Gönderen Konu: El Presidente - Tabanca Talimi  (Okunma sayısı 4281 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Oktay KEMAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
El Presidente - Tabanca Talimi
« : 03 Temmuz 2016, 02:54:00 »
Merhaba Dostlar,

Silah kullanımı konusunda uzmanlaşmak istiyorsanız size El Presidente talimini şiddetle öneririm.

El Presidente, Jeff Cooper tarafından 1970'li yıllarda geliştirilen bir talimdir.
Atışı yapan kişinin silah çekme, doldurma vs. yeteneklerini ölçmek için kullanılır. Atıcının yaptığı hareketler birbiri ile uyumlu ve düzgün bir geçişe sahip olmalıdır.   

''El Presidente'' veya ''EL Prez'' talimi şu şekilde yapılır:

1. Aralarında 1m mesafe olan 3 adet metal siluet hedef  atıcıdan 10m uzağa yerleştirilir.
2. Atıcı silahında 6 ve kemerindeki yedek şarjörde 6 mermi ile talime başlar.
3. Hedeflere sırtı dönük ve elleri önde veya başının üzerinde olmalıdır.
4. Başlama sinyalinden sonra atıcı dönüp silahını çeker ve her hedefe ikişer defa ateş ettikten sonra şarjör değiştirip hedeflere tekrardan ikişer defa ateş eder.

Genel kural her hedefe 4'er mermi ile hiç ıskalamamak ve talimi 12 saniye veya altında tamamlamak. IPSC yarışma sistemi, hedeflerdeki toplam puanı (maksimum 60) toplam süreye bölerek ''Hit Factor'' dedikleri bir puanlama yöntemi kullanır. Bu puan atıcının bir hedeften saniyede kaç puan kazandığını gösterir. Örneğin 6 saniyede 60 puan alan birinin Hit Factor puanı 10.0 olur.   

Örnek olarak bu talimi yaparken ufak bir kaydımı paylaşıyorum. Sadece bu görüntüde zorluk derecesi arttırmak için normale göre daha küçük hedefler kullanmıştım:

Bu eğitimi evde boş tabanca ile yaparak da silah kullanım becerinizi arttırabilirsiniz. Normalde tüm başarılı sporcular bu hareketi %70 zamanında evde boş tabanca ile çalışıyor.

Syg.
Oktay
1977 İstanbul

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Atagan YILDIZ, Mert PASTIRMACI, Şahin GENÇOĞLU

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: El Presidente - Tabanca Talimi
« Yanıtla #1 : 03 Temmuz 2016, 03:06:21 »
bence evde o tür denemeler yapmak risklidir ben evde tüfekle hareket yaparken sonuç duvarda delik oluştu hareketi youtube da atıcı yapıyordu ona heveslendim
evde yapmayalım lütfen birisine zarar verebiliriz ha birde 17 yaşında iken sivasta babamın tabancası ile hareket yaparken pencerede delik oluşmuştu
« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2016, 03:08:13 Gönderen: Yavuz YILDIZ »
yavuz yıldız 1978 sivas.İkamet: istanbul

The following users thanked this post: Oktay KEMAL, Şahin GENÇOĞLU

Çevrimiçi Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #2 : 03 Temmuz 2016, 10:06:37 »
Ben mesleğim icabı tabancayla haşır neşir olduğum için her aklıma geldiğinde kılıftan kütleye silah çekme ve tactial atış tekniklerini kuru tetik çalışması ile tekrarlıyorum.
Güzel paylaşım,emniyet kuralları sağlandığı takdirde gözden ırak sakin ortamlarda dedikleriniz tekrarlanabilir.
  • -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

The following users thanked this post: Oktay KEMAL

Çevrimdışı Şahin GENÇOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 03 Temmuz 2016, 11:44:58 »
Merhaba Dostlar,

Silah kullanımı konusunda uzmanlaşmak istiyorsanız size El Presidente talimini şiddetle öneririm.

El Presidente, Jeff Cooper tarafından 1970'li yıllarda geliştirilen bir talimdir.
Atışı yapan kişinin silah çekme, doldurma vs. yeteneklerini ölçmek için kullanılır. Atıcının yaptığı hareketler birbiri ile uyumlu ve düzgün bir geçişe sahip olmalıdır.   

''El Presidente'' veya ''EL Prez'' talimi şu şekilde yapılır:

1. Aralarında 1m mesafe olan 3 adet metal siluet hedef  atıcıdan 10m uzağa yerleştirilir.
2. Atıcı silahında 6 ve kemerindeki yedek şarjörde 6 mermi ile talime başlar.
3. Hedeflere sırtı dönük ve elleri önde veya başının üzerinde olmalıdır.
4. Başlama sinyalinden sonra atıcı dönüp silahını çeker ve her hedefe ikişer defa ateş ettikten sonra şarjör değiştirip hedeflere tekrardan ikişer defa ateş eder.

Genel kural her hedefe 4'er mermi ile hiç ıskalamamak ve talimi 12 saniye veya altında tamamlamak. IPSC yarışma sistemi, hedeflerdeki toplam puanı (maksimum 60) toplam süreye bölerek ''Hit Factor'' dedikleri bir puanlama yöntemi kullanır. Bu puan atıcının bir hedeften saniyede kaç puan kazandığını gösterir. Örneğin 6 saniyede 60 puan alan birinin Hit Factor puanı 10.0 olur.   

Örnek olarak bu talimi yaparken ufak bir kaydımı paylaşıyorum. Sadece bu görüntüde zorluk derecesi arttırmak için normale göre daha küçük hedefler kullanmıştım:

Bu eğitimi evde boş tabanca ile yaparak da silah kullanım becerinizi arttırabilirsiniz. Normalde tüm başarılı sporcular bu hareketi %70 zamanında evde boş tabanca ile çalışıyor.

Syg.
Oktay

Oktay bey paylaşım için teşekkürler. Guzel ve temiz atışlar.
« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2016, 19:57:51 Gönderen: Şahin GENÇOĞLU »

The following users thanked this post: Oktay KEMAL

Çevrimdışı Oktay KEMAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 03 Temmuz 2016, 19:18:16 »
bence evde o tür denemeler yapmak risklidir ben evde tüfekle hareket yaparken sonuç duvarda delik oluştu hareketi youtube da atıcı yapıyordu ona heveslendim
evde yapmayalım lütfen birisine zarar verebiliriz ha birde 17 yaşında iken sivasta babamın tabancası ile hareket yaparken pencerede delik oluşmuştu

Yavuz Bey inanın beni çok güldürdünüz, Allah da sizi güldürsün  :laugh: :laugh: :laugh:

Temel kurallardan biri dolu tabanca ile eğitim yapmamaktır. Buna herkesin uyması gerekir.
Vidyomdaki müsabaka veya eğitim alanlarında bile ayaklarımın altında 1,5m'ye 1,5m büyüklüğünde bir plaka var. O alan dışında silahınızı çekemezsiniz. Herkes bu kurala uyar. Bir kere tabancamda tek mermi kalmıştı ve bir anlık boşluğuma geldi ve onu çıkartmak için çekince ciddi bir şekilde uyarmışlardı.

Evde mermisiz çalışırsanız da mermiyi sürmek için sürgüyü çektiğinizde açık kalır. Bunu önlemek için plastik eğitim mermisi kullanabilirsiniz.
Fakat bu plastik mermilerin de kötü yanı sürgüyü her çektiğinizde yere düşmeleri ve toplayıp tekrar şarjöre yüklemeniz.

Son ABD ziyaretimde bana 2 adet aşağıdaki ilginç şekilli eğitim mermilerinden verdiler:

Bunlardan birer adet şarjöre takıyorsunuz:

Sonrasında da rahatça evde egzersiz yapabiliyorsunuz çünkü bunlar tabancadan hiç çıkmıyor.

Örneğin şarjör boş iken kurarsanız tabaca açık kalırken:

Bu adaptörü kullanıca normal mermi sürülmüş gibi kapanıyor:

Slm.
Oktay
1977 İstanbul

The following users thanked this post: Yavuz YILDIZ

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 03 Temmuz 2016, 19:58:02 »
teşekkürler oktay bey. güzel bilgiler için
yavuz yıldız 1978 sivas.İkamet: istanbul

Çevrimdışı Mert PASTIRMACI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 04 Temmuz 2016, 11:49:43 »
Bana göre kurusıkı silahlar bu yüzden kullanılmalı havaya düğünde atmaktansa. Hem riski yok hemde her türlü çalışmayı yapabilirsiniz.
1992-İstanbul Yenisahra E-5 Gedik Silah Av Ve Outdoor Mağazası

Çevrimdışı M.Ali MEMİŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 08 Temmuz 2016, 13:26:35 »
Güzel ve bilgilendirici atışlar.Bu seviyeye gelmek nasip olur insallah.Ne kadar süre çalıştınız ve ne kadar mühimmat harcadınız. selamlar.
M.Ali MEMİŞ
1975 ordu

Çevrimdışı Oktay KEMAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 09 Temmuz 2016, 22:22:39 »
Güzel ve bilgilendirici atışlar.Bu seviyeye gelmek nasip olur insallah.Ne kadar süre çalıştınız ve ne kadar mühimmat harcadınız. selamlar.

Merhaba M.Ali Bey,

Ben uzun süredir çalışıyorum. O videodaki seviyeye uygun bir ortamda, doğru bir eğitmen ve de doğru bir eğitim ile 3-4 günde gelirsiniz.
Ülkemizde bu imkan malesef pek yok.

Son yurtdışı seyahatimde gittiğim bölgenin tabanca atış şampiyonu ve asker özel birlik emeklisi olan birinden çok iyi bir eğitim aldım. Bir günden daha az bir sürede 500'ün üzerinde mermi harcadım. Yanımda 20 mermi alan 5 özel şarjör vardı. Her defasında 100 mermi dolduruyordum. Günün sonunda elimin hali aşağıdaki gibiydi:

Fakat bir önceki cevabımda yazdığım gibi tüm iyi atıcılar egzersilerinin %60-70'ini evde ve mermisiz yapıyor. Kalan kısmını poligonda canlı mermilerle yapıyor. Evde kılıftan çekme, nişan alma, tetiği çekme, tabancanın ucunda demir para ile tetiği çekme (eğer düzgün tetiği çekiyorsanız paranın sağa veya sola düşmemesi lazım) gibi egzersiz ve hareketler yapıyorlar.

Slm.
Oktay
1977 İstanbul

The following users thanked this post: Atagan YILDIZ

Çevrimdışı M.Ali MEMİŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 09 Temmuz 2016, 23:45:56 »
Cevabınıze teşekkür ederim Oktay bey.Son zamanlarda bu eğitimin önemini yapılan araştırmalar artırdı.Ölümlerin çoğu 5 7 mt aralığında oluyor.Yabancı memleketler dahil.Horozu olmayan iğneli sistemlerde üretilen ürünlerde  çek bırak kurulsun sabit hedefe 20 25 mt lerde yapılan atış talimleri eğitimlerinin  modası geçti rafa kalkdı.Zamanın güncelliğine uymak şart oldu.Eğimite devam.Yılmadan usanmadan.Bence böyle.selam ederim.
M.Ali MEMİŞ
1975 ordu