Gönderen Konu: Huğlu 401-a yardım  (Okunma sayısı 6728 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmet AVLAMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
Huğlu 401-a yardım
« : 09 Kasım 2011, 23:22:58 »
S.a üstadlar, siteye yeni üye oldum ve ilk konumu doğru yeremi açıyorum bilmiyorum.
Huğlu 401-A tüfeğim var. Ve çözemediğim bir sorundan dolayı illallah dedirtti. iğne bazen güzel vuruyor bazense çok hafif değiyor ve fişeği patlatmıyor. 10 fişekte 3 tanesini patlatıyor diyebiliriz. Fabrikaya gönderdim tetik tertibatı çatlaktı onu değiştirdi ve tamiri yapıp gönderdiler (iğne horozu,yay vs. parçalar değişmedi) yine aynı sorun devam ediyor. İğneyi kusurlu bulup onu değiştirdim çözemedim, ayrıca iğne horozu altındaki itici yayıda değiştirdim  yine çare olmadı. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirmi. Mekanizma sorunsuz çalışıyor ve iğne vurduğu zmaan gayet güzel vuruyor. sorun namluda olma ihtimali varmı ?
Şimdiden teşekkürler
Ahmet AVLAMAZ
1983 AFYON

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
Ynt: Huğlu 401-a yardım
« Yanıtla #1 : 10 Kasım 2011, 09:39:41 »
Fabrikaya tekrar gönderin sorununuzu daha iyi anlatmaya çalışın fabrikada sorununuz çözülecektir.
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 11 Kasım 2011, 00:52:40 »

Namlu arkası ile mekanizma ön yüzeyi arasındaki boşluk çok azsa, fişek namluya sürüldüğünde mekanizma tam kapanmadığından iğne geride kalabilir. Horoz darbesiyle mekanizmanın tam kapanmasını sağlasa da bu defa da kapsülün patlamasına yetecek güçte temas olmayabilir. Tüfeğe kullanılmamış bir boş kovan yerleştirip mekanizmanın rahat kilitlenip kiletlenmediğine dikkat edin. Muhtemelen sorun budur.
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Ahmet AVLAMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 11 Kasım 2011, 11:56:32 »
merdan bey tşk ler evet bu sorunumuz olabilir. bu durumda sorunun çözümü mekanizma değişimiylemi olur ?
Ahmet AVLAMAZ
1983 AFYON

Çevrimdışı Akif ARSLAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 11 Kasım 2011, 13:15:34 »
Ahmet kardeşim sorunu çözemezsen bana bilgi ver.Bi ustam var.bizde 401 b kullanırız .başka tüfek tanımayız.ona bi danışırım.kal sağlıcaklan..
Akif ARSLAN
1980 KARAMAN

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #5 : 11 Kasım 2011, 15:48:02 »
Tüfeği elde görmeden bir şey söylemek zor. Bende 401B modeli var. Namluyu kasaya kuvvetle bastırınca içeri yaylanıyor. Şarjör kapağını iyi sıkamamış olabilir misiniz acaba? Sıkarken mekanizma kurulu olsun ve son sıkıştırma anında namluyu içeri bastırın. Normalde o kadar uğraşmaya gerek yok ama bir deneyin. Merdan Bey'e sorduğunuz konuya da kendisi cevap versin.

Fabrikaya durumu iyice izah ettiniz ve yapılmadan geri dönmüş sanki. Telefon açıp, hatırlatsanız belki izah ederlerdi.

Kolay gelsin
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Ahmet AVLAMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 11 Kasım 2011, 19:24:13 »
ustalar ilgilendiğiniz için tşler. volkan abi, sıkmada veya namlu oturmasında sorun yok, kaç defa söküp taktım. buradaki ustaya götürdüm yapamadı.
Ahmet AVLAMAZ
1983 AFYON

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 12 Kasım 2011, 01:47:59 »

EĞer benim bahsbettiğim şekilde kilit başı ile fişek yatağı arka kısmında kilitlenme anında hareket toleransları çok az ise kilit yuvalarının çok ama çok az belki mm'nin onda biri kadar genişletilmesi gerekir. Sizin silah 10 fişekten ancak üçünü sağlıklı atabiliyorsa muhtemelen sorun budur. Kafayı değiştirmenize gerek yok.

Elinizdeki fişeklerden çeşitli kalınlıklarda tırnak büyüklüğüne sahip olanlardan deneyerek bunu anlayabilirsiniz. Mesela geenlde B&P'nin fişeklerinin tırnakları daha ince oluyor. Bu fişekle bir deneyin. Birde Cheddite veya RC gibi kalın tırnaklı fişekleri deneyin. Eğer bahsettiğim sıkılık varsa BP lerde patlatmama olayı ya yaşanmayacak ye de daha az yaşanacaktır.

Atış yaparken patlama olmazsa şuna dikkat edin. Eğer mekanizmada tam kilitlenme olmazsa horoz düştüğünde net bir ses değil şlak gibi bir ses gelecektir. Horoz mekanizmayı çarpmasıyla yerine oturttuğu için normal tetik düşme sesinden farkıl bir ses duyarsınız...

« Son Düzenleme: 12 Kasım 2011, 01:50:21 Gönderen: Merdan KAÇAR »
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Ahmet AVLAMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 12 Kasım 2011, 18:52:19 »
Evet merdan abi bahsettiğiniz ses geliyor, yani tetik düşünce mekanizma yerine oturuyor ve iğne çok az vurmuş oluyor. sorunum bu
Ahmet AVLAMAZ
1983 AFYON

Çevrimdışı Harun KARAOSMANOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 07 Aralık 2011, 08:16:10 »

Tetik Düştüğünde  makenizma yerine oturursa  mekanizma  da bi sıkıntı var çünki makenizmanın yerine oturmuş ve  iğne yatağını daraltmaması lazım makenizma kilidi kitlenmeyince iğne tam vuruş yapmaz fişiye değer veya  hiç deymez.En kısa zamanda Huğlu Fabrikasına gönderdiğinizde orununuz çözülecektir.(401 a VE 401 b Kullanıcısıyım 1996 dan beri Huğlu otomatik  Kullanmaktayım Memnunum) RASTGELE
« Son Düzenleme: 07 Aralık 2011, 08:19:04 Gönderen: Harun KARAOSMANOĞLU »
Harun KARAOSMANOĞLU
1964 KASTAMONU         [email protected]
0 542 603 30 29 Kurt, Ayı dahil TAHNİT VE TROFE YAPILIR
Puanter ve Drahthaar  itinalı tavşan avı yapılır.

Çevrimdışı Ayşe ALTINTREN

• Bayan Üye
  • **
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #10 : 30 Aralık 2018, 12:14:00 »
Mekanizma içinde bulunan iğne yayını deistir  duzelcek tir. Mekanizma yi cikart yanında bulunann vidayı Sök kafayi dışarı al içinden  iğne ile yay cikcak o yayın boyunu ölçüp iki adet arkadan basmalı tükenmez kalem yayı ni bir birine ekle  iğne üstüne geçirip tekrar yerine oturun sona kafayı yerine takip sabitleme vida sini  takın  tüfek sorunsuz çalışacaktır  esimde aynı problem olmuş zamaninda bole çözmüş  kendi anlattı o tufek epey bisüre  o şekilde kullanmış kalasnikof gibi tufekti die anlatır hep fakat vahim bi evden hırsızlık sonucu o tufegi çalınmış yanında 1adettebabayadigari simson ciftesi ile beraber o olaya kızıp şuanki beretta serisini kurdu 😢😢😢suan o tüfekleri bulsam hepsini gözden cikartirim die soler hep rastgele😊
  • beretta stonecoat al391
  • beretta s55
  • beretta303
  • beretta al390
  • Beretta a300
  • simson
1981 Edirne

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN