Gönderen Konu: Çift Göz Atış  (Okunma sayısı 7140 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet EMİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Çift Göz Atış
« : 05 Eylül 2016, 16:50:14 »
Merhabalar, sizlere sormak istediğim birkaç husus var. Çift göz açık atış yapabilmek için nasıl bir çalışma yapmalıyım ve atış yaparken nelere dikkat etmeliyim ev ortamında egsersiz için neler yapabilirim. yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.  :)
1993 KKTC

Çevrimdışı Deniz SOYLU

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: Çift Göz Atış
« Yanıtla #1 : 05 Eylül 2016, 17:31:01 »
Youtubeda videosu vardı bununla ilgili.Tüfeğinizi omuzlayıp evinizin duvarındaki birleşim yerlerini yani tavanla duvarın birleştiği yada iki duvarın birleşim yerini iki gözünüz açıkken takip edin..bilmiyorum anlatabildimmi alışırsanız iki göz açık nişan almaya üç boyutlu nişan almış gibi olacaksınız..

« Son Düzenleme: 05 Eylül 2016, 17:32:05 Gönderen: Deniz SOYLU »
  • Beretta 303
1982 - Gaziantep

Çevrimiçi Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #2 : 05 Eylül 2016, 17:55:01 »
İlk başta biraz zorlanabilirsiniz ama alışınca insana daha kolay geliyor.
Eğer tabanca ile denerseniz tabancayı hedefe doğru tutun ve tek göz açık iken nişan aldığınız nesneyi çift göz açık iken de aynı eksene getirmeye çalışın.Bu biraz pratikle hallolur.
Sonrasında tek göz ile nişan aldığınız nesneye çift göz ile bakarak atış yapmaya çalışın.Kurşunun düştüğü yeri gördükçe gez-arpacık'a hangi açı ile bakacağınızı daha net anlamış olabilirsiniz.
Bunu bol bol pratik ve atış yaparak çözebilirsiniz.
Mesela benim sağ gözüm ve sol gözüm arasında dominant tabir edilen,göz muayenesinde fark edilen hafif bir eksen bozukluğu var.Çoğu insan hedef atışlarında sol gözünü kapatıp sağ gözü ile atış yaparken ben sağ gözümü kapatıp sol gözümle atış yapabiliyorum.Öbür türlü hedefi ne yapsam ıskalıyorum.
Onun için kendi yapacağınız pratiklerle ve göz aşinalığı ile olayı çözersiniz kanaatindeyim.
Tüfek ile arpacıklı namlu veya gez arpacıklı slug namlu ile hiç atış yapmadım ve denemedim.
Kendi tüfeğimde reddot var.Zaten reddot ların amacı iki göz açık atış yaptırabilme özelliği taşıyor..
  • -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

Çevrimdışı Mehmet EMİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 05 Eylül 2016, 23:42:56 »
ben avcılık ve atıcılık için sormuştum yinede yardımlarınız için teşekkür ederim deneyip göreceyiz artık çalışıp başaracayız  :D
1993 KKTC

The following users thanked this post: Süleyman DALAR

Çevrimiçi Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #4 : 08 Eylül 2016, 12:53:43 »
Mehmet Emin kardeşim,bizlerde size yardımcı olmak babında Avcılık ve Atıcılık için anlattık..
  • -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

Çevrimdışı A.İhsan MUDANYALI

• Free Üye
  • *
  • DOĞAYA SAYGI DUYAN HER İNSAN AYRI BİR DEĞERDİR
« Yanıtla #5 : 05 Kasım 2016, 22:01:56 »
çift göz atışa alışabilirseniz avda isabet oranınız artacaktır.kazasız belasız bir sezon dilerim
  • Brownıng Maxus Hunter otomatic
1971 ikametgah İstanbul .Yalova

Çevrimdışı İbrahim YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avcılık Bir Spor değil, Atıcılık Bir Spordur ...
« Yanıtla #6 : 22 Mayıs 2017, 15:39:24 »
Merhabalar, sizlere sormak istediğim birkaç husus var. Çift göz açık atış yapabilmek için nasıl bir çalışma yapmalıyım ve atış yaparken nelere dikkat etmeliyim ev ortamında egsersiz için neler yapabilirim. yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.  :)
Konu eski ama güncel tutulabilir
Yukarda Atagan bey bilgilendirme yapmış gayet açık ve net
Bende çift göz açık ateş ederim özellikle tek kurşunda çok zevkli oluyor ve av esnasında vurduğun avı havada nereden vurduğunu görebiliyorsun ve anlık pozisyonlar yakalıyorsun aksiyon kamera gibi :)
Buna ben parmak yöntemiyle alıştım ve biraz komik gelebilir ama çocuklukta lastikten sapan yapardık ben çatal sapan değilde tek sündürmelik tek çekim kullanırdım hizayı nereye alırsam orayı kesin vururdum.
Odaklanılacak cisme bakılırken iki göz açık olacak
Harici göz bakmaya zorlanılacak ve bunu yapma antramanı ilk önce işaret parmağına 50 cm'den bakılarak başlanabilir. Daha sonra işaret parmağımızı bir noktaya odaklıyoruz ama yakın mesafe olacak 5 metreyi geçmeyecek gözü ayırma yöntemini öğreniyoruz.  Ardından namlu üzerindede aynı yöntem uyguluyoruz hedef kolaylığı sağlayan arpacık bu konudaki en büyük yardımcımız epey zaman alsada belli bir süre sonra bir cismi iki defa görmeye alışıyor insan
Mesala ben istediğim vakit 5 metre mesafede bir cismi iki defa görebiliyorum ayrıca daha çok bağışıklık için yemek yerken bir göze odaklama yapıp yemeğe onunla devam ediyorum :)
yani hem sağ göz ile hem sol göz ile aynı anda ayırt edip çift görüyoruz
Havada vurulan hayvanın vurulduğunu neresinden vurulduğunu rahatlıkla görüyoruz ve ayrıca ilk başlarda ön ve arkaya yapılan atışı hayvandaki tepkiye ve tapanın gidişine göre seçiyorsun ve en sonunda Çift göz açık atmaya başlıyoruz.
Tüfekten ziyade hayatımda yivli silah olarak askerde g3 atışları yaptım  çift göz açık atma olayı mükemmel zevk veriyor.

• SİYAH İNCİ- 4+1 71 cm SABİT FULL ŞOK
  • KRUPP SAUER AYA 71 cm ÇİFT KIRMA 3/1
1986 "SÜRDÜRÜLEBİLİR TAVŞAN VE KEKLİK AVI İÇİN AVA AVCI GİTSİN KÖPEĞE HAYIR"

Çevrimdışı Bahri TUĞRULTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #7 : 22 Mayıs 2017, 18:26:28 »
[quote author=İbrahim YILDIRIM link=topic=188856.msg1395271#msg1395271
Mesala ben istediğim vakit 5 metre mesafede bir cismi iki defa görebiliyorum ayrıca daha çok bağışıklık için yemek yerken bir göze odaklama yapıp yemeğe onunla devam ediyorum :)
[/quote]

İbrahim bey yazınızın bu kısmını pek anlayamadım. 5 metrede iki kez görmek nasıl oluyor. Açıklarmısınız?
1983 Akhisar

Çevrimdışı İbrahim YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avcılık Bir Spor değil, Atıcılık Bir Spordur ...
« Yanıtla #8 : 22 Mayıs 2017, 18:51:40 »
[quote author=İbrahim YILDIRIM link=topic=188856.msg1395271#msg1395271

İbrahim bey yazınızın bu kısmını pek anlayamadım. 5 metrede iki kez görmek nasıl oluyor. Açıklarmısınız?
Bahri bey bu olay çift göz açık atışından ileri gelen bir durum olsa gerek. Ayrıca üzerine düşüp sürekli merak konusu ettiğim için bu konuda geliştiğime inanıyorum örneklemeyi şöyle açarsak
Tek kurşun atışında namluya bakarken hedefi hem sağ göz ile hemde sol göz ile görebiliyorum yani 5 lt peti 2 defa görebiliyorum ben sağ atıcıyım , sağ bakıp hedef aldığımda hedefe yoğunlaşıp sol göz ilede aynı peti görmeyi deniyorum 5/10 saniye arasında bu anı yakalamayı beceriyorum
Bir diğer örnek ise mesala telefonumu masaya koyuyorum
İlk önce hedefe sabit bakıp gözleri ayırıyorum hem sağda hem solda görmeye başlayınca her iki elimede kalem alıp aynı kutucuğa tık yapabiliyorum yani görselde gözümde iki adet ekran oluşuyor.
Önceden sadece bir sağa birde sol göze odaklanıyordum ondan sonra sol ilede takip etmeye başladım ondan sonra hedefi iki defa görmeyi becerdim.
5 metre örneklemem bunlardan ibaret ama bu dedikerimde boyut çok önemli, büyük cisimlere odaklanıp yapamıyorum. Tükefte arpacığa gelen cisimleri arpacık sayesinde iki göze dağıtabiliyorum
Önceleri bunu yapmak çok zor geliyordu belli bir sabrın sonunda değişik sonuçlar elde ettim
En çok merak ettiğim aynı anda farklı sayfalara yazı yazmak :)
Bu dediklerim çok acaip gelebilir ama gerçekten olabiliyor
Bu konuyu normal yaşantım ve av esnasında kendimce bir oyun olarak algılıyorum
Umarım biraz açıklayıcı olabilmişimdir

• SİYAH İNCİ- 4+1 71 cm SABİT FULL ŞOK
  • KRUPP SAUER AYA 71 cm ÇİFT KIRMA 3/1
1986 "SÜRDÜRÜLEBİLİR TAVŞAN VE KEKLİK AVI İÇİN AVA AVCI GİTSİN KÖPEĞE HAYIR"