Gönderen Konu: İYİ BİR ÖRDEK TÜFEĞİ NASIL OLMALI ,MARKA MODEL TERCİH SEBEBİ OLMALI MI ?  (Okunma sayısı 10969 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
Suat abi konuyu sen açtın tecrubelirini bence bizlerle paylaşmalısın.
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2018, 18:56:55 Gönderen: Alp BALABAN »
Alp BALABAN
1984-Manisa

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
BAİKAL 27 EM 1C: Arpacığı gösterdiği yeri vuran, namlu birleşimi harika ,şokları son derece standart grupmanı başarılı ağırlığı harici hiç bir sorunu olmayan (3450g) tam bir fiyat/performans ürünü.
Zevkle kullandım ve sattım.
HUĞLU 401 KİNETİK: ilk bir iki fişekte kurma kolu yerinden fırlayan 😀  sitede neredeyse benden başka memnun olmayan Huğlu nun sorunlu yarı otomatiği
Grupman güzel,arpacık gösterdiği yeri vuruyordu.Bu tüfeği alınca Baikal ı elime almadım.
Ve Allah bana bu tüfeği iki kere alıp iki kere satmayı nasip etti.😀😀
Üçüncüsü olsa yine bu tüfeği alırım.Memnundum.
Yeni bir aşk uğruna kurban gitti sattım.
ARMSAN PARAGON : Bek avı için özenerek aldığım ilk atışlarda bariz sol vurduğunu tespit edip fabrika ustası tarafından tüfek eğitimine tabi tutulduğum 3 yıl garantisi olan ancak 3 ay tahammül bile edemediğim vasat bir marka.
Konuşmak bile bence gereksiz bu marka için.
Huğlu 401 i geri alıp takasta verdiğim facia bir tüfek.
SAKA ZAFER:Bir iddia üzerine alıp test ettiğimiz görüntüsü güzel ama yaklaşık 36 m de 50 cm sol vurabilen nadide güzellik.
KRAL ÇİFT KIRMA: Çift kırma teriminin hakkını veren çift patlayan bir tüfekti.Fabrikaya yolladık onlar bile yapamadı.😀Halbuki vuruşu ve performansı sorunsuzdu.
BENELLİ SUPER VİNCİ:Sadece 1 hafta yoğun olarak
test için kulandığım bir tüfek.
Arpacığı gösterdiği yeri vuran atış konforu müthiş bir tüfek.Şokları ve saçma grupmanını beğenmedim.
Kalitesini asla tartışmıyorum ama Huğlu 401 e asla değişmeyeceğim bir tüfek.
WEBLEY SCOTT X12 :Yakın bir arkadaşımıza aldık bu tüfeği.Sadık AKDAŞ ın ürettiği tüfeklerden.Arpacık göstersiği yeri vuruyor.Grupman güzel.Kullanan arkadaşımda çok memnun.
BERETTA A400: 3 tane tüfek denedim bu seriden.
Hepsi arpacığın gösterdiği yeri kusursuz olarak vurdu.Ancak 18.6 stellium namlulu bu tüfekler iri ve ağır fişeklerde daha başarılı iken ince saçmalarda enteresan şekilde açık patternler verdi.
FRANCHİ AFFİNİTY :Düşündüğüm bir modeldi.Fiyat/performans olarak tercih edilebilecek bir ürün.
Grupmanı güzel ,arpacığı gösterdigi yeri vuran bir tüfekti. Fiyatına göre tercih edilebilecek ithal tüfeklerin başında geliyor bana göre.
STOEGER 3500 CAMO MAX 5 :Yüksek bant olan bu tüfek aynı Baikal gibi rampa şeritti.
15 m de 10 15 cm gibi üst atıyordu.
Yine av grubumuzda bir arkadaş için test ettim
Üst vurduğunu kendiside kabul etti.Ancak şöyle de bir durum var.
Havaya attığımız her hedefi bu tüfekle vurabilen arkadaşım tamam tüfek bana uydu dedi ve aldı.
😁😁😁
BERETTA A300 OUTLANDER:Yeni tüfeğim deneyerek aldım.
Atış konforu güzel,arpacık gördüğü yeri vuruyor.
Tatminkar.
Bunların haricinde Huğlu grubu çifte ve pozeler, Aya Piper, Simson ,First Class,Avsan, Kılıçlar gibi bir çok yerli tüfekte kullandım.
Bütün bu denemelerim sonucunda İyi bir tüfek sahibi olmanın yolunun marka ve modelden olmadığını,
Fiyatına bakarak aldanılmaması gerektiğine ,tüfeğin kesinlikle denenmeden alınmaması gerektiğine karar verdim.
İyi bir tüfek sahibine av vurdurandır.
Böyle bir tüfeğiniz varsa marka ve  modeline bakmadan kullanmaya ve keyfini sürmeye devam edin.
Sakın daha iyisini aramaya sorgulamaya kalkmayın.
Bu sizi sonun başlangıcına götürür.
Son olarak sattığım Huğlu y oto ve Baikal çiftemin çok çok iyi tüfekler olduğunu anladım.
Tüfeğinize uygun bir şok  ve bu şok kombinasyonuna uygun iyi bir fişek bulduğunuz zaman da o tüfekle her avı rahatlıkla yapabilirsiniz.
Ancak burada dikkat edilmesi gereken kesinlikle iyi bir fişek tercihidir.
Parlama ve mühreli avlarda yerli fişekler tercih edilebilir.
Ancak bek avlarında kesinlikle güçlü ve kaliteli fişekler kullanmakta fayda olacağı kanısındayım.
Selamlarımla...

« Son Düzenleme: 31 Ocak 2018, 03:20:36 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Suat Bey in marka ve modelleri de  konuya eklemesiyle herkesin katkıları olacağını düşünerek ben de bazı eklemeler yapayım dedim.

Ata Neo = 2 tane aldım .Biri slug diğeri 71 saz kamuflajlıydı. Slug olan 3. fişekten sonra nereyi vuracağı belirsiz atışlar yapıyordu. Kırmamak için zor tuttum kendimi. Saz kamuflajlı olan ördek avında tek kırma oldu. Fabrika yaptık dedi yine olmadı. yine fabrika yine olmadı derken 3. veya 4. gidişte bişeyler yapıldı. Kesinlikle attığı yeri vurmadı vs .

Baikal mp153 = Ülkemize gelenlerin tamamına yakınında hata olduğu için benimki de 25 mt de 20 cm kadar sol üst vururdu.

Akkar = Basit bir gazlı tüfekti ama bana efsane avlar yaptırdı. En son bir arkadaşıma hediye ettim. Hem düzgün bir markadır hem de servisi muhteşem çalışır.

Baikal 43e1c =Kısa süre sahibi oldum çok güzel üveyik avları yaptım. Keresteden yontma gibi görünür ama işini layıkıyla yapar.

Akus Özel yapım pozem = Çift namlulu grupmanı gayet güzel enfes çalışan göze de hitap eden bir tüfek son derece memnunum. Tüfeği yaptırırken Kundak seçimi için fabrikaya gittiğimde otel paramı ve akşam yemeğimi bile bilgim dışında ödemişlerdi. Sağolsunlar varolsunlar. Umarım yerli yivli üretiminde yer alıp memlekete güzel bir double rifle kazandırırlar.

Franchi Affinity 71 Namlu max5 = Tam bir fiyat performans ürünü. Ancak keşke grupmanı biraz daha iyi olsaydı. Her fişekle istisnasız çalıştı. Attığım yeri vuruyor.

Benelli Supernova 71 namlu = Muhteşem çalışıyor. Grupmanı gayet başarılı. Pompalılardan çekincesi olanlar kendilerine kötülük yapıyor. Ben skeetde de kullanıyorum. Ne fişek seçer ne hava seçer. Tabiri caizse tank gibi tüfek.

İthaca M37 pompalı 71 cm ve Fully rifled slug namlu= Oldukça sağlam yapılmış bir klasik. Kendine özgü bir tarzı var ancak el kundağına fazla baskı yapıldığında tetik düşürdükten sonra tüfek kurulmuyor. Modifiyeye ihtiyacı var. Fully rifled namluları da uzun süre kullandığım için rahatça söyleyebilirim ki bu paraları verip almanıza değecek bir özellikleri yok.

Remington 870 Express Mag. 71 namlu = Müthiş çalışır tam bir klasik ancak paslanmaya karşı çok dayanıksız. Düne kadar yüzüne bakılmayan tüfekler memlekete gelmiyor diye değere bindi abuk subuk fiyatlar isteniyor.

Hatsan Slug = Gayet iyi çalışan attığın yeri vuran basit ve etkili uygun fiyatlı bir tüfek. Ucuz slug tüfek almak isteyen herkese öneririm.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Şimdi ördeğe gidecek olsam yanıma bu tüfeklerden supernova ve Affinity i alırım.
Rastgele.

« Son Düzenleme: 30 Ocak 2018, 21:26:45 Gönderen: Fehmi TAŞKIN »
  • MAUSER M03 300 Win. Mag.
  • Beretta A400 Xtreme Plus 76
  • Akus Custom Deluxe 71-76
  • Glock 19 Gen 5
  • Sig Sauer P 229 ALSO 9mm
  • Smith Wesson 686 4'' 357 Mag.
1977-İZMİR

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
Şimdi bana 2-3 sayfa lazım yok sıkmayayım milleti 😊
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Alp BALABAN, Osman LİMAN, Alpay ARICI

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Şimdi bana 2-3 sayfa lazım yok sıkmayayım milleti 😊

Sıkılmak ne demek hocam memnuniyetle okuruz  ;)
  • MAUSER M03 300 Win. Mag.
  • Beretta A400 Xtreme Plus 76
  • Akus Custom Deluxe 71-76
  • Glock 19 Gen 5
  • Sig Sauer P 229 ALSO 9mm
  • Smith Wesson 686 4'' 357 Mag.
1977-İZMİR

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

Çevrimdışı Şevki MİRZA

• Müdavim Üyemiz
  • PARTRİDGE HUNTER
Tüfeğim çalışsın yeter.  En iyi tüfek çalışan tüfek
  • Huğlu 103 Ce Süper poze
  • Huğlu Renova
  • Canik 55 shark fc
  • Huğlu 200AC
1985 - Ankara

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Tüfeğim çalışsın yeter.  En iyi tüfek çalışan tüfek
Şevki bey kardeşim bazen tüfeğin çalışması yetmiyor malesef.
Ama siz o tarz bir tüfeğe denk gelmemişsiniz anlaşılan.
Denk gelince anlarsınız ne demek istediğimi....

BİGA/1979

The following users thanked this post: Alp BALABAN, Fehmi TAŞKIN, Şevki MİRZA, İbrahim YÜZBAŞIOĞLU

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
Alp BALABAN
1984-Manisa

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, İbrahim YÜZBAŞIOĞLU, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️

image upload
Ben bunu tek elle atarım  >:D
Eskiden, daha eskiden aşırı bollukta avı kırıp geçirmişler.. Bize kalanlarla avunuyoruz...
Hayat değişiyor şartlar değişiyor ekosistem değişiyor..
Bizden sonrakiler bu kadar da bulamayacak...
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Hüseyin İŞCEN

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
Arkadaşlar kisa bir özet geçiyorum... ortalikta cok sayıda yanlış eksik bilgiler var. Bunun akebinde  cok bilende ona keza var.... bazi durumlar vardirki ki teoride doğru ama gerçekte durum farklı.... ben 40 yaşın dayim inanin avrupa çoğunlukta olmak üzere sayisini  hatirlamiyorum aldığım sattığım tufekleri. Ben 4 yila yakındır sanırım şunu cok iyi anladim Affınıza sığınarak yazıyorum HEPSI aynı bokun laciverti.... bazı durumlar vardır işin içinden çıkılmaz bu konuda ÖYLE bir konu.... inanacaksın ve defter-i kapiyacaksin...elindekinle butunleseceksin..... Ama malesef yeniye olan merak hep bir kurt gibi kemirir insanın içini ya besleyeceksin kurtlarını yada ÖLDÜRECEKSİN. Öldürmezsen giden hep paramiz oluyor....
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Bu tüfek 1930 şu yıllarda ekonomik buhran döneminde kasaplarda et bulamayınca ördeğe saran Amerikalıların bir tasarımı ayrıca bunu teknelerin baş kısmına monte edip gölde yatan bir sürünün üzerine hızlıca gidip havalandıklarında ateş ediyorlardı.Doğal olarak çok fazla ördeği bir anda indirebiliyorlardı...tabii bu gelenek şimdide 63 gr süper magnum fişekler ve Overbore namlular ile devam ediyor .Overbore namlunun atası bu tüfek  >:D >:D
Saygılarımla
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

Çevrimdışı Şevki MİRZA

• Müdavim Üyemiz
  • PARTRİDGE HUNTER
Şevki bey kardeşim bazen tüfeğin çalışması yetmiyor malesef.
Ama siz o tarz bir tüfeğe denk gelmemişsiniz anlaşılan.
Denk gelince anlarsınız ne demek istediğimi....

Suat bey . Kesinlikle onun için çalışan tüfek sizin yazdıklarınızın tamamını kapsıyor.
Yıllar önce bir otomatik aldım mekanizma eridi yapıştı. Ogün dedim mekanizmalı tüfek daha almam. Velhasıl poze ile ava devam 2 adet sağlam fişek hepsine yeter dedim

2015 yılında bir ördek avında 2 fişeğin yetmediğinin farkına vardım ördek avında . Ördek avında tutukluk yapmayacak yağmurda çamurda çalışacak temizlik istemeyen az nazlı bir tüfek arayışına girdim... Kesinlikle kinetik ve yerli olacak. Sosyal alemden değil de kullanıcılarla birebir konuşarak . Ve sonunda @Emrah AKDENİZ karar kıldık. Bu modeli tercih etmemizin sebebi kalın saçmada çok güzel grupman sağlaması . Ördeğe kimileri gibi ince saçma düşük gramaj atmam. Kalın saçma en düşük 34 gr atmam genelde 36 4 no saçma tercihim
Bu geniş iç çaplı namlu akımına bende katıldım ve muazzam sonuçlar verdi

Tercihimde yanılmadım  çok güzel sonuçlar aldım almayada devam ediyorum
Çok tüfek değiştirmem . Değişik fantezilere girmem. (kimileri sezonda 8/10 tüfek değiştirir) yanlış anlamasınlar herkesin zevki farklıdır.
Yerli tüfek avrupa fişek tercihim.
AMA ben kerametin tüfekte olmadığına İnanlardanım. Ölçüsüne göre yapılmış bir dipçik ve çalışan bir tüfek herşeye bedel.

Tüfeğin arkasındaki önemli bence
  • Huğlu Renova
  • Canik 55 shark fc
  • Huğlu 200AC
1985 - Ankara

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Suat bey . Kesinlikle onun için çalışan tüfek sizin yazdıklarınızın tamamını kapsıyor.
Yıllar önce bir otomatik aldım mekanizma eridi yapıştı. Ogün dedim mekanizmalı tüfek daha almam. Velhasıl poze ile ava devam 2 adet sağlam fişek hepsine yeter dedim

2015 yılında bir ördek avında 2 fişeğin yetmediğinin farkına vardım ördek avında . Ördek avında tutukluk yapmayacak yağmurda çamurda çalışacak temizlik istemeyen az nazlı bir tüfek arayışına girdim... Kesinlikle kinetik ve yerli olacak. Sosyal alemden değil de kullanıcılarla birebir konuşarak . Ve sonunda @Emrah AKDENİZ karar kıldık. Bu modeli tercih etmemizin sebebi kalın saçmada çok güzel grupman sağlaması . Ördeğe kimileri gibi ince saçma düşük gramaj atmam. Kalın saçma en düşük 34 gr atmam genelde 36 4 no saçma tercihim
Bu geniş iç çaplı namlu akımına bende katıldım ve muazzam sonuçlar verdi

Tercihimde yanılmadım  çok güzel sonuçlar aldım almayada devam ediyorum
Çok tüfek değiştirmem . Değişik fantezilere girmem. (kimileri sezonda 8/10 tüfek değiştirir) yanlış anlamasınlar herkesin zevki farklıdır.
Yerli tüfek avrupa fişek tercihim.
AMA ben kerametin tüfekte olmadığına İnanlardanım. Ölçüsüne göre yapılmış bir dipçik ve çalışan bir tüfek herşeye bedel.

Tüfeğin arkasındaki önemli bence

Şevki bey kardeşim tüfekte şayet bir sorun yoksa ve atıcıya uyuyorsa  av vurma yüzdesini artık atıcı belirleyecektir.
Burada tüfeğin Yerli yada Avrupa olmasının bir hükmü yok.
Mesala şöyle bir örnek vereyim:Tuncay KAHRAMAN dostumun hediye etmiş olduğu bir 665 lik Carlson ,s hindi şokum var.
Bu şok 66 namlulu Huğlu 401 tüfekte korkunç grupman yapıyordu.
50 m mesafe de dehşet bir grupmanı var.Samimiyetimle söylüyorum marka ve model gözetmeksizin bir çok Avrupa tüfeğe değişmezdim bu tüfeği bu şokuyla.
Ancak hedefi 10 15 cm gibi sol vurma sorunu vardı.
Tüfekten mi şoktan mı diye defalarca test ettim.Bu tüfeği bu şokla kullanmak için çok mücadele etsemde olmayınca olmuyor malesef.
Aynı şoku Beretta A 300 de denedim Huğlu nun yanından geçebilecek bir performans yok ortada.
Demem o ki her şok her tüfekte iyi olacak diye bir kavram yok.
Burada ortaya namlu iç çapı,birleştirme konisi uzunluğu,şok daralmaları gibi etkenler devreye giriyor.
Uyarsa dehşet bir kombine oluyor olmazsa da bir şok 500TL çöp olabiliyor.
Bahsettiğim gibi bir yerli tüfeğe denk gelirseniz hiç ithal bir tüfek aramaya gerek yok.
Keyfini sürün gitsin sorgulamayın.Daha iyisini aramaya çalışmak  dertsiz başa dert aramak gibi bir soruna yol açıyor.

BİGA/1979

The following users thanked this post: Erdem VARDAR, Tuncay KAHRAMAN, Şevki MİRZA, İbrahim YÜZBAŞIOĞLU

Çevrimdışı Erdem VARDAR

• Müdavim Üyemiz
Küçük yaştan beri ördek avı yapıyorum, Türkiye de ördek avının en yoğun yapıldığı ve en büyük sulak alan bölgesinde yetiştim benimde edinmiş olduğum tecrübeye dayanarak başlığın ''iyi bir ördek fişeği nasıl olmalı, marka model tercih sebebi olmalı mı?'' olmalıydı. yani benim için uçar ördek avında ölçülerinin kişiye uygun olduğu bir tüfekten sonra en önemli olan fişeğin kalitesidir. uzun yıllar yerli tüfek ile beraber av yaptığım kişilerden edindiğim tecrübeye göre 10 paralık fişek 5 paralık tüfek diyorum.

Hiç unutmam 2016 yılı ocak ayı -4 derecede yağışla birlikte tüfeğimin namlusunun buz ile kaplanarak donduğu bir günde beraber av yaptığımız bir abimle ördek bekinde gündüz çok yüksekten üstümüzden geçen ördeklere ben tüfeği kaldırmadım( elimde ki tüfek Fabarm XLR 5) yanımdaki abi ördekler geçtikten sonra elindeki 700 tl değerindeki Wallter marka tüfek ile atış yaptı ve ördeklerden birisi düştü ben inanamadım hemen sordum ne attın diye Pellagri mb classic 32 gr. 4 no. dedi.

Yani işin özeti kaliteli kendini ispatlamış iyi bir fişek, ölçüsü kişiye uygun denenmiş ucuz yerli bir tüfek, kişinin tercihine göre otomatik olur, çifte olur, poze olur.
Erdem VARDAR
B Rh + 1982 Enez EDİRNE

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Suat ÇALIŞKAN, Bilal AYDIN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Walter markasının adı pek bilinmez her bölgede ama adamlar yurtdışına ciddi ihracat yapıyorlar.. Satışı 700-800 tl olan bir tüfeğin maliyeti nekadar olabilir onu da siz düşünün :)
Fişek konusunda da, Erdem abime kesinlikle katılıyorum. Ciddi avlara ciddi fişek şart.
Off road için gidip binek araba tercih edebilir misiniz ? Bu da onun gibi bir şey...

Marka ismi vererek ama asla kötüleme amacı gütmeden elimden geldiğince gördüklerimi aktarmaya çalışayım..
Şimdiki yazacaklarım, 1-2 av gününde veya 1 hafta boyunca denemeye tabi tuttuğum tüfeklerdir..
Kullandıklarımla ilgili yorumu en son yazacağım..
Bunlar tamamen kendi yorumum ve kullandığım tüfeklere ait bilgilerdir. Aynı modellerin diğer tüfeklerini bağlamayabilir..

Stoeger M3000 / M3500 : M3000 modelini 2 ayrı tüfek olarak 66 ve 71 namlu olarak 1 hafta boyunca avda ve testlerde aktif şekilde kullandım.
Tüfek sağlam.. Çalışmasında gözle görülür sıkıntı yok fakat 28 gram sterling fişeklerde birkaç defa boşu atmama veya boşu atıp doluyu almama sıkıntısı yaptı. Trap fişeklerinde çalışmadı. Zuber 28 gr fişekte sıkıntısız çalıştı..
Grupman orta seviyede. Genelde 3 şoku daha başarılı. 30-32 gramlarla av performansı takdir edilecek türden.. Rc sıpe fişeğe tek kelimeyle bayılıyor. Hem grupmanı hem avı çok başarılı. Sert saçmalı ve basınçlı fişeklerden, grupman anlamında pek haz etmiyor. Fakat soğuk havada avda denemek lazım..
Bu modele ve m3500 modeline max5 kaplama çok yakışıyor. Tüfeği bambaşka bir havaya sokuyor..

M3500 bu modeli de 2 ayrı tüfek olarak inceleme şansım oldu. Biraz daha büyük ve ağır bir tüfek. Atış konforu harika. Geçit avında oturup sabahtan akşama kadar 36 gram atsanız omzunuzda en ufak rahatsızlık olmaz. Grupman olarak m3000 e göre daha optimum sonuçlar veriyor. Kalın saçma ve yüksek gramajda daha az sapıtıyor. Fişek seçme oranı daha düşük. Her iki model de sağlam bir duruş sergiliyor. M3500 modellerden biri, ilk başlarda tıkanma fişek dikme yapıyordu, servis sonrası canavar gibi oldu..
Sırf geçit avı için max5 kaplı 76 namlu bir m3500 tercih edilebilir. M3000 modeli de ondan aşşağı kalmıyor. Ördek avında iyi işler yapacaklarını tahmin edebiliyorum..

AlphArms : İsmini pek duymamışsınızdır. Trabzon üretimi. Satışı 1000-1200 tl civarında. Ruslar çok sevmiş, ciddi sayıda ihracatı var.
Namlusuna hiç sözüm yok avda kullandım çok güzel. İç çapının 18,30-18,45 aralığında olduğunu öğrendim. 5 cm standart mobil şok kullanıyor.
Dar iç çap ve hafif tüfek olması sebebiyle 32 gr ve üstünde biraz dayak atıyor..
Tetik korkuluğu plastik. Mekanizması sağlam yalnız, mekanizma ve tetik tertibatı arasında bazı modellerde uyumsuzluk yaşandı ve malum tıkanma problemleri oldu ama buna rağmen çalışma performansı genelde %80 ve üzeri başarılı. Servis, kesinlikle tamir sürecinde kullancıyı süründürmez. Gerektiği en ufak durumda bile komple sıfırlıyorlar.. O konuda iyiler..

Arthemis : Otomatik ve poze modelleri var. Konya firması. Otmatiğini kullandım. Çamura suya son derece dayanıklı ve her şartta çalışıyor. 24-28 gr fişeklerde sıkı tutunca azcık nazlanabilir. Onun haricinde atmadığı fişek yok. Hafiflik ve dar namlu sebebiyle yine 34 gramlarda biraz fazla tepiyor. Omuz masajı için ideal :) Av performansı güzel..

Ata Neo : Ülkemizde üretilen kaliteli kinetik tüfeklerden biri.. Çalışma ve av performansında sorun görmedim. Avı yakmıyor deselerde  ::) göl avlarında gayet başarılı.. Grupman olarak bazılarında memnuniyetsizlik gördüm anca grupmanı çok iyi olanı da var.. Bu tüfeğin de omuz masajı özelliği mevcut. 32 gram üstü tavsiye edilmez :) Fişek seçmeden güzel çalışır, avı da iyidir..

Ata Venza : Bu tüfeği 2 defa sabah tahtalı geçitinde kullandım. Aynen stoeger m3500 gibi çok iyi atış konforu var. Gramaj yükseltseniz bile rahatsız etmiyor. Dar iç çap olmasına rağmen ağırlık ve gaz sisteminin faydası oluyor..
Full şoku 17,15 mm geldi. 34 gr 5 numara 36 metre grupmanı çok kötüydü..
Daha çok hafif gramaj ve ince saçmalarda başarılı grupman verdi. Açık şokları daha iyi. Namlu iç çapı 18,35 dolaylarında imiş..
Bu tüfeği yağmurlu havada gölde kullanan arkadaşlarım oldu, pistona su gittiğinde tıkanma yaptığı ve çalışmadığından şikayet ettiler. Benim böyle bir tecrübem olmadı sadece kuru havada kullandım.

Benelli ciro comfort sentetik : Tüfek çok şık. Eline alınca güven hissi veriyor. Çalışmasında hata payı yok.
34 ve 36 gramajları pek sevmiyor avlar yaralı gidiyor ( sahibinin tabiriyle yakmıyor :D )
30 gram çalışması çok tatlı.. Akşama kadar sıkılmadan 5 koli 30 gr fişek atabilirim :)
Bu tüfeğin sahibi, 34 gr alışkanlığından vazgeçip tavsiyem üzerine bu sezon 30,5 gr mirage kullanıyor ve beni gördükçe dua ediyor :)

Franchi Affinty : Klişe bir tabirle Avrupa fiyat / performans tüfeği. Çalışması çok güzel. Rc sıpe ve s4 fişeklerde ve sellier bellot serisinde 34 grama kadar çok başarılı. Avı, çalışması ve dengesi çok iyi.. Teferruatlı grupmanına bakamadım ama 3 şokla güzel av yapıyor..

Franchi Fast One : Affinty modelinin ispanyol versiyonu. 2950 gr, avda gezerken elinde varmı yokmu unuttuğun bir tüfek :) Kundaklar güzel, kasa mat namlu parlak siyah.. Çalışmasında en ufak hata göremedim. 24 gr trap fişeklerini, gazlı bir tüfekten bile daha iyi çalıştırıyor. Tetik hassasiyeti, mekanizma kalite ve sesi benim çok hoşuma gitti. Şahsen affinty ile yan yana koysalar bu tüfeği tercih ederim..
12 ga hafif bir tüfek arayışında olup düşük gramaj fişeklerle keyifli av yapmak isteyenler değerlendirebilir. 28 gr avı bile 30-35 metrelere kadar şahane.. Fiyat 3000-3500 tl aralığında.

Sarsılmaz Concord L : Yıl 1999. İlk çulluğumu bu tüfekle vurdum :) 3 adet dıştan uzatmaya sahip ve bu uzatmalar sayesinde 61-66-71 namlu opsiyonu olan bir tüfek.. Namlusunda Made in İtaly ibaresi var. Avı çok güzel. Çalışmasında bugüne kadar bir defa bile teklediğini görmedim.. En son, 3 yıl önce arka arkaya 15 adet şevrotin atışından sonra, kasa içinde en dipteki plastik contası çıktı, mekanizma kasaya vurmasın diye koymuşlar. Onu yaptırdık. Onun haricinde en ufak bir teknik hata vermedi.
Halen faal çalışır durumda. Sarılmaz denildiğinde aklıma gelen ilk tüfek..

Diğer birkaç model daha var yerli ve avrupa ancak hakkında bilgi verecek kadar deneyemedim oyüzden yazmak istemiyorum..
Gelelim benim kullandıklarıma.
Babadan kalma alışkanlık, ava esaslı başladığımdan bu yana hep Huğlu tüfek kullandım. Bu da alışkanlık ve tercih meselesi..

Nitro Beast : Aslında şuan piyasada olmadığı için yazmaya pek gerek yok ama yine de bahsedeyim.
Bu tüfeğin tek sorunu sol atmasıydı.. Namlu hareketi sebebiyle oluşan bir durum. Farklı bir sistem denendi ama olmadı.
Çalışmasına hiç lafım yok. Adına yakışır biçimde canavar gibiydi.. Av konusunda, Huğlu koop namlularından hiç şikayetim olmadı. Gerek grupman gerek av vurma olayı çok başarılı. Bendekini iade edip Gt1 aldım, yeğenimdeki ise namlu hareketi iptal edilip gazlıya çevrildi. Şuan gayet güzel sorunsuz sıkıntısız av yapıyor..

Gt1 : Geniş iç çapla ilk bu tüfek sayesinde tanıştım.. İnternetten deli gibi araştırıyordum dökümanlar testler vs vs. Bu tüfekle ilk başlarda av vuramadım. Acaba dedim geniş namlu kötü mü  ::) 2016 yılı ocak şubat mart nisan.. Sezon bitti ama testlerin ardı arkası kesilmedi.
Ardından 2016-2017 sezonuna bu tüfekle başladım ve bilgileri öğrendikçe araştırdıkça her şey yerine oturmaya başladı.. Namlu iç çapının 18,65 olduğu, şokların aşırı dar olduğu için 1-2 noları kullanmamak gerektiği yüksek atışlarda 3 şokun daha başarılı olduğunu vs öğrendim.. Göl avı, tahtalı avları derken tüfeğe iyice ısındım.. Kalın saçma + ağır gramaj başarısını gördükçe uzak atma hevesim daha da canlandı.. Öncesinde nitro beast ve stoeger hindi şokuyla birkaç çılgın atış denemiş ve vurmuştum.. Özgüven ordan geliyo :)
Gt1 in kötü tarafı biraz ağır olması. Ama geçit avı yapıp beklemede olduğum için hiç önemsemedim. 24-28 hatta soğuklarda 30 gramlarda bile ara sıra nazlanırdı.. 32 ve üstü sıfır hata.. Atış konforu çok iyi. Avına zaten diyecek yok. Stoegerde bahsettiğim gibi geçit avı yapan avcının tercih edebileceği bir tüfek.. Hatta grupman olarak stoegerden biraz daha öndedir.. Fişek seçmeden her şartta memnun eder..

104A :  Alt-üst 18,4 iç çapa sahip, 1-3 sabit şoklu 71 namlu baba yadigarı. Onu elime aldığımda bana verdiği güveni ve hissi tarif etmem zor. Pozeyi bana sevdiren ve poze başkadır dedirten tüfek. Halen daha ara sıra onunla av yaparım.
Yıllara meydan okuyan avına ve mesafesine her şartta güvenebileceğim bir tüfek.. Belki elimdeki geniş namlu otomatikler kadar grupmanı yok fakat, Pellagri f2 veya Mirage 34 gr koyulduğunda menzil kavramını zorlayabilen bir namlusu var. 28-30 gramlarda yaz avlarında çılgınca vuruşlar yapabiliyor. Yapısından mıdır hatırasından mıdır bilmiyorum ama şimdiki pozelerden bu tadı alamıyorum..

Renova : Şuan kullandığım tüfek. Fuar fotoğraflarındangörüp, birinci ağızlardan hakkında bilgi alıp almaya niyetlendiğim bir tüfek. Buna biraz da yeğenimin gt1 i istemesi de etkili oldu. Tüfeği ona hibe edince Renovayı alma isteğim daha da çoğaldı..
Daha önce yazdım zaten ama yine kısaca bilgi vereyim. Tüfek 71 namlu ile ortalama 2970-3000 gr ağırlığında. Dengesi çok güzel.
Çalışması da aynı şekilde.. Bukadar düşük gram avda kullanmıyorum ama 21 gramla bile çalışıyor.
Namlusu 18,78 - 18,80 ile başlayıp şok yatağına doğru 18,65 lere iniyor. Birleştirme konisi uzun. Grupmanıydı avıydı bunları tek tek yazmaya gerek yok namlu performansı bana göre şahane.. Sırf namlu performansı için başka tüfeğe değişmem diyebilirim.
Tüfeği aldığımdan bu yana bilerek 3 ay temizlemedim. 4 defa avda sağanak yağmur gördü en son çamurlu suya düştü baştan aşşağı iç dış çamur oldu  öyle temizledim. Bu srüeç zarfında 500 atımı geçti. 2-3 defa iğne zayıf vurdu fişek patlatmadı. Mekanizmanın içini söktüm, yağmur suyuyla birlikte barut pisliği gitmiş iğne yayını kastırmış.. Temizleyince sıkıntı kalmadı.. Fişek hatası olmadıkça çalışma sıkıntısı yapmıyor.
En güzeli de, fişek seçme huyu yok. Ne koyarsan koy çalışmam veya av yapmam demez. İyi av için iyi fişek tabiki o ayrı konu..
Çokşükür memnunum. Sıkıntısını görmedim..

Bunların haricinde huğlunun değişik poze-çiftelerini de görüp kullandım. Poze çifte konusunda zaten pek bir şey yazmaya gerek yok.
Bu konuda benim nazarımda oldukça iyiler.

Ve yine ısrarla söylüyorum, ne alırsanız alın deneyerek alın. Eğer ki imkanınız varsa, aklınızdaki firma hangisiyse gidin bizzat yerinden görerek alın veya sipariş verin. Ayrıca, ölçünüz alınsın ve size uygun dipçiğiniz olsun.. Açı ayar pulu nekadar ayarlasa da o tam ölçüyü yakalatmaz..
İnanın çok farkediyor...
« Son Düzenleme: 31 Ocak 2018, 14:32:41 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Küçük yaştan beri ördek avı yapıyorum, Türkiye de ördek avının en yoğun yapıldığı ve en büyük sulak alan bölgesinde yetiştim benimde edinmiş olduğum tecrübeye dayanarak başlığın ''iyi bir ördek fişeği nasıl olmalı, marka model tercih sebebi olmalı mı?'' olmalıydı. yani benim için uçar ördek avında ölçülerinin kişiye uygun olduğu bir tüfekten sonra en önemli olan fişeğin kalitesidir. uzun yıllar yerli tüfek ile beraber av yaptığım kişilerden edindiğim tecrübeye göre 10 paralık fişek 5 paralık tüfek diyorum.

Hiç unutmam 2016 yılı ocak ayı -4 derecede yağışla birlikte tüfeğimin namlusunun buz ile kaplanarak donduğu bir günde beraber av yaptığımız bir abimle ördek bekinde gündüz çok yüksekten üstümüzden geçen ördeklere ben tüfeği kaldırmadım( elimde ki tüfek Fabarm XLR 5) yanımdaki abi ördekler geçtikten sonra elindeki 700 tl değerindeki Wallter marka tüfek ile atış yaptı ve ördeklerden birisi düştü ben inanamadım hemen sordum ne attın diye Pellagri mb classic 32 gr. 4 no. dedi.

Yani işin özeti kaliteli kendini ispatlamış iyi bir fişek, ölçüsü kişiye uygun denenmiş ucuz yerli bir tüfek, kişinin tercihine göre otomatik olur, çifte olur, poze olur.
Erdem kardeşim
İyi bir ördek fişeği deyince Hevi shot  geliyor aklıma hep.
Hele birde 4 no diyorlar. 😀😀
Aslında iyi fişekte işi çözmüyor bir yerde.Elimdeki RC Camouflage ler 3 ayrı tüfektede istediğim gibi performans veremedi.
Yani sizin elinizdeki tüfekte çok iyi olan fişek başka birinde hiç uymaya biliyor.
Rakım ,basınç  gibi etkenler fişeğinde  performansını çok değiştiriyor.
Bu sebeble bu basit ama çok bilinmeyenli bu denklemi çözmek zor.
Şunu da diyebiliriz en ucuzuylada  vurulmuyor mu tabiki vuruluyor.
Ancak yine de kendini ispat etmiş bir markanın ürününü kullanıp vuramayınca yada düşmeyince acaba fişekten midir ? sorusunu düşünmemek lazım.
Son olarakta biz kabul etsekte etmesekte vuruş kabiliyetinin büyük becerisi atıcı tabiki.
İyi antreman yapan , kondüsyonlu,ne kadar önleme vereceğini bilen bir adam her zaman başka atar.Çoğumuz 40 m deki bir ava doğru önleme veremiyoruz.
Kendi adıma bu sorunu şöyle yorumluyorum.Bu kadar uzaktan bu avı vurma becerisine sahip değilsem iyi saklanıp onu 20 25 m bandına sokmak isterim.
Ve o mesafelere gelince de artık pek kurtuluşu olmuyor.

« Son Düzenleme: 31 Ocak 2018, 15:20:54 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »

BİGA/1979

The following users thanked this post: Erdem VARDAR, Tuncay KAHRAMAN

Çevrimdışı Uygar TANDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
iyi ördek tüfeğinde ilk aranacak özellik şokuna göre yeterli grupmanı vermesidir.ondan sonra da delicilik önemlidir.yüksek gramajlarda konforlu olmalı,değişik hava şartlarında istikrarlı olmalıdır.ıslanmadan olumsuz etkilenmemelidir.
  • HUĞLU RENOVA SENTETİK 66CM
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
Aslında memnun kalınan tüfeklerle beraber kullanilan şok ve fişekleri de yazsak havasına göre örneklerle daha yardımcı olur.

Alp BALABAN
1984-Manisa

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Şevki MİRZA

• Müdavim Üyemiz
  • PARTRİDGE HUNTER
Şevki bey kardeşim tüfekte şayet bir sorun yoksa ve atıcıya uyuyorsa  av vurma yüzdesini artık atıcı belirleyecektir.
Burada tüfeğin Yerli yada Avrupa olmasının bir hükmü yok.
Mesala şöyle bir örnek vereyim:Tuncay KAHRAMAN dostumun hediye etmiş olduğu bir 665 lik Carlson ,s hindi şokum var.
Bu şok 66 namlulu Huğlu 401 tüfekte korkunç grupman yapıyordu.
50 m mesafe de dehşet bir grupmanı var.Samimiyetimle söylüyorum marka ve model gözetmeksizin bir çok Avrupa tüfeğe değişmezdim bu tüfeği bu şokuyla.
Ancak hedefi 10 15 cm gibi sol vurma sorunu vardı.
Tüfekten mi şoktan mı diye defalarca test ettim.Bu tüfeği bu şokla kullanmak için çok mücadele etsemde olmayınca olmuyor malesef.
Aynı şoku Beretta A 300 de denedim Huğlu nun yanından geçebilecek bir performans yok ortada.
Demem o ki her şok her tüfekte iyi olacak diye bir kavram yok.
Burada ortaya namlu iç çapı,birleştirme konisi uzunluğu,şok daralmaları gibi etkenler devreye giriyor.
Uyarsa dehşet bir kombine oluyor olmazsa da bir şok 500TL çöp olabiliyor.
Bahsettiğim gibi bir yerli tüfeğe denk gelirseniz hiç ithal bir tüfek aramaya gerek yok.
Keyfini sürün gitsin sorgulamayın.Daha iyisini aramaya çalışmak  dertsiz başa dert aramak gibi bir soruna yol açıyor.

Suat bey şok tan bahsettiniz . Değinmeden edemeyeceğim . Stogerin hindi şokunu aldım huğlu pozeme . 7 no saçma ile öyle mesafelerden üveyikler alıyorum ki muazzam . Dediğiniz gibi kısaca namlu şoku severse ,tabiri caizse tadından yenmez
  • Huğlu Renova
  • Canik 55 shark fc
  • Huğlu 200AC
1985 - Ankara

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Suat bey şok tan bahsettiniz . Değinmeden edemeyeceğim . Stogerin hindi şokunu aldım huğlu pozeme . 7 no saçma ile öyle mesafelerden üveyikler alıyorum ki muazzam . Dediğiniz gibi kısaca namlu şoku severse ,tabiri caizse tadından yenmez
Şevki bey kardeşim dün bu şok için Stoeger firmasını aradım.
Ancak telefonlara bakan bile yok.
Daha fazla bişey demek istemiyorum...

BİGA/1979

The following users thanked this post: Hüseyin ÜNLÜ

Çevrimdışı Mustafa AKŞİT

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Tufek işide elektronik eşya gibi şans işi herkes kullandığı markaları söylemiş ama aynı seri cikan tüfeklerbirbirini tutmuyor biri yaf seviyor diğeri zuber mesela standart bir değil bence
1982-Afyon

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Tufek işide elektronik eşya gibi şans işi herkes kullandığı markaları söylemiş ama aynı seri cikan tüfeklerbirbirini tutmuyor biri yaf seviyor diğeri zuber mesela standart bir değil bence
Namlular tutmuyor birbirini..
Sorsan hepsi de aynı 4140 çelik ama bu çeliğin ayarı ve değerleri birebir tutmazmış standartı yokmuş, ustaları öyle diyor..
Yani gerçekten şans işi..
Kullanılan bu çelik, işlem hatası görmediği sürece sağlamdır.. Asıl tercih sebebi ise hem maliyeti ucuz hem de kolay işlenebiliyor..
Yani 4140 diye gerinerek söylenenlere aldanmayasınız. Öyle ahım şahım bir çelik değil..
Fiyat fayda açısından iyi bir seçenek diyelim..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Fazlı MORAL

• AvlakForum Üye
  • *
Şevki Kardeşim, Emrah Kardeşim renova dediler... aldık bizde. Daha deneyemedik... İyi olduğuna inanıyorum. Ben tüfek konusunda üç tüfekten bahsedeceğim.
Huğlu 401 A 94 yılında aldığım ve hemen hemen aralıksız kullandığım bir tüfek. Dağılımı, deliciliği harika... çalışma konusunda zaman zaman sıkıntılar yaşadım ama hata benim. avdan yorgun döndüğüm için temizlemeye pek zamanım olmuyor. Sezon başlangıçlarında ve bitişlerinde bi temizlik yaparım bir de beş altı yılda bir genel bakım için fabrikaya gönderirim.
Remington 1100: üç ay gibi kısa bir süre kullandım ama 32/34 gram fişeklerle randıman alamadım . Dağılım güzel delicilik zayıftı bana göre. çok tercih edilen bir ördek tüfeği ama...
Çifsan 555çps: kaba fakat müthiş etkili bir tüfek. 32/34 gram ile harika sonuçlar elde ettiğm bir tüfek. 1/3 soklu idi özellikle sabah geçitlerinde yüksek geçen ördeklere güzel atişlar tapmıştım. Terme civarında, ilk çıktığı zaman, çok tutulmuştu. Kırmızı barutlar çıkınca o yıllarda erken laçkaya düşüyordu.
Herkese bol ve kazasız avlar.
  • huğlu 401A
  • huğlu renova kinetik sistem
  • sarsılmaz concort sport 66 namlu
  • kurzaar
Fazlı MORAL
1973  terme samsun ikamet menemen izmir
Cümleler doğrudur sen doğru isen
Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.

Çevrimdışı Mehmet EYNİCE

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
hayırlıişler.konu benden yana olunca bişeyler karalayayım dedim.tecrübelerime göre ördek tüfeği tartışılmasız gazlı olmalı.ha yok ben yuruyuş ve diğer avlarıda yapacam derseniz dönerbaşlıklı olanlar tercih edilmesi gerekir.fişek 34  ve yukarı  namlusuda 71 ve yukarısı olanları tercih etmelisiniz.maalesef yerli tüfekleri parantez dısına alıyorum nedeni ise herhafta ava gidecek ve profesyonel avcılıkyapıyorsanız ilerleyen yıllarda fabrikayla başlar telefon trafiğiniz.kendim genellikle ördek ve kaz avına giderim..hayırlıişler..
  • baikal 27em1c
1966  adana merkez

The following users thanked this post: İbrahim YÜZBAŞIOĞLU