Gönderen Konu: Ah sevgili İtalya...  (Okunma sayısı 21486 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
Ah sevgili İtalya...
« : 13 Haziran 2017, 21:54:47 »
İtalya ve İtalyanlara desteksiz alabildiğine sallamadan önce şunlara bir göz atılmasında fayda umdum ^-^...Tek pimli çift tulumba :) 8)...Sonsuza uzanan estetik algı ve anlayışın inovasyon ve state-of-art teknoloji ve sanat ile buluşması ^-^...

Son derece de güncel de ^-^,maziden yapraklar değil bunlar :D...Arzu edenler için halep orada ise çizme de burada ^-^..

https://www.all4shooters.com/it/Caccia/articoli/fucili-lisci/il-nuovo-fucile-sovrapposto-dei-fratelli-Rizzini/

resim yüke

:police:
« Son Düzenleme: 13 Haziran 2017, 21:56:20 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Ynt: Ah sevgili İtalya...
« Yanıtla #1 : 13 Haziran 2017, 22:01:20 »
Elinize sağlık çok teşekkürler...

İşlet epey kesat diyorsunuz ? :D

Yani, Rizzini'lerden medet umulmaya başlandığına göre... Boss çakması falan o kısımlara girmeyeceğim de... :D

Vay bee, "Ya medet Rizzini" seviyelerine kadar geldik mi ? :D İşler ciddi kesat, profil resminizdeki amcanın duruşu da aslında başından beri aynı şeyi anlatıyor :D

Rizzini başlığı altında açaydınız bari... Dur şunu ben taşıyayım ya... :D

İtalya ve İtalyanlara desteksiz alabildiğine sallamadan önce şunlara bir göz atılmasında fayda umdum ^-^...Tek pimli çift tulumba :) 8)...Sonsuza uzanan estetik algı ve anlayışın inovasyon ve state-of-art teknoloji ve sanat ile buluşması ^-^...

Son derece de güncel de ^-^,maziden yapraklar değil bunlar :D...Arzu edenler için halep orada ise çizme de burada ^-^..

https://www.all4shooters.com/it/Caccia/articoli/fucili-lisci/il-nuovo-fucile-sovrapposto-dei-fratelli-Rizzini/

resim yüke

:police:
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK, Suat ÇALIŞKAN, Fatih YAZICI

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 13 Haziran 2017, 22:03:22 »
Görseller gerçekten güzel.Ancak mesaj fazlasıyla kinayeli ve bol göndermeli.😀😀😀

Birazdan organize ve disiplinli ataklarla saldırı başlar.
Allah dayanma gücü versin.😂😂😂😂
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Kamil ÜNLÜTÜRK, Fatih YAZICI

• Expert Üye
« Yanıtla #3 : 13 Haziran 2017, 22:03:41 »
Elinize sağlık çok teşekkürler...

İşlet epey kesat diyorsunuz ? :D

Yani, Rizzini'lerden medet umulmaya başlandığına göre... Boss çakması falan o kısımlara girmeyeceğim de... :D

Vay bee, "Ya medet Rizzini" seviyelerine kadar geldik mi ? :D İşler ciddi kesat, profil resminizdeki amcanın duruşu da aslında başından beri aynı şeyi anlatıyor :D

Rizzini başlığı altında açaydınız bari... Dur şunu ben taşıyayım ya... :D

Bu Fratelli Rizzini yalnız aman diyim tamamen ayrı öbür sıra tüfekçisiyle ki o da fena değildir kendi çapında :angel:...

Tamamen unique metodlarla tavizsiz üretim yapan bana göre İtalya nın en tepede olan ve lebeau,purdey, holland klasmanında bir tüfekçi...
« Son Düzenleme: 13 Haziran 2017, 22:07:53 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: Fatih YAZICI

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #4 : 13 Haziran 2017, 22:05:29 »
Fark etmez, sizin için İtalyandan ziyade, Berbetta söz konusuydu da, artık Berbetta konularını ben açar oldum, ağzınıza dahi almıyorsunuz be ya , yazık... :D
O kadar da kötü değil ya, picınlar falan epey yaygınlaştı aslında :D

Bu Fratelli Rizzini yalnız aman diyim tamamen ayrı öbür sıra tüfekçisiyle ki o da fena değildir kendi çapında :angel:...
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK, Fatih YAZICI

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #5 : 13 Haziran 2017, 22:08:19 »
Sezon yaklaşıpda özlem artınca,kurtlar evrim geçirmeye başlayınca,ortalık şenlenmeye başladı  :D :D
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK, Fatih YAZICI, Bilal AYDIN

• Expert Üye
« Yanıtla #6 : 13 Haziran 2017, 22:13:40 »
Fark etmez, sizin için İtalyandan ziyade, Berbetta söz konusuydu da, artık Berbetta konularını ben açar oldum, ağzınıza dahi almıyorsunuz be ya , yazık... :D
O kadar da kötü değil ya, picınlar falan epey yaygınlaştı aslında :D

Bu mecliste başarı elde edemedim sevdirme adına o dediğinizi :D,az emeğim yok biliyorsunuz :D onun artık adı bende saklı ;D...
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Fatih YAZICI

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #7 : 13 Haziran 2017, 22:19:48 »
Yav, endüstriyel büyüklükten, makinalardan, "Suhl'deki gaz ocağından bozma yerlere asla benzemeyen" devasa Berbetta fabrikasının yapamadığını, bu devasa büyüklüğün 60'ta biri dahi olmayan büyüklükteki bir atölye mi kurtaracak şimdi zevahiri ? :D

Bırakın, gelin anlaşalım... Verin elinizi, uzatın :D

Bu mecliste başarı elde edemedim sevdirme adına o dediğinizi :D,az emeğim yok biliyorsunuz :D onun artık adı bende saklı ;D...
1978 - Istanbul

• Expert Üye
« Yanıtla #8 : 13 Haziran 2017, 22:43:53 »
Yav, endüstriyel büyüklükten, makinalardan, "Suhl'deki gaz ocağından bozma yerlere asla benzemeyen" devasa Berbetta fabrikasının yapamadığını, bu devasa büyüklüğün 60'ta biri dahi olmayan büyüklükteki bir atölye mi kurtaracak şimdi zevahiri ? :D

Bırakın, gelin anlaşalım... Verin elinizi, uzatın :D

Efendim burada maksat hiçte tehdit altında hissetmediğim zevahir bacıma kol kanat germekten ziyade :D gözleri bir açmak, tek yanlı yayınlardan oluşan çapakları bir silmek, dünya beşten pardon Germen den büyüktürü bir tesis etmek :)...Beretta hilafına tokalaşma umuyorsanız zıtt Erenköy ;D yani kusura bakmayın,o bunların atası ve de ağası ne yapsa mübah dokunulmazlığı olan bir konumda :D Tövbe ya beretta ile mukavelemin bitebileceği falan kuruluyor bu ne irrasyonel diyeceğim bir fantezidir ;D...

Ayrıca beretta nın da o devasa fabrikasında böylesi mütevazi ve hobi takıldığı bir atelyesi var siz de biliyorsunuz so lar montecarlo lar vb ^-^..
« Son Düzenleme: 13 Haziran 2017, 22:53:09 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, İbrahim AYSU, Fatih YAZICI

• Expert Üye
« Yanıtla #9 : 13 Haziran 2017, 22:54:59 »
Görüyorsunuz ipek gibi görünüyor tüm satıhlar ama belki de işlemesi en müşkül en vasıflı çelik ve ahşap yüzeyler gerçekte ^-^...

(Konu beretta ya gelmek zorunda değil tadalım bunu :D..)

Gerçekte Fausti senator ü ararken tesadüf etti bu,dayanamadım yükledim,Fausti senator yayınlamış olduğunuz beretta 455 lerin bana göre daha da iyisi(güzeli anlamında) ve o da güncel..

resim yuklemek

resim yüke

Beretta larda tuhaf ama germanic bir görüntü var belki de sanıyorum o yüzden gönlünüz kaydı oraya(beni de kısmen uızaklaştıran şey :D)kubuz profilleri germanic yani hinge pin alanı ile standing breech hizası alanı eşit boyda değil, ikincisi Merkeller deki gibi daha büyük...Fausti tam British geleneğini takip ederek eşit bu alanda ve bence daha hoş..
« Son Düzenleme: 13 Haziran 2017, 23:23:28 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, İbrahim AYSU, Fatih YAZICI

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #10 : 13 Haziran 2017, 23:01:12 »
Berbetta hilafına tokalaşmaya, zıtt Erenköy ha :D

Peki... Öyle olsun ama o mütevazı takıldığı atölyesini örümcek ağları sarmış diyorlar :D meşhur sanayi devimizin.....

Ancak şunu belirtmeden geçemeyeceğim; kalın kafam, şimdi anladım, o pin takıntınızı ve Suhl Sihrinin sırrını merak edişinizi... Vay arkadaş... Yahu ne detaycısınız... :D Tebrik ve takdir ettim bir yandan, saygı duydum vallahi... :)

Efendim burada maksat hiçte tehdit altında hissetmediğim zevahir bacıma kol kanat germekten ziyade :D gözleri bir açmak, tek yanlı yayınlardan oluşan çapakları bir silmek, dünya beşten pardon Germen den büyüktürü bir tesis etmek :)...Beretta hilafına tokalaşma umuyorsanız zıtt Erenköy ;D yani kusura bakmayın,o bunların atası ve de ağası ne yapsa mübah dokunulmazlığı olan bir konumda :D Tövbe ya beretta ile mukavelemin bitebileceği falan kuruluyor bu ne irrasyonel diyeceğim bir fantezidir ;D...

Ayrıca beretta nın da o devasa fabrikasında böylesi mütevazi ve hobi takıldığı bir atelyesi var siz de biliyorsunuz so lar montecarlo lar vb ^-^..
1978 - Istanbul

• Expert Üye
« Yanıtla #11 : 13 Haziran 2017, 23:08:23 »
Berbetta hilafına tokalaşmaya, zıtt Erenköy ha :D

Peki... Öyle olsun ama o mütevazı takıldığı atölyesini örümcek ağları sarmış diyorlar :D meşhur sanayi devimizin.....

Ancak şunu belirtmeden geçemeyeceğim; kalın kafam, şimdi anladım, o pin takıntınızı ve Suhl Sihrinin sırrını merak edişinizi... Vay arkadaş... Yahu ne detaycısınız... :D Tebrik ve takdir ettim bir yandan, saygı duydum vallahi... :)

Estağfurullah,teşekkür ederim :)...Sanıyorum dikkatliyim tüfek anatomi ve fizyolojisi söz konusu olunca :D...
« Son Düzenleme: 13 Haziran 2017, 23:11:49 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #12 : 13 Haziran 2017, 23:41:50 »
Evet, İngiliz'ler kubuzu inceltebilmek için ellerinden gelse sadece hinge pin bölgesini değil, kubuzu boylu boyunca tüm kubuzun alt kısmına kadar girişeceklermiş.. Ama becerememişler, sebebi Bar Action yapısında, ana maşa yayın (Main Spring) boylu boyunca neredeyse hinge pin yakınına kadar uzanıyor olması ve sidelock mekanizmanın çalışabilmesi için de, bu ana yayın horoz, tulumba vs hepsiyle tam paralel aynı düzlemde (sidelock kapağı düzleminde) bulunmak zorunda oluşu, kubuzu, maşa yayın uzandığı bölgeye kadar kalın tutmalarına sebep olmuş. E tabi, yayın bittiği yerden oymaya ve yuvarlamaya hemen başlamışlar ki bu da klasik square action İngiliz tasarımlarında bir klasik... İtalyanlar da kopyalamaya çalışıyor böyle... Alman'lar kendilerine özgü tasarımlarında ısrarcılar...   ^-^ Yalnız bu konuyu konuşmuştuk Alman'larla, bir güne yakın muhabbetini ettik. Ve yeni 65E modellerinde böyle bir denemeye giriştiler... İki sene önce bir 65E yaptılar buna yakın minvalde. Hafiften, bu kadar yuvarlama yok, hafiften...  ^-^

Görüyorsunuz ipek gibi görünüyor tüm satıhlar ama belki de işlemesi en müşkül en vasıflı çelik ve ahşap yüzeyler gerçekte ^-^...

(Konu beretta ya gelmek zorunda değil tadalım bunu :D..)

Gerçekte Fausti senator ü ararken tesadüf etti bu,dayanamadım yükledim,Fausti senator yayınlamış olduğunuz beretta 455 lerin bana göre daha da iyisi(güzeli anlamında) ve o da güncel..

resim yuklemek

resim yüke

Beretta larda tuhaf ama germanic bir görüntü var belki de sanıyorum o yüzden gönlünüz kaydı oraya(beni de kısmen uızaklaştıran şey :D)kubuz profilleri germanic yani hinge pin alanı ile standing breech hizası alanı eşit boyda değil, ikincisi Merkeller deki gibi daha büyük...Fausti tam British geleneğini takip ederek eşit bu alanda ve bence daha hoş..
1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #13 : 13 Haziran 2017, 23:55:03 »
Siz şunu mu demek istediniz? "Standing Breech iz düşümündeki receiver altı genişliği ile, hinge pin iz düşümündeki receiver altı genişliği , Merkel'lerde ve Beretta 452'lerde aynı değil" , "breech bölgesinden itibaren ileri doğru incelerek gidiyor" mu diyorsunuz ?
1978 - Istanbul

• Expert Üye
« Yanıtla #14 : 13 Haziran 2017, 23:59:17 »
Siz şunu mu demek istediniz? "Standing Breech iz düşümündeki receiver altı genişliği ile, hinge pin iz düşümündeki receiver altı genişliği , Merkel'lerde ve Beretta 452'lerde aynı değil" , "breech bölgesinden itibaren ileri doğru incelerek gidiyor" mu diyorsunuz ?

Evet tam olarak bunu kastettim...Daha doğrusu hinge pin den geriye doğru giderken kubuz eni kalınlaşıyor(üstten bakınca tümü böyledir ama bu dediğim tam profilden yani yandan bakarken kubuza)...Sanıyorum Almanlar da beretta da sağlamlık adına yapıyorlar bunu zira patlama anında kubuzun en çok stres altında kaldığı alan tam standing breech in izdüşümündeki bölge ve buradan çatlayan hatta kırılan epey SxS fotoğrafları gördüm internette...Süperpoze de tam bu sebepten teorik olarak daha sağlamdır klasik çifteye göre,lateral olarakta daha az strese uğrar.....
« Son Düzenleme: 14 Haziran 2017, 00:06:56 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #15 : 14 Haziran 2017, 00:19:57 »
Evet, reinforcing kuşağı uygulamasını Merkel (Merkel'in klasiği alev parçası şeklinde bir kuşak dilimini) bu yüzden yivli - yivsiz tüm tüfeklerine uygular biliyorsunuz. İngiliz'ler de genellikle çok yüksek basınçla patlayan tüfeklerinde, (daha çok yivli kırmalarında) bu bölgeye ek bir kuşak (reinforcing) atarak güçlendirme yoluna giderler.

Yalnız ben yanlış anlamış da olabilirim dediğinizi...  ::) Emin olamadım şimdi.. Bir saniye ölçeyim, aynı bölgeden mi bahsediyoruz anlarız. Ben, daha çok takıldığım ve ilk dikkat ettiğim bölgeyi paylaşayım. Bir saniye... :)

Evet tam olarak bunu kastettim...Daha doğrusu hinge pin den geriye doğru giderken kubuz eni kalınlaşıyor(üstten bakınca tümü böyledir ama bu dediğim tam profilden yani yandan bakarken kubuza)...Sanıyorum Almanlar da beretta da sağlamlık adına yapıyorlar bunu zira patlama anında kubuzun en çok stres altında kaldığı alan tam standing breech in izdüşümündeki bölge ve buradan çatlayan hata kırılan epey SxS fotoğrafları gördüm internette...
1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #16 : 14 Haziran 2017, 00:28:18 »
Hızlı ölçtüm, çok çok az bir miktar hatalı ölçmüş olabilirim ama , şu şekilde;

Birinci fotoğraf Hinge Pin iz düşümü, ikinci fotoğrafta Standing Breech iz düşümü genişliği var.

İkisi de ~1.519" gibi görünüyor (yaklaşık 38.5mm ) ama

Platform (baskul) yüksekliğini mi dediydiniz yoksa ?  ::)
1978 - Istanbul

• Expert Üye
« Yanıtla #17 : 14 Haziran 2017, 00:30:05 »
Evet, reinforcing kuşağı uygulamasını Merkel (Merkel'in klasiği alev parçası şeklinde bir kuşak dilimini) bu yüzden yivli - yivsiz tüm tüfeklerine uygular biliyorsunuz. İngiliz'ler de genellikle çok yüksek basınçla patlayan tüfeklerinde, (daha çok yivli kırmalarında) bu bölgeye ek bir kuşak (reinforcing) atarak güçlendirme yoluna giderler.

Yalnız ben yanlış anlamış da olabilirim dediğinizi...  ::) Emin olamadım şimdi.. Bir saniye ölçeyim, aynı bölgeden mi bahsediyoruz anlarız. Ben, daha çok takıldığım ve ilk dikkat ettiğim bölgeyi paylaşayım. Bir saniye... :)

Merkel ekstradan bir de backaction yapıyor ki bar oyulmasın zayıflamasın keza rifle lar da böyle,reinforcementlar(ekstra kuşaklar) ekstra olarak gene dediğiniz gibi o maksatla yapılıyor ama benim dediğim kuşak olsa da olmasa da o bölge bir iki mm daha enli tutuluyor dediğim dizaynlarda..Mesela round actionlar da back action sanıyorum o kısım zayıflamasın diye...
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

• Expert Üye
« Yanıtla #18 : 14 Haziran 2017, 00:32:41 »
Hızlı ölçtüm, çok çok az bir miktar hatalı ölçmüş olabilirim ama , şu şekilde;

Birinci fotoğraf Hinge Pin iz düşümü, ikinci fotoğrafta Standing Breech iz düşümü genişliği var.

İkisi de ~1.519" gibi görünüyor (yaklaşık 38.5mm ) ama

Platform (baskul) yüksekliğini mi dediydiniz yoksa ?  ::)

O dediğim gibi tepeden bakış(veya alt aynı şey)..Benim bahsettiğim yandan bakarken(hinge pin başlarını görürken)...Fausti nin ilk fotoğrafına bakarken gibi..
« Son Düzenleme: 14 Haziran 2017, 00:37:32 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #19 : 14 Haziran 2017, 00:36:49 »
Evet round action tasarımlar hep back action yapılır ancak profil yuvarlatıldığı için, bar kısmına doğru uzun ve paralel maşa yayı , sidelock bileşenleriyla aynı düzlemde paralel tutmak çok zor oluyor. Ana yayı arkaya doğru atmak (back action), curve bir kapak arkasında çalışmayı kolaylaştırıyor.

Merkel ekstradan bir de backaction yapıyor ki bar oyulmasın zayıflamasın keza rifle lar da böyle,reinforcementlar(ekstra kuşaklar) ekstra olarak gene dediğiniz gibi o maksatla yapılıyor ama benim dediğim kuşak olsa da olmasa da o bölge bir iki mm daha enli tutuluyor dediğim dizaynlarda..Mesela round actionlar da back action sanıyorum o kısım zayıflamasın diye...
1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #20 : 14 Haziran 2017, 00:37:47 »
Tamam anladım şimdi, baskül yüksekliği, et kalınlığını demişsiniz, ikinci tahmin ettiğim...

O dediğim gibi tepeden bakış(veya alt aynı şey)..Benim bahsettiğim yandan bakarken(hinge pin başlarını görürken)...
1978 - Istanbul

• Expert Üye
« Yanıtla #21 : 14 Haziran 2017, 00:43:03 »
Tamam anladım şimdi, baskül yüksekliği, et kalınlığını demişsiniz, ikinci tahmin ettiğim...

Evet..
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: Fatih YAZICI

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #22 : 14 Haziran 2017, 00:58:12 »
İlk fotoğrafta Hinge Pin bölgesindeki kalınlık;
~0.797" = 20.2mm

İkinci fotoğrafta Standing Breech bölgesindeki kalınlık;
~0.831" = 21.1mm

1mm'ye yakın bir fark var. Dediğiniz gibi Standing Breech tarafı daha kalın doğal olarak. Üstüne üstlük bir de reinforcement kuşağı atmış adam... Sağlam olsun diye işte... Daha ne istiyorsunuz bilemedim ki? :D Ayrıca kubuz altı genişliğini gördünüz değil mi? 12 çap 38mm kubuz yapmış adam, daha ne yapsın, iki parmak bile değil, yine de kaba yaftası vurulur... İnsaf ya... Az vicdan ya...  :D

Edit: Ölçümü yanlış yazmışım, düzelttim, gene 1mm'ye yakın fark var... Sonuç aynı.

O dediğim gibi tepeden bakış(veya alt aynı şey)..Benim bahsettiğim yandan bakarken(hinge pin başlarını görürken)...Fausti nin ilk fotoğrafına bakarken gibi..
« Son Düzenleme: 14 Haziran 2017, 01:00:55 Gönderen: İbrahim AYSU »
1978 - Istanbul

• Expert Üye
« Yanıtla #23 : 14 Haziran 2017, 01:04:55 »
İlk fotoğrafta Hinge Pin bölgesindeki kalınlık;
~0.797" = 20.2mm

İkinci fotoğrafta Standing Breech bölgesindeki kalınlık;
~0.831" = 21.1mm

1mm'ye yakın bir fark var. Dediğiniz gibi Standing Breech tarafı daha kalın doğal olarak. Üstüne üstlük bir de reinforcement kuşağı atmış adam... Sağlam olsun diye işte... Daha ne istiyorsunuz bilemedim ki? :D Ayrıca kubuz altı genişliğini gördünüz değil mi? 12 çap 38mm kubuz yapmış adam, daha ne yapsın, iki parmak bile değil, yine de kaba yaftası vurulur... İnsaf ya... Az vicdan ya...  :D

Edit: Ölçümü yanlış yazmışım, düzelttim, gene 1mm'ye yakın fark var... Sonuç aynı.

Teşekkür ederim zahmet oldu ama iyi de oldu gene gözlerimiz okşandı sayenizde :)...Evet  1 mm lik fark belki kimi tüfeklerde daha da fazla bir fark...Yalnız klasik İngiliz(çoğunda ve bilhassa da sidelock olanlarda) ve İskoç tüfeklerinde bu yükseklikler aynı benim bildiğim...

Şimdi bu bilgiler ışığında yayınlamış olduğunuz beretta 455 fotoğraflarını tekrar incelerseniz bahsetmiş olduğum durumu gözleyebilirsiniz sanıyorum...
« Son Düzenleme: 14 Haziran 2017, 01:12:08 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #24 : 14 Haziran 2017, 01:27:26 »
Rica ederim , ne demek ... :)

Evet dediğiniz gibi , 452'lerde de var bu kalınlık farkı ancak Merkel'de daha az bence... (Şu 452'leri de ölçmek lazım emin olabilmek için tabii)

En az fark ise,  fotoğrafını paylaştığınız Fausti'de var görünüyor bu kalınlık farkı, ancak onda da var bence... Aynı değil. Tasarımından dolayı daha paralelmiş gibi görünüyor, onu da kabul ediyorum.
İngiliz'lerde de fark var olduğunu hatırlıyorum ama nerede öğrendim, nerede okudum hatırlamıyorum, ancak noktasal ölçüleri mm olarak yok aklımda, yukarıda benim yanlış anlayıp da sebebini açıklamaya çalıştığım Bar Action ve Main Spring uzantısı bölgesindeki tasarım nedeniyle daha paralelmiş gibi görünüyor, ancak onlarda da var bu fark, yivlilerinde daha fazla , yivsizlerinde daha az... Hasılı, İngiliz'ler Main Spring uzantısını ince ve uzun yaparak göze daha paralel bir görüntü veriyorlar ve bu daha "elegans" diyeyim, bir görüntü veriyor kabul ediyorum.

Ancak adam 38mm kubuz yapmış be ya, 12 Çap'a... Cetvelle 38mm'yi tutun da bir bakın, sonra bir de vicdanınıza bakın, sonra gene konuşalım... :D

Teşekkür ederim zahmet oldu ama iyi de oldu gene gözlerimiz okşandı sayenizde :)...Evet  1 mm lik fark belki kimi tüfeklerde daha da fazla bir fark...Yalnız klasik İngiliz(çoğunda ve bilhassa da sidelock olanlarda) ve İskoç tüfeklerinde bu yükseklikler aynı benim bildiğim...

Şimdi bu bilgiler ışığında yayınlamış olduğunuz beretta 455 fotoğraflarını tekrar incelerseniz bahsetmiş olduğum durumu gözleyebilirsiniz sanıyorum...
1978 - Istanbul