Gönderen Konu: Yivli Tüfek Sahipleri ve Yeni Yivli tüfek Alacak Olanlara Tavsiyeler  (Okunma sayısı 1070 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tirdad SETAYESHI

• AvlakForum Üye
  • *
Özellikle yerli üretim yivli av tüfeklerinin piyasaya çıkması ile birlikte, bu işin daha da yayılmaya başlamasıyla, bazı arkadaşların bilgi eksikliğini farkettim. Bu olayların çoğu şahsım dahil bazılarımızın önceden başına gelmiş olaylar. Kimisi baş ağrısı, kimisi ise para kaybı ile sonuçlanmış mevzuların kişisel tecrübeleri, biraz da uyarı niyetinde paylaşmak istiyorum.

1- Satış için aracı kişilere veya tamircilere tam itibar etmeyiniz. Tüfeği bıraktığınız zaman defter kaydını yanınızda tuttuklarından ve imza atıldığından emin olun. Defterin üzerinde ne yazdığını görün. Bununla da yetinmeyin. Muhakkak teslim belgesi alın. Makbuzum yok falan derse bu yeter der ise tutanak tutmadan asla yivli tüfek veya tabancayı bir yere bırakmayınız. Defterin doğruluğundan eminseniz bile her an dükkanda veya atölyede yangın da çıkabilir hırsız gelip defteri de çalabilir. Polis dükkana geldiğinde defterde sizin imzanızı ve tamircinin imzasını kontrol eder. Yarın siz bir hak iddia ettiğinizde ise defter değil sizin elinizdeki belge sizin garantiniz. Bu ülkede bir çok namuslu, şerefli, alın teri ile ekmek kazanan silah tamircisi var. onlar zaten belgeyi de verirler, silahınızı gittiğiniz anda oradan alırsınız da. yeter ki kendinizi garantiye alın. Elinizde o belge yoksa, yarın herhangi bir durumda suçsuz yerere devlet size tüfeğin hesabını sorar unutmayın. Hesp sorulduğunda belgeyi ibraz edebilmelisiniz.

2- Hiçbir koşul altında, yivli tüfek veya tabancayı kargo ile göndermeyin. Herhangi bir şey olur ise, kanuni sorumluluk tamamen size ait. Yivli tüfek ve tabanca türkiyede aynı yasada tarif edilmiş. Bizde hafif silah, kısa ve uzun silah kavramı yok. Yasalarda tabanca ve yivli tüfek taşımacılığı kavramı mevcut değil. Sadece yivisz tüfekler kargo tarafından kutu içinde taşınabilir. Yivli tüfeği gizleyerek gönderirseniz, kaybolursa, çalışınırsa veya başına bir iş gelirse hatta ve hatta biri kutudan çıkartıp onunla bir suç işlerse tamamen sorumluluk size ait olur. Gönderdiğiniz kişi ise, yarın tüm verdiği güvencelere rağmen, ben böyle ustayım, işi bana mı öğretiyorsun falan demesine rağmen "kardeşim ben öyle bişey almadım" derse tüfeğin peşine düştüğünüz takdirde, emniyet sizi de suçlu bulur ve ruhsatınızı da kaybetme olasılığınız olur unutmayın.

3- Yivli tüfek tamirini hakkıyla yapabilen 2 atölye, montajı tam doğru yapabilen tek atölye, kundak işlemi yapan ise 2 usta tanıyorum. Bu ülkede montaj yapamıyor mu kimse deseniz ben de kendi montajımı kendim yaparım. Sıkıntı yok. Ancak işin profesyonel boyutuna geçtiğinizde iş değişir. Size binlerce söz ile tamirci olduğunu iddia eden kişiler, aslında hiçbir şey değiller. Elleriyle düz tornavida ile, tükürükle montaj yapıp dürbünün de montajın da, tüfeğin de içine ettikleri çok. O kişiler, gerçek tamirlerin tamamını –kendi tüfekleri olsa bile- o dediğim iki atölyeye yaptırıyorlar. Bir tanesinin tüfeği geçen o atölyelerden birinde idi. Cam yataklama (Stock bedding) gibi olayları kendiniz de yapabileceğiniz gibi, forumda sorarak yönlendirme ile birkaç ustaya yaptırabilirsiniz. Tamir için bırakılan atölyeden muhakkak teslim belgesi ve defter kaydı ve imza isteyiniz. Tüfeği bıraktıktan sonra herhangi bir aksi durumda, devlet size o belgeyi soracaktır, unutmayınız.

4- Tüfeğiniz olur da satış için bir yere tüm talimatlara uyarak bıraktıysanız, asla tam yetkili vekalet vermeyin. Muhakkak 15-20 günlük süre ekleyin. Fiyat konusunda ise tamamını şahsınıza banka havalesi ile gönderecek şekilde, istenen fiyatını da bildirerek vekalet veriniz. "dilediği fiyata" yazarsanız 50TL'ye sattım derse itiraz yeriniz kalmaz.  Veya bunları bırakıp en güzeli ya kendiniz gidin ya da emin bir arkadaşınız vekiliniz olsun. parayı alsın öyle imzayı atsın. Bir de şu senaryo var: parayı size gönderir vekaleti alır. siz de nasıl olsa parayı aldım diye vekaleti tam verirsiniz ve sonra ruhsat çıkmadı derse bu sefer parayı geri ister. 15 günlük süre eklediğinizde, vekaletin süresi bittiğinde veya vekaleti geri verdiğinde geri iade edeceğim diyebilirsiniz.

5- Dürbün getireceğim şeklinde, sen dürbünü gönder, daha iyisini sana gönderirim, parasını gönder sana şu montajı ayarlayacağım şeklindeki sözlere asla itibar etmeyiniz. Önce birkaç kişiye, satıcı hakkında soru sorunuz. Bu ülkede namuslu satıcılar olduğu gibi, namussuzları da çok. Her satıcı aynı olmasa da, piyasada dürbün ile çok dolandırılmış olan var. Camia küçük. Topu topu 8000 ruhsatlı yivli tüfek var bu ülkede. 5 kişiye sorsanız biri, kendisi veya arkadaşının başına geleni anlatır. Memnuniyetini de, şikaytini de.

6- Yivli tüfek alım konusunda, MKE aracılığı ile alınmayacak ise, muhakkak bir bilene danışmadan, silahçıdan alınacak ise, silahçıyı araştırıp da sonra yanına uğramadan, tüfeği bir bilene göstermeden bu tip işlere girişmeyiniz. 5 liralık tüfeği size 15'e satmak isteyen, hatta paranızı alıp size birşey vermeyecek olan dahil var, unutmayınız...
« Son Düzenleme: 02 Aralık 2017, 09:18:09 Gönderen: T.Tolga FATİH »
  • Blaser R8 Professional .30-06 Springfield
  • Blaser F3
  • Browning Maxus
  • Chesapeake Bay Retreiver
Çalışmadan,yorulmadan,öğrenmeden,rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra istiklallerini kaybetmeye mahkumdurlar. ATATÜRK
[img width=180 height=180]https://i.ibb.co/GpHQ3tL/photo-2019-01-16-09-