli fişekleri  üveyik,bıldırcın ,çulluk gibi avlarda atacağım.
Diğer avlarda kesinlikle Avrupa fişekleri tercih edeceğim.
Meşakatli ve zor avlarda iyi fişek atma taraftarıyım.
Risk almaya gerek yok...

« Son Düzenleme: 20 Şubat 2018, 21:28:19 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979