Gönderen Konu: Franchi affinity yardım!!!  (Okunma sayısı 20327 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Uğur KOÇ 72

• AvlakForum Üye
  • *
  • KEKLİK AVCISI
Ynt: Franchi affinity yardım!!!
« Yanıtla #25 : 23 Nisan 2016, 00:27:46 »
Evet dediğiniz noktaya basınca fişeği geri veriyor alttan çok pratik ve çok daha hızlı bir boşaltma yöntemi çok teşekkür ederim hepinize. Allah hepinizden rağzı olsun kafamda soru işareti kalmamış oldu böylelikle.

Sorununuzun Hallolmasına sevindim. :)
Tüfeğinizde bu arada hayırlı uğurlu olsun. kazasız belasız kullanırsınız inşallah.
Uğur KOÇ
1992 BATMAN / GERÇÜŞ
FRANCHİ AFFİNİTY

resim yüke

Çevrimdışı Ülkü TÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #26 : 23 Nisan 2016, 00:32:33 »
Sorununuzun Hallolmasına sevindim. :)
Tüfeğinizde bu arada hayırlı uğurlu olsun. kazasız belasız kullanırsınız inşallah.
Uğur Bey, çok ilgilendiniz sizde diğer arkadaşlarda hakkınızı helal edin. Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Umarım hayırlı olur ve güzel avlara imza atarım. Bu arada tüfeğin kendi şoklarınımı kullanıyorsunuz yoksa şok satınaldınız mı?
1985 ordu

The following users thanked this post: Uğur KOÇ 72

Çevrimdışı Uğur KOÇ 72

• AvlakForum Üye
  • *
  • KEKLİK AVCISI
« Yanıtla #27 : 23 Nisan 2016, 00:41:37 »
Uğur Bey, çok ilgilendiniz sizde diğer arkadaşlarda hakkınızı helal edin. Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Umarım hayırlı olur ve güzel avlara imza atarım. Bu arada tüfeğin kendi şoklarınımı kullanıyorsunuz yoksa şok satınaldınız mı?

Estafurullah helal olsun. :) Şok olarakta evet kendi şoklarını kullanıyorum şimdilik memnunum herangi bir şok satın almadım.
Sizede tavsiyem kendi tüfeğinizi ve şoklarınızı kağıt üzerinde yani grupmanda görmeden yeni şok almayın.
Uğur KOÇ
1992 BATMAN / GERÇÜŞ
FRANCHİ AFFİNİTY

resim yüke

The following users thanked this post: Ülkü TÜRK

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #28 : 23 Nisan 2016, 02:10:35 »
Arkadaşlar birde ben genelde çulluk domuz ördek ve nadirde olsa keklik ve üveyik avlarına gidiyorum sizcede şok yaptırmama gerek varmı? Franchinizde en iyi grupman yapan fişek ve şok hangisi?
ülkü by bu sitede  serkan çimen by yaptığı tepe modıfel şok (keklik tavsan)  tepe full şok ile ördek avlayabilirsiniz birde tuncay kahramanda avrupa soklar var.kendi şokları 5 no şok(kursun bıldırcın)hariç  iyi değil

28 30 gr 9-10 nu fişek bıldırcın  5 no sok ..her türlü yerli fişek
30 32 gr 5.6 no fişek tavsan (tepe modıfeld şok) meca . ve italyan fişekleri rc. bp. fiochi
30 32 gr 6.7 no fişek keklik...(tepe mod şok) .(tahtalı 5 no fişek).....................
32 ++      5 no fişek (tepefull sok)ördek tahtalı........................................

28,30 gr 8 no fişek üveyik.çulluk
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2016, 02:17:47 Gönderen: Veli TOKCAN »
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimdışı Ülkü TÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #29 : 23 Nisan 2016, 21:41:28 »
ülkü by bu sitede  serkan çimen by yaptığı tepe modıfel şok (keklik tavsan)  tepe full şok ile ördek avlayabilirsiniz birde tuncay kahramanda avrupa soklar var.kendi şokları 5 no şok(kursun bıldırcın)hariç  iyi değil

28 30 gr 9-10 nu fişek bıldırcın  5 no sok ..her türlü yerli fişek
30 32 gr 5.6 no fişek tavsan (tepe modıfeld şok) meca . ve italyan fişekleri rc. bp. fiochi
30 32 gr 6.7 no fişek keklik...(tepe mod şok) .(tahtalı 5 no fişek).....................
32 ++      5 no fişek (tepefull sok)ördek tahtalı........................................

28,30 gr 8 no fişek üveyik.çulluk

Veli Bey, merhaba
Tüfegimde bugun 24, 30, 32, 34, 36 ve 40 gramlik farkli marka fisekleri calistirip calistirmama durumunu denemek amacli test ettim ortalama 60-65 fisek attim masallahi var hic sorun yasamadim. Basinc ve delicilik mukemmel. Lakin tüfekten dayak yedim diyebilirim, tepme cok fazla tufegi desteksiz atislarda kontrol etmek zor. Bu durum sizdede yasaniyor mu? Havalarin sicak olmasi tufegin tepmesiyle baglantili mi? Ayrica vermis oldugunuz fisek ve sacma numaralarini not aldim.. Lakin affinityle yuksek gramajli fiseklere gerek oldugunu dusunmuyorum 32 grami gecmemek lazim. En kusa surede grupman testlerinide yapacagim.
1985 ordu

Çevrimdışı Ülkü TÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #30 : 23 Nisan 2016, 21:43:26 »
Ayrica tufeginizin bakimini nasil yapiyorsunuz hangi marka yagi kullanmaliyiz?
1985 ordu

Çevrimdışı Yasin TORAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #31 : 23 Nisan 2016, 21:54:55 »
evet silah iyi tepiyor :D wd-40 kullanılıyor genelde silah için ben hoppes 9 kullanıyorum ve hoppes bore snake ip harbi kullanıyorum silahı sökmüyorum 5 saniyede tertemiz. bide silahın namluyu hafif yaglı bırakın namlu boyası yüzünden dışı çabuk paslanıyor.
  • Franchi affinity 12 / 66
  • Sarsılmaz super champion 12 / 71
  • Atüs tek kırma 36 / 71
  • Huglu tek kırma (stetienne namlu ) 12 / 71
Antalya- Konyaaltı 1992

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #32 : 23 Nisan 2016, 22:34:11 »
İnertia driven'de bir yalandan ibaretmiş demekki...kinetik sistemin en büyük dezavantaji sert geri tepme,gülü seven dikenine katlanır diyceksiniz artık ülkü bey,güle güle kullanın.

reeder_P9 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Ülkü TÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #33 : 23 Nisan 2016, 22:53:15 »
evet silah iyi tepiyor :D wd-40 kullanılıyor genelde silah için ben hoppes 9 kullanıyorum ve hoppes bore snake ip harbi kullanıyorum silahı sökmüyorum 5 saniyede tertemiz. bide silahın namluyu hafif yaglı bırakın namlu boyası yüzünden dışı çabuk paslanıyor.
Yasin Bey, gercekten iyi tepiyor :) kullandiginiz harbi takimi ve yagin linklerini paylasir misiniz ? Sakincasi yoksa ve zahmet olmazsa tabi.
1985 ordu

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #34 : 23 Nisan 2016, 22:54:57 »
inertia drivenin tepmeyle ilgili bir iddaası yok ki tepmeyi asıl etkileyen tüfeğin ağırlığıdır zaten.inertia sistemin farkı daha hafif daha sade daha temiz daha az bakıma ihtiyaç duyması

sizin franchi ahşap galiba ahşap modeller sentetiklere göre daha hafif olduğundan tepme fazladır benimki sentetik hiç öyle fazla tepmesi yok
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Ülkü TÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #35 : 23 Nisan 2016, 22:59:10 »
İnertia driven'de bir yalandan ibaretmiş demekki...kinetik sistemin en büyük dezavantaji sert geri tepme,gülü seven dikenine katlanır diyceksiniz artık ülkü bey,güle güle kullanın.

Fatih Bey, merhaba
Teşekkür ederim, inşallah hayırlı olur. Dediğim gibi tepme ve şahlanma bariz yüksek. Onun dışında denediğim kadarıyla çok çok güçlü bir vuruş gücüne sahip olduğunu düşünüyorum. Gerçi bu durumu sezonda av yaparken belli olur. Tepme dışında herşeyiyle tüfeğimi kabullendim içime sindi Allahım utandırmasın.
1985 ordu

Çevrimdışı Ülkü TÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #36 : 23 Nisan 2016, 23:02:18 »
inertia drivenin tepmeyle ilgili bir iddaası yok ki tepmeyi asıl etkileyen tüfeğin ağırlığıdır zaten.inertia sistemin farkı daha hafif daha sade daha temiz daha az bakıma ihtiyaç duyması

sizin franchi ahşap galiba ahşap modeller sentetiklere göre daha hafif olduğundan tepme fazladır benimki sentetik hiç öyle fazla tepmesi yok
Çağrı Bey, tüfeğim sentetik 71 namlu, açılı bant. Belkide siz tüfeğinize alıştınız artık fazla hissedemiyorsunuzdur.
1985 ordu

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #37 : 23 Nisan 2016, 23:06:46 »
Çağrı Bey, tüfeğim sentetik 71 namlu, açılı bant. Belkide siz tüfeğinize alıştınız artık fazla hissedemiyorsunuzdur.

benimki düz bant sentetik bana göre tepmesi normal geliyor diğer tüfeklerle kıyaslayınca
  • Franchi Affinity

Çevrimdışı Ülkü TÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #38 : 23 Nisan 2016, 23:09:53 »
benimki düz bant sentetik bana göre tepmesi normal geliyor diğer tüfeklerle kıyaslayınca
Çok emin olmamakla birlikte, açılı bant sentetik kullanıcılarının benimle aynı fikirde olduğu görüşündeyim. Tabi kesinlik kullanıcı yorumlarında belli olacaktır.
1985 ordu

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #39 : 23 Nisan 2016, 23:11:44 »
Çağrı kardeşim direk tepmeyi azaltmak için bir sistem olmamasına rağmen bu sistemin pozitif komplikasyonlarından biride namlu şahlanması-tepme ve dolayısıyla tüfeğin balansına olan olumlu katkısı olarak biliyorum,en azından benim öğrenebildiklerim bunlar. Sadece mekanizmayı ilgilendiren bir sistem değil bildiğim kadarıyla.

• İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #40 : 23 Nisan 2016, 23:28:37 »
şimdi benellinin sitesinden inertia driven özelliklerine baktım hiç tepmeyle ilgili bişey göremedim fatih abi
bu çalışma sistemlerinin tüfek ağırlığının yanında tepmeye çokta fazla etkisi yoktur diye biliyorum asıl olan ağırlıktır mesela biraz ağır poze veya çifte kullanalardan hiç tepme şikayeti duymazsınız
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2016, 23:44:14 Gönderen: Çağrı ECE »
  • Franchi Affinity

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #41 : 23 Nisan 2016, 23:58:30 »
Kemal elitemizin değerlendirmelerinde ve altyazılı youtubede bir videoda vardı bu yönde bilgi veren,bulabilirsem videoyu atıyım.
Ağırlığın tepmeye etkisi mutlaka vardır ama gazlı-kinetik arasında sistemden kaynaklı tepme farkı kesinlikle var. Ben gazlı sevdiğim için elime geçen her kinetiğin tepmesini tecrübe ederim. Benellinin Comfortech pedide dahil olmak üzere atış konforunda gazlının performansını veren kinetik görmedim. Kinetik sevenler benimki tepmiyor diyor genelde fakat bana göre 2 seçenek var bu durumda;
1- Sert tepme hissine alışmışlardır ve tabirimi mazur görün,acı eşikleri yükselmiştir :)
2- Bu durumu kanıksamışlar  ve öğrenilmiş çaresizlik içerisindedirler.
Benim için 3. bir şık yok çağrı kardeşim, kinetikçiler temizliği kolay penetrasyonu fazla diye düşünerek olumlamalar yapıp tüfeklerinde oluşan bu tepme hissini absorbe edebilirler.

• İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #42 : 24 Nisan 2016, 00:53:53 »
Hissedilen geri tepme (oluşan reel geri tepme değil);
Tüfeğin ağırlığına
Fişeğin enerjisine
Tepme azaltıcılarının varlığı/yokluğuna ( kick off,comfortech,progressive Comfort, özel tepme azaltıcı pad ler vb.)
Tüfeğin çalışma sistemine  (Çifte, uzun geri tepme,inertia, gaz operasyonlu oluşuna
Namlu iç çapına
Birleştirme konisi uzunluğuna  (açısına )
Ve tüfeğin ölçüsünün size uygun olup olmadığına göre değişiklik arzeder
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #43 : 24 Nisan 2016, 00:59:09 »
Gaz operasyonlu yarıotolar da gaz tahliye-piston sistemi bile geri tepmeyi belirgin olarak etkiler. .
Aktif piston (valf) a sahip tüfekler klasik piston sistemlerine göre herzaman  daha az tepe ve şahlanırlar. . (Diğer tüm şartlar eşit iken)
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #44 : 24 Nisan 2016, 01:00:08 »
Veli Bey, merhaba
Tüfegimde bugun 24, 30, 32, 34, 36 ve 40 gramlik farkli marka fisekleri calistirip calistirmama durumunu denemek amacli test ettim ortalama 60-65 fisek attim masallahi var hic sorun yasamadim. Basinc ve delicilik mukemmel. Lakin tüfekten dayak yedim diyebilirim, tepme cok fazla tufegi desteksiz atislarda kontrol etmek zor. Bu durum sizdede yasaniyor mu? Havalarin sicak olmasi tufegin tepmesiyle baglantili mi? Ayrica vermis oldugunuz fisek ve sacma numaralarini not aldim.. Lakin affinityle yuksek gramajli fiseklere gerek oldugunu dusunmuyorum 32 grami gecmemek lazim. En kusa surede grupman testlerinide yapacagim.
farkında iseniz bende acıklamalarımda 32 üstü fişek tavsiye etmedim vede ördek tahtalı dahil(3 yıldır kullanıyorum f affnıty i) 5 no  altı  ve 32 gr geçmedim

tepme olayını gelince;
tepe ported sokları tepmeyi biraz  daha azaltıyor ve deliciliği grupmanı artırıyor
« Son Düzenleme: 24 Nisan 2016, 01:03:00 Gönderen: Veli TOKCAN »
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #45 : 24 Nisan 2016, 08:58:46 »
...vee Tuncay bey gelir noktayı koyar :)
Atış konforu açısından benim deneyimlediğime göre son çıkan browning otomatikler ( A5 hariç) ancak kickoff sistemi olan A 400 lerle kıyaslanabilir. Yalnız peşpeşe seri attığım zaman A 400 ün atış aksı bozuldu yada ben öyle hissettim.
Active valve sistem geniş iç çap helede ported şoklarla havalı tüfek gibi desem biraz abartmış olurum ama browning en konforlusu diyebilirim subjektif olarak.

• İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Ülkü TÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #46 : 24 Nisan 2016, 09:26:29 »
farkında iseniz bende acıklamalarımda 32 üstü fişek tavsiye etmedim vede ördek tahtalı dahil(3 yıldır kullanıyorum f affnıty i) 5 no  altı  ve 32 gr geçmedim

tepme olayını gelince;
tepe ported sokları tepmeyi biraz  daha azaltıyor ve deliciliği grupmanı artırıyor

Tepe ported şok dediğiniz tüfeğin kendisiyle gelen 3 numaralı şokmu?
1985 ordu

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #47 : 24 Nisan 2016, 09:41:54 »
ben tüfeğin çalışma sistemi dışındaki diğer herşey aynı kalırsa tepmede hiç fark olmaz demiyorum ama ağırlığa göre çok daha az fark olur diyorum
aşağıdaki grafiği randy wakeman sitesinden aldım inertia driven benelliler ortalarda kalmış en az tepenler(remington 1187- versamax) en ağır olanlar olmuş

hani nasıl grupmanın %70i şoktur diyoruz tepmeninde en büyük bir bölümü ağırlıktır

babamda 1187 vardı çok eskiden 10 12 yaşında bile onla hiç korkmadan atardım hiç tepmezdi nerdeyse ama 4 kiloya yakın o tüfekler
« Son Düzenleme: 24 Nisan 2016, 10:21:19 Gönderen: Çağrı ECE »
  • Franchi Affinity

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #48 : 24 Nisan 2016, 10:27:11 »
Hissedilen geri tepme (oluşan reel geri tepme değil);
Tüfeğin ağırlığına
Fişeğin enerjisine
Tepme azaltıcılarının varlığı/yokluğuna ( kick off,comfortech,progressive Comfort, özel tepme azaltıcı pad ler vb.)
Tüfeğin çalışma sistemine  (Çifte, uzun geri tepme,inertia, gaz operasyonlu oluşuna
Namlu iç çapına
Birleştirme konisi uzunluğuna  (açısına )
Ve tüfeğin ölçüsünün size uygun olup olmadığına göre değişiklik arzeder
Birde Tuncay bey mesajınızda belirttiğiniz gibi kinetiklerin genelde kasası uzun oluyor ve geri istikamette daha uzun bir salınımı var gazlılara gôre,gaz kaybı olmamasıda bir etken ama penetrasyonlarında bilinenin aksine gazlılarla bir farkı yok İbrahim beyin testinde bu durum ortaya çıkmıştı.
Eğer browninglerin (maxus ve phoenix) iç yapısını incelediyseniz gaz pistonunun yapısı zaten başlıbaşına bir etken ve özellikle mekanizmaya hareket vermesi için gaz pistonunun altındaki plastik parçanın çok kısa 2-3 cm bir hareketi oluyor mekanizmaya doğru bence esas tepmeye en çok etki eden,bu durum olabilir diye düşünüyorum.
Markaların pazarı canlandırmak için  farklı olduğu yönünde yeni sistemler icat ediyorlar ama browningin son yıllarda ortaya koyduğu bazı sistemleri sırf marketing olarak düşünmek doğru değil kanımca. Namluda geniş iç çap uygulamasını gaz pistonunda fazla gazı tahliye eden sistem gibilerini uygulayarak bir fark yarattı. Bu farkın herkes farkına varmıyor gibime geliyor.
En nihayetinde teknoloji çok ilerledi malzeme kalitesinin düştüğü aşikar maliyet belası için,ama sistem bazında müthiş gelişimler oldu. Bu gelişimlerin farkında olmak ancak "şeytan ayrıntıda gizlidir" sözünü düstur edinenler için geçerlidir diye düşünüyorum.

• İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #49 : 24 Nisan 2016, 10:36:35 »
Çağrı kardeşim doğrudur ağırlık en önemli parametrelerden biridir. Mesela eski Auto 5 ler çok ağır tüfeklerdir bilirsin,ama katır gibi tepiyor sistem en önemlisi. 1187 benimde vardı yaklaşık 2,5 sezon kullandım tepmesi azdı ama yinede browningimle arasındaki tepme farkını kıyaslayamam.
Eğer tepmenin nedenlerini sayarsak Tuncay bey in bahsettiği nedenler bütünüyle etkiliyordur bende katılıyorum ama sistem en önemlisi diye düşünüyorum.

• İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin