Gönderen Konu: TAVŞAN NEREDE YATAR  (Okunma sayısı 8579 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Süleyman BARUT

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
TAVŞAN NEREDE YATAR
« : 25 Aralık 2017, 21:32:27 »

Tavşan nerede yatar?

Tavşan her yerde yatabilir mi? Avcılığa merak salmış, yeni başlayan avcı dostlarımızın en çok merak ettiği konulardan biri.Gün boyu dağlarda gezip de bir tane bile tavşan kaldıramadan eve döndükten sonra kafamızı meşgül eden soru tavşan nerede yatar. Emin olun tavşan her yerde yatabilir arkadaşlar.Kesin şuradadır demenin imkanı yok.Sonuçta, karşımızda ki bir hayvan ,sabaha kadar karnını doyurduktan sonra, gün aydınlanmadan kendisini güvenli hissedeceği bir yer arayıp yatacaktır.

Durum her ne kadar böyle olsa da  yatmak için tercih edeceği yerler olacaktır.Hayvan dedik ama az da olsa zekaları ve sağlam içgüdüleri var.Hayatta kalma içgüdüsü tercihlerini etkileyecektir.Tavşanın nerede yattığı ile ilgili birçok bilgi var naçizene benim düşüncelerim, hangi hayvanı avlıyor isek kendimizi onun yerine koymalıyız.Gelin birlikte düşünelim.

Hava şartlarını düşünecek olursak.

1.Hava sıcak,av sezonunun başlarındayız.Malum kısa kollu kıyafetler üzerimizde buna rağmen meralarda bol ter atıyoruz.Ya tavşan.Böyle sıcak bir havada yüksek ihtimalle gün boyu güneşten uzak kalmak isteyecektir.Nereler sık ormanlar,derin vadiler,yamaçların güneş görmeyen kesimleri yatmak için ideal yerler olsa gerek, kısacası güneş görmeyen her yerde olabilir.

2.Havalar soğuk ve ciddi derecede don olayları var.Siz olsanız buz tutmuş soğuk bir zemine yatmak ister misiniz, tabi ki hayır.Böyle havalarda güneş gören yerleri tercih edecektir.Yamaçların güneş gören tarafları,sık ormandaki güneş gören açık alanlar,tarlaların orta yerinde bir taşın dibinde,kırık çalılarda, otların yada bir çömenin içinde bulabiliriz.

3. Hava yağışlı ıslanmak ister misiniz gün boyu.Kuru kalmak isteyecektir tavşanda.Vadinin dibinde çamurda yatmayacaktır.Su birikintisinin oluşmayacağı kuru olan yüksekleri tercih edecektir.

4.Kar yağıyor :) bir çok avcının kolay av bulduğu dönem iz sürer avcı dostlar.Ve yatağında vururlar, gururla da anlatırlar marifetmiş gibi.Ben etik bulmuyorum en azından tavşana kaçma şansı verilmeli avcılığın esası budur, avın kurtulma şansı olmalı.Yine böyle havalarda tavşan güney yamaçlarda kırık çalılarda yatmayı tercih edecektir.Kar yüksek kesimlerde ise kar olmayan bölgeleri kontrol etmeyi unutmayın.

5.Şiddetli rüzgar poyraz var.Böyle havalarda bana denk gelen tavşanlar güney cephelerde yüzünü güneşe dönmüş vaziyetteydiler.Bazen açık alanda bazen kırık bir çalıda  oluyordu.

Evet hava şartları için durum böyle

İnsanlar ev alırken bile alışveriş merkezlerine yakınlığa dikkat ediyorlar. Ee siz tavşan olsanız ?Tabi ki de yiyeceğe yakın bir yeri tercih edeceksiniz.Yerleşim yerlerine yakın yerlerde insan oğlunun atıkları,bahçeleri,meyve ve sebzeleri,tarlaları var?Bir buğday tarlasının içinde, harman yerinde, tarla içindeki veya kenarlarındaki çalılarda,Bir bağın içinde,meyve ağaçlarının altında kısacası yiyeceğe yakın yerler tercihi olacaktır. Bu alanların içini ve çevresini iyi aramak gerekli .Tabi ki yatarken insan sesi ve onu rahatsız edebilecek seslerden uzak yerlere yatmaya özen edecektir.

Tavşan avında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu arama hızı.Mümkün olduğu kadar yavaş aranmalı.Bir çoğumuzun başına gelmiştir.Uzun uzun dinlendiğimiz bir yerde, telefonla konuşurken, arkadaşımıza seslenirken, bir şeyle meşgul olurken tavşan aniden fırlar.Bizi gözlemler, tavşan bizi geçirmeye çalışır, siz hızlı hareket ederseniz ya hiç kalkmayacak yada siz geçtikten sonra zıt yönde hareket edecektir.Tavşan olduğundan şüphelendiğimiz bölgeyi dikkatli ve yavaş aramalıyız.

Benim edindiğim tecrübeler bunlar sevgili avcı dostlar.Ben bu işin ustası mıyım hayır,kesin bilgiler mi hayır, ee o zaman ne anlatıyorsun :) Ben ilk ava başladığım da hiç bir bilgim yoktu internette gezindim durdum,sağlıklı doğru bilgi bulmak çok zor amacım bu işe yeni başlayan merak eden avcı arkadaşlara bir nebze olsa yardımcı olmak.Hepinize rastgele...
« Son Düzenleme: 05 Ocak 2018, 00:20:08 Gönderen: Süleyman BARUT »
1982
MERSİN

Çevrimdışı Berkay TOPUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: TAVŞAN NEREDE YATAR
« Yanıtla #1 : 26 Aralık 2017, 03:08:01 »
Süleyman hocam selam tavsan avı ilgili bizede benzer şeyler öğretildi genelde de doğrudur denebilir :) Tavsan her yere yatabilir kesinlikle doğru örneğin büyüklerimiz hep derdi yağmurlu havada nadasa girmez tavsan,gecen sene 2 günlük yağmur ardından tavsan avına gittik mesela biz kısa calılıklara aradık ayakları tarlada camur toplar dedik icimizden ama o sürülü tarladan kalktı :)
KIRKLARELİ/Lüleburgaz
A Rh+
1991

The following users thanked this post: Süleyman BARUT

Çevrimdışı Oğuz ÖNAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 26 Aralık 2017, 09:57:32 »
tavsan    heryerde yatmaz  oatladığı  bolge  gezdiği antreman yaptığı  bolge  yatak  bolgesi vardır  bu  hava  kosullarına  göre  değişir  ruz gar,kar ,yamur ,sıcakılık,sogukluk , bunlar gibi  bide  ayın  sabahladığı gunlerde  yayılım bolgesine yakın yatar  eski  surum kesklı tarlaya  bayılır  tarlanın ortasında pek yatmaz  kenarlarda yatar arkadasın  anlattığı gibi  hızlı yuruyen avcı  tavsan  kacıramaz atladır  yorulmadan  yavaş  gezmeklazım  herkese rasgele
DOĞUM TARİHİNİZİ YAZINIZ-Niğde

The following users thanked this post: Ergün ALTIN, Süleyman BARUT, Fuat DEMİRBAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 05 Ocak 2018, 23:17:47 »
Her yerde yatabilirden kastım ne kadarda tahminler yürütsek bazen şaşırtıyor tavşan bizi.Kışın ortalık buz dere yatağında buzun dibinden kalkması gibi.
1982
MERSİN

Çevrimdışı Şahin DOĞRU

• AvlakForum Üye
  • *
  • ŞAHİN DOĞRU
« Yanıtla #4 : 10 Şubat 2018, 19:45:08 »
ek olarak tavsan dagin tepesine yatmaz, tavsan dagin orta yamacinada yatmaz soguk havada dagin en dip enginlerinde de yatmaz. dagin kenari ve orta yamacin ortasina guneyi goren cephede ve rahatca kacabilecegi yeri secer. karda yatacagi zaman sik ayak izi gorurseniz. yakinlarda yatiyordur. yavasca etrafinizda donerek ilerleyin. birde diskisi tazeyse yakinlardadir. yerde diski arayin. disi erken kalkar. erkek biraz daha gec erkek vurmussaniz oralarda bunun disisi mutlaka vardir. bunlarda benim tecrubelrim.
HERKEZ BİRGÜN POİNTERCİ OLACAK

Çevrimdışı Ali YILDIRIM 26

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #5 : 09 Ekim 2018, 09:27:24 »
Lodos ve Gün yeli hariç her yerden fırlar, yatınca yumruk kadar oluyor zaten......
  • üzümlü
1975-Eskişehir
ALLAH tekdir...
Ordusu Türk'dür....

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 07 Kasım 2018, 21:29:35 »
Umarım diğer arkadaşlar da tecrübelerini paylaşır herkes faydalanır