Gönderen Konu: YAF MİSKET KURŞUN  (Okunma sayısı 13396 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kadir TANYILDIZI

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
YAF MİSKET KURŞUN
« : 12 Temmuz 2014, 01:49:18 »
Değerli avlak üyeleri,
Sizlere geçenlerde yaşadığım kötü bir tecrübeyi aktarmak istiyorum.Av bayisinden yavaşçaların misket kurşununu gördüm ve denemek maksatlı aldım.
Önce denemek için fişeğin içini açıp baktım ve kurşunda tapada veya barutta sıkıntı yoktu.Neyse araziye gidip hatsan marka (66 namlu,5 şok takılı,18.40 mm namlu çapındaki) tüfekle 35 metreye dolu su şişesini diktim.destekli atışla vuramadım sonra 10-15 metreden attım onuda 1 karış solundan ıskaladım.
tam anlamıyla şok oldum eğer o mesafelerden vuramayacaksam kesinlikle avı bırakırım tüfeği elime bile almam neyse sonra yavaşçaların başka bir kurşunuyla 35 metreden tekrar atışta vurdum güvenim yerine geldi  :)
Ertesi gün tekrar atış yaptım sonuç yine hüsran her seferinde hedefin alakasız yerlerini vurdum.Bu arada kurşunun birini namludan bıraktım sadece şokun 2-3 cm'lik kısmında hafif takıldı,Huğlu poze ve kral A12 ilede sadece şok kısmında takıldı.son kurşunuda 45-50 metreden attım ve tam 2 metre sağını vurdu :o .Ben işin içinden çıkamadım muhtemelen namluya tam temas etmediği için sapma yaptı ama 18,40 mm en yaygın çaptır herkes aynı sorunla karşılaşır mı?
Ben fişeği hevesle aldım çünkü eskilerden çok methini duydum hem özellikle sapma yapmaması yönüyle.
Sizlerin yorumları nelerdir?
1993 ERZİNCAN

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
Ynt: YAF MİSKET KURŞUN
« Yanıtla #1 : 12 Temmuz 2014, 03:26:52 »
misket kurşun hiç kullanmadım,isabeti etkisi vs nasıldır bilemem. ama isabetli atış için yavaşçalar speedy slug fişeği var 29 gr kurşun onu tavsiye ederim. 60-70 metrelere kadar çok güzel sonuçlar alabilirsin..

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 12 Temmuz 2014, 12:37:13 »
 :)
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 21:04:12 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #3 : 12 Temmuz 2014, 13:05:33 »
4 no şok kullan. düzelecektir. 3 no şokuda deneyebilirsin.
ama daha altını deneme sakın.
yerli misketler içinde en isabetlisi mke misket kurşunları.
olay miskette değil kanımca kullanılan barut ve tapada çünkü misket ortak yerden geliyor.
namlun kaç cm. misket kurşunlar 71 namludan daha istikrarlı çıkıyor.
« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2014, 13:13:17 Gönderen: Tunç GEÇGİL »
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 12 Temmuz 2014, 13:52:53 »
Hüseyin Bey tüfekten veya benden kaynaklanan sorun olduğunu sanmıyorum zira aynı firmanın (yavaşçalar) hızlı kurşununu kullanınca atışlarım normale döndü yani 70 metrede kurşunla 1 litrelik şişeyi vuramasamda 40 metrede felan rahat vururum o da bana şimdilik yeter.Ayrıca kurşunla havaya atıp çok su şişesi patlattım zaten banada garip gelen 10-15 metrede misket kurşunla vuramamam.umarım yazdıklarım yanlış anlaşılmaz.Saygılar.
« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2014, 14:09:26 Gönderen: Kadir TANYILDIZI »
1993 ERZİNCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 12 Temmuz 2014, 14:15:44 »
4 no şok kullan. düzelecektir. 3 no şokuda deneyebilirsin.
ama daha altını deneme sakın.
yerli misketler içinde en isabetlisi mke misket kurşunları.
olay miskette değil kanımca kullanılan barut ve tapada çünkü misket ortak yerden geliyor.
namlun kaç cm. misket kurşunlar 71 namludan daha istikrarlı çıkıyor.
Tunç abi,şoku daralt demişsin ama namlunun 60 cm'lik kısmında istikrarsız olan kurşun şokun 5 cm'lik kısmında ne kadar düzelir veya bu düzelme foster,gualandi,brenneke kurşunlar gibi olur mu?
Kanımca kurşun namluya her noktadan temas etmediği sürece namlu boyu pek önemli değil.
Tüfeğin namlu boyunu sormuşsun 66 namlu abi.Saygılar.
1993 ERZİNCAN

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #6 : 12 Temmuz 2014, 14:40:03 »
namlunda iyiymiş 66 da çok ideal bir namlu.

şimdi piyasadaki misketleri fişek yatağından at namlu ucundan düşer.
hepimizin tüfeğinde bu böyle. bunun düzeltmesini şokla bir nebze engelliyebiliyoruz
yada kendi kurşunumuzu kendimiz döküyoruz.

bence senin tüfeğin farklı değil. senin yapacağın 1-2 şey var burada
1. misketin markasını değiştirip bir deneme yapacaksın
2. aynı marka ile şoku değiştirip bir deneme yapacaksın.

he ikisinde de sorun değişmezse. acaba derim tüfeğin çulluk özel tüfeklerden mi
onların iç çapı farklı açılıyor. anladığım kadarıyla diğer tip tek kurşunlarda sorun yok.
sadece miskette sorun var. sen aynı şokla marka değişip bir at birde aynı marka ile şok değişip
bir at bakalım sonuç ne olacak ona göre burada kafa kafaya verip :) bir yerlere varacaz
olmadı seni tüfekten soğutup sattıracaz yada tüfeği fabrikaya yollatacaz :)
hep böyle oluyor :)

misket kurşun orman tipi gualandi yada benzeri afilli kurşunlar kadar zaten istikrarlı değildir.
ancak daha uzak mesafelere yol alabilen delici bir kurşun tipidir. ezilmez. hava sürtünmesinden
onlar kadar etkilenmez. namludan çıkınca takla atmaya başlasada hiçbirşey değişmez :)
sen denemelerini bir yap.

birde acaba senin şokun dişlerini yanlışmı açmış olabilirler diye düşünüyorum.
namlu ucuna çeyrek milim açılı otursa 30 metrede 1 metre sapma yapar. 5 şokunu başka bir şokta
kullanabilirsin. bunun zaten aksini yani tüfek namlu ucunu açılı açmış olabilirler kısmını düşünmek bile istemiyorum.
o daha büyük problem ama diğer tek kurşunlarda sorunun olmadığına göre.... valla sen bir denemelerini yap.

kafa kafaya verecez.
« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2014, 14:43:29 Gönderen: Tunç GEÇGİL »
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 12 Temmuz 2014, 15:03:40 »
Tunç abi ben tüfekle tavşandan kekliğe 3 şokla çok av yaptım yani namlu yamuk felan olsa farkederdim.benim köyde bir dere var abi oraya gider karşıya kurşun atarım poze ile 1 metre altını vururum kral A12 ile 45-50cm,hatsanı aldıktan sonra yarım metreye düştü.atışları 5 şoklada yaptım 4 şoklada pek fark bulamadım.Ben tüfeğe kabahat bulmuyorum çünkü tek sıkıntı misket kurşunda diğerleriyle kesinlikle hedefi buluyorum arkadaşlarımada tüfekle atış yaptırdım aynı yerleri vurduk.misketle atış yaptığım gün yaf speedy slug ve meca'nın kurşunlarınıda 40-45 metreye daha küçük hedefe attım ve vurdum.
Ertesi gün peynir tenekesine 50 ve 70 metreden hızlı kurşun attım 50 metrede 3'te 3, 70 metrede 5'te 3 veya 4 yaptım.
şoklarda gözle görülür sıkıntı yok tüfekte çulluk özel olanlardan değil eminim çünkü hatsanın çulluk tüfeği yok  :)
Bu tüfekten beni kolay kolay kimse soğutamaz abi :D severek aldım  ;D zaten bu tüfekle sorun yaşarsam hiçbir yerliye bakmam doğruca 3B grubuna göz atarım  ;)
1993 ERZİNCAN

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #8 : 12 Temmuz 2014, 16:01:02 »
:) tamam o zaman sen bir mke misketi dene o da olmadı misket atmayıver büyük eksiklik değil :)

1978 Bursa

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 12 Temmuz 2014, 20:08:53 »
 :)
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 21:03:27 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

The following users thanked this post: Selim UYGUN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 12 Temmuz 2014, 21:02:31 »
O0

kadir kardeş.....   atıcılıgına veya tüfeğine birşey demedim  ^-^ baştacısın.....  amma velakin aynı markanın speedy kurşunun tapayla birleştigi yer 18,62 aynı markanın misket kurşun 18,00  ;) ;) ;)   arada 0,62 fark var..... senin şok 18,40 yani speedy kurşun 0,22mm sürtünme ile çıkarken aynı markanın misket kurşun 0,40mm boşlukla dan dan yolu ile ilerleme yapıyor.....  sen sadece  tunç beyefendinin söylediği ğibi başka marka bir misket kurşun ve başka bir şokla aynı kurşun  yani 4-5 fişekte bu iş çözülür ;)  denemeleri yapmazsan yanlış anlarım ^-^
Hüseyin abi güzel yorumun için teşekkür ederim,ahh bu misket kurşun canımı çok sıktı :)
namluyla kurşunun çap farkı hayal kırıklığı yarattı,
misket kurşunu çok merak etmiştim Erzurumda okuyorum tüm av bayilerini dolaştım bulamadım memlekete gidince buldum gerisini biliyorsunuz :D Bulabilirsem diğer misketide deneyeceğim 4 nolu şoklada atacağım 3 ilede merak etmeyin. ^-^ ^-^
Hatta pozeylede Kral otomatiklede deneyeceğim.
Sonuç değişmezse artık misket benim için tarih olur,beleş verseler atmam o kadar yani :D
Sağlıcakla kalın.Saygılar.
1993 ERZİNCAN

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 12 Temmuz 2014, 23:43:17 »
Kadir bey  kardeşim misket kursun hem ağır 34 gr aşağı olmaz  namluyu şoku üzer üstelikte tehlikeli hemen sekiverir yerli kurşunların içinde sapma yapmasın kaliteli fiyatıda uygun olsun dersen yaf 29 gr speedy sulug kursunun üstüne domuz kursunu tanımam namlunda şokunda uygunsa bu kursundan 70 metreye kadar hedef kaçmaz
1985
BURSA

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #12 : 13 Temmuz 2014, 12:16:24 »
Caner yaf hızlı kurşunu her forum sayfasında metede metede bitiremiyor. :)
Aslında haklı bende atış için kullandım. Diğer yerlilerden hatta kendi markasının
farklı tip tek kurşunlarından uzak ara önde bir kurşun. Ama alırken dikat edecen
bi üzerinde max.1200 bar yazan siyah tipleri var birde üzerinde max.1024 bar
yazan yaldızlı sarı gibi tipi var. Ben siyahları daha çok beğeniyorum. Kendi yaptığım
yivli şokumada çok güzel oturuyor.

bunu kendim evde hanımla muhabbet ederken yaptım. 3 gün sürdü.
carlsonda 8 yiv varken bunda 6 yiv var. Carlson 5 derece iken bu 9 derece. tabi fabrikasyon kadar pürüzsüz olmadı
ama hızlı kurşun ve turbo kurşun bu şoka oturuyor.

Oturuyor dedim ama, (kurşun sıvamasından anlıyorum) fark görebiliyormuyum. valla isabete hiçbir etkisi yok. ha kullanmışın ha kullanmamışın
deliciliği bilemiyorum. kurşunun ilerleyebileceği yumuşak zeminde test etmek lazım. Gerçi daha delici olsa havadaki 70 metre filan sonrasında
düşmesi daha az olurdu. Deliciliği olduğunu da sanmıyorum.

Çulluk için tasarlamıştım. Ama hep tek kurşunda denedim.
1978 Bursa

Çevrimdışı Sinan TANLIKOLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 13 Temmuz 2014, 21:31:18 »
ben misket kurşunu vursan 92/a da kullandım 71 cm namlu 3 numaralı şokla gayet memnunum ve hatsan pompalı mpavar ondada çok güzel sonuşlar veriyor
1985 kütahya
0533 523 8526

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 13 Temmuz 2014, 21:38:00 »
Sinan abi hangi marka kurşun kullandın?
pompalının namlu boyu kaç cm idi?
Saygılar.
1993 ERZİNCAN

Çevrimdışı Sinan TANLIKOLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 13 Temmuz 2014, 21:41:01 »
Sinan abi hangi marka kurşun kullandın?
pompalının namlu boyu kaç cm idi?
Saygılar.
yaf ve züberin misket kurşunlarını 51 cm namlu uzunluğu pompalının namlu capı 18,30 vursan 3 nolu şok çapı 17,80 4 numaralı şokun capı 18,20
1985 kütahya
0533 523 8526

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 13 Temmuz 2014, 21:45:08 »
yaf ve züberin misket kurşunlarını 51 cm namlu uzunluğu pompalının namlu capı 18,30 vursan 3 nolu şok çapı 17,80 4 numaralı şokun capı 18,20
Sağol abi,bande mkeve zuberi deneyeceğim umarım düzelir.
1993 ERZİNCAN

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 13 Temmuz 2014, 23:52:06 »
Tunç güzel bir konuya deyinmişsin zannedrsem 29 gr  yaf speedy sulug kursun iki cins olarak üretiliyor siyah olanı benim beğendiğim  max 1050 bar  diğer bej rengi olanı 1024 bar geçen sene akkar altayda bej renkli olanını atmıştım sapma yaptı memnun kalmadım ama siyah olanını çok beğendim ama 29 gram olmasına rağmen 32 gr tek kurşunlardan daha sert patlıyor  birazda sıvazlanma söz konusu ama tüfeğim kral escord bu kursunu çok sevdi sapma düşme falan yok
1985
BURSA

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 13 Temmuz 2014, 23:56:44 »
Sağol abi,bande mkeve zuberi deneyeceğim umarım düzelir.
kadir kardeşim zuber tonda 34 gr misket kursunu tavsiye ederim gecen sene kullandık sadece sekme tehlikesi yaptığı için kullanmıyorum oldukça yıkıcı bir misket kursun birde zuberin 28 gr palla tipi kursunu var onunda yıkıcı etkisi çok az yafı sorarsan ben sadece 38 gr 9lu şevrottini ve 29 gr hızlı kursunu başarılı buluyorum diğer kurşunları vasat benim için
1985
BURSA

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 14 Temmuz 2014, 00:06:41 »
Caner abi misket kurşun çok etkili gerçekten ben betonda denemiştim ve diğer kurşunlardan fazla tahribat yaptı ama konu can güvenliği olunca kullanmamak ya da hedefe atmak daha iyi.Hızlı kurşuna gelince isabet olarak tatmin edici ama namluya zarar verir mi bilmem benim domuz için tercihim ilk mermi mecanın ortası sarı çekirdekli olanı diğer ikisi hızlı kurşun çünkü mecanın kurşunu çok etkili ve girdiği yeri resmen patlatıyor heleki kemiğe gelirse,ayrıca yaf hızlı kurşunun siyah kovanlısını kullanıyorum.
1993 ERZİNCAN

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 14 Temmuz 2014, 00:49:37 »
kadir birazda tüfeğinden bahset tek kursunda en üstün performans yarı otmatiklerde 61 cm sulug namludan alınıyor uzun vadede şeritli namlu ile çok tek kursun atmak zarar verir şaçmadan farklı olarak namluya cok fazla baskı ve basınç yapar meca ya gelince şaçma fişekleri olarak Avrupa fişeklerinden bile daha iyi diyebilirim yerlinin en kaliteli fişeğidir meca ama domuz kursunu atmak nasip olmadı daha doğrusu mecayı piyasada pek bulamıyoruz
1985
BURSA

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 14 Temmuz 2014, 01:23:07 »
kadir birazda tüfeğinden bahset tek kursunda en üstün performans yarı otmatiklerde 61 cm sulug namludan alınıyor uzun vadede şeritli namlu ile çok tek kursun atmak zarar verir şaçmadan farklı olarak namluya cok fazla baskı ve basınç yapar meca ya gelince şaçma fişekleri olarak Avrupa fişeklerinden bile daha iyi diyebilirim yerlinin en kaliteli fişeğidir meca ama domuz kursunu atmak nasip olmadı daha doğrusu mecayı piyasada pek bulamıyoruz
Caner abi tüfekten memnunum tek kurşun kullanacağımı göz önüne alarak 66 namlu aldım
kurşun performansı iyi,etkili tüfek ayrıca yüksek bantlı olması kurşun atışı için avantaj çünkü daha net atışlar yapılıyor.
Hatsan ve Kral tüfeğim var aradaki kalite farkı çok fazla benim gibi acemi sayılacak biri bile fark edebilir  :)kep-namlu birleşiminden düşük gramla çalışmasına kadar onlarca örnek verebilirim.
Geçen sene domuza gitmiştim mesela büyük bir azılıyla karşı karşıya kaldım ama tüfeğe güvenipte atamadım bu sene Hatsan ile 3 domuz vurdum aklımda hiç soru işareti kalmıyor sıkıştırır mı diye.
Şu aralar Hatsan için slug namlu alma fikrim var uygun ve kaliteli namlu yaptırabilirsem güzel olur.
1993 ERZİNCAN

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 14 Temmuz 2014, 02:00:45 »
tüfeğinin namlusu uygun 66 ideal bende kral escord kullanıyorum sende hatsanla kral varmış hatsana iyi bakarsan ömürlük olur kral da fiyatına göre güzel tüfektir düşük gramajları sever hatsan yedek namlu 450 ile 600 lira arasında değişiyor biraz pahalı domuz avı için tavsiyem ekip olarak giderseniz fosforlu turuncu şapka yada yelek muhakkak kullan 400 metrelere kadar belli ediyor avcıyı birde 9 lu şevrottin kullanma tek kursundan  insanlar için bile daha tehlikeli malum domuz avı her ne kadar zevkli bir av olsada bi o kadarda tehlikeli bir av dikkatli olmak lazim
1985
BURSA

Çevrimdışı Mert PASTIRMACI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 19 Ağustos 2014, 02:44:14 »

Slug namlu ile şerit namlu arasında gez arpacık mobil şok ve şerit farkı dışında bir fark yoktur.Tüfeğiniz kaliteli bir markaysa şerit namluda slug kadar etli olacaktır güvenle tek kurşun atabilirsiniz.
1992-İstanbul Yenisahra E-5 Gedik Silah Av Ve Outdoor Mağazası

Çevrimdışı Özcan ULUSOY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #24 : 23 Mayıs 2018, 14:59:00 »
Merhaba Kadir kardeşim bende tek kurşun meraklısı olarak önceden atışlarım dağınık idi .Misket Özkursan 30 gr.kurşun ile atış sonuçlarımı paylaşmak istedim sadece. Desteksiz ayakta 35 metre den A4 hedef kağıdına, her defasında namluya tek fişek koyarak atış sonucunu paylaşayım istedim. Tabi bu sonuçları elde edene kadar tüfeğimin dipçik ayarlarıyla çok oynadım.Bu arada tüfeğim yerli otomatik 71 namlu şeritli gazlı sistem.
Not :Hedef dışındaki A4 kağıdında sonuç arkadaşımın atışı diğer iki atışı isabet etmedi hedefe.
Üç adet siyah bölgede olanlar benim atışlarım. Sonra hedef kağıdını değiştirdim tek atış yaptım sonuç.
Ben çok memnun kaldım misket fişeğinden.

1976 - İstanbul