Gönderen Konu: Lüks araç bekler gibi Kangal bekliyorlar...  (Okunma sayısı 1580 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

 • Onursal Üyemiz
 • *****
 • İleti: 3332
 • Aldigi tesekkür sayisi: 275
 • ZEHİR AVCI
Lüks araç bekler gibi Kangal bekliyorlar...
« : 02 Nisan 2013, 14:24:31 »
Lüks araç bekler gibi Kangal bekliyorlar..Bilden, Kangal yavrularının 1200’er liradan satıldığını ifade etti..
Babiller zamanından beri varlığı bilinen, görüntüsü aslanı andıran Anadolu’nun çoban köpeği Kangal’a sahip olmak isteyenler 6 ay sırada bekliyor.Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Genel Müdürü Mehmet Halis Bilden, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kuruluşun 2 işletmesinde Kangal tesisi bulunduğunu anlattı.

Kangal’ın kökeninin dayandığı Sivas Ulaş ile Bursa Karacabey’de yavru ürettiklerini dile getiren Bilden, özellikle modern bir tesis haline dönüştürdükleri Karacabey’de büyük özen göstererek çalıştıklarını kaydetti.

Bilden, şöyle konuştu: ”Koyunculuk, atçılık ve sığırcılık neyse aynı özeni köpekçiliğe de gösteriyoruz. Karacabey’de yılda 200-250 baş üretiyoruz. Ulaş’ta da 50 baş üretiliyor. Yıllık toplamda 300 yavru üretebiliyoruz. Yavruları 40-45 günlük verebiliyoruz. Müthiş talep var, özellikle İstanbul’dan. En az 6 ay sırada beklemeniz gerekiyor. Kangal meraklıları çok. Bilhassa sanatçılardan talep var. Öte yandan holdingler de güvenlik amaçlı satın alıyor.” Kangal üretimini artırmak için tesis kapasitesinin büyütülmesi gerektiğini vurgulayan Bilden, şu an için tesis limitlerini aşamadıklarını, taleplerin daha da yoğunlaşması halinde bu konuyu değerlendireceklerini söyledi.


Kangal’ın kökeni, Sivas’ın Kangal ilçesine dayanmakla birlikte Yozgat, Kayseri, Çorum, Tokat, Erzurum ve Erzincan’da da saf kanlarına rastlanıyor.

Zekası, alıngan ve hassas ruh yapısıyla Kangal, hislerini kolayca belli ediyor ve ses tonundan övüldüğünü/yerildiğini anlayabiliyor. Cesur, kuvvetli, çevik ve hızlı koşan bir köpek türü olarak bilinen Kangal, verilen görevi canı pahasına yerine getiriyor.

Sevdiği kişileri kıskanan, sadık olan Kangal, doğada serbestken başka bir köpek ırkıyla çiftleşmiyor. Genellikle aynı ana-babadan doğan kardeşlerin de birbirleriyle çiftleşmediği tespit edilirken, gebelik süresi 58–63 gün arasında değişiyor.

Yavruların 13. günde gözleri açılırken, yaklaşık 2 ay boyunca anneleriyle kalmaları öneriliyor. Kangal yavrularının 0–6 ay arasında terbiye edilmesi, 6 aydan sonra ise amacına göre eğitilmesi gerekiyor.

Öte yandan ”bekçi, devriye, av, çoban, narkotik/keşif” olmak üzere amacına yönelik özel eğitimlerin köpeğe, 15–18 aylık dönemde uygulanması gerekiyor. Söz konusu eğitimlerden geçen Kangal, bu işleri rahatlıkla yapabiliyor.
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com
 

Çevrimdışı Bilal PAZVANT

 • AvlakForum Üye
 • *
 • İleti: 295
 • Aldigi tesekkür sayisi: 4
Ynt: Lüks araç bekler gibi Kangal bekliyorlar...
« Yanıtla #1 : 02 Nisan 2013, 14:59:44 »
Gerek av köpeği olsun gerek bekçi köpeği olsun gerekse sadece bir arkadaş..Eğer yıllar boyunca bizimle beraber olup birşeyler paylaşacaksa paranın ne önemi var ki?
 

Çevrimdışı Ahmet VURAL

 • Müdavim Üyemiz
 • ***
 • İleti: 1489
 • Aldigi tesekkür sayisi: 126
Ynt: Lüks araç bekler gibi Kangal bekliyorlar...
« Yanıtla #2 : 02 Nisan 2013, 16:33:44 »
Bu Aslanları beklemeğe değer diye düşünüyorum. Paylaşım için teşekkürler.
Ahmet VURAL
1954 Ankara