Gönderen Konu: Kuran-ı Kerim'de Av  (Okunma sayısı 62922 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.Hakan SARIYILDIZ

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Kuran-ı Kerim'de Av
« Yanıtla #50 : 25 Aralık 2013, 16:19:08 »
Nurettin Abi Bu yazmış olduğun yazıda hayvan güvercin olmasın

Selamlar
Ahmet Hakan SARIYILDIZ
1966 GİRESUN - ANKARA
O RH +

Çevrimdışı Nurettin AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #51 : 25 Aralık 2013, 20:08:05 »
gúvercin ayri bir olay,  geyik gene ayri bir olay, kumru  gene ayri  bir olay,

geyigin  hikayesi   iki tanedir bir  hikayesi geyigin sógledir, savasin birinde yarali dúsen peygamberi    disi geyik  gelip yarali peygamberi  emdirdigi ve peygamberin bu sekilde kurtuldugu  sóglenir   rivayetlerde   geyigin kutsal oldugu vurgulanir fazla geyik avlamak iyi gelmedigi bilinir ve inanilir avcilar arasinda,

diyer  hikayesi geyigin kumru kusu  ile  gecer,  kumru kusu ile geyigin iki cocuk oldugu gecer rivayetlerde,

iki  cocuk evde yalniz....  anneleri  yokken  cocuklar acidip  yemek yapmak isterler iki cocuk evde ,ASLINDA ÍBRET ALINACAK BÍR OLAY, EVDE BIRAKILAN COCUKLAR ÍCÍN,  yemek yapacagiz derlerken  iki cocuk yag kúpe bal kúpúne  kirarlar  cocuklar,

simdi  anemiz gelecek bize kizacak diye úzúlúrken korkarken cocuklar,  o sirada dua  ediyorlar cocuklar  c.c bize  kurtar  annemizin gazabindan kurtar diye, c.c  bu iki cocugu birine geyige birine kumru kusuna cevirmis.

geyikle kumru kusun iki cocuk olduguna inanilir,  kutsal kabul edilir neden kutsal kabul edilir, bu hikayeden insan oglu ibret alsin diye,
onun icin kumru kusu furmak gúnahtir,KUMRU  KUSUNA DÍNLE AYNEN SÓGLE ÓTER,YAG DÓKDÚM  BAL DÓKDÚM KÍM DÓKDÚ BEN DÓKDÚM DÍYE ÓTER, gereyinden fazla geyik furmak  gúnahtir,

GÚVERCÍN,,   olayina gelince malum hz,  muhammet  alehselami   kureyisliler  óldúrmeyi geldiginde  peygamberin sakladigi SERV maranin girisine gúvercinin yuva yapmasi  ve  órúmcekle birlikte,  peygamberi  kurtaran bir kutsal hayvan sayilmasidir, gúvercin,,

COK GÚVERCÍN FURUN BÍR AVCININ BASINA MUTLAKA BÍR FELAKET UYRAR, BEN SAHÍT OLDUM BU KONUDA,

« Son Düzenleme: 25 Aralık 2013, 20:12:08 Gönderen: Nurettin AYDIN »
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda

Çevrimdışı Ümit TAŞER

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #52 : 25 Aralık 2013, 20:21:37 »
O ağacın içinde öldürülen peygamber Hz Zekeriya nurettin abi, işin aslı başka türlü de halk arasında zamanla senin anlattığın şekilde veya başka şekillerde hikayeye dönmüştür.
  • Akkar altay 61slug, 66 seritsiz, 71 seritli
  • Huglu 104A 76cm super poze

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #53 : 25 Aralık 2013, 20:36:52 »
hz,  zekeriya   peygamber ústúne yazilmis anlatilmis bu  híkeye   halk arasinda farkli olabilir, hic ónemli deyildir ónemli olan  hikayelerin rivayetlerin bizleri  dúsúnmeyi akilla fikri  bir arada tutmayi dúsúnmeyi ve insan olusumuzun  farkliligi   bu dúnyada hic birseyin bos olmadigi  gibi  gibi bizleri  karanlik yollarda bize isik olur yol gósterici olur,

hikaye  ister gercek olsun ister olmasin,     kekliyin etinin bútún av hayvanlarindan daha nezzetli olusu, kanat uclari kirmizi renkli karisimli olusu, gakasi  kirmizi olusu, ayaklari kirmizi olusu, karin alti  kirmizi  olusu, kekligin kanda eselenme sonucu olustugu bu renklerin kekligin hikayenin  gercekligine yakin anlam cikardigi ve  biz insan ogluna dúsúnmeyi sefk etdigine acik secik beyani górúlúyor, hikayenin anlami,
« Son Düzenleme: 25 Aralık 2013, 20:44:25 Gönderen: Nurettin AYDIN »
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda

Çevrimdışı Ümit TAŞER

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #54 : 25 Aralık 2013, 20:45:38 »
Ya abi zaten kekliğin peşine düşen iflah olmuyor bizim arkadaşı 1 defa keklik avına götürdüm 1 tane tattırdım her gün soruyor ne zaman gitcez diye :)
  • Akkar altay 61slug, 66 seritsiz, 71 seritli
  • Huglu 104A 76cm super poze

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #55 : 25 Aralık 2013, 21:53:43 »
olay  budur, iste,

asure  mesala  bizlerde,  hz. nuhun zamaninda gemide  her  tahildan azar  azar kalmasi sonucu  azar azar kalan  tahilli yemek yapmalari sonucu ciktigi bilinir,inanilir,asurenin,

bazi  inanclarda insanlarda  farklidir  asurenin cikisi,

bize   asil asúrenin anlatmak istedigi  olay,ÓNEMLÍ,,, cesitliligin   tatli ve gúzel olduguna furguladigidir,  dúnyada  cesit cesit milletler tip tip renk renk insanlar  farkli farkli inanclar, dúnyayi   cok farkli  bir hale getiriyor,  bu cesit cesit insanlarin cekismesi  bir birleri ile,  halbuki  hepsi insan ayni soydan gelirler,AMA

yinede bu insanlar bir birleri  ile cekisirler   cesit  cesit kúltúr olustururlar deyilmi, dúnyayi  farkli bir tat katar,

bu  hikayelerin asil  manasi bunlar bizleri akilla  fikri dúnsúnceyi sefk etmesi, ÓNEMLÍ  OLAN BUDUR,  SAYGILAR,

« Son Düzenleme: 25 Aralık 2013, 23:07:57 Gönderen: Nurettin AYDIN »
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda

The following users thanked this post: Alper ÖZAY

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #56 : 25 Aralık 2013, 23:28:29 »
A,HAKAN kardes  kurdu  sógle denir esi icin tek ólen kara hayvanidir, en akilli zekali hayvandir  denilir,

kurdun bilinmeyen yani okadar cokturki, bir kac órnek yazarsaz, kurt  hic bir zaman  iyi bir cobanin súrúsúne saldirmaz,  nerde bógle  iyi niyetli olmuyan dogru dúrús coban olmuyan sorumsuz  cobanlarin hayvanlarina gelir yer, bizim bóyúkler bu cobani túmsúz  coban der,   hayvanlarina iyi bakmaz  hayvanlari iyi sayip cikmaz onun bunun tarlasina zarar etdiren, hayvanlari horluyan kótú mamúle yapan  cobanlari denir túmsúz coban, bu cobanlarin hayvanlarina yer kurt,

hic bir zaman dereden  gecmez kurt  daglarin sirtindan gider kurt,, bir dagdan bir dagi yine  daglarin sirtindan gecer,

heryeri górebileceyi  biraz gizlilik biraz acik  alanlari yatarlar, uzak yerleri izlemek kendine gelen tehlikeyi górebilmek icin,son derece emliyetli emniyet alan bir hayvandir kurt,

bir hayvani tasima gótúrmede  cok usta  bir hayvandir, diyer yirticilar ónce yakaladigi hayvani parcalar ondan sonra gótúrúr,
ama kurt bir hayvanin ensesinden tutar bir insan gibi  ardindan kossan bile yetisemessin  kurdun,kurt okadar hizli sekilde ensesinden tutdugu hayvani óldúrmeden alir gótúrúr,

nereyi gótúrúyor canli canli  hayvani yavrularinin oldugu yeri,   neden yapiyor bunu kurt, óldúrdúgú hayvani  hizli gótúremez,,, veya hayvani gótúremez yavrularina,

avladigi hayvani derisine  bir kac saniyede  alir,, nasil alir,  óldúrdúgú hayvanin sirtindan derisine yirtar, daha sonra ayaklari ile  hayvani itdirir agzi ile tutdugu deriye ceker, sirtindan cekistirdigi deriye bir kac saniyede almis olur deriye...  burdanda kurt adina koco  kasat adina almisdir...

dahdigi  saldirdigi súrúye  ónúne kadar kurt súrúye dagitmadan tutdugu hayvani carpar bir cartmada óldúrúr koyunu keciye,   súrúnún tamamina yok etmecesine yapar  bu islemi kurt,

súrúye yok etmecesine kurt neden yapar,,,hala anlasilmis deyildir,   BENÍM TEK FÍKRÍM, ALAHIN BÍR  LUTFUDUR BU OLAY,   KURDUN ÓLDÚRDÚGÚ HAYVANLARI akbaba kartalari yiyecektir, tilkiler yiyecektir,   les yiyen nekadar hayvan varsa yiyecektir,  kurdun bu bóyúk avindan yararlanacaktir,

bunun baska aciklamasi yok,

yoksa  kurda bir hayvan yeterde artar,

akbaba kartallari  nerde bir kurt geziyorsa orda dóner bulunurlar,   bir birine bagli  zencirleme  yasam bicimi olarak hersey...
« Son Düzenleme: 26 Aralık 2013, 09:55:01 Gönderen: Nurettin AYDIN »
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #57 : 25 Aralık 2013, 23:42:56 »
cobanlarin piri olan  hayvanlarla konusabilen  bir vare 300,yil bir vare 500,yil yasadigi bilinen sultan súlaymanin  koyunlarina  kurt   bakarmis,

nasil bakarmis, dagda koyunlarina  birakir  cuma namazina gidermis sultan súleyman, cuma  namazi dónúsú kasaptan et alir   ve kurdun oldugu yeri birakirmis,sultan súleyman,

daha sonra  bógle bógle  yaparken   sultan súleyman,,,, birgún cobanin biri bir bakar cuma gúnú   sultan súlaymanin koyunlarin basinda bir kurt górúr,  kurdu góren coban sasirir bu kurt ne isi var sultan súlaymanin   súrúsúnún  basinda diye,

daha sonra cuma namazina giden sultan súlayman gelir,  ve kasaptan aldigi eti kurdu verir  sultan súleyman ve  kurt eti alir  gider,

diyer coban anlamistir  cuma gúnleri  cuma namazina giden sultan súleymanin koyunlarina súrúye kurtdun baktigina koruduguna,,,,

onun  icin iyi cobanlar mutlaka cuma namazina gider pirleri olan sultan súlaymanin adina,  ve cuma gúnleri kurdun súrúye saldirmadigina inanirlar cobanlar,

yani koyunlarina kecilerine ve kópeklerine iyi bakan bir cobanin iyi cabanin súrúsúne kurt gelmedigi isbatlanmistir,cobanlar tarafindan,
« Son Düzenleme: 25 Aralık 2013, 23:46:09 Gönderen: Nurettin AYDIN »
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #58 : 26 Aralık 2013, 10:02:41 »
bu bassetdigim kurt genleri ile oynanilmamis ve bir kópekle  bir baska hayvanla  karisim ve melezlesmemis ve denisime ugramamis veya herhangi bir denisim  olusmamis saf kan kurtlar icin gecerlidir,

otuz  yil  gibi  avcilik yapmis  avcilar kurdu  górmemis, ras gelmemistir,,,  kurt avina  yapabilin insan sayisi  on parmagin onuna deyil  bir elin parmaginin  besine bile gecmez,  kurt avi yapabilen  avci sayisi.........   bukadar  gizimli kendine  gizleyebilen  usta  bir hayvandir kurt..............

gercek safkan bir  kurtdun gezme  sekli  sógledir,  kópek gibi kuyruguna  uzada uzada gezmez kurt, 

gercek kurdun yoslasmamis bir  kurdun gezme sekli,  kurt kosarken gezerken kuyruguna  arka  bacaklarin arasina  KISTIRIP  sokarak, agizina  biraz acarak gerzer,   

hic bir zaman  gercek safkan  bir kurdu,,górúlen kurdun ve  kurt,,, kurt  kuyruguna  tilki gibi bir kópek gibi kuyruguna uzadarak gezdigine  ve agzinin kapali  gezdigine  górmemislerdir,

safkan kurdu górenler kuyrugu  arkabacaklarin arasinda KISTIRILMIS veziyetde , ve agzi biraz acik vaziyetde górmúslerdir  kurdu, 
« Son Düzenleme: 26 Aralık 2013, 10:15:08 Gönderen: Nurettin AYDIN »
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda

Çevrimdışı Ergün AVCI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #59 : 14 Ekim 2014, 14:16:47 »
güzel ve ögrtetıcı bı yazı olmuş tesekkurler..
1983 kırklareli

Çevrimdışı Mehmet SULTAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #60 : 07 Kasım 2014, 23:34:57 »
MECUSİNİN KÖPEĞİ

6905 - Hz. Câbir radıyallahu anh anlatıyor: "Biz onların, yani mecusilerin köpek ve kuşlarının avladıklarını yemekten nehyolunduk.

OK-YAYLA AVLANAN HAYVANIN HÜKMÜ

6906 - Adiyy İbnu Hâtim radıyallahu anh anlatıyor: "Ey Allah'ın Resülü dedim, biz ok atan bir kavimiz; (bize ne tavsiye buyurursunuz?)" Şu cevabı verdi: "(Ava) ok atıp (onu) deldiğin zaman deldiğin (av)ı ye."

6907 - Temîmu'd-Dârî radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Ahir zamanda develerin hörgüçlerini, koyunların kuyruklarını (hayvan canlı iken) kesen bir kavim olacak. Bilesiniz! Canlıdan her ne kesilirse, o (meyte hükmündedir) murdardır (haramdır)."

BALIK VE ÇEKİRGE AVI

6908 - Abdullah İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Bize iki hayvanın ölüsünün yenmesi helâl kılındı: "Balık ve çekirge."

6909 - Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm'ın zevceleri, çekirgeleri tabaklar üstünde birbirlerine hediye ederlerdi."

ÖLDÜRÜLMESİ YASAK HAYVANLAR

6910 - Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselam göçeğen kuşu (surad), kurbağa, karınca ve hüdhüd kuşunu öldürmeyi yasakladı."

KELERİ ÖLDÜRMENİN HÜKMÜ

6911 - Fâkih İbnu'l Muğîre'nin azadlı cariyesi Saibe radıyallahu anha anlatıyor: "Hz. Aişe radıyallahu anhâ'nın yanına girmiştim. Odasında, yere konulmuş bir mızrak gördüm. "Ey mü'minlerin annesi! Bununla ne yapıyorsun?" diye sordum. Şu cevabı verdi:

"Biz bununla, su kelerleri öldürüyoruz. Çünkü Resulullah aleyhissalâtu vesselâm bize bildirdi ki, Hz. İbrahim aleyhisselâm ateşe atıldığı zaman yerdeki bütün hayvanlar ateşin sönmesine katıldı, sadece keler katılmadı. Dahası o, ateşi (yanması için) üflüyordu. Bu sebeple Aleyhissalatu vesselâm bunun öldürülmesini emir buyurdu."

KURT VE TİLKİ

6912 - Huzeyme İbnu Cez' radıyallahu anh anlatıyor: "Ey Allah'ın Resulu dedim, ben, kara hayvanlarının hükmünü sormak üzere size geldim. Tilki hakkında ne buyurursunuz?" Aleyhissalâtu vesselâm: "Tilkiyi kim yiyor?" buyurdu. Ben bu sefer: "Kurt hakkında ne buyurursunuz?" dedim. "Kendisinde hayır bulunan bir kimse kurdu yer mi?" buyurdular."

KERTENKELE

6913 - Hz. Câbir radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm kertenkeleyi haram kılmadı. Lakin ondan tiksindi. O, bütün çobanların yiyeceğidir. Allah Teâla hazretleri ondan birçok kimseleri faydalandırır, yanımda olsaydı ben de yerdim."

SU YÜZÜNDE DURAN ÖLÜ BALIĞIN HÜKMÜ

6914 - Hz. Cabir radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalatu vesselâm buyurdular ki: "Denizin sahile attığı ve geri çekilmekle sahilde bıraktığı avı yiyiniz. Denizde ölüp de su yüzüne çıkan avı yemeyiniz."

KARGANIN HÜKMÜ

6915 - İbnu Ömer radıyallahu anhüma der ki: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'ın "fâsık" dediği kargayı kim yer? Vallahi o temiz hayvanlardan değildir."

6916 - Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Yılan fasıktır, akreb fasıktır, fare fasıktır, karga fasıktır."

Kâsım İbnu Muhammed İbni Ebi Bekr radıyallahu anh'a: "Karga yenilir mi ?" diye sorulmuştu. Şu cevabı verdi: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'ın ona "fasık" demesinden sonra onu kim yer?"
1982 İSTANBUL

Çevrimdışı Mehmet SULTAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #61 : 07 Kasım 2014, 23:40:54 »
Adiy b. Hatim (r.a.) şöyle rivayet etmiştir:
Ey Allah'ın Resulü! Ben eğitilmiş köpekleri av peşine salıveririm ve onlar bana avı tutarlar, onları salıverirken besmele de çekiyorum, dedim. Hz. Peygamber (a.s.): "Öğretilmiş köpeğini besmele çekerek salıverdiğin zaman o avın etini ye!" buyurdu. Ben: Köpekler avı öldürürse? diye tekrar sordum. "Başka bir köpekle beraber tutmamışlarsa, sırf senin köpeğin avı öldürse de yine etini ye!" buyurdu. Bu sefer ben: Bir de ben ok atıyor ve avı vuruyorum, dedim. Hz. Peygamber: "Oku attığın zaman avı delerse o avı da ye! Fakat ava okun enli tarafı çarparak (onu öldürürse) böylesini yemezsin" buyurdu.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 3560

Ebu Sa'lebe Huşenî (r.a.) şöyle rivayet etmiştir:
Ben Hz. Peygamber'e (a.s.) gelerek: Ey Allah'ın Resulü! Biz kitap ehli bir kavmin arasında yaşıyor, onların kaplarındn yemek yiyoruz. Bir de av yerinde bazen yayımla, bazen de eğitilmiş ve eğitilmemiş köpeğimle avlanıyorum. Bunlardan hangisi helal olur, haber ver dedim. Hz. Peygamber şöyle buyurdu: "Kitap ehli bir kavmin diyarında bulunduğunuzu, onların kaplarından yemek yediğinizi söyledin. Eğer başka bir kap bulursanız, onların kaplarından yemeyin. Eğer onların kabından başka bulamazsanız, onların kabını yıkadıktan sonra kullanın. Av yerinde bulunman meselesine gelince, sen yayınla ele geçirdiğin avın üzerine besmele çekerek ye! Eğitilmiş köpeğinle de her ne avlarsan onu da Allah'ın ismini an, sonra ye! Eğitilmemiş olan köpeğinle avladığın avı ise henüz ölmemişken yetişip boğazlayabilirsen onu da ye."
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 3567

Ebu Sa'lebe'nin (r.a.) anlattığına göre:
Hz. Peygamber (a.s.) şöyle buyurmuştur: "Oku attıktan sonra avı kaybedersen, ardından da onu bulursan kokmamış ise onu ye."
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 3568

Hz. Peygamber (a.s.) yırtıcı hayvanların azı dişi olanlarının etini yemeyi yasaklamıştır.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 3570

Cabir (r.a.) şöyle rivayet etmiştir:
Hz. Peygamber (a.s.) bizleri, üzerimize Ebu Ubeyde'yi kumandan tayin ederek Kureyş'in kervanını karşılamak üzere bir sefere yollamış ve bizlere azık olarak bir dağarcık hurma vermiş başka bir şey bulamamıştı. (Sefer esnasında açlık tehlikesi belirdiğinden) Ebu Ubeyde onları bize teker teker veriyordı. Ravi Ebu Zubeyr dedi ki: Ben Cabir'e: O hurmalarla nasıl yapıyordunuz? diye sordum. Cabir: Biz o hurmayı, çocuk gibi emiyor, sonra da üzerine su içiyorduk. Bununla geceye kadarki günlük gıdamızı karşılıyorduk. Bir de sopalarımızla selem ağacının yapraklarını silkiyor, sonra da onu su ile ıslatarak yiyorduk. Sonra Cabir şöyle devam etti: Biz sahil boyunca gittik. Sonunda bize yüksek bir kum tepesi gibi bir şey göründü. Onun yanına geldik. Bir de baktık ki o balina denilen hayvan! Ebu Ubeyde "Bu murdardır" dedi, sonra da: "Hayır, bizler Allah resulunün elçileriyiz ve Allah yolundayız. Şimdi de açlıktan ölme tehlikesindesiniz. Bu yüzden bunu yiyiniz" dedi. Artık biz onun yanında bir ay kaldık. Üç yüz kişi olduğumuz halde semizledik. Yeminle söylerim ki onun göz çukurundan testilerle yağ doldurduğumuzu ve ondan öküz büyüklüğünde parçalar kestiğimizi pek iyi bilmekteyim. Yine yeminle söylerim ki Ebu Ubeyde yanına on üç kişi alarak bu hayvanın göz çukuruna oturttu. Ve onun kaburga kemiklerinden birini alıp dikti. Sonra yanımızdaki en büyük deveyi semerledi ve deve bu şekilde onun altından geçti. Onun etinden haşlama yaptık. Nihayet Medine'ye döndüğümüzde Hz. Peygamber'in yanına varıp bu olayı anlattık. Bunun üzerine Hz. Peygamber: "O, Allah'ın sizler için çıkardığı bir rızıktır. Yanınızda onun etinden bir parça varsa bize de tattırsanız?" buyurdu. Biz de ondan Hz. Peygamber'e gönderdik ve O da yedi.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 3576

Hz. Peygamber (a.s.) eşek etini haram kılmıştır.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 3582

İbn Ömer'in (r.a.) anlattığına göre:
Hz. Peygamber (a.s.) eşek etini yemeyi yasaklamıştır.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 3583

Süleyman Şeybani (r.a.) şöyle anlatır:
Abdullah b. Ebu Evfa'ya, evcil eşeklerin eti hakkında sorduğumda şöyle cevap verdi: "Biz Hayber günü Hz. Peygamber (a.s.) ile beraber bulunurken şiddetli bir açlığa düştük. Bu sırada şehirden dışarı çıkmakta bulunan düşmana ait eşekler ele geçirdik ve onları kestik. Artık tencerelerimiz de kaynıyordu. Birden Hz. Peygamber'in tellalı: "Tencereleri dökünüz, eşek etlerinden yemeyiniz!" diye duyurdu. Ben: Hz. Peygamber bunları ne sebeple haram kıldı ki? dedim. Aramızda böyle konuştuk. Neticede kimimiz; Hz. Peygamber onları kati ve ebedi olarak haram kıldı, kimimiz de; Onların henüz beşte biri alınmadığı için yasakladı dedik."
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 3585

İbn Abbas (r.a.) şöyle rivayet etmiştir:
Hz. Peygamber (a.s.) eşek etini, onlar insanların eşyalarını taşıyan hayvanlar olduğu ve bu yüzden nakil vasıtalarından bir kısmının yok olup gitmesini istemediği için mi, yoksa Hayber günü mü (beşte biri ayrılmadan kesilmiş olduğundan mı) yasakladı, bu hususu iyi bilmiyorum.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 3591

Seleme b. Ekva (r.a.) şöyle rivayet etmiştir:
Bizler Hz. Peygamber (a.s.) ile beraber Hayber seferine çıktık. Bu seferde Allah, müslümanlara Hayber'in fethini müyesser kıldı. Fethin olduğu gün akşam olunca mücahitler yer yer bir çok ateş yaktılar. Hz. Peygamber: "Bu ateşler nedir, niçin yakıyorsunuz?" diye sordu. Sahabeler: "Et Pişirmek için" dediler. Hz. Peygamber: "Ne eti?" dedi. Sahabeler: "Evcil eşeklerin eti" diye cevap verdiler. Bu cevap üzerine Resulüllah: "Onları dökünüz, kaplarını da kırınız!" emrini verdi. Sahabelerden biri (Ömer b. Hattab): "Ey Allah'ın Resulü! Etleri döküp de kabları yıkasak (olmaz mı)?" dedi. Hz. Peygamber: "O da olur" buyurdu.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 3592

Enes b. Malik (r.a.) şöyle anlatır:
Hz. Peygamber Hayberi fethettiğinde şehrin dışında bir takım eşekler ele geçirdik ve onlardan yemek yaptık. Bunun üzerine Hz. Peygamber'in tellalı: "Dikkat! Allah ve Resulü bunu yasaklıyor. Çünkü bu şeytan işi bir pisliktir" diye duyurdu. Hemen etlerin kaynadığı kaplar boşaltıldı.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 3593

Cabir b. Abdullah (r.a.) şöyle nakletmiştir:
Hz. Peygamber (a.s.) Hayber gününde evcil eşek etini yasakladı ve at eti yemeye ise izin verdi.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 3595

Esma (r.ah.) şöyle anlatır:
Hz. Peygamber (a.s.) zamanında bir at kestik ve onu yedik.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 3597

Abdullah b. Ömer (r.a.) şöyle rivayet etmiştir:
Hz. Peygamber'e (a.s.) keleri yemenin hükmü sorulunca cevaben: "Ben onu ne yerim ne de haram kılarım" buyurdu.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 3598

Halid b. Velid'in (r.a.) anlattığına göre:
Hz. Peygamber (a.s.) ile beraber, Peygamber'in zevcesi Meymune'nin yanına girmiştir. Meymune onun ve İbn Abbas'ın teyzesidir. Onun yanında kızartılmış bir keler gördü. Bu keleri Meymune'nin kız kardeşi Hufeyde bt. Haris, Necid'ten getirmişti. Meymune bu keleri Hz. Peygamber'e takdim etti. Hz. Peygamber'e bir yiyecek takdim edilirse mutlaka o yemekten kendisine anlatılır ve ismi söylenirdi. Hz. Peygamber elini kelere uzattı. Bu anda orada hazır bulunan kadınlardan biri Hz. Peygamber'e takdim ettiğiniz yemeğin ne olduğunu kendisine haber verin! dedi. Kadınlar: O kelerdir Ey Allah'ın Resulü! dediler. Peygamberimiz elini kaldırdı. Bunun üzerine Halid b. Velid: "Keler haram mıdır?" Ey Allah'ın Resulü! diye sordu. Hz. Peygamber: "Hayır, fakat o benim halkımın arazisinde bulunmaz. Ben de kendimi ondan tiksiniyor hissederim" dedi. Halid Ben keleri kendime çekip yedim, Hz. Peygamber gördüğü halde bunu yasaklamadı.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 3603

İbn Abbas (r.a.) şöyle rivayet etmiştir:
Teyzem Ümmü Hufeyd bir kere Hz. Peygamber'e (çöl armağanı olarak) bir miktar tereyağı, keş ve bir kaç keler hediye etmişti. Hz. Peygamber (a.s.) tereyağından ve keşten birer miktar yedi de tiksindiği için kelerleri bıraktı. Hz. Peygamber'in sofrasında keler yenilmiştir. Eğer keler haram olsaydı Hz. Peygamber'in yemek sofrası üzerinde yenilmezdi.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 3604

Abdullah b. Ebu Evfa (r.a.) şöyle anlatır:
Hz. Peygamber (a.s.) ile beraber yedi gazada bulunduk, (hepsinde) çekirge yiyorduk dedi.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 3610

Enes b. Malik (r.a.) şöyle rivayet etmiştir:
Bir seferde yürüyorduk, Merru Zehran'a geldiğimizde bir tavşanı ürkütüp kaçırdık. Seferde bulunanlar arkasından koştularsa da yorulup onu yakalayamadılar. Ben koştum ve tavşanı yakaladım. Müteâkiben onu Ebu Talha'ya getirdim. Ebu Talha hayvanı kesti ve uyluğunu ve budunu Hz. Peygamber'e (a.s.) gönderdi. Bunu Hz. Peygamber'e ben getirdim, o da kabul etti.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 3611

Abdullah b. Muğaffel'in (r.a.) rivayetinde İbn Büreyde'nin anlattığına göre:
Abdullah b. Muğaffel arkadaşlarından bir kimsenin sapan ile taş attığını görünce ona: "Böyle taş atma, iyi bil ki Hz. Peygamber (a.s.) sapanla taş atmayı hoş karşılamazdı (yahut) yasakladı. Zira sapan ile atılan taşla ne av avlanır, ne de düşman öldürülür. Ancak bu taş diş kırar ve göz çıkarır" demiştir. Abdullah b. Muğaffel, aradan bir zaman geçtikten sonra aynı şahsı yine sapanla taş atarken görünce ona: "Ben sana Hz. Peygamber'in sapanla taş atmayı hoş görmediğini yahut yasakladığını haber veriyorum ve seni hâlâ sapanla taş atmaya devam ediyor görüyorum! Bir daha sana böyle bir söz söylemem" dedi.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 3612

Enes b. Malik (r.a.) şöyle rivayet etmiştir:
Hz. Peygamber (a.s.) hayvanların hapsedilip bağlanarak hedef yapılmalarını ve bu şekilde öldürülmelerini yasak etmiştir.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 3616

İbn Ömer'in (r.a.) rivayet ettiğine göre:
İbn Ömer (r.a.) bir tavuğu dikerek ona ok atan bir grubun yanından geçmişti. Bu gençler, İbn Ömer'in gelmekte olduğunu görünce dağıldılar. Bunun üzerine İbn Ömer "Bu tavuğu kim nişangâh dikti? İyi biliniz ki Hz. Peygamber (a.s.) canlı bir hayvanı atış hedefi edinenlere lânet etti" dedi.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 3618
1982 İSTANBUL

Çevrimdışı A.İhsan MUDANYALI

• Free Üye
  • *
  • DOĞAYA SAYGI DUYAN HER İNSAN AYRI BİR DEĞERDİR
« Yanıtla #62 : 21 Kasım 2016, 20:55:20 »
faydalı paylaşım için teşekkürler
  • Brownıng Maxus Hunter otomatic
1971 ikametgah İstanbul .Yalova

Çevrimdışı Mustafa AYDIN 54

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
« Yanıtla #63 : 22 Kasım 2016, 13:38:40 »
İslam ve avcılıkla ilgili konu açılmışken kafamı kurcalayan bir soru var, kargalar ve saksağanlar öldürülebilir deniyor. Ne zaman ne kadar öldürülebilir. Ben yemeyeceğim kuşu öldürmek istemiyorum, vurmak istiyorum ama durduk yerde vurmak vicdanen beni rahatsız ediyor. bilgisi olan arkadaşlar varsa bizi bilgilendirirse memnun olurum.
  • Franchi Affinity y.oto. 71
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda
Mustafa AYDIN  1973 SAKARYA

Çevrimdışı Celal KIZILÇAY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #64 : 22 Kasım 2016, 15:00:25 »
MERHABALAR,
bilgim çerçevesinde ve kur'an ışığında bir kaç kelam bende edeyim; kur'an açık ve seçik olarak bizlere yenilebilen ve yenilemeyen şeyleri açıklamış burda tartışma olmaz  domuz,kan,leş,ve allah adı dışında başka ada kesilen canlılar haram. bunun dışında herşey bize helal kılınmıştır, iştahın kaldırıyorsa yersin bunda sorun yok av konusu rabbim bizlere avın her türlüsünü helal kılmış ister etinden faydalanırım ister derisinden isterse dişinden buradaki ince çizgi haddi aşanlardan olmayın diyor rabbim çağımızda hormonun ve bilimin değmediği hayvan nerdeyse kalmadı aklı olan marketten gidip tavuk almaz senede 3 -5 av hayvanı yesem benim vücuduma yeter
  • akkar 206 süper poze
  • üzümlü 4+1 otomatik
  • setter
1983 İstanbul
 önce kendine ne olacağını sor, sonra ne yapman gerekiyorsa yap

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
« Yanıtla #65 : 22 Kasım 2016, 15:16:01 »
MERHABALAR,
bilgim çerçevesinde ve kur'an ışığında bir kaç kelam bende edeyim; kur'an açık ve seçik olarak bizlere yenilebilen ve yenilemeyen şeyleri açıklamış burda tartışma olmaz  domuz,kan,leş,ve allah adı dışında başka ada kesilen canlılar haram. bunun dışında herşey bize helal kılınmıştır, iştahın kaldırıyorsa yersin bunda sorun yok av konusu rabbim bizlere avın her türlüsünü helal kılmış ister etinden faydalanırım ister derisinden isterse dişinden buradaki ince çizgi haddi aşanlardan olmayın diyor rabbim çağımızda hormonun ve bilimin değmediği hayvan nerdeyse kalmadı aklı olan marketten gidip tavuk almaz senede 3 -5 av hayvanı yesem benim vücuduma yeter
Celal bey beni yanlış anladınız galiba, ben kargayı yemekten bahsetmedim sadece vurma konusuna değinmiştim.
  • Franchi Affinity y.oto. 71
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda
Mustafa AYDIN  1973 SAKARYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #66 : 22 Kasım 2016, 15:29:26 »
Celal bey beni yanlış anladınız galiba, ben kargayı yemekten bahsetmedim sadece vurma konusuna değinmiştim.

yok yanlış anlamadım kargada yenilebilir haram değildir iştah meselesi demek istedim allah katında sıkıntı yok yani
  • akkar 206 süper poze
  • üzümlü 4+1 otomatik
  • setter
1983 İstanbul

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #67 : 22 Kasım 2016, 15:33:42 »
eski avcılar kargaya şu gözle bakarlar bunlar vurulmadıkça çoğalıyor ve uzun yaşıyorlar yaşadıkçada kuşların ve diğer avların yavrularını yumurtalarını bitiriyorlar o sebepten denge sağlanmış olur neticede bu dünya bizim ve doğayı en iyi insan korur bilinçli insanda ne yaptığını niye yaptığı bilir
  • akkar 206 süper poze
  • üzümlü 4+1 otomatik
  • setter
1983 İstanbul

Çevrimdışı Ahmet DÜLGER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #68 : 18 Mart 2017, 14:48:50 »
çok güzel bir çalışma olmuş. teşekkürler.
  • simson 85e-poze (en çok sevdigim tüfegim)
  • benelli raf. special lusso 3-namlu
  • browning a500r-kinetik 2-namlu
  • franchi
  • beretta 1201f 2-namlu
  • merkel 300e poze
Ahmet DÜLGER
KÜTAHYA
1964

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.